Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#45101) b.


b.
félisten

[Nvidia's Grace CPU Superchip to Power Two New Supercomputers Up to Ten 'AI ExaFlops']
Jön a Grace :)

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45103) Petykemano


Petykemano
veterán

The PC GPU market shipments decreased by -6.2% sequentially from last quarter and decreased by -19% year-to-year.

Közben az AMD részesedés most is csökkent.
Eddig magyarázható volt azzal, hogy az Nvidia többet tud gyártani. De most hogy csökken az ár és az amdéé jobban, vajon mi a magyarázat?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45104) hokuszpk válasza Petykemano (#45103) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

túl jó a Samu 8nm.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#45106) Yutani válasza Devid_81 (#45105) üzenetére


Yutani
nagyúr

Tehát 2 generáció per foglalat? Már ha az Előző Lake még belemegy az 1700-asba.

#tarcsad

(#45107) Devid_81 válasza Yutani (#45106) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Ugy latom Intelektol ennyi, 2 generacio jaja. :K
Tokre nem ertem Oket miert kell ezt csinalni, ennyire megvan kotve a kezuk az alaplap gyartok oldalarol es "muszaj" mindig masik alaplap 2 evente?

Bar ne szaladjunk nagyon elore, majd meglatjuk a pirosak mit talalnak most ki nekunk az AM5-el.

...

(#45108) Gyuri27


Gyuri27
félisten

Mi ezen az újdonság? He nem foglalatot cserél akkor chipsete, ramot. Mindegy csak új lap kelljen alá.

Amd - Radeon - Ryzen

(#45109) keIdor válasza Devid_81 (#45107) üzenetére


keIdor
titán

Nem is a két generáció a gáz, hanem a második chipsetjeik.
Z270, Z590, Z790-re gondolok.
Veheted meg ezekből a 250 ezres Hero-t vagy Mastert, Unify-t aztán csak az aktuális megy bele.
Mi ez már?

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#45110) Busterftw válasza Devid_81 (#45107) üzenetére


Busterftw
veterán

Biztos megvan nekik a statisztika, szerintem elenyeszo azok szama, akik 3-4 CPU generaciot pakolnak 1 lapba, illetve evente cserelnek CPU-t.
Aki meg uj gepet/OEM/osszerakottat stb vesz, kb tokmindegy, szinten nem evente fog komplett gepet/CPU-t cserelni.

Nekem most a Z690-be belemenne a Raptor lake ha ugy van, de ez is boven eleg lenne tobb evre( mehetnek 12600K-rol 12900K-ra, vagy egeszen 13900K-ra), ha kivancsisagbol valtanek, akkor meg foleg boven eleg. Ertem en hogy jo lenne, csak kicsit tul van lihegve a tema.

(#45111) Yutani válasza Busterftw (#45110) üzenetére


Yutani
nagyúr

Túl van lihegve a téma? Akkor az AMD feleslegesen biztosított Ryzen 5xxx támogatást akár az első generációs lapjaihoz is, és akik erre vágytak, igazából csak maroknyian vannak. De azok hangosak! :DDD

#tarcsad

(#45112) Busterftw válasza Yutani (#45111) üzenetére


Busterftw
veterán

Nem feleslegesen. Én csak azt mondom az igény erre sokkal kisebb mint gondolnánk.
A DIY piac kicsi, ezen belül azok aránya akik évente cserélnek(nének) CPU-t, mégkisebb.
Lásd a fenti példákat.
4-5 éven belül már alaplap szinten is lehetnek olyan változások (feature stb) amik miatt kellhet új socket.

(#45113) Valdez válasza Busterftw (#45112) üzenetére


Valdez
őstag

Szerintem a folyamatosan növekvő árak miatt, épp hogy megint egyre nagyobb szükség lenne/van a hosszú távú supportra.

(#45114) b. válasza Valdez (#45113) üzenetére


b.
félisten

Az alaplapgyártók sírnak amúgy a legjobban ez miatt. A régi HEDT platform árain adják most a jobb felső kategóriás de nem prémium alaplapokat , hogy keressenek pénzt...Nekünk felhasználóknak természetesen az a jó, ha sokáig támogatott egy deszka csak nekik nem jó. Én a 2 generációnak is örülök az Intelnél a régebben nyomatott 1 gen új chipset helyett, ez is már valami magukhoz képest persze nem AMD hez.
Persze én 4-5 évente cserélek csak CPU-, aki gyakrabban, annak ez nagy hátrány.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45116) b. válasza Devid_81 (#45115) üzenetére


b.
félisten

ha 3080( Ti ) teljesítményű lesz akkor pont nem érdekel hogy 4060 vagy 4070 fogyaszt 220 wattot aki kisebb TDP- akar az majd vesz 4050 -4030 vagy milyen kártyát mindegy minek hívjuk őket az érkező szegmensekbe.
A 3060 Ti most is 200W

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45117) Petykemano válasza Valdez (#45113) üzenetére


Petykemano
veterán

Nem csak az árak miatt, hanem a magas árakat indokló helyzet miatt.
Mármint elvileg ugye a magas árakat magas anyagköltség, hiányok, magas energiaköltség, szűkös szállítókapacitások miatti magas szállítási költség. Tehát elvileg azért mert magasabbak árak, azt elvileg ugye nem valamiféle önkényes piactorzítás okozza, hanem ezek a költségnövekedések. A magasabb ár hosszútávon azt is eredményezheti, hogy összességében kevesebb terméket fognak eladni. 20-25eFt-os alaplapból lehet, hogy el lehet adni generációként 1-et. 100eFt-osból meg már lehet, hogy nem. Költségoldalról nézve tehát mindenkinek jobb lenne, ha a támogatási idő megnőne.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45118) Devid_81 válasza b. (#45116) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Ezzel csak az a baj, hogy par generacio utan lehetne akar 300Wattos is, ha epp mindig gyorsabb mint az elozo generacios X/Y 500-600Wattbol, ha erted mire gondolok.

Azert az XX60-as VGA-k beleferhetnenek (szvsz) meg a tipikus miniPC/HTPC-kbe stb, de egyre kisebb az esely ilyen fogyasztas mellett (ha igazak a pletykak)

Sajnos mar soha nem lesz egyetlen generacio sem olyan mint a Pascal volt :(

[ Szerkesztve ]

...

(#45119) b. válasza Devid_81 (#45118) üzenetére


b.
félisten

Értem de az is egy súlyos probléma ha nincs elég előrelépés teljesítményben. tekintve hogy valószínűleg brutális áron fognak jönni. A 4060 szerintem 500$ körül fog bemutatkoizni MSRP-n de 400+ az szinte biztos ezért kell hogy gyors legyen.
Ha 4060 220W ból mondjuk hozza a 350 W teljesítményű 3080 vagy ne adj isten a 3090 teljesítményét akkor azt mondom jó ez a fogyasztási adat lehet.

Most az hogy 200 vagy 150 W alatt valószínűleg majd az Ampere refresh verziói lesznek, az más tészta. Lehet hogy lesz megint GTX vonal vagy ilyesmit tudok elképzelni, mint a Turingnál és lesz az Ada meg lesz az Ampere refresh, alul.
Szerintem ha nagyjából azt mondjuk igazak a pletykák akkor nagyobb előrelépés lesz mint eddig valaha volt, pascalnál is komolyabb. és azt gondolom ezt helyezik most előtérbe a gyártók az energiahatékonyság helyett.
Majd az MCM szerintem jobban erről fog szólni. :K
Amúgy a Titanra kopite 800W+ pleytkát mond vízhűtéssel, hibrid módon megoldva, Gondolom 5000 $ feletti áron. :DDD

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45120) HSM válasza Devid_81 (#45115) üzenetére


HSM
félisten

Nekem sem tetszik ez a trend. :N Ugyanakkor elvileg minden drágul, és már így is volt elég felháborodás a generációk drágulása révén. Ha még a jó perf/watt mutató miatt túl is kéne tervezni a GPU-t, nem biztos, hogy megfizetnék.

Hiába volt pl. remek perf/watt aránya a 6800-as Radeonnak [link] , nem azt olvastam a fórumokban, hogy milyen takarékos, hanem hogy hogyan lehet még húzni rajta (azaz a porba dönteni a gyárilag remek perf/watt mutatóját). :DDD

(#45121) KAMELOT válasza HSM (#45120) üzenetére


KAMELOT
titán

Ja majd jön a TITAN 900W körüli fogyival. Milyen jó lesz. :)

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#45122) Devid_81 válasza HSM (#45120) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Jo de az RX 6XXX topikba be sem szabad menni, mert rogton megfertoznek a tuningosok :D
Anno engem is megdobaltak, amikor sem az RX 6800 XT-bol sem vagy utana a 6900XT-bol nem tapostam ki a sz@rt sem...
Csak probaltam alulfeszelni+szolid OC, de az ott nem eleg :N :DDD

[ Szerkesztve ]

...

(#45123) b. válasza Devid_81 (#45122) üzenetére


b.
félisten

-

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45124) b. válasza Devid_81 (#45122) üzenetére


b.
félisten

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45125) HSM válasza KAMELOT (#45121) üzenetére


HSM
félisten

Szerintem addig volt jó, míg egy erős CPU kijött legfeljebb 100-150W-ból, egy GPU 200-250W-ból. :K
Főleg, amikor egy pár wattos mobiltelefon is már relatív csodát tesz ahhoz képest, mire voltak képesek 10 évvel ezelőtt. Vagy másik példa, a 23W-os Ryzen 4650U-s notebookom remekül lehet StarCraft2-zni szép grafikával, IGP-vel. Arra célzok, a technológia adott lenne, hogy remek perf/watt arányú termékeink legyenek, de valahogy az emberek többségét mintha nem ez mozgatná meg.

#45122 Devid_81 : A 6800XT is egyébként piszok mód bírja az alulfeszt, és meg is hálálja. :K Bár itt az AMD-nek is jár egy füles, hogy miért kell ehhez harmadik féltől származó szoftverrel a registry mélyét bújni (MorePowerTool). Bár azért itt van némi szándék legalább a WattMan-ból, hogy tudsz választani előre paraméterezett profilokból is.

(#45126) Jacek válasza b. (#45119) üzenetére


Jacek
veterán

Ne má :DDD "Ha 4060 220W ból mondjuk hozza a 350 W teljesítményű 3080 vagy ne adj isten a 3090" tudom hogy viccelsz de ez mar annak is sok :) Oruljunk ha 3070Ti- megpiszkalja alulrol 3070-es aron :DDD Ez a szep fenyes jovo es majd arat emelnek mert nincs bevetel nem fogynak a kartyak.... Lassan a belepo szint annyi mint egy PS5 LOL :DD

(#45127) b. válasza Jacek (#45126) üzenetére


b.
félisten

:N
Persze nehéz megmondani mi lesz, de ugye folyamatosan az jön hogy a 3090 2.3x teljesítény a cél a 4090 nél, de már van olyan hír is, hogy annál nagyobbat fog lépni a csúcs Ada és a Radeon is.
Persze nehéz olyan dologról beszélni ,ami még nincs itt de, ha tényleg a 4090 2x gyorsabb lesz mint a 3090 akkor a 4060- 4070 -4080 között ha 25-30 % lépcsőket feltételezünk akkor is elérhető cél lehet. Hangsúlyozom ha valóban igazak ezek a pletykák és nem raytracingról, vagy extra DLSS ről FSR ről vagy egyéb félrevezető infokról van szó.

Más magyarázat nem igen lehet egy TSMC 4-5 nm gyártáson készülő 220W os GPU ra. Azt gondlom ez alap elvárás hogy a 3080 meglegyen de inkább az fölött,3080 Ti 220 wattból.
Ha ennél kevesebbel elégedett lennél ilyen fejlett csíkszélen készülő 220 Wattos GPU tól , azon csodálkoznék.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45128) Jacek válasza b. (#45127) üzenetére


Jacek
veterán

Ez Tflopsban meglesz :D 4090 meg 8k-RT-ben 28 helyett 47 FPS lesz :D

(#45129) Petykemano válasza HSM (#45125) üzenetére


Petykemano
veterán

Mindig az utolsó 5-10% okozza az 50-100%-kal magasabb fogyasztást. Sőt, megkockáztatom a pareto elv is érvényes lehet: a teljesítmény felső 20%-a okozza a fogyasztás 80%-át.
Kíváncsi lennék, vajon ez az élet más területein is hasonlóképp van-e. Mármint hogy a ár/érték arány (ár itt most a fogyasztás) görbe nem lineáris
Vajon lehetnének kulturált fogyasztású belsőégésű autóink, ha nem a magas nyomatékért és a 2tonnás biztonságért lennénk hajlandók fizetni?
Lehetnének normális élettartamú eszközök? Az utolsó 20%-os spórolás veszi el a tartósság 80%-át?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#45130) Gyuri27 válasza Petykemano (#45129) üzenetére


Gyuri27
félisten

Ez többször ki lett mérve. Az utolsó 50-100MHz oc esetén kemény wattokat kajál. Aki kiméli a cuccát nem is szokta ezt hagyni. Akinek kell még az az 5-10 képkocka az meg kitaossa a szart is a rendszerből.

Amd - Radeon - Ryzen

(#45131) HSM válasza Petykemano (#45129) üzenetére


HSM
félisten

Így igaz, mivel a perf/watt görbe vége már általában erősen exponenciális alapvető fizikai összefüggések okán. :K Pl. a Ryzen 5 3600-asom mértem [link] , ott a gyári feszes 3600Mhz alapórajel üresjárathoz képest +44W-ból hoz 1442 CB pontot, míg a lapomban sajnos kicsit "gyárilag" felpiszkált limites PB beállítás üresjárathoz képest 88W-ból hozott 1610 pontot, azaz itt +11% tempó lett pontosan dupla (CPU) fogyasztásból. :DDD A gyári PB-jával nem is használom soha, mert nézni rossz, amit úgy produkál.
Egyébként az 5950X-ben nekem ez nagyon nagyon tetszett, hogy a rengeteg maghoz képest viszonylag szolid (140W) fogyasztásból hozott brutális teljesítményt, tulajdonképpen így eléggé hatékony tartományban működtetve a sok szilíciumot, amit beleraktak. Jól látszik, hogy így mennyivel hatékonyabban dolgozik, mint amikor egyetlen CCD-re (kevesebb szilícium) jut ugyanakkora fogyasztási keret (5800X) [link] . A konkurencia is fényévekre van ettől [link] , hiába a hangzatos elnevezésű e-magok.

Normális élettartamú, gondosan megtervezett eszközeink is lehetnének. De nem abban van a nagy pénz sajnos, és ma a legtöbben arra hajtanak, akár kínálati, akár keresleti oldalról...

Nagyon OFF...Az autóknál szerintem a baj, hogy ahogyan a legtöbben használják teljesen fenntarthatatlan, tonnákat kell cipelni óriási távokra, rendszeresen, gyorsan, tömegek által használva. :N Erre szerintem az elektromos sem megfelelő megoldás. Remélem hamarabb kap észbe az emberiség, és talál ki valami megoldást, minthogy egy perzselő tűzgolyót csináljon a bolygónkból, de ez már egy másik topik témája.... A "hódítsuk meg a Marsot" mint alternatíva nekem nem jön be.

[ Szerkesztve ]

(#45132) KAMELOT válasza HSM (#45125) üzenetére


KAMELOT
titán

Bizony lehetne kicsi pref/watt is, de nem ez lett a cél, éppen megfordult a kocka.
Kicsi nm és nagy fogyasztás. Azért RUMOR-ba TITAN 900W az durva. OC mennyi lesz 1200W-os bios? :D

Autókhoz meg.....hát igen ott is elég lenne a kicsi suzuki 900kg-val és 4-5L fogyival. Ehelyett veszel 60.000€ 2t feletti elektromos kocsit. Na ennek semmi értelme.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#45133) GeryFlash válasza Jacek (#45126) üzenetére


GeryFlash
veterán

Az a minimum lenne hogy egy S*msung 8nm --> TSMC 5nm utan 150%os perf/watt aranyt hozzon. Akkor meg architekturabol nem is leptunk elore. raadasul amit Petykemano ir, a 4060 valszeg sweet spoton lesz mig a 3080 boven nem (csucsok nem is lehetnek azon).

Szerintem realisan a 3080 kozott lesz feluton, a kerdes hogy mennyivel lesz 220W felett.

[ Szerkesztve ]

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#45134) Jacek válasza GeryFlash (#45133) üzenetére


Jacek
veterán

Kivancsian varom :D

(#45135) hokuszpk válasza b. (#45114) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

szvsz az alaplapgyartok hulyen szamolnak. Minden egyes eladott proci ala kell lap.
Ha en holnap lecserelem az 5700G -t, akkor az nem a kuka fele fogja venni az iranyt, hanem eladom vagy megkapja valaki a csaladban. De ha a 2700 helyere ujitok valamit, azt se fogom kulcstartora fuzni, errefelé sokan orulnenek még egy ilyen cpunak is. ( oké, Arabus nem. )

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#45136) Devid_81


Devid_81
nagyúr

NVIDIA GeForce RTX 4080 might have 100W higher TDP than RTX 3080

kopite7kimi Possible RTX 4080, PG139-SKU360, has a 420W TGP, still uses AD103.

Kemeny, majd jo lesz holegfuvonak ;]

...

(#45137) KAMELOT válasza Devid_81 (#45136) üzenetére


KAMELOT
titán

Enyém az is szépen fűti a szobát télen! :)

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#45138) Yutani válasza Devid_81 (#45136) üzenetére


Yutani
nagyúr

Kérdés, hogy tényleg lesz-e 2-2.5x teljesítmény. Ha igen, akkor elfogadható trade-off.

#tarcsad

(#45139) KAMELOT válasza Yutani (#45138) üzenetére


KAMELOT
titán

Ha lesz 2-2,5x teljesítmény akkor az ár is ennek megfelelő lesz. Ez a gond!

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#45140) Yutani válasza KAMELOT (#45139) üzenetére


Yutani
nagyúr

Olyan szempontból nem baj, hogy a drágán vett kártyáink nem értéktelenednek el olyan gyorsan, ugyanakkor értem az általad felvetett problémát is.

#tarcsad

(#45141) MaximPeti


MaximPeti
csendes tag

Moore törvénye halott megint nagyot kamuzott. ;] Csodálkoztam is, hogyan fog elférni az a plusz 751 láb az 1800-hoz képest ugyanakkora felületen, hát sehogy. :D Ez az 51-el több láb még hihető.
Intel Meteor Lake & Arrow Lake Desktop CPUs To Utilize LGA 1851 Socket, Full Socket V1 Details Leak Out

ex hwsw nick: Max Payne | reg: 2002

(#45142) b. válasza Devid_81 (#45136) üzenetére


b.
félisten

Ez továbbra is azt erősíti bennem hogy egy 220 wattos Ada( RTx 4060) elérheti egy 3090 teljesítményét. Kopite kiemeli hogy ez raszterizációban értendő, RT ben nagyobb lesz az előrelépés .

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45144) Busterftw


Busterftw
veterán

Intel Germany Mega Site Gets €6.8bn in European Chips Act Funding

17 milliárd euros teljes beruhazas 40%-at.

(#45145) b.


b.
félisten

[Nvidia Switches Gears, Chooses Sapphire Rapids Over AMD EPYC]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45146) Yutani válasza b. (#45145) üzenetére


Yutani
nagyúr

A single thread teljesítmény sosem megy ki a divatból. :DDD

#tarcsad

(#45147) Devid_81


Devid_81
nagyúr

NVIDIA allegedly designed a triple-fan reference cooler for GeForce RTX 40 graphics with AD102 GPU

kopite7kimi
@kopite7kimi
At least, they designed a triple-fan cooler for reference board of AD102.

...

(#45148) Locutus válasza Devid_81 (#45147) üzenetére


Locutus
veterán

Jaj már.. lerí róla, hogy csak a mostani van átfotosoppolva.
Már nem tudják kínjukban milyen clickbait cikket találjanak ki...

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#45149) Yutani válasza Locutus (#45148) üzenetére


Yutani
nagyúr

Jaj most az a bajod, hogy a ventik copy-paste és a középső át van méretezve? :D

#tarcsad

(#45150) Devid_81 válasza Locutus (#45148) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Kopper mondta, ugyhogy igy lesz es kesz ;] :DDD

Mekkora lenne, ha most semmi nem jonne be neki...
Akarmilyen kozel is ul a csavo a tuzhoz, remelem NV volt olyan okos most, hogy csak neki elkezdjenek false infot nyomni, hogy azokat tovabbitsa :D

...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.