Új hozzászólás Aktív témák
-
senior tag
Tehát nem voltak analógok a központok.
A lényeg az 1G-ről. (Göttingeni Egyetem)
- wasn’t the beginning of mobile communication, but the
beginning of cellular with handover and roaming between some network operators
- analog transmission of user channels, mostly for speech only
- already digital signalling for switching purposes
- no dominant standard:
- Nordic Mobile Telephone NMT-450 und NMT-900
- Total Access Communication System (TACS), Japan, GB
- Advanced Advanced Mobile Phone Services (AMPS) in US Mobile Phone Services
(AMPS) in US
- C-Netz (Germany)
- Radiocomm 2000 ( )
Tehát a rádiós interfésze volt csak analóg. Erre itt is van utalás, lásd 2. bekezdés.
Nálunk az NMT-450 működött a Westel0660 jóvoltából, amely szabvány támogatta a roamingot, a számlázást és a szöveges üzenetküldés egy formáját, ez volt az ún. DMS szolgáltatás.
Barthezz2:
Ez utóbbi nem rémlett, igazad volt.
Egyébként ez a roaming, az amire te is gondolsz, azaz a hálózatok közötti. Két NMT-450-es hálózat között (szabvány szerint) működött, akár a nemzetközi is.
A cellák közötti átadás, pedig a "handover".[ Szerkesztve ]
-
tvamos
nagyúr
Koszi a cikket! Hasznos volt, es jol esett olvasni.
Annyit tennek hozza, hogy a szolgaltatok rinyalnak folyton, de egy biztos. Most, tobbet beszelek a telefonomon, ellenben kb. 5x annyi penzt hagyik a mobilszolgaltatonal, mint 10 eve, amikor az elso mobilom vettem... es probaltuk 25 masodpercbe szoritani a mondanivalonkat.
[ Szerkesztve ]
"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János
-
lajosulrich
csendes tag
Hogy mik nem voltak régen
-
papa019
senior tag
válasz Barthezz2 #24 üzenetére
Hát én úgy emlékszem, hogy az 1G rendszerek teljesen inkompatibilisek voltak egymással.
Akkor még nem volt ez a sok szolgáltató, szerintem hazánkban csak egy volt, bár ezzel nem vagyok teljesen tisztában.
Ami biztos az az, hogy külföldön nem működött, a hívó és a hívott is fizetett a hívásért és baromi nagyok voltak a telefonok. Az egyik előadásra hozott be az előadó egy készüléket, hát néztem... -
MODERÁTOR
Nos ok, azt a WAP dolgot kivettem, köszi az infót mindenkinek
Az egyéb kiegészítésekért is köszönet, viszont mint írtam, nem egy-egy dolog elemzésébe szerettem volna belemélyedni, hanem a honnan indult, hova tart történetet röviden felvázolni. Így a részletesebb kielemezéseket meghagyom másnak
(#22) papa019:
Igaz, kicsit megkeveredtem. Nos, a forrás szerint, ahonnan ezeket vettem, a roaming ez esetben azt takarja, hogy nem szakad meg hívás, ha másik szolgáltató hálózatára tévedtünk, tehát gyakorlatilag azt, amit ma. Viszont te akkor azt állítod, hogy ezt nem tudta, vagy már én bonyolódtam csak bele?(#19) tobal:
Direkt a szolgáltatókat kérdeztem, mert nem a technológiai fejlődés iránya érdekelt volna, hanem az, hogy ők hogy állnak hozzá. Erre jó példa, hogy most a Windows Phone kapcsán abba kötöttek bele, hogy az MS tulajdonába került Skype integráció miatt veszélyes lehet számukra(mert ugye akkor neten telefonálgatunk). Abba most ne menjünk bele, hogy ez egy nagy marhaság, meg, hogy nem csak wp7-en, és nem csak Skype létezik, de pl pont ilyet szerettem volna, ha részleteznek kicsit.
Viszont a hozzáállásuk elég szomorú. Rendben, hogy nem vagyok újságíró, sem semmi egyéb, de a másik két szolgáltató konkrétan annyit nem válaszolt a megkeresésemre, hogy böff Azért legalább egy "bocs, de neked nem adunk ki infókat" üzenetet minimum illendőségből elvártam volna..Everybody lies.
-
Volkov
senior tag
"Ekkor jelent meg az úgynevezett betárcsázós internet, azaz a WAP is."
Semmi köze a WAP-nak a betárcsázáshoz.
A WAP: Wireless Application Protocol nagyon bénán megfogalmazva egy lebutított HTML szerű szabvány, .WML kiterjesztésű fájlokat kellett benne irogatni (nekem is volt wap oldalam napi több száz látogató. Régi szép idők )Amúgy volt belőle:
- SMS alapú (pl. az A2618-as Ericsson, talán vki még emlékszik rá. Egy oldal, 1 sms, 35Ft. jó volt )
- "betárcsázós" adathívás alapú: Nokia 7110, majd Nokia 3410 pl.
- GPRS: Nokia 3510-nél jött be a pannon korlátlan GPRS wap 500Ft-ért 2002-ben
- majd lett edge, stb...szerk: most látom, már más is írta.. bocsi
[ Szerkesztve ]
:)
-
papa019
senior tag
válasz Barthezz2 #17 üzenetére
Az információkat egyetemi forrásból vettem, ezt sajnos nem publikálhatom.
Viszont a roamingot továbbra sem értem, főleg úgy, hogy ott van mellette a cellaváltás.
Te itt most arra gondolsz konkrétan, hogy a BSC-k és az MSC-k között volt átjárás? Mert azt nem hiszem, hogy roamingnak hívják. -
#78693120
törölt tag
Kis kiegészítés a wap témához:
Több változata is van, ebből most az 1.0 és az 1.1 érdekes. Az 1.0 csak kizárólag sms alapon működött és csak 1-2 készülék ismerte, pl. Siemens S25. Az 1.1 sms és csd (adathívás) alapon is ment, de az sms mód sosem terjedt el és hiába ismerte ezt, az 1.0 sszabványúak már nem mentek vele. Később jött a gprs, edge is, ami után vált olcsóbbá, mert ezek már csomagkapcsoltak.
Létezik egy 2.0 is a wap szabványból, ez talán abban újított, hogy színes oldalak is voltak már. Ericsson/SE T68m/T68i és Nokia 7650 voltak ennek az elsők ebben. Ezekkel is elég hamar találkoztam, egy T68i máig van a birtokomban.Aztán jöttek a teljes értékű html böngészők és az Opera Mini, azóta a wap az eredeti formájában lényegében nincs használatban. Kb. egy éve egy használtam utoljára a 7110 és a T68i-men és alig működött néhány a régi wap oldalakból.
[ Szerkesztve ]
-
Angel1981
veterán
Nagyon jó cikk, köszönjük!
-
tobal
tag
Nagyon jó cikk, köszi. Én is tervezek egy telkom cikket írni, csak én kicsit mélyebben belemenve a technológiai háttérbe, elsősorban az LTE-ről, de nyilván átnézném benne a PSTN, GSM, és WCDMA hálózatok felépítését is. De hogy mikorra lesz kész, ne kérdezzétek... lehet addigra az 5G is eljön .
Amúgy a jövőbeni trendekről nem ért volna többet egy fejlesztő céget megkérdezni egy sima szolgáltató helyett? Na de ne vedd kötözködésnek, csak egy olyan cégnél (pl. Ericsson, ZTE vagy Huawei) valszeg többet tudtak volna mondani, ahol értenek is hozzá.
[ Szerkesztve ]
-
#78693120
törölt tag
válasz Barthezz2 #17 üzenetére
Nokia 7110, első wapos Nokia telefon:
http://www.mobilport.hu/hirek/20090508/mobilgyartok_tortenelme_nokia_385253/Sajnos 7110 tesztet hirtelen nem találtam.
http://www.mobilport.hu/hirek/20070718/mobil_tortenelemora_1995-1999/
"1999-ben az Orange bemutatja a WAP-ot Angliában"Illetve ezekkel kezdtem én is a wapot, majdnem amikor megjelent: 7110, majd R320s
Másik dolog, hogy sms már NMT450 rendszerben is létezett, konkrétan a Westel450 saját fejlesztése volt és a szolgáltató egyébként mást is fejlesztett a rendszeren, amikre már sajnos nem emlékszem.
-
MODERÁTOR
Köszi mindenkinek
(#2) serrin:
Tudsz valami forrást adni, ahol ez szerepel? Mert ahol én néztem, ott így jelezték.(#4) blackmajesty:
A vodafone saját honlapjáról szereztem az információkat, ők meg csak tudják, hogy így van-e Egyébént 1-2x már én is használtam Matrix2 csomaggal a megosztást, és a skype-ot is, nekem sem volt még bajom belőle. Véleményem szerint rendszeres, huzamosabb használat esetén avatkozhatnak közbe, vagy csak szimplán elijesztés.(#7) serrin:
Minden részletről lehetne akár sokkal többet is írni, de most elsősorban a történelmi áttekintés volt a célom, és nem mindegy egyes részlet kielemzése, mert akkor 200 oldalas cikk lehetne belőle(#10) szilu7:
Ahogy a 2G-nél jelzem is, hogy a legnagyobb változás a digitális átállás volt, így ebből egyértelmű, hogy az 1G még nem az volt.
Támogatta a számlázást és a korlátozott szöveges üzenet küldését -> ez pedig nem a mai értelemben vett sms üzenetet jelenti.(#11) papa019:
Tőled is kérem, hogy ha tudtok forrást erre, akkor javítom a cikket természetesen.(#15) papa019:
Roaming alatt itt nem azt kell érteni, hogy más hálózatokba át tudtál vándorolni, hanem azt, hogy adott hálózaton belül, ha egyik cella körzetéből a másikba léptél, akkor az át tudta venni a hívást, és nem szakadt meg a vonal, mint a 0. generáció esetében.[ Szerkesztve ]
Everybody lies.
-
GombócArtúr
senior tag
Nagyon tettszik!
Grat a belefektetett munkáért!''Ha meghalok, az angyalok, a dossziém láttán, fejüket csóválják hogy bizony, ez csúnya látvány.''
-
papa019
senior tag
A cikk nagyon jó, de van benne egy apró pontatlanság:
- Az 1G nem támogatta a roamingot, az egyes hálózatok nem voltak kompatibilisek egymással, a roaming a 2G újítása volt.Egyébként a 3G rendszerben az az érdekes, hogy a videotelefonálással reklámozták, hogy jajj de jó lesz, aztán az szinte teljesen kihalt. Azóta rájöttek, hogy az egészet a gyors internet elérés vitte nagyon előre.
Emellett rengeteg extra szolgáltatást akartak bevezetni, amik gyorsan eltűntek:
- TV nézés (a Vodafone-nál elvileg még van, de horribilis áron)
- Rádióhallgatás
- Forgalomfigyelő kamerák -
HARDVERAPRÓD
Köszi jó kis összefoglaló.
http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=domperke
-
kolosanyi
veterán
Érdekes cikk, jó volna többet olvasni ilyenekről, esetleg kicsit mélyebben belemászva a technológiai háttérbe, de azért úgy, hogy laikus is megértse.
-
joecontra
addikt
Érdekes lett, köszi!
Üdv,
J -
papa019
senior tag
Az 1G rendszerben a központok is analógok voltak. Még a hívás is sokba került, netre szerintem akkor még nem is gondoltak.
Az első mobilos adatszolgáltatás a HSCSD volt (2G). Ez áramkörkapcsolt volt, maximum 8 csatornát lehetett összefogni > 14.4 kb/s*csatornák száma sebességet értek el. De gyakorlatilag 4 csatornát használtak, hogy beleférjen egy 64kb/s csatornába a kommunikáció. Nagyon drága volt felhasználói szemmel.
Ezt követően jött a WAP, majd ezután a GPRS, ami már csomagkapcsolt volt. Először 56kb/s, majd max. ~180kb/s sebességgel.[ Szerkesztve ]
-
őstag
Abszolút hasznos cikk,köszönet érte!
-
#78693120
törölt tag
A wap témáról tudnék többet is írni. (1.0, 1.1, 2.0, stb.)
-
defymoto
senior tag
Nagyon jó cikk Gratulálok
-
Recon666
Közösségépítő
Kösz a cikket! Érdekes volt!
-
blackmajesty
aktív tag
"...az Internet alapú hangátvitel (VoIP) Vodafone Martix 1, Vodafone Matrix 2, Vodafone Matrix 3, Vodafone Matrix 4 tarifacsomagokkal nem engedélyezett, a tethering (internet megosztás) pedig egyik tarifacsomagnál sem."
Ez érdekes, mert nekem a tethering működik matrix 2 csomaggal, és skype-on is hívtam már 3G-n keresztül. Akkor ez most hogy van?
-
NoMagix
addikt
Köszönöm a cikket!
Rögtön időutazásban volt részem és eszembe jutott az első telefonom még 96'- ból, Nokia 2110i! -
#78693120
törölt tag
"- 1G
Az 1980-as évek első felében készült el az 1. generációs mobilhálózat, amely teljesen automatikus celluláris hálózatot jelentett. Támogatta a cellaváltást, és a roamingot is. Európában, így hazánkban is NMT (Nordic Mobile Telephonic) rendszer terjedt el. Az első ilyen hálózatot a Westel (0660) telepítette 1990-ben. Támogatta a számlázást és a korlátozott szöveges üzenet küldését, azonban roppant könnyű volt lehallgatni, ugyanis semmilyen titkosítással nem rendelkezett. Ekkor jelent meg az úgynevezett betárcsázós internet, azaz a WAP is."
Tényleg nagyon jó és tartalmas cikk, de egy kis hibát találtam:
A WAP a mobiltelefon kijelzőjén történő internetezés (ez az adott protokoll neve is), nem az adatátvitel. Betárcsázós internet már az 1G esetén is létezett, de WAP csak 2G-n jelent meg, elsőnek főleg a Nokia 7110, Ericsson R320s készülékeken és még az is csak vonalkapcsolt módon működött kezdetben, majd jött a GPRS. -
hackeeeee
Jómunkásember
Hasznos kis írás! Köszi!
Véleményem szubjektív...
Új hozzászólás Aktív témák
- Bugok, problémák a PROHARDVER lapcsaládon
- Xiaomi 12 - az izmos 12
- Elemlámpa, zseblámpa
- Melyik tápegységet vegyem?
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Genshin Impact (PC, PS4, Android, iOS)
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- MIUI / HyperOS topik
- Lakáshitel, lakásvásárlás
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- További aktív témák...
- Dell Optiplex 3080 Micro i5-10500T, 32GB RAM, 256GB + 512GB SSD, Intel WiFi
- Lenovo Thinkpad T480, 14" FHD IPS Érintőkijelző, i5-7300U CPU, 8GB DDR4, 256GB SSD, W10/11, 27% áfás
- Lenovo Thinkpad T480, 14" FHD IPS Érintőkijelző, i5-7300U CPU, 8GB DDR4, 256GB SSD, W11, 27% áfás sz
- - Ninento Switch OLED Full Full Extra Csomag - Hibátlan, újszerű állapotban 1,5 év garanciával
- Steam Deck LCD 256 GB