Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51651) Frankie50 válasza eldoble (#51649) üzenetére


Frankie50
tag

Üdv!
De az itt emlegetett bruttóban ez 10 Ft kifizetést, és 70 Ft befizetést jelentene, ha jól gondolom :F azért ez durvább mint a havi szaldó tervezete :W

(#51652) 4D4M válasza eldoble (#51649) üzenetére


4D4M
aktív tag

Én nem is akarok többet kapni érte, mert az megint a pazarlásra ösztönözne csak. A betáplálási/vételezési ár arányával tökéletesen be lehet állítani egy elfogadható megtérülést, hogy legyen még kedve bárkinek is napelemet telepíteni. Ebbe simán beleférne az összegzett mérés is, tök felesleges ebbe energiát fektetni, hogy kiegyensúlyozza az ember a 3 fázist 1 fázisú fogyasztókkal.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51653) eldoble válasza Frankie50 (#51651) üzenetére


eldoble
aktív tag

Persze, az rosszabb nekünk sokkal, de ez is attól függ, hogy mennyiért veszik tőlünk és mennyiért adják nekünk, a jelenlegi árakon, sokkal rosszabb mint egy havi szaldó.
De a régieknek nincs szó egyelőre bruttoról.

[ Szerkesztve ]

(#51654) eldoble válasza 4D4M (#51652) üzenetére


eldoble
aktív tag

Igen, ez tényleg így van.

(#51655) senki68 válasza eldoble (#51649) üzenetére


senki68
senior tag

Összegzett teljesítményt nem neveznék szaldonak.

(#51656) eldoble válasza senki68 (#51655) üzenetére


eldoble
aktív tag

Igen, ezt írtuk, hogy, ha fázisonként néznék és úgy képeznének egyenleget, az lenne szaldó.

(#51657) molnartibor válasza eldoble (#51656) üzenetére


molnartibor
tag

A szaldóban kéne lennie időkomponensnek szerintem, egy összegzésben ilyen nincsen.

(#51658) hevepapa válasza zsiga19 (#51633) üzenetére


hevepapa
senior tag

Háááttt... nekem régebbi típusú konvektorom van amihez nem kell áram. Joggal merülhet fel a kérdés, miért ilyet használok és nem valami sokkal korszerűbb/zöldebb stb. fűtési megoldást? Ennek több millió oka van csak :)
Egyébként a 95 m2-es házban télen mindenütt 23-24 fok van + a melegvíz is gáz bojlerről van és így volt a fogyasztásom 1 évre 1210 m3

(#51659) Frankie50 válasza eldoble (#51653) üzenetére


Frankie50
tag

Ez csak úgy kijött belőlem :(( most ugye azt mondogatják, hogy nem kellene teljesen kiölni a telepítési kedvet a zemberekből, de evvel nem látom az ösztönzést sem a megújuló energiák irányába :(

(#51661) eldoble válasza molnartibor (#51657) üzenetére


eldoble
aktív tag

Igen, igaz, én is pont utólag gondoltam erre.

[ Szerkesztve ]

(#51662) jdeutsch válasza eldoble (#51653) üzenetére


jdeutsch
tag

Szép napot mindenkinek!
lehet nehéz a felfogásom, de azt látom sok az "unatkozó" (vagy talán nem is unatkozó?) forum látogató. Miután megoldódni látszik a probléma, remélhetőleg változatlanul marad az éves szaldó, fel sem tudom fogni, hogy miért adtok tippeket arra, hogy számunkra mi lenne a kevésbé rossz?
Minden bizonnyal az "illetékesek" is olvassák ezeket, vegyétek már észre hogy "szondázzák" a közvéleményt! Mi az amit még le lehet nyomni a napelemesek torkán?
Üdv: DJ

(#51663) eldoble válasza jdeutsch (#51662) üzenetére


eldoble
aktív tag

"...az "illetékesek" is olvassák ezeket"
Szinte biztos, hogy nem a prohardver napelem fórom olvasással töltik az idejüket, de, ha így lenne is, nem befolyásolunk mi itt 12-en semmit, ráadásul semmi olyan "tipp" nem hangzott el, ami már eddig eszükbe nem jutott volna...

(#51664) senki68 válasza jdeutsch (#51662) üzenetére


senki68
senior tag

Tehát. Bruttó elszámolásról volt szó, ami ugye január 01-től lép életbe. Mert ugye az nem kérdés, hogy 2023.12.31-el megszűnik a szaldo.

Már csak az a kérdés, milyen feltételek lesznek a bruttóban?

Én csak remélni tudom, hogy ennek a kidolgozására igénybe vesznek SZAKEMBERT is.
Az áron kívül még sarkalatos pont a mérés. Mivel napelemesek el lettek terelve a 3 fázis felé. És nagyon rosszul járnának a mostani méréssel, ami fázisonként mér, nem összegezve.

Én úgy gondolom ennek hangot kell adni, hogy a megfelelő fórumokon is meghallják.

(#51666) senki68 válasza eldoble (#51663) üzenetére


senki68
senior tag

Nyugodj meg, van rá állítva ember .

(#51667) Frankie50 válasza hevepapa (#51658) üzenetére


Frankie50
tag

Hatos társasházban lakunk, kicsit nagyobb alapterülettel. Tavaly októberi elszámolásnál 2450 m3 volt a gáz 4 felnőtt, + alkalmanként három 10 év alatti unoka. Konvektorok+gáz bojler.
Az új falszomszédom cserélte a teljes fűtésrendszert, potom 3,5 M, csak ez. A többi szépészeti beavatkozás ami ennek a modernizálásnak a vonzata nincs benne az összegben.
Tavaly volt nekem is előre menekülés kicsit, írtam itt róla a rendszer bővítése kapcsán. Röviden: tetőszigetelés, hibrid villanybojler, infra fűtés a fürdőkben augusztus közepén, február végén 2,3 kw panel bővítés eltérő tájolással, inverter csere nélkül.
Ez nagyságrendileg volt 1,2 M. Jövő hónapban lesz elszámolás, 1300 m3 körül lesz a gáz, és közel 0 ra kifut a villany.
Nem gondolom, hogy nekem most megérné egy fűtésrendszer csere, velejáró lakás szétveréssel együtt.

(#51668) PilG


PilG
kezdő

Csak hogy kicsit napelem is legyen...
Talaltam ezt a rajzot, meg tudnatok erositeni, hogy ez a korrekt bekotesi sorrend (napelem/biztositek/kapcsolo/tulfesz levezeto), valamint a megfelelo kabel szin/MC4 parositas?

(#51670) eldoble válasza senki68 (#51666) üzenetére


eldoble
aktív tag

Még az is lehet, de ami biztos, semmi olyan "tipp" nem hangzott el, ami már eddig eszükbe nem jutott volna...

(#51672) molnartibor válasza senki68 (#51664) üzenetére


molnartibor
tag

Nemcsak 3 fázisa lettek terelve te be is lettek szorítva a kötelező szimmetrikus termeléssel.

(#51673) hevepapa válasza Frankie50 (#51667) üzenetére


hevepapa
senior tag

Nálam 2009-ben volt a szigetelés project. A falon az akkori előírásoknak megfelelő 8 cm, a padláson meg 16 cm hungarocell. Az hogy a szigetelés mennyi volt konkrétan nem tudom, mert ez egy 30%-os utófinanaszírozású állami támogatásos + a maradékra baromi kedvezményes hiteles pályázat volt. 4 millió összesen hőszigetelés és nyílászárócsere. A 30% állami támogatást (1,2 M Ft) az összes (baromi sok :) ) dokumentáció leadása és elfogadása után 3 hét múlva utalták is. Utána a fűtés költsége a fele lett.
Sajnos ilyen kedvező konstrukció már nincs. A kormányváltás után megszüntették.

Kiegészítés: bebizonyosodott nálam, hogy a legolcsóbb energia amit el sem használunk. A beruházás nagyjából 10-11 év alatt megtérült.

[ Szerkesztve ]

(#51674) 4D4M válasza molnartibor (#51672) üzenetére


4D4M
aktív tag

Amivel mellesleg pont az ellenkezőjét érték el az eredendően kitűzött céloknak.

Van olyan országról tudomása valakinek, ahol engedve / preferálva van az aszimmetrikus?

#51675 jdeutsch: Oké...

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51676) molnartibor válasza 4D4M (#51674) üzenetére


molnartibor
tag

Igen, főleg ahogy néztem egy asszimetrikus inverter segíthetne a fázisok kiegyenlítésében valamint a meddőt is tudná csökkenteni valamilyen szinten.

(#51677) Frankie50 válasza hevepapa (#51673) üzenetére


Frankie50
tag

Nagyon magasak a korszerűsítések költségei itthon. Kevesen tudják finanszírozni. Nekem is csak az aktuális tűzoltásra futja.

[ Szerkesztve ]

(#51679) Polllen válasza hevepapa (#51673) üzenetére


Polllen
nagyúr

Az a baj, hogy nálam 15 cm van a falokon és talán már 30 a padláson. Innen már nincs hova gazdaságosan. Talán ha a padlásra +20 cm felkerülne, és vastagodna a lábazaton+aljzaton. :(

Persze ha annyira megdrágul az áram vagy -20 fok lesz tartósan, mást mutatnak a számok, de most sajnos nem.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51680) hevepapa válasza Frankie50 (#51677) üzenetére


hevepapa
senior tag

Pár éve (épp a covid előtti évben) volt egy majdnem teljes felújításom. Tető, villany, víz, szennyvíz, fürdőszoba, konyha 100%-osan, a többi helyen "csak" burkolat. Ja és az összes beltéri ajtó. Gondolhatod mennyire pucolta ki a zsebem. De ez most minimum a duplájába fájna.

(#51681) User_2 válasza molnartibor (#51672) üzenetére


User_2
tag

fura a szabályozás, mert a szimmetrikus termelés nem kötelező.

a legfurább akkor, ha 10-en 20-on kW-os invertered van.
teljesen megengedett, hogy két fázison 5kW-ot termelj be a harmadikon meg semmit.
csak akkor van 2,5kW eltérés maximum a fázisok között, ha pl 3db egyfázisú invertert használsz fázisonként egyet-egyet, ha egy darab három fázisú invertert használsz nincs meghatározott eltérés maximuma a betermelt áramnak fázisonként, simán túllépheted a 2,5kW-os maximum eltérést. ennek persze következménye a nagyobb fázisonkénti feszültség különbség.

a szimmetrikus termelés az inverter tervezési megoldásából fakad, mert így olcsóbb gyártani. nem szolgáltatói elvárás.

én így tudom.

(#51682) Zolee897 válasza Polllen (#51679) üzenetére


Zolee897
tag

Hővisszanyerő szellőztető a következő lépés. Amikor már elég jó a szigetelés, akkor a szellőztetéssel vesztesz sok energiát.

Ki lehet számolni.

[ Szerkesztve ]

(#51683) Lasersailing


Lasersailing
senior tag

Sziasztok,

Tájolás ügyében lenne kérdésem:
Fronius Symo 8.2-3-M Light inverter mellé lesz három tetőn napelem (Risen 445W)
1) 10 db K-i tájolás (ebből 6 TIGO-val fa miatt)
2) 5 db d-i tájolás
3) 15 db K-i tájolás (1)-el egyező irány és dőlésszög

Több nem fér el a D-i oldalra :(
Mit eredményez, ha az 1) és 2) egy stringen lesz? Telepítő így akarja feltenni, mert 1-3 egyben már sok lenne az inverternek. De attól tartok, hogy az eltérő tájolás azonos stringen nem szerencsés. Mit okoz? Mit javasolnátok helyette, ha ez nem az igazi?

Köszönöm előre is!

RIsen adatlapja:
445W
voltage Pmax 37.54V
current PMax 11.86A
Open circuit voltage 45.09V
Short circuit current (Isc) 12.57 A
Maximum system voltage DC1500V

(Mire "bejelentették" a "visszavonanni" tervezett dolgokat már ki volt fizetve az anyag, így a napelem felkerül mindenképpen)

[ Szerkesztve ]

(#51684) Polllen válasza Zolee897 (#51682) üzenetére


Polllen
nagyúr

Igaz, tervezem, hogy energetikai szakértővel megnézetem a házat, hogy minek van értelme és minek nincs.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51685) ssarosi válasza zsiga19 (#51633) üzenetére


ssarosi
tag

Elmondom neked, a faluvégén lévő gáz kompresszor állomás is villannyal működik. Egy nagyobb áramszünetkor az asszony éppen sütött, kb. fél óra múlva elfogyott a csőrendszerben a gáz, és annyi.

(#51686) molnartibor válasza User_2 (#51681) üzenetére


molnartibor
tag

Elképzelhető, annyira nem ástam bele magam hogy kötelező-e a szimmetria csak ilyen felületes információim vannak. Öszinte leszek nincs is kedvem ilyen szabályozásokat olvasni nem bírom ezeket olvasni.

Jobban bele kellet volna merülnöm a telepítéskor a technológiákba és bár lehet akkoris Huawei inverterem lenne most kicsit szidom magam miatta (1fázisos backup jó drágán max 3,3kW-ig ha 10kW az inverter, drága akku, szimmetrikus termelés stb..)

Egy biztos ha megkotlik garancián túl akkor normális hibrid kerül a helyére mint a Deye vagy ami akkor lesz :D!

[ Szerkesztve ]

(#51688) 4D4M válasza Zolee897 (#51682) üzenetére


4D4M
aktív tag

Sajnos ez csak papíron jelent számottevő energiamegtakarítást. A valóságban a legritkább esetben van olyan kifinomult szenzorokkal rendelkező ember, aki érzékelni tudná, hogy 1500 ppm felett van a CO2 és 2 óránként ablakot nyitogat – amit az érvényben lévő energetikai számolások feltételeznek.

Ettől függetlenül természetesen épületgépészként kijelenthetem, hogy elképzelhetetlen olyan egészséges korszerű épület, amiben nem működik mesterséges szellőztetés.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51689) nimfas válasza bb71 (#51622) üzenetére


nimfas
addikt

Alapdíjak nélkül, a víz és csatorna bruttó 950 Ft/m³.
13.426 Ft / 14m³= 960 Ft ebből már lejött a locsolási kedvezmény.

(#51690) Andras6800 válasza 4D4M (#51688) üzenetére


Andras6800
senior tag

"Sajnos ez csak papíron jelent számottevő energiamegtakarítást." Nem csak. Nekem pl sokat kell szellőztetni, mert az utólagos szigetelés miatt nagyon szárnyal a páratartalom a házban.
Hogy elkerüljem a penészt, évente kb 800 kWh-t elhasználok párátlanítóra.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#51691) Andras6800 válasza Frankie50 (#51677) üzenetére


Andras6800
senior tag

Azért magas, mert a rezsicsökkentés tündérmesével állítod szembe :DDD

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#51692) 4D4M válasza Andras6800 (#51690) üzenetére


4D4M
aktív tag

Az a 800 kWh speciel pont nem megy kárba, mert a lakás fűtésére forditodik, ellentetben azzal, amit kiengedunk az ablakon. Mindenesetre gondolom nem megcafolni akartal, hogy de bizony te 2 óránként kicsereled a teljes legterfogatot külső levegőre (:

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51693) nihill válasza Lasersailing (#51683) üzenetére


nihill
őstag

Ez így sehogy nem jó, mert 1+3 túl nagy feszültség az invertenek mint írtad is, az 1+2 meg kölcsönösen lerontja egymás hatásfokát. Ezt így esetleg SolarEdge inverterrel lehetne csak feltenni.

(#51694) Geresics válasza Lasersailing (#51683) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ez így elég gyengén fog menni! Ha az 1-2 egy sztringbe fog kerülni, akkor a napelemek feszültsége ugyan összeadódik, de az áramerőssége mindig a leggyengébben termelő napelem áramerőssége lesz. Magyarul délelőtt a keleti napelemek nem fognak tudni annyira termelni, mint amennyire tudnának, mert a déli tetőn még nincs kellő áramerősség, később pedig fordulni fog, és a déli tudna ugyan termelni, de a keleti oldal vissza fogja fogni! Teljesen rossz így!
Vagy változtatni kell a darabszámokon, vagy a sztringek kialakításán. Mivel már mindent kifizettél, gondolom visszakérni nincs sok esély...

Nézzük mid van:
1.) 19 keleti árnyékmentes napelem (4db az eredeti 1.)-ből, 15db az eredeti 3.)-ból)
2.) 6 keleti árnyékos napelem TIGO-val
3.) 5 déli napelem

Én tuti az összes árnyékmentes keleti napelemet 1 sztringbe kötném, ez fix. Ez mehet az 1. munkapontjára az inverternek. Arra nem emlékszem, hogy a Tigo BUC, vagy BOOST konverter, így vagy a 2.) és 3.) sztringet sorbakötném, vagy a 6 árnyékosból egyet levennék, és párhuzamosan kötném a déli 5 napelemmel 2x5 paneles sztringbe (az inverter bemenetén!) annak megfelelően, hogy buc vagy boost. Valószínűleg a 2x5 felé húzódnék...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#51695) Lasersailing válasza Geresics (#51694) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Próbálom értelmezni amit írtál, ha hülyeséget kérdezek elnézést érte!
- 2*5 párhuzamosan az jó az inverternek?
Arra gondolok, hogy részben azért nem akarta az 5 délit egy stringre tenni, mert az kevés lehet az inverternek az elinduláshoz. (eredetileg 6-ot akartunk oda tenni, de épp nem fér el a 6. panel azon a tetőn. Azt tesszük a 14. mellé 15-nek)., Hogyan kell ezt számolni? (Huaweieket szerelt főleg, én ragaszkodtam a Froniushoz)
- BUC vagy BOOST nekem semmit nem mond...
Ennyit találtam TIGO-ról (+ itt a fórumon jókat írtak róla): [link]
Nem vészes az árnyékolás mértéke, de téli hónapokban lesz valamennyi

A 10 Keleti már fent van a tetőn (meg az 5 déli is), de talán kötésen lehet variálni, bár boldogok nem lesznek...
kékkel bejelőltem, melyeken van TIGO
piros karikával a DC vezeték elejét és végét

Gondolom csiga alakban szokták kötni, hogy elég legyen a napelem vezetéke, ne kelljen toldozgatni: azaz a 4 panelnél a képen fentről lefelé van kötve, majd a 3 panelnél a felfelé, 2 panelnél megint lefelé. Jól gondolom?

(A kép tetejéhez van közel a D-i ág)

Ezek alapján a 6 TIGO-s keletit egybekötni az 5 délivel már nagy szívás lenne, nem? (6 napelemet kellene leszedni, hogy a végét össze tudják kötni a D-i ággal).

(#51696) leslieke


leslieke
Jómunkásember

Érdekes: Kérdéseink után eltüntette az MVM az éves szaldó sérthetetlenségéről szóló 2021-es bejegyzését

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#51697) Vismajor01


Vismajor01
addikt

Sziasztok!

Könyvelem a betáplálást hétről hétre. A fogyasztás évszaknak megfelőlen változik, de hétről hétre nem kéne kiugróan nagy különbségnek lennie, ha a termelésem hasonló.

Nos az elmúlt 2 hétben a számok:
21-28.: T
ermelt KWh: 443.18
Betáplált KWh: 367 KWh
28-04:
Termelt KWh: 445.66
Betáplált KWh: 96
Mi okozhatja ezt?! Májusban volt egy ugyanilyen "anomáliám", ott igy nézett ki a májusi 4 hét betáplálása:
414
102
472
405

Tökre érteném, ha az adott héten 45 fok volt előtte-utána meg 25 és klimáztunk 0-24. Vagy hogy nálam volt haver elektromos autóval és naponta töltötte, nappal. Vagy mitudomén. De pl az elmúlt 2 hetünknek a fogyasztása/napközbeni áramfelhasználása SEMMIT sem változott. Akkor hova megy a sok megtermelt energia?

Samsung Galaxy s22Ultra/Corsair One Pro/Lexus RX400H

(#51699) 4D4M válasza Vismajor01 (#51697) üzenetére


4D4M
aktív tag

Regisztrálj a területen működő engedélyes elosztó oldalán és ott pontosabb negyed órás adatokat látsz a mérő által jelentett fogyasztásrol és betáplálásról. Osszevetve az inverter adataival többet látsz.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51700) Lasersailing válasza Lasersailing (#51695) üzenetére


Lasersailing
senior tag

(Ha hülyeséget írok, kérlek javítsatok ki!!!)

[link]
Ez alapján min. 150 V bemeneti feszültség kell az inverternek.

A panel adatai:
voltage Pmax 37.54V
current PMax 11.86A
Open circuit voltage 45.09V

Nem tudom, hogy 37.54*5 vagy 45.09*5-öt kell-e nézni, de ha az előbbit, akkor is van 187V, ami 150 felett van.
Ezek alapján az 5 panel elég lenne egy stringre. Olyat lehet, hogy a 10 K-i (6Tigo + 4 nem TIGO) + az 5 D-i panel van párhuzamosan kötve egy stringre?

Ez "csak" kötést jelentene, nekem nem tűnik nagy dolognak (bár nem értek hozzá).
Ez pl. jó lenne?

Szerk:
egyáltalán mennyi a min. feszültség ennek az inverternek???
[link]
150V, 200V, 267V ilyeneket látok...

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.