Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34001) kisza25 válasza AxBattler (#33998) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

az anyját a hang rész kapott pár kondit :Y
elég komoly a tudása a kis deszkának :R

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#34002) AxBattler válasza kisza25 (#34001) üzenetére


AxBattler
félisten

Ja, tetszik nekem is... :B

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#34003) kisza25 válasza AxBattler (#34002) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

csak nem ebbe veszel i5-őt ;]

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#34004) patomi válasza AxBattler (#33996) üzenetére


patomi
őstag

Akkor a Cooltek U2-röl volt szó nem? A CA-I más ügyben volt téma, ha jól emlékszem a 3,5" vinyó+ 2 slottos VGA kapcsán.

GA-H170N-WIFI én ebbe max SATA SSD-t tennék. A lap hátulján az M.2 befűtene rendesen.

[ Szerkesztve ]

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#34005) AxBattler válasza kisza25 (#34003) üzenetére


AxBattler
félisten

Megfordult a fejemben... ;)

(#34004) patomi
Igazad lehet, már összefolynak a dolgok, sokmindenről volt szó... :B
De akkor ezt a microATX-es CA-I-t megjegyzem magamnak a ZEN eljöveteléig.

Egyébként ez a melegedés tényleg ekkora probléma? Mindenki ezzel riogat, de az SSD ajánló topikban senki nem tudott róla. Vagy legalábbis nem válaszoltak.

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#34006) patomi válasza AxBattler (#34005) üzenetére


patomi
őstag

Eléggé. Progi szerint nálam, ha folyamatos írás van akár 70 fok is lehet az ssd. De 48-50 fok nem ritka, kissebb terhelésnél... Pedig nekem a pcie sin alatt van(jobb lenne felette, sok olyan lap van persze nem amd) plusz a hűtő is fúj oda némi levegőt.
Az a CA-M amire gondolsz mATX méretben.

[ Szerkesztve ]

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#34007) AxBattler válasza patomi (#34006) üzenetére


AxBattler
félisten

Kár, pedig jó koncepciónak gondoltam a lap alatt. Mindegy, lehet hogy így is bevállalom.

Nem, az ITX házba gondoltam kissebb mATX lapot.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#34008) sb válasza AxBattler (#33987) üzenetére


sb
veterán

Kb. a 17x17-es mITX lap sarkában vannak a rögzítő csavarok. Ezekhez tudsz viszonyítani és itt ha megnézed, akkor a csavarhelyekhez képest van még hely ránézésre bőven a lapnak. (Elő-/oldallapi USB panel lóghat be esetleg, de itt ugye a ház tetején van minden.)

szerk:
@patomi
U2-nél épp az előlapi panel lóg be jobban a lap elé ha jól látom.

[ Szerkesztve ]

(#34009) imibogyo válasza AxBattler (#34007) üzenetére


imibogyo
veterán

Nekem anno az alaplap "felső" oldalán volt M2-es SSD és bizony tudott melegedni.
Más kérdés, hogy lesz@rtam... ;] :P

[ Szerkesztve ]

(#34010) #25954560 válasza AxBattler (#33996) üzenetére


#25954560
törölt tag

csinaltam parat szetszedes elott de nem vagyok ra buszke a madzagozas miatt :) mi az, ami kifejezetten erdekel? ha csak altalanos elrendezes, akkor talalsz neten is eleg sokat.

dudi:
regi vetel (lassan 3 eves), nincs mar abban a boltban sem regota, ahol en vettem.

(#34011) kisza25 válasza patomi (#34006) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

mondjuk ezeknek a működési tartománya is magasabb, nekem volt egy aminél a gyártó a 70 fokot üzemi normál hőnek adta meg és 105fok volt a gáz
csak azért nem szimpi, mert azért befűthet másnak is, pl az alaplap nem tudom mennyire örül neki :F

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#34012) patomi válasza sb (#34008) üzenetére


patomi
őstag

A CA-I elején is van két usb port. (bár az nem zavarja a beszerelést.. a keskenyebb mATX lapok is 170-174mm szélesek).
A CA-I ilyen belül:

Hátul van hely 60mm-es ventinek. próbáltam egy piros vonalat húzni az alaplap felé. Nagyjából lehet viszonyítani. Itt is kb ez látszik [link] Szóval azt a 10-14mm-t levonom (piros vonal vége-alaplap alja) a 60mm-ből. Jó indulattal 50mm marad az itx lap alatt (170+50) kb. 220mm-en belül kell gazdálkodni...
Ha viszont a Realan meg van neked abban esetleg pontosabban meg tudod nézni.

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#34013) #16939776


#16939776
törölt tag

Mélyvízi, csak úszóknak: Silverstone FT-03 mini

(#34014) patomi válasza kisza25 (#34011) üzenetére


patomi
őstag

Pontosan ez az. Hátul szépen át tud mindent melegíteni. Viszont ha arra gondolunk, hogy nem hülye gyerekek tervezték ezeket a lapokat, elvileg nem nagyon lehetne ezzel gond. De lehet oda tenni mSATA ssd-t is azzal szerintem nem lesz ilyen gond. (átlag felhasználás mellet úgysem érezni a tempó különbséget)

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#34015) AxBattler válasza patomi (#34014) üzenetére


AxBattler
félisten

Miért, a régi mSATA SSD-kkel is kompatibilis az új foglalat? Ez új. :F

Egyébként ja: ha a proci hőtermelését kibírja a foglalat, akkor nehogy már egy, az áramkörrel közvetlenül nem is érintkező cucc gallyra vágja az egészet.

(#34008) sb + (#34012) patomi
Cipőkanállal... de talán megér egy próbát. :)

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#34016) kisza25 válasza patomi (#34014) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

az enyémbe csak pci-e 2280-at lehet rakni :N

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#34017) AxBattler válasza kisza25 (#34016) üzenetére


AxBattler
félisten

Persze, mert az MSI-nél nem vezettek rá egy SATA csatornát, hanem maradt a lapon 4.

De pl. a Giga GA-H110N-en csak 3 SATA csati van, mivel az M.2-es foglalata tudja a PCIE-t, és a SATA interfészt is.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#34018) Apollyon válasza kisza25 (#34011) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Valahogy engem nem nyűgöz le ez az M.2 csatolós SSD, főleg hogy így melegszik. Amikor írtátok másoknak hogy olyan alaplapot kéne venni amin van M.2, én is elkezdtem azokat nézegetni, aztán láttam hogy mivel jár a használata, brutális hőfok... Azért a 2,5" sem túl nagy, olyan sok ssd-t meg nem vesz az ember ilyen árak mellett hogy emiatt ne tudjon egy házat használni.

Ennek még azért ki kellene forrnia kicsit (hehe) hogy használhatóbb legyen, legalábbis ha ennyire melegszik szerintem mini-ITX-be nem való.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#34019) AxBattler válasza AxBattler (#34017) üzenetére


AxBattler
félisten

Ja, utánaolvasva szerintem se lehet. :(

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#34020) patomi válasza kisza25 (#34016) üzenetére


patomi
őstag

(#34015) AxBattler... Bocsi skacok, rosszul fogalmaztam a sata interfészes M.2-re gondoltam(csak már nem az jött ki) .. AxBattler által korábban linkelt lap tudja pcie és sata interfészt is. :R

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#34021) #25954560 válasza #16939776 (#34013) üzenetére


#25954560
törölt tag

oh, mennyit nezegettem regebben ezt a hazikot! vagany lett nagyon.
telen boldogan ulheti korbe a csalad, mikozben te tolod neki :)

(#34022) djnice válasza #16939776 (#33941) üzenetére


djnice
veterán

Na megpasztáztam mindent, javult a helyzet, de nem tökéletes.
Most már 87-88 fok maghőmérséklet fölé nem megy full terhelésnél, azt is kb 1 óra alatt éri el. A procin lévő tömb 61 fokos, a bordára csatlakozó tömb a hőcsövek végén 55 fokos, a szobában 26 fok van.
Nem tudom ez jó-e így vagy hosszú távon káros lehet valamire. Sok anyagot kódolok át, ami 8-10 óráig megy, ezért kellene hogy 100% terhelésnél se legyen gond.

(#34023) #16939776 válasza djnice (#34022) üzenetére


#16939776
törölt tag

A tömb-CPU között szerintem túl nagy a hőmérséklet különbség, takarítsd meg, és nagyon vékonyan - újbeggyel - kend meg a CPU-t pasztával, és csavarozd rá a a hűtőt. Szedd le és fényképezd le, milyen a minta amit ad a blokkon és a CPU-n.

(#34021) &rew:Csádi idil :DDD Csak a cica meg ne sejtse, hogy meleg a teteje.. viccet félre téve, télen többet játszom :U :R

[ Szerkesztve ]

(#34024) Pöttön


Pöttön
őstag

Sziasztok!
A Zotac GTX1060 mini-t, vagy a Gigabyte GTX1070 mini-t lehet már valahol kapni, rendelni?
Vagy ha nem (én nem találtam még 1 boltot se) akkor mikortól lehet majd, és honnan?
Az ASUS szerintetek fog csinálni Direct Cu hűtéses 1070 mini-t?
Érdemes lenne várni rá?

A sport a legjobb kikapcsolódás...

(#34025) djnice válasza #16939776 (#34023) üzenetére


djnice
veterán

Oké, köszi a tanácsot, az a baj hogy teljesen szét kell hozzá szednem a cuccot, mert az alaplap alján lévő műanyag leesik ha lecsavarozom a hűtőt. Majd rászánom magam valamikor :)

(#34026) imibogyo válasza Apollyon (#34018) üzenetére


imibogyo
veterán

Valahogy engem nem nyűgöz le ez az M.2 csatolós SSD
Nekem most kellett nem régen (1 éve kb.) visszatérnem normál Sata csatolós SSD-re és bizony "ég és föld" a különbség. Aki azt mondja, hogy azt a plusz 100-300 MB/s-et nem lehet észrevenni a mindennapokban az vagy hazudik, vagy csak "böngészésre" használta a gépét, vagy olyan M.2 és Sata SSD párost próbált aminél ez tényleg így van. A Kingstone az nekem sem volt valami fürge (330-as írás 550-es olvasás ezt szinte bármelyik Sata-s SSD is tudja) de az utána következő Predator nagyon durva ugrás volt (600-as írás 1300-as olvasás, amit ki sem tudott szolgálni a lapom teljesen). Én egy-egy komolyabb 3D-s modellnél (ArchiCAD, Sketchup) hatalmas különbséget érzek reszponzivitásban és gördülékenységben a két csatlakozás és megfelelő SSD-k között. Persze alap gépezésnél 0, azaz nulla a különbség, tiszta sor, ahogy az is hogy elég erős gép kell, hogy ki tudd használni az SSD teljes potenciálját.

Szerencsére az új lapom (valójában a régi, mert visszatértem ATX-re a PCI csatoló miatt) tud fogadni M.2-es SSD és hamarosan veszek is majd bele. A jelenlegi Sata-s pedig majd megy csak a játékoknak, vagy pedig külső házba USB3-as "pendrive"-nak.

aztán láttam hogy mivel jár a használata, brutális hőfok...
Mit jelent számodra a brutális? Mert mondjuk az, hogy komoly írás közben felmegy 50-70 fokra, az szerintem minden, csak nem brutális (az ennél magasabb hőfokok pedig szerintem szimplán rossz elhelyezés, vagy rossz tervezés következményei). A procid is annyin jár ha izomból terheled, a dVGA meg még a 70-80-at is nyaldossa. És akkor mi van? Komolyan baromira túl van ez a téma lihegve. Ezek az eszközök tervezve vannak ezekre a hőfokokra (igazából sokkal magasabb hőfokot is elviselnek rövid időre), tehát normális házszellőzéssel nem lesz semmi probléma velük. És gondolom nem 7/24-ben fogod izzasztani az SSD-t. Nekem direkt top-flow hűtőm van mondjuk jelenleg passzívan, de amikor volt rajta venti, akkor program szerint nem ment az SSD 48 fok fölé. Ez szerintem tökéletesen elfogadható. :K

(#34027) sb válasza patomi (#34012) üzenetére


sb
veterán

Valóban van előlapi USB. A fenti képet néztem és az alaplap oldalán "tiszta" volt a ház ellentétben az U2-vel pl, ezért gondoltam, hogy nincs előlapi. De a lényegen nem változtat, befér a 17x17-nél jóval nagyobb lap.

A H81M-HDS 20.6 x 21.6 egyébként. Ránézésre a linkelt FM2 lap még kisebb. Amit pl. én most néztem bele, H110M-HDS-t pedig csak 19x19 kb. Átlósan is beférne. :DDD

Megvan a Realan, meg nem válnék tőle. :) Csak a szekrény tetején nehéz méregetni. :D

@imibogyo:
Biztos érezhető, de egy archicad azért nem átlagfelhasználás. Persze van tök hétköznapi program is ami lassan tölt, egy kiegészítőzött, 3 éves history-s firefox is több mp alatt indul SATA SSD-n de ilyen kis "hülyeségekre" meg még elég borsos árú brute force megoldás a PCIe SSD átlagembernek.

Hőfok: Lehet, hogy nem döglik meg de azért nem teljesen erre van tervezve, lásd gyk. minden SSD belassul kisebb tartós (értsd 10perces nagyságrend) terhelésre. A másik, hogy nem véletlenül fűt: van amelyik kegyetlenül fogyaszt. Ez meg nem kellemes rendszerhűtés szempontjából, főleg mITX-ben. (Engem meg valahol elvben is zavar amikor HDD fogyi fölé ugrunk SSD-vel... persze ez inkább mobil szegmensben érdekes, de ITX-et is 10-ből 9-en azért nem izomgépnek építenek. Szvsz ott is sokakat zavarhat.)

[ Szerkesztve ]

(#34028) burny


burny
aktív tag

75 Watt, 100 usd (=100 euro) a 2GB-os modell:

(#34029) Mercutio_ válasza burny (#34028) üzenetére


Mercutio_
félisten

Épp kérdezni akartam az nvidia kártyák emlegetése kapcsán, hogy miújság a pirosaknál?;]
Ez és az egyel nagyobb polaris teljesítményben hol lesz a 75W limites gtx950 vagy egy gtx960-hoz képest?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#34030) imibogyo válasza sb (#34027) üzenetére


imibogyo
veterán

Alapvetően egyetértek (bizonyos részekkel), de azért mégsem. ;] :P Azzal egyetértek, hogy ez nem mindenkinek fér bele és nem mindenki használná amúgy sem ki ezt a plusz sebességet (bár ez igazából minden hardverrel kapcsolatban elmondható). DE...

meg még elég borsos árú brute force megoldás a PCIe SSD átlagembernek
Miért a 2,5 SSD nem az kb. azonos kategóriát feltételezve? :U Mert az ok, hogy egy """ gagyi """ 2,5 SSD akár a felébe is kerülhet egy M.2 PCIe-nek, na de a PCIe-es M.2-es sem a legalja az M.2-es SSD-knek, szóval 2,5 SSD-ből se az alsó kategóriához hasonlítsuk már. Mert akkor ha a nyers sebességet nem nézzük, akkor M.2-es SSD-ből is lehet a Sata elvi sebesség csúcsát képviselő példányt venni és akkor nem kell a házban pakolgatni egy plusz eszközt, ami ITX-en bizony nagyon tud számítani.

Egyébként 120 GB-ban nagyjából azonos kategóriát/típust nézve:
Plextor:
2,5-es M6 Pro (330/545) - 25547 Ft
M.2 PCIe (335/770) - 26302 Ft

De nézzünk egy nagyobb különbséget (Samsung):
120 GB 2,5-es 850 EVO (520/550) - 24500 Ft
120 GB M.2 PCIe (600/1700) - most 33 848 Ft (de egy hónapja 26.000 Ft volt)
Ok, itt nagyobb a különbség az aktuális árat nézve (~7000 Ft), de egy hónapja meg 1500 Ft volt a különbség, egy átlagosan 2x olyan gyors eszköz esetében.

Szóval én nem látom azt, hogy ezek olyan húde nagyon hatalmas különbségek lennének. Ez szerintem nem mérvadó, akkor inkább spórolok rá 2 hónappal többet, de akkor is a jobbat venném meg. Már pedig én a kereseti ranglétra legalján vagyok (közalkalmazott), szóval tudom milyen az amikor sok hónapot kell várni egy-egy vásárlással, de utána jó eséllyel éveken át fogom használni az adott kütyüt, tehát szerintem nem mindegy. ;)

lásd gyk. minden SSD belassul kisebb tartós (értsd 10perces nagyságrend) terhelésre
Épp ezért nem mindegy, hogy 1700 MB/s-ről lassul a felére, vagy 250 MB/s-ről. Amúgy én ezt nem tapasztaltam komolyabban. Kell egy normálisan szellőző ház (ITX-ben sem kivitelezhetetlen), másrészt nem "szabad" alaplap aljára tervezett M2-es foglalatú lapot venni (szigorúan szerintem). És akkor nagy baj nem lehet.

(#34031) kisza25 válasza Mercutio_ (#34029) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

még nem jelent meg, de ez inkább 260x/ gtx 750ti szint felett lesz 10-20%-al

[ Szerkesztve ]

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#34032) AxBattler válasza imibogyo (#34030) üzenetére


AxBattler
félisten

Igen, szerintem sem tragikus a helyzet a melegedés szempontjából, de ITX méretben szinte csak alulra szerelt M.2-es csatlakozóval dobják piacra a lapokat. Akkor ezek szerint a gyártók nem veszik figyelembe a veszélyeket, vagy ez is túl van lihegve?

(#34031) kisza25
Az karcsú. Írtak már 960 szintről is (ami nonszensz), de szvsz inkább a GTX950 kategóriája lesz, ami 4GB memóval nem is rossz, 40k körül teljesen jó vétel lesz.
Low profile-t a népnek! :DD

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#34033) kisza25 válasza AxBattler (#34032) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

nézted, hogy mennyire megnyirbálták?
rx 470-et várják kicsivel 380x fölé 2048 shaderrel
rx 460 968 shader és minden másból is fele, vagy kevesebb :(

[ Szerkesztve ]

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#34034) Mercutio_ válasza kisza25 (#34033) üzenetére


Mercutio_
félisten

Akkor marad a gtx 1050 várás és reménykedés :O

Vicc, hogy LP-ben még mindig a 750ti az itthon elérhető top.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#34035) AxBattler válasza kisza25 (#34033) üzenetére


AxBattler
félisten

Sajnos igen. :( Várom a teszteket...

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#34036) kisza25 válasza Mercutio_ (#34034) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

azt mondjuk nem értem, hogy gtx 950 75W-ból miért nincs LP, mert azzal a csökött kis bordával ami EVGA-mon van idle passzívan 38-45 fok (26 fokos szobában) 100% load max 75 fok és max 1300rpm pörög hangtalanul rajta a cucc :F

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#34037) sb válasza kisza25 (#34031) üzenetére


sb
veterán

Ja, ez valahol a 950 körül lehet.
DX12-ben mondjuk erősebb lesz gondolom de jönnek a szokásos AMD feature-ök is vélhetően: több monitorral, DXVA-val nagyobb fogyasztás ami ITX-be vagy HTPC-be nem annyira menő.

(#34038) AxBattler válasza kisza25 (#34036) üzenetére


AxBattler
félisten

Létezik, csak nem nálunk.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#34039) sb válasza imibogyo (#34030) üzenetére


sb
veterán

Az árak kicsit összevissza vannak, de úgy látom én is tévedtem.
120GB-ból 20-21-ért látok 850-est, 951-est meg 23-ért. Ez már nem különbség, én nagyobb árrésre emlékeztem, gondolom azóta összement.
250GB-ban viszont jelentős a gap: 27e egy 850 EVO, 40e egy 951-es.

A 2.5" vs M.2-vel nem értem mit akarsz mondani, tök mindegy a tokozás,a lényeg, hogy SATA vagy PCIe az interfész.

Amivel még nem értek egyet az a (két) kategórián belüli különbség. Én használok lófütty 650-es meg Adata SP550-es legaljától kezdve egészen 850 Pro-ig SATA-n belül. Nincs érezhető különbség. Munkában (nem cad, fotosopp) se. Bootra is gyorsabb a Pentium+650 mint a desktop OC-s i5+850. Ezek már nüanszok pedig specben jelentős eltérés van.
Ami még feltűnt: szekvenciális értékeket írsz de a legkevésbé az számít. Már ha átlaguser vagy és gigás projekteket nyitsz meg/videót vágsz/adattárolásra használod - ez mind nem átlag szvsz. Ebben nyilván érezhető lenne, hogy GB-okat mennyi idő alatt másol át. De a lényeg átlagos programokban a access time és random (többszálú) 4k elérés. Abban pedig ott van nagy ugrás ahol írtam.

HDD vs akármilyen legszarabb SATA SSD: Kb. 0.5MB/s vs 100-300MB/s. Elérési idő is 10-20ms vs 1ms alatti.
Innen SATA-n belül találhatsz 150-400MB/s között modelleket de alig fogsz különbséget érezni.
PCIe-n megint van ugrás éppen 4k átvitelben is, de nem ilyen, 2-3 nagyságrendnyi, hanem jóval kisebb.
És ami még lényeg, hogy átlag programnál már nem annyira érződik, mert nincs olyan nagyságú terhelés.

Ezek már relatív dolgok: nyilván 2mp helyett is meg lehet érezni simán az 1mp-t de kérdés, hogy megéri-e, akkora-e a hozzáadott értéke. HDD-ről SSD-re váltva viszont ennél jóval nagyobb ugrások voltak és kritikusabb értékekkel. Mondjuk 5-10mp-ről felgyorsulva ami már nem kényelmes.

És akkor marad még ezen kívül 2 terület ahol látványos és hasznos is a gyorsulás. A brutál progik (nagy adatmennyiséggel) és önmagában a nagy adatmennyiség szekvenciális mozgatása. De ez meg nem átlagfeladat napi 1000x.

szerk: Egyébként a nagy adatmennyiséggel ha őszinte akarok lenni akkor "hétköznap" is találkozol. Pl. egy AMD driver kicsomagol 1GB-ot a C-re... na ott érezni a különbséget írásban a 300 meg 500MB/s között. De az meg kb. havi 1x van és +3-4mp (tömörítés miatt nem a nyers írási sebességtől függ). :)

Fogyasztásról nem írtál, nem tudom hol tartanak most. Lehet, hogy ott is lemaradtam, de amikor régebben néztem akkor ilyen 10-20W-okat be tudtak szippantani a PCIe-s SSD-k. Bár melegedés alapján gyanítom most sem sokkal jobb a helyzet. :F

[ Szerkesztve ]

(#34040) AxBattler válasza AxBattler (#34032) üzenetére


AxBattler
félisten

+
Ha a deszkák alján túlmelegszik az M.2, akkor mit művelhet egy notebook-ban?
Hogy mernek üzleti gépekbe, Probook-ba, ultrakönnyű/vékony subnotikba ilyet tervezni?
Sőt, rögtön 2 db-ot, egymás mellé!

So what?

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#34041) kisza25 válasza AxBattler (#34040) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

nekem y510p ben volt m.2, magától nem volt elég meleg:P
ilyen

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#34042) AxBattler válasza kisza25 (#34041) üzenetére


AxBattler
félisten

Ha azt vesszük, hogy ez egy terheléses tesztprogram, akkor 50 fok talán nem olyan vészes .
Gondolom zárt kasztnival mérted a notebook-ban.

Mondjuk a gyárilag megadott 560MB/s read és 460MB/s write sebességekhez képest nem volt annyira gyors...

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#34043) kisza25 válasza AxBattler (#34042) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

a noti tudott ennyit, nézd meg a v300 sem hozta amit asztaliban szokott :N
mondjuk láttam 70 fok felett is, mert ez olvasási teszt, az írásnál izzadnak ezek a cuccok:)

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#34044) AxBattler válasza kisza25 (#34043) üzenetére


AxBattler
félisten

Az igaz.

Viszont írásra én csak az oprendszer, programok, játékok telepítésekor használnám, egyébként read only. Talán úgy elviselhető... :F ...még az alaplap alatt is.

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#34045) kisza25 válasza AxBattler (#34044) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

Én y510-et végig ezzel használtam, nem volt gondom :N
Mondjuk az m.2 pci-e 1600 olvadás még 800 írással azért kicsit durvább, még lehet veszek egyet arácsonyra:P

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#34046) AxBattler válasza kisza25 (#34045) üzenetére


AxBattler
félisten

Azt hittem Te is parázol a melegedés miatt. :)
Nekem megfelelne az 550/450-es tempó, a 840 Basic-emhez képest azt is ugrásnak élném meg.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#34047) kisza25 válasza AxBattler (#34046) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

Van rá gari akkor még had szóljon
Nem félek csak kicsi hely, befűtt... Még 30eFt tól indul

[ Szerkesztve ]

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#34048) Apollyon válasza imibogyo (#34030) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Akkor fogalmazzunk úgy, hogy nekem mint nem átlagfelhasználó, tökéletesen elég a satás ssd sebessége. Igazából amikor 5400-es winyóról átköltöztem ssd-re azt sem nagyon éreztem meg, kivéve a boot-ot ami 30-45 mp-ről 3-4-sec-re rövidült, na meg a programok telepítése gyorsabb lett. Ja egy fontos tényező: nálam linux van, szinte csak cli programokkal a legnagyobb gui-s progim ami van az kb a böngésző. Na ez is gyorsabban indul, igaz.

Viszont a párszáz KB-os, meg néhány MB-os cli programjaimnál nem hiszem hogy egyáltalán az is számítana sokat 3 vagy 6Gbps... Egyébként van most egy win10-em is az 5400-es winyón játékra :DDD De az csak arra és ritkán, minden mást a linuxomon csinálok. Amúgy intel 530-am van, legrosszabb esetben is max 37 fokra melegszik. Másrészt, az én itx házamba nem hiszem hogy megfelelő lett volna alaplap alá rögzített M.2, mivel fekvő kialakítású.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#34049) Mercutio_ válasza AxBattler (#34040) üzenetére


Mercutio_
félisten

Hogy mernek?
Ahogy a gamer notiba a a bivaly vga-kat. Tudják, hogy gari után már a te gondod lesz, és ha megfő, mert az ócsítás vagy tervezési hiba miatt nem bírja megfelelően elvezetni/elosztani a hűtés a hőt, akkor majd veszel másikat.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#34050) sb válasza AxBattler (#34046) üzenetére


sb
veterán

Ezt a szekvenciális tempót szvsz felejtsétek el ha nem tisztán nagy fileok mozgatásáról van szó.
Még telepítésnél is vegyes terhelést kap. Az oprendszer és általános működési sebesség szempontjából meg tényleg a párhuzamos random sebesség a lényeg.

Itt egy érdekesebb teszt az olcsóbb SSD-kről.

Amit érdemes megnézni:
1. A szekvenciális, dobozra írt 450-550MB/s tempókhoz képest mennyivel gyengébb a random 4k és párhuzamos random 4k.
2. Mekkora különbség van SSD és SSD között ebben, míg a max tempó hasonló.
3. Mennyire nem számít a real-world tesztekben, boot, telepítés, stb...

Pl. én most vettem HTPC-be 650-et. Pár értékben gyalázatos a normál tesztekben meg nem kullog a sor végén, sőt.

De meg lehet nézni akármilyen tesztet, akár PCIe-s darabokkal is. Egy-két spec tesztben lesz kiemelkedő eredményük, azt kell megnézni használ-e olyat az ember. Ha nem csak a szokásos átlag akkor könnyű eldönteni, hogy mennyi felárat ér meg a minimális gyorsulás.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.