Hirdetés

2024. június 17., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51151) csongi válasza gorbep (#51131) üzenetére


csongi
veterán

Alakul ez. Es lesz ez tobb is. Ezen az aron valahol 4-5 liter koruli benzin fogyasztasnak felel meg.
Nem semmi. Kb az osszes lidl-n van napelem.
Kivancsi lennek mennyi palyazati penzt sikerult lehivni ezekhez? Ugyan ez vonatkozilk a toltofejek kiepitesere.
Lehet csak nekem van ilyen erzesem, de ez a bevezeto, es szepen emelkedni fog mindenutt.
Az otthoni toltes is drgaulni fog, ez boritekolhato.

(#51152) 7Heads Drago válasza senki68 (#51103) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Cserébe majd megsérülhet amikor a következő földmunkát végzik. Nálunk a szennyvízcsatornával is csak barmoltak. Elég csak megnézni milyenek az aknatetők vagy az utak egy felszedés után. A légkábel csere meg gyorsabb, mint ásni és cserélni. Közben meg véletlenül szétküldik a bejárót, kertet stb.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51153) csongi válasza KisTücsök (#51138) üzenetére


csongi
veterán

Javasolni nem tudok.
De egyik szempont, hogy leheto lekevesebb panellel elinduljon.
Nekem minimum 5db panel, 2Kw meg kell lenni a termelesi agon, hogy egyaltalan elinduljon az inverter.
Minel tobb a panel, annal nagyobb az eselye, hogy optimalizalo kell.

A 235w panel tobb helyet foglal mint egy 400-as.
De ha van hely es gazdasagosabb a 235 os akkor ok.
A tul sok panel hatranya, a nagy felulet. Nagyobb felulet tobb tisztitast igenyelhet. Sztem.

Akksibol, meg sztem a nagyobb V a jobb. Pontosabban illeszkedjen az inverterhez es rendszerhez.
Itt mar eleg pontosan kell tudni mennyi az energia igeny a termelesi idoszakon kivul. Ha nincs akksiba aram es nem termel a panel, akkor nincs aram.
Figyelmebe kell venni minden hetet sztem.
Kb a leggyengebben termelo idoszakkal kell kalkulalni.
Egy huto es egy klimanak kevesebb is elegendo mint 4Kw.

[ Szerkesztve ]

(#51154) korcsi válasza csongi (#51151) üzenetére


korcsi
veterán

Én tegnap számoltam a kilométerenkénti üzemanyagköltséget:
6l/100km 640Ft/l 38,4Ft/km
20KWh/100km 220ft/KWh 20KW tankolással 49Ft/km

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#51155) 7Heads Drago válasza korcsi (#51154) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Az elektromosnál ez neked hogy jött ki? 10% veszteséget számoltál?

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51156) schawo válasza 7Heads Drago (#51155) üzenetére


schawo
titán

Úgy tűnik. A valódi érték 11kW-on jellemzően 5% körül van, de nem ördögtől való a 10%-kal számolni sem. A 20 kWh/100 kicsit sok, bár van olyan autó, ami még azt is meghaladja. Azért jellemző fogyasztási adatok inkább 15-18 kWh/100 körül vannak.

Szóval ha valaki meghibbant és csak Lidlön akar tölteni, annak 18*220*1,05/100 = 42 Ft/km jön ki.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#51157) nimfas válasza schawo (#51156) üzenetére


nimfas
addikt

Vagy töltsön otthon napelememmel... Akkor 6-800 Ft/100 Km. Amúgy a 20 kWh elég húzós, 120-130-as tempóval lett számolva?

(#51158) Tiédetis


Tiédetis
senior tag

No tegnap megnéztem havi bontásra a fogyasztást és termelést. Ami éves szaldóban egálban volt ebben az évben.
Nem kell nagy tudomány, hogy napsütésmentes hónapokban 2-300kWh / hó a veszteségem, nyilván a többiben meg kb. ennyi a plusz, ez olyan 10-15 nap nálam.

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#51159) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

Ez egy új rendelet, ha jól látom:
[link]
Település listával.
Ezt vártuk? Mert ez egy elég szegény kis lista.

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51160) senki68 válasza nimfas (#51150) üzenetére


senki68
senior tag

Minél jobb?

Storedge nem egy valós hibrid inverter, csak egy " akkumulátort kezelő" inverter, tehát nemigazán lehet összehasonlítani a Deye-vel. /Én egy fillér felárat nem adnék érte/.
A SolarEdge igazi hibrid invertere a Home Hub, ami még tudtommal nincs engedélyezve az áramszolgáltatóknál.

Most menjünk bele a hibrid hitvitába?

(#51161) zhorvath válasza 7Heads Drago (#51159) üzenetére


zhorvath
aktív tag

Erre nem mi vártunk, hanem a napelem parkot építeni szándékozók. (Szerintem.)

[ Szerkesztve ]

(#51162) korcsi


korcsi
veterán

Nem vagyok teljesen képbe az EV fogyasztásokkal, akit kérdeztem az nagyságrendileg ilyen értékeket mondott.

Hétfejű: (220x20+500)/100=49

Mennyit fogyasztanak az EV-k, ténylegesen, tehát mondjuk télen havi szinten átlagban, meg nyáron?

Nem számoltam töltést veszteséget, de azt számolva a tankolásra vetített fogyasztás már reális képet mutat.
[link]

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#51163) axioma válasza korcsi (#51162) üzenetére


axioma
veterán

nalunk mind2 konnektorbol merve, varos, nulla vagy minimalis futessel, 10-12 eves autokkal kb. 17kWh, de miert eppen teli atlagot kerdezel?

(#51164) korcsi válasza axioma (#51163) üzenetére


korcsi
veterán

Télen fűteni kell, ami talán a legnagyobb plusz fogyasztó, nem? Nyárit is kérdeztem :) Vagy ez csak a belsőégésűnél számit? :)

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#51165) 7Heads Drago válasza axioma (#51163) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Télen nem fűtötök az autóban??? Behidalok. Eddig én azt hittem tudok spórolni, ha kell... de erre még sose gondoltam. :DDD
Még nyáron se sokat gondolkozom rajta hogy menjen-e a klíma. Lényegesen jobb klímával utazni. Viszont nálam csak a legkisebb fokozaton megy és nem szeretjük a nagyon hideg levegőt.

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51166) 7Heads Drago válasza korcsi (#51162) üzenetére


7Heads Drago
veterán

:R Az előzetes hírben amúgy 230 ft/kwh volt.
De nem az lesz az ár: [link]

Ez már így olcsóbb, mint a benzines számítás.

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51167) Tiédetis válasza korcsi (#51162) üzenetére


Tiédetis
senior tag

Autója, sofőrje, felhasználás módja is befolyásolja a fogyasztást és akkor még a nyári/téli üzemről nem is szóltunk.
Nekem a 27Kwh az akku a Soul-ban
Télen 150-160
Most 200-210 a hatótáv
fűtéssel/klímával

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#51168) axioma válasza 7Heads Drago (#51165) üzenetére


axioma
veterán

Nem garazsban van cegnel, otthon is futetlenben -> rohadtul nincs ertelme otthon indul - nagykabat, kimegy - kabat levesz, fazik, hidegben vezet mig auto bemelegszik - menet kozben kabat leszed - megerkezik hidegbe kiszall, fazik - kabat felvesz - cegbe besetal megoldasnak. Futott garazsbol futott garazsba nyilvan mas a helyzet... es nyilvan ha fazom futok, de nem oltozkodok 2 percente.
Fillerszexualjon akinek ket anyja van ilyennel, de nekem ez a kenyelmesebb. Amikor me'g tomegkozlekedtem is ez volt, akkor vettem le csak a nagykabatot amikor nem fogtak fel mashogy hogy hely kene mert terhes vagyok...

(#51169) axioma válasza korcsi (#51164) üzenetére


axioma
veterán

nyaron inkabb 15, de klimat is csak ritkan, napon felmelegedett kocsiban indulaskor kapcsolunk... kaptam [nem autos] klimatol olyan tudogyuszit h a fal adta a masikat, en nem kiserletezem ujra...

(#51170) qpakcovboy


qpakcovboy
őstag

A villanyóra havi távleolvasását SIM kártyán keresztül tudja megoldani a szolgáltaó?

(#51171) mjani1172 válasza axioma (#51168) üzenetére


mjani1172
addikt

ez a kenyelmesebb

Hogy nagykabátban ülsz a jéghideg autóban?

(#51172) axioma válasza mjani1172 (#51171) üzenetére


axioma
veterán

Miert, mas jarmuvon [ha nincs erdemi futes] hogy ulsz? Amugy az ember nem 22 fok 1 fok hiszterezisben letezik csak. Jo a kabatom, vezetesben nem zavar, nem cukorbol vagyok, ha hideg a levego annyira hogy orrom erzi vagy a kormany[vedo] fogni [minuszok] akkor fu"tok par km erejeig.
Biztos en vagyok tul oreg de nekem az nem vilagos miert kell a szervezetet instant 15-20 fok ugralasokkal szivatni.

(#51173) schawo válasza korcsi (#51162) üzenetére


schawo
titán

Model 3, teljes fogyasztási átlag évi 60e km, sok autópálya használat mellett 17 kWh/100 (természetesen fűtve, klímázva)

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#51174) süti5 válasza korcsi (#51162) üzenetére


süti5
őstag

Töltési veszteséggel is számolva, hűtve-fűtve szerintem a 20kwh/100 km reális.
Nyilván tavasszal-ősszel kevesebb, nyáron ennyi, télen picit több? Nekem pl nem hőszivattyús a fűtés, így télen az többet eszik.

(#51175) WiZARD


WiZARD
addikt

Elmúlt hetekben felkerült a napelem, meg a 3 fázisú töltő. Azt hittem így majd bedugom bármelyik autót és töltöm és milyen egyszerű lesz.

Hát nem egészen.
Ha nem töltök és süt a nap akkor dél körül túl magas a feszültség és az inverter lekapcsolgat.
Szóval a Tesla töltést akkorra időzítem 3 fázissal, hogy 11:30-13:30 között töltsön. Lehetőleg minél kisebb teljesítménnyel, hogy időben tovább tartson, ugyanakkor nagyon nem vehetem vissza, mert akkor nem csökkenti eléggé a feszültséget.
Meg persze legyen lemerülve eléggé 11:30ra.

A Leafet meg napos időben csak ~15:00 után tölthetem, mert 1 fázisról tölt és ha 28 A-rel megterhelem azt a fázist akkor a másik kettőn lesz olyan magas a feszültség hogy attól kapcsol le az inverter

Egyszerű ez :D
(Persze ha az Eon rendberakná a hálózatát akkor nem kéne ezzel szarakodni)

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#51176) 7Heads Drago válasza schawo (#51173) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Ez mit jelent hogy autópályás használat? Mennyivel megyel olyankor illetve a főúton?
A 17kw az nagyon jó évesben.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51177) 7Heads Drago válasza WiZARD (#51175) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Ez már így a szívatás teteje.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51178) schawo válasza 7Heads Drago (#51176) üzenetére


schawo
titán

Pályán 130-140 és nemíromle között szoktam közlekedni.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#51179) 7Heads Drago válasza schawo (#51178) üzenetére


7Heads Drago
veterán

A 140 az még jó mert csal ugye az óra... :D

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#51180) schawo válasza 7Heads Drago (#51179) üzenetére


schawo
titán

Olyan, mint Rodolfo :D

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#51181) cOxeR válasza WiZARD (#51175) üzenetére


cOxeR
Ármester

Napelem piacot úgy is agyonvágjak… [kép]
Nekem szerencsére nincs feszültség gondom, legalább ez az egy. [kép]

(#51182) nimfas válasza cOxeR (#51181) üzenetére


nimfas
addikt

A 249 V azért kicsit már necces. 😉

Nálunk Siófokon ilyen.
[kép]

(#51183) Jolida válasza qpakcovboy (#51170) üzenetére


Jolida
tag

Igen.
https://mvmemaszhalozat.hu/tudnivalok/fogyasztas-es-fogyasztasmeres/tajekoztato-a-tavleolvasasrol

(#51184) WiZARD válasza nimfas (#51182) üzenetére


WiZARD
addikt

itt ilyesmi
(ennél ~2.5 Volttal kisebb feszültséget mér az inverter)

[ Szerkesztve ]

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#51185) nimfas válasza WiZARD (#51184) üzenetére


nimfas
addikt

Hazamegyek a Balcsi pancsolásból nézek egy grafikont....de ez elég nagy ingásnak tűnik. :Y

(#51186) bortel válasza asdf_ (#50037) üzenetére


bortel
újonc

Végül úgy tűnik, hogy solax lesz a nyerő.
Tudtok esetleg ennél jobb árat? [link]

(#51187) cOxeR válasza WiZARD (#51184) üzenetére


cOxeR
Ármester

Ezt asztali verzióban látod, vagy előfizetéssel? Vagy csak én vagyok suta…

(#51188) WiZARD válasza cOxeR (#51187) üzenetére


WiZARD
addikt

Ez Home Assistant, Shelly önmagában nem logol asszem feszültséget, és fogyasztást se túl részletesen.

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#51189) cOxeR válasza WiZARD (#51188) üzenetére


cOxeR
Ármester

csv export esetén van óránként egy adat fázisonként, feszültség meg fogyasztás is.

(#51190) WiZARD válasza cOxeR (#51189) üzenetére


WiZARD
addikt

Kérdés hogy az órás felbontás elég-e.
Nekem így kb fél percenként van adat.

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#51191) asdf_ válasza WiZARD (#51190) üzenetére


asdf_
veterán

Plusz az óránkénti feszültségadat az szinte biztosan pillanatnyi, nem átlag.

(#51192) cOxeR válasza WiZARD (#51190) üzenetére


cOxeR
Ármester

Igazából elakadtam HA telepítésbe, mert win alól akartam futtatni... de valamiért egyik virtuális környezet amit próbáltam se akarta az igazságot, és ha meg már Linux és csak ez fut, akkor meg inkább kellene egy noti tápos entry pc (tudom pár 10e Ft), mert ami van az ugyan ott csücsül a helyén... de igaz overkill (1300w-os táp pl...), mert bányászásra lenne, de jelenleg ugye értelmetlen kör és ezért parkol.

(#51193) leslieke válasza korcsi (#51162) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nekem most nyáron 14000 km átlaga 12,8 kWh, télen 16000 km átlaga 17,5 kWh volt.
Nyáron a klíma, télen a fűtés is benne van. 6 éves e-autó.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#51194) Rolly válasza schawo (#51173) üzenetére


Rolly
veterán

Éhes e208 márciustól novemberig 15,8 kWh... december-februar 21 kWh... csillaggarazs miatt ilyen sok a téli fogyasztás :( ... reggel este megyek 25-30 kmes köröket és így télen mindig hideg akku, hideg utastérrel indulok...

(#51195) gabor9991


gabor9991
őstag

Handrás vótmá'? [link]
Olvashatja a topikot mert ő is lekapcsolja jövőre az invertert és nem fél megbénítani a szolgaltatást a kollektív kapcsolgatással se még akkor se ha jön érte a fekete autó :D

(#51196) Rolly válasza gabor9991 (#51195) üzenetére


Rolly
veterán

Az tény, hogy 5 ftért nem éri meg járatni az invertert...

(#51197) gabor9991 válasza Rolly (#51196) üzenetére


gabor9991
őstag

Csak ami miatt korábban itt börtönnel ijesztgették a hangoskodókat azt most ő kimondta az eléggé nézett csatornáján és nem fél a börtöntől úgy tűnt :D

(#51198) Andras6800 válasza gabor9991 (#51195) üzenetére


Andras6800
senior tag

Csak ez a nyamvadt 10 év ne lenne beragadva mindenkinek. Egészen 2022. novemberig arról volt szó, hogy szaldó szerződésmódosításig/ inverter cseréig.

Amúgy ez is jó videó: [link]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#51199) gabor9991 válasza Andras6800 (#51198) üzenetére


gabor9991
őstag

Igen ezen kicsit én is ki vagyok akadva hogy ezt amúgy simán benyalta mindenki és ezen nem aggódnak, pedig 2021 július előtt még arról volt szó hogy örök szaldó lesz :)
Erre volt is aki kifizette a 25év garit a SE rendszerre. na azt a pénzt biztosan el lehetett volna jobb helyre is tenni.

(#51200) csongi válasza gabor9991 (#51195) üzenetére


csongi
veterán

Sztem csak puffogas szinten marad. :).
Nem latjuk a szamok valodi elosztasat.
Tudunk 200 000 haztartasrol.
De nem tudjuk az elosztast.
Hanyan vannak teljes elektromos rendszeren? (Futes)
Hanyan vannak palyazatos rendszerrel? Naluk kapcsolgatni... ahh...
Illetve a Kw szempontbol, milyen az orszagos elosztas?
Hany termelo pontot kell lekapcsolni egyvidobe ahhoz, hogy ennek legyen erdmeben jelentosege?
Hany napalemes lesz erdemben alkamas a lekapcsolgatasra egyidoben?
Sztem kb ez a duzzogas szinten marad, legalabbis a lekapcsolgatas okan.

A feltett kerdesre a valaszt a kormany tudja, ezeket figyelmbe veszi es eszerint mer garazdalkodni.
Tobb az erre szakosodott elemzoje mint azt el tudnank kepzelni.
Sztem mas megoldast kellene talalni.
Abbol statisztikalnak es figyelik, hogy a bejelentesekre milyen a rakcio. 2/3 amit akar azt csinal. Iger valamit, emberek penzt tesznek bele, aztan modositjak.
A ciganyokkal lehet igy uzeletelni.

En nem tudom, es nem hallok effelol.
A betermelt aram felett kinek van rendelkezesi joga? Ez lehetne egy tamadasi pont?
Itt ki lehetne harcolni egy opciot, hogy a tultermelet aramot fogyasztasi pontra jova lehessen iratni.
Pl otthon termelt arrammal lehetne segiteni mashol valakinek.

A brutto elszamolasra kellene koncentralni.
Mar elore kellene az unios eloirasokat kozolni, es eljuttatni az erdekeltekhez! Nem pedig utolag.

Mindegy, ugysem igy lesz. Marad a szokaksos menet. Utolagos nem teteszes. A hivatkozott szabalyok kiasasa, es mire erdemben tortenne valami, mar mas ugyek lesznek napirenden.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.