Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  macOS PC-re (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A rendelkezésünkre álló információk alapján, a szoftver PC-re való telepítése Magyarországon nem minősül illegális cselekménynek. Ettől függetlenül a szoftver módosítása továbbra sem megengedett, ezért a továbbiakban az ilyen verziókra történő bárminemű utalástól kérjük mindenki tartózkodjon!

Tartalomjegyzék:

1. Előkészületek
2. macOS telepítő USB létrehozása
3. Clover telepítése
4. macOS telepítése
5. Telepítés utáni tennivalók
6. Támogatott Grafikus processzorok
7. Előforduló hibák, támogatott WiFi+BT/Ethernet eszközök
8. Hogyan kérjünk segítséget, ha nem működik?
9. Hasznos linkek
10. Hasznos alkalmazások
11. Hasznos alkalmazások (társtopikból a hasznos programok és hasznos apróságok címek alatt)
12. Windows Dual-Boot (egy meghajtón/külön meghajtón)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37501) Smiley válasza tlac (#37500) üzenetére


Smiley
őstag

Jo ez az opencore... azert szomoru, hogy pont a vegere sikerult egy ilyen franko cuccot csinalni. Meg van par ev es ennyi.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#37502) Smiley válasza attilav2 (#37497) üzenetére


Smiley
őstag

Letoltottem es megneztem... pont ez a baj ezekkel az amugy kenyelmes gui-s cuccokal, hogy le vannak maradva. Ez a 0.7.8-as OC-t tamogatja, ami 2022.02.07-es release. Tudom hogy a PropertyTree meg a terminal eleg fapadosnak tunik, de szerintem a legegyszerubb megoldas. Igazabol a vimdiff is boven eleg lenne, csak ott figyelni kell megjobban, a PropertyTree erre legalabb figyel. A configuration.pdf meg egyszeruen zsenialis tovabbra is.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#37503) fiATHaLON


fiATHaLON
őstag

Nagyon lelassul a rendszer (Monterey), ha nvme drive-ról SSD-re rakom?
Ha már úgyis újrainstall, kezelném a lassú bootidőt, amit egy Samsung 970 Pro-val
elérek. Felmerült a váltás másik nvme drive-ra, de ahogy néztem, más gyártó
meghajtóival is van ilyen nyűg. Sima SSD-n nincs.
Vagy van valami tapasztalat, hogy melyikkel nincs biztosan az a TRIM bohóckodás?

(#37504) Smiley válasza fiATHaLON (#37503) üzenetére


Smiley
őstag

Nekem ez van benne... szerintem boven hozza a vart sebesseget. Ahogy mondtam ez volt a legolcsobb. En sata ssd-re mar biztos nem mennek vissza, ugyanis az AHCI mint protokoll a HDD-hez lett kitalalva, hogy aztan sporolasi modszereknek hala azota is eletbentartjuk ezt a fajta "osdi" technologiat azt mindenki dontse el maganak.
https://www.alza.hu/adata-xpg-sx8200-pro-ssd-512gb-d5518496.htm

Meg egy dolog eszembejutott, mondtad hogy vannak pluszban PCIe kartyak a gepben, ott azert erdemes szamolgatni meg nezni hogy mit hova pakolsz, mert az intel sporol a consumer vonalon a PCIe savval. 16 sav van ami direktben van bekotve a CPU-ba. Ez direkt ugy van megcsinalva, hogy halando ember veletlenul se ertse mirol van szo. :D
Tehat ha 1 videokartya van csak a gepben az elviszi mind a 16x-et. Ha mar beraksz melle egy NVMe SSD-t a felso foglalatba akkor a videokartya mar csak 8x es az NVMe 4x, ami osszesen 12x, tehat meg 4x-et tudsz a CPU-ra kotni mindenfele lassulas nelkul. Nalam ez a felallas 1 VGA + 2 NVMe, ezzel ki is maxoltam a 16-t. A tobbi cucc mar a deli hidon keresztul csatlakozik a nemtudom milyen sebesseggel megosztozva a savszelessegen. Ha ide rakod az SSD-t az mar nem olyan jo, mert nem lesz gyors.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#37505) fiATHaLON válasza Smiley (#37504) üzenetére


fiATHaLON
őstag

Köszönöm a linket, akkor egy ilyet rakok be én is...
Amúgy azon töprengek, hogy valószínűleg megritkítom ezt a pci-e kártya
halmot (3 van bent), 1-re vagy esetleg 0-ra... Az bajt biztos nem csinál. :D
Esetleg ki lehetne váltani a sok belső drive-ot valami TB
drive torony-szerűséggel... Nyilván az ára pszichopata a dolognak, de ha
annyival jobb és lecsökkenti a probléma forrásokat, akkor eltöprengek rajta.

(#37506) Smiley válasza fiATHaLON (#37505) üzenetére


Smiley
őstag

Nem baj ha televan, vegulis ezert talaltak ki... csak utana kell nezni, hogyan kellene optimalisan pakolni oket, mert nem mindegy mit hova raksz. Egy hangkartyanak vagy Thunderbolt kartyanak nem kell a CPU-ra madzagozva lennie, ellenben az NVMe es a VGA oda kell hogy keruljon. A lassu bootot okozhatja a sok hangkartya error is, mert var a driver-er az eszkozre ami nem tert meg magahoz.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#37507) tlac válasza Smiley (#37504) üzenetére


tlac
Topikgazda

Meg egy dolog eszembejutott, mondtad hogy vannak pluszban PCIe kartyak a gepben, ott azert erdemes szamolgatni meg nezni hogy mit hova pakolsz, mert az intel sporol a consumer vonalon a PCIe savval. 16 sav van ami direktben van bekotve a CPU-ba. Ez direkt ugy van megcsinalva, hogy halando ember veletlenul se ertse mirol van szo.

annyira nem vészes a helyzet
pl. Gigabyte rendszeresen megosztja a manual-ban, hogy mi hova van kötve, de az Intelnél is megtalálni
pl. z490

(#37508) Smiley válasza tlac (#37507) üzenetére


Smiley
őstag

Asszem az jelenlegi asusomnak is volt ilyen rajza. En pont jo vagyok 2 NVMe 1 GPU komboval. En a legtobbet Xeon gepekkel dolgozom, es ott azert kenyelmes hogy nem kell szamolgatni, mert boven eleg mindig. Azert ha oszintek akarunk lenni, a konzumer vonalon is adhatnanak legalabb 24 szalat. Azert az 1x16 es 2x4 szerintem beleferhetne vegre. Az i9-13900K meg mindig csak 20 szal.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#37509) Senator válasza fiATHaLON (#37503) üzenetére


Senator
aktív tag

Hackintoshba WD SN750. Nekem ez van, nulla problema.
https://dortania.github.io/Anti-Hackintosh-Buyers-Guide/Storage.html

(#37510) fiATHaLON válasza Senator (#37509) üzenetére


fiATHaLON
őstag

:R
Ahogy látom, minden jó, csak ne Samsung... :DDD
Egy ADATA Legend 750 került bele, meg használatba került a már benne lévő
Corsair 480-as (tudom is én milyen), és tökéletesen megy minden.

Az volt a mókás, amikor vásárolni mentem, és az eladó úgy érezte, meg kell
világosítania, amikor kértem tőle, hogy bármit adjon, csak ne Samsungot.
Kikerekedett szemmel hápogta, hogy "de hát a Samsung a legjobb".
Mondom "lehet, de nekem most akkor sem az kell, bizonyos paraméterei
nem felelnek meg a célzott a használatra". "Ugyan milyen paraméterek, hamar
mondjam meg neki, mert a Samusng a legjobb"! :))

(#37511) Senator válasza fiATHaLON (#37510) üzenetére


Senator
aktív tag

A lényeg a Phison controller, az ami jó macos alatt.
Az altalad emlitett ssd-n Maxio MAP1202 controller van.

[ Szerkesztve ]

(#37512) Senator válasza Senator (#37511) üzenetére


Senator
aktív tag

Vagy a WD Proprietary controllerje ez lemaradt. Persze ez nem jelenti azt, hogy más nem működhet jól :) :R

(#37513) fiATHaLON válasza Senator (#37511) üzenetére


fiATHaLON
őstag

Igazából a Corsair MP510-esen van a rendszer, az meg ahogy most néztem
Phison PS5012-E12 kontrolleres.

Itt egy jó kis kereső, controller alapján is lehet keresni benne a drive-okat!

[ Szerkesztve ]

(#37514) tlac


tlac
Topikgazda

használ itt valaki 4K-s LG monitort?
problémám, hogy sleep után nem jön vissza egyből a kép
a monitor visszakapcsol, de fekete képpel, utána kikapcsol, ha kézzel visszakapcsolom utána jó
elvileg monitor specifikus a hiba, másikkal is próbáltam, úgy nincs gond
dortania-n van hozzá egy lehetséges fix, de nem segít
[link]

Special note for 4k Displays with AMD dGPUs:
Some displays may fail to wake randomly, mainly caused by AGDC preferences. To fix, apply this to your dGPU in DeviceProperties:
CFG,CFG_USE_AGDC | Data | 00
You can find the PciRoot of your GPU with gfxutil
/path/to/gfxutil -f GFX0

[ Szerkesztve ]

(#37515) Smiley válasza tlac (#37514) üzenetére


Smiley
őstag

DP vagy HDMI? Nekem az 570-es Radeon-nal meg clover alatt volt valami hasonló gond ha HDMI-n lógott a monitor.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#37516) tlac válasza Smiley (#37515) üzenetére


tlac
Topikgazda

hdmi

dp-n most megnéztem, azon visszajön a kép, de hdmi kellene

(#37517) fiATHaLON válasza tlac (#37516) üzenetére


fiATHaLON
őstag

Érdekes, nekem 3 monitor (igazából 1 monitor - DP, 1 passtrough - Elgato HD60 S+ HDMI, 1TV - HDMI) simán megy Sapphire Radeon 570-nel. OS verzió Monterey...

(#37518) Smiley válasza tlac (#37516) üzenetére


Smiley
őstag

DP->HDMI atalakito nem jatszik? Tuti a szar EDID okozza, azert kurvakemeny hogy a ceges 24"-es LG monitorokban a 21"-os EDID van. Meg arra se vettek a faratsagot, hogy legalabb a user altal lathato string-et atirjak.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#37519) tlac válasza Smiley (#37518) üzenetére


tlac
Topikgazda

pont azért akarnám használni hdmi-n, mert ott jobb az edid
azzal támogatja a 24, 25, 30, 50Hz stb. frekvenciákat is pluszba
(dp-hez kézzel kellene belehackelnem, mert ott csak 30 és 60 van)

(#37520) Smiley válasza tlac (#37519) üzenetére


Smiley
őstag

Nalam a storage gepen a DVI-on csinalja amugy ugyanezt, en ott nem talaltam meg a megoldast. Esetleg probakent egy mac mini model? Azokon van gyarilag HDMI kimenet.

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#37521) scdlsc


scdlsc
aktív tag

Sziasztok. Megint segítséget szeretnék kérni.

alaplap: gigabyte z87m-d3h
proci: 4670k
gpu: eddig: gtx 970 - ezt cserélném rx 6600 xt-re

Mostani rendszer High Sierra. A tonymacx86-os guide alapján telepítettem.
[link]
Ezt cserélném Monterey-re, mert találtam egy ilyen topikot:
[link]
Próbáltam ez alapján Ventura telepítőt készíteni, de az meghaladja a képességeimet:
[link]
Megcsináltam a Monterey telepítő usb-t és rámásoltam az EFI partícióra a tonymacx86-os topikgazda EFI-jét:
[link]
Viszont nem akar bootolni a pendrive-ról.
Azt tudom, hogy valami nem jó, csak azt nem, hogy mi.
A tonymacx86 szerint:
[link]
"Install OpenCore EFI using the USB's EFI partition (Install macOS Monterey beta) as the target volume."
Itt az install ezek szerint nem sima felmásolást jelent? De mit?

Előre is köszönöm, ha valaki tud segíteni!

(#37522) tlac válasza Smiley (#37520) üzenetére


tlac
Topikgazda

jah, próbáltam már, mielőtt ideírtam volna
ezek a hibák a legutálatosabbak, amikor félig megy félig nem

(#37523) tlac válasza scdlsc (#37521) üzenetére


tlac
Topikgazda

dortania-s leírást javaslom, plusz az itteni összefoglalót
ha elakadsz, akkor pedig a konkrét hibát mutasd légyszi

(#37524) Smiley válasza tlac (#37522) üzenetére


Smiley
őstag

Ki tudod probalni masik monitorral, ugyanugy HDMI-n?

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#37525) tlac válasza Smiley (#37524) üzenetére


tlac
Topikgazda

igen, az első üzenetemben írtam is, hogy néztem már, na úgy hibátlan

(#37526) scdlsc válasza tlac (#37523) üzenetére


scdlsc
aktív tag

Bocsánat, az összefoglaló valamiért elkerülte a figyelmemet. Elég nagy káosz volt már a fejemben.

Megcsináltam a pendrive-ot a leírás alapján.
alaplap: gigabyte z87m-d3h
proci: 4670k
gpu: eddig: gtx 970 - ezt cserélném rx 6600 xt-re

Az első bootnál not supported hibával leállt. (Az én hibámból, de ez majd kiderül.)
[link]
SMBIOS-t átállítottam MacPro7,1-re:
[link]
[link]
boot argumentshez beírtam, hogy "agdpmod=pikera"
[link]
Elkezdtem írni ezt a kommentet és észrevettem, hogy az első alkalommal MacPro1,1-et állítottam be (hogy miért nem tűnt fel, hogy az kissé régi, azt nem tudom) nem pedig iMacPro1,1-t.
SMBIOS-t átállítottam iMacPro1,1-re:
[link]
[link]
Majd ezt is megpróbáltam a pikerás beállítással:
[link]
[link]

(#37527) tlac válasza scdlsc (#37526) üzenetére


tlac
Topikgazda

monterey-hez inkább másik smbios-t használj

Haswell desktops with dGPU should use iMac17,1
[link]

meg ezt is nézd át, akkor is ha clover-t használsz (főként a végén a bios beállításokat)
[link]

(#37528) Senator válasza scdlsc (#37526) üzenetére


Senator
aktív tag

nvda_drv=1 miert van ott?
Bios beallitasokat atnezted?

(#37529) kleinguru


kleinguru
addikt

Sziasztok! Tudtok olyan még nem túl drága, de még jó thinkpad laptopot, amire könnyen fel tudnám tenni a macost?

Gondolkodom egy air m1 vásárláson vagy egy m2-n, de a windows-ra szükségem lenne, így ezekből kellene a 16GB-os verzió. Jelenleg egy Lenovo L470-et használok, aminek nagyon szeretem a billentyűzetét és a trackpoint részét is (touchpad kikapcsolva).

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#37530) scdlsc válasza Senator (#37528) üzenetére


scdlsc
aktív tag

"nvda_drv=1 miert van ott?" - Nem tudom. :F
[link]
[link]

"Bios beallitasokat atnezted?" - Igen. Többször is.
Van egy sikeres telepítés egy nagyon hasonló lapra, azzal is összehasonlítottam a beállításaimat.
[link]

(#37531) scdlsc válasza tlac (#37527) üzenetére


scdlsc
aktív tag

Köszi, de megint ugyanaz. Ma megcsinálok mindent újra az elejétől, hátha valahol elrontottam valamit.

(#37532) r3dsnake válasza kleinguru (#37529) üzenetére


r3dsnake
nagyúr

Én is trackpoint párti voltam, de a macbook touchpadnél nincs jobb. Asztalihoz is venni akarok egér helyett.

(#37533) kushwavez válasza kleinguru (#37529) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

Szia

Nekem van egy X1 Carbon 6th, eddig ennél jobb Mac kompatibilis laptop nem volt a kezemben. Minden működik rajta, még a Thunderbolt 3 is, egyedül a gyári Samsung SSD-t kellett kicserélnem mert az nem volt jó, vettem bele egy 1 TB KINGSTON-t, illetve a gyári Intel wifit cseréltem Broadcomra. Össze van rakva nekem erre egy nagyon jó kis EFI, talán csak a HDMI portjához kell egy mókolás a connectorokkal, met ha úgy indítod el hogy be van dugva a HDMI akkor nem jó a kimenet, de egyébként az is működik szépen ha utólag van bedugva. Erről olvastam már hogy kéne fixálni, de még nem csináltam meg mert nem is használom.

Akkor ami ezen kívül van, hogy a hang néha elmegy világgá. Ilyenkor egy lid close lid open megoldja (nem is kell alvóba mennie), erre nem jöttem rá mi csinálja, talán egy bug az AppleALC-ben, de ahogy láttam másnak is előfordult ez.

Ezektől eltekintve minden tökéletes, és imádom használni.

Van akkor még egy X1 Extreme is, az is elég jól működik, viszont ott nincs HDMI kimenet (mert az az NVIDIA kártyára van kötve, az meg ugye nincs), az érintőkijelzőt még nem sikerült megszerelnem, meg a Thunderboltot sem, de a többi dolog megy rajta szépen. Még szempont volt nálam az is, hogy a tapipad legyen rajta jó. Na, ez itt teljesült, tökéletes mindkettőn és öröm használni, jobb mint a Windowson.

Van még nálam T440 is, azzal van dolog még, az USB-k néha mennek néha nem, gondolom port mapping, a fényerőállítás nem nagyon szeretne menni (néha igen néha nem) illetve a jack kimenet nem megy ha combo jack-el akarod használni.

Azt van egy X270 is, de ott csak a telepítőig jutottam, mert nem tudtam vele jobban foglalkozni mert helyileg sincs nálam már egy ideje.

De, a best az az X1 Carbon 6th. Volt tabby laptop is a kezem között amin Mac volt, de ez volt az az egy amin tényleg minden elég jól működött

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#37534) kleinguru válasza kushwavez (#37533) üzenetére


kleinguru
addikt

Köszi szépen! Az X1 tetszik is, de még használtban is összemérhető az ára a macbook airrel.

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#37535) Pista0001


Pista0001
addikt

Sziasztok. Egy Dell Optiplex 3020-ra szeretnék Mojave-t telepíteni (elsősorban Aperture miatt szeretnék os X-et).
1.: Nvidia 1050ti van benne, megoldható vele? Az összefoglalóban linkelt gpu támogatás listában nincs Nvidia...
2.: Több oprendszert szeretnék a gépre, Win7, Win10, Manjaro/KDE és os X Mojave a lista. Egy 480-as SSD-n mindegyik kapna egy-egy 100 gigás partíciót, a maradék marad tartaléknak, emellett egy 1 terás SSD lenne egy NTFS partícióval adatoknak és Winek alatt telepített játékoknak. Megoldható ez így? Ha igen, milyen sorrendben kellene telepítenem az oprendszereket?

(#37536) kushwavez válasza Pista0001 (#37535) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

Ha jól látom az Haswell Intel. Ez szerintem még támogatott, szóval oké. Viszont az NVIDIA egyáltalán nem támogatott macOS High Sierra (10.13) felett és semmilyen módon nem lehet működésre bírni, csakis High Sierran (ami már elég EOL). Tehát, vagy az Intel beépített grafikáját kell használnod, vagy váltanod kell valami AMD supported kártyára ha az új OS-t szeretnéd használni.

A multi-boot kérdésedre, igen, simán megoldható. Én macOS+Windows+Debian+Fedora+CentOS-t használtam, mindegyik egy diszken. A Clover jól kezeli ezt, meg szerintem már az OpenCore is, és nekem is van jelenleg is egy külön partíció Data néven mindegyik OS-nek, mondjuk ez nekem nem NTFS hanem exFAT. A telepítés sorrendje szerintem mindegy, de hasznos ha először a macOS-t telepíted, azt szereti megzavarni a más OS által kreált EFI, de mindegyikre van megoldás, ez is megtalálható a leírásban

note that ez a leírás még Monterey-re szól, nem volt időm átnézni Ventura-ra. De gyors utánanézés után úgylátom a Haswell még mindig támogatott. Majd le kell teszteljem az egészet Ventura-val is

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#37537) kushwavez válasza kleinguru (#37534) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

hát igen.. sajnos nem olcsó. esetleg akkor még a virtualizált Win jöhetne szóba real Macen, ami nem olyan rossz, persze attól függ mire szeretnéd használni. A Parallels ARM-on viszi a pálmát, de ha megerőltető dolgokról van szó, teszem azt játékok futtatására akkor azért ott lesznek gondok azzal is

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#37538) tlac válasza kushwavez (#37536) üzenetére


tlac
Topikgazda

nem támogatott már a haswell ventura-n
ami elsősorban itt az igp miatt gond

(#37539) Gabady


Gabady
aktív tag

Skylake proci tamogatott még Ventura alatt? Megéri váltani egy stabil Monterey-ről?

*** Megane 2 2.0 16V *** iPhone 11 Pro - Airpods Pro 2 *** DellbookPro15,2 i5-6300U - 16GB DDR4 - UHD 520 - 500GB NVme *** Ryzen 7 5700X - 32GB DDR4 - RX6950XT - 480GB NVMe - 2TB NVMe - 2TB HDD ***

(#37540) kleinguru válasza kushwavez (#37537) üzenetére


kleinguru
addikt

Semmi fontos, nagy teljesítmény igényű dolog nincs, pláne nem játék.
Alapvetően windowson nőttem fel, azt tudom használni, ahhoz értek. Ha gyorsan kell megoldani egy problémát, akkor azzal megy. MacOS-t még mindig csak tanulom.

1. használt jó állapotú m1 8GB RAM 256GB SSD
~330K, sok gari, jó ssd sebesség, méretre elég. Kevéske ram windows 11 armhez. Elvileg elég, de bizonytalan vagyok ebben.

2. használt jó állapotú m1 16gb ram 256 SSD
Minden igaz, ami az elsőre + elég a ram is már jó eséllyel, csak majdnem m2 árában van
~400+

3. Használt M2 8GB RAM 256GB SSD:
~470, karcos itt is a memória, "lassú" az ssd (az m1-hez és a nagyobb m2-höz képest). Magsafe, jobb kijelző, jobb webcam, jobb hang. Új design.

4. Új M2 8GB RAM 256GB SSD
503K, új és szívességet is kell kérnem hozzá. Nincs több haszon, mint a 3. esetben

5. Új M2 16GB RAM 512GB SSD
Ez volna a legjobb. ~640 (ehhez is szívesség kell) és elfogyott a jó árasított istyle ajánlat

6. Kapok egy újabb lenovo laptopot a cégnél
Marad a windows, 0 FT. Nyilván anyagilag ez érné meg a legjobban

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#37541) kushwavez válasza tlac (#37538) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

good to know, akkor ez ennyi sajnos.

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#37542) kushwavez válasza Gabady (#37539) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

támogatott az még

hát, szerintem under the hood ugyan az a téma mint Monterey-nél
Valami teszt partícióra feltenném, és ha megy akkor nyomás. nyílván kell bootloader frissítés és kext frissítés előtte

Bár én már egy ideje használom amúgy de nem nagyon észlelek nagy változást Monterey után. sőt, mostanában bajom van a bluetooth-al, mégpedig, hogy beragad a bluetoothd és eszi 100%-on a procit alvásból felébredve addig amíg nem nyomok rá egy killall bluetoothd-t, azután visszaáll normálisra. not impressed (ez 13.0-n, lehet javították már)

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#37543) Pista0001 válasza kushwavez (#37536) üzenetére


Pista0001
addikt

Úgy tudom, az Aperture Mojave-val működik még, újabbakkal nem, ezért szeretnék Mojave-t alapvetően. A High Sierra csak egyel korábbi ennél, ez számomra megfelelő kompromisszum, hogy menjen a jelenlegi gpu-val. Jelenlegi elképzelés szerint semmi másra nem használnám, szóval nagyon nem tartok biztonsági kockázatoktól. A teljes kompatibilitás fontosabb.

Ha más oprendszer EFI-je megzavarja az macOS-ét, akkor inkább az tűnik logikusnak, hogy az legyen az utolsó, nem? Win/Linux dual bootot csináltam már, abban az esetben számomra alap, hogy a Windows-szal kezdek, aztán a Linux a grubbal megoldja amit meg kell oldani. Sajnos macOS tapasztalatom nincs ilyen téren.

(#37544) kushwavez válasza kleinguru (#37540) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

a 8GB ramot én 100% hogy hanyagolnám. Trust me, Mac alatt Win11 VM-et használok, elketyeg 16 GB RAMmal, de 8 GB az már édeskevés

háááát nem tudom. elég durva árak vannak sajnos. de ha nem elengedhetetlen a Windows akkor én beletanulnék a Mac-be és vennék egyet. Mérlegelni kell. Mik azok amiket használsz? mennek Mac-en? stb. Ennek fügvényében döntenék.

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#37545) kleinguru válasza kushwavez (#37544) üzenetére


kleinguru
addikt

Totalcommander, nyilván van alternatívája, de hát na… windows telepítő készítés. Legutóbb valami őskövület kamera rendszerhez tettem fel win7-et, nyilván ez itt már szóba sem jöhet.

Köszönöm a sok segítséget, megvárom az új évet, addig csak eldöntöm :R

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#37546) kushwavez válasza Pista0001 (#37543) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

aha, szóval a High Sierra támogatott. Oké, ebben az esetben az működhet is.

Ha más oprendszer EFI-je megzavarja az macOS-ét, akkor inkább az tűnik logikusnak, hogy az legyen az utolsó, nem?

Nem. A macOS létrehozza a magának kellő EFI-t, ezután már a többi OS telepítése után nem esz gond. A macOS nem szereti a más OS által létrehozott EFI-t mert azok más méretűek. Pl. a Win 100 MB EFI-t hoz létre, ez nem tetszik a macOS telepítőnek ezért failed lesz, neki a 200 MB kell. Azthiszem a Linux sem 200 MB efit hoz létre alapból. Egyébként csak ennyi a baja, ha az EFI 200 MB akkor vígan továbbmegy.

Ha a Mac telepítővel csinálja meg az EFI-t akkor az először feltelepül, majd a Win és a Linux-nak tudtommal nem lesz ezzel baja. Utána már csak azzal kell kezdeni valamit, hogy a default bootorder megváltozik, ergo a Win vagy a Linux fog először bebootolni, de ezzel is lehet kezdeni valamit Linux (efibootmgr) vagy Windows (bcdedit) alatt, hogy a megfelelő .efit töltse be. Ha az be van állítva betölt a Clover, vagy az OpenCore, majd az pedig betölti azt az OS-t amelyiket szeretnéd

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#37547) kushwavez válasza kleinguru (#37545) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

Total commanderre én a Commander One-t találtam egy nagyon jó alternatívának. Ugyanígy a BBedit-et a Notepad++-ra

Legutóbb valami őskövület kamera rendszerhez tettem fel win7-et
hmm nos igen, vannak ilyen esetek is, ritkán de velem is szembejönnek ilyenek. Ilyenkor szoktam mondani, hogy EOL és upgrade needed. :D Viccet félretéve sajnos ez nem működne VM-en belül már M1/M2-n. Elég workaroundos, de én pl tartok egy régi laptopot amin van VGA még debug célokra, évente 1x van kb elővéve

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#37548) tlac válasza kushwavez (#37541) üzenetére


tlac
Topikgazda

közben nézem, hogy opencore legacy patcherrel még összehozható sok minden
bár hibátlan nem lesz:
[link]

[ Szerkesztve ]

(#37549) tlac válasza Pista0001 (#37543) üzenetére


tlac
Topikgazda

mi köt ehhez a programhoz annyira?
én egyébként lehet inkább vennék egy régi használt mac minit-t ilyen esetben
egy olyan, amire amúgy sincs már friss macos nem is olyan drága

(#37550) Pista0001 válasza kushwavez (#37546) üzenetére


Pista0001
addikt

Értem, köszi a segítséget. :R

tlac: Igazság szerint nem is engem, hanem a kedvesemet. Nem tudja ő se megmondani, azt szereti, és kész. :D Részemről a kihívás érdekel, meg hogy ne legyen még egy gép itthon. :P Van MacBookja 2 is, de az újabb már M1-es, azon kb lehetetlen megoldani, vagy legalábbis nagy varázslás, úgy hallottam. A másik elég régi, azon rajta is van, de elég nyűgös a masina, kikapcsol sokszor magától, meg ilyenek. Gondoltam ez jó megoldás lenne, a vas is erősebb, ott a nagy képernyő,...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  macOS PC-re (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.