Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#63) schawo válasza schawo (#61) üzenetére


schawo
titán

Egyébként pedig hogy visszatérjek ontopic módba:
Saját tapasztalatok DSD témában (és kapcsolódó közvetkeztetések)

Fontos megjegyzés: Az egész saját következtetés, hivatalosan sehol sem találtam megerősítését, se cáfolatát. Ha valaki hibát talál a gondolatmenetben, bármilyen mértékűt is, az jelezze, megbeszéljük.

Mytek Stereo192-DSD dacot használok (fw tyúkbéllel, de ez egy másik történet).
A Myteknek nagyon furcsa lelke van. Ezt már kifejtettem párszor a fórumban, de ide is leírom, hogy meglegyen. Amennyiben eredeti PCM hanganyaggal etetem elfogadhatóan szól, de nem úgy, ahogy azt illene neki (ár/érték arány stb.). Ha ugyanaz a felvétel DSD változatban szólal meg, akkor sokkal nyugodtabb, és tisztább a végeredmény, alacsonyabb a magas frekvenciás torzítás. Akkor is igaz ez a viszonylat, ha a PCM egy CD forrás volt (vöröskönyves 44/16), és akkor is, ha HD anyag (akár 192/24). Ez még könnyen fogyasztható emberi gyomorral, ráfogjuk a DSD "zsenialitására" (esetleg a nyuszira). Amit viszont nehezen vesz be a gyomor, az az, ha az eredeti PCM anyagot (mondjuk Korg Audiogate-tel) egy az egyben átkonvertálom DSD formátumba, akkor is fennmarad a DSD számottevő hangminőségbeli előnye az eredeti(!) PCM változattal szemben. (Hangsúlyozom, hogy egyelőre egy adott DAC-ról van szó.)
Amikor először tapasztaltam, első gondolatom az volt, hogy köpjek fel az égbe, és álljak alá, mert ilyen nincs. A PCM-DSD konverzió (és vica-versa) egy veszteséges folyamat, akkor is, ha mindkét formátum önmagában veszteségmentes (ennek részleteibe most nem mennék bele, egyelőre kéretik elfogadni a tényt, ha nagyon muszáj lesz, kifejtem részletesen). Azaz a DSD-be konvertált PCM definíció szerint szarabbul KELL, hogy szóljon, mint az eredeti PCM. Tehát vagy olyat várok el a hangzástól, ami a számomra javulás, és épp a DSD szolgálja ki csökevényes igényeimet egy technikai minőségromlás által, vagy bizony itt kérem fennforgás van.
Jó darabig azt gondoltam, hogy Mytekéknél elkövették azt a hibát, hogy a PCM kiszolgálás digitális jelútját fejlesztéskor elhanyagolták a DSD jelút rovására, ami ezt az anomáliát eredményezte. Azonban érdekelt a téma, ezért utánaolvasgattam több helyen, és sok egyéb eszköznél jeleztek hasonló jelenséget külföldi fórumokon.
Kezdett gyanús lenni, hogy egy háttérhatalommal van dolgunk, és a gyíkemberek összeesküdtek a PCM ellen, mivel valószínűleg a DSD segítségével, abba kódolt pusztító jelekkel épp most veszik át a hatalmat az emberiség felett. De aztán rájöttem, hogy ez valószínűleg hülyeség.
Akkor valami más lesz emögött. A DAC IC-k működése lehet a válasz a kérdésre. Réges-régen vala a valódi multibit DAC-ok. Oly régen, hogy már nem is igen emlékezünk rájuk. 16-18 bitet tudtak, és valóban teljes hosszúságú word adatokat dolgoztak fel, és alakították analóggá. 16 bites korszakban is ritkák és drágák voltak, nagyon bonyolult a működésük. Már akkoriban is megjelentek a delta-sigma multibit DAC-ok, és azóta a 24 bites korban már kizárólag ilyenek léteznek, amik a 16-18-20-24 bitet BELSŐLEG kisebb, 2-4 bites egységekre bontják, és ebből egy nagy(obb)frekvenciás delta-sigma jelsort állítanak elő. Na mármost. Fentebb már szó volt egy delta-sigma konverzióról, és annak veszteséges mivoltáról. A DSD elnevezés (valószínűleg) eredetileg a delta-sigma digital volt, ugyanis ez egy 1 bites, teljesen delta-sigma jelsor. Ahogy a PCM->DSD úgy a DAC IC-n belül történő PCM->multibit-delta-sigma konverzió is veszteséges. És bizony ez egy fájdalmas veszteség. Míg a PC elég számítási kapacitással rendelkezik, hogy ezt a konverziót a lehető legjobb minőségben végezze el, egy DAC IC számára ez a művelet egy csomó aliasinggal, és ebből származó torzítással oldható csak meg. És máris eljutottunk oda, ahol a döglött kutyus el van ásva. A finomabban kódolt delta-sigma DSD jobb eséllyel indul a DAC IC felé, mint a PCM, amit szegény DAC-nak kell delta-sigma formátumba kódolni. És a DSD hozva a papírformát azonos DAC készüléken gyakran lenyomja a PCM formátumot. Nem mindig, mert egyes gyártók jobban tudják kezelni a problémát (analóg és digitális oldalon egyaránt), a többség (olcsó DAC-ok) viszont nem, és ilyenkor előugrik a DSD forrásanyag előnye.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.