Hirdetés

2024. június 17., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51701) Vismajor01 válasza 4D4M (#51699) üzenetére


Vismajor01
addikt

Megnézem. Az előző hszben a termelt KWH az az invertertől jön.

Mert ha az inverter azt irja h A héten X-t termeltem és B héten X/4-et akkor tökre érteném.

De nem, A és B hét is X inverter szerint, mig a betáplálás A héten X B héten meg X/4 :R

Samsung Galaxy s22Ultra/Corsair One Pro/Lexus RX400H

(#51702) Geresics válasza Lasersailing (#51695) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Csinálj kérlek egy átnézeti rajzot a teljes rendszerről, mert így, hogy időnként adsz hozzá plusz infókat, így nem könnyű segíteni.

Az pedig, hogy már fel van rakva szintén nem sokat segít neked. Kérdezel, mi adunk választ. Hogy ez teszik-e a kivitelezőnek, már más kérdés. Nyilván ha telepítés előtt jön a kérdés, akkor nem lenne ilyen gond, de utólag ezen kár rágódni.

(#51700) Lasersailing
5 napelemmel csak 5 napelemet lehet párhuzamosan kötni. Sem négyet, sem hatot, sem tizet.
Létezik "Y" MC4 csatlakozó, de én tetőn nem szeretem a kötéspontokat. Ha le van kábelezve az inverterbe, akkor ugyan többet kell kábelezni, de egyrészt nincs kockázat a tetőn, másrészt akár ott át is lehet kötögetni dolgokat, ha az ember játszni szeretne vele!

u.i.:
2023-ban én már 100%, hogy nem vennék "Light" invertert! Ma már alap kellene legyen a monitoring!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#51703) 4D4M válasza Vismajor01 (#51701) üzenetére


4D4M
aktív tag

Megjegyzem, hogy természetesen GSM modullal rendelkező okosmérő kell ahhoz, hogy felhőbe jussanak az adatok. Mostanság volt aki csak sima ad-vesz mérőt kapott tavleolvasas nélkül.

#51702 Geresics:
Létezik "Y" MC4 csatlakozó, de én tetőn nem szeretem a kötéspontokat

Csak érdekességként, mitől nagyobb kockázat az Y MC4 mint a sima?

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51704) senki68 válasza Lasersailing (#51700) üzenetére


senki68
senior tag

Általában azonos számú, és típusú panelokat kötünk párhuzamos stringbe, hogy azonos stingfeszültség legyen. A termelt áram meg úgyis összeadódik.
Tehát ha 5 déli panel van 1 stringen azzal tudsz párhuzamosan kötni 5 keleti panelt, a többi 20 meg mehet 1 stringbe.
Szerintem.

A Tigo-ról meg helyedben megkérdezném Muth Gergelyt :)

(#51705) ecaddsell válasza its_grandpa (#51620) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Nem ártana definiálni mi a kisebb áramszünet, mennyi a fogyasztók fogyasztása, milyen napi eloszlásban stb.

Ha rendszeresen feltölt-kisüt ciklusokat tolsz az ólomakkuba akkor a mondás az, hogy 50% alatt nem érdemes sokszor kisütni mert azt nem bírja (valahol itt van az össz. áttolható energia maximuma.)
Azaz pl. hiába tud a 24V 100Ah akku 2.4kWh-t, alig több mint 1kWh-t tudsz kivenni belőle.
Két ilyen akku jóindulattal 2.5kWh (mert a használattal degradálódik is).
Jó minőségű/jól kondicionált akku élettartama ha keveset használják akár 10év is lehet, de az 5 év reálisabb és max. 500 ciklus. Amelyik hamarabb jön.

Azaz két akku költségén a teljes élettartalmukban kb. 1000kWh-t tudsz áthajtani.

Ha a havi fogyasztásod kb. 200kWh, akkor a napi valamivel több mint 6kWh. Ha ez egyenletes lenne akkor kb. 1/3-ad napot tudsz áthidalni vele. Persze mivel nem egyenletes és ha nappal a napelemet használod ez kb. 1 északára bőven elég kell legyen, ha tele akkuval indulsz.
Baj akkor van, ha nem totálba nyomja a nap, mert akkor nemcsak a fogyasztóid nem tudja ellátni, hanem nem is tölt. Ha ekkor tudsz a hálózatról tölteni akkor OK, ha nem akkor az első borongós nap után bukik a dolog.

Egyébként én pont kb. 1 hónapja amikor volt az a nagy vihar teszteltem az alapvetően HO-ra (laptop+külső monitor) tervezett cuccot két hűtővel (ha a fagyasztó rész leolvad az gáz) áramszünet miatt. Kevésbé izgalmas lett volna, ha nem kell elutaznunk, de így is megúsztuk (10 órás volt az áramszünet, a hűtők több óra állás után 200W-ot fogyasztottak mikor indultunk).

Több borongós napot nem fogsz tudni értelmes mennyiségű akkuval áthidalni.

(#51706) User_2


User_2
tag

Nyugodtabb lennék, ha a tetőrtérben vezetett DC vezetékek védőcsőben lennének.
kérdések ezzel kapcsolatban:

1, lehet-e, érdemes-e külön védőcsőben vezetni a + és - vezetéket?
2, flexibilis vagy merev falú védőcsőben? mindegy?
3, kell-e érdemes-e eltömíteni a védőcső be és kimeneti végeit? hogy pl pára, pók egyéb ne másszon bele?
4, ha kivitelező nem "szeretné" védőcsőben vezetni, és a csatlakozási dokumentációban lévő tervben sincs említve védőcső, én ragaszkodhatok-e védőcső alkalmazásához?
5, adhatom-e én a védőcsövet? (mondjuk azt a villanyos flexi vagy szilárd csövet, ami egyébként is van itthon) vagy jogi/garanciális okokból mindenképpen a kivitelezőnek kell adnia minden szereléket?

(#51707) 4D4M válasza User_2 (#51706) üzenetére


4D4M
aktív tag

1, lehet-e, érdemes-e külön védőcsőben vezetni a + és - vezetéket?

Lehetni természetesen lehet, érdemesnek nem mondanám. Ha hozzájárul a nyugodt alvásodhoz, akkor persze érdemes lehet.

3, kell-e érdemes-e eltömíteni a védőcső be és kimeneti végeit? hogy pl pára, pók egyéb ne másszon bele?

Ha a védőcső egyik vége a beltérben van, akkor mindenképp le kell tömíteni (a párazáró réteg áttörését is). A kültérből bejutó eső se éppen vágyott, tehát a másik végére sem árt. Sikaflex általában betölti a funkciót.

4, ha kivitelező nem "szeretné" védőcsőben vezetni, és a csatlakozási dokumentációban lévő tervben sincs említve védőcső, én ragaszkodhatok-e védőcső alkalmazásához?

Szerintem tök alap, hogy védőcsőben van vezetve mindenhol a tetőbe lépés pontjától.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51708) Vismajor01 válasza 4D4M (#51703) üzenetére


Vismajor01
addikt

1 éves sincs a mérőm, gyanítom GSM modulos mert itt sose járt senki leolvasni mégis tudták mennyi az annyi amikor kiszámlázták

Samsung Galaxy s22Ultra/Corsair One Pro/Lexus RX400H

(#51709) Lasersailing válasza Geresics (#51702) üzenetére


Lasersailing
senior tag

OK, bocsánat, valóban egyszerűbb lett volna innen kezdenem...
Meg onnan, hogy köszönöm, hogy foglalkozol a problémámmal! :R

Bal felső kép: K-i tájolás, alsó sor, plusz alulról a második sor két bal oldali panelja van TIGO-val ellátva - felszerelve a tetőre
Jobb felső kép: D-i tájolás, de rossza a rajz: Alsó sorban csak két panel fért el, felette sorban 1 panel, legfölső sorban 2 panel - felszerelve

Alsó kép: Itt az alsó sorba lesz betéve a +1 elem, ami ki lett szedve a jobb felső képből. - nincs felszerelve

Jelenlegi terve a kivitelezőnek:
a két fölső kép lesz egy stringen az alsó meg egy másik stringen.

Az inverter light, de van hozzá wlan kártya (ráadásul megvettem már rége + engedély is erre van - szóval azt már nem bántanám...). Akkor nem lehetett másmilyen invertert kapni, örültem, hogy kaptam wlan kártyát light-tal, de megvettem volna a nélkül is. ***** ELMŰ/EON 10 hónapig "gondolkozott" az MGT-n, majd kiszúrta a szemem 5eFt-tal...

Csak hogy minden egy helyen legyen:
- inverter:
Fronius Symo 8.2-3-M light + WLAN kártya
- panel:
Risen 445W
voltage Pmax 37.54V
current PMax 11.86A
Open circuit voltage 45.09V
Short circuit current (Isc) 12.57 A
Maximum system voltage DC1500V

(#51710) mjani1172


mjani1172
addikt

A szaldóhoz (amíg van) mit kell állítsak az energiapp-ban?
Addig oké, hogy a mértékadó éves fogyasztást 0-ra állítsam, de van alatta egy "Résszámlázás az éves fogyasztás 1/11-ed része alapján" az be legyen pipálva?

(#51711) 4D4M válasza Vismajor01 (#51708) üzenetére


4D4M
aktív tag

Minél fiatalabb a mérő annál nagyobb eséllyel egyre butább, mert hiánycikké kezd válni a hardver, de mindenesetre regelj a távleolvasási portálon, aztán kiderül.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51712) 4D4M


4D4M
aktív tag

A frissítés / nem frissítés témához:

Changelog: 3.27.1-3
New features
/ System perfomance improved.
/ EN 50549-10 Implemented.

Bugfixes
/ IT security: NTP vulnerability fixed.
/ Incorrect English translation has been corrected.
(Fronius)

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51713) Z_A_P válasza 4D4M (#51640) üzenetére


Z_A_P
addikt

De ezt nem értem.
Ha visszataplalsz, akkor nem vételezel, hisz több a termelés, nem?
Vagy arra gondolsz, visszamegy 2-2-2,és használsz 4-0-0?

OK

(#51714) 4D4M válasza Z_A_P (#51713) üzenetére


4D4M
aktív tag

A példámnál maradva termeltem 1-1-1 kWh-t és használtam 3-0-0-at, de a lényeget érted.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51715) Z_A_P válasza 4D4M (#51714) üzenetére


Z_A_P
addikt

Ahha. Na az ultra patkányság lenne, pláne egy 5 <-> 70 Ft kedves felállással.
Nameg akkor 2024-tol 0db új napelem telepítés lenne.

[ Szerkesztve ]

OK

(#51716) Andras6800 válasza 4D4M (#51692) üzenetére


Andras6800
senior tag

Dehogy, nem megcáfolni :) Csupán kiemelni, hogy van ahol sokat számít.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#51717) redingitell


redingitell
senior tag

A jelenleg fent levő panelek (Q-Cell Qpeak-DUO-G8+ 350 W Mono) tipusúak. Segítenétek abban, hogy ajánlotok ezekkel a panelekkel kompatibilis elemeket bővítés céljából?
Az inverter Huawei SUN 2000-6KTL M0. 2 stringen 9-9 db panel val keleti és nyugati oldalon. Mekkora teljesítménnyel bővíthetem maximálisan?
Korábban kérdeztem ezzel kapcsolatban, kaptam is segítséget, hogy valószínű sorban van kötve, és az áramerősségnek kell megegyezni. De elvesztem az adatlapok halmazában....

(#51718) Geresics válasza Lasersailing (#51709) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Keleti háromszög: 5 optis párhuzamosan az 5 délivel. (Második sor középső optis már nem.)
Keleti paralelogramma: a 14 napelem sorbakötve a háromszög 4 árnyékmentesével és a maradék 1 optimalizálósával. A +1 napelem ha még nem került fel, akkor nem tenném fel, mert a 20 napelemes sztringet már lehet nem fogja szeretni az inverter -10°C esetén...
Ha valami mégsem így van, akkor sorry, de én már elvesztettem a fonalat a "minden tájolás egy irányba néz, de a napelemek be vannak rajzolva, de hibásan" résznél! :DDD

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#51719) SPQR301


SPQR301
tag

Gondolkodtam, hogy vajon - a szokásuktól eltérően - miért visszakoztak a havi szaldó esetén. Arra jutottam, hogy nem politikai vagy korrektségi, hanem nyers pénzügyi oka lehet.

Ha az emberek kikapcsolnák a nyári hónapokban az elfogyasztott mennyiség megtermelése után a napelemüket, akkor már nem jönne ki a matek nekik. Nem csak mi, hanem ők is pénzt vesztenének!

Pl. Jelenleg éves szinten kb. ugyanannyit termelek, mint fogyasztok. Havi szaldó esetén télen kb. 1200 kWh-t kéne kifizetnem pluszban. Ezért H tarifával 25ft/kWh-t fizetnék. Ha nem lenne H tarifa, akkor 38/70Ft-ot.

Ezzel szemben állnak ugye a nyári hónapok, amikor a kikapcsolt napelem miatt az ország ugyanezt az 1200kWh-t elveszíti, és kénytelen piaci áron valahonnan máshonnan beszerezni. Ennek az ára, ahogy az Electricity Maps statisztikáit nézve ezekben a nyári, nem hétvégi, légkondis időszakban kb 200-300 euró/Mwh, azaz kb 80-120Ft/Kwh! (És ez csak a nyers áramár. Igaz hétvégén jóval kevesebb, de így is jellemzően több, mint a 25/38/70Ft!)

Szóval minden napelemes esetén, aki kikapcsolja a havi megtermelt mennyiség után a napelemét nem csak a napelemes bukik, hanem az állami is! (Ahhoz képest, mintha meghagynák az éves szaldót!)

Ennek a fő oka a rezsicsökkentés. Merem állítani, hogy amíg a rezsicsökkentés él, addig az éves szaldó is marad. (Ha nem lenne, akkor lehetne pl. 100Ft egy kWh ára, és adhatnának 40Ft-ot a visszatermelésért.)

A másik lába a dolognak, hogy a napelemes közösség részéről a kikapcsolás fenyegetését hihetően fenn kell tartani! Nem kell túltolni a dolgot, nem szabad a közszolgáltatást veszélyeztetni, tehát ne egy napsütéses nap kellős közepén kapcsoljuk le koordináltan. Elég ha éjszaka kapcsoljuk le, sokan és konzisztensen, így is komoly gazdasági nyomást lehet kifejteni.

[ Szerkesztve ]

(#51720) senki68 válasza SPQR301 (#51719) üzenetére


senki68
senior tag

"Elég ha éjszaka kapcsoljuk le, sokan és konzisztensen, így is komoly gazdasági nyomást lehet kifejteni."

Éjszaka. És azt ki veszi észre??????

(#51721) SPQR301 válasza senki68 (#51720) üzenetére


SPQR301
tag

Nyílván a havi fogyasztásod megtermelése után, hetekre kapcsolod ki az invertert. Pl 14.-én eléred, éjjel lekapcsolod, legközelebb 1-én kapcsolod vissza. :D

[ Szerkesztve ]

(#51722) senki68 válasza SPQR301 (#51721) üzenetére


senki68
senior tag

Hacsak úgy nem.

(#51723) leslieke válasza Zolee897 (#51698) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Igen, de ez nem ugyanaz, mintha az eredeti oldalon lenne ott.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#51724) -szabi- válasza cOxeR (#51615) üzenetére


-szabi-
őstag

A nyári 50-55% közötti értékeid ingadozása így 5%,.
A sajátom azért furcsa mert nagy a szórás, azért gondoltam esetleg rosszul számolok.

#51603 HunChris
#51604 4D4M
Nálunk ütemezők nincsenek erre manuálisan magunktól kell átállni. :)

A mi rendszerünk két hónapja van kész és most megy ez a szaldó cirkusz.
Hogy tudom ellenőrizni, hogy mi a szolgáltatónál-kereskedőnél tényleg szaldós elszámolásban vagyunk?

(#51725) asdf_ válasza Lasersailing (#51700) üzenetére


asdf_
veterán

Ez alapján min. 150 V bemeneti feszültség kell az inverternek.

200 V.

Betáplálás indító feszültség (Udc start) 200 V

És a gyártó oldalán nézzél ilyeneket, ne valami himihumi forgalmazóén. És ne a lightot, filléres különbség a datamanager (az egész koltsegvetéshez).

[ Szerkesztve ]

(#51726) 4D4M válasza -szabi- (#51724) üzenetére


4D4M
aktív tag

Hogy tudom ellenőrizni, hogy mi a szolgáltatónál-kereskedőnél tényleg szaldós elszámolásban vagyunk?
-
Jelenleg nincs más elszámolási rendszer, csak szaldóban tudsz lenni.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51727) Geresics


Geresics
Topikgazda

Ma volt az MNNSZ és a MANAP egyeztetni a Kormánnyal:
Index cikk

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#51728) ssarosi


ssarosi
tag

Na ezért nem kell a lakosságnak visszatermelnie, max. akkor, ha beérik fillérekkel.
[link]
2017 óta 1GW-nyi napelemparkot telepített (talán üzemelteti is).

[ Szerkesztve ]

(#51729) senki68 válasza Geresics (#51727) üzenetére


senki68
senior tag

Most olvastam. Még mindig hazudnak.

"Az Energiaügyi Minisztérium azt közölte, hogy a fennálló elszámolási rendszer megváltoztatására és a bruttó elszámolás bevezetésére január elsejével életbe lépő brüsszeli előírás kötelezi a tagállamokat."

Ezt megint ráverik brüsszelre és a nép be fogja venni.

(#51730) VaZso válasza SPQR301 (#51719) üzenetére


VaZso
senior tag

Ha valóban sokan lekapcsolnák az invertereket, akkor előfordulhat, hogy ténylegesen ők is vesztenének rajta... de lehet, hogy belegondoltak abba is, hogy nem célszerű az önkormányzati választások előtt sem ennyivel magukra haragítani a vidéki lakosság jelentős részét, erre még sokan emlékeznének (ilyet sem szoktak csinálni).

Nyilván okkal jött elő a kérdés, jelentős részben a tavaly téli bizonytalanságok miatt. Normál környezetben lehet, hogy nincs különösebb baj a szaldóval rendszer szinten, de, ha abból indultak ki, hogy idén is jelentős áremelkedések lesznek az energiapiacon, jó ötletnek tűnhetett ezzel visszafogni a hazai piacot (igaz, amit villamos energiából spórolnánk, "azt" gázból elfogyasztjuk, bár ez is lehetett cél a tárolók töltöttsége miatt).

Összességében valószínűleg nem éri meg beleállniuk ebbe, bár még nem tudjuk, mire jutnak végül.

(#51731) -szabi- válasza 4D4M (#51726) üzenetére


-szabi-
őstag

Mikor visszaküldtük a hálózati csatlakozási és egyéb dokumentációkat kaptunk egy visszaigazoló levelet, hogy milyen dokumentumok érkeztek be.
Viszont a hálózathasználati és a villamosenergia vásárlási szerződések visszaküldése után nem kaptunk semmilyen visszajelzést.
Szóval jó lenne ezt valahol látni, ellenőrizni.

(#51734) cOxeR válasza senki68 (#51729) üzenetére


cOxeR
Ármester

Szerintem is a helyzet pont olyan szar, mint mikor a tiktok video kikerült… csak pár ezer ember elengedte már a dühét és nem fog vele problémázni, hanem csak konstatálja a változtatást.
Kiváncsi vagyok, ha így folytatom ezt a hónapot milyen arányom lesz… [kép]

(#51735) Lasersailing válasza Geresics (#51718) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Köszönöm szépen!
Egyeztetek a kivitelezővel ez alapján.

Korábban írtad (#51702) az Y-MC4 csatlakozót: ezzel jól értelmezem, hogy az első panel alatt lehet a párhuzamosítást megcsinálni?
Azaz inverter --> DC vezeték --> tűzeseti leválasztó --> DC vezeték (részben tető) --> Y-MC4 --> 5 tigos K-i panel --> Y-MC4 --> vissza a tűzeseti leválasztóig
--> 5 D-i panel -->

(Vastagon kiemelve próbáltam írni a "párhuzamosított" részt)
Jól értelmezem így kellene a párhuzamosítást csinálni, ha elfogadom a tetőn párhuzamosítást?

#51725 ASDF_: Később írtam (#51709, biztos láttad már azóta), van datamanger kártyám is. Jogos, hogy a gyártó honlapján nézzem, de nálam értelmezési gondok is voltak... :B

És köszönöm Neked is meg senki68-nak is!

És nem összeugrasztani akarlak, csak kérdezem, hogy itt azt írta senki68 , hogy mehet 24 panel egy stringre, most meg Geresics nem ajánlja a 20. panel felrakását. Melyik az igaz?
A 24 még 410-es panel volt a 20 meg 455-ös, de 20*410 = 9840, 20*455=9100

Vagy nem jól számolom?

[ Szerkesztve ]

(#51736) cOxeR válasza -szabi- (#51724) üzenetére


cOxeR
Ármester

Nem egy bonyolult számolás, szerintem valami nem kalkulált fogyasztó lesz a kulcs az eltérésben. :)

[ Szerkesztve ]

(#51737) Tiédetis válasza senki68 (#51629) üzenetére


Tiédetis
senior tag

"egy méltányos..." Tehát nem mondtak le ezek szerint arról, hogy megsarcoljanak bennünket.

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#51738) Tiédetis válasza Geresics (#51727) üzenetére


Tiédetis
senior tag

Mondjuk FB-on meg kint van, hogy az alelnök (?) volt rémtv-ben ahol nekiestek. Nem csodálkozom, de mondjuk se rámtv-t se indexet nem nyitok meg

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#51739) senki68 válasza Lasersailing (#51735) üzenetére


senki68
senior tag

Nem ugrasztasz össze, főleg, hogy sehol nem írtam 24 panelt.
Azt írtam a maradék 20 panel mehet 1 stringbe.
Mivel voltage Pmax 37.54V az összesen 750.8 volt , inverter max DC meg 800 volt.

De mivel Geresics fórumtárs sokkal jobban ismeri a Fronius lelkivilágát, nyugodtan hallgass rá.
Én SE-ben vagyok jobban otthon.

(#51740) Lasersailing válasza senki68 (#51739) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Köszönöm a számítást! Ezek alapján akkor felmehet a 20. panel is. Elvileg...
Na majd meglátjuk mire jutunk.
A párhuzamosítás azt jelenti, amit írtam? érthető amit írtam, vagy rajzoljam le, hogy mit értek alatta (bár az rosszabb lesz...)

(#51741) senki68 válasza Lasersailing (#51740) üzenetére


senki68
senior tag

Most nem akarok kötözködni de tudod mi a különbség a párhuzamos és a soros között?

Van 2 stringed. 5-5 panel sorba kötve. Mindkét stringről jön egy fekete és egy piros vezeték. Tehát van 2 fekete és 2 piros vezetéked. A feketét a feketével a pirost a pirossal összekötöd.

(#51742) Lasersailing válasza senki68 (#51741) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Nem vagyok mérnök, szóval a szóhasználatom biztos pontatlan (és finoman fogalmaztam).
Csináltam egy móricka rajzot én így értelmezem, hogy erre lenne szükségem. Jól értem?

(#51743) senki68 válasza Lasersailing (#51742) üzenetére


senki68
senior tag

Nem kell mérnöknek lenned, de ha ezt nem tudod akkor minek akarod csinálni?

Amúgy jó a rajz :)

(#51744) Lasersailing válasza senki68 (#51743) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Köszönöm!
Nem én fogom csinálni, csak addig akartam eljutni, hogy érthetően el tudjam magyarázni, hogy mit szeretnék. Azt hiszem ott vagyok.
Köszönöm türelmeteket!

(#51745) otapi válasza 4D4M (#51699) üzenetére


otapi
tag

"Regisztrálj a területen működő engedélyes elosztó oldalán és ott pontosabb negyed órás adatokat látsz a mérő által jelentett fogyasztásrol és betáplálásról. Osszevetve az inverter adataival többet látsz."

Hol lehetne erről bővebben olvasni? ELMÜ/MVM párosnál vagyunk, a váltás óta csak az MVM honlapján tudom megnézni a számlákat, de ott csak az éves elszámoló van (a havit levettem nullára mióta fenn van a napelem). Az esetemben az ELMÜ lenne az a területileg illetékes engedélyes elosztó?

(#51746) Frankie50 válasza Andras6800 (#51691) üzenetére


Frankie50
tag

Nem! Én a havi jövedelmemmel állítom szembe, a szomszédban nyílászáró csere 4,7 M, fűtéscsere 3,5 M, és akkor még rendbe kell tenni szétvert lakást. Ha a haverok segítenek akkor is drága az anyag. Szóval ez független a tündérmesétől.

(#51747) Jolida válasza otapi (#51745) üzenetére


Jolida
tag

Ha az EON (korábbi ELMŰ) a hálózati engedélyes :
[link]
Regisztráláshoz szükséges egy érvényes e-mail cím megadása, valamint a fogyasztási helyhez tartozó információk megadása. Kérjük, ehhez készítse elő számláját, amin minden szükséges információ megtalálható
Kérjük, a HMKE mérőcserétől számítva két héttel később regisztráljon!
Fontos, hogy az adminisztráció megfelelően megtörténjen a rendszerinkben, és az ügyintézőink láthassák, hogy Ön már rendelkezik távleolvasható SMART mérővel.
Köszönjük!

(#51748) fujifilm1 válasza Jolida (#51747) üzenetére


fujifilm1
senior tag

Már 1 hónapja volt óracsere, 2 hétig azért utasították el a regisztrációt mert túl korai volt a kérés. (Még nem érkezett be a óracsere a rendszerünkbe)
Aztán meg azért utasították el mert IT hiba van.
Ma újból rákérdeztem, várom a választ.
Mondjuk azóta szépen működik a P1 portos óra leolvasó onnan nézem a pillanatnyi termelést fogyasztást.
Amúgyis mindenképpen jó döntés a helyi real time óra leolvasás.

(#51749) -szabi- válasza SPQR301 (#51719) üzenetére


-szabi-
őstag

Ez érdekes gondolatmenet.
Viszont magában hordozza annak lehetőségét ha elkészül paks 2 és már nem lesz ilyen mértékben szükség ránk ezt visszakapjuk.

#51736 cOxeR
Megvárom ennek a hónapnak a végét. :)

(#51750) its_grandpa válasza ecaddsell (#51705) üzenetére


its_grandpa
tag

A kisebb áramszünet legyen mondjuk ~ 1 óra.

Nemrég láttam a PIP5048 tesztjét (Mikrosilver).
Erősen bejött, hogy stabilan tartja a 230V output-ot, változó bemeneti feszültség ellenére.
Szeretném biztonságban tartani a nagy értékű fogyasztóimat, ez az egyik ok.

A HO nálunk is szempont, egy notinak gyakorlatilag 7/24-ben mennie kell(het).
A HGW, router szünetmentesen van, a noti is bír ~ 3 órát.
Ami fontos lenne még azok a hűtők, nem szeretném beárazni a jelenlegi tartalmuk értékét.
Röviden, a biztonság nekem megér egy kövérebb 6 számjegyű össszeget.
PIP4024MT (4kw 24v) $571, EU raktárból, szállítással, mai áron 208 (ez nálunk mitől 325 ??? )
Napelem ~ 400Wp 6 db / ~ 70 = 420
Akku (ólom) 2* 12V/100Ah 100 (de nem kell feltétlen az induláshoz).
Ez összesen 630 + a szerelés.
A jelenlegi árak mellett nekem kb. 10-12 év alatt térülne meg, ha a 6 nyári hónapban 0 ft lenne a fizetendőm.
Vegyük egy gondolat kísérletnek, szellemi tornának.
(És kösz, szép hozzászólás volt).

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.