Hirdetés

2024. június 4., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#45651) b. válasza gV (#45647) üzenetére


b.
félisten

Tom's [link] és CB [link] szerintem nagyon jó a tesztet hozott össze mint mindig, Igor bácsi meg a mester, [link] .úgy gondolom az eredményektől függetlenül pontosak és hihetőek.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45652) Devid_81 válasza Albus_D (#45648) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Szamomra ha egy CPU gyari beallitasok mellett is huthetetlen egy 360-as AIO-val akkor az nem processzor hanem kazan.
Nezheted barhonnan ezt, HUB tesztek alatt nem egyszer ~170Wattokat evett a proci jatek alatt is, koszi de nem koszi. :N

...

(#45653) Raymond válasza Devid_81 (#45652) üzenetére


Raymond
félisten

Ez igy attekinthetobb:

Forras: [link]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#45654) Devid_81 válasza Raymond (#45653) üzenetére


Devid_81
nagyúr

:R

...

(#45655) Yutani válasza b. (#45640) üzenetére


Yutani
nagyúr

i9 13900K vs R7 5800X3D - RTX 4090 | 10 Games Test

Asszem, ez eldőlt. Új platformra kell váltaniuk a tesztelőknek. :D

#tarcsad

(#45656) Petykemano válasza Yutani (#45655) üzenetére


Petykemano
veterán

Hát igen, sűrű lesz.
Le kellett cserélni a GPU-t 4090-re.
Bár nem gondolnám, hogy mainstream CPU-t tesztelésére ne lenne létjogosultsága $400-700-os GPU-knak is továbbra is.

Most le kell cserélni a CPU-t 13900K-ra.
Bár nem gondolnám, hogy mainstream GPU tesztelésére ne lenne továbbra is létjogosultsága egy $200-400-os CPU-nak (pl az 13600K vagy az 5800X3D)

De nemsokára jön az RDNA3
De rögtön jön a kérdés, hogy vajon van a Zen4 és az RDNA3 között olyan együttműködési hajlandóság, amivel jobb eredményt érhető el, mint Intel CPU-val?

Aztán valamikor jön a Zen4 X3D is
Persze kérdéses, hogy érdemes-e ebbe reményeket táplálni. Nőtt az L2$, ami csökkentette a nyomást az L3$-n. De vajon fog-e 4500Mhz helyett az is 5500Mhz-en ketyegni? Illetve fejlődött-e a CPU-s v-cache hasonlóképp, ahogy a GPU-k esetén van szó arról, hogy az infinity cache új verziója érkezik?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45657) Albus_D válasza Devid_81 (#45652) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Egyébként nem olvastad a ph tesztet? A zen4-nél rájöttek, hogy csúcs cpu-nál már nem számít a fogyasztás. ;)

(#45658) Yutani válasza Petykemano (#45656) üzenetére


Yutani
nagyúr

Alapvetés, hogy a GPU tesztekben kilőjék a CPU bottlenecket, ezért az elérhető legerősebb konfigra érdemes váltani 2-3 évenként. Komoly weboldalak gondolom ilyenkor azért újramérik a korábbi kártyák egy részét, hogy legyen az összehasonlításhoz adat azonos alapokon.

Természtesen van létjogosultsága a mainstream CPU-k bevetésének, leginkább CPU skálázódás tesztben. Talán a Hardware Unboxed szokott olyan tesztet csinálni, ahol 3-4 VGA kategória van letesztelve 3-4 CPU kategóriával.

#tarcsad

(#45659) Devid_81 válasza Albus_D (#45657) üzenetére


Devid_81
nagyúr

En azokat nem merem nezni. :N
Mert ami AMD az mindig jol teljesit, ami Intel az meg nem akkor sem ha igen :DDD

...

(#45660) awexco válasza Devid_81 (#45659) üzenetére


awexco
őstag

Intel és nvidia esetében pont ez miatt kellene elfelejteni a TPU -t

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#45661) Albus_D válasza awexco (#45660) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Nem jók az eredményei?

(#45662) Yutani válasza awexco (#45660) üzenetére


Yutani
nagyúr

A PH-ról beszélt! :D

#tarcsad

(#45663) b. válasza Yutani (#45655) üzenetére


b.
félisten

Kissé meglep ( hogy 10-15 %bent marad ezek szerint még 4 K ban is egy 4090 ben ha nem 13900 van a gépben? :F
Az 5800 amúgy nagyon állatul teljesít.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45665) b.


b.
félisten

[Arm Changes Business Model – OEM Partners Must Directly License From Arm]
Nem gyenge . :Y [link]

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45666) Yutani válasza b. (#45665) üzenetére


Yutani
nagyúr

Arm is anti-competitive and monopolistic!
Arm Changes Business Model OEM Partners Must Directly License From Arm
No More External GPU, NPU, or ISP’s Allowed In Arm-Based SOCs After 2024
Kills Samsung AMD GPU licensing deal

Tehát csak az ARM-től származó GPU-t lehet majd a designba tenni, ha jól értem. Azok melyikek? Mali?

Mit jelent majd ez a piacon vajon? Nincs rálátásom, most hogy mennek a dolgok.

#tarcsad

(#45667) Raymond válasza Yutani (#45666) üzenetére


Raymond
félisten

Ez nem jelent semmit, ez csak szinjatek a folyamatban levo Qualcomm per miatt.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#45668) b. válasza Yutani (#45666) üzenetére


b.
félisten

Ezt az élő szerződései miatt nem tudja- elméletileg- végrehajtani. Ami gond lehet , az a jövőbeni fejlesztéseihez való hozzáférés mert ott már korlátozhat több dolgot és partnert.
Mindkét fél erős vádakat fogalmazott meg és már személyes sérelmek is elhangzanak ami nem annyira jellemző ebben az iparágban.
Amúgy Qualcomm-ot sem kell félteni nekik is van vaj a fülük mögött. Volt már pere jó pár nagy céggel, Nokia Apple,Nvidia Xiaomi stb..

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45669) Petykemano válasza Yutani (#45666) üzenetére


Petykemano
veterán

Hát a GPU tekintetében ez érintheti az Apple-t, akik ARm magok mellett Imagination IP-t használnak.
VAlamint a Samsung próbálkozott utoljára RDNA2-vel
Nem is beszélve arról, hogy a Qualcomm a saját adreno IP-jét használja.

De nem ismerem a részleteket, az Arm license is több rétegű lehet, nem tudom, hogy csak akkor érintett-e egy design, ha a CPU mag közvetlenül az ARM-tól van, vagy akkor is, ha az ISA-t licenszeli, mint pl az Apple.

Ami még érdekesebb az ez:
"According to the updated Qualcomm counterclaim, after 2024, Arm is no longer going to license their CPUs to semiconductor companies such as Qualcomm under technology license agreements (TLAs). Instead, Arm will only license to the device-makers."

Tehát én értem, hogy egy telefongyártó, pl Samsung, aki a chipjét is saját maga tervezi, ezt megtudja tenni. Meg persze tudjuk, hogy a kínai telefongyártók és chiptervezők között szoros kapcsolat van (pl Huawei - HiSilicon) De azért szerintem inkább a Samsung helyezete a kivétel.

És mi lesz például azokkal az esetekkel,. amikor az ARM mag nem tölt be központi szerepet? PL az AMD által használt ARM alapú platform security processor?
Vagy pl a Phison, aki tudtommal nem SSD eszközöket, csak vezérlő chipeket tervez?
Vagy az összes "freelancer" Arm szerver CPU tervező céggel?

Én értek félre valamit, vagy ez tényleg ennyire képtelenül hangzik?

Jó, egyébként az igaz, hogy a vezérlő cuccokat valószínűleg relatív egyszerűen meg tudják oldani RISC-V alapon. De ez Arm alapú telefon és szerver chip tervező cégeknek betenne. Jól értem?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45670) b. válasza Petykemano (#45669) üzenetére


b.
félisten

Az Applet és Nvidiát sehogy nem érinti, GPU-k tekintetében sem. írja is a cikk .Külön hosszútávú megállapodásuk van rá.( 20 év ha jól tudom)

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45671) gV válasza gV (#45627) üzenetére


gV
őstag

(#45672) gV


gV
őstag

Ryzen 9 7950X and Core i9-13900K play on RTX 4090 - ComputerBase
Amd-nek egyből a 3d-s változatokkal kellett volna jönni, mert az nem néz ki túl jól, hogy alacsonyabb áron veri az Intel az ósdi 10nm-én a zsír új 5nm-es csúcs prociját.
komolyan mondom, tavaly mikor kiderült ugyanazon csinálják a 13. szériát mint a 12-est azt gondoltam ezek megörültek. legalább "+" legyen már, de nem. több mag, $ és mégis működik. de azért megnézném ezt 5nm-en.

(#45673) gejala válasza gV (#45672) üzenetére


gejala
őstag

Arról nem is beszélve, hogy az AMD 95 fokon izzik és ha annyira tuningoljuk, hogy hozza az Intel sebességét, akkor ott is bőven 200+ watt lesz a fogyasztás. Ez nagy marketinges besülés lett.

[ Szerkesztve ]

(#45674) Raggie válasza gejala (#45673) üzenetére


Raggie
őstag

Itt valahogy mást mutatnak a számok... :U
[forrás]

Clint Eastwood FTW

(#45675) gejala válasza Raggie (#45674) üzenetére


gejala
őstag

Játékok nem hajtanak meg ennyi magot. Nézz meg mondjuk egy 3D rendert. Ott egész más a fogyasztás.

(#45676) Petykemano válasza gejala (#45673) üzenetére


Petykemano
veterán

Az Intel 100 fokon izzik.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45677) gejala válasza Petykemano (#45676) üzenetére


gejala
őstag

Nem mondtam, hogy Intel jobb, csak hogy AMD is ugyanolyan forrófejű, miközben jobb gyártástechnológián van és még lassabb is.

(#45678) Petykemano válasza gejala (#45677) üzenetére


Petykemano
veterán

Szerintem ezek a hőfokok nem lesznek már jobbak. Szerintem ezen nagyjából kár is bosszankodni.
Ahogy nő a tranzisztorok sűrűsége, egyre nő a hősűrűség is. Nyilván azt lehet enyhíteni azzal, ha ritkábban szeded a tranyókat, de akkor nagyobb lesz a lapka a kelleténél.

Mindenesetre az, hogy mindkettő közel azonos nagyon magas hőfokot mér, még nem biztos pont ugyanolyan forrófejűséget jelent.
A "fejlettebb gyártástechnológia" (= kisebb és/vagy sűrűbben szedett tranzisztor) eredményezheti azt, hogy miközben ugyanúgy 100° körüli értéket mutat a hőmérő. ez a hőfok egy kisebb felületen mérhető így a teljes leadott hőmennyiség a közel azonos hőmérséklet ellenére is kisebb fejlettebb gyártástechnológia mellett. De noha a gyártástechnológia nevezéktanát általában a névleges tranzisztorsűrűség alapján határozzák meg, ez csupán egyetlen aspektus.

Képzeljünk el olyan gyártástechnológát, amely méretére ugyan nagyobb egy konkurens gyártástechnológánál, de a tranzisztorok fogyasztása mégis alacsonyabb (pl furfangos anyaghasználat miatt) és/vagy magasabb frekvenciát lehet vele elérni.
Ezt egyébként nem annyira nehéz elképzelni, mert TSMC vs Samsung viszonylatban valami nagyon hasonló szokott történni - csak fordítva. Ott a Samsung általában hozza a név-besoroláshoz szükséges sűrűséget, de a tranzisztorok frekvencia-skálázódása és magas frekvencián a fogyasztása nagyon ratyi.

Egyébként az N5 már több mint 2 éves gyártástechnológia, 2020Q1-ben indult rajta a tömeggyártás.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45679) Yutani válasza gejala (#45673) üzenetére


Yutani
nagyúr

az AMD 95 fokon izzik

Valóban.

Viszont az Intelt használhatod teafőzőnek is, mivel 100°C-kon forr a víz. Egy i9-13900K + GTX 480 kombón elkészítheted magadnak a komplett reggelit. :DDD

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#45680) Busterftw válasza Yutani (#45679) üzenetére


Busterftw
veterán

jayztwocents videojaban mondjuk tenyleg az volt, hogy a proci betonstabilan 95 fokon jart, de nem volt throttle, erre rakerdezett az AMD repnel es mondtak neki ez igy lett tervezve.
Szoval oke hogy itt-ott mas jon ki, de teljesen valid az is, hogy 95 foknal megy a cucc.

(#45681) gejala válasza Petykemano (#45678) üzenetére


gejala
őstag

Azért szomorú belegondolni, hogy a mostani 10700K-m az utolsó olyan felsőkategóriás CPU, amit egy normál léghűtővel simán 75 fok alatt lehet tartani. Beleértve a másik oldalt is, ott a 3700X ugyanez.

(#45682) Petykemano válasza gejala (#45681) üzenetére


Petykemano
veterán

A TDP keret emelésével való teljesítménynövekedést én sem szeretem.

De miért olyan fontos, hogy a CPU belső szenzorai milyen hőfokot mérnek, ha üzemelés közben
- a termelt hőmennyiség / elfogyasztott áram mennyisége nem növekszik
- nem throttlingol
?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45683) Devid_81 válasza gejala (#45681) üzenetére


Devid_81
nagyúr

5600X,5700X,5900X stb, ezek boven huthetok, de meg az 5950 is szvsz

...

(#45684) Busterftw válasza Devid_81 (#45683) üzenetére


Busterftw
veterán

Arról nem is beszélve, hogy pl játékban ezeket egy 12600k is hoz, annak sem kell brutál hűtés.

(#45685) Albus_D válasza Busterftw (#45684) üzenetére


Albus_D
aktív tag

De az már intel. ;]

(#45686) Yutani válasza Albus_D (#45685) üzenetére


Yutani
nagyúr

Mindegy, hogy Intel vagy AMD. Azt kell választani, ami a legjobb $/perf arányban a te igényeidet kiszolgálja.

Mondjuk egy only Intel/AMD emberkénél ez nem működik, tehát a felhasználók csak kis része vásárol így. :D

#tarcsad

(#45687) Petykemano


Petykemano
veterán


És még néhány érdekes és sokatmondó mérés az Ampere, Ada, és RDNA2 cache rendszerének összehasonlításáról: [link]

tl;dr
Az RDNA2 az Infinity cache bevezetésével nagyon versenyképes megoldás volt az Ampere-rel szemben. De a nagyobb L1$ előnyt az Nvidiánál és az Ada-val sokszorosára növelt L2$ nagyon versenyképes és jobb skálázódást biztosít sok workgroup használata esetén, miközben az egy workgroupra jutó sávszélesség képe vegyes ugyan, szerintem szintén versenyképes.

Szerintem a látott ábrák összhangban vannak azzal a látképpel, hogy az RDNA2-nek jobban fekszik az alacsonyabb felbontás, az Nvidiának pedig a magasabb felbontás.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45688) Petykemano


Petykemano
veterán

A kínai Mooore's threads gyártó újabb kártyákat jelentett be. [link]

Valószínűleg ez lehetett az a GPU gyártó, amiről pár éve MLiD beszélt.
Az előző generációt 12nm-en gyártották a TSMC-nél.
De nem lepődnék meg, ha nemsokára SMIC 7nm-en gyártanák ezeket.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45689) Albus_D


Albus_D
aktív tag

(#45690) awexco válasza Raggie (#45674) üzenetére


awexco
őstag

Tpu mindig is vicc kategória volt …

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#45691) Dtomka válasza Yutani (#45679) üzenetére


Dtomka
veterán

Ezeket a hőmérsékletet stock coolerrel érték el? De gondolom egy minőségibb pl: Noctuaval
ennél alacsonyabbak lennének az értékek. Vagy már mindenképpen vízhűtés kellene ezekre a CPU-kra?
Tervem jövőben a 7700k -t egy 13600k -ra cseréljem, mert jelenleg az a legszimpatikusabb. :)

(#45692) gainwardgs válasza Dtomka (#45691) üzenetére


gainwardgs
addikt

Ésszerű power limit mellett meg undervolt-al szerintem bőven elég a léghűtés is :K

(#45693) b.


b.
félisten

[link]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45694) Dtomka válasza gainwardgs (#45692) üzenetére


Dtomka
veterán

Köszi, értem. De azt gondoltam nem kell még a usernek még ilyenekkel "tök...nie" Egy noctua is lga 1700 platformra 40k+ már és még ez sem elég, tré az irány ami fele tart ez az IT azon belül a CPU és GPU ipar.

#45693 b.
És mert valaki egy excel táblában beírta ezeket az adatokat attól még nem biztos\valós eredmények. De ha tényleg igaz akkor a 4090 tényleg brutális minden téren.
Nekem 3070 -em van ~2080TI szint, akkor több mint 10x a teljesítménye.

(#45695) b. válasza Dtomka (#45694) üzenetére


b.
félisten

mért kőtáblába kellett volna vésnie :DDD ? ott a link leírta mi alapján számolt.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45696) Dtomka válasza b. (#45695) üzenetére


Dtomka
veterán

Legalább de egy tölgyfába vésték volna hihetőbb lenne...
Megnéztem, és volt aki kételkedett, hogy 4x nagyobb teljesítménye lenne mint a 3090TI-nek.
És ez így 100% -ban hivatalos? Mert majd ezekután nem grafikonokat hanem excel táblázatokat fogunk látni a gpu-k review oldalain. :DDD

(#45697) b. válasza Dtomka (#45696) üzenetére


b.
félisten

nem hivatalos , csak egy egyszerű számítás, elméleti számok.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45698) Dtomka válasza b. (#45697) üzenetére


Dtomka
veterán

Ettől függetlenül még lehet, hogy tényleg tudni fogja amit látunk. És ha igaz lesz akkor nem értem miért nem TI jelzésű?! Mert még a házon belüli előző gen. legerősebb tagját is sokszorosan felülmúlja.
Olvastam a TI-t még ezek után "akarták piacra dobni". Hova, minek és kinek? A tápcsati problémák (és az áram drasztikus drágulása) miatt tuti egy ideig nem lesz 4090TI. Bár nem is én vagyok a célközönség :)

[ Szerkesztve ]

(#45699) b. válasza Dtomka (#45698) üzenetére


b.
félisten

Egyetértek. meg hát az elméleti tudás kiaknázására kell szoftver is. Senki nem fog úgy beletenni RT-t játékba, hogy 1-2 kártyán tudjon csak futni megfelelő sebeséggel. Ez alapján még egy 3090 Ti is elmarad bőven tőle. Szóval ha tudja is akkor sem lesz kihasználva igazán ez a tudás, nem is optimalizálnak rá. ez meg is látszik hogy a régi játékokban sem jön elő ez a gyorsulás.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45700) Dtomka válasza b. (#45699) üzenetére


Dtomka
veterán

Lehet rossz példát hozok fel de mégis megteszem. Az INTEL éveken át morzsákat dobot nekünk, mert elég az nekik - gondolták. Lefordítva "alig" növekedett a teljesítmény az előző genhez képest mégis mindenki hajbókolt.

Az NVIDIA szerintem átesett a ló túloldalára. Brutál teljesítményt mindenáron elv lett a fő céljuk. Lehet ezt azért teszik mert látják, hogy a piros kis csapat évről évre egyre jobb és ettől félnek ennyire? Ezért nem számít ha leég a vga, biztosan a user elhajlította vagy nem jól csatlakoztatta a tápcsatit.

Ejj azért ha hibázik az ember (ez esetben cég) akkor azt lássa be. Tanuljon belőle és az által fog fejlődni javulni. Szóval csak azt szerettem volna átadni, hogy van amikor az alig fejlesztés sem jó, de a túlzott sem. Fokozatosan és szem előtt tartva a hatékonyságot, számomra ez a legfontosabb dolgok egyike. (A melom során is ezt vallom és teszek is érte nem csinálom meg 3x ugyanazt a melót mert 2. alkalommal már a makrót írom :) )

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.