Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) lapa válasza Crystalheart (#99) üzenetére


lapa
veterán

az utolsó bekezdésed nehéz ügy. tudom, hogy igazad van, de ez az emberek nagyrésze számára olyan messze van gyakorlati megvalósíthatóság szempontjából, hogy egyszerűen tagadásba fordulnak.

(#102) Crystalheart válasza Dany007 (#100) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Azt akartam érzékeltetni, hogy nagy válság esetén mindig vannak, akik elég leleményesek és kihasználják az új, megnövekedett igényeket. Mint háborúban a fegyvergyárosok.

A magyar valóság szerintem az, hogy a bankban sokaknak csak adóssága van eleve, szóval... Mondjuk banki dolgokban nem vagyok jó, a számlánkon nincs szinte semmi, és készpénzünk sincs szinte semmi. Tehát államcsőd esetén, ha én egy külföldi illetőségű bankban tartom a pénzem, külföldi valutában, miért zárolják, felvilágosítana valaki? Nem én mentem csődbe, hanem a kormány.

Manapság pedig szerintem hiperinflációtól sem kell tartani, előbb fagyasztják be az árfolyamot a belkereskedelemben, ha van eszük. Mert ugye jóformán az energiahordozókon kívül mindent elő tudunk állítani itthon is.

(#103) lapa válasza Crystalheart (#102) üzenetére


lapa
veterán

a válasz egyszerű: ők csinálják a törvényeket.

(#104) Thunderzolee

Hát igen, logikus volt, ha már a gazdaságot sikerült szétverni, legalább megelőzik az államcsődöt:
http://www.mfor.hu/cikkek/Breking__Visszakullogunk_az_IMF_hez.html

Szinte már várom hogy adják be este a Híradók előtt ülő zembereknek.. a propaganda az megy.. :(((

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#105) dabadab válasza Thunderzolee (#104) üzenetére


dabadab
titán

Én is pont most akartam linkelni, akkor most mégse kell vennem három raklap löncshúskonzervet :P

DRM is theft

(#106) ArchElf


ArchElf
addikt

Amúgy valaki írta korábban az üzemanyagot - azt csak akkor érdemes tartani, ha régi típusú autót tudunk vele etetni (vagy nem kívánunk belőle sokat használni), ugyanis az üzemanyagban levő adalékok 1-2 éven belül elbomlanak, és utána már nem alkalmas "rendeltetésszerű" használatra.

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#107) dabadab válasza Dluinet (#3) üzenetére


dabadab
titán

Mondjuk linkelhetted volna, hogy honnan van a kopipészt, már csak azért is, mert ott azért elég logikusan le is van írva, hogy ezek a hatvan éves tanácsok mennyire használhatóak manapság.

DRM is theft

(#108) Dany007 válasza dabadab (#105) üzenetére


Dany007
veterán

Na most akkor ez pozitív vagy hosszútávon negatív csak?
Épp azt néztem, hogy ~ 237-ért vehetnék dollárt. Viszont ha eladnám már csak 210 körül adnának érte... Ez a (bid-offer) spread ha jólemlékszem? :) Na mind1.
Vagyis akkor most rendeződni látszik talán a helyzet? Legalábbis 1-2 éves távlatban? Vagy ez is csak pár hónapos max egy éves biztonság?

(#109) Kassadin válasza Thunderzolee (#104) üzenetére


Kassadin
addikt

A vezetésünk ugyan nem oly' régen nyilatkozott arról, hogy mi semmiféle imf hitelt nem fogunk felvenni, hiszen Mo. megoldja önerőből... :))

(#110) dízelracer válasza Thunderzolee (#104) üzenetére


dízelracer
senior tag

Na erre én is kíváncsi vagyok Viktor király miként adja elő ezt a pórnépnek. Ennyi dolgozó/adózó emberrel nem lehet fenntartani egy országot. Ezt tudomásul kell venni. Nincs iparunk, nincs mezőgazdaságunk. Mindent tönkre vágnak. Az unio szabja meg miből mennyit termelhetünk belpiacra? Röhej b+ :U Az ország már semmilyen szempontból nem piacképes a szomszédos országokkal szemben. Nem állítunk elő jóformán semmit. Nincs bevétel csak kiadás kiadás hátán (eü/nyugdíj/szociális kiadások) bevétel meg lófasz se. Ezért kellenek a ránk nézve rohadt szar feltételekkel felvett külföldi kölcsönök. Erre írtam fentebb, hogy felesleges vergődés az egész. Az utóbbi idők IMF ellenes látványos nagy rúgkapálózásával csak egyre mélyebbre süllyed(t)ünk a szarba és nincs kiút. Vagyis van. El kell innen menni, átlag ember csak ennyit tehet a saját jövője érdekében. És ez elég szomorú. :(((

Szépen segget "csináltunk" a szánkból és most lesütött fejjel kuncsorgunk az IMF -nek. Tudod mit mondana erre nagyapám? Azt, hogy puha pöccsel nem lehet b@xni...

Nem fog itt változni soha semmi. Az egyén mind jobban és jobban ki lesz szipojozva mert így működnek a dolgok. Közhely de a gazdagok még gazdagabbak lesznek a szegények még szegényebbek.

szerk:

Ma simán öngyilkos lett egy ember mert elveszítette a lakását. Lehet, hogy becsülettel végighajtotta az életét, nem volt jártas a pénzügyekben így könnyűszerrel beleugrasztották egy devizahitelbe. Most 57évesen kisemmizve totálisan lenullázva mehetett volna a hajléktalanszállóra vagy a bokor/híd alá a még fentmaradt több milliós banki tartozással. sosem tudta volna visszafizetni. Nem akart élete végéig rabszolga lenni inkább ugrott. Itt tarunk ma 2011-ben. Imádok itt élni. :(((

[ Szerkesztve ]

(#111) maláj válasza dízelracer (#110) üzenetére


maláj
őstag

a törpe diktátor sehogy - a kancsal vérebe szintén ...
majd a tarajos papagáj hivatalosan bejelenti, hogy sikerült "rendkívül" előnyös feltételekkel blablabla ...
anno beszélgettünk már pár emberrel arról valamelyik topikban, hogy nemsokára eljön "Argentína" - páran akkor néztek utána, hogy miről is beszélünk de már látszik, hogy nem csak a levegőbe karistoltuk a karaktereket
szépen sorban dőlni fognak be az országok (görög, olasz, stb.)

ami fentebb már elhangzott, hogy 4-5 féle valutába fektetni az esetlegesen megtakarított pénzünket az viszont járható út (már persze ha van valamennyi pénz ...)

(#112) lapa válasza dízelracer (#110) üzenetére


lapa
veterán

ha ezen görcsölsz csak a saját életed teszed tönkre.

(#113) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Gondolkodom azon, egyáltalán van-e még mód törleszteni ezt a nagy államadósságot, vagy - ha államcsőd nem is lesz - Magyarország ezer évre eladósította magát? Mert ha valaki felvesz egy rakat pénzt, azt befektetni szokás, és profitot csinálni belőle. Itthon viszont nem látszik fejlődés, sőt egyre rosszabb az emberek közérzete, egyre nagyobb a munkanélküliség, egyre kevésbé tudjuk fizetni az egyre nagyobb törlesztőrészletet.

(Durva belegondolni, hogy Bill Gatesnek egymagának annyi vagyona van, mint amennyi a magyar államadósság, legalább is pár éve még ez volt a helyzet.)

(#114) Syl válasza Crystalheart (#113) üzenetére


Syl
nagyúr

Eddig is visszafizethetetlen mennyiségű hitelünk volt. Most rátesznek még egy vagonnal. Nem mindegy? ;] :W

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#115) Kassadin válasza lapa (#112) üzenetére


Kassadin
addikt

Tönkretették ők már az életünket, ez már nem hinném, hogy probléma forrását képezné.

[ Szerkesztve ]

(#116) dízelracer válasza lapa (#112) üzenetére


dízelracer
senior tag

Nem görcsölök rajta. Nemrég még én is úgy voltam vele, hogy engem innen kirobbantani sem lehet. De az utóbbi hetekben hónapokban minden ismerősömtől azt hallom, hogy élete legjobb döntése volt, hogy kiment dolgozni. És be kellett látnom igazuk van. Mozdulnom kéne nekem is csak baromi nehéz. Szeretek itt élni. Itt vannak a szeretteim, a barátaim, a beteg anyám akit nem szívesen hagynék másra. Meg elve minden ideköt. 1hét alatt honvágyam lenne. De ha nem hagynak más választást én is elhagyom a süllyedő hajót. Mert muszáj.

(#117) Crystalheart válasza Syl (#114) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Az aggaszt, hogy az ilyen helyzeteket csak egy háború szokta lenullázni, de arra - hozzá kell tenni, azért szerencsére - nincs kilátás. Viszont rettentő visszás, hogy húsz évig tehetségtelenek uralják a népet, akik ellen nem lehet mit tenni, mert nincs is más választási lehetőség; felvesznek jóformán a semmire irgalmatlan kölcsönöket, aztán mikor a hajó majd zátonyra fut, ők takaros kis mentőcsónakban kedélyes viszlátot intenek. Tudom, sarkítás és demagógia, nem ilyen fekete-fehér a helyzet, de így kívülről semmi értelmes dolog nem látszik. Annyi lehetőségünk volt a rendszerváltáskor, amit nemhogy nem aknáztak ki, hanem még rosszul használták föl!

Amit én tehetek, csupán annyi, hogy mindennek ellenére a végsőkig kitartok. Nagy szerencse, hogy legalább a kultúránkra nem lehet záloghitelt fölvenni.

(#118) dabadab válasza Syl (#114) üzenetére


dabadab
titán

"Eddig is visszafizethetetlen mennyiségű hitelünk volt."

Ez egyáltalán nem igaz. Kétségtelen magas az adósság, de semmiképpen sem kezelhetetlen.

DRM is theft

(#119) philoxenia válasza Crystalheart (#113) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Azért ez nem ilyen egyszerű... A munkaképes korú lakosság egy részét finanszíroztuk belőle.
Egyébként aki nem fizet adót, de az állam szolgáltatásait igénybe veszi, abban az arányban, ami ráeső költség lenne, akkor is nettó befizető, ha nem vesz igénybe konkrétan segélyt pl. ...
Ha most hirtelen mindenki elkezdene dolgozni, /és adót fizetni/ aki eddig nem, hamar csökkenthető lenne az államadósság is...
Ha nem fizet adót de csak a saját környezetében tesz a közösségért már élhetőbb az ország....
Azt kellene fölfogni már, rendszerváltás után húsz évvel, hogy az állam mi vagyunk.... mindannyian.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#120) Crystalheart válasza dabadab (#118) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Kérdés, mennyi idő kell a visszafizetéséhez...

Semmi gond azzal, ha valaki 85 éves koráig fizet egy kölcsönt, ha mellette fölépítette a vállalatát. De hogy 85 éves koráig fizessen úgy, hogy épp csak tető van a feje fölött, és egyre kevesebb jut az egyre több rezsire...

philoxenia: Igen, de ez olyan, mintha azért vennék föl pénzt, hogy kaját vegyek belőle. Érted. Csak nekem nem adnak erre, mert eleve kilátástalan a helyzet, de egy országtól nem tagadják meg.

Amúgy igen, sokaknál látom, hogy a felelőssége szerinte csak a kerítésig terjed, és hogy jómódúak hogyan csalják el kb. az összes adójukat.

[ Szerkesztve ]

(#121) dabadab válasza Crystalheart (#120) üzenetére


dabadab
titán

"Kérdés, mennyi idő kell a visszafizetéséhez..."

Legjobb tudomásom szerint az államkötvények leghosszabb futamideje tíz év.

DRM is theft

(#122) DeFranco válasza dabadab (#118) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Kezelhető, de nem visszafizethető, és ez nem én mondom, hanem neves közgazdászok, akiknek most nem jut eszembe a neve.

Most járok MsC képzésre (munka mellett) és ott beszéltünk erről egy corvinusos tanárral (Gulyás Gyula). A lényeg az, hogy akkora hitelt, amekkora ma Európában (vagy a világon, mindegy most) az országoknak van, nem lehet kinőni. Ő is egy nobel-díjas ürge tanulmányára hivatkozott, most nem ugrik be, ha kiváncsi vagy, megnézem a jegyzeteimet, de a lényege az, hogy akkora az adósság (nem csak nálunk, hanem fejlettebb országokban is) hogy azt gazdaságilag lehetetlen kinőni.

Kezelni lehet, nem is nehéz, de kifizetni soha nem fogja senki.

[ Szerkesztve ]

(#123) dabadab válasza DeFranco (#122) üzenetére


dabadab
titán

Pongyola voltam: szóval visszafizethető abban az értelemben, hogy aki kölcsönad nekünk, az visszakapja a pénzét. Abban az értelemben meg nem, hogy van-e reális esélye annak, hogy Mo-n nullára csökken a hitelállománya.

DRM is theft

(#124) philoxenia válasza dabadab (#123) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Reális esély mindenre lehet, hiszen van példa komoly adósságcsökkentésre.[link]
Persze rosszul élni sem szeret senki és a belső fogyasztás visszaesése sem jó a gazdaságnak, az egyensúlyt kellene megtalálni...

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#126) lapa válasza dabadab (#105) üzenetére


lapa
veterán

mondjuk ahogy az imf készül erre a dologra szerintem hazafelé csak jobb lenne a lidl felé kanyarodnod.

(#127) FireKeeper


FireKeeper
nagyúr

azért lesz még itt csavar:
A bóvlifélelem vezette az IMF-hez Matolcsyékat

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#128) Ramirex


Ramirex
csendes tag

Találtam egy érdekes videót, hogy ez az egész adósság dolog, hogyan müködik. Ha ez tényleg így van akkor az adósságot SOHA nem lehet visszafizetni. Az adósság mindig nagyobb és nagyobb lesz. The money fix a neve [link] Erről mi a véleményetek?

(#129) Raucher válasza dízelracer (#125) üzenetére


Raucher
tag

A további hitelek nem a problémát oldják meg, csak időben tolják el, és tovább mélyítik.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#130) dabadab válasza Ramirex (#128) üzenetére


dabadab
titán

Most inkabb nem neznem meg, de a "Ha ez tényleg így van akkor az adósságot SOHA nem lehet visszafizetni" megjegyzesed alapjan gondolom remekul beleillik a Zeitgeist meg Money as a Debt soraba: feligazsagok es teljes hulyesegek bajos kevereke.

Na, beleneztem a transcriptbe, es tenyleg: helyi penz, ne legyen kamat, aranyfedezet stb, a szokasos marhasagok.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#131) Syl válasza dabadab (#130) üzenetére


Syl
nagyúr

Érdekes, Svájcban nagyon jól működik a kamatmentes helyi pénz (WIR)...

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#132) dabadab válasza Syl (#131) üzenetére


dabadab
titán

A kerekparozas is jol mukodik, megis idiota javaslat lenne, hogy az egyetlen kozlekedesi eszkoz a kerekpar legyen. Hasonlokeppen a helyi penzek jol mukod(het)nek bizonyos reszteruleteken, de teljesseggel alkalmatlanok arra, hogy felvaltsak az "igazi" penzt.

DRM is theft

(#133) morhange válasza dabadab (#130) üzenetére


morhange
tag

Lehet mondani mindenre, hogy marhaság. Egy biztos: a jelenlegi rendszer nem működik megfelelően. Míg Svájcban állítólag igen, ahogy Syl is írja. Ebből nehéz nem arra következtetni, hogy a svájci rendszer nem jobb. Mondj akkor valami olyat ami nem marhaság. Svájc megtalálta az egyensúlyt a helyi pénz és az igazi között és ügyelnek arra, hogy amit csak lehet a belső piacon vegyenek/adjanak el. Nem tartom valószínűnek, hogy a svájci rendszer itt működne, nekünk nincs hatalmas bankszektorunk. Itt mások a viszonyok, mást kell kitalálni. A svéd nyugdíjrendszer sem fog működni rendesen itt, elvégre az svéd és az ottani viszonyokra van szabva. A MÁV sem vesz finn nyomtávú vonatot. Ezekben a filmekben mondanak okosakat is, csak nem mindenhol alkalmazhatóak, nem minden országra igazak.

Jó lenne találni egy listát, ahol fel vannak sorolva mely országok tudták eddig visszafizetni az adósságukat.

(#134) dabadab válasza morhange (#133) üzenetére


dabadab
titán

"Lehet mondani mindenre, hogy marhaság."

Meg esetleg meg is nezhetjuk alaposabban, hogy mirol beszelunk :P

"Egy biztos: a jelenlegi rendszer nem működik megfelelően. Míg Svájcban állítólag igen, ahogy Syl is írja."

Alapvetően Svájcban is sima pénzt használnak, a helyi pénz csak nagyon elenyésző részt ad - és minden bizonnyal nem azért nem használják a "nem működő" sima pénz helyett az "állítólag működő" helyipénzt, mert hülyék, hanem azért, mert ez utóbbi egy csomó esetben mégsem jobb.

"Svájc megtalálta az egyensúlyt a helyi pénz és az igazi között és ügyelnek arra, hogy amit csak lehet a belső piacon vegyenek/adjanak el."

Igen, és ez az egyensúly momentán úgy néz ki, hogy a helyi pénznek nagyon alacsony a részesedése.

"Nem tartom valószínűnek, hogy a svájci rendszer itt működne, nekünk nincs hatalmas bankszektorunk."

A helyi pénznek igazából nincs köze a banki szektorhoz, a Kékfrankot (soproni helyipénz) simán működteti a Rajka és Vidéke Takarékszövetkezet, az elterjedésével kapcsolatban a legnagyobb probléma az, hogy nem nagyon vannak épkézláb érvek a használata mellett (egyet hallottam: állítólag fizetés egy részét érdemes ebben adni, mert kedvezőbben adózik, mint a sima pénz - de ez meg persze az adórendszer egy apró sajátossága, nem a helyipénzség érdeme).

"Jó lenne találni egy listát, ahol fel vannak sorolva mely országok tudták eddig visszafizetni az adósságukat."

A legtöbb ország számára ez egész egyszerűen nem cél. Mondjuk Oroszország 2008-ban nagyjából visszafizette minden adósságát, miután elszálltak az olajárak és Oroszországnak (mint olajexportőrnek) annyi pénze volt, hogy nem bírtak vele mit csinálni.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#135) Thunderzolee válasza dabadab (#134) üzenetére

Emlékezzünk meg Ceaușescuról is.
Románia '89 tavaszára visszafizette államadósságát.
De hogy milyen körülmények közé kerültek emiatt a románok, arról inkább hallgassunk. :/

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#137) DeFranco válasza Thunderzolee (#135) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Tudtommal ez a két ország volt, meg valami latin (spanyol érdekeltség, vagy latin amerikai) állam talán, de több biztos nem.

[ Szerkesztve ]

(#138) lapa válasza DeFranco (#137) üzenetére


lapa
veterán

ez egyébként nem jelenti azt, hogy a visszafizetés technikailag nem lehetséges, vagy hogy ez szükségszerűen általános szegénységet jelentene.

nyilván a gyakorlatban ezt a 4 évente cserélődés és a politikai célok kiszolgálása nemigen teszi lehetővé.

egyébként a szuper kilátásokról annyit, hogy most éppen azért borult be az ország, mert egy cég meg akart jelenteni (nem megjelentetett) valamit rólunk az újságban. persze ez kis költői túlzás így, de az eu-válság az objektív tényező, a többi meg (ahogy DeFranco írta) nem a manifesztumokon alapuló lincshangulat.

azért a mai nap máshogy alakult volna a blöff nélkül, legalábbis nekem tuti. de még mindig gondolkodom.

(#139) Vladi válasza dízelracer (#110) üzenetére


Vladi
nagyúr

S akkor most mit tegyen Viktor király? Húzza elő a varázskalapból a megoldást? Vagy hogy?

:F

A duma az megy, látom. Valami konstruktív esetleg? :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#140) Syl válasza Vladi (#139) üzenetére


Syl
nagyúr

Amíg háttérzenekarként muzsikáltak, állandóan azzal hencegtek, hogy nekik tele van a varázskalapjuk jobbnál-jobb megoldással.
Lehet időközben elhagyták valahol a kalapot? ;]

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#141) Vladi válasza dabadab (#134) üzenetére


Vladi
nagyúr

Én a "Mondj akkor valami olyat ami nem marhaság." részre lennék kíváncsi.

A billentyűzet koptatást már unom. Valaki, bármi ötlet?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#142) Dany007 válasza Vladi (#141) üzenetére


Dany007
veterán

Nincs semmi megoldás. Legalábbis szerintem már késő. Az EU-ból kilépés sem lenne megoldás, sőt...
dízelracer vehemens meglátásai bennem is azt a kérdést vetették fel, hogy akkor mi a megoldás? Azt látjuk, hogy az IMF szar, mert adósságba dönt csak minket, megszorításokat kényszerít ránk és így tovább. De most megint láthattunk, hogy IMF nélkül sem megy. Ugyanúgy süllyedtünk a szargödör aljára. Akkor mégis mit lehet csinálni? Passz, senki se tudja. Továbbra sem értem, hogy miért az átlagembertől kell még többet elvenni? Miért jó az a gazdaságnak, ha az átlagember - akikből a legtöbb van, itthon több millióan - folyamatosan egyre kevesebbet tud költeni egy fogyasztói társadalomban?

Nemtudom, ne menjünk el politikába...

(#143) Kassadin válasza Vladi (#139) üzenetére


Kassadin
addikt

Ha bármi konstruktívat írna, az már aktuálpolitika lenne, vagy akár bárki tudna konstruktív dolgokat írni, csak ezért engem egyszer már banánnal jutalmaztak, szóval én kihagynám inkább. Szerintem ehhez nem kell diploma, hogy lássa az ember, hogy ha nincsen pénze az embereknek, nem tudnak vásárolni, nem pörög a gazdaság... De munkahely sincsen, ez egy ördögi kör, amiből nem lehet kiszállni sehogy sem, ha csak nem vagy valakinek a kenyeres pajtása, aki berak valahova...:U

Szerk: Lehet, hogy már belefáradt ebbe az egészbe, ahogyan sokan mások is, aztán hagyja a francba a dolgokat. Lényegtelen, hogy te, én, ő mit gondol, amikor közgazdásokra se hallgat a "vezetésünk", nemhogy a pórnépre. Kabaré ez az egész, amit művelnek(meg műveltek előtte is), szvsz teljesen lényegtelen, hogy ki mit gondol, úgysem az lesz ami az embereknek jó, hanem ami nekik.

[ Szerkesztve ]

(#144) Crystalheart válasza Kassadin (#143) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ez a gond, hogy a munkanélküliség növeli a fizetésképtelenséget és csökkenti a vásárlóerőt, ez viszont leépítésekhez és megszorításokhoz vezet, ami pedig a munkanélküliséget növeli...

(#145) Dany007 válasza Crystalheart (#144) üzenetére


Dany007
veterán

Én is ezt mondom. Tetszik a megfogalmazás, el is mentem magamnak későbbre :)

Plusz még azt tegyük hozzá, hogy a megszorítások csökkentik az amúgy is alacsony vásárlóerőt, ami hozzájárul a cégek bukásához is, ami következtében nő a munkanélküliség és így tovább... Ördögi kör.

(#146) Dluinet válasza Dany007 (#145) üzenetére


Dluinet
nagyúr

kevés lesz az emberek pénze > a munkanélküli kevesebb pénzért megy el dolgozni + infláció> olcsó munkaerővel olcsón előállított termék > versenyképes áron eladható/exportálható termék > plusz bevétel > bérnövekedés

Így leszünk versenyképesek Kínával, hogy a magyar bérek utolérik a kínai béreket.

Remélem nem ez az igazi terv.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#147) Kassadin válasza Dluinet (#146) üzenetére


Kassadin
addikt

Ezt így végiggondoltam, elég durva...

(#148) Dany007 válasza Dluinet (#146) üzenetére


Dany007
veterán

Szép levezetés :) jöhetne még ilyen.
Na de mivan a belső használatra szánt termékekkel? Olyan nagy az ország exportja, hogy mindez ennyire megérné?
Egyébként a felírt metódus a legvégén akad el, ugyanis azt a bizonyos bérnövekedést mindig elfejtik.

Írok én is egyet. Csak úgy általánosságban.

Megszorítások -> kevesebb pénz az embernél - > kevesebben vesznek mondjuk kenyeret naponta - > csökken a pékségek megrendelése - > leépítések a pékségben - > csökkenő megrendelés a pékség részéről alapanyag illetve alkatrészgyártótól - > csökken a malmok megrendelése - > leépítések a malomban... és így tovább.

Arra próbáltam célozni, hogy adott egy tömeg. Egy nagyszámú vásárló. Akik jelentik itthon az átlagot. Legyen ez mondjuk 4 millió ember és család (vagyis a végösszeg jóval nagyobb).
Ez a 4 millió ember tegyük fel megvesz minden nap egy liter tejet és egy kiló kenyeret. Akkor elmondhatjuk, hogy az átlag vásárlók megvesznek naponta 4 millió liter tejet és 4 millió Kg kenyeret.
De ha azt csináljuk amit manapság oly sokszor, mégtöbb pénzt veszünk el az átlagembertől, akkor egyre többen fogják úgy gondolni, hogy inkább nem veszek tejet, az nem olyan fontos (a mi családunk sem iszik tejet már évek óta, csak alkalmanként, piszkosul drága). Majd idővel egyre többen fogják így gondolni aminek az lesz az eredménye, hogy drasztikusan csökken majd a tejfogyasztás.
Ha csökken a tejfogyasztás és feltételezzük, hogy az export sem növekszik, akkor előbb-utóbb 1-1 gyár fölöslegessé válik. Hiszen nem lesz meg az a kereslet a terméke iránt, amiből finanszírozni tudnának egy gyárat munkásokkal vezetőkkel mindennel együtt.
Ezért szépen mondjuk az 5 gyárból egyet be kell zárni. És akkor itt kezdődnek az elbocsájtások, munkanélküliség.

A történet egy másik szála, hogy mondjuk a példában szereplő tejgyár kapcsolatban állt több céggel is. Hiszen kellett takarító személyzet, őrző védő személyzet, szállítmányozó személyzet, grafikai cég aki a gyár reklámjait készítette, nyomda, ahol a reklámanyagokat nyomták, egy szerviz amely a gépeket szervizelte és így tovább. A lényeg, hogy miután a gyárat leállították az összes hozzá kapcsolódó cég sem kapott többé munkát attól a cégtől, tehát vitte magával a többit. Ami persze nem jelenti a többi cég csődjét is, de mindenképpen kevesebb lett a munkájuk. Ami meg már probléma minden cégnél.

Az a durva, hogy én ezt a gyakorlatban is észreveszem a cégnél ahol dolgozom. Grafikával és digitális nyomtatással foglalkozunk. Hozzánk is egyre kevesebben jönnek reklámanyagokat készíttetni a válság óta. Egyszerű az indok, nincs kereslet a termékeikre, ők pedig első körben a reklámból próbálnak lefaragni és vagy más módon megoldani. Pl: jó még a tavalyi molinó is, minek csináltassunk újat. Holott eddig minden évben új szokott lenni. Tehát ilyen- vagy olyan módszerekkel de csökkentik a költséget, mert nincs akkora kereslet az ő szolgáltatásai / termékei iránt. Viszont ez a mi cégünknél is azt eredményezi, hogy csökkennek a megrendeléseink. Vagyis nekünk is kevesebb bevételünk lesz, mert nem jön hozzánk már havonta az XY cég molinót csináltatni.
Ezért a mi cégünk nem invesztál bele új, digitális nyomdagépek vásárlásába, ezért az ezeket gyártó cégeknek is egyre rosszabb a helyzetet (közvetlen forrásból tudom).

És ez a durva. A mi cégünknek (többek közt) azért kevesebb a bevétele, mert a cipőboltos már nem hozza havonta lecseréltetni a kirakati dekorációját, mert egyszerűen nincs annyi vásárlója, hogy ezt megtudja tenni. Mert az emberek is inkább eljárnak még egy évet egy cipőben, minthogy vegyen egyet. Ezért ő is inkább kint hagyja a dekort több hónapon át, mert nincs rá pénze. Ezért a mi cégünk is inkább a 6-7 éves géppel dolgozik tovább, mert nincs pénz újra és így tovább...

Szóval az, hogy az átlagembernek ilyen kevés a pénze egy láncreakciót indíthat el, ami rengeteg másik cégre is hatással van.

[ Szerkesztve ]

(#149) Kassadin válasza Dany007 (#148) üzenetére


Kassadin
addikt

"Vagyis nekünk is kevesebb bevételünk lesz, mert nem jön hozzánk már havonta az XY cég molinót csináltatni."

Kevesebb munka->kevesebb ember is elég rá->leépítés nálatok is akár.

Manapság már az embernek a munkahelye se biztos sok szektorban.

(#150) Dluinet válasza Dany007 (#148) üzenetére


Dluinet
nagyúr

A folyamat, amit levezettél addig megy amíg az emberek külföldi termékeket vásárolnak a pénzükön.

Amikor az olcsó munkaerővel előállított termék versenyképes lesz a lengyel termékkel, és az emberek az olcsóbb (most drágább) magyar terméket veszik, a folyamat azonnal megfordul.

USA-ba a nagy világválság idején sas emblémával jelölték a saját termékeiket.
Svájcba egy kiló hús 10000Ft-ért veszik, pedig megtehetnék, hogy az olcsóbb francia, olasz vagy német húst vegyék meg. De nem teszik mert tudják, hogy magukkal szúrnak akkor ki.
Igaz Svájcban és USA-ban lévő gyárak a saját kezükben van.

Meg az amerikaik a nyaralás alkalmával nem külföldön verik el a pénzt.

[ Szerkesztve ]

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.