Hirdetés

2024. június 15., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:52:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46101) V911 válasza hobizoli (#46098) üzenetére


V911
junior tag

Mire használok el napi több kilowattot? Szikvíz gyártásra? Vagy búza őrlésre a vizimajom helyett?

(#46102) Yany


Yany
addikt

Én még téli kertben gondolkodtam. Apósnál fóliasátor ihletett meg, de egy sokszázezres/milliós gépet nyilván nem fólia alá tennék, kapnának rendes üvegházat. Nyáron meg mehetnek a pincébe. Egy rendes családiháznál, ahol mindez megadatik és még napelem is lehet, simán megcsinálnám, de most hogy a kis lakásomat fel kell újítani, még hova tenni sem tudom őket sajnos.

Építs kötélhidat  -  https://u3d.as/3078

(#46103) V911 válasza Yany (#46102) üzenetére


V911
junior tag

Melegház fűtésről már hallottam. Mármint napelemmel. Ha közben teszünk egy plusz kört s kriptovalutát is termelünk, még jobb. Főzni nem lehet valahogy a mineren?

(#46104) hobizoli válasza V911 (#46095) üzenetére


hobizoli
nagyúr

en ASIC gepet tuti vizhutessel hutenek csak

tul nagy hot termel tul kis helyen - ezert hangos a leghutese is

több drón kell ;P

(#46105) Danex válasza V911 (#46095) üzenetére


Danex
addikt

Én csak azt mondom, hogy ha vesz az ember egy napelem kitet, ami egy 6GPU-s rendszer fogyasztását teljesen lefedi, ahhoz ahogy látom (néztem egy napelem szettet, beszerelés nélkül 2-2,5misi 5kWp-s rendszer).

~750W fogyasztással számolva ez egy évben 6500kWh, ami 38Ft-al számolva ~245.000Ft áramszámlát jelent egy évben.

Tehát kvázi ~10évre van szükség ahhoz, hogy pontosan ugyan ott legyél mint, ha szimplán fizetted volna a számládat.

Interverre ahogy néztem 5év garanciát adnak, tehát sanszos, hogy a 10 éves ciklus alatt számolni kell legalább 1 egységgel, ami ~400.000Ft az 5kWp-s rendszer mellé, ami papíron még 1-2évvel kitoldaná a megtérülési időt.

Így én még mindig azt mondom, hogy ha csak bányászás miatt akar az ember napenergiát és nem a zöld jóérzés, esetleg egy pályázaton nyert szaftos kedvezmény kihasználásával akarja megvalósítani azt, akkor ez nem ez a módja a bányászás hatékonyabb üzemeltetésének.

(#46106) V911 válasza Danex (#46105) üzenetére


V911
junior tag

Jó csak ne felejtsük el azt az apró részletet, hogy itt nem valódi megtérülés van, hanem kamatmentes hitel 20 év alatt. Vagyis a 10 évnyi villanyt 20 év alatt kell visszafizetni, vagyis havonta feleannyit kell mint amit számolsz. A villanynak viszont relatíve a 100% át pedig megkapod kriptovalutában vagyis amennyivel olcsóbb azt havonta a markodba kapod nem pedig csak kevesebbet fizetsz. (Hogy beváltod vagy tartod az meg csak a Te döntésed, akár minden hónapban másképp dönthetsz. Vagyis ez egy kamatmentes hitel, ami nem kis dolog. A kérdés inkább az, vajon a 20 évig létezik e a bányászás illetve hogy mi lesz 20 év alatt az energiaárakkal. Ha közben megy felfele, akkor egyre több pénzt kapsz vissza havonta azzal, hogy egyre több villanyár marad a zsebedben. Ehhez persze a bányászüzletnek se kellene befulladni.
Ha egyre olcsóbbak lesznek a napelemek és a villanyáram akkor persze relatíve vesztesség lesz. De ahogy a kriptoüzletet se, úgy ezt se látjuk előre...

(#46107) Tamás9x válasza Yany (#46102) üzenetére


Tamás9x
őstag

Equihash-al nem nézted ezeket a kártyákat , hogy mit tudnak? Kecsegtető...

A topikgazdát kérjük a linket ne távolitsa el 1-2 ilyennek maradhatna helye.

https://www.youtube.com/@kisstontour

(#46108) Danex válasza V911 (#46106) üzenetére


Danex
addikt

De cryptoval 1 hónapra se nagyon szabad előretervezni, nemhogy 10-20évre.

Tehát ezért is írtam, hogy csak crypto miatt szerintem nem éri meg, akkor inkább 2.5misiből vegyen az ember rigeket, amiknek 1-2év a ROI és 1 év alatt kitermeled azt amit a napelemmel 10évig tartana, és még mindig ott van a riged amit kb féláron biztos el lehet passzolni.

(#46109) V911 válasza Danex (#46108) üzenetére


V911
junior tag

Azért az a "biztos" erős túlzás. Max. valószinű. Ráadásul ringre nem adnak kamatmentes hitelt...

(#46110) hobizoli válasza Danex (#46108) üzenetére


hobizoli
nagyúr

ebben is van vmi, de ezek uzemeltetesenel a legnagyobb koltseg az az aram
nyilván egyre olcsobb lesza napelem rendszerek ara is, es a villanyaram meg olcsobb nem lesz hosszu tavon szoval egy ido múlva ez a ket vonal eleri azt a pontot a kepzeletbeli grafikonon, amikor metszik egymást, es megeri napemelemrol jaratni legalabb nappal
nyilván ha egy rig kitermeli 5 masik rig elektromos aramfogyi koltseget is a sajátján kivul es olcsobb azt megcsinalni, mint napelemezni, akkor nem megoldas a napelem azonos penzert, de... ez a jovoben biztos valtozni fog

amúgy most ha jobban belegondolsz minek van meg ekkora megterulesi ideje meg pl a narkon kivul? :DDD

ismi aszondja vesz egy masik lakast 18-20millioert es kiadja 130k-ert
hajra :DDD
eleve lenne benne hitele is, mert annyi kp-ja azert nemvanik
szoval nem zsebbe menne az se mind, hanem reszben a hitel torlesztesere

annyiert 20db rig-bol annyit lehet termelni, hogy kb semminek az arat nem kell nezned ugyanolyan eletvitel mellett
de ha csak a fele is a kp miatt, akar meg akkoris
meg dolgoznod sem kell foallasban sem akar mellette semmit

csak felkelsz délben vagy utana, ranezel a rig-kre, hogy nem fagytak-e meg esetleg, es kitalalod aznap mi rakot csinalj magaddal este
vagy hova vidd asszonyt vacsizni, vagy szorakozni, vagy 2-3 havonta vmi egzotikus helyre egy egy hetes nyaralasocskara, amit biztos jobban fog ertekelni, mint hogy a sajat rezsit nagyjabol allja az a 2. lakas, es fuuudejo, hogy van az

:DDD

több drón kell ;P

(#46111) Istv@n


Istv@n
aktív tag

A napelem témához... Most kaptam árajánlatot egy 7kW-os napelem rendszerre. 3.2Mft... És ennek a termelése 1, max 2 riget tudna fedezni, úgyhogy aki ebben gondolkodik, az eléggé zsebbe kell nyúljon.

(#46112) Danex válasza hobizoli (#46110) üzenetére


Danex
addikt

vagy Mt.Gox bácsika felrak egy kis BTC-t a farzsebből és zuhan 30%-ot az árfolyam és jön a PanicSell mindenkitől, mert már csak 2$ profitot termel 700ezres gép naponta.

Azért azt már lehet látni, hogy az idei év már más mint az előzők. Az eddigi "biztos" események alatt se ment fel az árfolyam, az átlag pistikék is erősen megütötték a bokájukat tavaly decemberben, tehát most a piac szerintem csak merő bálnák általi manipuláción alapszik, addig legalábbis biztosan amíg valahol nem lehet majd széleskörűen használni. (Aliexpress, Amazon, Ebay stb)

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy nem terveznék vele igazán hosszútávon. Amit egy lakással mondjuk megtehet az ember.

(#46113) Tamás9x válasza Danex (#46112) üzenetére


Tamás9x
őstag

Lambo eladó, vagy lakásra cserélném.
ŐT nézte már valaki? [link] Érdekesnek hangzik.

https://www.youtube.com/@kisstontour

(#46114) V911 válasza Danex (#46112) üzenetére


V911
junior tag

Kéne menekülőútvonal hogy mit csinálunk évi 10 MWh-val, ha bedől az egész kóceráj a 20 év alatt.
Mellesleg ha ezt 3,200-ért adják (láttam 2.8M-ért is, így számoltunk kereken 2.4M el, mert 10% előre kell akkor az 240 hónapra kamatmentes hitellel havi 10 000 Ft. miután első alkalommal kifizettük a 240 000 Ft-nyi 10%-ot. Szóval ebből azért belefér néhány, igaz akkor annyiszor 10 MWh évente.... és ez havi 25 000 Ft villanyszámla esetén lenne úgyhogy visszajön havonta 15 000 Ft mert annyival kevesebb a villany.
Vagy valamit rosszul számolok?

(#46115) Yany válasza Tamás9x (#46107) üzenetére


Yany
addikt

Dehogynem, toltam egy fasza adatlapot is végére. ;) Fogyasztással, Sol/sec értékekkel.

Ezt olvastátok már?
BTC és BCH elfogadása adófizetéshez

Építs kötélhidat  -  https://u3d.as/3078

(#46116) Tamás9x válasza Yany (#46115) üzenetére


Tamás9x
őstag

Nem görgettem le teljesen ;]

szép leírás :D

https://www.youtube.com/@kisstontour

(#46117) szazbolha válasza Darthforce92 (#46094) üzenetére


szazbolha
addikt

Nekem van normál és D-s rx560-asom is. Kb ugyanazt tudják azonos órajelen. Az nyer amelyiket jobban lehet húzni. Unlockkal nem bajlódnék.

(#46118) hobizoli válasza Danex (#46112) üzenetére


hobizoli
nagyúr

ja es 20db 700k-s rig egyutt akkor 14misiert meg ~40USD-t termel akkor par nap meg mindig, ami meg ~10.8kHUF/nap :U

a 130k-ert kiadhato lakas meg 4.3k/nap

es a rig-knel 6-7milliod marad is

több drón kell ;P

(#46119) tom120514 válasza Yany (#46115) üzenetére


tom120514
őstag

Fura, 1070-nél ennyit kell húzni Equihasre? Kisebbeknél (1050/1060) Equihash fogyasztás kb. 10-15%-kal alacsonyabb mint Ethash alatt, a RAM messze lejjebb megy, nem hoz többet ha Ethash beállításon van.

Never go full retard.

(#46120) tom120514 válasza hobizoli (#46118) üzenetére


tom120514
őstag

Szerintem egy lábon nem állunk, mindkettő jó. Ha van lehetőség, párhuzamosan kell.

Az ingatlannal kapcsolatban ne felejtsd el, mennyit mentek FEL az árak az elmúlt években, nem az a kérdés hogy a feléért el tudja-e adni, mint a VGA-k esetében. Pár éve minimális önerővel úgy lehetett venni és kiadni, hogy a bérleti díj a törlesztő kétszerese, tehát már abból is marad, plusz az értéknövekedés. Mostani számokat nem tudok mert nagyon magasak az árak de biztosra veszem hogy minimum kifizeti a hitelt az ingatlan, ami egyszer a tiéd lesz, vagy várhatóan plusszal tudsz kiszállni akkor is, ha nem megy végig a futamidő.

[ Szerkesztve ]

Never go full retard.

(#46121) Yany válasza tom120514 (#46119) üzenetére


Yany
addikt

1070-es viszonylag balance-os equihash alatt. Ram és a gpu is befolyásoló. De a visszavett power limit miatt mégis kíméletes üzemben futnak. Ethashnél viszont brutálisan ram orientált a számolás. Ezekben a meleg napokban is 60-65 fokon mennek a kártyák. A 1070Ti pedig még 5 fokkal lentebb, miközben picit gyorsabbak is.

[ Szerkesztve ]

Építs kötélhidat  -  https://u3d.as/3078

(#46122) Danex válasza hobizoli (#46118) üzenetére


Danex
addikt

De azt sem szabad elfelejteni, hogy a RIG-ek nem "skálázhatóak" ingyen túl sokáig.

20 righez már legalább ~15KW-os hálózat kell. Ezt már kertes házban is necces bevezetni / plusz költség.

20 righez már külön épület kell.

20 righez már épületszintű hűtést kell biztosítani, nem elég 6db 12cm-es ventilátor, valószínű klimatizálni kell ami megint jónéhány KW viszont ez a fogyasztás ugye már nem alakul át ETHra. Ha pedig átszellőztető hűtésben gondolunk, ekkora hőmennyiségnél meg nem lesz csendes.

Vagy bérelsz ami szintén egy vagyon.

---

Tehát összetettebb kérdés ez, én ha megtehetném először vennék egy lakást befektetésnek, majd esetleg mellé gondolkoznék RIGben.

De mivel a lakásbiznisznek elég nagy a beugró költsége, ellenben egy RIG-nek így nyilván ez az egyszerűbb, főleg, hogy jelenleg nagyobb (bár sokkal rizikósabb) profittal is kecsegtet.

---

Lakás mellett szól az is, hogy értéke valószínűleg csak növekszik az idő múlásával, ellenben a rigek garancia lejárta / új széria / asic megjelenésével 3-4 évente 1/3 áron a használt piacon vagy kukában végzi.

Nyilván ezt is ki lehetne számolni egy becsléssel, de ennyire nem izgat, mert nincs tőkém még saját lakáshoz sem jelenleg, nem hogy befektetési céllal :U

[ Szerkesztve ]

(#46123) Janou válasza tom120514 (#46120) üzenetére


Janou
őstag

Azért az a minimális önerő az pár millió Ft... Legalább az ingatlan 20 de inkább 30%-a...

(#46124) Dexar007 válasza Janou (#46123) üzenetére


Dexar007
veterán

Inkabb 80-90-100%-a.
Mar nagyon a ciklus vege fele tarthatunk,ha mindenki lyukas zsebre akar vasarolni 20% onerovel,azzal a szoveggel,hogy a ,,berlo majd kifizeti". ;]

Give me your cum,bull!

(#46125) tom120514 válasza Janou (#46123) üzenetére


tom120514
őstag

Így van, ingatlannál más a nagyságrend, de 20 riggel lett szembeállítva,ami mondjuk 10M.

[ Szerkesztve ]

Never go full retard.

(#46126) shteer válasza Dexar007 (#46124) üzenetére


shteer
titán

Melyik biciklus? :)

..szerintem jónak tűnik

(#46127) tom120514 válasza Dexar007 (#46124) üzenetére


tom120514
őstag

Mindegy hogy hívjuk, ha működik. Akinek van rá pénze és esze, csinálja, akinek valamelyik nincs, az meg elnevezi ahogy akarja :)

[ Szerkesztve ]

Never go full retard.

(#46128) hobizoli válasza tom120514 (#46120) üzenetére


hobizoli
nagyúr

es mentek azok lefele is szepen nem is olyan regen, nemde?
meg pénzvilágban minden hegy utan jon egy volgy

15 ev alatt akarmi is lehet amire a lakashitel kifut
pont ezt nyaltak be sokan a CHF alapu hitelekkel is itt is, meg az USA-ban is 2009-ben
rig-bol penz kell, eladsz kettot belole aztán van penzed is, meg vmi beveteled is maradt
a lakast meg csak egyben tudod eladni, de akkor mar nem termel neked semmit
a sajat arat meg 15ev alatt termeli ki, es kozben kolteni arra is kell azert neha
hitel is van lakas araban akkor a valos nyereseged a kiadasabol az a hiteltorleszto es a berleti dij kulonbsege max
ami lehet 40-50k is csak, amig a hitel ki nem fut, miközben benne all 8-10misid mar eleve
130k akkor tied egyben, ha hitel nelkul vetted meg kp-ra teliben

es nem csak felfele tudnak menni az ingatlanarak, hanem lefele is, emlekezz 2010-11-re
nem tudhatod most, hogy pl 2026-ban vagy akar meg elobb is nem lesz-e vmi ujabb penzugyi nyuglodes europaban vagy globalisan, ami miatt berogyik a HUF arfolyam, es 500HUF lesz egy EUR meg 15% az inflacio...es visszala a par evvel ezelotti 2x annyi a torleszo mint a berleti dij helyzet

több drón kell ;P

(#46129) Danex válasza hobizoli (#46128) üzenetére


Danex
addikt

Azért az ingatlanárak nem csak hasra ütés miatt emelkedtek, az alapbérek is szépen nőttek, van is valami mutató erre, hogy a bér x%-kába kerül a lakás.

És azt is láthattuk, hogy ha a valódi pénz tőzsde esik, ugyanúgy vagy jobban esik a Crypto is.

Rigeket meg most sem lehet könnyen eladni (vagyis de, a mennyit engedsz a feléből embereknek ;] ) , hát még egy pánikhangulatban.

(#46130) Tamás9x válasza Danex (#46129) üzenetére


Tamás9x
őstag

Ebbe ne menj szerintem bele... Jobban jársz :D

https://www.youtube.com/@kisstontour

(#46131) Yany válasza Danex (#46129) üzenetére


Yany
addikt

Akár az ingatlant, akár a bányát komolyan veszed, jó befektetés lehet. A rizikó nyilván nagyobb a bányán, bár hosszú távon már látszik, hogy a kriptovilág elfogadásán és integrálásán ügyködnek a hagyományos pénzpiaci szereplők, semmint a kitiltásán. Viszont ha befektet az ember, azzal törődni is kell, sehol nincs ingyen pénzcsap.

Építs kötélhidat  -  https://u3d.as/3078

(#46132) tom120514 válasza hobizoli (#46128) üzenetére


tom120514
őstag

Csak egy vélemény az enyém is, egy a sok közül. Természetesen nincs biztos, kockázat mindenhol van, még az állampapírnak is van.
Tetszik a crypto de ingatlan helyett a világ kb. legvolatilisebb befektetésére szavazni messze túl van az én kockázatviselési küszöbömön. Mellette klassz, de ha vagy-vagy akkor szerintem ingatlan. Mondjuk 10M tőkével nem nehéz mindkettőbe belevágni, én azt csinálnám, méginkább keresnék egy harmadik lábat is.

Never go full retard.

(#46133) mepet válasza V911 (#46067) üzenetére


mepet
addikt

LOL, miért nem vállaltam én a felelősséget? Beütötted a fejed? :C

Bevallom az egész elmélkedést felslegesnek tartottam, ezért is akartam elkerülni, ezek a gondolatok mindenkiben felmerültek már, hogy "azt a sok hőt jó lenne hasznosítani", meg "jó lenne saját erőmű". Gazdaságosan nem megvalósíthatóak. De nyugodtan nyomassuk csak tom120514 szavaival élve a számok nélküli vagdalódzást, soká kopik el az egérgörgő. :D

(#46134) Tamás9x válasza tom120514 (#46132) üzenetére


Tamás9x
őstag

Minnél több lába nnál jobb, 4 lábon sem jók a kilátások...

https://www.youtube.com/@kisstontour

(#46135) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Vége a bauxitbányászatnak, esik az ESŐ és emelkedik a disznóvér ára.... megint"

f*ssatok blondok" ;]

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#46136) Iginotus


Iginotus
őstag

EVGA GTX TITAN BLACK Superclocked 6GB GDDR5 384bit Ilyennel bányászik valaki? Kapszula ennél müködik? :)
nem találok infót, hogy megér-e...

Plug and Pray... :)

(#46137) Plasticbomb válasza Iginotus (#46136) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Kepler alapu GPU, meg lehet próbálni, de szerintem se nem lesz elég magas hashrated, se nem lesz elég alacsony fogyasztásod/hőtermelésed.

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#46138) V911 válasza mepet (#46133) üzenetére


V911
junior tag

Visszakereshetem.

Amúgy meg már megvalósították, max. nem tudsz róla mert tájékozatlan vagy.
Elég felelőtlenség manapság ilyen kijelentéseket tenni hogy valami nem megvalósítható egy olyan világban ahol sorra valósítanak meg olyasmiket amik korábban lehetetlennek tűntek. Persze nem az ilyen hozzáállású emberek mint te.

(#46139) Tamás9x válasza V911 (#46138) üzenetére


Tamás9x
őstag

Fizetett főrum pörgető vagy? Vagy csak szükséged van a hozzászólásokra, hogy legyen rangod? ;]

https://www.youtube.com/@kisstontour

(#46140) lenox válasza hobizoli (#46118) üzenetére


lenox
veterán

Szamold bele az aramot es az amortizaciot, az mindketto kb. $50 per nap, tehat -$60-ban lennel, ha igy leesne az arfolyam. Jelenleg meg kb +$50-ben lennel, tehat valoban 2-3-szor jobb, mint a lakaskiadas (ma), csak joval nagyobb a kockazat. De ez elfer egy portfolioban, csak teljesen teves azt hinni, hogy a lakas rossz ez meg jo befektetes.

(#46141) V911 válasza Tamás9x (#46139) üzenetére


V911
junior tag

Jó ötlet, csak akkor keresem vissza, ha mepet fizet.

(#46142) Zoo123 válasza Iginotus (#46136) üzenetére


Zoo123
senior tag

A kapszula valószínűleg nem működne vele mert az csak GDDR5X memória esetén segít, azon a kártyán meg sima GDDR5 van.
Specifikáció alapján "csákányként" kb egy 1070/1070Ti szintjét hozhatja.

''Nem vagyok komplett őrült... pár darab még hiányzik!''

(#46143) Dexar007 válasza tom120514 (#46132) üzenetére


Dexar007
veterán

10M tokevel nem nehez? Tenyleg? Hogy gondoltad? 1000Mh\s kb 4-4,5M? Valamennyi kell aramra is vagyis kb 4 milliobol szeretnel lakasba fektetni ugy, hogy pl Pesten 10 ev alatt egy 7.5 millios 30nm-es koszfeszekbol, lett egy 15 millios koszfeszek. De persze,, tu da Muuun", vagyis 10 ev mulva egyertelmu, hogy 30 millio lesz. Vagy nem.. ;]

Give me your cum,bull!

(#46144) Enter65 válasza V911 (#46141) üzenetére


Enter65
Topikgazda

Szia!

Esetleg értéknövelően is hozzá tudsz szólni, kérdezni a témához vagy csak szimplán betyárkodni szeretnél?

Kérlek ha a fentebb említett 2 részt nem tudjuk teljesíteni hozzá szólás, értelmes kérdezés, akkor inkább maradjunk a csendben olvasok és tanulok mozzanat sornál! Nincs szükségünk egy újabb szájkarate hősre!

Előre is köszi! :R

[ Szerkesztve ]

(#46145) Plasticbomb válasza Zoo123 (#46142) üzenetére


Plasticbomb
addikt

A 1070 tulzás:

LINK

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#46146) lafaty80


lafaty80
őstag

Egy gyors kérdés, eredeti bios-t visszamásolva miért kell még mindig az "atikmdag patcher"?

Cuccaim: https://kit.co/lafaty

(#46147) Plasticbomb válasza lafaty80 (#46146) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Nem kene. Probald meg ujra flashelni.

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#46148) Zoo123 válasza Plasticbomb (#46145) üzenetére


Zoo123
senior tag

Akkor viszont tényleg nem érdemes vesződni vele.

''Nem vagyok komplett őrült... pár darab még hiányzik!''

(#46149) lafaty80 válasza Plasticbomb (#46147) üzenetére


lafaty80
őstag

43-as hibával végez driver telepítéskor, patcher után jó, próbáltam.

Cuccaim: https://kit.co/lafaty

(#46150) cuko válasza V911 (#46100) üzenetére


cuko
aktív tag

"Most dolgoztak ki ép egy módszert amivel harmincad annyi lesz a napelem mint ma."
Egy forrás cikket belinkelnél, légyszi?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.