Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#43001) olymind1 válasza tisztelturam (#42997) üzenetére


olymind1
senior tag

Arról nem is beszélve hogy kb 120 ezerről illene indulnia, mert csak egy 330 $/€-s kártya. De ahhoz képest hogy 60-as szériába tartozik még az is picit sok árnak érte, nemhogy 300+ ezer forint. :U

(#43002) Petykemano


Petykemano
veterán

"Sum it up: NVIDIA doing GPP again in China, hijacking OEMs so making RDNA2 laptop designs will lose rebates and supply, resulting them making much less money. OEMs are forced to kneel down before NVIDIA. Basically anti-competitive but you can't sue them because region specific."
[link]

Hallott valaki valamit a dologról?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#43003) Yutani válasza Petykemano (#43002) üzenetére


Yutani
nagyúr

Ez érdekes lesz, ha igaz. Sajnos Kínában sokmindent meg lehet tenni.

Ugyanakkor az AMD mit tud tenni? Saját "programot" indít?

#tarcsad

(#43004) Busterftw válasza Yutani (#43003) üzenetére


Busterftw
veterán

AMD-nek ott az AMD Advantage, Ryzen procihoz Radeon gpu.
Bar azt nem tudom milyen tovabbi elonyokkel jar, bar arukapcsolas azert megvan.

(#43005) b.


b.
félisten

[Intel DG2 portfolio with guessed performance levels, based on rumors ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43006) keIdor válasza b. (#43005) üzenetére


keIdor
titán

Jövő év végére ez már csak középkategória lesz, az RDNA 3 és Ada el fogja rendesen verni.
Az hogy ezek elérhetősége és ára hol lesz persze más kérdés. :)

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#43007) b. válasza keIdor (#43006) üzenetére


b.
félisten

hát csúcsban biztos, de a mostani helyzet és elérhetőség szerint szerint sok ember még nagyon messze lesz a 2080 ti fölötti teljesítményű kártyáktól a 3070 ti pedig ott van.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43008) b.


b.
félisten

[Nvidia CEO says ARM smartphone chips with GeForce GPUs are not coming any time soon, AMD and Samsung can get the edge with the upcoming RDNA2-powered Exynos SoC]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43009) b.


b.
félisten

[AMD banned "unsubstantiated rumors"]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43010) wjbhbdux válasza b. (#43009) üzenetére


wjbhbdux
veterán

/r/amd = reddit nem a cég

/s

(#43011) b. válasza wjbhbdux (#43010) üzenetére


b.
félisten

jah az r betű lemaradt de a cikk egyértelmű.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43012) Abu85 válasza b. (#43011) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Egyébként ez eddig is így volt. A megbízhatatlan forrásokat tiltják az r/amd subredditen. Erre van egy szabályzatuk, ami kitér rá. Most ez egy közösség, saját szabályokkal, ha valakinek nem tetszik, akkor csináljon egy másik AMD subredditet.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#43013) b. válasza Abu85 (#43012) üzenetére


b.
félisten

na igen, de reddit azért elég jó kis fórummal van megáldva, moderátorokkal stb. ahhoz hogy mondjuk egy informátor eljusson arra a szintre mint kopite ugye azon kívül, hogy kapcsolat kell, kell egy bizonyos megbízhatóság is. Most ki fogja majd megmondani, hogy az a tag esetleg egy újabb kopite vagy komachi, megbízható hírekkel ha az első ilyen pletykája után kivágják.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43014) b.


b.
félisten

[Nvidia and Valve are bringing DLSS to Linux]

[The Nvidia GeForce RTX 3080 Ti's hash rate limiter also targets other mining algorithms]

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43015) b.


b.
félisten

egy kis érdekesség a szivárogtatókról és a találati arányról. .. Adored tv....khm [link]

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43016) Abu85 válasza b. (#43015) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Szegény WCCFtech, Coreteks, MLiD... már a futottak még kategóriába se férnek be. :D

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#43017) b. válasza Abu85 (#43016) üzenetére


b.
félisten

Pont írták alatta a kommentekben. WCC is jobb mint Adored.Mostanában, úgy egy éve azért sok hülyeség nem jön tőlük. Cserébe Coretekstől igen . :DDD

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43018) paprobert válasza Abu85 (#43016) üzenetére


paprobert
senior tag

A statisztika nem hazudik. Az AdoredTV-nek 26%-kal több helyes állítása volt, mint a második helyezett APISAK-nak.

:))

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#43019) Abu85 válasza b. (#43017) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

A Coreteksnek lelkileg is beütött, hogy Jensen azért nem rakta rá a traversal coprocessort a GeForce-okra, mert ők leleplezték. Ezt nem tudják kiheverni, és azóta folyamatosan hibáznak. :D

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#43020) b. válasza Abu85 (#43019) üzenetére


b.
félisten

:DDD :DDD

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43021) Petykemano válasza b. (#43015) üzenetére


Petykemano
veterán

AdoredTV a pályafutását úgy kezdte, hogy nyilvánosan elérhető, mások által publikált információk alapján próbált spekulálni, következtetni. Ezeket általában senki nem kéri számon olyan keményen, hiszen bárki által elérhető információkból okoskodni bárki tud. Mindenki tisztában van vele, hogy az csupán egy vélemény.

AdoredTV-t szerintem az különbözteti meg a többi leakertől, hogy nem csak publikálta az általa talált vagy neki eljuttatott információkat, hanem a kezdeti szokását megtartva próbált spekulálni, következtetéseket levonni.

Én nem néztem át, hogy melyik "leaker"-nek pontosan milyen állításait vették szemügyre. És nem is kívánom magam beleásni. Viszont pár AdoredTV hozzászólás szembejött, amiben kritizálta a neki tulajdonított állítások összeállításának minőségét.

Pl:
Elhangzott:
"If the consoles are pulling 250W while gaming, Nvidia knows the RDNA2 on the desktop will be a furnace"
Ebből kivonatolt állítás:
"RDNA2 on desktop will be a furnace"
Ítélet:
false
[link]

Én értem a logikát. Ha valaki azt mondja, hogy ha "ha elborul az ég, akkor esni fog", és végül nem borul el az ég, akkor az illető tévedett azzal kapcsolatban , hogy esni fog-e.

Pl:
Elhangzott:
"Zen X is a thing"
Ebbol kivonatolt állítás
zen X is a thing associated with zen 2
Ítélet:
false
[link]

Szóval mert nem hamar következett be, már hamis állítás. AdoredTV nyilván csak kitalálta és sőt, talán az AMD-nek is csak onnan jött a Milan-X, illetve Vermeer-X elnevezés, ahogy mostanában a precíz és alapos leakerek nevezték ezt a fejlesztést.

Pl:
Elhangzott:
"If you have a 6C/12T part, you may as well make a 6C/6C part"
Ebbol kivonatolt állítás:
lesz 6C/6T sku
Ítélet:
false
[link]

Nekem nem tűnik fair-nek minden egyes feltételes módban elhangzott mondatot végül igaztalannak bizonyuló "leaknek", vagy állításnak felfogni.

Amúgy a munkásságának csak egy részét képezték a szivárogtatott információk publikációja. A statisztikai és hírelemzői alapokon nyugvó "leleplező" videói szerintem hiányoznak a tech-közéletből.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#43022) Yutani válasza Petykemano (#43021) üzenetére


Yutani
nagyúr

Van Zen 6c/6t part, mégpedig a Ryzen 5 3500X. Tehát ez rögtön true.

#tarcsad

(#43023) GeryFlash válasza b. (#43005) üzenetére


GeryFlash
veterán

Azert az komoly lenne ha az Intel jobb perf/wattot hozna Intel 10nm-en mint az Nvidia a Szarszung 8nm-en. Es nem az Nvidia sara lenne, tokeletesen arazna be az ocska Shitsung gyartosort, ahogy az most latszik a Snapdragon 888-nal is, soha nem volt meg ekkora a difi Snapi es Apple SOC kozott.

[ Szerkesztve ]

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#43024) Petykemano válasza GeryFlash (#43023) üzenetére


Petykemano
veterán

Azért ezt így elég bátor kijelenteni.
Az Apple saját tervezésű architektúrát gyártat a TSMC 5nm-es gyártósorain
A Qualcomm 888 pedig egy Arm által tervezett (gyári) X1 a Samsung 5LPE vagy 5LPP technológiáján készítve.

Hogy mondod meg, hogy
- az Arm X1 van lemaradva az Apple mag-architektúrájához képest?
- Qualcomm volt "lusta", hogy gyári X1 magokat használt ahelyett, hogy valami saját feljavított architektúrával dolgozna, mint régebben
- vagy tényleg a Samsung 5nm annyival gyengébb, hogy arra az gyári X1-nél jobbat tervezni nem is lehet
?

[link]

Készült már X1 TSMC 5nm-en?

Nem védeni akarom a Samsungot, mert látatlanban én is azt gondolom, hogy gyengébb gyártástechnlógiával rendelkezik, mint a TSMC, de azért nem varrnék mindent a SS nyakába a QCSD vs Appl különbségből. Szerintem azért a Qualcomm is megerőltethette volna magát , hogy kihozzon valami jobbat, miint a gyári mag. (A Samsung próbálkozott ez volt a Mongoose mag, de nem jött be nekik és elengedték)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#43025) GeryFlash válasza Petykemano (#43024) üzenetére


GeryFlash
veterán

Nezd meg mely chipeket gyartotta a Szarszung (Snapdragon 835, 845, 888) es melyeket a TSMC (855, 865) es ezezk kozul melyikeknek volt adott evben a problema a tulmelegedes. Igen annal. Persze ezt is lehet kodositeni hogy ekkor is az ARM volt a ludas.
Nem veletlen hogy az Applenel fel sem merult a Samsung node chipgyartasnal.

Nvidianal is azert mert tetemes elonyuk volt az AMD-vel szemben es be lehetett vallalni a joval olcsobb szutyok nodeot, bar aztan az elso honapokban kapkodtak is a fejuket mert az a perf/watt nagyon nem nezett ki jol az AMD-vel szemben.

Szerintem a kovetkezo genericonal mar nem fogja megengedni maganak az Nvidia hogy ne TSMC-n gyartson, meg ha dragabb is. Kiveve persze ha addig is a mass production lesz a fo szempont, es nem jatszhat az hogy ne gyartsanak eleget amiert az AMD is ott gyartat (raadasul proci+vga-t).

[ Szerkesztve ]

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#43026) b. válasza GeryFlash (#43023) üzenetére


b.
félisten

Nem elképzelhetetlen ez.Sőt, inkább egyértelmű számomra.. TSMC 6 nm lesz( N6) az Intel GPU gyártása, nem saját 10 nm.
Az egyik( Nvidia ) egy Samsung 10 nm gyártás half-node-ja a másik egy 7 nm gyártás half- node-ja ráadásul a Samsungnak ekkora méretű GPU -kal az első tapasztalata. Plusz a TSMC jobb alapból is, ha csak két 7 nm gyártást vetsz össze,n m hogy egy Samsung 10 nm halfnodot egy TSMC 7 nm halfnode-hoz : Szóval szerintem ez reális.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43027) GeryFlash válasza b. (#43026) üzenetére


GeryFlash
veterán

Ja azt nem tudtam hogy TSMC 6nm-en jon. Kiváncsi vagyok bányászlént mit tud, kiderulne hogy abban gyenge és a végén még tényleg Intel VGA-kat vennének a gamerek :C Mondjuk a TSMC 6nm a 7nm half nodeja, nem tudom hogy így mennyi jut majd belőle.

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#43028) b. válasza GeryFlash (#43027) üzenetére


b.
félisten

Na ja ez nagy kérdés lesz. Bár Intel azért rohadt nagy hal/ lehetőség a TSMC nek. kérdés hosszú távon is az lesz e. DE gondolom olyat odafizettek nekik azért a 6 nm- ért amekkorát kell.

Én nem zárkózom el az Intel VGA-tól ha lehet kapni és normális áron. Szerintem Piacot akarnak, nem nyereséget egyelőre, azt gondolom alá vág mindkét gyártónak. Ha hardveresen leblokkolják a bányászatot akkor lehet esélyük.
persze ezzel az Nvidiát veszélyeztetik, akiket ugye én kedvelek. Ha a zöldek nem tudnak minél előbb komplett ökoszisztémát nyújtani( CPU ) akkor hamar a partszélen találhatják magukat az Amd -Intel egybecsomagjai ellen.
egyelőre azonban úgy néz ki új AMD GPU TSMC által 2022 Q4 ben tud jönni, ami egyben azt is jelentheti hogy Nvidia jól döntött ha idén év végén vagy jövő év elején kidob egy refresht a Samsungnál .

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43029) Petykemano válasza b. (#43028) üzenetére


Petykemano
veterán

> Szerintem Piacot akarnak, nem nyereséget egyelőre

Piacot akarnak - szerintem a szoftveres környezetüknek, nem a hardvernek.
Ez persze a lényegen nem változtat.

> egyelőre azonban úgy néz ki új AMD GPU TSMC által 2022 Q4 ben tud jönni

Amúgy nehéz elhinni, hogy a következő néhány hónapban még jön az N23, majd biztos vmikor az N24 is - akkora már a Navi21 1 éves lesz - és aztán utána 1 évig semmi.
Persze ha így is mindent eladnak...
De épp ezért azt gondolnám, hogy a Navik kapcsán is lehet ugrás az N6-ra kihasználandó a nagyobb tranzisztorsűrűséget 15%-kal több eladást produkálhatnak.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#43030) b. válasza Petykemano (#43029) üzenetére


b.
félisten

Refresh előfordulhat de szerintem nem véletlenül egyben fogják kiadni az új genes GPu-t és CPu-t . Az új Navi szerintem olyat fog tudni ami elsősorban a Zen 4- gyel együtt lesz igazán komplex hardver, támogatni fognak bizonyos funkciókat egyben.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43031) Petykemano válasza b. (#43030) üzenetére


Petykemano
veterán

Biztosan lesz ilyen.
Én valószínűnek tartom, hogy sem a zen4-ből sem az RDNA3-ból nem fog kimaradni a PCIE fölötti memóriakoherencia megvalósítása.
Szabványosan ez a CXL. Azt nem tudom, hogy IF-ot meg tudják-e valósítani úgy, hogy a szabványos PCIE csatlakozásokat és elektronikát használják

Viszont a Raphael kódnevű fejlesztéshez az RDNA2 van feltüntetve.
Azért nem zárnám ki, hogy azért akkor és történetesen egyszerre jelennek meg, mert akkora lesz az AMD-nek kapacitása 5nm-re.
Lehet persze, hogy nem az lesz az első hozzáférés, de az első publikus. Tavaly nyáron volt pletyka arról, hogy az AMD 20000 wpm 5nm-es kapacitást foglalt. Az AMD két exascale szuperszámítógépben is benne van. Tehát azért nem zárnám ki, Genoa+CDNA2 azért pár nagy partnernek elérhető lesz 1-2 negyedévvel korábban is, míg mi fogyasztjuk a 7nm-es termékeket.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#43032) b.


b.
félisten

Hoppá, ez azért érdekes lesz .
[Intel could make NVIDIA GPUs 'in an emergency', talks have happened]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43033) tisztelturam válasza b. (#43032) üzenetére


tisztelturam
tag

És miért? Ettől kétlem hogy visszatérnének az értelmes árak.

(#43034) Kolbi_30 válasza b. (#43032) üzenetére


Kolbi_30
őstag

14 nanon? :D

You want some birth control, you can smoke a cigarette.

(#43035) b. válasza tisztelturam (#43033) üzenetére


b.
félisten

nem csak erről kell hogy szóljon minden. Vannak akiket érdekel más is .Olvasd el a cikket , érdemes szerintem.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43036) wjbhbdux válasza b. (#43035) üzenetére


wjbhbdux
veterán

az emergency amikor már a gt1030 is elfogy és azt gyártatják velük ;]

/s

(#43037) Petykemano válasza wjbhbdux (#43036) üzenetére


Petykemano
veterán

Tudtommal eddig az intel is eladta a 14nm-en gyártott holmiját az utolsó szemig. És ehhez megalázó árszintekre se kellett lemennie. (Inkább az AMD áraz magasabban a korábbiaknál)

Persze az intel nagyban áll át 10nm-re. Nyilván egyre inkább 14nm-en fog készülni náluk is, ami eddig 22-n készült. Stb

Az az AMDnek is nagy dilemma, hogy $/mm2 mutatóban a CPU/apu termékei lényegesen jobbak. Hiszen az árszint nagyjából ugyanaz, miközben a gpuhoz kell még csomó minden alkatrész.

Elég valószínűtlen, hogy az Intel a legújabb gyártástechnológiáját tudná bérbe adni. A nélkülözhető régebbi gyártósorok esetén Vajon mi lehet az a gyártási igény, amit a samsung nem tud biztosítani, de az Intel igen?

Nekem úgy tűnik, hogy az nvidia nem ár alapon szorulhatott ki a tsmctől. Hiszen nehogymár az Intel meg tudja fizetni a tsmc 6nm-t, de ugyanaz az nvidiának ne legyen jó, ezért az intélhez megy valamiért, ami meg az intelnek nem volt elég jó, és ezért a tsmcnél.gyártat.

De mije nincs a samsungnak, ami az intelnek és az elérhetetlen tsmcnek van?
Fejlett packaging technológiája: EMIB, Foveros, stb

Ez mondjuk már eléggé "emergency" lenne.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#43038) b. válasza wjbhbdux (#43036) üzenetére


b.
félisten

Nem a 14 nm kell itt az Nvidiának, hanem majd az 5 és a 3, ha kell.
A cikk lényege nem az, hanem hogy AMD és Apple @ TSMC miatt és az Apple hatalmas részfoglalásai miatt nincs hely másnak egyszerűen. TSMC felverte az árakat ,mert első számú gyártó. Nvidia ezért is állt be Samsung mögé.
1, ugye kényszerből,
2 mert így segítheti a Samsung egyenrangú partnerré válását és lesz 2 hatalmas gyártó, majd később már 3, az Intel megjöttével.

Nvidia 5 nm Samsungnál lesz újra jó. De az Intel szerintem szintén jó lesz majd, ha átlép ezeken a gyártásokon és 5 nm körülre vagy alá ugrik .

A Másik érdekesség, hogy az AMD ugye kanadai, TSMC taiwani az Amerikai kormány pedig elkezdte újra belelapátolni a pénzt az Intelbe,( a cikkben említett összegek brutálisak ) és megpróbálják azt, hogy amerikai cégeket , így az Nvidiát is Amerikán belül ki tudják szolgálni majd később és gondolom a TSMC Amerikában létrejövő gyártósorairól sem mondtak le.

Ha ehhez hozzá veszed azt , hogy az ARM deal is összejöhet akkor Amerika szinte teljesen kézbe tarthatja az IT szegmenst az X86/ ARM, / gyártás terén. Hogy ez jó vagy nem , nem tudom, de Apple is akkor érintett lesz abban esetleg, hogy országon belül oldják meg amit tudnak, ha a drágább gyártásért cserébe kapnak kedvezményeket államilag..

Elég nagy változásokat hozhat ez az egész pár éven belül.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43039) hokuszpk válasza b. (#43038) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"A Másik érdekesség, hogy az AMD ugye kanadai"

hát hoogyne.
"Founded in 1969 as a Silicon Valley start-up, "
az ATI volt Kanadai.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#43040) Devid_81 válasza Kolbi_30 (#43034) üzenetére


Devid_81
nagyúr

14nm+++++++++++++++++++++++++
Ampere IntelTX 3080 Intel 14nm 1500W TDP confirmed ;] :DDD

[ Szerkesztve ]

...

(#43041) b. válasza hokuszpk (#43039) üzenetére


b.
félisten

jah :) Bocsi.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43042) Busterftw válasza b. (#43032) üzenetére


Busterftw
veterán

"Apple has probably already talked about acquiring TSMC"
Itt felugrott a szemoldokom :D

(#43043) paprobert válasza Petykemano (#43037) üzenetére


paprobert
senior tag

Az Intel node-jai abban másabbak, hogy nem felpimpelt mobil node-ok, ezáltal lehetséges a magasabb órajelek elérése. Mostanra jutott el a 10nm oda, hogy lehetséges 5GHz+-t hozni vele.

Nem látom hogy ebből az NV hogyan profitálna, ha csak nem CPU-t akar gyártatni. Én inkább érzem ezt alkupozíció erősítésnek a Samsunggal, TSMC-vel való tárgyalásokhoz.

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#43044) Abu85 válasza b. (#43038) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

A Samsung 7 nm-es node-ja is jó, csak ugyanúgy drága, mint a TSMC-é.

5 nm-en inkább a TSMC tűnik kiemelkedően jónak. A többiek azzal küzdenek, hogy ilyen csíkszélességen már erőteljesebben kell alkalmazni az EUV-t, és erre egyszerűen nem készültek fel. A TSMC ott nyert baromira sokat, hogy nem várta meg az ASML pelluláit, hanem csinált magának, és ezzel hatalmas előnyre tett szert az EUV node-ok tekintetében. A Samsung itt hibázott, mert nem terveztek maguknak pellulát, hanem vártak az ASML-ét. A TSMC-vel most az ipar legalább 3-4 évig nem tud majd mit kezdeni, mert ugyan a gyártási problémákat lassan megoldja mindenki, de a TSMC már meg is oldotta, és így már nagy mennyiségben rendelhetik az EUV-s eszközöket. Az Intel itt a futottak még kategória, mert ők még egyetlen EUV-s gyártósort sem üzemeltetnek tömeggyártás szintjén, ellentétben a Samsunggal és a TSMC-vel. Tehát lesz egy rakás munkájuk a problémák megoldásával, de ezen a TSMC és a Samsung akkorra már rég túl lesz. Ettől függetlenül az Intel az IDM 2.0 miatt olcsón adhatja a wafert, amit az NV ki is használhat, de ez annyit is ér, mert ettől még 1-2 évvel lesznek a Samsung és a TSMC gyártási eljárásai mögött.

Az a gond az Intelnél, hogy nagyon jó dolgokat beszélnek magukról, de valójában meg sem közelítik jelenleg azt, amit a TSMC vagy éppen a Samsung tud biztosítani tömeggyártás szintjén. És a kulcsszó itt a tömeggyártás. Azért nyeri a TSMC és a Samsung a megrendelőket, mert nekik nem csak papíron működik a legmodernebb gyártástechnológiájuk. Nézd csak meg mit tud az Intel 10 nm-es node-ja az Ice Lake-SP-ben. Alig van megvásárolható új Xeon. Nem azért, mert nem gyártják, hanem azért, mert akkora lapkaméretben iszonyatosan sok selejtjük lesz. Pont ezért viszik a GPU-s projekteket bérgyártóhoz, pontosan tudják, hogy nagyon messze vannak a TSMC és a Samsung 7 nm-es node-jaitól. Ha nem így lenne, akkor házon belül gyártanának. Emiatt sem nagyon látom reálisnak, hogy az NV-t ez érdekelheti. Lehet, hogy van olyan olcsón kínált wafer, ami mellett megéri, de a technológiai előny a Samsungnál és a TSMC-nél van, és egy darabig még ott is marad. Az Intel is leghamarabb 5 nm-re ígérte a versenyképességet, ami a szokásos optimizmussal van kirántva. :))

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#43045) korcsi válasza Abu85 (#43044) üzenetére


korcsi
veterán

Pellula?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#43046) Petykemano


Petykemano
veterán

[link]
A szűkösség nagy úr.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#43047) b.


b.
félisten

[NVIDIA to buy autonomous vehicle mapping company DeepMap]

[Colorful and Nvidia are opening the world's first GPU museum]

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43048) b.


b.
félisten

[Qualcomm reportedly offers to invest in Arm as regulators threaten to block Nvidia’s $40 billion acquisition]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43049) b.


b.
félisten

[AMD “big.LITTLE” aka heterogeneous computing in Ryzen 8000 series]

Mégis?

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#43050) Yutani válasza b. (#43049) üzenetére


Yutani
nagyúr

Az egyik elkezd valamit, a másik megy utána. Főleg, ha az az egyik a piacvezető.

#tarcsad

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.