- Fűzzük össze a szavakat :)
- Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Asszociációs játék. :)
- PLEX: multimédia az egész lakásban
- Anya, tudsz segíteni a matekban?....Nem érek rá kisfiam, majd segít a ChatGPT...
- Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- Rekviem egy korszakhoz
- Ingyen kellene, de tegnapra
- eBay-es kütyük kis pénzért
- GTA V - Egy amerikai tragédia
Új hozzászólás Aktív témák
-
mrhitoshi
veterán
hmm. Régebben marhasok fizikai képletet és számítást kellett írnom, majd PDF-ben elküldenem. Word-ben csináltam, igaz nem kellett odafigyelnem annyira a küllemre, de voltak hajmeresztő megoldásai a Word-nek.
Ki fogom ezt próbálni! A különbség e között és a Word között, szinte semmi, bevitel szempontjából, mivel ott is "gépelem" az egyenleteket itt is kb. Bele kell jönni, és príma cucc lesz.Szóval köszönet érte, 100% hogy kipróbálom.
PS4
-
dseres
tag
Hát köszönöm, hogy rögtön segíteni akartok. Valamelyik parancsot nem tudja értelmezni a TeX a 22-es oldalon, aztán dob kb. egy 2 oldalas hibaüzenetet. Tényleg csak kipróbáltam, hogy fordul-e még. Meg van pdf-ben, és ki is van nyomtatva ill. szépen lefűzve bőrkötésben.
Viszont a cikk valóban felébresztett bennem némi nosztalgiát a Latex-szel kapcsolatban. Most már biztos, hogy ,,le fogom porolni''.
[ Szerkesztve ]
-
dseres
tag
Na éreztem magamban valami nosztalgiát, és úgy döntöttem, hogy újrafordítom Ubuntu linuxon a diplomamunkámat (analízis témakör, annyi a képlet benne, hogy már nem is értem ). Természetesen eps-ben volt meg az egyetem címere. Hogyan lehetséges, sem a pdflatex, sem a szimpla latex parancs nem hajlandó betenni. Hibaüzenetek oldalakon keresztül jönnek, pedig anno lefordult hiba nélkül. ( A témavezetőm ha jól emlékszem MikTeX-t használt windows alatt, én XEmacs-ban írtam és linuxon fordítottam (talán Mandrake, a jó ég tudja ! Elképzelhető, hogy akkor még TeTeX-t használtam, de ebben sem vagyok biztos.)
Ha Word-ben írtam volna, ocsmányul nézne ki, de még mindig szerkeszthető lenne. Így most van egy tex, amihez soha nem fogok már hozzányúlni. Még szerencsére el volt mentve pdf-ben is.
[ Szerkesztve ]
-
bambano
titán
hagyjuk már ezt a mítoszt, hogy png akkor pdflatex.
azt elfogadom, hogy latex-hel leggyakrabban linuxon találkozik az átlag user, de a tex eredetileg mindenen futott, amin volt c fordító. tehát nem linux specifikus, előbb volt tex mindenféle cuccra, mint linux.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
greenity
senior tag
Jelenleg én is windows alatt használom miktex+TeXMaker párossal a LaTeX-et, ennek pedig egyik oka. hogy a munkához windows kell. Azért még így is összehasonlíthatatlanul jobb a LaTeX mint a word...
jpg és png esetén pedig a fordítótól függ! Ha jpg és png akkor PDFLaTeX-el fordítunk ha eps akkor LaTeX.
"Egy mosolynál jobb a több"
-
bambano
titán
válasz WonderCSabo #45 üzenetére
a latin modern fontok az eredeti tex-es computer modern fontok ps type1 formára konvertált változatai. emellett a pdf-be lehet fontot rakni, így látod a nagyítást is.
de az eredeti tex-es cm fontok nem vektorosak és nem méretfüggetlenek.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
bambano
titán
válasz WonderCSabo #42 üzenetére
az adobe reader nem tud arról, hogy milyen tex fontok vannak a dokumentumban.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
dseres
tag
válasz WonderCSabo #40 üzenetére
Köszönöm a válaszokat.
Anno az volt a bajom, hogy ha belenagyítottam a generált pdf-be, akkor az pixeles volt. A link hasznos volt. (XeTeX és XeLateX már unicode-t is tudja.) Volt ott a fórumban lejebb egy másik link egy pdf-re, amit talán még érdemes kipróbálni.Személyes véleményem, hogy az ilyen-olyan csomagok, specifikációk, implementációk (Linux-on,Windows-on), + még a TeX leszármazottak között könnyen el lehet tévedni.
-
bambano
titán
válasz WonderCSabo #40 üzenetére
ezt egy kicsit pontosítsuk, miktex nem nagyít pdf-et, tehát mire gondolsz?
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
bambano
titán
válasz WonderCSabo #38 üzenetére
a TeXben sem felbontásfüggetlen, sem vektoros font nincs.
felvetődhet még a kérdés, hogy aki windowsos fontokat meg grafikus felületet akar használni, az miért nem wordöt használ?
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
dseres
tag
Anno a diplomamunkámat én is ebben írtam. Most épp lesz majd egy 15 oldalas tanulmány, a cikk miatt elképzelhető, hogy előveszem újra.
Arra emlékszem 8-10 évvel ezelőttről, hogy jpeg vagy png képet szinte képtelenség volt számomra beletenni. Valamiért nem ment (legalábbis nekem). Amire még haragudtam, az a saját fontok telepítése. Lehet, hogy azóta javultak ezek a dolgok.
Volt még egy bajom a generált pdf-ekkel. A linux konvertáló program input paraméterében meg kellett adni, hogy hány dpi-s fontokat generáljon. Képtelen volt olyan fontokat beletenni a pdf-be, ami felbontásfüggetlen volt, pedig a dvi fájlban még úgy szerepelt. Ennek ellenére lenyűgöző szépségű dokumentumot lehettt létrehozni.
Tud ezekről bárki bármit is mondani?
-
Serricon
senior tag
Nálunk kötelezően ebben kellett megírni a szakdogát, volt külön Latex óránk is.
Elsőre bonyolultnak tűnhet, de rengeteg időt lehet megspórolni vele, ha van egy jó sablon csak behányod a szöveget és kész is van a formázott doksi.
Vagy mikor rájössz szakdoga nyomtatásnál, hogy hoppá, egyoldalas formátumban kellett volna..margók, a számozás, meg minden szar.. Átírod az elején a formátumot, újragenerálja és kész.Hasznos írás, azt a Lyx-et meg mindenképp ki fogom próbálni.
-
greenity
senior tag
Köszi a cikket
Igen, ha már egyetemi beadandó, előadás akkor LaTeX és beamer. Oké, a képekkel lehet szívni, mire minden oda akar kerülni, ahova mi szeretnénk, tavaly volt belőle elég. (Lásd megerőszakoltam a LaTeXet című bejegyzésem), de ez is megoldható az "okoshivatkozásokkal" és más egyéb szépségekkel.
Azért tegyük hozzá: nekem 1 oldal kvantumoptika begépelése, ami gyakorlatilag csak képlet, még \newcommandok bevezetésével is 1 óra.
GUI-król: mi TeXMakert használunk, egyszerű, gyorsan kezelhető, jól paraméterezhető a fordítója, az info tanszéken pedig Kyle-t használnak ugyanerre.
Van ismerős aki csak a MikTeX-et használja windows alatt, viszont ha már TeX, akkor említsük meg, hogy azért alapvetően ez Linux-os cucc.Szerk: még eszembe jutott, a kódszintű rajzok, PSTricks, ha jól emlékszem, nagyon hasznosak, egyszer kell normálisan megcsinálni, utána már könnyen szerkeszthető.
Van egy GUI hozzá, LaTeXDraw névre hallgat
Ilyenkor viszont figyelni kell a fordításra, mert pstricks esetén LaTeX-el kell fordítani, beágyazott jpg-k esetén pedig PDFLaTeX-el, szóval vagy egyik vagy másik, illetve a megoldás, az, ha eps-ben mentjük el a képeinket és úgy inkludáljuk akkor lehet LaTeX-el fordítani[ Szerkesztve ]
"Egy mosolynál jobb a több"
-
3psilon
aktív tag
válasz WonderCSabo #28 üzenetére
Kit érdekel a forráskimenet, ha az eredmény jól néz ki?
A LyX nem arra való, hogy forráskódot csináljon. Én is csak ajánlani tudom, pont a szakdolgozat, diplomamunka stb. szintjén tökéletes. Kényelmesen lehet vele képleteket szerkeszteni, a képeket szépen elhelyezi a LaTeX, és tényleg magának a műnek az írására, szerkesztésére lehet koncentrálni.
Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006
-
WonderCSabo
félisten
vilgába
Itt van egy elírás a bevezetőben.
Én LaTeX-el írtam az önnálló laboratórium beszámolómat, és most ebben a félévben a szakdogámat is. Sokat szenvedtem vele, de végül megérte. Guiként TexMakert használtam.
Az előzőekben sokat dicsért LyX-et én nem javaslom, tapasztalatom szerint eléggé gány forráskimenetet ad, és igazából a LyX nem is egy igazi tartalom orientált szerkesztő, hanem egy WYSIWYG LaTeX backenddel. -
zither
csendes tag
Ha LaTeXről modern környezetben beszélünk, akkor kár kihagyni a LyX-et (http://www.lyx.org/).
Ez az nagyon jó minőségű frontendet, ami kombinálja a hagyományos grafikus felhasználói felület előnyeit a LaTeX erejével. Lényegében kapunk egy szép word szerű valamit, ahol dokumentumunkat struktúrális nézetben (Ms Wordben is volt valami hasonló, amit kb senki se használt) szerkeszthetjük. Rutin jellegű feladatokkal egy laikus könnyen el tud bánni, anélkül, hogy bármit is ismerne a LaTeX nyelvéből (csak a logikai felépítést kell megérteni, amihez van jó gyors talpalója). Bonyolult problémákat pedig tökéletesen meg lehet oldani TeX kódbeágyazással (pl.: egy TikZ ábra).
Ajánlom minden LaTeX-el ismerkedőnek figyelmébe.Zavard össze a világot: mosolyogj Hétfőn
-
Madara-san
aktív tag
Nagyon jó megoldások vannak benne használom én is (Libreoffice mellett) + sublime text
Iratkozzatok fel a Pixel Punx csatornára - https://www.tiktok.com/@pixel_punx
-
bambano
titán
kétszer beborul az agyad a word baromságaitól, és rájössz, hogy akkor is hamarabb lesz kész a szakdogád, ha nulláról tanulod a latexet, mint wordben.
ehhez képest ha már láttál korábban latexet, akkor rengeteg hajtépéstől kímél meg.
az más kérdés, hogy sok karon, szakon nem is hallottak róla, így csak komoly veszekedések árán lehet elfogadtatni, de ez nem a latex problémája.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
Fáraó
őstag
Jah, a diplomamukámat én is LaTeX-ben írtam, imádtam. De a mukahelyi környezet visszahúzott az Office világába. De azért egy MikTeX, vagy ProTeXt?, most is fenn van a gépen.
VIGYORRRGAZMUS.....
-
total90
veterán
Nekem Latex az ez: [link]
Ha nincs jó, ló a szamár is.
-
momo2828
tag
Köszi a cikket! Én is csak ajánlani tudom a LaTeX használatát diplomamunkához, továbbá Jeney Gábor doku. szerkesztés kurzusát is, ha valakinek felkeltette az érdeklődését a téma.
-
zdanee
őstag
Neee.... azt hittem, tegnap este felébredtem a rémálmomból, de ezek szerint még nem?! Segítség!
Zipit Z2 idomár - S23u 1TB - HP Envy x360 13 - SGW4 - Miyoo Mini
-
SutPet
aktív tag
Nagyon jó kis program és hasznos írás. Szakdolgozatomat írtam benne, először agyrém volt, de miután kiismertem sokkal gyorsabban lehetett vele haladni mint word-el és nem kellet az apró formázásokkal szenvedni. Nagyon jól generálja a tartalomjegyzéket, ábrajegyzéket, mindent. Én személy szerint a TexStudio-t használtam.
God must love stupid people, he made so many of them.
-
Ereshkigal
őstag
Többször bele akartam vágni, még a nagy kék könyvet is megvettem anno, de pár nap után félredobtam... Valószínűleg az az oka, hogy utálok írni, és minél gyorsabban le akarom tudni (cikkek, beszámolók), így marad a word. Gondolom, ha már rutinból csinálja az ember, illetve a különféle munkákhoz már megvannak a saját kis "template-ei", akkor ezzel is lehet haladni. Majd egyszer!
-
doc
nagyúr
wow, LateX cikk a Logouton?
hat ezt el kell olvasnom, de mar elore is koszi -
#13110016
törölt tag
Hibátlan cikk!
Ezer hála! -
Én texmaker-t használok mint gui. Ha tudom, hogy valami 5 oldal felett kell, el sem kezdem másban. Illetve beamer részét használom prezentációhoz, ahol nem csak képeket dobálok be. Sokat dob egy előadáson, és a témavezetőm mindig azt mondta, hogy ha valaki ilyen formában hozza az előadását, akkor látszik hogy készült, és foglalkozott vele.
"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy
-
Kiváló írás, gratula!
https://www.coreinfinity.tech
-
Bloksma
aktív tag
Szakdolgozat íráskor nekem is rágta a fülemet a témavezetőm, hogy Latex-et használjak, de végül csak phd-s koromban kezdtem el. Pedig egy szakdolgozat íráshoz bizony nem kell túl behatóan ismerni. Csak ajánlani tudom.
-
zrubi
senior tag
válasz macilaci78 #1 üzenetére
A LaTeX valóban remek dolog... azonaban aki esetleg elriadt volna a nyers szövegprogramozástól, annak is van lehetősége egy lépéssel közelebb kerülni a jóhoz:
LyXEz egy grafikus "frontend" a LaTeX fölé.
zrubi.hu
-
Polemius
senior tag
Megjegyzem, ha kiadványszerkesztésről van szó, akkor nem sok értelme van a Ms Word képességeivel összevetni, hiszen ez utóbbi más feladatra készült.
Kiadványszerkesztő progi például az InDesign vagy a Quark.Ha valaki szeretné kiadónál publikálni a szerzeményét, jó ha előtte egyeztet velük. Egyrészt, mert ha nem kimondottan IT/műszaki kiadó, akkor nem biztos (nem valószínű), hogy Latexet használnak.
Másrészt azért, mert mint szerepel is az írásban, többnyire egyszerű szöveges forrást várnak, mellékelve a képeket, egyenleteket, stb.
Azt is hozzátenném, hogy egy kiadványszerkesztő program használatán túl nem árt elsajátítani magának a kiadványszerkesztésnek, tördelésnek legalább az alapjait és tisztában lenni a nyomdai dolgokkal is.
Nehogy valakit az a meglepetés érjen, hogy lelkesen, sok munka után elküldi a kéziratot a kiadójának, az meg visszadobja, hogy küldje .doc formátumban.[ Szerkesztve ]
-
Zoli133
addikt
Remek írás, egyszer újratanulhatnám a dolgot. 2 éve nem használtam LaTeX-et, nem volt rá szükségem így szinte teljesen kikopott a tudás, de gyanítom elég gyorsan visszafejleszthető.
"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."
-
kovgab
tag
Gratula...
Nagyon jó cikk, a program meg ér majd egy utána nézést...Ká Úr
-
proci985
MODERÁTOR
koszi!
tudomanyos cikkekre amiatt is remek, mert a formazast pillanatok alatt meg lehet valtoztatni az egesz dokumentumra. tehat ha tobb folyoiratban kell megjelentetni, akkor a formazas nagyon gyorsan atallithato, ami mondjuk altalaban wordrol kevesbe mondhato el.
egyebkent hasznos, viszont a tanulasi ideje magas. tehat tipikusan nem az a dolog, amit az ember diplomamunka kozben megtanul, mert ugy gyorsabb lesz megirni (legalabbis IT teruleten nem). kutatas viszont teljesen mas, phdre ezt szoktak ajanlani, egyreszt mert az embernek tobb ideje van, masreszt mert jobb a maintainabilityje.
Don't dream it, be it. // Lagom amount.
-
macilaci78
nagyúr
Tetszenek ezek a megoldások, főleg, mert megoldást jelentenek.
Cím alapján nénis képeket vártam. Gondolom, lehet képet beszúrni ebben a programban is.
Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!
Új hozzászólás Aktív témák
- iPhone 14 Pro 128 GB Space Black, Független! Mint egy új! 88% Akku!
- iPhone SE 2020 Product Red, Független, 64 GB, 100%-os Akkuval!
- P1 Gen3 27% 15.6" FHD IPS i7-10750H T1000 16GB 512GB NVMe ujjlolv IR kam gar
- GAMER ÉS TERVEZŐ PC - I7 13700K / RTX 3080 XTREME 10GB / 64GB DDR4 / 1TB SSD / VÍZHŰTÉS
- Nespresso Vertuo Next Deluxe Sötét Króm színben eladó. + kiegészítők + kapszulák
- Nintendo Switch játékok
- Újszerű ASUS TUF Magyar Gamer Laptop 15.6"FHD 120Hz Ryzen 5 16GB DDR4 240GB SSD RX 560X 4GB GDDR5
- 15,4" Apple MacBook Pro Retina MID 2015 eladó! 2,5 GHz Core i7, 16GB RAM, 500 GB SSD szép állapot!
- Oral B IO series 9
- Nintendo Switch Oled Zelda Limited Edition + Pro Controller+ajándék játék+játékok (árak a leírásban)