Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#251) doc válasza bambano (#246) üzenetére


doc
nagyúr

"azt vitatom, hogy azok el is indulnak vagy sem :)"

tehat az allitod hogy tobb kulonfele EXE kell a kulonbozo windowsokra hogy elinduljon? Mert ez egyertelmuen nem igaz. Lasd lejjebb. Csinalsz EGY telepitot, ami az utobbi sok ev barmelyik windowsan remekul megy, mukodik, elindul, fut, hivd ahogy akarod.
Linuxon mar jartam ugy nem egy DEB vagy RPM csomaggal (ami repoban nem volt fent) hogy olyan fuggoseget vart el, amit az aktualis verzioja a disztronak nem tudott kielegiteni.

(#252) doc válasza Lenry (#247) üzenetére


doc
nagyúr

Ha a kifejezes zavar, hasznalj masikat, javasolj valamit es hasznalom onnantol azt. Baromira nem ez a lenyeg, hanem maga a jelenseg. Jartam mar ugy hogy egyszerubb volt a szoftver windowsos verziojat wine-nal futtatni, mint a nativ Linuxos csomagot mukodesre birni...

(#253) bambano válasza doc (#251) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem, nem ezt állítom. azt állítom, hogyha te csinálsz egy exe-t, ami feltételezi a legutolsó update-s állapotot, akkor az nem fog elindulni olyan windowson, amire nem került fel minden update vagy minden kiegészítő szoftver.

#252: "Jartam mar ugy hogy egyszerubb volt a szoftver windowsos verziojat wine-nal futtatni, mint a nativ Linuxos csomagot mukodesre birni...": én meg jártam már úgy, hogy egy windowsos cuccot lehetett volna linuxon is futtatni (mondjuk így), csak direkt elrontottak benne valamit, hogy mégse lehessen.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#254) doc válasza bambano (#253) üzenetére


doc
nagyúr

iErre irtam lejjebb a megoldast: a telepito siman felrakhatja ezeket, akar bele is csomagolhatod (pl. net install a telepitobol teljesen szokvanyos dolog). Ez inkabb a windows 'csomagkezelesenek' hianyossaga (illetve nem letezese), a fejleszto oldalarol ez nem jelent build/ship/stb problemat.

(#255) Lenry válasza doc (#252) üzenetére


Lenry
félisten

azért zavar, mert egy dolgot jelent (amit nem én találtam ki) és te egy más jelenségre használod.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#256) doc válasza bambano (#253) üzenetére


doc
nagyúr

jártam már úgy, hogy egy windowsos cuccot lehetett volna linuxon is futtatni (mondjuk így), csak direkt elrontottak benne valamit, hogy mégse lehessen.

Azert ez mar tenyleg ganesag :D Mi volt ez, ha emlekszel meg ra, es publikus?

(#257) #86564352 válasza bambano (#244) üzenetére


#86564352
törölt tag

Szerintem te a Google Workspace-ről beszélsz, ami mögött support stb. minden is van, az fizetős. Milliárd otthoni átlaguser pedig a Google fiókjával használja ingyen a Gdocs szerkesztést kollaborációban mással és felhőben mentve. Kényelmesebben mint LO.

Tök poén mi itt beszélünk milliárdos user halmazokról, de te abból indulsz ki van random ismerősöd aki 2009-ben megjelent Win7-en van még mindig és akkor szerinted ebből következik a Windows fragmentált? Atya és anyaúristen!

Jó ez a topik, azt is megtudtam hiába a Windows fő előnye a kompatibilitás, de a 25 éves Office 95 nem megy az új rendszeren akkor az sakkmatt ellenérv. Lyézus!

"hát ja, nincs tele az itcafe se olyannal, hogy folyton megborogatnak mindenféle rendszereket"

mivel több mint 1 milliárd ember használja ezernyi hardverkonfigban, ezer szoftverrel, ha 1%-nál van hiba ekkora számoknak abból is tele van a net. Sokszor van a Win frissítés szar, sok rossz döntés a fejlesztésben, sokszor user error, aztán mégis működik a világ valahogy.

Most elköszönök, elvakultsággal ellen semmit nem számítanak az érvek és tények. Ha jól esik gondold azt nem a 2% Linux problémák miatt nincsenek hivatalos programok, hanem mert minden cég gonosz és le van fizetve, a Win és Mac userek pedig hülyék és van pofájuk felhőzni is, egyéb igényeik. Razer, Logitech amiért nem csinálnak programot a drága egerükhöz, Tidal és Deezer amiért nem csinálnak lejátszót, a Notion jegyzetelőt, az Adobe Premiere-t és Photoshopot stb... ez mind nagy összeesküvés! :D Pedig állítólag pikk-pakk lehetne!
Véletlenül sem az alkotó Linus indokai, véletlenül sem az anyagi megtérülés probléma, véletlenül sem a technikai probléma miatt.

(#258) bambano válasza doc (#256) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

olyan szerveroldali cuccot használt, ami multiplatformos. tehát simán meg lehetett volna csinálni, hogy linux szerver áll mögötte. minden funkciója működött, egyetlen egy nem: a gazdasági év megnyitása...
a kliens az windowsos, de az ott, ahol én dolgozom, mvp.
(MásValaki Problémája :) )

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#259) bambano válasza #86564352 (#257) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Szerintem te a Google Workspace-ről beszélsz": szomorú vagyok, hogy azután is találgatsz, hogy miről beszélek, hogy ezt már konkrétan neked megírtam. lásd: [link] nem olvasod el, mit ír a vitapartnered? mondom, hogy szomorú vagyok...

"elvakultsággal ellen semmit nem számítanak az érvek és tények.": én is így tapasztalom...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#260) fatpingvin válasza doc (#219) üzenetére


fatpingvin
őstag

nagy tételben mernék fogadni arra, hogy ha a meghatározóbb cuccok, (adobe suite, CAD szoftverek, etc) kijönnének official linux supporttal, egy éven belül három-négyszereződne a share.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#261) doc válasza fatpingvin (#260) üzenetére


doc
nagyúr

ha a meghatározóbb cuccok, (adobe suite, CAD szoftverek, etc) kijönnének official linux supporttal, egy éven belül három-négyszereződne a share.

marmint a Linux market share-je? siman elkepzelheto. De ez miert erdeke annyira pl az Adobenak hogy dollarmilliokat aldozzon ra? Neki a bevetel a fontos, az tokmindegy hogy milyen OS-rol erkezik. Ahhoz hogy ok pl az Adobe Suite-ot hivatalosan kiadjak Linuxra az kell, hogy az pluszbevetelt jelentsen. Ehhez meg az kell hogy a Linux market share-je eleg nagy legyen ahhoz, hogy legyen aki azt mondja "mi Linuxon dolgozunk, ha van ra ADobe XX akkor azt vesszuk meg, ha nincs akkor mas cegtol YYYY-t". Na ez meg nagyon messze van.

(#262) fatpingvin válasza Busterftw (#227) üzenetére


fatpingvin
őstag

"...ahol eleve Windows/Office csomag van"

nem tudom elképzelni hogy mit nem értesz ezen a logikán, főleg úgy hogy magad is leírtad....

NEM azért van win, mert ez valami default, hanem azért, mert a célszoftverek ammiket használnak csak erre a platformra vannak. kizárólag ennyi, nincs tovább.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#263) fatpingvin válasza doc (#228) üzenetére


fatpingvin
őstag

" Hany ember mondana azt hogy eddig nem vettem Adobe termeket, de most megveszem a Linuxost?"

ez a szám elenyésző. viszont a már meglévő ügyfelek esélyesen látható arányban válatnának platformot, akiknek a win csak egy szükséges rossz volt.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#264) fatpingvin válasza doc (#235) üzenetére


fatpingvin
őstag

dicséretes hogy nem azt csináljátok mint baromi sok egyéb szoftveres cég akik a Linux supportot elintézik egy x86-64 binaryval, ha más architektúrát használsz akkor meg így jártál.

viszont nyilván nem neked kell magyaráznom hogy ezek architektúra különbségek, nem platform.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#265) bambano válasza doc (#261) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

de a kérdés nem egyszeres, hanem kettős:
1. nő-e a bevétel, ha támogatni kezdi a linuxot
2. csökken-e a bevétel, ha nem?

tehát ha például azt mondja az állambácsi, hogy mostantól csak linux lehet az állami intézményekben, windows nem, akkor mennyit fog esni a cég bevétele (sok ilyen államot feltételezve)? feltételezzük még hozzá a networking hatást, tehát ha az állam linuxot használ, ebből kifolyólag jó eséllyel libreoffice-t, akkor mindenki kénytelen lesz libreofficét használni, akik kapcsolatba akarnak kerülni az államigazgatással, tehát átlagjózsinál is felmerülhet a váltás windowsról.

nekem az a véleményem, hogy nem támogatni a linuxot egyre nagyobb kockázat. minimum házon belül. mert előkerülhet olyan kormány, amelyik lesz olyan ökör, hogy végrehajtja a saját határozatát és először átáll szabványos szabad formátumra, utána meg szabad szoftverre.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#266) bambano válasza fatpingvin (#262) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

azért default a win, mert csak az ms-nek van elég zsetonja ahhoz, hogy kifizesse, hogy default legyen a win. a linuxosoknak sose volt erre pénze.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#267) Busterftw válasza fatpingvin (#262) üzenetére


Busterftw
veterán

Tehat szerinted maga a Windowsnak mint OS-nak nincs semmilyen vonzereje?

Szerintem pontosan azert lett a Windows default, mert mig anno UNIX-on egy mappa letrehozasahoz is parancsok kellettek, addig Windowson az egy kattintas volt.
Egyszeruen sokkal elerhetobb volt az atlag user es mindenki szamara a Windows es ez igaz a mai napig.

bambano
Az MS-nek volt annyi zsetonja, hogy a Windows moge alljon es azt jol megcsinalja.
A verzioktol fuggetlenul a Windows kb ugyanaz, 1 cegtol jon, megfelelo supporttal.
Linuxnal community hobbistak hegesztenek 100 forkot, akik szerint az o verziojuk a legjobb.

Na ezert nem tart ott a linux ahol a Windows.

[ Szerkesztve ]

(#268) fatpingvin válasza Busterftw (#267) üzenetére


fatpingvin
őstag

"Szerintem pontosan azert lett a Windows default, mert mig anno UNIX-on egy mappa letrehozasahoz is parancsok kellettek, addig Windowson az egy kattintas volt."

gondolom téged újdonságként érint hogy az UNIXokon sokkal hamarabb volt grafikus felület mint hogy a windows egyáltalán megtörtént :) érdekes módon a DOS valahogy ebből a sztoriból mindig kifelejtődik. ha akarsz egy használhatatlan oprendszert, na az az.

érdemben azért nem szállnék erről vitába, mert nem tudom honnan lehet megfogni azt ha leírsz egy tényszerű hülyeséget mint sarokkövet. oké, legyen neked igazad ha ettől jobban alszol.

egyébként az apple cucca is UNIX, csak mondom.

egy dologban jó a meglátásod: "Az MS-nek volt annyi zsetonja, hogy..." csak a mondat befejezése nem sikerült, segítek: ...amikor kialakult az a PC koncepció amit ma ismerünk, ki tudják lobbizni hogy az amúgy technikailag szarabb megoldásuk kerüljön pozícióba. ezt a szokásukat amúgy meg is tartották, ahol a technikai teljesítményük rendre alulmaradt ott kipótolták lobbival meg mindenféle jogi machinációkkal.

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#269) Gargouille válasza fatpingvin (#268) üzenetére


Gargouille
őstag

" DOS valahogy ebből a sztoriból mindig kifelejtődik. ha akarsz egy használhatatlan oprendszert, na az az."

Ezt kikérem magamnak, én nagyon is jól tudtam használni a DOS-t és imádtam! :DDD

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#270) bambano válasza Busterftw (#267) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

igazad van, az ms-nek tényleg lett volna annyi zsetonja, hogy rendesen megcsinálja a windowst. szerinted miért nem tette?
sőt, az ms-nek annyi zsetonja is volt, hogy az sco mögé álljon.

"Linuxnal community hobbistak hegesztenek 100 forkot, akik szerint az o verziojuk a legjobb.": hehe, elképzeltem, ahogy bemegyek az ibm-hez és le-community-hobbistázom őket.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#271) fatpingvin válasza Gargouille (#269) üzenetére


fatpingvin
őstag

a dos kb semmilyen reális igényre nem ad érdemi választ. egy ilyen OS egy mikrovezérlőre való, nem egy PC-re.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#272) totron válasza Gargouille (#269) üzenetére


totron
addikt

Mikre használtad?

(#273) doc válasza fatpingvin (#263) üzenetére


doc
nagyúr

a már meglévő ügyfelek esélyesen látható arányban válatnának platformot, akiknek a win csak egy szükséges rossz volt.

Igen, erre mondtam hogy a peldaban szereplo Adobenak, vagy barki masnak ez rengeteg pluszkiadas, cserebe nulla pluszbevetel, akkor miert csinalnak?

(#274) doc válasza fatpingvin (#264) üzenetére


doc
nagyúr

Persze, irtam is hogy ez csak reszben kapcsolodik. Annyiban azert igen hogy a "tamogatjuk a Linuxot" az meg nem definial tul sok mindent. Melyik disztro, melyik architektura, ezek ugyebar egymassal osszeszorzando szamok, szoval eleg maceras a build, szemben peldaul egy Mac-kel vagy Windows-zal ahol ez joval egyszerubb (mar csak azert is, mert sokkal kevesebb vason mennek mint a kb barhol futo Linux)

(#275) doc válasza bambano (#265) üzenetére


doc
nagyúr

1. nő-e a bevétel, ha támogatni kezdi a linuxot

Szerintem egyertelmuen nem, legalabbis lathato, kimutathato mertekben semmikepp.

2. csökken-e a bevétel, ha nem?

Jelenleg erre is azt mondom hogy egyertelmuen nem. Nem mozognak tomegesen a userek/vasarlok Windows/Mac-rol Linuxra. Ha igy lenne, akkor lehetne erre igen a valasz.

ha például azt mondja az állambácsi, hogy mostantól csak linux lehet az állami intézményekben, windows nem, akkor mennyit fog esni a cég bevétele (sok ilyen államot feltételezve)?

Ez nagyon szoftverfuggo. Olyan szoftvernel amit tomegesen hasznalnak (pl. mennyisegi licence-szel) ez komoly erv lehet, peldaul egy Windowsnal, Office-nal eros szempont. Olyasminel amit nem hasznalnak ilyen kornyezetben (pl. Photoshop) szerintem ennek kb semmi hatasa. Nem fog a designer azert otthon Linuxra valtani Windowsrol mert a kormanyablakban azon fut az utleveligenylo webapp...
Az office az mar tenyleg jo pelda lehet, de a gyakorlatban nem hiszem hogy ez mukodne. Tegyuk fel a komplett magyar allamigazgatas atall LibreOffice-ra. Nekem mint magyar allampolgarnak ez mit jelent a gyakorlatban? Eddig is nyomtatvanykitolto celprogammal kellett beadni a kulonbozo formokat, bevallasokat, stb, tehat ott tokmindegy. A letoltheto szerzodesmintak es tarsai PDF-ben vannak, tehat ott megintcsak mindegy. Amennyire tudom nincs olyan hogy .docban kene beadni valamit. De ha lenne is, mondhatna az allam azt hogy innentol csak ODF-ben hajlando elfogadni ilyet? Tehat kizar mindenkit aki mast hasznal, pl. Microsoft Office-t, vagyis a userek 98%-at? IGen nagy balhe lenne ebbol...
Azt nem tudom hogy a MSOffice tud-e exportalni ODF-be, de ha igen, gondolom ugyanazok a problemak lennenek mint amik a masik iranyba most is megvannak: hiaba van szabvany, nem nez ki ugyanugy a doksi a ket kulonbozo szovegszerkesztoben, vagyis irtozatos mennyisegu szivast okozna, elony nelkul.

előkerülhet olyan kormány, amelyik lesz olyan ökör, hogy végrehajtja a saját határozatát és először átáll szabványos szabad formátumra, utána meg szabad szoftverre

Voltak erre mar kiserletek, eddig amennyire tudom mind dugaba dolt. DE ha lesz ilyen, az elindithat egy folyamatot, mar csak azert is mert komoly penzes cegek allnanak moge, mar csak a support miatt is.

(#276) doc válasza bambano (#266) üzenetére


doc
nagyúr

azért default a win, mert csak az ms-nek van elég zsetonja ahhoz, hogy kifizesse, hogy default legyen a win

Marmint KINEK fizetett a MS zsetont?
Szerintem sokkal egyszerubb a megoldas. Amikor a Windows mar kvazi 'kotelezo' volt minden gepen (pl a 3.X idokben) a Linux meg nagyjabol sehol nem volt hozza kepest. az OS/2 mar inkabb lehetett volna valos versenytars, es ott sajnos eleg szomoru reszei is vannak a sztorinak :(

(#277) Busterftw válasza fatpingvin (#268) üzenetére


Busterftw
veterán

Nem er ujdonsagkent, a lenyegen nem valtoztat illetve az elsoseg nem jelent semmit.
Windows-rol van szo, nem pedig MSDOS-rol.

Hiaba volt gui UNIX-on, ha az ablak kezeles es hasonlok sehol nem voltak Windows-hoz kepest, ahogy a tobbi kenyelmi funkcio.
A piac eldontotte, hogy a tobbseg mit akar. Miert kinlodnek parancsokkal amikor par kattintassal megoldok mindent.

"amikor kialakult az a PC koncepció"
Ezt ugy hivjak igeny. Erre volt igeny a piacon, nem arra, hogy parancssorban turkalj es 600 fork kozul dontsd el melyik jo neked. A hardverek kezelese sem ment olyan flottul anno vs Windows.

A technikai igenyt sem ertem. Oke, hogy azt "programozol" bele a linuxba ami neked kell, de semmit nem ersz el vele, ha az industry standard cuccok nincsenek ra.
Szoval attol fugg hogyan nezed, nekem technikai szempontbol a Linux azert rosszabb mint a Windows, mert nagyon sok olyan dolgot kell hegeszteni ami Windowsra ket kattintas.

bambano
Ez a szubjektiv rendesen megcsinalni mit jelent?
Jah hogy neked nem tetszik? :F
En felraktam 10 utan a 11-et es megy minden.

"hehe, elképzeltem, ahogy bemegyek az ibm-hez és le-community-hobbistázom őket"
Latod ok sem csori ceg, aztan megsincs RedHat-on Photoshop. :U
Meg nekik sem jott ossze.
De peldaul a CentOS az teljesen community supported.

[ Szerkesztve ]

(#278) doc válasza fatpingvin (#268) üzenetére


doc
nagyúr

UNIXokon sokkal hamarabb volt grafikus felület mint hogy a windows egyáltalán megtörtént :) érdekes módon a DOS valahogy ebből a sztoriból mindig kifelejtődik. ha akarsz egy használhatatlan oprendszert, na az az.

Pont a DOS fapadossaga miatt terjedt el olyan nagyon a Windows.
A Unix hogy jon ide? Szerinted mennyire volt realis opcio pl. 1993-ban a 486-osodra venni egy UNIXot?

(#279) #86564352 válasza bambano (#259) üzenetére


#86564352
törölt tag

Utolsó segítség:

"2022. július 1-től megszűnik a díjmentes régi G Suite-kiadás. Ha nem szeretne lemondani az eddig használt szolgáltatásokról és fiókokról, a Google Workspace-re kell váltania."

Akkor szólj, ha az ingyenes GDocs szűnik meg vagy lesz fizetős. Mert én otthoni átlaguserekről és GDocs-ról beszéltem végig alapfeladatokkal, nem olvasod el, mit ír a vitapartnered? :P Nehezen hiszem el, hogy átlaguser Mari néni eddig a fullos saját domain, nagy tárhely, 24 órás support mindenféle tokkal-vonóval rendelkező
Google Apps / G Suite / Google Workspace user lett volna. Teljesen bambán keverted ezt bele.

Átlaguser azt se tudta mi az, azt se tudta létezik, én arról beszélek amikor átlag Mari néni regisztrál mezei Google fiókot (bárki akinek Gmail címe van ezer éve, YouTube user, Chrome user, Android telefonja) akkor tud kényelmesen kollaborálni közösen receptet írni az ingyenes GDocs felületen, felhőben tárolva a cucca, verziókövetés, nem kell gondolnia semmire, kényelmesen megosztva mással. (MS-nél ingyenes alap Office Online)
Nehezen képzelem ugyanezt az átlag Mari nénit, hogy LO esetében ugyanilyen kényelmesen közösen szerkeszt mással, ennyi a történet.

Te azt állítottad:

"jaja, milliárdnyi ember használ gdocsot, ezek most mind megszívták, hogy ingyenesből átmegy pénzesbe"

Ami hatalmas félrebeszélés részedről, mert a GDocs továbbra is ingyenes, mezei Google regisztrációval használható. Ugye? Amit linkelsz hupról korábbi ingyenes G Suite -> fizetős Workspace váltás hírt, az más dolog. MS Office csomagokkal se voltál teljesen tisztában...

Amúgy érdekes, egyszer az a duma az ingyenesség nem fontos, utána másnál pedig "megszívták" ha egy elég tuti szolgáltatásért fizetni kell.
Egyszer az a duma az Adobe elképzelt bevételt hagy az asztalon, amiért nem csinál Linuxra mindenféle disztróra és architektúrára, máskor az az érv bizony a LibreOffice jobb mint MS O365 (szigorúan a legdrágább áron belinkelve), mert a LO az ingyenes. Ha eldöntötted MS Office szar, LibreOffice jó, akkor neked mindegy előbbi nincsen Linuxon. Azt csak találgatni tudom vajon, ha a LibreOffice lenne X tízezer forint, azt megvennéd? Tudva jelenlegi formájában kevesebb szolgáltatást kapnál mint O365.

Úgy látszik mégis számít az ingyenesség, akkor bizony egyértelmű a cégek részéről, többek közt az Adobe is kiszámolta nem éri meg a munkát egyelőre.

Tyúk és tojás esete a dolog, mert ha jobban elterjedt lenne a desktop Linux, akkor több cucc lenne rá, de nem tud jobban elterjedni amíg nincs rá több cucc. Sajna ez van. Viszont az önámítás, hogy a Linux-nak semmi problémája ebben a helyzetben, csak és kizárólag a gonosz cégek miatt van.

(#280) bambano válasza doc (#275) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

de miért "tegyük fel, hogy átállnak"??? miért nem álltak még át???
ne hiedelmekre meg álmokra alapozzuk már a vitát, hanem tényekre, jelen esetben kormányhatározatra. Miért nem hajtották végre ezt: 1479/2011. (XII. 23.) Korm. határozat?? van rá határozat, alapítottak rá támogató szervezetet (Szabad Szoftver Intézet), ki van adva az ukáz, mégse történt semmi.

CSAK annyit kellene csinálni, hogy leverni a kormányon ezt a határozatot. MS oldalon rögtön kitörne a sírás, mint ahogy rögtön ki is tört a görénység a szabványügyi szervezetben.

egy csomó adatközlés doc-ban meg xls-ben (mostanában docx-ben meg xlsx-ben) történik. ott rég át kellett volna állni libreoffice fájlformátumokra. ha nem lenne olyan, hogy <le se írom, mert politika>.
akkor az ms már sehol nem lenne az államigazgatásban. ehhez képest szerintem az államigazgatásban az általános 2% helyett is kimagaslóan alacsony a linux használata.

persze, München is dugába dőlt, rögtön azután, hogy polgármester és irányvonal csere volt a városban, és az új polgi értesült a nokiás dobozokról.

egyébként simán lehet, hogy egy munkahely nagy országos közbeszerzéssel (mondom közbeszerzés, nem közbe szerzés) olcsóbb lehetne, mint a linux. Viszont egy munkahely akciós licenszel + a gdpr büntetéssel már biztosan drágább, mint ugyanez linuxszal.

vagy például ha az oktatási licenszek valós piaci áron lennének elszámolva, mindjárt nem érné meg a felsőoktatási tisztaszoftver program. például ne 5 milliárd legyen a díj, hanem legyen 10-12, csak az ms fizesse be az államnak amellett, hogy minden iskolásnak ingyen licenszeket oszt. mert kb. ez a reális érték. és akkor lehet, nem lenne ilyenünk, és csökkenne a vendor-lockin.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#281) bambano válasza Busterftw (#277) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Hiaba volt gui UNIX-on, ha az ablak kezeles es hasonlok sehol nem voltak Windows-hoz kepest": jaja, egyértelmű, hogy a két rendszer tudása között több nagyságrendi különbség van. Ami nem egyértelmű számotokra, hogy nem a windows nyert.
Az X protokoll több nagyságrenddel intelligensebb volt és most is az, mint a windows grafikus rendszer. Egyébként volt szabvány a gui-ra, a unixok tudták, a vms tudta, a windows nem tudta.

"Ez a szubjektiv rendesen megcsinalni mit jelent?": pl. a sok kékhalál, a sok reboot, a használhatatlan upgrade, stb. az msnek évekig nem volt rendes saját hálózati stackje, egy csomó windowsban hp gyártmányú hálózat volt. jóóó sokáig nem tudták megoldani a hálózati beállítások módosítását csak reboottal. most attól tekintsünk el, hogy a linux kernel hálózati tudása ma is elveri pár nagyságrenddel a windowsét...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#282) bambano válasza doc (#278) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Szerinted mennyire volt realis opcio pl. 1993-ban a 486-osodra venni egy UNIXot?": sima ügy volt. akkoriban még az ms-nek is volt unixa, a xenix, volt coherent, és ott volt az sco, amit leginkább ismertem. 1993. júliusában már volt slackware, abban is volt minden, ami akkor egy desktop pc tartozéka volt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#283) fatpingvin válasza bambano (#281) üzenetére


fatpingvin
őstag

azért ne legyünk ennyire szűklátókörűek, amiket itt a Linuxról leírtál azok többé kevésbé alkalmazhatóak bármelyik tetszőleges BSD variánsra is :) meg még a piacon lévő többi kisebb UNIXra, pl Solaris és barátai. de szerintem még a QNX-re is igaz lehet. a Kolibri baja leginkább a driverek hiánya, a Geode-ról nem tudom hogy áll.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#284) #86564352 válasza doc (#275) üzenetére


#86564352
törölt tag

A fájlformátumok ismertetése (microsoft.com)

Müncheni Linux-LibreOffice sztori talán ismert, LiMux projekt története még mindig nem tudni nyertek vagy buktak vele. Hamburg is próbálkozik stb. máshol Barcelona váltását olvastam elmúlt évekből.
Az elv jó lenne, a gyakorlat más tészta. Átállás, tanítás, támogatás. A közigazgatási dolgozói állomány nem biztos jó alany megszokott dolgok megváltoztatására.

Elvben az is jó, amikor mondjuk középiskolában szövegszerkesztést és táblázatkezelést tanítsanak, ne Word & Excel párost, gyakorlatban inkább mégis mert majd multinál is az lesz. És jobb lenne már eleve angol menüs szoftverben angolul tanulnák a parancsokat, mert úgy könnyebb az élet.

Szerintem az is érdekes gondolat, hogy hát igen MS Office volt előbb, gyakorlatilag szabvány lett, azt mondjuk ez rossz a versenynek ezért a megoldás legyen inkább állami cégeknél Linux, LibreOffice kötelezően? Az se nagy verseny.

[ Szerkesztve ]

(#285) Gargouille válasza totron (#272) üzenetére


Gargouille
őstag

Magát a DOS-t? Azt arra, hogy programokat futtassak alatta. Vagy úgy általában a gépet? Vagy mi a kérdés lényege?

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#286) Gargouille válasza fatpingvin (#263) üzenetére


Gargouille
őstag

"ez a szám elenyésző. viszont a már meglévő ügyfelek esélyesen látható arányban válatnának platformot, akiknek a win csak egy szükséges rossz volt."

Ezt nem tudom mire alapozod, készült valami felmérés erről világviszonylatban? Vagy csak te így érzed magadból kiindulva? Biztosan vannak, akiket csak ez köt a Windowshoz, de azért azt erős túlzásnak érzem, hogy ez olyan jelentős számú felhasználó lenne.

Egyébiránt amúgy én örülnék neki, ha minden szoftver natívan elérhető lenne az összes platformra, mert akkor valóban megszűnnének az effajta kényszerek és sokkal szabadabb lenne a választás az OS-ek között. De ez jelen pillanatban csak álom.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#287) Busterftw válasza bambano (#281) üzenetére


Busterftw
veterán

Desktopon, az usereknel es innentol kezdve a cegeknel a Windows nyert.
Ott a market share, de bemesz barmelyik ceghez az irodaba, Windows van.
De iskolakban is foleg az US-ben meg a ChromeOS is nepszerubb, mint a "sima" Linux.
A Teams, Office, file kezeles mind Windowson fut. A laptopok/OEM-ek tobbsege Windows-al jon.

A szerverpiac egy hatalmas, de reteg igeny, ahova jo a Linux, mert meg lehet csinalni sallangmentesre es par funkciora beloni ami aztan atomstabil.

"hogy a linux kernel hálózati tudása ma is elveri pár nagyságrenddel a windowsét"
Az userek 98%-at ez nem erdekli. Foleg akkor nem, ha elterjedt szoftverek nincsenek Linuxra.

[ Szerkesztve ]

(#288) doc válasza bambano (#281) üzenetére


doc
nagyúr

Az X protokoll több nagyságrenddel intelligensebb volt és most is az, mint a windows grafikus rendszer.

Es? Szerinted hol erdekli Jozsit aki megveszi otthonra a szamitogepet, vagy Sanyit az IT-beszerzot hogy mennyire intelligens az X protokoll? Semennyire. Neki az szamit hogy:
- fussanak a gepen a programjai
- ne legyen draga
- ha valami nem megy, legyen a kozelben valaki aki megoldja a problemajat

Nem tudom mennyibe kerult pl. 1993-ban egy Xenix, guglizgattam kicsit, egy olyan Wiki oldalt talaltam ahol 500 dollaros arrol irnak. Na annyiert nem csodalom hogy nem kellett senkinek a 'filleres' Windows helyett.

Voltak kiserletek (pl. par eve a Solaris) de ha a fenti harom pont kozul nem teljesiti mindet, akkor mar eleve nagyon nehez 'megvenni' vele a hetkoznapi embert, a vallalati IT felelost, stb.

Slackware-t hasznaltam nagyon-nagyon sokaig, imadtam, de tutibiztos hogy senkinek nem ajanlottam volna a 'hardcore' geek ismerosokon kivul (hogy aztan jarkaljak hozza ketnaponta megoldani a problemait meg hallgatni a sirankozast hogy eppen mi nem megy).

(#289) fatpingvin válasza Gargouille (#286) üzenetére


fatpingvin
őstag

inkább megérzés, bár szívesen olvasnék erről kimutatásokat. nyilván nem reprezentatív, de az én kis biased mintavevőkémmel elég sok helyen találkoztam ezzel (érdekes módon kifejezetten gémerek körében, de professzionális felhasználók esetében is gyakrabban annál mint amire számítottam) hogy a platformválasztás egyetlen oka az a szoftverek platform supportjának hiányossága: hasonló nyers teljesítményt olcsóbb egy akár OEM PC-ből kihozni mint egy apple vasból, innentől meg adja magát a dolog. ha elhagyható lenne a windows tax, elhagynák.

"Egyébiránt amúgy én örülnék neki, ha minden szoftver natívan elérhető lenne az összes platformra, mert akkor valóban megszűnnének az effajta kényszerek és sokkal szabadabb lenne a választás az OS-ek között. De ez jelen pillanatban csak álom."


igazából ha itt tartanánk, akkor kerülnének igazán felszínre az oprendszerek közötti érdemi különbségek. egyébként ez elég direkt módon átvezet oda hogy otthonra, munkára, etc ha nem használsz valami spéci szoftvert akkor igazából minek is a windows? anyám élő példa rá, sokáig volt wines gépe, LO-n dolgozott, Chromium webböngésző, és kb ennyi. a legutóbbi laptop vásárlásnál vetettem fel hogy erre mégis mi a bánatnak kifizetni még egy sokadik win licenszet, inkább vegyünk egy jobb vasat. semmi változás nincs a workflowban, cserébe egy free platformot használ, és nincs nyomor a frissítésekkel.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#290) doc válasza #86564352 (#284) üzenetére


doc
nagyúr

Hiaba linkeled be nekem a fileformatumot, ettol meg szetcsuszik az egyik office-ban megnyitva a masikban keszitett doksi... Multkor asszonynak kellett egy onkormanyzati doksit kitolteni, DOC_ban adtak oda. Probaltam eloszor Google Docsban, katasztrofa volt. Aztan Office365-ben, erdekes modon az sem volt jo. Aztan vegul megnyitottam a ceges offline Wordben...

(#291) fatpingvin válasza Busterftw (#287) üzenetére


fatpingvin
őstag

"A Teams, Office, file kezeles mind Windowson fut."

asszem ez a pont amikor bambanonek is el kéne engednie hogy veled értelmes gondolatot váltson ennek a témának a kapcsán. axiómaként kezelsz egy olyan dolgot ami abszolút opcionális, többedszerre is, többedik jelzés után is. nem az a kérdés hogy egy darab gépet Linuxszal használsz-e, hanem hogy mire építed az infrát. ha Linuxra, akkor az általad írt alapvetés azonnal tárgytalanná válik.

a szerverpiacot meg rétegigénynek nevezni amikor minden szart lassan kitolnak a felhőbe, hát... maradjunk a megmosolyogtató jelzőnél. áttételesen igaz a networ stackre is.

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#292) bambano válasza Busterftw (#287) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

desktopon nyert a windows.
a cégeknél elég sok helyen szerver oldalon a linux nyert. nem véletlen, hogy az ms integrált linux kernelt is a windowsba, mert attól fél (jogosan), hogy sokan aszerint választanak desktop oprendszert, hogy mi fut a produkciós szervereken.
"A laptopok/OEM-ek tobbsege Windows-al jon.": amiért minden normális országban régen laposra verték volna az ms-t. mert ott se volt semmi stikli, hogy miért nem jöhet windows nélkül egy notebook. egy kosár windows licensz van itthon azért, mert vasat vennem kellett, de windows nélkül nem adták. ezt hívjuk ms adónak.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#293) bambano válasza doc (#288) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

93-ban már volt slack. és semmivel sem volt bonyolultabb installálni, mint 93-ban a windows 3.11 for workgroupsot.
és sokkal egyszerűbb volt telepíteni a salakot, mint egy 3.1-es windows-t rendes memóriamenedzserrel, trumpet winsockkal meg hasonló történetekkel. még ékezetes font se volt a windowsban.

ja, a TeX-ben már akkor is volt rendes font kezelés. a windows azt a szintet csak a ttf bevezetésével érte utol.

szerk: most arról nem beszéltem még, hogy a 3.11-es wfw-ben nem volt még rendes preemptív multitaszk :) ha elszállt a corelldraw, és nem mentetted a word doksidat, elszállt az is :)

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#294) #86564352 válasza doc (#290) üzenetére


#86564352
törölt tag

Azt írtad nem tudod, hogy MS Office tud-e ODF-be menteni. Belinkeltem, hogy tud. :)
Bővebben: Office apps now support OpenDocument format 1.3
Azt ne kérdezd vajon mindig 100% szerencsémre én .docx és .pdf küldözgetéssel elvagyok és az online GDocs, nem kell mással foglalkoznom.

A régi .doc fájlokat már el kellene felejteni, 2007 óta van .docx csak sajnos állami bürokráciában könnyen előkerül minden régi, belefutottál.

(#295) Busterftw válasza fatpingvin (#291) üzenetére


Busterftw
veterán

Miert nem retegigeny? JancsiPista szerinted mit akarna egy Ubuntu/RedHat-tol otthon?
Ott az a lenyeg hogy full fapad legyen, jol konfiguralhato es biztonsagos.
Belovod es ennyi. Teljesen mindegy hany geprol van szo.

Arrol beszeltunk, hogy desktopon a Windows nyert.

bambano
A gepek Windows-al jonnek (mellesleg sok van mar FreeDOS-sal, Windows nelkul), mert azt akarja hasznalni a tobbseg.
Nalunk home office-ba berendeltek 500 laptopot Windowsal es Office, beallitottak az egeszet aztan menjetek. Egyszeruen ez az integracio Linuxon nincs meg.

[ Szerkesztve ]

(#296) Gargouille válasza fatpingvin (#289) üzenetére


Gargouille
őstag

"de az én kis biased mintavevőkémmel elég sok helyen találkoztam ezzel (érdekes módon kifejezetten gémerek körében, de professzionális felhasználók esetében is gyakrabban annál mint amire számítottam)"

Igen, ezek a személyes benyomások, sajnos nem reprezentatív minta. Ahogy az enyém sem az. Én vállalati IT környezetben dolgozom (nem tudom ez mennyire fedi le a professzinális felhasználók fogalmát), de őszintén szólva fel sem merül sehol ez a kérdés, senkit nem érdekel az operációs rendszer. Talán az elmúlt 15 évben ha 3 vagy 4 olyan felhasználó volt (a több ezerből), akivel beszélgettem és említette, hogy amúgy otthon Linuxozik és szívesen használná céges környezetben is. De ettől még az én mintám sem reprezentatív, csak arra akartam vele rámutatni, hogy a valós képhez egy világméretű felmérés kellene, különben csak mindannyian a saját megérzéseinkre meg vonzódásainkra tudunk támaszkodni. :)

"hasonló nyers teljesítményt olcsóbb egy akár OEM PC-ből kihozni mint egy apple vasból, innentől meg adja magát a dolog. ha elhagyható lenne a windows tax, elhagynák. "

Na ez egy kitűnő példa, ha nem haragszol picit maradjunk is ennél. Pont az üzleti felhasználóknál jellemzően nem ez a megközelítés. Ha például arról kell dönteni, hogy milyen gépet vegyenek, akkor nem az a fő szempont, hogy mennyi pénzért mekkora teljesítményt kapunk, ez csak egy paraméter a sok közül. Ugyanilyen fontos például a szerviz háttér, a garancia hossza, az alkatrész ellátottság garantálása, driver ellátottság, kompatibilitás perifériákkal meg a meglévő infrastruktúrával stb stb. Ezek a szempontok ugyanis a géppark üzemeltetési költségét nagyban befolyásolják.

A Linux/Windows kérdés is hasonló. Igazából a kutyát nem érdekli a szakembereken kívül, egy cég szempontjából neki van egy elvárása az IT rendszerrel szemben és van mellé egy költségkeret. Az elvárások közt a felhasználói ergonómiától kezdve a funkcionalitásig minden beleértendő. Nem érdekli a döntéshozót, hogy Windows vagy Linux, ha a dolgozók hatékonyan tudnak rajta dolgozni és ellátja a feladatát. Ahogy sokan leírták már korábban, önmagában nem lesz sem jobb sem olcsóbb attól az üzemeltetés, hogy ingyenes OS-t használsz, mert nem az a nagy költség. Sokkal többe kerül mondjuk az edukáció, a kiesett munkaidő, az egyéb problémák megoldása, megfelelő üzemeltetői kompetencia biztosítása stb.

"otthonra, munkára, etc ha nem használsz valami spéci szoftvert akkor igazából minek is a windows?"

Csak a magam nevében tudok nyilatkozni, én például sokkal komfortosabban mozgok benne mint a többi OS-ben, nekem teljesen kézre áll és jól kiszolgálja az igényeimet. Nem azért használom mert erre kényszerítenek, hanem mert ezt szeretem. Linuxozni akkor szoktam, amikor olyan feladat van, ami valamiért azt kívánja vagy praktikusabb azzal megoldani. De - legalábbis nálam - desktop dolgokban nem nagyon fordul elő, csak szerver oldalon időnként. És én megvettem a Windows licencet magamnak, mert úgy gondoltam, hogy nekem megér ennyit.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#297) Busterftw válasza fatpingvin (#289) üzenetére


Busterftw
veterán

"otthonra, munkára, etc ha nem használsz valami spéci szoftvert akkor igazából minek is a windows?"
Az Adobe cuccok, Office vagy a jatek miert speci szoftver?
Ha nem lenne proton meg hegesztos wine, meg ennyi jatek sem futna.

(#298) CPT.Pirk válasza Busterftw (#287) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Teams van Linuxra 2019 december óta és működik is. Csak mondom.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#299) Busterftw válasza CPT.Pirk (#298) üzenetére


Busterftw
veterán

Office/Outlook integracioval?

(#300) CPT.Pirk válasza Busterftw (#299) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem próbáltam ennyire, most kis cég vagyunk és nincs érdemben szükségünk a Teamsre. Cégnél / itthon Thunderbirdet és LO-t használunk. Az előző cégemnél ahol full MS dolgok voltak és a partnerekkel is Teamsben kommunikáltunk, ott se nagyon emlékszem ilyen különösebb integrációra, max az meating időpontok naptárba íródása volt, de ezen kívül a dolgok a Teamsen belül történtek.

Az azelőtti cégem meg saját progikat csinált belső használatra, ott abszolút nem is volt ilyen Teams jellegű cucc, pedig az nagy cég volt. Mondjuk ott meg LO volt céges szinten, nem MSO, mert az LO ingyen volt és ez is számított a vezetőségnek...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.