Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#61751) HookR


HookR
addikt

ASRock Z790I Lightning WiFi hivatalos oldal - [link]
- LGA 1700

================================================

ASRock B760I Lightning WiFi hivatalos oldal - [link]
- LGA 1700

================================================

[ Szerkesztve ]

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#61752) viperabácsi válasza phulee (#61750) üzenetére


viperabácsi
addikt

Várj egy kicsit a vásárlással , mikor én vettem az enyémet ( kb 1-1,5 hónapja ) volt fent 2- 3 db is 45k alatt

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#61753) Pista0001 válasza viperabácsi (#61747) üzenetére


Pista0001
addikt

ITX-ben szerintem a középkategóriát tekinthetjük hétköznapi igénynek, ahhoz meg szerintem elég kell legyen, ha minőségi a táp.

(#61754) viperabácsi válasza Pista0001 (#61753) üzenetére


viperabácsi
addikt

Nem egyformán gondoljuk akkor az ITX építést. Én azt gondolom a mérethez képest a legerősebb hardvert építem meg , ésszerű keretek között.

[ Szerkesztve ]

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#61755) Rowon válasza viperabácsi (#61747) üzenetére


Rowon
veterán

Általánosságban ITX-be alacsony igényű komponenseket pakolnak. Drágább hardverhez már nem Csíftekben gondolkoznék, de azt le is írtam korábban. RX 6400 meg RX 6600 vagy RTX 3060 confighoz meg elég a 450-es.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#61756) Vigneau válasza viperabácsi (#61747) üzenetére


Vigneau
félisten

Köszönöm szépen! :R Elszórakoztam vele egy darabig... :DDD Végül megmaradtam a jó öreg undervolt-nál. Jelenleg 756mV-on hajtom 1545MHz-es boost mellett. Mindenre is bőven elég így - jelenleg...

Igen, ismerős videó. Sanszos, hogy a ventilátorok és a bordák annyira össze vannak hangolva, hogy valóban nem tudjuk felvenni a mérnökökkel a versenyt. Persze, volt már ellenpélda is, ha a gyártó eléggé hanyag munkát végez. De "sajnos" erre nem mindig van garancia. :DDD

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#61757) flashpointer válasza Rowon (#61755) üzenetére


flashpointer
őstag

alacsonyigenyu nem itx-et epet mert mar a lap is annyira felaras hogy kijon eggyel jobb vga belole...

(#61758) phulee válasza viperabácsi (#61752) üzenetére


phulee
tag

Várnék én, csak nem szép látvány a kihasználatlan dobozokat nézegetni :DDD

(#61759) Pista0001 válasza viperabácsi (#61754) üzenetére


Pista0001
addikt

Kivételek mindig vannak, inkább általánosságra gondolok. Itt a topikban aktív résztvevő vagyok több mint 13 éve, és az azt megelőző ~4700 hsz-t is elolvastam. Nem mondom, hogy nem volt, aki csúcskategóriát akart építeni, de úgy rémlik, a nagyobb többség inkább középkategóriát rakott össze. Középkategória alatt a(*)*60-70-es nvidiákat, és az ezekkel KB egyenértékű HD*770/*850, RX-*60/*70 és RX-*600/*650/*700/*750 AMD-ket értem.

(#61760) Rowon válasza Pista0001 (#61759) üzenetére


Rowon
veterán

Csúcskategória ITX házban szvsz befől. Bár vannak érdekes megoldások.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#61761) viperabácsi válasza Pista0001 (#61759) üzenetére


viperabácsi
addikt

Nekem az ekőző itx gépben Ryzen 5600g volt egy rx580 8gb társaságában az is elég jól kajált.

Rowon most egy Lian li H2ox4 házban van a gép Asus b550i lap ryzen 3 3300x proci és jön mellé az RX 6600xt oda már biztosabb a 600watt platinum táp , Egy EKWB classic 240 aio hűti ,teljesen hibátlanúl , nem fő itt meg semmi

[ Szerkesztve ]

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#61762) Hanok válasza HookR (#61751) üzenetére


Hanok
senior tag

Kicsit ilyenkor mindig elgondolkodom hogy mennyi pluszt jelenthet a gyártás során hogy egy olyan bordát rakjanak rá mint ami a B650I Lightning WiFi-re. Itt egy Z-s alaplap heatpipe-os VRM hűtéssel meg minden és akkor szarakodnak azzal hogy rárakják ezt a 3mm vastag lapot úgy hogy alatta van a chipset. Gondolom 100k+ lesz az ára.. Nem tudom elhinni hogy akkora költség egy 2cm magas normálisan bordázott hűtőt rátenni. Ami egyébként van nekik és pont elég is lenne, mert másik lapra is pakolják. Csak azért mert gen4 még lehet melegedős... :U

[ Szerkesztve ]

(#61763) mpierre válasza viperabácsi (#61761) üzenetére


mpierre
veterán

450W platinum is elég, ha épp kapható...

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#61764) Dapro


Dapro
senior tag

hi, na upgradeltem a rendszert, gondoltam berakok róla képet.
semmilyen led/rgb nincs. (be van kapcsolva a rendszer a képeken)
kép1
kép2
kép3
amd ryzen7 7700 (+idcooling toronyhuto+2db noctua nf hűtő rajta )
+ 32gb 6000mhz cl36 + gigabyte b650i ax itx lap
+1tb samsung 980pro extra hűtéssel (mert itx a chip miatt alatta mindig forró)
+pny xlr8 3080 deshroudolva 2db phanekts fannal a vga-ra kötve (ezt lehet majd cserélem vagy a mb-ra kötöm a ventiket jobb irányíthatóság miatt, esetleg 3d print valami fan tartó de lehet felesleges)
+ sf750 corsair táp

vga 80 , cpu kb 75-80 game alatt de még nem a legjobb fan beállítások vannak sztem.
szerintem most marad így a rendszer már csak a fan curveok amiket állítani fogok.
úgyhogy a formd t1 et tényleg eladom már nem csak hirdetem :DDD

[ Szerkesztve ]

(#61765) PROTRON válasza Hanok (#61762) üzenetére


PROTRON
addikt

Nem csak hogy heatpipoes az a VRM hűtés, de még kicsi ventit is kapott a weblap szerint.
A nagyobbik gond, hogy az a csipszet szétfogja fűteni a gen 4-es, eleve melegedős SSD-ket, de legalább milyen jó hogy van a hátlapon is SSD slot mind a két példánynál.
Csak ugye melyik van direktbe bekötve a CPU-hoz, az azért nem mind1 egy "Z"-s alaplapnál, munkaállomásnál. Meg melyik ház kompatibilis hátulsó oldali SSD-vel.

Bezzeg a H570m-itx/AC-nél még megtudták oldani, hogy szemből egymás mellett legyen a 2 SSD és csak az egyik alatt legyen csípős csipsz.

Mert így hogy alatta ott a csipszet, így tényleg problémás az SSD azzal a kis bordával együtt is.
A milyen SSD-t vegyekj totyikban épp panaszkodott egy kollega, hogy hiába van borda az SSD-jén az ugyanilyen elrendezésű mITX alaplap esetén egy NRP200 házban (== nincs elülről hátrafele szellőztetés), a 970 EVO Plus SSD-jén a controller rendesen 80 fokon tetőzik...most kicsit átalakította(kivette a termal pad egyrészét), beesett 65 fok alá és megugrottak az FPS-ei gamelésben is, mert a meleg SSD miatt az egész rendszer kissé throttlingolt neki.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#61766) phulee válasza mpierre (#61763) üzenetére


phulee
tag

Most valamiért teljesen kihalt a piac. Napok óta vadászok, de legfeljebb gold van és az is (nomen est omen) aranyárban :D

(#61767) Dapro válasza PROTRON (#61765) üzenetére


Dapro
senior tag

az én voltam :D most picit jobb lett. meg raktam a chipset mögé a hatoldalra egy hutobordat csak ugy, az nem tudom mennyit hat. de most idle 50 fok kb. game alatt 65 kb. de vlaszeg veszek még ra nagyobb hutot

(#61768) PROTRON válasza Dapro (#61767) üzenetére


PROTRON
addikt

Naja, nem voltam biztos benne hogy erre fele is jársz. :)

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#61769) Vigneau válasza phulee (#61766) üzenetére


Vigneau
félisten

Azon morfondírozok, hogy az SFX-L mennyire lehetne még járható alternatíva? Elvileg egyedül a mélysége nagyobb, így egy 120-as venti van benne. A többi mérete azonos a normál SFX-szel.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#61770) phulee válasza Vigneau (#61769) üzenetére


phulee
tag

Azon én is gondolkoztam, viszont az a kérdés, hogy pont az a 2,5 cm mélység mennyire fog beleérni a procihűtőbe...

(#61771) Pista0001 válasza viperabácsi (#61761) üzenetére


Pista0001
addikt

Az előző géped is még határeset középkategóriának, a mostani meg teljesen az. :P

(#61772) Crabface válasza viperabácsi (#61752) üzenetére


Crabface
senior tag

En a 750 platinumot tudtam nagynehezen 45-ert eladni 5 ev garival... :DDD

"If you don't look back when you're walking away from your car, you bought the wrong one."

(#61773) phulee válasza Crabface (#61772) üzenetére


phulee
tag

Pedig most jöhetne ;)

(#61774) Crabface válasza phulee (#61773) üzenetére


Crabface
senior tag

Mar elhagytam azt a meretet. Ismeros hirdet egy H1 tapot turheto aron, de az nem harisnyas kabeles.

"If you don't look back when you're walking away from your car, you bought the wrong one."

(#61775) Hanok válasza PROTRON (#61765) üzenetére


Hanok
senior tag

Ne is emlegesd, H570m-itx/AC - i5 11400-ról váltottam AM5-re (B650I LIGHTNING WIFI ) januárban. Az az M2 Armour a második nap ment vissza a dobozba, teljesen mind1 mit raktál alá mert az egészet átjárta a láva.. :DDD SN570 hűvösebb volt borda nélkül mint vele... Most AM5-ön a felső slotban van egy SN770 a gyári bordával alul meg az SN570 bugyog azon a 4 milliméteren ami a ház és közte van de közel azonos hőfokon muzsikálnak..45-50 fok körül..játék közben..Szóval még így is jobban elvagyok hogy az egyik slot hátul van mint amikor közösködtünk a 2 SSD meg a chipset egy bordán... :) Én továbbra sem értem mibe fáj 15 gramm fém pluszba a gyártónak...Legyen drágább mint hogy 3rd party bordákat vásárolgassak/vegyek..

(#61776) TurboK0 válasza viperabácsi (#61761) üzenetére


TurboK0
csendes tag

Nálam 5600G + B550M + RX480 4GB + X550-T2 mind együtt, furmark+intelburntest alatt olyan 330 watt körül szívott a falnál mérve. Ez játéknál bőven 300W alatt lenne, (egyébként ha lekapcsolod a PBO-t akkor -20W és -20C a procin). Szerintem ehhez bőven elég egy 450 vagy 550 wattos táp, mivel minden (normális) táp úgy van specifikálva hogy gyakorlatban a ráírt maximumnál 30-40%-al többet tud, pont azért hogy bírják a teljesítmény kilengéseket. pl. amikor a nemtom melyik Geforce átlag 300 wattot használt csúcsra járva, de azt úgy hogy pár ms erejéig 500 wattig felugrott a szkóp. Ez bele van kalkulálva. Azon a 25 ezres Chieftec 550W tápon is valami 750W csúcsot mértek, afölött lekapcsolt.

A nagyon régi Enermaxok voltak olyanok hogy állatira túlspecifikáltak mindent, a klasszikus platimax 500W (vagy 550W, már nem emlékszem) magasabb csúcsot bírt mint a seasonic beles Corsair 650W. Csak azért nem választottam a Platimaxot mert a Corsair volt raktáron, és épp akkor vesztett 30%-ot a forint árfolyam, így bár mindkettő euróban ugyanannyi volt, a platimaxot sokkal többe került volna beszerezni. Utólag kicsit bánom, de lehet jobban jártam mert a Corsair egy rail-en teljesít a platimaxon meg három rail volt osztott terheléssel....

Akinek meg van manapság pénze 300+ wattos videokártyára és ITX alaplapra (ITX alaplap 50% felár minimum), annak gondolom nem jelent akkora érvágást hogy mellé szerezzen egy 7-800 wattos minőségi tápot (félreértés elkerülése végett: 300+ wattos gpu alatt nem a használtan 30e-ért talált túlfeszelt Vegára gondolok...).

(#61777) PROTRON válasza Hanok (#61775) üzenetére


PROTRON
addikt

Te több mint 1 secet gondolkodtál azon hogy megtartsd azt a közösített heatspreadert? Nálam kérdés nem volt hogy azonnal landolt vissza az alaplapi dobozba, rajta van még a gyárilag letakart thermal padocska...kéred? occóé' eladó. :D

Pedig A2000 hűvös, nyugodtan bírta volna a szaunát, de azért a média markecba is csak a szlogenért jártunk... :D

Most a másik irodai gépbe 970 EVO Plus került, na az már megfő, oda kellett rendes bordázott borda...

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#61778) Francia91 válasza TurboK0 (#61776) üzenetére


Francia91
veterán

Ryzen 5 5500, RX580 8GB Nitro+, 1x3,5' 6TB HDD & 1db 1TB WD SN570 M.2 NVMe SSD + 4 db 120 mm-es venti az NR200P házikóban.
Ehhez van Nekem CoolerMaster SFX 550W-os táp, bőségesen kiszolgálja. Afterburner szerint a legjobban megterhelő játék (CB2077) alatt kér a kártya 178 W-ot, de amivel sűrűbben játszok (War Thunder), ott átlagban 140-150 W-ot kajál, ha hinni leget az Afterburner méréseinek.
WT alatt a proci csak malmozik 15-20% közötti kihasználtsága van átlagban 18W körüli fogyasztással, CB 2077 alatt van állandó jelleggel 60-70% felett a kihasználtsága

"Nincsenek példaképeim. A munkát, az elkötelezettséget és a versengést csodálom." /Ayrton Senna/

(#61779) Rowon


Rowon
veterán

Van egy 5700 XT-m, amihez a gyártó honlapján 600-as vagy 650-es tápot ajánlottak. Az egész gép kompletten, csutkán nem kér 300 wattot.... fali fogymérővel megnéztem. Ennek a 450-es is sok. Plusz még lehet a kártyát szépen undervoltolni is, amivel simán nyersz 50 watt körül.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#61780) viperabácsi válasza Rowon (#61779) üzenetére


viperabácsi
addikt

Jó hogy minden topikban mindenki arról ír mivan ha a kártyát undervoltolod a procit meg -co zod. Ezek után mondanak egy tanácsot milyen táp kell a rendszerhez. Az a nagy HELYZET , hogy nem mindenki PRO informatikus , úgy kellene az ajánlásokat meg tenni , hogy a rendszer alap elemei OUT OF THE BOX mit kérnek és hogyan használható.
Ez az én véleményem
Leg több YT videóban egy RX6600xt hez ajánlott az 500 watt

[ Szerkesztve ]

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#61781) Rowon válasza viperabácsi (#61780) üzenetére


Rowon
veterán

Én az 5700 XT-hez undervolt nélkül használnám a 450-es tápot. Nem kell ettől annyira bexarni, én se vagyok informatikus.

MSI Afterburnerből teljesen jól undervoltolható egy valag kártya. Rákeresel a kártya típusára + undervolt kifejezés és jó esetben (ha népszerű a kártya) akkor nagyon sok infóhoz hozzájutsz vele kapcsolatban. Már előre kitaposott utak vannak, főleg régebbi típusoknál, így csak a megadott értékeket kell beállítani, amit a fórumon az adott illető leírt.

A lényeg: undervolttal nem lehet elb*szni semmit. Ha nem megfelelő a feszültség, akkor max összeomlik, de fizikai károsodás nem fogja érni a készüléket.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#61782) Pista0001 válasza viperabácsi (#61780) üzenetére


Pista0001
addikt

A gyártók még szép, hogy bőven fölélőnek.

Egyrészt a nagyobb teljesítményű táp drágábban adható, több a profit.

Másrészt biztosra kell menniük, hogy ha a paraszt egyszerre 4 telefont a gép usb portjairól tölt, meg 12 merevlemezt tesz a gépbe, akkor is elmegy.

Annó én is elcsodálkoztam, miért adnak a 17 watt TDP procis Intel NUC-hoz 65 wattos tápot, amikor merevlemez hely nincs is benne, csak egy msata meg egy mini pci-e. Egyrészt ezt a kettőt is ki kell szolgálni, ott a 3 usb meg a Thunderbolt. Meg az apróságok az alaplapon. Meg a ram. Szóval bőven van mivel számolnia a gyártónak, a felhasználó viszont átgondolhatja, neki mi is kell.

Én pl soha nem töltök telefont/tabletetet, nem teszek 3,5-es merevlemezt a gépbe, külső tápos dokkolót használok, stb. Ha ezt csak ennyire átlátod, máris jobban tudsz tápot választani.

[ Szerkesztve ]

(#61783) AxBattler válasza Rowon (#61781) üzenetére


AxBattler
félisten

+ Radeon-ok alulfeszelése driver-ből még egyszerűbb, még AB sem kell. :K

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#61784) sb válasza viperabácsi (#61780) üzenetére


sb
veterán

Nem egyformán gondoljuk akkor az ITX építést. Én azt gondolom a mérethez képest a legerősebb hardvert építem meg , ésszerű keretek között.

Nálam az észszerűségből egyenesen következik, hogy egy negyedakkora házba nem ugyanazt a konfigot raknám. Szerintem mITX-nél ez a nulladik pont ha nem az extra sz*pást keresi az ember. Amikor mITX-et építettem akkor szinte mindig 100 (APU) vagy 150-180 (dgpu-val) konfig alatt gondolkodtam.
Második lépésben pedig - ha észszerűség továbbra is a cél - akkor pedig adja magát a hatékony hw. Mivel a teljesítmény a feszültséggel nem lineárisan skálázódik (ill. más komponensek is beleszólnak amik szintén nem arányosan fogyasztanak, pl. gpu vs vram), ezért 10-ből 9x sokkal jobb a hatásfok uv/uc mellett... vagy valami gyárilag hasonló módon belőtt - akár noti komponensek - esetén. De cpu-nál curve optimizer+egy teljesen egyszerű tdp limit, vagy dvga-nál a tpd limit visszavágása is elég okosan skálázódik lefelé. És ezek már az "egycsúszkás" megoldások, lásd még: energiasémák, vagy mini pc-knél (de igazából bárminél) biosban belőhető TDP-k. Ezek out of the box mennek gyakorlatilag. Vagy lásd leszabályzott noti dgpu-k...
Alacsony fogyasztás, magas perf/W-ot gyk. csak ezzel érnek el gyári megoldásoknál is.

Szerintem ez az ami a legnagyobb hatékonyságkülönbséget adja észszerűen. Vagy marad a 300W berakása és aztán mással lesz szívás. Vagy ahelyett 200W-os hw berakása, vagy pár klikkel a 300W-os konfig megy 200W-on, mondjuk 90% teljesítménnyel.
És itt természetesen a Wattok fiktív számok, a lényeg, hogy minden szinten nagy előny érhető el, akkor meg miért ne? Az is nyer akinek hangtalan lesz a gépe, mert lehúzott 50-70W-ot belőle, és az is aki annyival erősebb hw-t tud berakni kényelmesen hűtve.

szerk: Hogy a tápra is visszatérjek, ilyenformán én tápból mindig azt éltem át, hogy kerestem a minél kisebbet, 300W körülit, aztán nagyítóval se találtam sokszor.

[ Szerkesztve ]

(#61785) TurboK0


TurboK0
csendes tag

Ha már szóba jött a tuning, CPU Turbo sebességet simán le lehet kapcsolni Windowsból is buherálás nélkül. Vezérlőpult -> Energiagazdálkodás -> aktív séma módosítása -> Processzor energiagazdálkodás alatt a maximumot leveszed 100%-ról 99%-ra.
Ez persze magával is hoz egy kis teljesítmény kiesést, de pl. egy 5600G esetén ez valami -10% teljesítmény, cserébe 80 helyett 60 fokon megy a proci.

Meg nem tuningolja fel magát 1.45V feszültségre ha csak annyit csinálsz hogy mozgatsz egy ablakot a desktopon.

Manapság minden procit és gpu-t túlfeszelnek, a szilícium nem mindig ugyanolyan minőségű és így tudják garantálni hogy a kiírt sebességet tartani tudja a leggyengébb chip is (de az is lehet hogy csak azért, hogy hamarabb elhaljon, mint a villanyégők). Így jött be az alulfeszelés, mint tuning. Nálam anno a Vega 56 kártyát sikerült úgy "felhúzni", hogy levettem a feszből, így annyival esett a fogyasztás hogy a "turbo" órajelet nonstop tudta tartani 20%-al alacsonyabb fogyasztás mellett.

(#61786) TurboK0 válasza sb (#61784) üzenetére


TurboK0
csendes tag

Hogy a tápra is visszatérjek, ilyenformán én tápból mindig azt éltem át, hogy kerestem a minél kisebbet, 300W körülit, aztán nagyítóval se találtam sokszor.

Ez velem is mindig előfordult. Már manapság 6-700W alatt nem is gyártanak tápot. A gond az hogy hiába kap a táp platinum meg titanium minősítést. Egy alacsony fogyasztású gépnél, ahol pl. nincs dGPU, ott 35W átlag fogyasztás van és 100W csúcsérték. Ez meg egy 700W tápnál annyira a teljesítmény görbe legalja (5%) hogy ott még 60% hatékonyságot is alig érnek el, mert a tápok csak a kiírt teljesítmény 20-80%-a között érik el azt a maximális hatékonyságot.

Az oké hogy pl. ~15 watt kiesésről beszélünk csak, de akinek pl. napi 24/7 megy egy NAS (meg mellette egy desktop), vagy ha irodában megy 8 gép egyszerre, ott az már kezd látszani a villanyszámlán. Főleg amióta az energiaárak meg lettek baszva.

A Be Quiet-nek van egy "Straight power 11" 450W Gold tápja, én ezt használom NAS-ban, elég sokat lehúzott a teljesítmény felvételből. Csak az sajnos nem SFX. Van egy TFX 300W Gold tápjuk is, de szerintem annál már túl hangos a venti. Mindenesetre egyszer kipróbálnám hogy vajon jobb-e.
De, hmmm, ha belegondolok a legtöbb SFX táp is 80mm ventivel jön, akkor meg lehet ez jobban megérné, videokártyát úgysem használok...

(#61787) sb válasza TurboK0 (#61786) üzenetére


sb
veterán

Így van.
Nálam "nagy gépben" is 120W körüli dvga volt anno, oda is elég lett volna kisebb, de akkor legalább 400W körül voltak jobb tápok és az kellemes túlméretezés (kb. 2x terhelésen) volt. Végül Seasonic Focus Gold 450W lett. Azóta csak 5600G-vel megy: 30-90W között konnektornál mérve, az átlag se lehet 40-50-nél több. Szóval overkill, de megtartottam, mert hátha kell még, úgyse nagyon van jobb választás.

A kis NAS/HTPC-ben meg paneltáp megy soksok éve, épp a fentiből kiindulva, nagyrészt idle-ben van, ott 15-25W körüli értékekről beszélünk HDD számtól függően, load kb. soha nincs, light load-on meg 35-45W lehet, de az 1% alatti tippre a működésből. :)

TFX-es gépem is volt anno, akkor nehéz volt tápot találni, nem is volt halk. SFX-ből is alig volt, most valamivel jobb a helyzet, de ahogy épp múlt héten szétnéztem úgy láttam igazán halk most is alig van. BeQuiet ATX-em volt régen ami szuper halk, az SFX tápjaiknál jóval fentebb van sajnos a hangerő görbe üresen is. :(
Pont az említett Chiefteketek láttam tesztben az egyik halk típusnak. (Persze az meg közel sem Gold, de talán annyit hoz az is a fentiek alapján, hogy nem 5-600W-os. :))

szerk: Ha már energiagazdálkodás, akkor még egy tipp.
A Windows max/saver energiasémája között sok minden eltér, cpu órajel fel/le állítás agresszivitása, core parking, pcie átvitel visszavétele és energiatakarékossági szintek állítása (SSD-nél), SSD timeout-ok, stb...
Ezeket fixen átállítani nem jó, mert power saver-ben érezhetően lelassul a gép, SSD, nincs reszponzivitás. Viszont idle-ben sokat hozzátesz a fogyasztáshoz a performance séma.
ParkControl és hasonló progikkal állítható automata módon is, pár sec idle utána sémát vált lefelé, egy egérmozdulatnyi terhelésre pedig visszavált. Így marad reszponzív és gyors a gép, de ha idle-ben van akkor 10-15W-al kevesebbet is fogyaszthat.

[ Szerkesztve ]

(#61788) Pista0001 válasza TurboK0 (#61786) üzenetére


Pista0001
addikt

és sb:

Nálam az 5600G szólóban szigorúan pico/paneltáp kategória, nálam egy 160XT hajtja. A "nagy" gépben (R5 5600 + RX6650XT) 500-as Silverstone van, épp ez volt jó áron. Integrált procis alaplaphoz csak paneltápot használok 8-10A-es 12V-tal, 120W-os kockával, eddig mindent elvitt. A (fél)retro Lynnfieldben (Xeon L3426 + R7 250) van jelenleg a leginkább túlméretezett táp, alig több, mint 100W tdp-hez 450-es Corsair. Nem ez volt benne eredetileg, akciós volt, lecsaptam rá, aztán ha már van, ne a polcon álljon. :P

(#61789) Hanok válasza PROTRON (#61777) üzenetére


Hanok
senior tag

Gondoltam egy próbát megér... :DDD Még fiatal voltam és naív...Nem kell köszönöm a mostani szerencsére nem fér fel :) Durva pedig az A2000-re simán azt mondtam volna hogy barátian lekezeli..Jó nem a világ vége de akkor is megfogalmazódik bennem hogy ezt kitalálták valamikor de senki nem próbálta le? :U Vagy igazából csak optikailag el akarták takarni a 2 csatolót... :))

(#61790) phulee válasza Rowon (#61745) üzenetére


phulee
tag

Közben találtam még egy tesztet, ebben már szkópos mérések is vannak. Az mindenképpen lejön, hogy a ventilátor fordulatszám vezérlése, mint olyan nem létezik. Vagy bekapcsolt állapotban van vagy nem, legalábbis a teszt ezt állapította meg. Azóta persze lehet faragtak ezen valamit, vagy a teszt példány nem volt tökéletes.

(#61791) TurboK0 válasza phulee (#61790) üzenetére


TurboK0
csendes tag

Van több teszt is, sőt, a táp hivatalos weboldalán is be vannak linkelve (alul a Reviews alatt):
https://www.chieftec.eu/products-detail/183/COMPACT_SERIES/255/CSN-550C

(#61792) phulee válasza TurboK0 (#61791) üzenetére


phulee
tag

Alapvetően olyan teszteket kerestünk amelyekben labor körülmények között megvizsgálták, azaz rendes méréseket végeztek. Erről beszélgettünk itt korábban, ezért gondoltam konkrétan ezt a tesztet megosztani, mert ezekről a tápokről részletes teszt nem igazán érhető el.

De kösz a hasznos infót! :R

(#61793) HUN_Sector válasza phulee (#61792) üzenetére


HUN_Sector
senior tag

Az egyik lengyel oldal csinált a chifi compactról.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#61794) phulee válasza HUN_Sector (#61793) üzenetére


phulee
tag

Igen, erről már fentebb beszélgettünk. Rowon még írta is erre (#61745), hogy a teszt alapján meglepően jónak tűnik a táp. Ezért is tettem ide ezt a másik tesztet, ahol még részletesebben megvizsgálták.

(#61795) Vigneau válasza phulee (#61770) üzenetére


Vigneau
félisten

Abban az esetben legfeljebb befelé fordítod a tápot, a CPU ventilátorát pedig szívóba teszed, így egymást segítve vinnék ki a levegőt a házból. Már ha a CPU hűtő magassága 100mm körül marad.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#61796) mpierre válasza phulee (#61794) üzenetére


mpierre
veterán

Arra figyelj, hogy a kis koptert a tápban elég zajosnak mondja a lengyel, meg a német teszt is... Próbát mindenképp megér. Majd számolj be a tapasztalataidról, ha ez a táp lesz.

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#61797) HUN_Sector válasza mpierre (#61796) üzenetére


HUN_Sector
senior tag

Nekem egy 550-es van itt a gépben a fülem mellett. Semmi hangja nincsen. Ennyit a tesztekről :) Én anno úgy olvastam, a 650-es a zajos, bár kétlem hogy kétféle ventit használnának

(#61798) mpierre válasza HUN_Sector (#61797) üzenetére


mpierre
veterán

Karaj! Mondjuk a táptesztet gyanítom, hogy nem zárt házban végzik... Ez valahogy mindig kimarad, mint infó.

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#61799) phulee válasza mpierre (#61796) üzenetére


phulee
tag

Egészen pontosan teljes terhelés mellett zajos a nagy fordulatszám miatt, ugyanakkor azt is írják, hogy alacsonynál meg semmi hangja sincs. Ahogy ezt HUN_Sector is megerősítette.

Mindenképpen megosztom a nagyérdeművel, hogy mi a gyakorlat. A tesztek alapján bizonyos helyzetekben még a platinum szintet is eléri, szóval nem hangzik egyáltalán rossznak.

Csak ventillátor vezérlése nem az igazi, illetve ún. hold up time értéke (5 ms) marad el a szabvány szerinti 16 ms-tól. Ha jól értelmezem ennek alapvetően UPS használata esetén van jelentősége, hogy képes legyen átvészelni azt az időt, amíg a szünetmentes átáll akkura. Az SFX tápok esetében a fizikai korlátok miatt nagy méretű kondik nem férnek el, illetve itt lehet spórolni a költségeken. Feltehetően itt is ez utóbbi lehet az ok. Nincs tervben UPS beszerzése, legfeljebb a NAS alá lenne érdemes, ezért nem hiszem, hogy különösebb gondot jelentene. De javítson ki valaki, ha rosszul látom. Kissé megkopott már az IT és műszerész tudásom ;)

(#61800) TurboK0


TurboK0
csendes tag

A gond az hogy egyik teszten azt írják hogy nem mindig megy le 0 rpm-re, másikban meg azt hogy bekapcsolásnál 100%, és aztán pár másodperccel lemegy 0 rpm-re. De lehet hogy másik típus tesztjével keverem, elég sokat olvasgattam mostanában.

van azért olyan SFX táp ami 10-12ms hold-up time-ot is tud egyébként, illetve "rövid" áramkimaradásnál (kb villanásnyi) pont ez segít átvészelni azt, hogy ne induljon újra a gép. Engem nem győzött meg az a teszt.

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.