Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  macOS PC-re (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A rendelkezésünkre álló információk alapján, a szoftver PC-re való telepítése Magyarországon nem minősül illegális cselekménynek. Ettől függetlenül a szoftver módosítása továbbra sem megengedett, ezért a továbbiakban az ilyen verziókra történő bárminemű utalástól kérjük mindenki tartózkodjon!

Tartalomjegyzék:

1. Előkészületek
2. macOS telepítő USB létrehozása
3. Clover telepítése
4. macOS telepítése
5. Telepítés utáni tennivalók
6. Támogatott Grafikus processzorok
7. Előforduló hibák, támogatott WiFi+BT/Ethernet eszközök
8. Hogyan kérjünk segítséget, ha nem működik?
9. Hasznos linkek
10. Hasznos alkalmazások
11. Hasznos alkalmazások (társtopikból a hasznos programok és hasznos apróságok címek alatt)
12. Windows Dual-Boot (egy meghajtón/külön meghajtón)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37351) tlac válasza attilav2 (#37349) üzenetére


tlac
Topikgazda

ez az opció monterey-n is így van, csak nem ott
viszont ezzel nem kapcsoltad ki a sleep-et is?
sudo systemsetup -getcomputersleep

jah a polaris/baffin dolgot még múltkor én is átnéztem és szerintem is úgy lehet, hogy a polaris a családi név

aha, hát én a homebrew-t csak konzolos programokra használom

(#37352) tlac válasza general (#37348) üzenetére


tlac
Topikgazda

usb sok helyen félrecsúszhat
-pl. valami nem támogatott usb vezérlőd van
-nincs jól beállítva a bios (ehci/xhci handoff)
-valami acpi átnevezés még hiányzik ([link])
-nem megy az usbinjectall (pl. nem támogatott smbios)

ha az előbbiek rendben vannak már, akkor azzal lehet továbbmenni, hogy ideiglenesen letiltod pl. az összes usb2-t, hogy beleférj az 15-ös limitbe
ha így már megjelenik, meg tudod csinálni a mappalést

(#37353) general válasza tlac (#37352) üzenetére


general
addikt

De nem úgy van, hogy mindent mutatnia kellene frissítés után, csak nem működhet mindegyik?

(#37354) tlac válasza general (#37353) üzenetére


tlac
Topikgazda

elvileg ha minden jó, akkor lehet, de nekem sem mutatta mindet

(#37355) general válasza tlac (#37354) üzenetére


general
addikt

Letiltani hogyan tudom, azt hol kell, most kicsit megzavarodtam. Itt a törléssel vegyem ki? Töröltem az egyik usb 3-ast, de frissítés után ugyanúgy mutatja, de mindig csak azt a 14-es listát, ami amúgy működik is. A lapon sokkal több usb kimenet van. Elvileg bios, minden beállítás oké, hiszen mikor összeraktam ezt a setupot, flottul ment minden. De ha lesz időm, áttúrom még egyszer, amiket írtál.
Költözök M1 macbookra, ezért ki akarom venni a hackliból a 2terás nvme ssd-t, de ha néha kell a desktophoz, egyszerűbb lenne az usb-c-n keresztül, most emiatt kell újra mappelnem a portokat, de a hátam közepére kívánom most, fotós főszezon közepén.. :(

(#37356) tlac válasza general (#37355) üzenetére


tlac
Topikgazda

régen csináltam már, nem emlékszem a részletekre

de a lényeg az lenne, hogy minden usb-t egyesével végig próbálgatsz, amiket használni akarsz és akkor ott meg kell jelennie az eszköznek, max 15 lehet

az lehet, hogy 15-nél az usbinjectall ellenére sem lát többet a macos, ekkor tudod azt csinálni, hogy ideiglenesen letiltod egy részüket, hogy előbukkanjon az usb-c és akkor azt már tudod mappelni

[link]
flag -uia_exclude_hs: excludes all HSxx ports
flag -uia_exclude_ss: excludes all SSxx ports

[ Szerkesztve ]

(#37357) general válasza tlac (#37356) üzenetére


general
addikt

Ezt értem, igen, pont ezért csináltam a törlést. De a kérdésem pont az volt, hogy hogyan kell letiltani egy usb portot? :) A Hackintoolban a törlés az? Mert ahogyan írtam, az nem oldotta meg.

(#37358) attilav2 válasza tlac (#37351) üzenetére


attilav2
őstag

sudo systemsetup -getcomputersleep
Köszi, nem ismertem ezt a parancsot.
A --cask kapcsoló csak gui-s progikhoz jó, ha enélkül raksz fel brew-vel gui-s programot akkor valami eldugott mappába a fogja bepakolni a függőségeivel együtt és működésképtelen lesz :) Konzolos progit minden további nélkül fel lehet tenni a fenti kapcsoló nélkül, pl: yt-dlp, youtube-dl működni fog.

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#37359) tlac válasza general (#37357) üzenetére


tlac
Topikgazda

ott van az előbbi hozzászólás végén

(#37360) general válasza tlac (#37359) üzenetére


general
addikt

ejj bakker bocsi, a dőlt betű miatt hirtelen valami aláírásnak néztem.. :DD
és utána hogyan tudom majd újra aktiválni?

(#37361) tlac válasza general (#37360) üzenetére


tlac
Topikgazda

a linken lévő leírást is vedd észre :)

(#37362) Traptor


Traptor
tag

Sziasztok! Új vagyok a mac-es világ küszöbén. Néha próbálkoztam virtuális gépen de azért az nem az igazi, ezért elhatároztam, hogy az új configom-ra felteszek egy OSX-et
Hmm, azóta, hogy elkezdtem elég sok ősz hajszálam lett, ezért kérnék egy kis segítséget.

A telepítő és az EFI szerkesztését egy Oracle Virtualbox-ban futó High Sierra rendszeren végzem.

A config:
alaplap: ASUS TUF B560M-PLUS
CPU: intel core i5 10400
memória: 2x8GB
SSD: Samsung 970

VGA-k közül ezekkel tudok próbálkozni:
- Gigabyte RX 460 2GB (ez van most benne)
- Gigabyte GTX 1050 4GB
- XFX RX 470 8GB
- ASUS R9 270x 4GB
- talán lesz majd egy MSI RX 570

Próbálkoztam már mindennel: Clover, Opencore OS: Big Sure, Monterey változatos sikertelenségekkel.

Találtam egy hasonló config-hoz készített EFI-t itt: [link] de ez nekem nem működött, igaz, Big Sur és Monterey telepítővel próbálkoztam, mert Catalina-t nem találok sehol sem, csak a webes 19MB-os telepítő jön le, abból meg nem tudok USB telepítőt csinálni.

Szóval, ha valaki találkozott már hasonló confignál működő rendszerrel, akkor megosztaná a tapasztalatait:
- Melyik OS-sel szenvedjek?
- Opencore vagy Clover?

Az összefoglalót átolvastam de egyelőre az nem világos nekem, hogy milyen kombinációval érdemes próbálkozni.

Köszi előre is.

[ Szerkesztve ]

.: Aláírás helye :.

(#37363) Traptor


Traptor
tag

Na újból nekiálltam. Készítettem egy Monterey telepítőt és az EFI felcsatolása után betettem az EFI\CLOVER alá a linkelt cuccot, valamint az EFI\BOOT mappába az 5122-es Clover Bootx64.efi fájlját, mert a dátumból ítélve a linken elérhető anyag azzal készült.
A bootmenü megjelenik és kiválasztható a Monterey install.
A folyamat elindul de megszakad a képen látható ponton.
[kép]

.: Aláírás helye :.

(#37364) tlac válasza Traptor (#37362) üzenetére


tlac
Topikgazda

montenery-t javaslom és az opencore-t
a jelenlegi konfigon is mennie kellene

hagyd ezeket a mások által összerakott cuccot, magadnak csináld meg nulláról
olvasd át még a dortania-s doksumentációt, az annyira jó, hogy gyakorlatilag minden kérdésedre választ fog adni, ha valahol elakadsz, még arra is

[ Szerkesztve ]

(#37365) Traptor válasza tlac (#37364) üzenetére


Traptor
tag

Oké, nekiálltam, össze is raktam bár volt pár homályos pont :)
Elindul a telepítő de megáll a képen látható esetnél.
[kép]
Így néz ki az EFI:
[kép]

Lehetséges, hogy a SAMSUNG 970 EVO ssd körül kellene valamit csinálni?

.: Aláírás helye :.

(#37366) tlac válasza Traptor (#37365) üzenetére


tlac
Topikgazda

a drivers mappában mi van?

bár jelenleg nem jutsz el addig, de szerintem a sata-unsopported-re nem lesz szükséged

[ Szerkesztve ]

(#37367) Gabady válasza tlac (#37366) üzenetére


Gabady
aktív tag

Fontos! Én többször beleestem abba, a hibába, hogy a kextet töröltem ami nem kellett, viszont a config fájlba bennemaradt, majd bootkor megakadt. Úgyhogy mielőtt törölnél, a config.plist-be tedd disabled-re.

*** Megane 2 2.0 16V *** iPhone 11 Pro - Airpods Pro 2 *** DellbookPro15,2 i5-6300U - 16GB DDR4 - UHD 520 - 500GB NVme *** Ryzen 7 5700X - 32GB DDR4 - RX6950XT - 480GB NVMe - 2TB NVMe - 2TB HDD ***

(#37368) Traptor


Traptor
tag

Khmm, pontosítok: Samsung 970 EVO PLUS SSD-m van...
Nem tudom ez okozza-e a gondot de több bejegyzést találtam, hogy ezzel a konkrét típussal gond van. Persze lehet, hogy a mostani hiba nem ettől van.

.: Aláírás helye :.

(#37369) Traptor


Traptor
tag

Közben hirtelen felindulásból kivettem az SSD-t és így most tovább megy de megáll egy "pci configuration end bridges 5 devices 13" sornál.
Hogyan tudom kideríteni, hogy ez mire vonatkozik?
Illetve még feljebb látok ilyen bejegyzéseket, hogy "Warning: Unsupported module-level executable opcode..."
Ezt mi okozhatja?

.: Aláírás helye :.

(#37370) Traptor


Traptor
tag

Hát elég mókás dolog ez a hackintosh telepítés.
Összeraktam egy EFI-t, amivel már elindult a telepítő de megakadt egy "A required firmware update could not be installed" ablak kíséretében.
Átnéztem az összes ezzel kapcsolatos leírást (ide kattint, oda kattint, ezt állít a plist-ben, azt állít) de semmi változás. Frissítettem az Opencore csomgot is de az sem segített.

Végül leszedtem egy opencore csomagot, amit desktop comet lake-hez pakoltak össze és rádobtam a meglévő EFI-re és azzal megy.

Jobban örültem volna egy egzakt megoldásnak de mindegy, most már megy a rendszer.
:))

.: Aláírás helye :.

(#37371) attilav2 válasza Traptor (#37370) üzenetére


attilav2
őstag

Ha már ezzel sikerült felrakni akkor légyszi linkeld be ezt a Comet Lake EFI-t, melóhelyemen vannak 10. generációs Dell desktop gépek megpróbálom felrántani az egyikre a MacOS-t, ha megengedik :DDD

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#37372) tlac válasza Traptor (#37370) üzenetére


tlac
Topikgazda

azért próbáld meg visszafejteni, hogy mi történt ott

vagy most már, hogy van telepített rendszered, könnyebben tudsz összerakni egy bootloader-t, amivel tudnád próbálgatni, hogy elindul-e a kész OS

(#37373) Traptor válasza attilav2 (#37371) üzenetére


Traptor
tag

Én innen szedtem le: [link]
Konkrétan ezt: [link]

.: Aláírás helye :.

(#37374) Traptor válasza tlac (#37372) üzenetére


Traptor
tag

jó ötlet, megnézem.
Így, hogy már van egy működő, elmentem és egy másik példányon szórakozok.
Van valami checklista, amit telepítés után érdemes átnézni?
Próbaképpen beletettem egy GTX 1050-et a gépbe és azzal is elindult a rendszer, viszont a System information alatt azt írta, hogy nincs kext a gpu-hoz, ezért jutott eszembe, hogy ránézésre minden OK a telepítéssel de lehet, hogy van még mit javítani.

.: Aláírás helye :.

(#37375) Smiley válasza Traptor (#37374) üzenetére


Smiley
őstag

Ehhez majd adok egy-ket tippet mire kell figyelni, ha ilyet csinálsz.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#37376) attilav2 válasza Traptor (#37374) üzenetére


attilav2
őstag

Nvidia-t azthiszem már nem támogat a monterey, hardveres gyorsításod nem lesz, lehet problémák lesznek az elemek kirajzolásával, videólejátszással, legalábbis több proci időt fog használni a grafikus megjelenítés. Javasolt egy támogatott AMD vga-t használni, ami az összefoglalóban javasol a van.

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#37377) scdlsc


scdlsc
aktív tag

Sziasztok,

Kis segítségre lenne szükségem.

1db SSD (120GB): APFS - rajta Mac OS
1db HDD: Mac OS Extended (Journaled) - tárhely a Mac OS-hez
1db HDD - 2 partíció: NTFS - Windows 8.1 + tárhely a Windows-hoz
+ volt egy optikai meghajtó régebben, de ez most lényegtelen, csak azért fontos, mert a SATA csatlakozók és a kábelek biztosan jók

Lett egy új SSD (500GB). A Mac OS-t leklónoztam az új SSD-re. Akkor is belefutottam ebbe a hibába (amit majd nemsokára olvashatsz), de addig cserélgettem a dolgokat, amíg jó nem lett, ezért úgy voltam vele, hogy biztos valamit nem jól dugtam vissza vagy valami ilyesmi.

A régi SSD-re (120GB) feltelepítettem a Windows 10-et és innen jön az, amit nem tudok megoldani. A bootsorrendben az első helyre raktam azt az SSD-t, amin a Clover van (SSD 500GB). A gép bootoláskor megállt ott, ahol kiírja, hogy "Press <DEL> or <F2> to enter setup." Ha megnyomom a DEL-t, akkor kiírja, hogy "Entering Setup..." és ennyi.
Gép kikapcsol, minden újra rádug, megtörténik ugyanez.
Gép újra kikapcsol, Windows 10-es SSD lehúz, megtörténik ugyanez.
Gép újra kikapcsol, Mac OS-es SSD lehúz, megtörténik ugyanez.
Gép újra kikapcsol, fej vakar, kicsi üvöltözés.
Gép újra bekapcsol, Windows 8.1 betölt.
Gép kikapcsol, minden ráköt, újraindul, Cloverben ki tudok választani mindent, örülök. Windwos 10 betölt, még jobban örülök.
Gép újraindul, de bootoláskor megint megáll.
Gép újra kikapcsol, Windows 10-es SSD lehúz, nem bootol.
Gép újra kikapcsol, Mac OS SSD lehúz, nem bootol. Én nagyon üvöltök.
Gép újra bekapcsol, Windows 8.1 betölt.
Mac OS SSD visszaköt, minden működik.
Ez múlt hét vasárnap volt, aztán hagytam a fenébe, mert dolgoznom kell a géppel.

Most hétvégén újra nekiesnék, de teljesen tanácstalan vagyok, hogy mi okozhatja a problémát.

(#37378) tlac válasza scdlsc (#37377) üzenetére


tlac
Topikgazda

ezzel a sok rendszerrel jól megbonyolítod az életedet (ha mind 1 ssd-n lenne valójában egyszerűbb lenne)
ráadásul ha lehúzol egy ilyen vinyót/ssd-t majd később visszakötöd, azzal is megbolygatod az uefi lelkivilágát (ilyenkor az törlődik a boot bejegyzéséből, aztán ha windows volt rajta, akkor azt általában automatán hozzáadja, clover-t már inkább nem)

pár kérdés:
szigorúan uefi-t használsz és nincs semmilyen csm, ugye?

ilyesmi parancsot futtattál? bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\CLOVER\CLOVERX64.efi
ha igen, valószínűleg csak több galibát okoztál vele
sok leírásban szerepel, de egyáltalán nem ajánlom

első körben azt ajánlanám, hogy a macos-en kívül mindent húzz le ismét és azt oldd meg, hogy tudjon bootolni, utána a többi visszamehet ismét próbaként

ami még kérdés, hogy hány efi partíciód van és mik vannak rajta?

(#37379) scdlsc válasza tlac (#37378) üzenetére


scdlsc
aktív tag

"ezzel a sok rendszerrel jól megbonyolítod az életedet"
Eddig tökéletesen működött, nem hittem volna, hogy problémát okoz az, hogy minden külön meghajtón van. Sőt, úgy hittem ez a legjobb megoldás.
A Windows 8.1 törlésre kerül majd, amint belaktam a Windows 10-et. Az a terv, hogy a Windows 8.1 500 GB-os partícióját hozzáolvasztom a HDD-n lévő 1,5 TB-oshoz (azok egy 2 TB-os HDD-n vannak).

"ráadásul ha lehúzol egy ilyen vinyót/ssd-t majd később visszakötöd, azzal is megbolygatod az uefi lelkivilágát (ilyenkor az törlődik a boot bejegyzéséből, aztán ha windows volt rajta, akkor azt általában automatán hozzáadja, clover-t már inkább nem)"
Na, erről például sohasem hallottam.

"szigorúan uefi-t használsz és nincs semmilyen csm, ugye?"
Idáig azt sem tudtam, hogy mi az a "csm". Megnéztem a BIOS-ban. "Never" állásban van.

"ilyesmi parancsot futtattál?"
Nem. Azt sem tudom, hogy ez mire való.

Azt hiszem az lesz a megoldás, hogy belakom a Windows 10-et, letörlöm a Windows 8.1-et és akkor talán az érzékeny kis lelke már megbírkózik a Mac OS + Windows 10 kombinációval. Úgy tűnik a 3 már sok neki. :DDD

(#37380) Gabady válasza scdlsc (#37379) üzenetére


Gabady
aktív tag

Nem az a baj, hogy megzavarodk az össze-vissza dugdosástól ? Nekem úgy van sorrendben, hogy a macos lemeze az első, elindul az OC és onnan tudok indítani windowst is és macost is.

*** Megane 2 2.0 16V *** iPhone 11 Pro - Airpods Pro 2 *** DellbookPro15,2 i5-6300U - 16GB DDR4 - UHD 520 - 500GB NVme *** Ryzen 7 5700X - 32GB DDR4 - RX6950XT - 480GB NVMe - 2TB NVMe - 2TB HDD ***

(#37381) scdlsc


scdlsc
aktív tag

Na, most az a helyzet, hogy fogalmam sincs, hogy mi történik.

Egyszer sikerült betölteni a Mac OS-t.
Cloverben kiválasztottam a Mac OS-t. Betöltött.
Rádugtam a Windows 10-es SSD-t.
Windows 8.1 már nincs, töröltem a pics@ba az egész meghajtót (HDD), a letöltött Steam játékokkal, mindennel, mert az azon lévő EFI partíciókat törölni tudtam, de összeolvasztani a "Lemezkezelés"-ben nem. Biztos én vagyok a béna, de végül a "diskpart"-ban egy "clean" megoldotta a partíciók törlését (régi Windows 8.1 EFI). Utána már simán formáztam.
Cloverben megjelent a Windows is, mint választási lehetőség. Kiválazottam a Mac OS-t. Betöltött.
Mac OS alól láttam a Windows 10-es SSD-t. Tudtam róla olvasni file-okat.
Újraindítottam a gépet és nem bootolt.
Mindent lehúztam, nem bootolt.
Tehát amikor semmi nem volt rádugva, akkor sem tudtam belépni a BIOS-ba.
A gép bootoláskor megállt ott, ahol kiírja, hogy "Press <DEL> or <F2> to enter setup." Ha megnyomtam a DEL-t, akkor kiírta, hogy "Entering Setup..." és ennyi.

Aztán végtelen variációban próbáltam rádugni, lehúzni, bootsorrendet állítani.
Legtöbbször a Windows 10-nek sikerült betöltődnie, de leginkább semminek.

Aztán amikor nem volt semmi rádugva kiírta, hogy nincs bootolható meghajtó a rendszerben és nyomjak OK-t a BIOS-ba való belépéshez.
Úgy, hogy nem volt rádugva semmi, úgy ez volt a "Boot Sequence" listában:
1 - Mac OS X
2 - UEFI OS
3 - UEFI OS
4 - UEFI OS
5 - UEFI OS

A Windows 10-es SSD-re ezt írja, amikor rá van dugva és enged belépni a BIOS-ba:
Windows Boot Manager (P2:Samsung......)

A Mac OS-es SSD-re meg ezt írja, amikor rá van dugva és enged belépni a BIOS-ba:
UEFI OS (P2: Samsung......)

Már amikor enged belépni a BIOS-ba.
Most sokadjára végre betöltött a Windows 10 úgy, hogy semmi más nincs rádugva.

(#37382) scdlsc válasza Gabady (#37380) üzenetére


scdlsc
aktív tag

"Nem az a baj, hogy megzavarodk az össze-vissza dugdosástól ?"
Mi ez vazzeg? Nem egy hormonzavaros tini, hogy ne tudja mi van! :DDD

"Nekem úgy van sorrendben, hogy a macos lemeze az első, elindul az OC és onnan tudok indítani windowst is és macost is."
Nekem is úgy volt eddig, hogy betöltött a Clover, majd ott kiválasztottam , hogy melyik oprendszert akarom betölteni és azt töltötte be. Hosszú éveken keresztül jó volt.

Most viszont nem akarja az igazságot...

(#37383) tlac válasza scdlsc (#37381) üzenetére


tlac
Topikgazda

továbbra is kérdésem, hogy mennyi efi partíciód van és mik vannak rajta

(#37384) scdlsc válasza tlac (#37383) üzenetére


scdlsc
aktív tag

A Mac OS SSD-n van egy EFI partícióm és az van rajta, amit a Multibeast rámásolt. A Mac OS az High Sierra.
A Windows 10 SSD-n van egy EFI partícióm és az van rajta, amit a telepítő felrakott rá.
Volt azon a HDD-n is, amin a Windows 8.1 volt, de azt teljesen legyalultam.

(#37385) tlac válasza scdlsc (#37384) üzenetére


tlac
Topikgazda

jó régi macos-ed van

akkor húzz le ismét róla minden vinyót, ssd-t, nyomj egy clear cmos-t az alaplapon, aztán lépj be és nézd meg, hogy eltűnt-e minden a boot sequenceből

ha igen, akkor csak a macos-es ssd-t kösd rá
aztán ismét nézd meg, hogy miket adott hozzá

(#37386) scdlsc válasza tlac (#37385) üzenetére


scdlsc
aktív tag

Lehúztam mindent. CMOS törlése megtörtént.
BIOS has been reset - Please decide hot to continue
Enter BIOS
Beléptem a BIOS-ba. Beállítottam mindent.
Boot Sequence
1 - Mac OS X
2 - UEFI OS (P0: samsung...
3 - P0 Samsung...
4 - UEFI OS
5 - UEFI OS
6 - UEFI OS
7 - UEFI OS

Újraindítottam és elindult a Mac OS.
Aztán rájöttem, hogy nem néztem Boot Sequence-t SSD nélkül.

CMOS törlése. Enter BIOS.
Boot Sequence
1 - Mac OS X
2 - UEFI OS
3 - UEFI OS
4 - UEFI OS
5 - UEFI OS

Gép kikapcsol. Mac OS SSD rádug. Gép nem indul.
A gép bootoláskor megállt ott, ahol kiírja, hogy "Press <DEL> or <F2> to enter setup." Ha megnyomtam a DEL-t, akkor kiírta, hogy "Entering Setup..." és ennyi.

Újra CMOS reset.
A "Boot Sequence" listában ez van:
1 - Mac OS X
2 - UEFI OS
3 - UEFI OS
4 - UEFI OS
5 - UEFI OS

Mac OS SSD rádug:
1 - Mac OS X
2 - UEFI OS
3 - UEFI OS
4 - UEFI OS
5 - UEFI OS
6 - UEFI OS (P0: samsung...
7 - P0 Samsung...
BIOS beállításokat visszaállítottam. Újraindít.

A gép bootoláskor megállt ott, ahol kiírja, hogy "Press <DEL> or <F2> to enter setup." Ha megnyomtam a DEL-t, akkor kiírta, hogy "Entering Setup..." és ennyi.
SSD lehúz. Újraindít. Megint ez.

Tehát amikor nincs rádugva semmi, akkor megáll ott a boot.
Aztán volt olyan, hogy bekapcsoláskor kirakta a nagy GIGABYTE logó és ott állt meg.
CMOS törlése újra.

A "Boot Sequence" listában ez mindig ott van:
1 - Mac OS X
2 - UEFI OS
3 - UEFI OS
4 - UEFI OS
5 - UEFI OS

Próbáltam a Boot Sequence-ben az SSD bejegyzését előre húzni. Úgy sem indult. Ha lehúztam az SSD-t (tehát semmi nem volt rádugva), akkor is ez a gép bootoláskor megállt ott, ahol kiírja, hogy "Press <DEL> or <F2> to enter setup." Ha megnyomtam a DEL-t, akkor kiírta, hogy "Entering Setup..." és ennyi.

Megint CMOS törlése. BIOS-ba belép. Boot Sequence a szokásos.
Kikapcsol. Mac OS SSD rádug. Elindít.
Betölt.
Most itt tartok. Ennél több kanyar volt, mint amit leírtam, de ez a lényeg.
Azt vettem észre, hogy a BIOS-ban van olyan bejegyzés, amit előtte állítható volt, az most szürke. De nem minden bootolásnál. Van amikor nincs kiszürkülve.
(Lefotóztam a korrábi BIOS beállításokat, ezért tűnt fel.)
És akkor most mindjárt megpróbálok egy sime rebootot úgy, hogy nem nyúlok semmihez.

(#37387) tlac válasza scdlsc (#37386) üzenetére


tlac
Topikgazda

bíztam benne, hogy a clear cmos kitakarítja a sok szemetet is, de akkor ide drasztikusabb megoldás kell

egy pendrive-ra írd ki a systemrescuecd-t, húzz le megint mindent
bootolj vele be uefi módban, aztán az efibootmgr-rel töröld ki az összes boot entry-t ([link])

miután üres, húzd le a pendrive-ot és nézd meg ismét mi van a biosban, utána mehet vissza a macos-es ssd

(#37388) scdlsc válasza scdlsc (#37386) üzenetére


scdlsc
aktív tag

Újraindítás után:
A gép bootoláskor megállt ott, ahol kiírja, hogy "Press <DEL> or <F2> to enter setup." Ha megnyomtam a DEL-t, akkor kiírta, hogy "Entering Setup..." és ennyi.

SSD lehúz. Újraindít. Megint ugyanez.
Gép kikapcsol. Várok kicsit. Gép bekapcsol. Be tudok lépni a BIOS-ba.
Kilépek, gép újraindul.
Kiírja, hogy Reboot ans Select proper Boot drive.
Gép kikapcsol. SSD rádug.
Újraindít és betölt.

Én ezt nem értem. Azért írom ennyire részletesen, mert hátha van valami hiba, amit én nem veszek észre.

(#37389) scdlsc válasza tlac (#37387) üzenetére


scdlsc
aktív tag

Ó, a régi szép idők, amikor az egy vinyón master, a másikon slave volt a jumper 'sztkész... :DDD

(#37390) scdlsc válasza tlac (#37387) üzenetére


scdlsc
aktív tag

"egy pendrive-ra írd ki a systemrescuecd-t"
Ezt OS X-en hogy tudom megcsinálni. A google csak bonyolult terminálos megoldásokat dob ki nekem.

[ Szerkesztve ]

(#37391) scdlsc válasza scdlsc (#37390) üzenetére


scdlsc
aktív tag

balenaetcher
[https://www.balena.io/etcher/]

videó:
[https://www.youtube.com/watch?v=f78AwZk3IXs]

(Ez a komment csak azért, ha valaki később idetalál, az találjon válaszokat is.)

[ Szerkesztve ]

(#37392) tlac válasza scdlsc (#37390) üzenetére


tlac
Topikgazda

többféle út is van, de itt egy könnyebb terminálos:

sudo dd if=/path/to/systemrescue-x.y.z.iso of=/dev/[diskN] bs=1m

(#37393) scdlsc válasza tlac (#37392) üzenetére


scdlsc
aktív tag

Na, nekem ettől olvad le az agyam.
A efibootmgr is ilyen parancsosor bűvészkedés? Most nézem a linkelt honlapot.

Ez kell nekem?
Deleting a Boot Option
Assuming the configuration in Example #1, efibootmgr -b 4 -B could be called to delete entry 4 and remove it from the BootOrder.

(#37394) scdlsc


scdlsc
aktív tag

systemrescuecd bebootolt.

parancssorba beír:
efibootmgr
kiírja a listát:
Boot0080 Mac OS X
Boot0081* Mac OS X
Boot0087* UEFI OS
Boot0089* UEFI OS
Boot008D* UEFI OS
Boot0090* UEFI OS
Boot0091* UEFI: AZÉNPENDRIVEOM

parancs, amit be kell írni:
efibootmgr -Bb 0080
majd 0081, 0087, stb

Újraindít. Boot Sequence lista üres!

Kérdésem:
A fenti listában két Mac OS X bejegszés van. Az egyik * nélkül. Az ott a gubanc? Mert a BIOS-ban csak egy Mac OS X bejegyzés volt a 4 UEFI OS mellett.

(#37395) tlac válasza scdlsc (#37394) üzenetére


tlac
Topikgazda

a csillag elvileg az aktívat jelenti

(#37396) scdlsc válasza tlac (#37395) üzenetére


scdlsc
aktív tag

Most a BIOS-van a Boot Sequence listában csak 1 bejegyzés van:
UEFI OS (P0: Samsung...

Nagyon köszönöm a segítséget! Most még rádugom a HDD-t, amin az adataim vannak, azzal nem lesz probléma. A wines ssd-vel majd holnap munka után próbálkozom.
Most már ki tudom törölni a beragadt bejegyzéseket.

(#37397) scdlsc


scdlsc
aktív tag

+1 kérdés:
WQHD monitorom van. A BIOS eddig natív felbontásban látszódott. A Clover is szépen pixelhelyesen töltött. Most full screenre ki van feszítve.
Van egy ilyen sor a BIOS-ban, hogy "RESOLUTION TOGGLE".
Arra kattintva:
"Sorry that Full HD isn't supported in current configuration."
Van egy ilyen beállítás:
Display policy - Full HD First (ez most szürke, korábban fehér, azaz kattintható volt.
Most display porton van a gépre kötve a monitor egy Nvidia kártyával (ezért a High Sierra).
Rá kéne dugni egy HDMI-t és akkor engedné? Vagy más lesz a gond?

(#37398) tlac válasza scdlsc (#37396) üzenetére


tlac
Topikgazda

az wineset miután rákötöd, valószínűleg lesz egy rá egy új boot bejegyzés is

utána ha a default nem a jelenlegi, akkor erre vissza kell állítani

[ Szerkesztve ]

(#37399) scdlsc válasza tlac (#37398) üzenetére


scdlsc
aktív tag

Igen, az eddig is úgy működött. Éveken keresztül, akármikor variáltam a lemezekkel benne. Csak most valamiért bemondta az unalmast. :D

Még egyszer nagyon köszi a segítséget!

(#37400) scdlsc válasza scdlsc (#37397) üzenetére


scdlsc
aktív tag

Megoldás:

BIOS settings:
Windwos 8 features - Windows 8 WQHL
CSM support - NEVER

És lőn, gyönyörű pixelpontos BIOS és Clover.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  macOS PC-re (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.