Hirdetés

2024. június 4., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#45151) Petykemano válasza b. (#45145) üzenetére


Petykemano
veterán

Kicsit furcsa.
A cikk indoklásként arra hivatkozik, hogy a Milan/Milan-X-hez képest a Sapphire rapids magasabb ST teljesítménnyel fog rendelkezni. Ezt egyébként nem vonom kétségbe, mert az Alder lake IPC-je tényleg magasabb a szintetikus tesztek szerint

Viszont a Sapphire Rapids-ot most halasztották el megint. Tehát ha ma elérhető lenne mindkettő széles körben, akkor érthető lenne, de mire a SPR megjelenik, addigra már a Genoa lesz az ellenféle. Az persze lehet, hogy a Genoa IPC tekintetében nem lesz nagy előrelépés.
Persze lehet ,hogy az Intel kis mennyiségben már valójában szállítja a SPR-t és így jut hozzá az Nvidia.

Ami igazán különleges a SPR-ben szerintem az a HBM-es változat.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45152) Raymond válasza Yutani (#45149) üzenetére


Raymond
félisten

De hogy hutene ez le azt a 800W-ot amit regebben irt? Mert harom venti nem eleg hozza, a 600W-hoz eleg lenne (egy venti per 200W) de a 800W-hoz hianyzik onnan meg egy :D

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#45153) Busterftw válasza Raymond (#45152) üzenetére


Busterftw
veterán

Nem tudod mennyi van a hatuljan! ;]

(#45154) b. válasza Petykemano (#45151) üzenetére


b.
félisten

Igen a cikknel irtam pont ezt .A Sapphire valószínűleg hozza azt amit a Zen3 Epyc nehany dologban jobb is de olcsób az szinte biztos.
Az is tuti hogy a kovetkezo intel cucc ,az Emerald bele megy ebbe a foglalatba.Kerdes errol mit tud Nvidia,mert szerintem ezt Intel mar mernoki mintaban esetleg megoszthatta veluk.Igy igazabol ha kicsereli AMD-t Intelre megmarad a teljesitmeny es kulonosebb atdolgozas nelkül az erkező Emerald bepattintható lesz ugyan ezen Nvidia mellé.
És hát talán 2-3 év múlva ott lesz már Intel bérgyártása is ,amire NV igényt tart így a két cég mosr pár évre biztos összeborul és a fejlesztéseikeg összehangolják.
Nem tartom kizártnak,hogy a bejelentett késés Nvidia miatt történt.Egyszerre jött a hír hogy nagy az igény rá ezért a nagyvolumenü szállítást késleltetik pár hónappal valamint az Nv is most jelentette be a váltást.Összefügg a két dolog sztem.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45155) Devid_81


Devid_81
nagyúr

AMD RDNA/CDNA graphics roadmap unveiled, RDNA3 has over 50% better performance per watt, RDNA4 by 2024

Finally, AMD confirmed CDNA3 architecture will be the world’s first exascale APU design. This is achieved by combining CPU and GPU chiplets on a single die.

Komoly :Y

...

(#45156) Petykemano


Petykemano
veterán

Megint csökkent a kripto ára. Szép lassan csorog lefelé.

Jelenleg az ETH profitabilitása: 0.0158 USD/Day/MH [link]
(Nem tudom, hogy ez már áramköltséggel korrigált szám-e)

Ezt a kalkulátort alapul véve egy 100MH/s-os 250W-ot fogyasztó kártya $0.1/kWh áramdíj mellett már csak napi $1.23 profitot hoz.
Nagyüzemi bányászok esetén nem tartom kizártnak ezt az áram-árat és persze azt sem, hogy a kártya kevesebbet fogyaszt, tehát lehet, hogy van az $1.5/nap is

Ha valaki csak $0.2/kWh áron fut hozzá az áramhoz, akkor viszont már csak $0.6/nap

És ebből még lejön az infrastuktúra költsége - mondjuk telephely bérlés és/vagy légkondícionálás költsége.
Én - ha bányásznék - napi 400-500Ft-ért nem fűteném a szobát.
Magyarországon lakossági oldalon rezsicsökkentett áramár van. kormánypárti sajtóban szinte mindennap rémisztgetnek azzal, hogy nyugaton a 4-5x akkora jövedelmükből is alig bírják fizetni az emberek az egekbe szokott energiaárat.

Ennek ellenére nem csökkent az ETH network hashrate. Megállt ennél az 1.2PH/s értéknél.

Kicsit furcsa, hogy még mindig nincs pánikszerű "Sell-sell-sell" a hardveres infrastuktúra terén. Vajon ez azt jelentené, hogy még kitartanak bízván egy visszapattanásban?
Vagy azt, hogy még ez a $1-1.5/nap is elég jó pénz?
Vagy azt, hogy ezek döntően nem is nyugati területen üzemelnek, hanem olyan helyen, ahol még ennél is olcsóbb az áram?
Vagy azt, hogy ezek döntően nem is zsinóráramról üzemelnek már, hanem saját áramtermelő kapacitásokról?
Vagy azt, hogy valójában azok birtokolják az ETH nagy részét, akik a bányászati infrastruktúrát is és nincs hová hátrálni, mert ha a profitérdek megszűnésével leállítják a tranakció elszámolást végző infrastuktúrát, akkor az ETH, mint kriptovaluta platform vagy összeomlik?
Vagy ha esetleg össze nem is omlik, de néhány szereplő kiszállásával lecsökkenhet annyira a kapacitás, hogy a tranzakciós illeték nagyon megugrik és a bennmaradóknak megint meg fogja érni? (Chicken game)

Egyébként érdekes, hogy az AMD RDNA2 kártyák esetén 0.1|0.2kWh esetén $0.6|$0.3 /nap körül alakul a profitráta, ami még az Nvidia kártyáknál is alacsonyabb.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45157) Devid_81 válasza Petykemano (#45156) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Angliaban a jelenlegi villanyarak mellett ez mar boven negativba "termel".
Gondolom sokak kilohettek a hazi banyat mert tele van az ebay hasznalt RTX-ekkel. :K

...

(#45158) Yutani válasza Petykemano (#45156) üzenetére


Yutani
nagyúr

A 100% LHR unlock miatt az RTX 3xxx kártyák jobb hatékonysággal dolgoznak, mint a Nav2x kártyák, de a 6600/XT kártyák továbbra is az egyik leghatékonyabbak, csak éppen alacsony a darabonkénti hashrate. Pillanatnyilag kb 3000 Ft-ot képesek szedni egy hónapban. A havi 10k vagy afeletti bevételt csak a nagy Ampere kártyák tudják teljesíteni.

#tarcsad

(#45159) Petykemano válasza Devid_81 (#45157) üzenetére


Petykemano
veterán

Tehát azt mondod, hogy pánik nincs, de "stratégiai visszavonulás" az már érezhető.
Tehát a bányászok még pörgetik a kártyákat, de már feldobták az apróra őket.
nem mintha terveznék most vásárolni, csak kérdezem, szerinted/tapasztalataid szerint mennyire valószínű, hogy a 1-2 évet bányászatra használt kártyákat viszonteladói vállalkozás formájában, vagy közreműködésével bontatlanként, újként fogják megpróbálni értékesíteni?

(Nyilván persze nem olyanról van szó, akinek volt mondjuk 15-20 kártyája, hanem akikről videókat láttunk, hogy egész raktárakban magas szekrényeken pörögnek a ventik.)

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45160) Yutani válasza Petykemano (#45159) üzenetére


Yutani
nagyúr

Az elmúlt 2 hónapban jelentősen csökkentek a VGA árak a HA-n, leginkább az NV és a jól kaparó AMD kártyák. A 6600/XT kártyák ára csak 10-20k-t csökkent, mert már akkor is elég olcsók voltak. Most már MSRP alatt kaphatók, de persze csak a HA-n.

#tarcsad

(#45161) Devid_81 válasza Petykemano (#45159) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Kinai piacrol siman tudna jonni ujra csomagolt 'uj' hasznalt VGA, azokbol barmit kinezek.

Tobbi orszagbol talan nem, bar en most egy az egyben kerulnem a hasznalt Ampere/RDNA 2.0 karikat...inkabb nyogvenyelosen egy uj ha nagyon muszaj, ha nem akkor meg RTX4xxx :)

...

(#45162) Petykemano


Petykemano
veterán

mozgalmas ősz

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45163) keIdor válasza Petykemano (#45162) üzenetére


keIdor
titán

Jó drága lesz az október. :D
7800X és 4080 a terv.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#45164) Devid_81 válasza keIdor (#45163) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Az $2999 lesz plusz afa, szatyor kell , vagy elviszed kezben? :D

[ Szerkesztve ]

...

(#45165) Petykemano válasza keIdor (#45163) üzenetére


Petykemano
veterán

Azon gondolkodtam el, vajon növekszik-e majd a mono-vendor rendszer által kínált előny?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45166) KAMELOT válasza keIdor (#45163) üzenetére


KAMELOT
titán

[link]
4060----290-350W :) tiszta öröm!

Devid_81: OEM vesz doboz nélkül. ;]

[ Szerkesztve ]

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#45167) b. válasza KAMELOT (#45166) üzenetére


b.
félisten

a 170 wattos 3060 és a 200 wattos 3060Ti után többet fog enni a 4060 kopite szerint. az a 290-350 W bullshit clickbait egy cikk feltételezi. a 4060@900 watt is több, azt is le lehetne írni ennyi erővel biztos még többen ráklikkelnének.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45168) awexco válasza keIdor (#45163) üzenetére


awexco
őstag

Fèl vese eladàsra elôkèszít 🤣

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#45169) Petykemano válasza Petykemano (#45156) üzenetére


Petykemano
veterán

ajha, már csak $1000 egy ETH

Jelenleg az ETH profitabilitása: 0.0132 USD/Day/MH [link]
(Nem tudom, hogy ez már áramköltséggel korrigált szám-e)

Ezt a kalkulátort alapul véve egy 100MH/s-os 250W-ot fogyasztó kártya $0.1/kWh áramdíj mellett már csak napi $0.84 profitot hoz egy nap. $0.2 áramdíj mellett már csak 0.24
(nem számolva egyéb költséggel)

Szerintem $800 alatt már tényleg veszteséges lesz az üzemeltetés. Persze kérdés, hogy ha elkezdenek kiszállni a bányászatból, akkor vajon az magával hoz-e globális energiafelhasználás-csökkenést és ezzel együtt persze az energiaárak érezhető csökkenését.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45170) Raymond válasza Petykemano (#45169) üzenetére


Raymond
félisten

A gyakorlatban mar most is veszteseges. A Whattomine szamok alapjan $31c/kWh aramkoltseg mellett mar egyaltalan nincs profit [link] de igazabol ez mindegy mert $10c melett is csak $25 profit van egy honap alatt egy 3090Ti-vel.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#45171) b. válasza Petykemano (#45169) üzenetére


b.
félisten

és esik.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45172) Devid_81 válasza Petykemano (#45169) üzenetére


Devid_81
nagyúr

UK-ban mi Bulb nevu szolgaltatoval vagyunk:

Unit rate
27.63p per kWh
Standing charge
44.75p per day

NiceHash calculator (fogalmam sincs ez jo-e vagy sem, nem ertek hozza) szerint mar bukos, es ez bele sem szamolja kozel fel fontos napi keszenleti dijat...

Minerstaton szamolva meg -0.63£/nap ETH-ot banyaszni.

Passz en csak annyit latok, hogy tele van az Ebay 3090-ekkel es olcsobbak mint egy hasznalt RX 6800 :)

...

(#45173) Yutani válasza Devid_81 (#45172) üzenetére


Yutani
nagyúr

Itthon még azért pozitívban vannak a bányászok a rezsicsökkentéses áram költséggel.

#tarcsad

(#45174) zsid válasza Yutani (#45173) üzenetére


zsid
senior tag

Ha otthon nyomják. Ha olyan helyen ahol ipari áram van akkor már nincsenek.

<tRucKdriFteR>

(#45175) Jacek válasza zsid (#45174) üzenetére


Jacek
veterán

Nem teljesen igaz, pl az én szerződésemben rögzített áram ár van.
Ismerősnél meg benne van a bérleti díjban, ott rábaszott szegény bérbe adó mert akkora bányát raktak be anno hogy csak úgy zúgott.
Otthon is 5 évre rögzített árú áram van. Nem MO.

(#45176) zsid válasza Jacek (#45175) üzenetére


zsid
senior tag

Amire válaszoltam az Magyarországra vonatkozott, amit te írsz az meg nem Magyarország? Hogy függ össze?
Nálam emelkedett az áramdíj egy magyar iparterületen.

<tRucKdriFteR>

(#45177) Jacek válasza zsid (#45176) üzenetére


Jacek
veterán

Elnézést gondoltam nem MO a világ közepe és lehet hogy máshol máshogy zajlik.

(#45178) b. válasza Jacek (#45177) üzenetére


b.
félisten

erre válaszolt.. [link]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45179) zsid válasza Jacek (#45177) üzenetére


zsid
senior tag

Így csinálsz az Intel topikban is? :DDD :DDD

<tRucKdriFteR>

(#45180) Petykemano


Petykemano
veterán

15 milliárd dollár kripto-gpu. [link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45181) Jacek válasza b. (#45178) üzenetére


Jacek
veterán

Én arra írtam no offence volt csak hogy nem MO a világ közepe, viszont függ a világtól.

(#45182) Jacek válasza zsid (#45179) üzenetére


Jacek
veterán

Kezdem elveszteni a fonalat, de legyen igazad :DDD

(#45183) zsid válasza Jacek (#45182) üzenetére


zsid
senior tag

:DDD :R

<tRucKdriFteR>

(#45184) Devid_81 válasza Petykemano (#45180) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Es a sok ugyes-okos user meg igy msrp ar kozelben veszi banyaszoktol az 1+ evet padlogazon jaratott VGA-kat.

Remelem eljon az az ido amikor 1/3 aron sem tudjak majd eladni ezeket a felhalmozott VGA-kat...amen ;]

[ Szerkesztve ]

...

(#45185) Petykemano válasza Devid_81 (#45184) üzenetére


Petykemano
veterán

Pont ezen gondolkodtam, hogy egy boltban 150e-s 6600-at újonnan 80-90-ért lehet, hogy elvinnék, de használtan (talán bányából) 50e-nél többet nem adnék érte.
Tudom, hogy ezek a jelen valóságtól nagyon távoleső nagyon alacsony összegek. És lehet, hogy soha nem lesz ennyi, nem baj, nem halok bele, ha nem találkozik az általam elképzelt ideálkereslet a kínálattal.

Mindenesetre a HA úgy látom olyan hirdetésekkel van tele,.amik kézzelfogható raktárkészlettel promózzák magukat. Eddig ez nem volt jellemző sztem, hanem a JIT. Max 1-2 visszaküldött kártya, de nem az, hogy halmokban áll.

Mindenesetre persze ha van céggé alakult vállalkozás, ami kriptovaluta bányász gépek előállításával foglalkozott, nagytételben rendelt gput, nyilván próbál.úgy talpon maradni, hogy ugyanezen termékek kiskereskedelmével kezd foglalkozni. Én nem mernék onnan rendelni, mert nem.bíznék abban, hogy nem valami újracsomagolt, egyébként évekig bányásztatott terméket sóznak rám. Az újracsomagolás megfelelő gondossággal történt bontás esetén sztem megoldható és egy kisker bolt meg kiállíthat új számlát 2-3 év garival, nem köteles bemutatni, hogy ő mikor rendelte.

Mindenesetre néhol.drágábbak, mint az ÁK-n, tehát még elég magabiztosan tartják magukat az árak a "használt" piacon is.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45186) Yutani válasza Petykemano (#45185) üzenetére


Yutani
nagyúr

RX 6600/XT kártyát már egy ideje lehet MSRP alatt kapni HA-n, viszont az NV kártyák magasabban vannak még. Persze itt bizonytalan előéletű (=bányász) kártyákról van szó. Meg az eddig csak játékra és netezesre használtakról.

#tarcsad

(#45187) olymind1 válasza Petykemano (#45185) üzenetére


olymind1
senior tag

Igen, elég érdekesek még a használt árak is, igaz pár hónapos kártyát majdnem teljes bolti garanciával bevállalható lenne talán olyan 100e körül, de németeknél 300€, forintban 120e: PowerColor Radeon RX 6600 Fighter, 8GB GDDR6, HDMI, 3x DP
Egy fokkal jobb hűtéssel példányok pedig 320-325€-ért /130e forintért kaphatóak, ráadásul 2 játék is jár melléjük, az egyik az új Saints Row, a másik a Forspoken. Persze nem mindenkit érdekelnek ezek a játékok, de akiket igen, azoknak jó vétel lehet ennyiért. Mondjuk persze lehetne továbbra is jobb áron, mert ilyen 128bites agyonherélt kártyák amik igazából a 200€-s 5500 XT-t kéne leváltaniuk így 2.5 évvel később, de a 6600XT még mindig 400€ körüli áron megy, miközben néha a sima 6600 még az 5600XT-t sem előzi meg és mégis többe kerül. Szóval van még hova alakulnia az áraknak. :K

(#45188) Petykemano


Petykemano
veterán

Crypto Crash

Hááát...
A cikkben azt említik, hogy a 3060Ti-ket lehet kapni $300-350-ért.
A 3060Ti msrp ára $399.
Háááááát... $50-100 olcsóbban megkapni egy 0.5-1.5 évet ment használt kártyát az eszköz életciklusának végefelé közeledve egy 2-3-szoros teljesítményrobbanás küszöbén... nem valami acélos kedvezmény.

jójó, persze, tudom, 3060Ti-t sosem lehetett kapni $399-ért, de akkor is.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45189) paprobert válasza Petykemano (#45188) üzenetére


paprobert
senior tag

Valamint "csak" a konzol grafikai szintjén mozog, erősödő VRAM limittel.

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#45190) Yutani válasza Petykemano (#45188) üzenetére


Yutani
nagyúr

Miközben az Aliexpressen 80k a legolcsóbb 4GB-os RX 470, de van 8GB - os 200k-ért is.

Nem látom a változást, vagy az Aliexpress csak balekoknak szól.

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#45191) b.


b.
félisten

Visszautalva Igor tesztjére [link]
A zöldek azért megoldják, hogy ki lehessen mutatni az konkurenciát is a PCAT segítségével.

"Nvidia's PCAT-in action. Power monitoring RX 6800 XT. CapFrameX TBP Sim on the right side is not far away.
Let's hope AMD will provide proper TBP sensors with upcoming RDNA 3."

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45192) Devid_81


Devid_81
nagyúr

RTX 4070 with 7168 cores and 10GB 160-bit memory?

Finally, RTX 4070 sees a rumored spec update. The card is no longer expected with 12GB memory but 10 GB instead. This would also mean a narrower memory bus from 192-bit to 160-bit. It is said that RTX 4070 would feature 7168 CUDA cores, which would mean 512 disabled CUDA cores on AD104 GPU.

3070Ti confirmed

...

(#45193) Shing válasza Devid_81 (#45192) üzenetére


Shing
őstag

Egy ideje nem követem a helyzetet, miért marad el a memória fejlődés (már megint)? Kicsit fura hogy az AMD már 6 éve 8GB-t pakolt egy RX470-re és erre nem sikerült ráduplázni ennyi idő után a felsőkategóriában. :F

(#45194) Devid_81 válasza Shing (#45193) üzenetére


Devid_81
nagyúr

nVidia az mostansag ugyesen betalal a 'minimum' vram maximum aron uzletpolitikaba :)

Ez a 3070/10GB azert talan nem annyira veszelyes, meg viselheto ha azt nezzuk 1080p max 1440p-re kell.

Hozzateszem nekem sem tetszik, mert van par jatek ami meg FHD mellett is eszi a vramot rendesen, de nah kozepkategia felso kategorias aron, sajnos mar csak ennyire fussa :(

...

(#45195) Jacek válasza Shing (#45193) üzenetére


Jacek
veterán

De sikerült az AMD-nek :DDD

(#45196) Jacek válasza Devid_81 (#45194) üzenetére


Jacek
veterán

Szentem Jensen tejel a ETH fejlesztőinek nehogy bedobják a mergét a 4000-es sorozat előtt :DDD Másik oldalon meg a fejlesztőknek hogy tolják az UE5 hardware temetőt :D

[ Szerkesztve ]

(#45197) keIdor válasza Devid_81 (#45194) üzenetére


keIdor
titán

Itt szerintem arról van szó, hogy a GA104 utód a AD103 lesz és a GA106 utód az AD104.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#45198) Devid_81 válasza Jacek (#45196) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Remelem sikerul nekik a 2.0-ra valo atallas meg next gen elott.
Csak azt tudnam akkor most mivel fognak minket c0patni?
Covid mar senkit nem erdekel, a haboru meg igen...oda a banya...lehet csak siman az MSRP lesz olyan, hogy meg a szomszed is felsir majd almaban? :F :D

Keldor: valami olyasmi van most.
A masik oldalon is hetente valtozik a spec, sztem tomeges etetes van + ingyen reklam :K

...

(#45199) b.


b.
félisten

az A380 AMD platformon még rosszabb. [link]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45200) Pakmara válasza b. (#45191) üzenetére


Pakmara
őstag

De ez lényegében szintén egy hardware-es mérés nem? [link] Egyébként jó proginak tűnik, szívesen elméricskélnék vele :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.