Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#38) proci985 válasza Fred23 (#35) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

Egyértelmű, hogy játékokban is számít a jobb, dedikált hangkari
TL;DR: Sajnos ez egyaltalan nem egyertelmu. Nagyon sok mulik a kiadon es a kiadasi even is. Gyakorlatilag ha van egy pl HyperX Cloud fules szintu rendszered akkor az mar boven eleg jo. Surroundnal bonyolultabb a helyzet, de az inkabb szabvanyokrol es interfacekrol szol, mint a jatekok (jellemzoen gyenge) hangminosegerol.

ha meg nehezen hajthato fulesed van akkor ugyis ahhoz veszel DAC/AMPot es jellemzoen jatekokra overkill lesz.

egyebkent meg egy AL892 / AL1220 eleg lesz. egy 60 euros fulessel melle kb el lehet erni azt a hangminoseget, ami boven eleg jatszani es sose a fules lanc lesz a gyengebb.

----

Olyan 2000 korul volt egy idoszak, amikor bejott a surround tamogatas es a DS3D/EAX (creative)/A3D (aureal). Ebben az idoben jott ki pl a NFS3. Par jateknak volt dolby digital tamogatasa is. 2005 kornyeken meg minden remek volt.

Aztan ugy 2007-8 korul ezek meghaltak. Pl a Stalker alapbol kizarolag stereo mixet tudott (fpskent ez ritkasag volt akkoriban). Az EAX es az A3D meghalt es kompatibilitasi bajok voltak. Az XFInek pedig driver bajai voltak.

Kb az volt az a pillanat, amikor pl nalam kizarolag a jatekok hangmixe volt a limitalo tenyezo, es sose a hangrendszerem. Ami egy Onkyo HTR340 (dedikalt hifi erositos egyberendszer, kb a diszkret belepokategoria) + XFI Fatal1ty Probol allt (ez kb a top of the line Elite elolapi panel nelkuli variansa volt). Kb egy 400+200 USDs rendszerrol beszelunk. Ez ugyan merfoldekkel jobb volt, mint mondjuk egy Genius SWHF (2500rol valtottam elotte, de 5000 is volt barati korben boven), de hifis szemmel nezve eleg belepo. Egy 100USD koruli AKG K530LTD siman boven minden jatekra eleg volt az XFIvel kihajtva, ami kb egy belepo hifi fules volt. Jelenleg ez kb a (Takstar /) HyperX Cloud.

Ami meg problema, hogy jellemzoen hangkartyanal ket megoldas van surround jel atvitelere:
- A hangkartya DACjat hasznalod, aminek limitacioi vannak. Par esetben csak igy megy ki a surround. Ez pl egy szamitogepes settel nem problema, hifinel viszont az utobbi 10 evben nem igazan van olyan erosito, aminel van analog bemenet. A szamitogepes surround setekkel pedig eleg sok problema van. Plusz a kabelezesnek ara is lesz.
- Kulso DACot hasznalsz. A DTS es a DD enkodolas is penzbe kerul, marpedig olyan hangkartyara lesz szukseged, ami tamogatja ezeket. Elvileg van haxolt driver a hangkartyak egy reszehez es ezzel mindent el is mondtam, hogy mennyire maceras az egesz. Egyebkent a digitalis vonalon sztereo fog kimenni. Alaplapoknal utobbi 10 evben kiadott megoldasoknal sok sikert hozza. HDMI elvileg jo, de azzal annyira nem probalkoztam. Erositoknel van surround upmix, de az feluleti kezeles es nem megoldas. Nehany regi jatek kepes valos surroundra pl dolby surround matrix keveressel, de itt megintcsak nagyon regi megoldasokrol beszelunk.

Utobbi ot evben egy egesz jo hifi fules lanccal jatszom amit eredetileg zenet hallgatni vettem es ennek az osszes elonye annyi volt, hogy a fules eszmeletlenul reszletgazdag es pozicionalasra pontos. De hangminosegre kb agyuval verebre kategoria. es az Asus Xonar ONE (DSD/Muses02 upgradelve) a DT990 Edition 250ohmmal bar en elegedett vagyok, de ennel meg van feljebb.

Tapasztalatok ezek alapjan, avagy 94 ota van hangkartyam:
- Creative SoundBlaser 16
- Creative Live 5.1
- Creative X-FI Fatal1ty Pro
- (fel ev ALC892)
- DSD/Muses02 upgradelt Xonar One Essence (ez egy 600+150 USDs pakk MSRPn nezve)
- (parhuzamosan egy Korg DS-DAC 100 es egy Pioneer DDJ-SB3)
es a szamitogepre eleg sok kulonboz rendszer volt kotve az evek folyaman:
- Orion HS280 + Sony STR 210
- Creative Live 5.1 / XFI + SW-HF2500
- Creative XFI + Onkyo HTR340
- XFI / ALC892 + Sony STR20 + Zachry TM-200 (sved dupla 8"as vintage)
- Yamaha RX-A840 + Klipsh R26F, hozza valo centerrel, surroundokkal es ket Yamaha NS-SW200 subbal (+ALC1220 / R9 290X de gyakorlatilag ezek csak audio pass-throughot vegeznek)

---

Gyorsteszt az MSI X370 Titaniumra szerelt AL1220.

gyorsteszt alapjan (Modeselektor jevel szoktam tesztelni, megvan CDn is de a Spotify high quality variansaban tudom hol vannak a hibak a losslesshez kepest szoval most azt hasznaltam) a xonar one hangkepe 2:35nel szellosebb es kevesbe mosodik ossze, 3:42nel jobban kijon a basszus. deadmau5 telemiscommunication kölsch remixnel ugyanugy kijon 3:40 korul, hogy nem birja dinamikaval az alaplapi de hallatszik, hogy tulnyomja/rezgeti a fulest melyben (amiben a DT990 enyhe V hangzasa is lehet ludas). Dinamika mashol is hallatszik, pl Rihanna Needed Meje is egy jo pelda. Viszont pozitivum, hogy a hatterbasszus tomoritesi hibai valamennyire kijonnek az alaplapi fulessel is (az egesz album loudness war, szoval ilyen szempontbol remek). Annyira nem katasztrofa, kb hasonloan / talan picit jobban szol a paros, mint a 130 USD MSRPs Jaybird X3 bluetooth fulesem.

Az MSI X370 Titanium AL1220 full hangeroben kb ott van, mint a Spotify 75%on, a Win10 4%on es az Asus sajat hangereje 50%on. De meg egyszer, a DT990 notoriusan nehezen hajthato. A HP 8460p uzleti laptopom meg ennyire se birt vele, de a regi Sony STR 210 erositom se. A Pioneer DDJ-SB3 djpult is kb hasonloan birja az igat.

Bonusz: Haromnegyed ev utan kiprobaltam az alaplapi fules csatlakozot es mukodik :).

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.