Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#56001) Alexios


Alexios
veterán

Nem kell kemény zenéig sem menni torzított basszusért, itt egy példa, rájuk nem szokták azt mondani hű de kemény zene lenne, aztán mégis egy kis torzított basszusal kezdődik :)
[link]

[ Szerkesztve ]

(#56002) Ctrl+Alt~Del válasza arnyekxxx (#56000) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Soha nem jutott eszembe így meghallgatni egy basszus futamot, de az az igazság, hogy kurva jó. Rá is kerestem gyorsan, Steve Harris.

Beszarás jó így hallani ezt, számok közben nyilván egész más a mix.

W | W | H | W | W | W | H

(#56003) cucka válasza arnyekxxx (#56000) üzenetére


cucka
addikt

Akkor mutatok meglepőt. Itt meghallgathatod az egyik Dua Lipa sláger basszus trackjét. Ez annyira távol áll a kemény zenéktől, amennyire távol állni lehetséges.
És igen, az egy torzított basszusgitár hang, amit valószínűleg szintivel játszottak fel. Nincs fossá torzítva, de azért egy kicsi crunch van rajta, hogy szőrösebben szóljon. A teljes mixben kb. nem is hallod, de ha nem lenne ott, akkor hiányozna.

Szóval amikor írtam, hogy meglepődnél, mennyire általános, akkor ilyenekre gondoltam.

#55999X2N
Bármelyik technika jó, bármelyik húr jó, attól függ, hogy milyen hangot akarsz kihozni belőle.
A lényeg, hogy Geezer Butler azért szól úgy ahogy, mert iszonyú agresszíven pengeti a nyaknál a preckót. A sound része az, hogy odacsapja a húrokat a bundokhoz. Ha ezek adottak, akkor tök mindegy, milyen erősítőbe dugod be a gitárt, legfeljebb az eq-t kell majd kicsit máshogy álllítsd.

[ Szerkesztve ]

(#56004) X2N válasza arnyekxxx (#56000) üzenetére


X2N
senior tag

Kompresszor, többsávos eq elég alap basszus gitárnál? Ahogy az akusztikus gitárerősítőknél. Sabbath-nál gondolom valami fuzz pedált is játszik időnként.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#56005) X2N válasza cucka (#56003) üzenetére


X2N
senior tag

Én meg finoman pengettem mindig basszusgitáron(főleg Maident gyakoroltam) hogy ne csörögjön be a húr, emlékeim szerint amikor még zenekaroztunk a basszusgitár mindig is tisztán szólt, mi hoztuk 2 gitárral a torzítást, elég volt :D. Túl sok torzítás így is zavarossá teszi a hangképet.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#56006) cucka válasza X2N (#56004) üzenetére


cucka
addikt

Kompresszor alap, jó slap sound-nak neki se kezdj kompresszor nélkül.
Az eq annyira kulcsfontosságú, hogy kitalálták az aktív basszusgitárt.

#56005X2N
Ja a korábbiból kimaradt ez:
Steve Harris sound = preckó + a létező legfényesebb hangú flatwound húrok + nagyon finoman pengetve.

Egyébként itt linkelték a maiden bass track-et, ott is van torzítás.
És igen, rájöttél akkor a lényegre - a jó basszushang attól lesz jó, hogy a többi hangszerrel együtt jól szól.

[ Szerkesztve ]

(#56007) setup válasza cucka (#55998) üzenetére


setup
junior tag

Ebben a kontextusban szerintem nem jól írod. Értem mire gondolsz, csak mégis hibás, amit végül leírsz. A Milleres soundhoz például leginkább egy speckó EQ kell, ami tudja vágni külön a mélyközepet a JB hangjából, ergo tipikusan pont, hogy erősítő kell hozzá, hiszen annak a része az előfok. Az részletkérdés, hogy az a preamp az egy külső cucc vagy onboard és a gitártestben van. Ez nem az a része a történetnek, ami vízválasztó abból a szempontból, hogy aktív bass „kell” vagy passzív. A passzív bassnak is simán lehet Milleres hangja a megfelelő erősítővel. Aktív bass inkább akkor „kell” ha a hangszer felől magas felbontású hang kell, hogy menjen valaminek a bemenetére, ami a magas felbontású inputot sokkal magasabb hangminőségben tudja modulálni. A modulált bass sem feltétlen torz, sőt szerintem is ritkán torz. A stílus sem determinálja feltétlen. Simán lehet, hogy valaki egy passzív preckóval alávág egy hörgős metálnak, jól szól az attól, hogy full szinuszos, ha kiveszd a sávját.

(#56008) X2N válasza cucka (#56006) üzenetére


X2N
senior tag

Ezt a torzítás mennyiséget ami a Maiden backing tracken van egy nagyon lightos cruch-nak tudnám gitár esetében hívni, de gondolom itt se a torzításon van a hangsúly hanem az ezzel jelentkező plusz kompresszió, harmonikus és intermodulációs torzítás miatt keletkezett hang az ami miatt kedvelik a basszusgitárosok. Fontos megjegyezni hogy itt nem a végfok torzít hanem az előfok, ezért van minden ilyen basszusgitár végfok erősítő több száz watt, hogy ne az torzítson, a dinamika, gyors hangindítás megmaradjon nagy hangerőn. Ugyanezért használnak metál zenére 100W-os csöves erősítőket, csak ott mivel az előfok elektroncsöves, többszáz voltos jelszintekkel működik, egyszerűbb akkor már a végfokot is ugyanúgy elektroncsővel megcsinálni, meg már eleve ennek a hangját szokták meg a gitárosok, egyből kiszúrnák a gitárosok ha kicserélnéd a végfokot egy D-osztályúra mert a csöves végfok is torzít picit.(A legutolsó EVH erősítőt amikor még Van Halen élt D-osztályú végfokkal tervezték meg költségcsökkentés miatt, de nem hagyta jóvá a tervet miután meghallgatta az erősítőt)

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#56009) cucka válasza setup (#56007) üzenetére


cucka
addikt

Abban igazad van, hogy végül is egy aktív basszusgitárban az "aktív" rész az kiváltható külső eszközökkel.

Az viszont hogy "magas felbontású hang" azt nem tudom értelmezni. Analóg jelről beszélünk. A basszusgitárban a preamp az azt tudja, hogy
- ad egy eq-t (egyrészt amit tekergethetsz, meg az eq, amivel alapból színezi a hangot, már ha olyan a preamp)
- magasabb jelszintet ad
- kompresszál
- jobb lesz tőle a jel-zaj arány

Ez a lényege az aktív basszusgitárnak, ezért találták ki a 70-es évek elején.

(#56010) Goose-T


Goose-T
veterán

Mielőtt mindenki rákötné a DS-1-re a basszusgitárt, tisztázzunk egy fontos dolgot: a basszus torzításánál az a legfontosabb dolog, hogy a basszust ne torzítsd, csak a felharmonikusokat, különben finghangot fogsz kapni. Ezért van nagy piaca a bass preamp pedáloknak, mert azok tudják ezt. Kb. 400 Hz alatt a létező legtisztább basszushangot kell kiadni, rommá kell kompresszálni. 400 Hz fölött viszont szívfájdalom nélkül fossá lehet torzítani a hangot, annál jobban fog szólni. Hagyományos gitárpedálokkal ilyet nem igazán tudsz megcsinálni.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#56011) X2N válasza Goose-T (#56010) üzenetére


X2N
senior tag

Ott a pont. Használni éppenséggel lehetne, csak akkor előtte vissza kell venni a jelszintet 400Hz alatt. Amit te finghangnak nevezel az egyébként a blocking distortion, amikor teljesen túlvezérled az erősítő fokozatot nagy jelszintel akkor jelentkezik ez, ha nem jól van megtervezve egy gitárerősítő ott is jelentkezik ez, ugyanis gitárnál is meglepően kevés alacsony frekvenciát kell erősíteni.

Keresgéltem de nem nagyon találtam aktív elektronikás basszusgitár kapcsolási rajzot, olyat ahol a hangszínszabályzás is aktív. Egy példát dobok fel, ennél csak passzív eq-van, a műveleti erősítő csak jelet erősít/impedanciát illeszt:

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#56012) X2N válasza X2N (#56011) üzenetére


X2N
senior tag

Ibaneznél tettek fel képet hogy szabályoz a 3 sávos eq aktív basszusgitárnál, ez egy aktív baxandall EQ lesz:

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#56013) cucka válasza Goose-T (#56010) üzenetére


cucka
addikt

Igen. Ezért is van minden valamire való basszusgitár torzító pedálon egy blend potméter. (Meg nem csak a torzítókon)

Fordítva viszont működik, gitárt basszus torzítóba, ott akár még találhatsz is jó hangokat, mondjuk ha valamilyen indusztriál metál hangulatot keresel.

[ Szerkesztve ]

(#56014) Moleman válasza X2N (#56011) üzenetére


Moleman
addikt

Az egyik basszusgitárosunk ezt egy Boss LS-2-vel oldotta meg, a tiszta jelhez keverte hozzá vele a torzított (+ ezek szerint valószínűleg mélyvágott) hangszínt.

(#56015) setup válasza cucka (#56009) üzenetére


setup
junior tag

Szerintem nem az a lényege az aktív béznek, hogy premap van benne, hanem a preamp helye a sorban. A preamp mindenhol ugyanazt tudja.

"Azt viszont, hogy "magas felbontású hang" azt nem tudom értelmezni."

Értem hol a baj.Röviden a gagyi preamp csak ront, mindegy hol van, elqrja a szándot és vége.
Hogy a nem gagyi az a "jó" helyett a „hi-res” lett a konyhanyelvben, az a D/A konverzióból jön, és itt értetlenkedsz rajta végül is joggal. Lényegében egy prémium minőségű preamp által letett vonalszintről beszélünk, de igazából mindegy minek hívjuk. Hasonló, mint egy magas felbontású DAC analóg kimenete már a műveleti erősítők után és a filléres szar hangkártya analóg kimenete közötti különbség.

Lehetne úgy, hogy minden külső cuccban benne lenne az az elektronika is, ami lényegében a prémium minőségű preamp, ami a hangszedő(k) jeléből letesz egy vonal szintet király minőségben, de nem így van. Nincs benne, mert minek vedd meg százszor mindenben újra, ha a gitárba beépítve csak egyszer kell megvenni?
Egyszerűen a külső cucc készítői sokszor azt feltételezik, hogy aktív bézt kötsz rá. Attól „kell” az aktív béz, hogy olyan külső cuccot használsz bármit, amiben nem vetetik meg veled újra a jó preampot, de a szándhoz meg kell.
Tiszta sor, hogy más jön ki egy külső cuccból, ha megkapja a magas minőségű jelet a bemenetére a prémium preamptól és megint más, ha egy passzív béz jelét kapja, amivel csak kezd valamit, de már pénz nélkül.
Ha egy pénz nélkül épített aktív elektronikát kap egy olcsó béztől az sem segít. Marad a két eset: Egyik esetben megvetted a jó preampot, a másik esetben nem vetted meg, csak kiváltottad olcsóval.
Pénz nélkül meg nem lesz kúlság, ha te ugyanolyan szándot akarsz, mint a drága, mert amikor meghallottad a drágát az megtetszett.
Aztán olcsón lesz helyette valami olyasmi, csak szarabb. Lehet persze az alkotói szabadságra hivatkozva nyomni az agresszív kismalacot, hogy ez nem szarabb kis k.csög, mert én eleve ilyet akartam és kussolj, csak minek?
Úgy is mindenki vágni fogja mi kéne, ha vóna :)
Persze le lehet tenni a preampot a földre is és megint jó lesz a passzív béz is, csak kényelmetlenebb a földön kezelni, mint a gitáron.

(#56016) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Két éve kezdtem el gitározni, jelenleg itt tartok.

Ha valaki két éve azt mondja, hogy egy bő év után már le fogsz tudni játszani egy-két Metallica/Guns/Maiden szólót-introt, kiröhögöm. Nyilván ez még nagyon a kezdet, és még bitang sok munkát lehet mindenbe beletenni, az a videón is látszik/hallatszik.

De mindez nem elveszi a kedvem, hanem még több motivációt ad, hogy gyerünk, előre, nyomjad, hisz örömöd leled benne.

Januárban már a harmadik XP-m kapom meg, reszkessetek! ;]

W | W | H | W | W | W | H

(#56017) Tibizzz


Tibizzz
kezdő

Vegyek még egy Marshallt is ide a lakótelepi lakásomba ? :)

(#56018) Tibizzz válasza Ctrl+Alt~Del (#56016) üzenetére


Tibizzz
kezdő

Jó, de ne utánozz hanem írj saját dalokat. Sokkal nagyobb örömöt okoz, ha én találok ki egy riffet. :) (De ahogy neked tetszik)

[ Szerkesztve ]

(#56019) Moleman válasza Tibizzz (#56017) üzenetére


Moleman
addikt

Miért ne? :D
A régi szép időkben nekem is tele volt erősítővel a 12 m2-es szobám. :DDD A Marshall mögött van még egy Frontman 25. :D

(#56020) Tibizzz válasza Moleman (#56019) üzenetére


Tibizzz
kezdő

Tudod amire nekem kell ez pár watt az elég. Bár szeretem a hangerőt de a szomszédok hamar kinyírnának. :)

(#56021) kutyek válasza Ctrl+Alt~Del (#56016) üzenetére


kutyek
senior tag

Az a power inhale a végén! ;) kell a légzéskontroll is 3. XP-hez... (tök jó lesz ez)

[ Szerkesztve ]

(#56022) X2N válasza Tibizzz (#56017) üzenetére


X2N
senior tag

Nekem is hasonló Sony erősítőm van csak MHC RG 333 ;] Sajna az erősítője nincs már meg, szétszedtem. :((( Látom videotonokkal is el vagy látva, az is volt.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#56023) Tibizzz válasza X2N (#56022) üzenetére


Tibizzz
kezdő

Jaja Szól mint az állat. LTP-én elég. :)

A vidiknek meg bársonyosan fasza hangja van. Ma már nincs ilyen.

[ Szerkesztve ]

(#56024) Ctrl+Alt~Del válasza kutyek (#56021) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

:DDD

Koncentrálok mint az állat, és nagy megkönnyebbülés, ha a végére érek. :-D

Légzéskontroll? Ott még nem tartok. :D

W | W | H | W | W | W | H

(#56025) Tibizzz


Tibizzz
kezdő

Anno 90. Szomszéd: cserélném -e a gitáromat egy ilyen mini toronyra ? (A dinamikája nekem nagyon bejön)
Én: Igen.
A minitorony gyorsabban játssza a kazettás számokat. Át vagyok baszva.
Szétszedem és beforrasztok egy forgatható ellenállást a motor elé.
Elmondom annak akivel cseréltem. Másnap a gitáromat a ház előtt összetörve látom.
A kis köcsöge beszopta, de a gitáromat sajnálom.

Már csak az erösitö van meg. Imádom. Sharp

[ Szerkesztve ]

(#56026) Ctrl+Alt~Del válasza Tibizzz (#56018) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Kinek a pap, kinek a papné. Szerintem szinte minden gitáron tanuló kezdő más dalaival kezdi, és így is van rendjén.

Ha majd egyszer lesz olyan zeneelméleti tudásom, hogy értelmes dolgokat tegyek össze, akkor azt fogom csinálni.

W | W | H | W | W | W | H

(#56027) Tibizzz válasza Ctrl+Alt~Del (#56026) üzenetére


Tibizzz
kezdő

Nem kell ahhoz zeneelméleti tudás. A legtöbb zenész leszarta az elméletet és ezért is fejlődött a zene, ha mindenki csak majmolna akkor csak Beatles művek léteznének.

(#56028) Tibizzz


Tibizzz
kezdő

Nem metál gitártémák. Ök is merítettetek de hozzátettek jocskán. Lighter Than Air. Könnyebb a levegőnél ?

[ Szerkesztve ]

(#56029) fattyu válasza Tibizzz (#56017) üzenetére


fattyu
veterán

Nekem ez nagyvárad téren körfolyósósban volt a cuccom :D

[ Szerkesztve ]

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#56030) Tibizzz válasza fattyu (#56029) üzenetére


Tibizzz
kezdő

Nem adja be a képet.

(#56031) fattyu válasza Tibizzz (#56030) üzenetére


fattyu
veterán

most...

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#56032) Tibizzz


Tibizzz
kezdő

A ritmusgitár zseniális.A basszus se rossz. Nem metál. To Find The Light, Part Two

[ Szerkesztve ]

(#56033) Tibizzz válasza fattyu (#56029) üzenetére


Tibizzz
kezdő

Az igen!!!! Gratulálok. :)

[ Szerkesztve ]

(#56034) Ctrl+Alt~Del válasza Tibizzz (#56027) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Akkor hajrá!

W | W | H | W | W | W | H

(#56035) Tibizzz válasza Ctrl+Alt~Del (#56034) üzenetére


Tibizzz
kezdő

Az lesz.

(#56039) arnyekxxx


arnyekxxx
veterán

Ez nekem eddig teljesen kimaradt. Hetfieldnek egy olcsó csavarozottnyakú V másolat (Elektra) volt A Gitárja a Killemall korszakban, ezzel studiózott, koncertezett.

https://www.youtube.com/shorts/WC_Y-LU8aRA

(#56040) Ctrl+Alt~Del válasza arnyekxxx (#56039) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

aztán valahogy mégis ment neki. :-D

W | W | H | W | W | W | H

(#56041) consono válasza arnyekxxx (#56039) üzenetére


consono
nagyúr

Ez is csak azt bizonyítja, hogy mindegy milyen gitár, csak jól játszható legyen :K

"In God we trust. All others must bring data"

(#56042) arnyekxxx válasza consono (#56041) üzenetére


arnyekxxx
veterán

nem akartam direktbe ilyet leirni mert még széttépne a topik :)

(#56043) doc


doc
nagyúr

EZ :)

(#56044) benedekco válasza doc (#56043) üzenetére


benedekco
addikt

Szerintem ez a csávó nem gyakorol eleget, mert csak tolja a youtube videókat ;)

Amúgy melóból szoktam írogatni, meg este altatás alatt a kölök mellől :P

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#56045) doc válasza benedekco (#56044) üzenetére


doc
nagyúr

Nem az irogatasrol beszél, hanem az értelmetlen veszekedés veszekedesrol, hitvitakrol

(#56046) benedekco válasza doc (#56045) üzenetére


benedekco
addikt

Arguing about stuff online ;]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#56047) setup


setup
junior tag

Egész együtt van
most jött szembe a tyúbon, pár órája töltötték fel.

(#56048) doc válasza benedekco (#56046) üzenetére


doc
nagyúr

Na igen, egy jó kis kocsmai soroskorsos pofozkodasnak vagy klasszikus asztalraboritasnak mindig megvan a helye :D

(#56049) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Az idei évet már buktuk, így nézzünk a jövőbe:

Ki mit tervez gitár fronton 2024-ben? Gitár, kiegészítők, gyakorlás, tanár, stb.

W | W | H | W | W | W | H

(#56050) FockeWulf


FockeWulf
tag

Boldog karácsonyt minden fórumosnak! :)

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.