Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51351) Samott válasza senki68 (#51350) üzenetére


Samott
addikt

Idiotak, idiotak mindenhol. Pont a tulmeretezett rendszer miatt nem lesz akkora szivas a havi szaldo se. Mert csak 1-2-3 honapban lesz villanyszamla es akkor is kevesebb mintha "idealis" rendszerem lenne.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#51352) -szabi- válasza Tiédetis (#51343) üzenetére


-szabi-
őstag

Ez manapság jellemző, de ott van még a megmondó szakértő réteg is.
A covid alatti online járványszakértőkből később az ukrán helyzet katonai szakértői lettek és most pillanatok alatt napelem és országos energiahálózat szakértőivé váltak.
#51344 VaZso
Szerintem a római "oszd meg és uralkodj" elv eredetet-története hibás, biztos hogy tőlünk tanulták. :)
#51345 senki68
A "túlméretes" rendszer most jól jöhet majd mert téli hónapokban kijöhet nullára.
Egyébként engem nem zavar kinek mekkora amíg nem okoz másnak hátrányos helyzetet.

Mióta működik próbálom az ad-vesz óra és az inverter adataiból számolni a fogyasztást. Június fél hónap volt.
Miért kapok a két hónap között drasztikus eltérést?
Nálatok is képes a helyben fogyasztás 41-66% között ingadozni?
Attól tartok valahol számítási hibát vétek csak nem veszem észre.

(#51353) nimfas válasza senki68 (#51350) üzenetére


nimfas
addikt

Egy ilyen táblázatot én is csinálok majd, de március előttre max tippelni tudok termelésre. A múlt évi villanyszámlák megvannak, akkor még havonta olvasta és diktáltam, azt szorzom 1,3-al, hogy télen a klíma beleférjen.

Egyébként ha úgy maradhatna az éves szaldó, hogy a fölöslegért nem kapok pénzt még úgy is megérné. 5-6000*5 Ft még mindig beleférne nekem mint "veszteség". 😉

(#51354) hevepapa válasza gyulaszu (#51346) üzenetére


hevepapa
senior tag

"Az inverter akkor az egyfázisú maximumra túl lett méretezve, vagyis még fel tudnék tenni 6-7 panelt."
Ilyenkor az az alapvető kérdés, hogy a 6-7 panel költsége munkadíjjal mifenével együtt mennyibe kerülne és ez hogy viszonyul ahhoz amennyit a téli hónapokban pluszban tud termelni. A nyári plusz 5 Ft-okat most tegyük zárójelbe.

(#51355) gyulaszu válasza hevepapa (#51354) üzenetére


gyulaszu
senior tag

Egyelőre a technikai/jogi megvalósíthatósága érdekelne.
A "megéri-e" csak a következő lesz.
(olcsón tudnék szerezni használt paneleket és invertert)

gyulaszu

(#51356) jones965 válasza nimfas (#51347) üzenetére


jones965
Modder

Nekem az éves hozamom havi bontásban így néz ki, dacára a korábban is írt napi 20-30kwh óra termelés kiesés ellenére. ( 12kwp-s, 3 string, K-D-NY). Havi szaldó esetén 2-max 3 hónapban kell fizetnem ha jól kalkulálok. Megvásároltam a Home wizard eszközt, ezen ugye tű pontosan látom az adatokat. Zárójelben jegyzem meg, az éves fogyasztásunk 8000-8500kwh, amit már most megtermelt a rendszer.
Részemről, ha lehet ezt szerencsének nevezni, jókor jött a változás bejelentése, mivel az elektrifikációt akartam erősíteni a ház energia felhasználásában, lévén a rendszer is így lett méretezve. Ez a beruházás így most erőteljesen kérdésessé vált.
A lakóház energetikailag jónak mondható, az éves gázfelhasználásunk +160m2-en 1500-1600m3 között mozog, ez fedezi a fűtést és melegvíz előállítást 6 főnek.
És az elején említett diagramm:

(#51357) eldoble válasza -szabi- (#51352) üzenetére


eldoble
aktív tag

"Nálatok is képes a helyben fogyasztás 41-66% között ingadozni?"
Nekem is van ilyen kiugró adatom, de én összevissza időszakokat olvasok le és azt számolom 30 napos átlagra, itt volt olyan, hogy az egyik 30 napos átlagom 213kWh, a másik meg 462kWh.

[ Szerkesztve ]

(#51358) cOxeR válasza senki68 (#51350) üzenetére


cOxeR
Ármester

:DDD miért fáj másoknak, hogy neked volt pénzed és elég helyed feltenni napelemeket. Miért fontosabb másnak a fűtése, mint neked a jacuzzi. Ennyi erővel egyen autókba is ülhetnénk, meg egyen ruhába... Marsról jöttek?
Nálam 14-én lesz az évforduló - mármint a telepítéshez képest, lehet én is megcsinálom ezt a táblát... nálam ennél is jócskán több a túltermelés.

(#51359) leslieke válasza gyulaszu (#51355) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

2 inverter elfér egymás mellett, nekem is így van itthon. Nem vesznek össze. De mindkettőt engedélyeztetni kell a szolgáltatóval.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#51360) gorbep válasza beller (#51324) üzenetére


gorbep
senior tag

Ez most jött szembe.... tudja ami neked kell... csak panel meg 48V akku kell hozzá... 186e... nem tudom a keretedet :U

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#51361) nimfas válasza gorbep (#51360) üzenetére


nimfas
addikt

Ezt nekem is bedobta a [link] .... elsőre azt hittem akksi 5.5 kW..... mondom akkor kettőt kérek ennyiért. :D

(#51362) Rolly válasza senki68 (#51350) üzenetére


Rolly
veterán

Azért vicces, amikor összeérnek facebook és prohardver szálak...

Én ott csak kíváncsi voltam milyen jakuzzi az ami 5000 kWht fogyaszt, miközben nekünk az elmúlt egy évben 1800 kWht se, s fűtésre csak 1150 kWh körül... de ott már megbeszéltek, hogy milyen jakuzzid van neked és nekem... :) (hogy a többiek értsék 1600 literes vitalspa jakuzzija van nekünk 1200 literes hotspring)

(#51363) Rolly válasza eldoble (#51357) üzenetére


Rolly
veterán

Nekem elektromos autóval igyekszünk napközben tölteni... a nagy fogyasztókat igyekszünk szintén napközbeni használni... így 2022 június-2023 június között 60% volt a helyben elfogyasztott energia...

Még a klímával tudnék játszani, hogy napközben fűtsön, mert akkor jobb a COP és picit növelni tudnánk még a helyben elfogyasztott áramot...

(#51364) Z_A_P


Z_A_P
addikt

:Y :Y

Olyat olvasok hogy külön kérni kell a szaldó beállítást az eon/mm-nél, hiába cserélték órát (okos rádiós), és már termel napelem. Ez mit jelent pontosan? Nekem előtte is éves leolvasas / addig tippelős volt. Akkor most kell bármit csinálni (azon kívül h tippelt fogyit módosítom lefelé)? Vagy miről beszélnek? (yt videó kommentek)

[ Szerkesztve ]

OK

(#51365) Rolly válasza Z_A_P (#51364) üzenetére


Rolly
veterán

Régen 2017ben kellett kérni az éves elszámolást és a 0as átalányt...

2023ban kb 3 hónapja indult apósomék rendszere semmit nem csináltak és azóta nem kaptak számlát... palyazatos így 2024.jan.01től mennek bruttoba...

Biztos lesz aki okosabbak és frissebbet tud mondani...

[ Szerkesztve ]

(#51366) senki68 válasza Rolly (#51362) üzenetére


senki68
senior tag

Sok okosság nincs jakuzzinál, a vizet hőn kell tartani. Egyszerű fizika.
Természetesen van olyan használaton kívüli időszak amikor megéri nem fűteni, és utána felfűteni. Ezen lehet spórolni.
Ha a tieden hőszivattyú van, akkor megértem a kevesebb fogyasztást, de ha sima fűtőszállal fűt, akkor nincs egész télen üzemben.

(#51367) Tapsi válasza gorbep (#51360) üzenetére


Tapsi
veterán

Ezeket a klón invertereket el kéne már felejteni!

(#51368) VaZso válasza Tapsi (#51367) üzenetére


VaZso
senior tag

Milyen rossz tapasztalat szokott lenni velük?
Nézegettem őket korábban, de nem mertem rájuk bízni a villamos hálózatot... nem akartam kockáztatni, hogy tönkretegyen valamit vagy egyéb bajt csináljon.

...viszont azt látom, hogy elég sokan ilyesmivel kísérleteznek, ill. azt írták, hogy érdemes 80%-nál nem jobban terhelni őket - nyilván nem a legjobb minőség, és elég nagy lehet a szórás is két azonos termék között...

(#51369) Rolly válasza senki68 (#51366) üzenetére


Rolly
veterán

Nincs hoszivattyu 1,5 kWos fűtőszál van csak benne nyáron 34 fokra van állítva mert így 36-37fokos a víz a naptól... télen 38 fokra... a hőfok fix...

Egész télen üzemben van :) és kint van a szabad ég alatt...

(#51370) mjani1172 válasza -szabi- (#51340) üzenetére


mjani1172
addikt

Másik társadalmi csoport legyen az rendőr, nővér, katás, tanár, meleg, stb sárba tiprását szó nélkül hagyjuk, félrenézünk.

Szerintem ezt ne keverjük ide, semmi köze nincs a napelemhez, és tényleg csak megoszt mindenkit.
Ellenben a múlt héten is írtam többször, hogy tüntessünk, még itt sem volt, akit egyáltalán gondolat szintjén érdekelt volna.

(#51371) Andras6800 válasza Rolly (#51365) üzenetére


Andras6800
senior tag

Mint oly sok minden, ez is területenként más. Nekem (Pest megye, exEMLŰ EON Elosztó, MVM kereskedő) úgy volt, hogy amikor megjött az óracsere utáni elszámoló számla, be kellett jelenteni az MVM-nek, hogy éves elszámolást szeretnék. Ez ott úgy néz ki, hogy 0 Ft-ra állítják a havi általányt. Ezt érdemes minden évben leolvasás után ellenőrizni. Tavaly nekem is dacára a 700 kWh-s túltermelésemnek, bevéstek havi 100 kWh fogyasztást. Jött is a havi részszámla a becsült összegről. Idei leolvasás után maradt 0-án a havi fogyasztásom.
Sajnos MVM rendszere 2022/2023-ban képtelen ezt egyértelműen kezelni az ügyfélszolgálat szerint. Csupán az előző éves elszámolt adatok alapján kalkulál valamit a system. :DDD

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#51374) Polllen válasza Z_A_P (#51364) üzenetére


Polllen
nagyúr

Májusban cserélt órát az EON, havi diktalason voltam előtte, külön kérném kellett, h éves leolvasás legyen nullás részszámlával.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51375) cOxeR


cOxeR
Ármester

Sziasztok!
Van valami app akivel árnyékot lehet kalkulálni?
Szeretnék a ház elé 2 db fenyőt és jó lenne tudni, mi a kritikus méret meg távolság ami nem árnyékolja be a paneleket. Bő 10m-re van a háztól, még lehet több is, napkelte oldalon, jelenleg csak 2m-esek, szóval idő mire kellően nagyok lesznek de azért jó lenne kalkulálni.
Köszi! :) [kép]
simafenyő (azt nem tudni, hogy törpe vagy rendes…)

[ Szerkesztve ]

(#51376) redingitell


redingitell
senior tag

Sziasztok! A jelenlegi helyzetet, (tervezetet) figyelembe véve, arra gondoltam, hogy bővíteném a rendszerem. Azt szeretném kérdezni, hogy a megvásárolandó panelnek azonos teljesítményűnek kell lennie? Márka, gyártó mindegy? Jelenleg egy 6,5-ös huawei inverter, 2 stringen 3-3 kw panel van fennt. A 2 stringen egyforma teljesítményű panelmennyiségnek kell lennie?

[ Szerkesztve ]

(#51377) Tapsi válasza cOxeR (#51375) üzenetére


Tapsi
veterán

Hát, mire azok megnőnek, már lehet, hogy nem is élsz. :) Az erdei fenyő nagyon lassan nő. Nálunk van egy ezüst a ház előtt, most lehet 4-5 méteres. 30+ éve ültették anyámék.

(#51378) supercow válasza redingitell (#51376) üzenetére


supercow
őstag

Huawei inverternél nem kell szimmetrikusan lenni, nálam is úgy van 2 sztring 3 irányba, különböző méretben. Igyekezni kell amennyire lehet.

In nomine Pasta, et Fusilli, et Spaghetti Sancti. Ramen.

(#51379) Tapsi válasza redingitell (#51376) üzenetére


Tapsi
veterán

...panelnek azonos teljesítményűnek kell lennie?

Ez a kapcsolás módjától függ. Feltételezem, hogy nálad sorba vannak kötve, és azt bővítenéd. Soros kapcsolásnál az áramerősségnek kell passzolnia.

Márka, gyártó mindegy?

Igen, mindegy.

A 2 stringen egyforma teljesítményű panelmennyiségnek kell lennie?

Nem kell. Figyelj viszont az inverter maximális terhelhetőségére (áram, feszültség).

(#51380) gorbep válasza Tapsi (#51367) üzenetére


gorbep
senior tag

Szerintem egy ideiglenes LowCost sziget rendszernek kiselejtezett teherautó akukkal megfelelő... Itt kérdés a költségkeret...

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#51381) its_grandpa


its_grandpa
tag

Elgondolkoztam egy MPP Solar PIP4024MT-n + 4 panel kezdésnek, cca 500-ból meglehetne, akksik nélkül. Ez kb. 7-8 év alatt térülne meg a jelenlegi árak és felhasználás alapján. A változások tükrében később bővítenék ha úgy alakul, visszatáplálni nem tervezek.
A nagy kérdés, hogy 2*100 Ah-s akkuval mennyi időt tudnák áthidalni ( havi fogyasztásom jelenleg ~ 200 kWh).

(#51382) Tapsi válasza its_grandpa (#51381) üzenetére


Tapsi
veterán

24 voltos rendszert én kapásból elfelejteném, az legfeljebb telekre elég alkalmi felhasználásra. A 2x100 (4x100ah) arra elég, hogy egy rövidebb áramszünetet át tudsz vele hidalni, illetve magát az invertert stabilizálja. Sziget invertereket nem érdemes akku nélkül használni. Ugyan vannak olyan típusok, amelyek egyébként fel vannak rá készítve, de nem lesz elég stabil. Feltételezem, hogy savas akkuban gondolkodsz, sajnos ár/érték arányban nagyon rosszak. 500 ezerből nagy tüzijáték nincsen.

Nekem ilyen van: [link]
De amit linkeltél, az is oké, csak a 48 voltos verziót vedd.

[ Szerkesztve ]

(#51383) Jolida


Jolida
tag

Több mint 90 százalékig vannak a tárolók – mi lesz a rengeteg orosz gázzal?
[link]

Ha a napelemesek a nyáron megtermelt áramukat télen nem vehetik ki a rendszerből, akkor a súlyos villanyszámlákat elkerülendő a hűtő-fűtő klíma mellett valószínűleg bedurrantják a gázkazánt, vagy más módon igyekeznek a kedvezményes rezsiátlagba beleférni – vetítette előre.

OK: mi lesz a rengeteg orosz gázzal?
Okozat: megtudjuk 2023.12.31. 23:59-kor

(#51385) cd930


cd930
aktív tag

Kíváncsiam várom az ígért részleteket, de remélhetőleg a telepítés +10 évig éves szaldó marad.

[ Szerkesztve ]

20+ éve a Prohardveren

(#51386) Jolida válasza Rolly (#51365) üzenetére


Jolida
tag

Ha van applikációd, állítsd nullára a "részfogyasztás"-t!
A következő hónap első napjától lesz érvényes. Ha előbb "kell", be kell menni az ügyfélirodára.

(#51387) Tapsi válasza Catman (#51384) üzenetére


Tapsi
veterán

Ugyanazt tudom erre mondani, mint az eredeti tiktok hírnél is: várjuk meg a közlönyt! Addig minden csak spekuláció.

(#51388) sakal83 válasza cd930 (#51385) üzenetére


sakal83
addikt

"már megvalósult családi beruházások esetén ne vonjanak el szerzett jogokat, és a kormány döntsön az éves szaldóelszámolás visszaállításáról legalább azon családok esetén, akiket ez korábbi szerződéseik alapján is megilletett"

Kivancsi leszek :DDD a kiemelt reszek érdekesek lehetnek...

Csalad, szerzodesben kapott jogok. Na ezek egyike sem volt feltetele az eves szaldonak :)

Hihetetlen amit kormanyzas neven csinalnak, mint a Ne nézz fel! Ez szürreális. Az egyik okoska tiktokon bejelent, a masi 18. szazadi megfogalmazasban családozik... Teljesen invalid magyarazatokkal. Csalad es szerződés...

[ Szerkesztve ]

(#51390) nihill válasza Catman (#51384) üzenetére


nihill
őstag

Épp most akartam megkérdezni hogy jól gondolom-e, hogy mivel nekem októberben van a fordulónapom, ezért nekem már idén november-december is fizetős lett volna, mert azt csak éves szaldóban tudtam volna visszatermelni, haviban már nem.
De akkor ezek szerint tárgytalan, remélem legalábbis...

(#51391) leslieke válasza sakal83 (#51388) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Igen, lesz itt még 1-2 csavar a történetben!

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#51392) Polllen válasza Tapsi (#51387) üzenetére


Polllen
nagyúr

Az elmúlt évek tapasztalata alapján ez a fázis a társadalmi egyeztetés. Lehet gumicsont, de ha negatívan érint, akkor most kell jelezni.

sakal83
Ez a szavazóknak szól, úgy kell fogalmaznia, hogy mindenki úgy értse, ahogy szeretné.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#51395) asdf_ válasza sakal83 (#51388) üzenetére


asdf_
veterán

Jaja, tessék szépen ezt az egészet átjavítani, engedéllyel már rendelkezőkre és idén meg is valósítókra (jééé, pont arra, mint eredetileg lett volna). Akinél épp ma, a jövő héten, egy hónap múlva pakolja a napelemes cég a paneleket, azokon ez nem segít az égvilágon semmit.

(#51397) gabor9991


gabor9991
őstag

"A Fidesz arra kéri az energetikai minisztert, hogy ne töröljék el a lakossági napelemeknél az éves szaldóelszámolást" [link]
szerk: most látom hogy vótmá.

[ Szerkesztve ]

(#51399) eldoble válasza robi-k (#51398) üzenetére


eldoble
aktív tag

Igen, csak nem lenne akkor jobb mondjuk "örökre" a havi szaldó, mint 10 évre az éves és utána meg bruttó?

(#51400) HunChris válasza Catman (#51384) üzenetére


HunChris
senior tag

:C

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.