Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57801) Goose-T válasza Csupati69 (#57800) üzenetére


Goose-T
veterán

Brutálisan magas. Amúgy írtad, hogy nincs nyakállító pálca rajta, biztos fémhúros volt eredetileg? Nem nejlonhúros klasszikus gitár?

Szerk.: sok akusztikus gitáron nem a fejnél van a pálcaállító csavar, hanem a nyak testen belüli részére van eldugva, mint ebben a videóban. Speckó imbuszkulcs kell hozzá.

[ Szerkesztve ]

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#57802) Csupati69 válasza Goose-T (#57801) üzenetére


Csupati69
újonc

Én fémhúrosnak vettem, azok is voltak rajta, csak lecseréltem rajta a fém húrokat újakra. Mennyi lenne a jó magasság nylon és fémhúrosként ? Még nylon-nak is magas a 7 mm ? Ebben tuti nincs pálcaállító csavar, megnéztem. Akkor ez valaha nylon húros lehetett... :) Szegény :) Én meg megtéptem az arcát fémhúrokkal :) Mondjuk azok is voltak rajta....Mindegy. Ha leviszem a húrlábat alacsonyabbra, javulhat a dolog ? ( 19 bundos egyébként )

[ Szerkesztve ]

(#57803) Goose-T válasza Csupati69 (#57802) üzenetére


Goose-T
veterán

Dobjál már be egy képet meg egy márkát/típust a gitárról, ne kelljen már itt találgatnunk.

Ökölszabály a húrmagasságra az, hogy állítsd be a lehető legalacsonyabbra úgy, hogy ha a szokott stílusodban játszol rajta, ne zörögjenek bele a bundokba a húrok.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#57804) Csupati69 válasza Goose-T (#57803) üzenetére


Csupati69
újonc

Rendben, köszönöm a válaszokat, de most mennem kell, majd visszatérünk rá. De szerintem egy full noname cucc és valószínű, hogy nylon húros volt eredetileg. Nincs márkajelzése. Folyt. köv.

(#57805) consono


consono
nagyúr

Hehe, lett kispedál a Tonexből: [link]

"In God we trust. All others must bring data"

(#57806) arnyekxxx válasza consono (#57805) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Fel van dobva a labda a NAM-hoz hardvert fejlesztőknek, ott most készülődik az 500€-s NAM player

(#57807) consono válasza arnyekxxx (#57806) üzenetére


consono
nagyúr

Ez is érdekes cuccnak látszik :K

"In God we trust. All others must bring data"

(#57808) Goose-T válasza arnyekxxx (#57806) üzenetére


Goose-T
veterán

Lehet csak nem én vagyok a célközönség, de nekem ez nagyon sok sebből vérzik:
1. Milyen kijelző már ez 2024-ben?
2. Monó kimenet.
3. Nincs expression pedál, bár nyilván azért nincs, mert nagyon effektek sincsenek benne, amit lehetne vezérelni vele.
4. Ha már úgyis csak olyanoknak szánják, akik meglévő pedalboardba rakják a kis effektpedáljaik mellé, miért nincs FX loop rajta? Hogy rakok így az előfok és a láda közé effektet?

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#57809) arnyekxxx válasza Goose-T (#57808) üzenetére


arnyekxxx
veterán

nem te vagy a célközönség

(#57810) Goose-T válasza arnyekxxx (#57809) üzenetére


Goose-T
veterán

A 4. pont akkor is gáz, sőt, akkor a leggázabb. Ha csak az erősítő+láda kombót akarják kiváltani vele, akkor abszolút kötelező lenne bele egy FX loop.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#57811) arnyekxxx válasza Goose-T (#57810) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Szerinted igen, mások szerint meg nem. Én pl egy életet leéltem effektloophasználat nélkül. Pont annyira hiányzik mint a sztereo kimenet, a szines kijelző.

A nagy ToneX pedálban sincs loop, a kijelzője olyan mint egy rádiós óráé. A kispedálon meg kijelző sincs.

(#57812) X2N válasza Goose-T (#57810) üzenetére


X2N
senior tag

Nem én vagyok a célközönség, de nem látom hogy mondjuk élőben ezt hogy fogja valaki lábbal vezérelni? Kijelzőn meg elég kicsik a betűk.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57813) trexgumi


trexgumi
csendes tag

Miért gyártanak többféle impedanciás hangszórókat?
Tudom,hogy amit a megtervezett kapcsolás igényel, de miért nem használnak csak egyféle impedanciát?
Van külömbség hangzásra egy 4 ohm-os és egy 16 ohm-os szóró között?

Egyebet elmondani nem tudok

(#57814) arnyekxxx válasza X2N (#57812) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Ahogy minden más pedált-multit vezérel amin 1,2,3,4 lábkapcsoló van. Akinek meg nem elég az rádug egy midi vezérlőt.

(#57815) X2N válasza trexgumi (#57813) üzenetére


X2N
senior tag

Van különbség hangzásra. Fejhallgatóknál a nagyobb impedanciásak pl tisztább hangot tudnak mert több a tekercs amit mozgatja a membránt. De pont emiatt nehezebb is meghajtani.
De a kutya valahol itt lehet elásva:
Cost. An amplifier that can deliver current to a 4 ohm load must deliver 4x the current compared to a 16 ohm load. The difference between sourcing 2 amps and 8 amps is substantial from a design and cost perspective.
Másik szempont hogy még a félvezetős erősítők végfoka is bizonyos impedanciára van megtervezve, még ha gyárilag csak a minimum impedanciát szokták megadni...

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57816) Ba cy lus válasza X2N (#57815) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Fejhallgatóknál a nagyobb impedanciásak pl tisztább hangot tudnak mert több a tekercs amit mozgatja a membránt. De pont emiatt nehezebb is meghajtani.

Ebből egyetlen mondat sem igaz. :N Ha ugyanabból a típusból (pl.) van többféle impedanciaverzió (és csak ebben térnek el), ott valóban jobb hangot ad a nagyobb impedanciás, de épp azért, mert könnyebb a tekercs, ugyanis vékonyabb szálból tekercselik. Amiért nehezebb hajtani, az csak azért van, mert a magasimpedanciásnál a teljesítmény inkább feszültségből tevődik össze (míg alacsonyimpedanciásnál áramból), és ez legtöbb erősítő esetén nagyobb korlátot jelent, főleg a kisebb, hordozható cuccoknál.

[ Szerkesztve ]

(#57817) X2N válasza Ba cy lus (#57816) üzenetére


X2N
senior tag

Több tekercs=vékonyabb, hosszabb szál, azt hittem leesik. De vannak elektrosztatikus fejhallgatók is azok ~170kΩ-impedanciával rendelkeznek(standard single coil 6-7kohm és kb 800m rézhuzal kell hozzá, ki lehet számolni akkor hogy hány kilométer huzal van egy STAX fejhallgatóra feltekerve :Y, így már érthető az árai is... Nyilván alacsony impedancia=nagy áram, magas impedancia nagy feszültség... ohm törvény. Beyereknél van 32, 80, 250ohm-os én nem próbáltam még ilyet, annyira nem hiányzik, persze az audiofilek erősen izgulnak ilyen dolgokra.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57818) fattyu válasza X2N (#57815) üzenetére


fattyu
veterán

Fejhallgatóknál a nagyobb impedanciásak pl tisztább hangot tudnak mert több a tekercs amit mozgatja a membránt. De pont emiatt nehezebb is meghajtani.

lol
nem

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#57819) X2N válasza fattyu (#57818) üzenetére


X2N
senior tag

Pedig ezt próbálom megfogalmazni ugyanis a membránt az alacsonyabb menetszámú tekercs nem fogja tudni olyan precízen megmozgatni mint egy magasabb menetszámú. Legalábbis én ezt olvastam neten amikor utánaolvastam a dolgoknak amikor fejhallgatót vettem... Hozzátenném h nekem a hallásom már nem alkalmas már h ilyen dolgokat kitesztelgessek, csak leírtam amit a neten olvastam. Ha valakit érdekel ez a dolog ott a fejhallgatós topik, szoktak ilyenekről diskurálni meg egymás fejhallgatóját tesztelgetni...
De ha jobban tudod akkor írd le h miért nem így van a dolog, kösz. Gitárhangszórónál persze ez elhanyagolható dolog nem akkora nagyságrendűek az impedancia eltérések, inkább a gyártási szórás, meg az fog számítani a hangzásnál hogy mennyire van bejáratva a hangszóró...

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57820) Ba cy lus válasza X2N (#57817) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Több tekercs=vékonyabb, hosszabb szál, azt hittem leesik.

Nehezen esett volna le az utána következő mondat tükrében, ami nagyobb mozgó tömeggel (?) hozza összefüggésbe a nehezebb hajtást, miközben éppen hogy kisebb a mozgó tömeg, ha ugyanannak a típusnak a nagyobb impedanciás verzióját tekintjük.

(#57821) X2N válasza Ba cy lus (#57820) üzenetére


X2N
senior tag

Csak itt megint az a baj hogy akkor oké van 32, 80 meg 250ohm-os fejhallgatónk, tegyük fel hogy a mechanika ugyanaz csak más menetszám, meg tekercs vastagság. Nyilván nincs 2 olyan erősítő ami ezeket az eltérő impedanciájú fejhallgatókat ugyanúgy meghaltja az eltérő impedancia miatt...ha meg 1 erősítőt használunk mindegyikre akkor az az erősítő azzal fog legjobban szólni amire eredetileg lett tervezve(ideálisan)...persze lehetne mondjuk impedanciát illeszteni transzformátorral...ami nem szokás félvezetős erősítőnél mert minek ha alacsony a kimenő impedancia, és a vas is drága a trafóhoz. Szóval kb ennyi értelme van ezeknek az összehasonlítgatásoknak, meg aztán ez is egyéni preferencia hogy kinek melyik hangzás jön be. Meg aztán az se mindegy mekkora különbségről beszélünk... Netes beszámolók alapján sokan sokkal tisztábbnak, dinamikusabbnak írták le a nagyobb impedanciás fejhallgatók hangját, viszont a mélye érezhetően nem annyi mint egy alacsonyabb impedanciás fejhallgatónál.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57822) Ba cy lus válasza X2N (#57821) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Nem kell impedanciát illeszteni fejhallgatóknál. Ha impedanciát illesztesz, 1 lesz a damping faktor, ami általában nem előnyös, mert ökölszabályként az a jó, ha minimum 8.
Tehát minél kisebb a kimeneti impedancia a fejhallgató erősítőknél, annál jobb. Persze egy szinten túl már nincs jelentősége.

Netes beszámolók alapján sokan sokkal tisztábbnak, dinamikusabbnak írták le a nagyobb impedanciás fejhallgatók hangját, viszont a mélye érezhetően nem annyi mint egy alacsonyabb impedanciás fejhallgatónál.

Akkor hülyeséget írtak, mert nincs ilyen általános tapasztalat. :N

[ Szerkesztve ]

(#57823) X2N válasza Ba cy lus (#57822) üzenetére


X2N
senior tag

Már hogyne kellene, nem véletlenül vannak kifejezetten fejhallgatóra tervezett erősítők. Ettől még fog szólni a vonalkimeneten is de nem erre lett tervezve. Alaplapom hangkártyája is képes impedanciát érzékelni és impedanciát illeszteni akár 250ohm-ig. A trükk csak annyi hogy általában alaplapokon a fejhallgató kimenet az alaplapi(előlapi)pinekre van kikötve rendszerint gyárilag, nem hátra a vonalkimenetre és lehet hallani is a különbséget a kettő között..,
Headphone transducers are resistance-controlled, not mass-controlled like loudspeaker drivers above the main resonance. In any case 'damping factor' is largely nonsense - most of the resistance in the circuit is the voice-coil resistance and reducing the amplifier source impedance to infinitesimal proportions has an exactly corresponding effect on damping - infinitesimal.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57824) Ba cy lus válasza X2N (#57823) üzenetére


Ba cy lus
őstag

nem véletlenül vannak kifejezetten fejhallgatóra tervezett erősítők.

Tényleg? :) Elárulom, azok a fejhallgatókra tervezett erősítők tipikusan ilyen 1 ohm alatti, sőt inkább 0 ohm közeli kimeneti impedanciával bírnak.

[ Szerkesztve ]

(#57825) fattyu válasza X2N (#57819) üzenetére


fattyu
veterán

az ellenállás csak egy szám.

van oltári takony 600 ohm (főleg nem rendesen meghajtva) és kis impedások is vannak amik olyan felbontással szólnak hogy na.

nincs ilyen hogy minél több ohm annál tisztább.
ez egy ökörség.

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#57826) marcusa válasza Goose-T (#57810) üzenetére


marcusa
addikt

Én pl nem használom az fx loop-ot a HX stomp-on, a komplett board az input-jaiba megy. A Dream 65-ön nem is volt fx loop, szóval ott is. Nekem nagyon tetszik ez a mini tonex, én szerintem venni fogok 2-t. A naggyal pont az volt a bajom, hogy nem tudott 2 külön amp+ir-t modellezni L/R oldalon, és 2 belőle meg túl sok helyet foglalt. :)

:-)

(#57827) X2N válasza fattyu (#57825) üzenetére


X2N
senior tag

Erre szerintem tudod mi a válaszom :D használj már erősítőt a 600-ohm-oshoz hátha azzal jobban szól.
Ba cy lus
Mi köze van a kimenő impedanciához ahhoz hogy milyen load-ra lett megtervezve egy erősítő?
Amúgy kösz h felhoztátok ezt a témát mert most megkeresem az audio csatlakozót és bedugom az alaplapi headerbe a fülest inkább.. ;]

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57828) Ba cy lus válasza X2N (#57827) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Csak annyi, hogy szerinted impedanciát kell illeszteni. Egyébként valóban más-más impedancián szokták a teljesítménymaximumukat leadni a különböző fejes erősítők, de ettől még, ha te nem olyan impedanciájú fejessel használod, ahol a maximumát adja le, juthat bőségesen elegendő teljesítmény. Pl. én a HD650-em is a Topping A70 Pro-val használom, ami alacsony impedancián adja le a maximumát, 2x17W-ot 16 ohmon, de még 300 Ohm-ra is jut 2x1,2 W, ami a HD650-hez bőven elég sok.

[ Szerkesztve ]

(#57829) Goose-T válasza marcusa (#57826) üzenetére


Goose-T
veterán

Az FX loopnak az a lényege, hogy az erősítő előfoka után, de a ládaszimuláció előtt is tudj effekteket rakni. Így annak az effektnek a hangját nem fogja torzítani az előfok, de nem is a ládaszimuláció által színezett hangot fogja tovább effektezni. Úgymond best practice ez az elrendezés.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#57830) X2N válasza Ba cy lus (#57828) üzenetére


X2N
senior tag

Igen szokás, erősítőtől is függ, megvannak az ideális illesztési tartományok.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57831) Ba cy lus válasza X2N (#57830) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Szerintem ezt inkább add elő itt: [link], mert ez itt off, ráadásul marhaság. :R

Egyébként jó embernek írtad, hogy használjon erősítőt. Láthatóan fogalmad sincs, mennyi fejhallgatós tapasztalata van. :K

[ Szerkesztve ]

(#57832) X2N válasza Ba cy lus (#57831) üzenetére


X2N
senior tag

"Netes beszámolók alapján sokan sokkal tisztábbnak, dinamikusabbnak írták le a nagyobb impedanciás fejhallgatók hangját, viszont a mélye érezhetően nem annyi mint egy alacsonyabb impedanciás fejhallgatónál."
Nem véletlenül írtam
Miért kéne nekem bármi fogalmam lenni arról hogy itt PH-n random emberkéknek milyen tapasztalata van egy fórumon ;] csak a PH létezik...?

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57833) Ba cy lus válasza X2N (#57832) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Pl. azért, hogy ne írj le teljes magabiztossággal olyat, hogy használj már erősítőt a 600-ohm-oshoz hátha azzal jobban szól. Lehet akár kérdezni is.
Még egyszer elmondom, nincs ilyen általános tapasztalat a magasimpedanciás fejhallgatókkal. Ennél sokkal-sokkal komplexebb ez a téma, minthogy egyetlen paraméter ilyen meghatározó legyen. :R

[ Szerkesztve ]

(#57834) X2N válasza Ba cy lus (#57833) üzenetére


X2N
senior tag

Mint mondtam én nem álltam neki nagy impedanciás fejhallgatókat próbálgatni mert nem volt szempont, Nem véletlenül árulják erősítővel a STAX-okat...de egy 600ohm-os füles az már problémás lehet...amilyen audio termékeket ma árulnak.
Alaplapi HD audio csatlakoznál a Sense1_Return,Sense2return,Sense_send lábakat vajon be kell kötn? :((( Miért van Port1L, Port2L, Port2L, Port2R kimenetl??

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57835) consono válasza Goose-T (#57829) üzenetére


consono
nagyúr

Szerintem tudja ő ezt :) Ennek ellenére én is úgy játszottam, mikor még aktívan zenéltem, hogy minden effekt a kombo előtt volt. Nem tudtam mást csinálni, mert azon sem volt loop :D Persze clean használtam, tranyósat, nem volt érdemi előfok torzítás. Ezt a Mini Tonex is tudná…Most is van, hogy kötök a Spark elé delayt meg reverbet.

"In God we trust. All others must bring data"

(#57836) X2N válasza Ba cy lus (#57833) üzenetére


X2N
senior tag

Nekem az alaplapi ezt tudja pl:
All analog inputs and outputs are input and output capable and can be reassigned according to user definitions. Three headphone amplifiers are integrated at the analog output ports (Port-D/Port-E/Port-F). The headphone amplifier at port-D (FRONT) is a cap-free type, which can save an external coupling capacitor and offers less distortion and pops. This headphone amplifier on Port-D has an output level of 2 Vrms and can drive high impedance headphones (up to 600Ω); it also has an impedance detection function to automatically adjust the output volume with the excellent sound response preferred by musicians and players.
Elméletileg meghajtja a 600-ast, de nem mernék rá fogadni hogy jó is lenne.
Most átdugtam az alaplapiba a fejhallgatót, érdekes módon a realtek audio control-ban most nem mutatja az impedancia érzékelés részt. Meg az erősítés rész is eltűnt.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57837) X2N válasza consono (#57835) üzenetére


X2N
senior tag

Érdekesen szólhat az idő alapú effekt meg a reverb torzítás előtt ;]

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57838) Ba cy lus válasza X2N (#57836) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Nem tudok hozzászólni, mert egy minőségi szint felett szóba sem jöhetnek az alaplapi integrált megoldások, csomagolják azt bármilyen marketingbe. Ha már PC a lejátszó, akkor digitális kimenet (koax lehetőleg, bár manapság előszeretettel spórolják le, illetve most már inkább usb-s DAC-okat szokás használni), vagy valami jobb külső hangkártya, itt kezdődik. Én a PC-t is kihagyom, inkább céleszközt (hálózati lejátszót) használok.

[ Szerkesztve ]

(#57839) kutyek válasza Goose-T (#57829) üzenetére


kutyek
senior tag

Nagy jelentősége ennek azért nincs, mert mind az IR (impulzusválasz, azaz konvolúció), mind a time-based effektek (amiknek a preamp után a helyük), azaz MOD/DLY/RVB lineárisak, ezért tetszőlegesen felcserélhetők. A kevés kivétel egyike pl. a shimmer reverb ahol erős harmonikus torzítás is része az effektnek.
Stúdióban is az az ésszerű, hogy a nem gain típusú (lineáris) effekteket utólag alkalmazzák a mikrofonnal rögzített hangon. Ilyen célból fölösleges az FX loop a modellezőkre, hiszen az IR-t is használó line level output után lehet akasztani a time-based pedálokat, és ez ugyanúgy szól, mintha egy FX loopba tennénk az IR előtt (mínusz egy fölös D/A-A/D loop).
A modellezők effect loopjának éppenséggel pont a (modellezett) preamp előtt van értelme, ha az ember vegyesen akar fizikai és virtuális drive/comp pedálokat keverni, mivel ezek nemlineárisak (kompresszió / torzítás), itt nem mindegy a sorrend. Ha egy modellezett pedál után akarunk használni egy fizikait, az nem megy FX loop nélkül. Ha minden fizikai pedált az első virtuális előtt használunk a láncban, akkor szintén nem kell loop.

(#57840) X2N válasza Ba cy lus (#57838) üzenetére


X2N
senior tag

Rendeltem egy 3.5mm-3.5-es jacket és holnap majd letesztelem melyik kimenet az "igazi" az alaplapon Rightmark Audio Analizer-el.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57841) consono válasza X2N (#57837) üzenetére


consono
nagyúr

Experimentális zene :DD
De nyilván nem torzított erősítő elé kötöm én sem.

"In God we trust. All others must bring data"

(#57842) fattyu válasza X2N (#57834) üzenetére


fattyu
veterán

fúú te. lassan abbahagyhatod. már nekem kínos

a stax elecrostatikus. meg sem szólal ha nem dedikált cuccba dugod ami előadja a neki szükséges sokszáz voltot...

hogy az 5 pines csatlakozóját hogy dugnád be bármi másba már meg sem kérdezem.

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#57843) X2N válasza fattyu (#57842) üzenetére


X2N
senior tag

No shit sherlock, írtam h elektrosztatikus... ;] Vajon miért is nem szólal meg? Talán mert nem 32,80,250,600ohm hanem ~170kohm impedanciás...

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57844) Ba cy lus válasza X2N (#57843) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Akkor sem túl elegáns a nagyimpedanciás dinamikus fejhallgatókkal egy kalap alá venni az elektrosztatikust/Staxot. Teljesen más a működési elv (amiből következik a Staxok extrém magas impedanciája).

[link]
Nagyméretű síkkondenzátornak úgy képezik ki az egyik felületét, hogy képes legyen kismértékben elmozdulni. A mozgó elektróda a membrán. Ha ennek a kondenzátornak a két fegyverzetére feszültséget kapcsolunk, erőhatás ébred és elmozdítja a membránt. A kondenzátortípusú átalakítónak polarizációs feszültségre van szüksége (kb. 1000 voltra), erre szuperponálják a műsorjelet. Az elektrosztatikus fejhallgatóhoz tehát egy kis dobozka is jár, az állítja elő az egyenfeszültséget a hálózati feszültségből.

[ Szerkesztve ]

(#57845) X2N válasza Ba cy lus (#57838) üzenetére


X2N
senior tag

Hát lemértem 0.5m-es vention kábellel, ennyit tud az alaplapi cucc:

Többi kép:
[link]

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57846) X2N válasza X2N (#57845) üzenetére


X2N
senior tag

Ez még nem is számít annyira jónak, itt van egy Asrock x570 phantom gaming 4 (60eFt-os lap) mérés amin ALC1220-as van, az egy jobban impementált hangkártya.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57847) bigrob


bigrob
őstag

De irigylem, hogy ennyire ráértek munkaidőben ennyit fröcsögni a semmin.

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#57848) M@trixfan válasza Goose-T (#57829) üzenetére


M@trixfan
addikt

Ide még az előfokokat lehetne becsatolni a “return”-höz és akkor az előfok elé mennek az “input” pedálok, illetve ilyenkor az előfok loop-ja van használatban. Ha loadbox-olva van az erősítő akkor pedig mehetnek az effektek post IR, vagy a loadbox loop-jába (pl. Fryette Power Station).

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#57849) trexgumi válasza bigrob (#57847) üzenetére


trexgumi
csendes tag

Az hagyján, de a kérdésemre egyedül X2N adott választ (jót,rosszat ez most mindegy ) .
De mindenki más elveszik a különleges szélsōségek taglalásába.

Egyebet elmondani nem tudok

(#57850) X2N válasza trexgumi (#57849) üzenetére


X2N
senior tag

Sajnos olyan dologba kérdeztél bele amin lehet ennyit vitázni. Még ugyanolyan hangszórók között is van eltérés hangban. Főleg gitárhangszóróknál, vannak akik emiatt esküsznek a 10-20 éves bejáratott darabokra...

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57851) Ba cy lus válasza trexgumi (#57849) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Gyakorlati szempontból nézve: nekem van itthon Marshall DSL1, DSL5, ezekhez csak 16 ohmos láda megy. Ami persze nem zárná ki a 8 ohmot kettőt sorba kötve, de én csak egy hangszórós ládát akartam lakásba, így hálát adok az égnek, hogy van a hangszórókból 16 Ohm impedanciás is. :)

(#57852) X2N válasza Ba cy lus (#57828) üzenetére


X2N
senior tag

300 Ohm-ra nem 1,2W jut hanem 0.975W vagy még kevesebb...

Bemásolom a chatgpt válaszát:
Amennyiben egy 17 watt teljesítményű erősítőt (amely 16 ohmos terhelésre van tervezve) egy 300 ohmos fejhallgatóval használsz, akkor először meg kell győződnünk arról, hogy a fejhallgató és az erősítő illeszkedik-e egymáshoz.
A 300 ohmos fejhallgató jelentősen nagyobb ellenállást mutat, mint az erősítő kimeneti ellenállása (16 ohm). Ez jelentős különbséget jelent az impedancia illesztés terén, ami hatással lehet a hangminőségre és a teljesítményátvitelre. Az ilyen nagy impedancia kimenetű fejhallgatóval az erősítő nem fogja tudni teljesíteni a teljes teljesítményét.
Amennyiben mégis csatlakoztatod a 300 ohmos fejhallgatót az erősítőhöz, a teljesítményátvitel csökkenhet, és az erősítő valószínűleg nem fogja kihasználni az összes rendelkezésre álló teljesítményt.

Tehát a 17 wattos erősítő kb. 15,21 watt teljesítményt ad le a 16 ohmos terhelésen keresztül, amikor a feszültség 15,6 volt. Ez azt jelenti, hogy a fejhallgatóval (300 ohm) való használat során valószínűleg még alacsonyabb lesz a teljesítmény.

Ahhoz, hogy kiszámítsuk az erősítő teljesítményét a 300 ohmos fejhallgatóval, újra használjuk az Ohm törvényét:
P=U2RP=RU2​
ahol:
PP a teljesítmény (wattban),UU a feszültség (voltban), ésRR az ellenállás (ohmban).
Most pedig behelyettesítjük az adott értékeket:
P=(15.6 V)2300 ΩP=300Ω(15.6V)2​
P=243.36 V2300 ΩP=300Ω243.36V2​
P≈0.8112 WP≈0.8112W
Tehát a 17 wattos erősítő körülbelül 0.8112 watt teljesítményt ad le a 300 ohmos fejhallgatóval. Ez jelentősen alacsonyabb, mint az erősítő maximális teljesítménye, ami várható volt, mivel a fejhallgató ellenállása jelentősen magasabb, mint amire az erősítő kimenetét tervezték.
De jó lenne tudni a topping hangszóró meghajtó részének a tápfeszültségét és akkor lehetne pontosabban számolni.
:DD

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57853) Ba cy lus válasza X2N (#57852) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Te még mindig itt tartasz? :DDD

1) Az erősítő kimeneti impedanciája nem 16 Ohm, hanem 0.1 Ohm alatti.
2) Kit érdekel, mit mond a chatgpt? Annyi faszságot szedtem már ki belőle, hogy arról lassan könyvet írhatnék. És ezzel nyilván nem vagyok egyedül.
3) Le lett mérve, hogy 1W-ot ténylegesen lead 300 Ohmon.
4) Akkor most nézd meg, hogy mekkora a HD650 teljesítményigénye: [link] .
5) Ami persze csak hangerőt jelent, mert a valóság ennél árnyaltabb a HD650 esetén, de 1W egyáltalán nem kevés neki, ennél kisebb teljesítményt leadó erősítőkkel is tud jól szólni.
6) Ha erről a témáról akarod villogtatni a tudásod, azt a továbbiakban ne itt tedd, hanem a megfelelő fejhallgatós topikokban. Ez ugyanis a gitáros topik. :R

[ Szerkesztve ]

(#57854) X2N válasza Ba cy lus (#57853) üzenetére


X2N
senior tag

1)Te írtad h 16ohm-ra ad le 17W-ot. Hol volt itt szó kimenő impedanciáról?
3) Ha le lett mérve akkor mit jössz ezzel a hülyeséggel hogy 1,2W-ot ad le amikor egyszerű számolással kijön h nem ad le annyit, és még a mérés is alátámasztja?
6) Az hiányzik még nekem h ilyen 50+éves "audiofil" emberekékkel kelljen vitáznom egész nap akik megállapítják hogy melyik iránya szól jobban a vezeték az összes tudása meg kimerül egy marketinganyagban, és azt se tudja mi az az üzemosztály.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57855) Ba cy lus válasza X2N (#57854) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Az a specifikáció szerinti volt az 1.2W. De egyébként mérve 32 Ohmon 8.22-t ad le, ami nagyon nem a specifikáció szerinti 12.6, tehát itt nagyobb az eltérés a mérés és specifikáció között, ami még inkább azt támasztja alá, hogy a számolással valami nem klappolt.
16 Ohm kimeneti impedanciáról te írhattál a chatgpt-nek:
"A 300 ohmos fejhallgató jelentősen nagyobb ellenállást mutat, mint az erősítő kimeneti ellenállása (16 ohm)".
Dehát basszus, látszik, mennyire nincs tapasztalatod ezekkel, ugyanis még a mért számok is egy kiemelkedően magas teljesítmény leadására képes fejhallgató erősítőről árulkodnak.
Egyébként a szóban forgó topikokban van néhány műszakilag is felkészültebb ember, tehát felesleges az előítéletekkel jönni. Bkercso kollégától (aki hivatalosan fizikus, és több komoly erősítőt, DAC-ot is készített már) te is csak tanulhatnál. :R Ezzel befejezem az offolást.

[ Szerkesztve ]

(#57856) X2N válasza Ba cy lus (#57855) üzenetére


X2N
senior tag

Akkor rossz a specifikáció.
Igen láttam hogy ő építget is dolgokat, nekem eleve nem jó a hallásom úgyhogy csak irígykedek h ti ezen élvezkedtek állandóan hogy ilyen fejhallgató meg olyan fejhallgató erősítő...azt a topikot nem követem emiatt. Az ilyen nagyobb impedanciás dolgokra tényleg az lenne a jobb ha nagyobb kimenő feszültséggel menne a végfok, csak gondolom akkor meg az alacsonyabb impedanciással nem működne jól a dolog.
Én azzal számoltam h ha 16ohm-ra ad le ennyit akkor mennyivel csökken a teljesítmény nagyobb load-ra. Erősítő kimenő impedanciájával nem foglalkoztam, mivel ez is erősítő függő. Nem mindegy hogy van kondenzátor a kimeneten, vagy kimenőtrafó van stb.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#57857) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Jesszus, 42 új hozzászólás, gondoltam megint egy kezdő vett drága gitárt. ;]

W | W | H | W | W | W | H

(#57858) benedekco válasza Ctrl+Alt~Del (#57857) üzenetére


benedekco
addikt

Nem. Hifista cirkuszolás megy. :W

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#57859) Ctrl+Alt~Del válasza benedekco (#57858) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Oh, boy.

Még szerencse, hogy ahhoz se értek.

W | W | H | W | W | W | H

(#57860) bigrob válasza Ctrl+Alt~Del (#57857) üzenetére


bigrob
őstag

Én azt hittem te ;] :P

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#57861) Smiley válasza bigrob (#57860) üzenetére


Smiley
őstag

Én is amikor megláttam a számot. :D

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#57862) Nunder


Nunder
őstag

Humble Bundle dobta fel ezt a gitár témájú könyves bundle-t.
Fogalmam sincs, milyenek a könyvek, a teljes pakk 17 EUR alatt megvan, ha valakit érdekel. Van benne minden féle: felvételről, gyakorlatokról stb.

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.