Hirdetés

2024. június 17., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51801) molnartibor válasza leslieke (#51794) üzenetére


molnartibor
tag

Itt nem is erről volt szó, hanem hogy a Huawei akkus megoldása a tudásához képest túl van árazva. Akkus rendszert az ember ellátás biztonság miatt tesz nem megtérülés miatt. Teszem azt elmegy az áram 20 órára az akváriumba meg meghalnak a sügéreid mert nem vagy otthon az annyire nem mókás!

(#51802) Vision válasza molnartibor (#51801) üzenetére


Vision
veterán

Nem ez a gond. Amit írtál, az egy teljesen valid példa (halak), viszont erre van sokkal jobb, és olcsóbb megoldás a Huawei termékénél. Engem az háborít fel, hogy félrevezették a vásárlókat.

Az meg a másik, és ezt látom szigetes csoportokban is, hogy az akkusok egy jó része simán csak őrült prepper.

[ Szerkesztve ]

(#51803) leslieke válasza molnartibor (#51801) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Reméljük - a halaid miatt pláne- , hogy nem mostanában lesz ilyen 20 órás kimaradás,

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#51804) molnartibor válasza Vision (#51802) üzenetére


molnartibor
tag

Persze, és mi nem is igazából a hibrid mivolta miatt választottuk az ilyen "nice to have" volt. Viszont amikor felmerül egy ilyen igény mint a backup először a meglévő rendszernek néztünk utána, és akkor jött szembe a műszaki tartalom. Mert ha teszem azt a huawei rendszere 3 fázison is ad teljes asszimetrikus backupot akkor nemigazán érdekel hogy egy ekkor beruházásnál pár százezer ide vagy oda.

(#51805) molnartibor válasza leslieke (#51803) üzenetére


molnartibor
tag

Sajnos a multkori nagy vihar után itt a fél kerület áram nélkül volt 10+órát, mentem is vizet cserélni, a gond akkor van ha nem vagyok/vagyunk itthon.

(#51806) jdeutsch válasza Vision (#51791) üzenetére


jdeutsch
tag

Valóban nincs az engedélyezési listán, -de attól még valódi hybrid inverter!
Más kérdés, hogy miután van egy engedélyes Fronius inverterrel szerelt ONGRID rendszerem, amely a megtermelt energiát betáplálja a hálózatba, a második rendszer 6,2 -es inverterel pedig ellátja a házat energiával. Amennyiben az kevésnek bizonyul, - akkor, de csak is akkor ,-igénybe veszi a Fronius "segitségét"
Természetesen ha nem áll rendelkezésre napenergia, és a hálózat sem, akkor átvált akkumulátoros üzemre.
Természetesen menüben Te magad határozod meg a prioritásokat!
A hálózati visszatáplálás menüben KIKAPCSOLVA!!!! Tehát a szolgáltató hálózatán csak mint fogyasztó szerepel, mint pl: villany sütő, klima, stb.
Üdv: DJ

(#51807) chungey9 válasza jdeutsch (#51785) üzenetére


chungey9
tag

És milyen frekvencián kapta az impulzusokat? Nekem a hibrid auto savas akkuját kell úgy néz ki félévente regenerálni...

(#51808) Vision válasza jdeutsch (#51806) üzenetére


Vision
veterán

Oké, csak innentől indifferens, hogy az invertered valódi hibrid, hiszen szigetként üzemel. És nem alternatívája a Huawei, illetve egyéb engedélyezett rendszereknek, ezáltal annak a mondatnak, hogy te a feléből kihoztad - bár lehet, hogy igaz -, de semmi értelme. Hiszen nem ugyanaz a műszaki tartalom. Ráadásul ha még hozzácsapod a termelő rendszered árát, akkor a végén ki fog jönni, hogy ugyanott jársz végösszegben.

(#51809) redingitell


redingitell
senior tag

Mesterek! Esetleg [ebben] valaki tudna segíteni?

(#51810) HunChris válasza redingitell (#51809) üzenetére


HunChris
senior tag

Dőlésszög és tájolás is kellene a számításokhoz.

(#51811) jdeutsch válasza H-Mano (#51795) üzenetére


jdeutsch
tag

Nem titok, lassan egy éve készült el a rendszer, azóta pár alkalommal volt rövidebb percekben mérhető "áramszünet" de mivel légvezetékes a hálózat, erősebb szél esetén
bizony előfordul. A februári nagy szélvihar idején pedig 4-5 órás is előfordult.
Ezért is írtam korábban, mindenkinek magának kell eldönteni, hogy kell-e? az adott helyi körűlmények ezt nagyban befolyásolják:

(#51812) eldoble válasza User_2 (#51796) üzenetére


eldoble
aktív tag

Ha csend van és megállsz mondjuk tőle 2-2,5 m-re, akkor hallasz egy olyan finom, monoton sípoló hangot, de figyelni kell, hogy úgymond direkt hallgasd.

(#51813) redingitell válasza HunChris (#51810) üzenetére


redingitell
senior tag

Kelet- nyugati tájolás, 45 fokos tetőn.

(#51814) Vision válasza redingitell (#51809) üzenetére


Vision
veterán

Ugyanilyen panelt nem akarsz/nem beszerezhető? Előbb beszéltem egy nagykerrel, és van még elfekvő készlet kisebb bővítésekre, persze konkrét típustól függ.

(#51815) senki68 válasza asdf_ (#51799) üzenetére


senki68
senior tag

Nálam az akksi 10kWh kezdődik :)
Ha csak nem vagy vállalkozó nem nagyon tudsz mit kezdeni az áfával, ki kell fizetni.

Tehát akkor nagyon nem lőttem mellé :)

(#51816) redingitell válasza Vision (#51814) üzenetére


redingitell
senior tag

Sajnos nem találtam ugyanilyen panelt, pedig nem kevés időt töltöttem kereséssel....

(#51817) Vismajor01 válasza asdf_ (#51775) üzenetére


Vismajor01
addikt

Léteznek. Nálunk havi rendszerességgel megy el az áram, változó időre. Elmegy, visszajön, ezt kb 10x egy perc alatt. Az összes konnektorba dugott gép rühelli ezt, elhiheted. Amikor építettem a házat ha vki mondja h ez itt ilyen biztos rakatok be valamennyi akkumulátort, ha másért nem is csak h lekapcsolhassam én a főbiztosítékot és csak akkor vissza ha már nem megy el többet az áram

Samsung Galaxy s22Ultra/Corsair One Pro/Lexus RX400H

(#51818) Vision válasza Vismajor01 (#51817) üzenetére


Vision
veterán

Erre én egy fasza UPS-t raknék be a helyedben.

(#51819) senki68 válasza jdeutsch (#51800) üzenetére


senki68
senior tag

Nem erről van szó.
Hanem arról, hogy nem is akar foglalkozni vele, mert nem érdekli, tehát megveszi készen.
Az, hogy te bíbelődsz vele , az hobbi. Amennyit foglalkozol vele annyi idő alatt pénzt is kereshetnél.
Nem azt mondom, hogy nem értek az elektromossághoz, valahogy csak napelemtelepítő lettem :) de nemigazán ártom bele magam az akksiba, nem is csinálnék itthon magamnak akksis rendszert, mert egyrészt nem vonz, hogy millákat fektessek be ami soha meg nem térül, másrészt örök elfoglaltság, harmadrészt meg nincs is semmi szükségem rá, nem jellemzőek az áramszünetek, ha valami fejlesztés van, és van 1 napos áramszünet azt meg ha kell egy aggregátorral átvészelem. De inkább elmegyek addig kirándulni :)

(#51820) Andras6800 válasza Geresics (#51759) üzenetére


Andras6800
senior tag

Full igazad van. De ez egy ugrást fog jelenteni az emelkedő görbében.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#51821) HunChris válasza redingitell (#51813) üzenetére


HunChris
senior tag

Elvileg kb. duplán mehet rá, amit az inverter elbír.
Itt SE van, az SE2200H (2300-nál vág nyáron, ma csak épphogy vág) és 4860Wp van rajta 43°dőlésnél.

[ Szerkesztve ]

(#51822) User_2 válasza eldoble (#51812) üzenetére


User_2
tag

nagyon köszönöm,
eddig erre nem gondoltam, de most ma valahogy besejlett, hogy talán lehet azért valami elektrohangja.
előszobába tervezem tetetni, mert nincs más nem benapozott falfelület,
ez a finom vékony hang hosszú távon biztos nem egészséges, valószínű keresnem kell majd valami fehérzaj szigetelést.

(#51823) asdf_ válasza Vismajor01 (#51817) üzenetére


asdf_
veterán

Szerk: ja hogy 10* 1 perc alatt, nem percenként, akkor ez nem ez.

Ez tipikus belelóg a szelfútta ág a vezetékbe, elmegy rövidzárba, leold, majd egy perc múlva visszaengedi. Végig kéne járni, le kéne vágni (NEM a szolgáltató feladata, hanem a vezeték alatti földterület tulajdonosáé!)
De ilyenre 30-40e Ft egy ups.

[ Szerkesztve ]

(#51824) HunChris válasza redingitell (#51816) üzenetére


HunChris
senior tag

És ha a jelenlegi 18 x 350W panelt egyik oldalra 1 stringre menne fel és a másikra vennéd a (max 11A) paneleket? (max 6000Wp-ig)
Inverter adatlapja 12kWp-ig írja.

Bár ebben a többiek majd mutatják az utat, SE-nél egyszerűbb a dolog.

[ Szerkesztve ]

(#51825) redingitell válasza HunChris (#51824) üzenetére


redingitell
senior tag

Erre gondoltam én is. Ezért is kértem ajánlást most kapható panelra, ami megfelelő lenne.

(#51826) jdeutsch válasza Vision (#51808) üzenetére


jdeutsch
tag

Természetesen igazad van! Lehet a kákán is csomót keresni, megítélésem szerint a műszaki tartalom azonos, más kérdés az, tény hogy a visszatáplálás ki van kapcsolva mert szükségtelen. De ezen nem nyitok vitát.
Ami az árakat illeti, ha Te kiépíted a Huawei rendszered 15kW-os akkupakkal a működéshez szükséges eszközökkel együtt, nem állok messze a valóságtól ha azt mondom a Tiéd legalább a duplájába kerűl!
Ne feledd el nálam a Fronius 7éve üzemel, és remélem még hosszú ideig teszi a dolgát.
Ha "hybridesíteni" és bőviteni szerettem volna a rendszert, akkor új inverter, új szerződés, ugyan az inverter eldható bagóért. (szaldó ugrik!)
Matek:
7éve a rendszer kerűlt 1,05 milló Ft-ba. 3,5 kW/p ( nagyrészt megtérűlt!!!!!)
Bővítés: inverter+ 8db panel+tartó szerkezet, + szerlési anyagok (3,64 kW/p) 0,63 millió
Összesen: 1,68 millió.
Nem gondolnám, bár lehet tévedek ( nézd el nekem) hogy ugyanezt a rendszert Huawei-ből olcsóbban ki tudod hozni, / valódi hybrid rendszer 15 kW-os akkupakkal.
És még mindig él a dillemma, egy inverter, vs. két inverter. (murphy szerint ami elromolhat az el is romlik.)
Nálam ha az egyik megáll, még ott a másik, de Nálad?.............
Üdv:Dj

Üdv: DJ

(#51827) Vision válasza jdeutsch (#51826) üzenetére


Vision
veterán

...a visszatáplálás ki van kapcsolva mert szükségtelen.

Ha bekapcsolnád, akkor szabályt szegnél, és lebukás esetén az órádat is vinné a szolgáltató + többmilliós bírság. Oké, ne nyissál róla vitát, ez már 1000x át lett itt beszélve.

A Huawei-ről pedig előbb beszéltük meg, hogy nem valós hibrid, és ne vegyen olyan rendszert senki. Termelő inverternek jó, másra nem. Ettől függetlenül a te rendszered akkuja meg sem közelíti a Huawei megoldását. Innen-onnan összeszedett savas akku sosem fog annyit tudni, mint egy lítium cella.

Az meg külön vicces, hogy 7 évvel ezelőtti árakat hasonlítasz a mostaniakhoz. :)

[ Szerkesztve ]

(#51828) jdeutsch válasza chungey9 (#51807) üzenetére


jdeutsch
tag

Impulzus 60 Hz utórezgés (lecsengés 18kHz)

(#51829) eldoble válasza User_2 (#51822) üzenetére


eldoble
aktív tag

"mert nincs más nem benapozott falfelület,"
Ez elírás, mert pont árnyékba jó tenni?

Ha nem tartózkodtok tartósan az előszobába akkor a hangtól jó lesz ott, de persze ez egyéni preferencia kérdés is, szóval hallgasd meg valakinél.

(#51830) jdeutsch válasza Vision (#51827) üzenetére


jdeutsch
tag

Félre értettél!
Akkor leírom ismét, a saját esetemet ismerem, ezért hoztam fel példának.
De állitom ismét, ma bármely hálózati engedélyes inverterrel /akár Deye/épitett valódi hybrid rendszer,
akkupakkal, minden szükséges eszközzel, szerelési anyaggal. (' tokkal, vonóval")
többe kerűl mint az általam vázolt rendszer, természetesen azonos műszaki tartalommal.
És még él a dillemma: 1 inverter vs. 2 inverter.

(#51831) User_2 válasza eldoble (#51829) üzenetére


User_2
tag

a ház minden falfelülete, amire egy invertere felcsavaozhtaó lenne egész nap totálba napozott
egy pici árnyék sincs
van egy mellékhelyiség- fedett , az nyáron +50 celsiusra is melegszik

előszoba meg nem megy 28 celsius fölé, kinti 40 fokban se.

nincs más

(#51832) Vision válasza jdeutsch (#51830) üzenetére


Vision
veterán

Ha azonos a műszaki tartalom, akkor egészen biztosan nem lesz olcsóbb. Vegyünk egy 10Kw-os rendszert. Deye inverter kb. 1 millió bruttó. Helyette te raknál egy string meg egy nem engedélyezett hibrid invertert. Legyen ez egy Fronius (nettó 650+áfa a nagykerben) meg egy MPP Solar 10 Kw inverter. Ez így telibe nem áll meg 1,5 millió alatt, de inkább 2. És mivel azonos a műszaki tartalom, ugyanúgy beraksz alá mondjuk 15 Kwh lifepo akkut, ez ugyanannyi mindkét esetben.

(#51833) Z_A_P válasza asdf_ (#51782) üzenetére


Z_A_P
addikt

Már miért ne lehetne?

Mert novelni kell a megujulo energiat is, 10+ ev megterulessel viszont senki sem telepitene.

OK

(#51834) Z_A_P


Z_A_P
addikt

Na sikerult regelnem a W1000 oldalon. 3 fazisom van.
(Az 1.8.0 a vetel, a 2.8.0 a betap.
De mi az a 1.8.1 , 1.8.2 ill 2.8.1 , 2.8.2? :F )
Ranezesre: 1.8.0 = 1.8.1 + 1.8.2
2.8.0 = 2.8.1 + 2.8.2

[ Szerkesztve ]

OK

(#51835) rolltrade tm válasza 4D4M (#51711) üzenetére


rolltrade tm
kezdő

Szia. Esetleg azt nem tudod ,hogy a cégnévhez mi a búbánatot kell beírni ? Üresen nem maradhat de nem cég a tulajdonos. :W Kösz ha segítesz. :R

Majd ha fagy. + Escape From The Lost World Pinball Games.

(#51836) eldoble válasza Z_A_P (#51834) üzenetére


eldoble
aktív tag

(#51837) rolltrade tm válasza Z_A_P (#51834) üzenetére


rolltrade tm
kezdő

Szia. Elmondanád ,hogy sikerült ?
Köszönöm 🙂

Majd ha fagy. + Escape From The Lost World Pinball Games.

(#51839) 4D4M válasza rolltrade tm (#51835) üzenetére


4D4M
aktív tag

Bármit beirhatsz, nincs jelentősége.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#51840) 313313 válasza asdf_ (#51775) üzenetére


313313
addikt

Lehet, de ő azt hitte lesz nála villany, ha elmegy az áram, tehát működik szigwt üzemben a rendszere.
Szerintem kivitelező nem tájékoztatta megfelelően mit is vesz...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#51841) jdeutsch válasza Vision (#51832) üzenetére


jdeutsch
tag

Már bocsánat miért nem inkább a Ferrári? (Fronius)
https://daxtromn-power.com/products/daxtromn-power-mppt-160a-180a-on-grid-off-grid-10.2kw-pure-sine-wave-inverter-with-charger-dc-48v-230vac-daul-pv-in-put-a-2-output
cca= 265000,- Ft Lengyelországból max 5 nap alatt itt van!

https://www.techniqshop.hu/solar-inverter-solax-mic-x3-10k-g2-wifi-30-40432?utm_source=google_shopping&utm_medium=cpp&utm_campaign=direct_link&gclid=CjwKCAjw6eWnBhAKEiwADpnw9gZm7nOpa-
1B6zDCGxQV0sVTNDS5xxajS1nH7eujJp2dGPu8mSDnjRoCvqUQAvD_BwE
Magyarországon pár nap alatt, magyar garanciával = 466000,- Ft
A kettő együtt = 731000,- Ft (nem nagyker!!!)
"Deye inverter kb. 1 millió bruttó. "
az inkább 1,2 - 1,4 millió !
és akkor még mindig a dillemma: 1 inverter vs. 2 inverter. ( Tudod: Murphy ...)
De zárjuk le ezt a vitát, " kinek a Pap, kinek meg a Papné....
Üdv: DJ

(#51842) Vision válasza jdeutsch (#51841) üzenetére


Vision
veterán

Sikerült belinkelned egy 1-fázisú invertert. :) Na most, ahhoz, hogy ebből 3 fázisod legyen, hármat is kell venned. Csak ha már azonos műszaki tartalmat forszíroztad, akkor tartsd is magad hozzá!

Már bocsánat miért nem inkább a Ferrári? (Fronius)

Azonos műszaki tartalom = azonos műszaki színvonal. A Deye inverter például komoly elismerést vívott ki magának a hibridek között, ergo nem a legaljával kell összehasonlítanod, hanem a felsőházzal.

[ Szerkesztve ]

(#51843) jdeutsch válasza Vision (#51842) üzenetére


jdeutsch
tag

Miért is kellene a "hybrid"-ből 3 fázisu, ja tudom az azonos műszaki tartalom miatt.....
No comment!
Részemről beérem a "szűkebb" müszaki tartalommal is féláron.
Zárjuk le a vitát, a pénzéért mindenki azt választja amire szüksége van.
Tudod én nem vagyok telepítő, nem ebből élek, számomra fontos miért mit kell kifizetni. Részemről ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#51844) senki68 válasza jdeutsch (#51843) üzenetére


senki68
senior tag

Nem azért köttettem be a 3 fázist, hogy áramszünet esetén, ha már milliókat verek bele, hogy legyen villanyom, 1 fázis legyen. Arra ott az aggregátor :)

(#51845) senki68 válasza HunChris (#51838) üzenetére


senki68
senior tag

Ez egy nagyon jó cikk.

(#51846) H-Mano válasza HunChris (#51838) üzenetére


H-Mano
tag

Hmm...
"...példa Németország, ahol a Megújuló Energia Törvény módosítása értelmében a tetőfelületek minél nagyobb részének kihasználására törekszenek, és ennek érdekében olyan módon alakították át a betáplálási tarifarendszert, hogy a teljes termelt mennyiség hálózatra táplálása esetén a FIT megemelkedik egy bónusszal, mely a saját felhasználásnál kedvezőbb megtérülést is biztosíthat."

(#51847) senki68 válasza H-Mano (#51846) üzenetére


senki68
senior tag

Ha jól megfizetik, van még egy tetőfelületem, 16 panel elfér :)

(#51848) senki68 válasza jdeutsch (#51826) üzenetére


senki68
senior tag

"bőviteni szerettem volna a rendszert, akkor új inverter, új szerződés, ugyan az inverter eldható bagóért. (szaldó ugrik!)"

A mostani állás szerint jobban jártál volna a cserével, mert a 10 év újraindult volna.

(#51849) Z_A_P válasza eldoble (#51836) üzenetére


Z_A_P
addikt

Köszi!
Mi az hogy tarifa 1 / tarifa 2?
Nekem csak 1 féle tarifám van (35/70), semmi más. :F

[ Szerkesztve ]

OK

(#51850) Z_A_P válasza rolltrade tm (#51837) üzenetére


Z_A_P
addikt

Weblapon regelsz, cégnél bármit beirsz, kapsz emailt, megerősíted, de NEM lépsz be, mert még ők is megerősítik.
Erről kapsz emailt. Utána belépsz, és hajrá!
Az egész nekem 1-2 óra volt max. Órát 1 hónapja cserélték, direkt vártam min 2 hetet.

OK

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.