Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51951) gorbep válasza Polllen (#51948) üzenetére


gorbep
senior tag

Az inverter jó eséllyel nagyos sokáig életben tartható... pl Fronius...
Amúgy a gyári szám a burkolaton van... gyakorlatilag tudsz azonos tipusra cserélni, csak egy picikét többet kell szerelni... ;)

#51950 zsiga19
AZ "örök Szaldó"-ban ez volt.... én pl ezért hoztam előbbre a szabványosítást és a bővítést 3x32A-ra és ezért kértem B-s órát is, bár (most még) semmi sincs rajta....

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#51952) Polllen válasza Geresics (#51949) üzenetére


Polllen
nagyúr

Köszi a kiegészítést.

Amúgy kíváncsi leszek, hogy az új szabály ezzel a 10 évvel megengedőbb lesz vagy tartják ezt. Tehát nekem 10 évig éves szaldó, de ha eladom a házat előbb, akkor az új vevőnek már csak bruttó lehet. Én erre tippelek és objektíven nézve látom a logikát benne. Az adás-vételnél mindkét fél bele tudja kalkulálni az árba, hogy a napelem már üzemel.

Persze itt kifelejtettem a garanciális ügyintézés miatti invertercserét, ahol ha túl szigorúak, gorbep ötlete még lehet jól jön néhány embernek.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51953) peternac válasza gorbep (#51951) üzenetére


peternac
tag

pár hónapja/bő fél éve még arról volt szó, hogy a teljesítménybővítés nem szól bele az éves szaldóba (volt ELMŰ terület, Budapest), mert úgymond nem a hmke-vel kapcsolatos a módosítás (hmke minden eleme marad változatlan - főleg ugye az inverter, nem kerül fel új/másik/más telejsítményű inverter)
én el is indítottam a bővítési igényemet 3x16A->3x32A-re még 2023 január 6-án, azóta semmi nem történt :O
mennyire foglaltak mostanában az elműs műszakis ügyfélszolgálatos vonalak? mert mindig mikor próbálkoztam (pár hónapja utoljára), akkor fél óra "elevator music" után bontotta a vonalat :(((

(#51954) nihill válasza gorbep (#51951) üzenetére


nihill
őstag

Fronius-t nálam pl. egyben cseréltek újra amikor elromlott.
Ráadásul nem kereskedelmi példányra, mert az alján a gyári címkén a típusnál az van, hogy "replacement inverter"

(#51955) HunChris


HunChris
senior tag

Én örülök a 10 évnek is, addig megtérül a nagy átlagnak. Végülis az lett, amit gondoltam már 1 éve is.[link] :DDD (biztos olvasnak fórumot.)
Reméljük addig a hálózatot is felfejlesztik RePowerEU támogatással.

[ Szerkesztve ]

(#51956) Rolly válasza Geresics (#51949) üzenetére


Rolly
veterán

vagy simán módosíthatták volna egy új cégbe átrakva az ügyfelet :) ha nem tetszik akkor nincs áram...

(#51957) 7Heads Drago válasza senki68 (#51871) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Ez neked létfontosságú?
Ha 2q hús kienged a hűtőben még jobban megértem.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51958) 7Heads Drago válasza senki68 (#51877) üzenetére


7Heads Drago
veterán

+1

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51959) 4D4M válasza nihill (#51954) üzenetére


4D4M
aktív tag

Mint ahogy vélhetően a te régi invertered is ment valahova a javítást/felújítást követően. Minden cserélhető benne.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51960) tothjozsef válasza nihill (#51954) üzenetére


tothjozsef
aktív tag

Nálam ugyanez. Mondjuk semmilyen MVM-nek vagy Démásznak beadott papíron nem volt rajta az inverter gyári száma, csak a típusa.

(#51961) 7Heads Drago válasza Jenő@ (#51891) üzenetére


7Heads Drago
veterán

És nem lenne egyszerűbb kivágni a fát? Amúgy se jó egy épületnek se ha közel van egy fa. Ha szomszédban van akkor meg meg kell nézni mik a helyi szabályok rá és annak megfelel-e a fa.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51962) KilgoreTrout


KilgoreTrout
senior tag

HA tényleg 10 év lesz telepítéstől, akkor szerintem arra jöttek rá, hogy mivel felmenő rendszerben kerülnek át a napelemesek az új elszámolásba, így soha nem lesz meg a kritikus tömeg egy mostanihoz hasonló felháborodásra, ezért sokkal kedvezőtlenebb feltételekkel tudják bevezetni a bruttót (vagy az új rendszert, ha más lesz helyette az ex-szaldósoknak).

Valószínű így nem nagyon nyúlnak majd az átvételi árhoz, a 10 éve telepítők járnak így a legrosszabbul (bár 10 éve önerőből telepített napelem valószínűleg olyan házra került, ami viszonylag korszerű, szóval nem fog teljes anyagi csődöt jelenteni).

(#51963) 7Heads Drago válasza edeleny (#51878) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Abban igazuk van a többieknek hogy egyik elektromos berendezésnek se jó az ingadozás. Mert ami igazán sűrűn előfordul a hálózatban az az ingadozás. Az elektromos berendezések nagy része ezért megy tönkre.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51964) Polllen válasza 7Heads Drago (#51961) üzenetére


Polllen
nagyúr

Egy egészséges és nem veszélyes fát kivágni nem túl zöld. :N

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51965) Z_A_P válasza KilgoreTrout (#51962) üzenetére


Z_A_P
addikt

Valószínű így nem nagyon nyúlnak majd az átvételi árhoz,

Akkor Magyarorszagon 2023-09-07-en felraktak az utolso napelemet.

[ Szerkesztve ]

OK

(#51966) 7Heads Drago válasza KilgoreTrout (#51962) üzenetére


7Heads Drago
veterán

ezért sokkal kedvezőtlenebb feltételekkel tudják bevezetni a bruttót
Ez pl nekem eszembe se jut. Eleve az Uniós rendelet is arról szól hogy minél kisebbek legyenek a hátrányok. A jelenlegi árak nem a bruttós árak. Én bízok benne hogy ez sokat fog javulni.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51967) snooze válasza tothjozsef (#51960) üzenetére


snooze
veterán

nekem egyetlen helyen van az inverter száma leirva,az is a "Fotovillamos rendszer müszeres vizsgálata" lapon..azt nem tudom,hogy az mvm megkapta-e..

GO Gunners!!!

(#51968) 7Heads Drago válasza Polllen (#51964) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Autót üzemeltetni tömegközlekedés mellett az se "zöld". :))
Ha árnyékol az épület tetőzetére az már szerintem közel van az épülethez. Nálunk most vágtak ki több nagy nyárfát is a szomszédban. 10-12 méterre volt, nem árnyékolt ránk viszont meg volt dőlve a bejárati ajtónk felé és közben letépte volna az összes vezetéket az oszlopról, tönkrement volna a buszmegálló, egy kerítés és a közúton is megállt volna a forgalom. Vágás közben látszott hogy nagyon rossz volt a fa bele. Nem sok kellett volna hozzá hogy baj legyen belőle. És ez mellet nekem nagyon sok plusz munkát és plusz energiát jelentett a falevél és a gyökérzet az udvaromban. Szóval szerintem nem biztos hogy "zöld" egy fa az udvarban.
A fa kivágása nem zöld, viszont ha utána a napelem többet termel az már nagyon is szerethető és talán zöld is.

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51969) 7Heads Drago válasza snooze (#51967) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Tudtommal az inverter gyári száma szerepel a szolgáltatói szerződésen is.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51970) snooze válasza 7Heads Drago (#51969) üzenetére


snooze
veterán

ott csak a tipus van..most néztem..de azért linkeld be,hogy hol van pontosan,lehet rossz helyen keresem..🤔

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#51971) axioma válasza 7Heads Drago (#51968) üzenetére


axioma
veterán

Nekunk a szomszedunkhoz kepest a patak tulpartjan levo fa takar be, sajnos evrol evre jobban. Alapbol nincs kozel a hazhoz, de valoszinuleg ha felenk dolne, vinne a hatso resz tetoreszet... [kép] (a Google kep napelem nelkuli de a bal also sarok a mienk). A szomszedra persze me'g inkabb veszelyes, ha alamossa a patak jo esellyel inkabb ra dolne. De nem ertem miert hagyjak meg. Onkori terulet, felteszem ok foglalkoznak vele (bar lehet hogy naiv vagyok, de a keritesunk nyirasara felszolitas miatt tudnak helyszinre jonni).

[ Szerkesztve ]

(#51972) VaZso válasza 7Heads Drago (#51966) üzenetére


VaZso
senior tag

Anno volt valami olyan mondás is, hogy lehet, érdemes lesz a szaldósoknak is átmenni majd bruttóba - vagy én emlékszem rosszul?

Biztosan dolgozniuk kell a kereteken és nem a jelenlegi árazásra ráhúzni, úgy teljesen el lenne lehetetlenítve a dolog...

(#51973) snooze válasza axioma (#51971) üzenetére


snooze
veterán

ezt a tipusu képet hogy lehet elöcsalni?🤔😊vagy nem minden terület van igy fotozva?

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#51974) Polllen válasza axioma (#51971) üzenetére


Polllen
nagyúr

Az önkormányzat felelőssége gondozni és ha a kertész veszélyesnek ítéli, ki fogják vágni. Szerintem ha utána nézel, látni fogod, hogy a településeden időről időre kivágják a veszélyes fákat. Kötelességük.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51975) ToMy_ válasza snooze (#51973) üzenetére


ToMy_
tag

Ez nem statikus kép, hanem sok képből generált fotógrammetria, gyakorlatilag egy generált 3D világ - forgathatod, döntheted, nagyíthatod, stb....
Nem mindenhol van ilyen, csak ahol volt elegendő mennyiségű kép, illetve ahová "ráeresztették" a generátort. Budapest és környéke, nagyobb városok pl.

(#51976) snooze válasza ToMy_ (#51975) üzenetére


snooze
veterán

:R👍👍

GO Gunners!!!

(#51977) 4Grider válasza 7Heads Drago (#51969) üzenetére


4Grider
nagyúr

Azonos típusra bármikor lehet invertert cserélni.

(#51978) KilgoreTrout válasza 7Heads Drago (#51966) üzenetére


KilgoreTrout
senior tag

Miért lenne érdeke a kormánynak a további lakossági napelem? Tudjukkinek hálózatot kell hozzá fejlesztenie, sokkal egyszerűbb ha csak a haverok építenek napelemparkokat (és az MVM szempontjából egyszerűbb is, mert könnyebb szabályozni).

(#51981) Jolida válasza Polllen (#51926) üzenetére


Jolida
tag

"Azért kérdés, hogy hány panel lesz árnyékolva és mennyi a rengeteg?"
Ez így van.

"A tetőt egy hatalmas tölgyfa nyári időszámítás szerint fél háromtól beárnyékolja."
Az én olvasatomban ez jelentős árnyékolás.

Jelenleg nálam a második stringen 12-ből 8 napelem árnyékban van az utcán álló fától.
A DC áramerősség a két stringen 6A/1.3A, tehát durván 1kW-ot vesztek rajta, ami belefér.

Ha a másik string is ilyen árnyékban lenne, talán 500-600W lenne a teljes termelés, ami szinte elhanyagolhatóan kevés.

(#51982) Tiédetis válasza gorbep (#51947) üzenetére


Tiédetis
senior tag

úgy látom végül 1 embernek jutott eszéde, hogy a 10 éves szaldóval csak kicsit kevésbé szívatnak meg bennünket. :R
Miről szól a fáma? kb. 10 év a megtérülési idő, tehát? Igen, beruháztunk és nullára futunk ki 10 év után (kivéve 50/100%-os támogatottság esetén), ami valljuk be, nem üzlet. Nekünk, akik saját pénzből zöldültünk...
Annó ezért terveztük az inverter garihosszabbítást is.
Így marad a gmk-s inverter csere és manuális typ megváltoztatás...

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#51983) MrTwister válasza snooze (#51976) üzenetére


MrTwister
őstag

Google Maps: bal alsó sarok - Rétegek - Több - Térkép típusa - Műhold - Földgömb nézet pipa

Samsung Galaxy S20 Ultra@128GB Cosmic Grey##HP Elitebook 8540W@SSD@1TB HDD##ALPENFÖHN WING BOOST 2 PLUS 14cm PWM Blue * 4 db(2*front&1*rear&1*bottom)##RoS gém'tag:MrTuuist3r#2966

(#51984) tothbe válasza 4Grider (#51977) üzenetére


tothbe
addikt

Pontosabban azonos méretre lehet cserélni, nem típushoz van kötve.

By(e) Tothbe

(#51985) tothbe válasza Tiédetis (#51982) üzenetére


tothbe
addikt

Azért az örök éves szaldó az erős elvárás lett volna. sehol sincs olyan, nem csak itthon.
Maradjunk annyiban, hogy a kihozható legjobbat így is megkaptuk.
Amúgy meg ha neked 10 év alatt éppen csak megtérül a rendszered akkor ott valami nem stimmel. Nekem önerőből 7-8 év lett volna, az 50% azt felezte le.

By(e) Tothbe

(#51986) 4Grider válasza tothbe (#51984) üzenetére


4Grider
nagyúr

Részlet az elosztói üzletszabályzatból:
"Már csatlakoztatott HMKE rendszer inverterének cseréjét (eltérő típusú és/vagy teljesítményű inverter esetében) is engedélyeztetni kell."

(#51987) H-Mano válasza Polllen (#51964) üzenetére


H-Mano
tag

Jah, mekkora ötlet: napenergiáért fát vágni...
Az inverterem applikációja pl. "faültetés"(db.) "szén-dioxid csökkentés"(kg) is számol...

(#51988) senki68 válasza Tiédetis (#51982) üzenetére


senki68
senior tag

A 10 év szaldo még tavaly kijött rendeletben, és akkor senki nem háborgott rajta.
Mindenkit elfoglalt már akkor is a havi szaldo, ami egyébként kiolvashatatlan a rendeletből.
És mivel senki nem háborgott, így az már rögzült.

Én azt mondom, a fél siker is siker, 10 év, éves szaldo. Ha ez írásban is megjelenik, akkor nagyon nem háboroghatunk.
Nekem speciel a jelenlegi árak mellett évi 800 ezer megtakarítás.

(#51989) 7Heads Drago válasza KilgoreTrout (#51978) üzenetére


7Heads Drago
veterán

A napokban többször lett linkelve az erre vonatkozó Uniós irányelv. Ne kínálhat fel sokkal rosszabb konstrukciót.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51990) senki68 válasza 7Heads Drago (#51957) üzenetére


senki68
senior tag

Igen.

Ha a hűtőben reggel 8-tól délután 3-ig kienged 2q hús, akkor az a hűtő megy a szemétbe.

(#51991) 7Heads Drago válasza snooze (#51970) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Fentebb linkeltték. ##51986

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51992) senki68 válasza 4D4M (#51900) üzenetére


senki68
senior tag

El kellene már felejteni a nyitott rendszert, több baj van vele, mint ami hasznot hoz .

(#51993) 4D4M válasza senki68 (#51992) üzenetére


4D4M
aktív tag

Passzív biztonság témakörében azóta sem született megbízhatóbb megoldás, de természetesen én sem preferálom ma már. Főleg úgy, hogy idehaza kb. 100-ból 5 db lett szakszerűen kialakítva.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51994) snooze válasza 7Heads Drago (#51991) üzenetére


snooze
veterán

az ok..de a sorozatszám nem kell,ha más minden ugyanaz,és csere lenne meghibásodáskor..vagy nem?

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#51995) senki68 válasza 4D4M (#51993) üzenetére


senki68
senior tag

Hülyeség ellen nincs orvosság, az is robban.

Sokkal többet ér egy puffer, vészhűtőkör, gravitációs megkerülő ág, /VTC511 esetén/ és szünetmentes tápegység.

(#51996) snooze válasza snooze (#51994) üzenetére


snooze
veterán

.

[ Szerkesztve ]

GO Gunners!!!

(#51997) 7Heads Drago válasza 4D4M (#51900) üzenetére


7Heads Drago
veterán

ps.: egy kazán biztosítására nem UPS való, hanem
- nyitott rendszerű megfelelően kivitelezett tágulási tartály
Az lenne, csak nem fogsz hozzá szakit találni. Mindenki vékony csövekkel dolgozik és ahhoz meg kell a keringető. A mai vas árak mellett ez nagyon drága is lenne és tetejében senki se akarja nézegetni azokat a vastag csöveket.

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51998) turcsikg


turcsikg
csendes tag

Nem egész 1 hónapja egy teljesen nyugatra néző rendszer lett nálunk telepítve. A termelés kb 11:40 körül szokott hirtelen megugrani, ahogy a nap átér a tető gerincén, addig nem számottevő.

A képen a mai (narancssárga) és a tegnapi (kék) termelési görbe látható, ami szinte teljesen ugyanolyan. Mindkét nap teljesen napsütéses idő volt, nem fújt a szél.

Van ötletetek arra, hogy mi okozhatta, hogy sokkal korábban indult meg a termelés a rendszerben tegnap? 11:40-kor már 2,5 kW-on ment, és ez kb 3,5 kW plusz termelést hozott.
Volt már jópár napsütéses időszak az elmúlt hónapban, de a délelőtti termelés most volt először ennyire kiugró.

Jó lenne tudni, mi okozhatta ezt.

(#51999) axioma válasza snooze (#51973) üzenetére


axioma
veterán

semmi, mar megvalaszoltak

[ Szerkesztve ]

(#52000) edeleny válasza turcsikg (#51998) üzenetére


edeleny
őstag

Egy kevés felhő?

Nálam kb. ugyan ez.
Délnyugati rendszer.
Olyan 10 óráig szenved, amikor átér a nap a gerincen indul be.
Viszont hatvan némi felhő akkor sokkal hamarabb beindul. Szórt fény.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.