Hirdetés

2024. május 18., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52101) senki68 válasza Rolly (#52100) üzenetére


senki68
senior tag

Tehát.
6 éve van napelemed, de a megtérülést 2 éves árral számolod.
Ügyes :)

(#52102) Rolly válasza senki68 (#52101) üzenetére


Rolly
veterán

Huh bakker te nagyon rossz vagy szövegértésből....

A napelem megtérülésnek mi köze ahhoz, hogy szerinted megéri a H tarifa...

Te jöttél azzal, hogy a klíma aramat 24 fttal kellene számolni...

Erre írtam, hogy nem, mert nincs H tarifam... és amúgy akkor is csak fél évben...

Erre jöttél hogy a H tarifa nem drága... neked lehet de mint kiderult azért neked sincs ...

leirtam, hogy nekem mennyi lett volna a amikor felmerült 2 éve ....

az neked nem jó mert miért nem 6 éve csináltam meg...

Erre leirom, hogy mert arról nincs áram, hogy mennyibe kerülne... és amúgy 6 eve nem volt tervben még klima sem....
De azért kérek tőled erre árat erre, hogy akkor számoljuk ki hány 10-20 év alatt termelte volna ki a H tarifa a plusz beruházást nálam.... erre jössz ezzel...

De továbbra se értem, ha csak az általam leirtak 300-400e lett volna 2017ben (igen a 2018at az előbb elirtam) az oraszekreny csere, villany szerelés, fal és szigetelés javítás szinezessel... akkor ez cirka 37 év alatt terült volna meg...

Remélem mostmár sikerült felfognod, mert nem az első alkalom, hogy képtelen vagy megérteni a másikat, s a másikat tartod hülyének....

(#52103) nimfas válasza Rolly (#52100) üzenetére


nimfas
addikt

H-tarifa nem lehet egy kismegszakító szekrényben a nappali áraméval. Külön "szekrényke", ahogy a vezérelt sem lehetne, de sok helyen nem foglalkoznak vele.

(#52104) Rolly válasza nimfas (#52103) üzenetére


Rolly
veterán

Tisztában vagyok vele ... ezért kellene dupla doboz a szimpla helyett... ezért is írtam, hogy azt is cserélni kellett volna...

(#52105) senki68 válasza Rolly (#52102) üzenetére


senki68
senior tag

Nem is értem ezen logika szerint miért nem 70 Ft-al számolod?
Úgy sokkal hamarabb megtérülne :)

(#52106) Z_A_P válasza senki68 (#52098) üzenetére


Z_A_P
addikt

A w1000 eon oldal nem tud ilyet?
Csák összesítve látom a 180 es 280-at,azaz egy folyamatos növő érték, nem a különbséget látom előző naphoz képest. Olyan grafikont nem tud? :F

OK

(#52107) korcsi válasza Z_A_P (#52106) üzenetére


korcsi
veterán

De, tud. Nekem az egy munkaterületre az van beállítva.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#52108) senki68 válasza Z_A_P (#52106) üzenetére


senki68
senior tag

Nem.

A lakás fogyasztáshoz 2 helyről kell info, az órából és az inverterből.
Ezek a grafikonok grafanában vannak.

(#52109) Z_A_P válasza korcsi (#52107) üzenetére


Z_A_P
addikt

Es hogy? :R
Annyit látok h hozzá lehet adni a villányora 180/181/182/280/.. értékeket. De ezek nyilván az osszesitettek.

OK

(#52110) Z_A_P válasza senki68 (#52108) üzenetére


Z_A_P
addikt

Igen, jogos. De nekem az is jó lenne első körben ha látnám a villányora által mert napi változásokat, ne csak a szummat.

OK

(#52111) korcsi válasza Z_A_P (#52110) üzenetére


korcsi
veterán

A+, A- néven futnak az értékek.

Amúgy a szummából is számolható.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#52112) Jolida válasza Z_A_P (#52110) üzenetére


Jolida
tag

Ilyenre gondolsz?

Jelentés:

[ Szerkesztve ]

(#52113) Z_A_P válasza korcsi (#52111) üzenetére


Z_A_P
addikt

:R :R

Jolida:
igen, bar nekem valahogt maskepp nez ki :F
[kép]

[ Szerkesztve ]

OK

(#52114) ftamas0201


ftamas0201
senior tag

Sziasztok.

Akinek SolarEdge van, mostanában nem tapasztalnak furcsaságokat a webes felületről? nekem most is 404 not found van, de a napokban többször is rossz volt az alkalmazással együtt, 1 hete eléggé rosszalkodik az egész.

(#52115) senki68 válasza ftamas0201 (#52114) üzenetére


senki68
senior tag

Nem.

Appot nem használok, számítógépen meg mindegyik megy.

(#52116) Z_A_P válasza Jolida (#52112) üzenetére


Z_A_P
addikt

Megvan , a periodus volt 15perc, neked 1 nap

OK

(#52117) ftamas0201 válasza Z_A_P (#52113) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Nekem így vannak megcsinálva a grafikonok.
A havi mérőállást ne nézd, azt valahogy még nem sikerült belőnöm, és szerintem nem is lehet hogy mindig hónap első napján az első mérést írja ki mert így összegez csak és tök fals hülyeségek jönnek ki :D

Napi mérőállás jelentése (bal felső az egész képes képen)

Napi fogyasztás/termelés adatok (bal alsó a képen)

És a fogyasztás/termelés grafikon (jobb alsó a képen)
Itt ugye állíthatod a frissítési periódust, kb 3-4 órás csúszással mutatja az eredményeket ez a grafikon. Nálad 31 napot jelenítesz meg azért sűrű, én 3 napot jelenítek meg 15 perces periódusokkal.

Remélem segítettem kicsit ezzel :)

[ Szerkesztve ]

(#52118) Jolida válasza ftamas0201 (#52117) üzenetére


Jolida
tag

Havi mérőállás jelentés.

(#52119) ftamas0201 válasza Jolida (#52118) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Akkor ezért nem tudom beállítani mert a számítás típusa nálam ilyesmi nincs :)

(#52120) asdf_


asdf_
veterán

Azon filózom, amellett, hogy nyeremény, hogy aki épp telepítés közben van, előtt áll, annak most nem év végéig kell mindenképp kész lennie, hogy szaldós legyen, ha valaki így mondjuk február közepén lesz meg, de még a telepítésre rendelkezésre álló egy éven belül, akkor ő szaldós lesz. De hogyan felel ez meg a 2024 január elseje után új jogot nem keletkeztet című történetnek? Vagy ezzel, hogy kimondták, hogy aki még a közepén van a dolognak, az megkapja a szaldót, ezen kijelentéssel keletkeztetve van ezen joga, vagy hogyan? Vagy csak -megint- szembe megyünk az EU-val? ;]

[ Szerkesztve ]

(#52121) ftamas0201 válasza asdf_ (#52120) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Szerintem az igénybejelentést nézik hogy az szeptember 7 előtt legyen, de még elég zavaros minden és ugye leírva még semmi nincs mindig (bár igaz közlönyöket nem vizslatom már egy ideje szóval ezt nem tudom pontosan), ezért bármi lehet és az ellenkezője is :D Főleg ebben az országban.. :D

[ Szerkesztve ]

(#52122) Polllen válasza asdf_ (#52120) üzenetére


Polllen
nagyúr

Az engedélyt már megkapták, a telepítésre van idő.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#52123) asdf_ válasza Polllen (#52122) üzenetére


asdf_
veterán

Oké, de a (szaldós) jogom akkor keletkezik, amikor a szerződést aláírjuk. Az meg telepítés után történik. Nem ellenkezem persze, jó ez, hogy nem hajt a tatár, meg akinek most esik be az MGT 3/4 év után, az is meg tudja csinálni, csak jogilag nem értem.

(#52124) molnartibor válasza ftamas0201 (#52119) üzenetére


molnartibor
tag

Nem lehet, hogy azért mert előtte a mértékegység kW ami teljesítmény nem pedig energia, és ezért azt kummináltan mutatni lehetetlen?

(#52125) H-Mano válasza asdf_ (#52120) üzenetére


H-Mano
tag

"De hogyan felel ez meg a 2024 január elseje után új jogot nem keletkeztet című történetnek?"
Elengedték a 2023.09.07 után engedélyt benyújtó és 2023.12.31-ig "átvett" elméleti :) réteget...

[ Szerkesztve ]

(#52126) 7Heads Drago válasza Rolly (#52044) üzenetére


7Heads Drago
veterán

de ugye családosok kapták az 50%-ot ennyit engednék nekik
Köszönöm a többiek nevében is.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#52127) 7Heads Drago válasza jdeutsch (#52053) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Én meg azt gondolom, hogy kevés lesz a farkasnak a te akkud. Főleg ha nem áll meg az ajtóban az a farkas. A hasonlatnál maradva.
Mert ugye ha kemény tél lesz a nap se fog sütni és kérdéses lesz hogy az aggregátra lesz-e üzemanyagod. Na mert ugye te szigetként hiába működsz a kútnál meg nem lesz áram.
Persze lehet hogy ezek után olyan jön ami még sose volt, mert te arra készültél fel.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#52128) Rolly válasza H-Mano (#52125) üzenetére


Rolly
veterán

Amíg nincs közlöny addig a szept 7 is tolódik nem? Mert visszamenőlegesen nem lehet törvényt hozni... persze ez Magyarország ...

(#52129) ftamas0201 válasza molnartibor (#52124) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Végig próbáltam minden lehetőséget de a választási lehetőségek nem változnak, hogy miért eltérő két külön felhasználónál hát erről lövésem nincs, lehet talán óra típusonként más az adatszolgáltatás aztán azért, minden esetre érdekes.
De úgy néz ki rájöttem, Maximumra kellett állítanom a számítást és havira a periódust, így kiírja rendesen a havi maximumot. Utólag átgondolva logikus hogy a havi maximumot akarom kinyerni akkor ez a beállítás kell nekem, csak valahogy ez nem jutott el az agyamig :D

(#52130) HunChris válasza ftamas0201 (#52114) üzenetére


HunChris
senior tag

De, max fél percig szórakozik nekem is.

(#52131) senki68 válasza Rolly (#52128) üzenetére


senki68
senior tag

Ha decemberben jön ki a közlöny a szeptember 07 akkor sem visszamenőleges.

(#52132) H-Mano válasza Rolly (#52128) üzenetére


H-Mano
tag

Jogos...
A Közlönyben a legkorábbi verzió:
"Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba."

(#52133) jdeutsch válasza 7Heads Drago (#52127) üzenetére


jdeutsch
tag

Szép napot!
Többször kifejtettem, ( sehol sem állítottam, hogy mindenre elegendő lessz!!!) és ismét közmondással válaszolok: "vakok között félszemű a császár". Szemben azokkal akiknek " "semmi nincs" "óriási előnyben" leszek, mint minden ez is relatív. ( tudom van aki úgy gondolkodik, kezeket a magasba, ...ennyi volt.
De hogy válaszoljak a felvetéseidre is:
"az aggregátra lesz-e üzemanyagod." ( reménykedem hogy benzin vagy földgáz, esetleg PB valamelyike lesz)
Talán ezt a legkönnyebb előre betárolni, (50-100 litert nem mővészet.) Az aggregátorom tankja 6 liter és ezzel 12,5 óráig üzemel folyamatosan leadja az 1kW-ot. (mielőtt megkérdőjelezed, tesztelve! Önindítós, injektoros motor, nincs karburátor.
Tudom a benzint 3 havonta illik cserélni mivel lebomlik, de ez sem gond, elhasználom az autóba, mielőtt gond lenne vele.
Az akkupakk vigan elviszi a házat EON hálózat és napsütés nélkül 4 napig. Természetesen ha gond van az ember fia le mond a luxxusról, (jakuzzi, villanysütő, klima stb.)
Mint kifejtettem korábban, be tárolva 4 szezonra elegendő száraz tüzifa, a faelgázosító kazán össz villamos energia igénye kevesebb mint 200W óránként, természetesen addig amig van benne éghető anyag. ( fűti a házat, valamint a felesleget betárolja a pufferbe)Azt követően 6W/ 3 másodperc alkalmanként mikor a motoros szelep nyit vagy zár. szoba thermosztát vezérli.A rendszer gravitációs renszerben is tudja 90 %-ot. A HMV-t márciustól novemberig 40db vákumcsővel szerelt napkollektor biztosítja immáron 2008 óta. /200 liter/ A faelgázosító kazán égéstermék elvezetőjére
épitett hőcserélő (hulladék hő) kiegésziti a hiányzó időszakot ( november december január február)
Most is vallom, hogy aki időt nyer, életet nyer. Cinikusan fogalmazva akinél semmi nincs, legfeljebb tüzet rak a szoba közepén, eltüzeli azt ami éghető akkor talán nem fagy meg, esetleg felöltözik mint szibériában szokás.
Remélem ez soha nem fog bekövetkezni, de ha mégis, akkor már késő kapkodni!
Ha feltétlenül szükséges, 2-3 hetet simán át tudunk vészelni, igaz talán nem a megszokott körülmények szinvonalán! Víz, "villany," fűtés, HMV, élelem van, a többi híánya pedig elviselhető.
Természetesen abban igazad lehet, mindenre 100%-osan nem lehet felkészülni.

[ Szerkesztve ]

(#52134) senki68 válasza jdeutsch (#52133) üzenetére


senki68
senior tag

"A rendszer gravitációs renszerben is tudja 90 %-ot. "

Ez most a vicc helye volt.

Még pufferral se nagyon tudják a 80%-ot.

(#52135) jdeutsch válasza senki68 (#52134) üzenetére


jdeutsch
tag

"Ez most a vicc helye volt."
Miért is lenne? 3 szintes az épület, merek rá nagyösszegű fogadást kötni veled, szezonban bármikor ellenőrizhető! Van jól és rosszúl kivitelezett fütési rendszer, az enyém ezek szerint a jobbak közül vanló, pedig nem "mai gyerek, 1978-ban készült.
Maga a kazán 92%-os hatásfokkal üzemel! (több milliós elemző műszerrel mérve, jegyzőkönyvezve!)
A gravitációs 90%-ot a szivattyus üzemhez viszonyitva adtam meg.
Ment PÜ-ben a mérési jegyzőkönyv!

[ Szerkesztve ]

(#52136) tomi07 válasza senki68 (#52131) üzenetére


tomi07
tag

Meg kell próbálni. Ha valaki gondolkodik rajta az mgt-hez az igénybejelentés ingyenes. Ha még belefér a szaldóba addigra kiderül amire az mgt-t kiadják. Utána ráér kivitelezőt keresni.

(#52137) Tapsi


Tapsi
addikt

Tegnap beüzemeltem az adatkártyát a Fronius Symo inverterbe, de egyszerűen nem mutat semmilyen termelést a Solarweb. Lecsekkoltam, az eszközt aktívnak látja, de semmilyen adat nem érkezik. Találkoztatok hasonló problémával?

(#52138) HunChris válasza Tapsi (#52137) üzenetére


HunChris
senior tag

Áramtalanítás és vissza volt?

(#52139) kanyi51 válasza tomi07 (#52136) üzenetére


kanyi51
senior tag

Szia. megkaptad már az órát? ha igen milyet, vélemény?

(#52140) senki68 válasza jdeutsch (#52135) üzenetére


senki68
senior tag

A lakás fűtési rendszerének nem sok köze van a kazán hatásfokához.
Az, hogy küldözgetsz füstgázelemzést az még nem a valós hatásfok.
Elég sokan megmérték már valós körülmények közt a hatásfokot, tudod betáplált energia-kivett fűtési energia, és hát a 80% se nagyon jön ki.

(#52141) senki68 válasza Tapsi (#52137) üzenetére


senki68
senior tag

Igen.

Telepítsd fel újra.

(#52142) senki68 válasza tomi07 (#52136) üzenetére


senki68
senior tag

Nem teljesen így van.

Ha az idén kérsz engedélyt , kivitelezed , beüzemeled, akkor természetesen szaldo /bár most betáplálási stop van, azt se tudni hogy vezetik ki/.

Annyi engedmény van, ha már elkezdted, és folyamatban van, akkor ha átcsúszik a kivitelezés 2025-re, akkor még lehetsz szaldo.

Nem is értem ebből, hogy lehet kiolvasni egy visszamenőleges dátumozást.

(#52143) asdf_ válasza senki68 (#52142) üzenetére


asdf_
veterán

Úgy, hogy holnap megjelenik egy rendelet, amely holnaputántól van hatályban, de a benne írtak múlt hét csütörtöke utánra vonatkoznak és vannak hatállyal, hiszen azt mondták, hogy aki 7-e előtt nyújtott be igényt, csak az kap szaldót, aki utána (pl. pénteken vagy holnap), az nem.

[ Szerkesztve ]

(#52144) senki68 válasza asdf_ (#52143) üzenetére


senki68
senior tag

Ha értelmezed a szöveget, csak azért van benne a dátum, hogy akik már elkezdték, csak azért ne maradjanak le a szaldorol, mert kifutnak az idei évből.
Ez csak egy engedmény.

(#52145) asdf_ válasza senki68 (#52144) üzenetére


asdf_
veterán

Nem, ez egy korlátozás, hiszen eddig az volt a mondás, hogy aki idén készen lesz, az még szaldós lesz. Papír szerint lehetne olyat, hogy holnap beadom az igényt csatlakozásival, az előírt 30 napon belül* választ is kapok rá (lol), majd egy hét múlva készre jelentem es igy szaldós leszek. Különösen, hogy voltak/vannak, akik a feloldásra vártak, hogy utána beadják azonnal visszatáplálósra (hogy mennyi eséllyel indultak ennek, abba ne menjünk bele, az elvi lehetőség megvolt, meg ugye azert ha valakinek valahol van ismerőse, ott tudnak csodak történni), most őalóluk kirúgták a széket.

*30 ez még egyáltalán? Volt valami 11,5 kW alattira ha x napon belül nem válaszolnak, az automatikusan elfogadottnak minősül, ez nem tudom, érvényes-e már, vagy csak megígértük az EU-nak, hogy bevezetjük ezt.

[ Szerkesztve ]

(#52146) senki68 válasza asdf_ (#52145) üzenetére


senki68
senior tag

Szerintem félreérted.
Ha most beadod és az idén kész leszel vele, akkor egyértelmű, hogy szaldos leszel.

(#52147) asdf_ válasza senki68 (#52146) üzenetére


asdf_
veterán

"Úgy döntöttünk, hogy a kedvezőbb éves elszámolást alkalmazzuk a már üzemelők mellett azokra a háztartási kiserőművekre is, amelyek működtetői 2023. szeptember 7-e előtt jelezték fejlesztési igényüket."

Lehet én vagyok villamos, de nekem ez kizáró a szeptember 7-e utáni igényekre.

[ Szerkesztve ]

(#52148) senki68 válasza asdf_ (#52147) üzenetére


senki68
senior tag

Viszont aki 2024 01 01 előtt üzembe helyezi az szaldos.

Akkor nem egyformán értelmezzük, tehát várjuk meg a közlönyt.

(#52149) ftamas0201 válasza asdf_ (#52147) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Sőt, ha a szó szoros értelmében vesszük akkor ö (szándékosan kisbetű) konkrétan a fejlesztési igényekről beszél, magyarán olyanokról akiknek már van üzemelő napelem és fejleszteni avagy bővíteni akarják. Szóval, hogy üzemel már a rendszer és szept. 7 előtt beadták a fejlesztési/bővítési igényüket (inverter csere nagyobbra váltás miatt nem a panelezésre amire nem kell konkrét engedély).
Kitudja mit akarnak, még ez a videó pillanatában sem volt meg a pontos szövegezés és azóta sincs meg a végleges tervezet, mert már beírták volna a közlönybe. Tényleg bármi lehet és még az ellenkezője is.
Reméljük hogy az éves szaldó dolog legalább nem csak halandzsa lesz és megmarad a már üzemelő rendszerekre, hogy hány évig ez meg bármit mondanak most, a 10 év hosszú idő és ebben az országban 10 évről beszélni sem szabad/lehet hanem max hónapokban...

[ Szerkesztve ]

(#52150) Borisz76 válasza ftamas0201 (#52149) üzenetére


Borisz76
veterán

konkrétan a fejlesztési igényekről beszél, magyarán olyanokról akiknek már van üzemelő napelem és fejleszteni avagy bővíteni akarják.

Nincs napelemem ....de szeretnék.
Ez is fejlesztés ! De a dátum miatt már nem élhetek vele mert 7.-e elmúlt.

Szerintem.....én így értelmezem.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.