Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#401) schawo válasza mzso (#400) üzenetére


schawo
titán

A 18. hozzászólásban leírtam, hogy miért nem igaz, amit írsz. [link] Eltelt azóta 382 hozzászólás, és semmi hatása? Mindenki írógép módban fórumozik?

Hogy egy kiváló példát hozzak fel a közelmúlt könnyűzenei kiadványai közül:
Adele 21 című albuma
CD kiadvány átlagos dinamikatartománya 7 dB [link]
Visszadigitalizált vinil kiadvány átlagos dinamikatartománya 11 dB [link]

Ez a különbség óriási, és a CD kiadvány élvezhetőségét egy normális rendszeren nullára redukálja. A CD kiadvány jobban szól egy iphone saját fülesén, hiszen hangosabb, de ennyi. Az a baj, hogy a kiadók az iphone értéktelen fülesére készítik a CD kiadványokat.

Ami különbséget szeretnek felhozni a vinil hátrányaként, hogy nagyobb a zajszintje. Fogtam az egyik számot az Adele 21 albumról, és megmértem a zene saját háttérzaj szintét, és -34 dB-t kaptam. CD-n és vinilen egyaránt. Emiatt tök mindegy, hogy a vinil elméletben zajosabb, ha a felvétel úgyis zajosabb mindkettőnél. Ez a zaj a mikrofon, az előfok, a stúdió, az analóg kompresszor, eq, az analóg mastering stb összeadódott zaja, és teljesen normális.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#402) schawo válasza schawo (#401) üzenetére


schawo
titán

Hogy bemutassam a hangosságkülönbséget, íme a két változat hullámgörbéje:

Az alsó természetesen a CD változat.

Aki ismeri a kompresszorok, limiterek működését, az megérti, hogy miért van összefüggés a hangosság és a dinamikatartomány között. Aki nem, az csak fogadja el, most nem fogok hozzá elmagyarázni, túl sok betű.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#403) emvy válasza Szirtimorc (#395) üzenetére


emvy
nagyúr

Most hany peer-reviewed cikket hozzak arrol, hogy az allatok eseteben is mukodik a placebo (tobbek kozott a gazdin keresztul)? Eleg sokat tudok. Homeopatiarol viszont nem fogsz sokat talalni.

Allatorvos: sajnos az orvosok nem kutatok vagy tudosok, rengeteg orvos nincs tisztaban sajat szakmajanak helyes ervelesi mechanizmusaival. Szomoru, de ez van.

egyebkent semelyik normalis tudos vagy mernok nem mondja azt, hogy amit nem ertunk, az nincs. Azt mondjuk, hogy ami nem tesztelheto, vagy a tesztek sorozatosan azt mutatjak, hogy nincs (ill. nincs hatasa), azzal nem tudunk foglalkozni.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#404) Psych0 válasza schawo (#401) üzenetére


Psych0
őstag

Ezzel egyetértek, az utóbbi évtizedben a brutális kompresszió valóban sokat rontott a digitális kiadványok otthoni HiFi rendszereken való élvezhetőségén, viszont rengeteget javított a hordozható kütyükön való hallgatási élményen, sőt az ebből konvertált mp3 is jobban szólt, mint a nagydinamikájú.
Az utóbbi évtizedben a zenehallgatási szokások is megváltoztak. Vajon egy kiadott számot milyen arányban hallgatnak otthon, kanapéról, csendes Hifi-szobában vagy fülesről az utcán? Szerintem ez az arány kb 95% a kütyüsök javára. És ebből a szemszögből nézve a vásárlók 5%-nak az élményét feláldozni azért, hogy a 95% jobban élvezhesse a zenét nem is tűnik olyan gonosz dolognak.

Emiatt persze nyílván nem kompresszálják be az LP-ket, mert kevés hordozható lemezjátszó van, amit fülessel használnak. Talán ő egyedül :) :

Meglehetett volna oldani ezt másképp is? Persze, a kompressziót alkalmazhatta volna a hordozható lejátszó is, de ahhoz jelfeldolgozó szoftvernek is kellett volna lennie benne, ami növeli a fogyasztást, tehát csökkenti a játékidőt. Kompresszálhatott volna az mp3 enkóder, de akkor mennyit, és mi lett volna azokkal, akik discmant halgatnak, meg ez tovább rontaná az eleve kompresszált cd-ről való enkódolást. Az egybites júzer, meg max annyit ért hozzá, hogy windows cd bemásolása gombot meg tudja nyomni és azt meg átteszi az mp3(wma) kütyüre. A lényeg, hogy ezeket szabványosítani kellett volna, és az iparban ez a legnagyobb szopás.

DE úgy néz ki, hogy van kiút. A loudness war probléma 2010-től egyre nagyobb figyelmet kap a nem szakmai fórumokon, egyre több prominens hangmérnök anyázik miatta, főleg, hogy addigra egyre több albumot sikerült clippinggel kiadni, de a legfontosabb, hogy egyre több zenekar foglalkozik azzal, hogy a zenéit rendes minőségben adják ki(és valljuk be, hogy szinte csak az ilyen zenekaroknak a zenéje érdemes egyáltalán arra, hogy megvegyük). Egy szó, mint száz, hogyha rákeresel a google-ben az "end of loudness war" kifejezésre, akkor olyan híreket találsz, hogy a tavaly októberben az iTunes miatt kb felesleges lett a kompresszálás ezért szép lassan le fognak szokni róla. Tehát lassan elérkezik az idő, amikor a digitális kiadványok mastering minősége is egyöntetűen kiváló lesz.

Amivel nem értek egyet és nem is fogok az az, hogy az analóg LP hangminőségben jobb lenne a tömörítetlen digitális formátumoknál. Ez objektív módon ezerszer bizonyítva lett szakértők által, hogy nem. És ebben a topicban is mindig azon akadtam fel, amikor áltudományos bullshitet írt valaki az LP javára.

[ Szerkesztve ]

"As an online discussion grows longer, the probability of a comparison involving Nazis or Hitler approaches 1."

(#405) dabadab válasza Szirtimorc (#390) üzenetére


dabadab
titán

"Ha kamu - placebo lenne, akkor az állatgyógyászatban miért érnek el vele komoly eredményeket?"

Mert az allatokra is hat a placebo, ez meglehetosen jol dokumentalt. Ahogy egyebkent az is, hogy a homeopatia is csak es kizarolag kamu. Ezek konkretan annyira jol alatamasztott dolgok, hogy tudomanyosan senki sem vitatja oket, csak az ebbol profitalo halyogkovacsok probalnak meg ugy tenni, mintha barmifele bizonytalansag lenne a temaban: nincs.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#406) schawo válasza Psych0 (#404) üzenetére


schawo
titán

Nem 2010 óta foglalkozok a témával. Nem most kell rákeresnem a loudness war kifejezésre. :)

A kiadók és a piacok sokkal lassabban reagálnak a terndekre, ne álmodozz arról, hogy egy-két éven belül normális loudnesses kiadványokat adnak ki CD-n. Arra vannak az alternatív kiadók, akik alternatív masteringgel készült kiadványokat kínálnak. Szerencsére egyre több. Erről pedig itt írtam: [link]

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#407) mzso válasza schawo (#401) üzenetére


mzso
veterán

"hogy miért nem igaz, amit írsz."
Ez így nem igaz. A CD-n akkor rosszul masterelt zene van jó minőségben, a bakeliten meg jobban masterelt van alacsonyabb minőségben.

"CD kiadvány átlagos dinamikatartománya 7 dB [link]
Visszadigitalizált vinil kiadvány átlagos dinamikatartománya 11 dB [link]"
Ez most így butaság lett. A DR érték nem dB és nem is a tényleges dinamika tartományt jelöli. Az egész nagy tud lenni mert valamennyi halk hang előfordul minden felvételben.

Mindenesetre lehet, hogy van benne valami. Nem szoktam foglalkozni a vynil ripekkel. Majd egyszer ránézek.

(#408) mzso válasza Psych0 (#404) üzenetére


mzso
veterán

"brutális kompresszió valóban sokat rontott a digitális kiadványok otthoni HiFi rendszereken való élvezhetőségén, viszont rengeteget javított a hordozható kütyükön való hallgatási élményen, sőt az ebből konvertált mp3 is jobban szólt, mint a nagydinamikájú."
Ennek nincs racionális értelme. Ami jobb az jobb. Fejhallgatóval és/vagy hordozhatón is sokkal jobb a nagyobb dinamika.

[ Szerkesztve ]

(#409) schawo válasza mzso (#407) üzenetére


schawo
titán

DR érték nem dB
Már hogyne. Ha nem tudtad, akkor szólok.

Látom nem vagy tisztában az átlagos dinamikatartomány kifejezéssel. Ezt egy csomó nemzetközi (EBU) broadcast szabvány pontosan definiálja. 1 LUFS = 1dB És tényleges időben átlagos dinamikatartományt jelöl.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#410) schawo válasza mzso (#408) üzenetére


schawo
titán

Ami jobb az jobb. Fejhallgatóval és/vagy hordozhatón is sokkal jobb a nagyobb dinamika.
Sajnos nem így van. A hangerő egy fontos tényező a hordozható eszközökkel használt vacak füleseknél.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#411) dabadab válasza mzso (#408) üzenetére


dabadab
titán

"Fejhallgatóval és/vagy hordozhatón is sokkal jobb a nagyobb dinamika."

Hordozhato lejatszoknal bezavar az alapzaj, ami miatt eleve sokkal kisebb dinamikatartomanyba kell befernie a zenenek, mert a tul halk reszek egyszeruen nem hallatszanak.

DRM is theft

(#412) Psych0 válasza dabadab (#411) üzenetére


Psych0
őstag

:K

"As an online discussion grows longer, the probability of a comparison involving Nazis or Hitler approaches 1."

(#413) facan válasza Psych0 (#404) üzenetére


facan
tag

"Amivel nem értek egyet és nem is fogok az az, hogy az analóg LP hangminőségben jobb lenne a tömörítetlen digitális formátumoknál. Ez objektív módon ezerszer bizonyítva lett szakértők által, hogy nem. És ebben a topicban is mindig azon akadtam fel, amikor áltudományos bullshitet írt valaki az LP javára."
Tennél be ide pár linket hogyan bizonyították ezt és milyen szakértők által?
Erre nagyon kiváncsacsi lennék! :K

"Objektív módon" ...
Ez felettébb érdekelne!

[ Szerkesztve ]

(#414) Reggie0 válasza Szirtimorc (#395) üzenetére


Reggie0
félisten

:))

(#415) bambano válasza Szirtimorc (#395) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

szerintem a homeopátiát egyszerű megérteni: amit nem adtál be, annak nem lesz hatása.

elképzelni sem tudom, hogy az a q.va sok gyógyszer, ami a szomszéd lépcsőházban levő patikában van, és nem adták be nekem, mi mindent csinált volna velem, ha a fenti állítás nem lenne igaz. mer a sok vérnyomásszabályzó csak a kisebbik, ezek árulnak fogamzásgátlót is... meg hashajtót.. de kit érdekel, van ott nyugtató is...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#416) DarkByte válasza Degeczi (#94) üzenetére


DarkByte
addikt

Pont ugyanezt akartam linkelni. Eszméletlen sok infót elmond Monty úr két videója annak aki csak felszínesen érti hogyan is működik a digitális audio. Kalapom az ürge előtt, a Vorbis atyja :)

[ Szerkesztve ]

(#417) Reggie0 válasza bambano (#415) üzenetére


Reggie0
félisten

Lehet, hogy a patikaknak is van esemenyhorizontja, mert olyan kis helyre van sok gyogyszer osszesuritve:)

[ Szerkesztve ]

(#418) X-Master válasza mzso (#400) üzenetére


X-Master
tag

Vinylhez viszonyítottam, CD-nél sokkal jobb.

(#419) mzso válasza dabadab (#411) üzenetére


mzso
veterán

Sokkal logikusabb lenne a DAP-oknak (miegymásnak) hangosítania (akár DRC-vel) amikor feltekered a hangerőt.

(#420) narumon


narumon
őstag

Látom sokan még mindig nem értik, hogy cseszhetjük a "technikailag jobb" digitális zenét ha nem kapunk belőle normális mastert! És a helyzet nem javul hanem egyre romlik. Én egy mai átlagos CD-t (CD alatt bármilyen digitális zenét ide lehet képzelni 24bit HDTracks felvételből is egy nagy rakat ugyanaz a master mint ami a CD-n van) képtelen vagyok végighallgatni akkor is ha egyébként nagyon jó zene van rajta. Egyszerűen ez a mindent felhúzunk tökig egy katyvaszt eredményez. Még szerencse, hogy lehet normális masterrel is kapni de egyelőre ezt vinylnek hívják...

[ Szerkesztve ]

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#421) schawo válasza narumon (#420) üzenetére


schawo
titán

Komolyzenéből szerencsére már könnyen hozzáférhetők minden szempontból kiváló minőségű digitális felvételek, amik megmutatják a digitális technika előnyét a zajos vinillel szemben. A fő gond a mainstreamebb könnyűzenével van, ott elég gyér a megfelelő digitális felhozatal.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#422) narumon válasza schawo (#421) üzenetére


narumon
őstag

Igen erre csak azt tudom mondani amit már a hifi forumban is: nem hallgatok klasszikus zenét tehát nem tudom azon a fronton mi a helyzet (illetve azt tudom még, hogy jazz-nél is jól áll a digitális). Az alapzajt én soha nem értettem, szerintem a komponenseimnek több az alapzaja mint a lemeznek...

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#423) schawo válasza narumon (#422) üzenetére


schawo
titán

Igen, a jazz felhozatal is jól alakul.

Van jópár digitális vinil felvételem, ami soktízezer dolláros rendszereken keletkezett, és ott is meghallanai a jellegzetes vinil alaphangot. Könnyen együtt lehet vele élni, sokkal jobb, mint a vonatkozó CD kiadvány, de attól még létezik. A legtökéletesebb akkor volna ha ez sem lenne. Ha már analóg, a stúdiószalag sokkal jobb lehetne. Csak azt nem lehet olcsón lejátszani.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#424) emvy válasza schawo (#423) üzenetére


emvy
nagyúr

Teljesen egyetertek. Hallottam regen sok jo felvetelt DAT-rol.

while (!sleep) sheep++;

(#425) schawo válasza emvy (#424) üzenetére


schawo
titán

Én nem DAT-ra gondoltam, az digitális szalag, hanem az analóg két (illetve 4) csatornás 15-30 ips mesterszalagra, amik (jobb) stúdiókban analóg outboardként még mindig használatban vannak.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#426) emvy válasza schawo (#425) üzenetére


emvy
nagyúr

Jah. Akkor csak megjegyzem, hogy DAT-szalagon is lehetett szerezni kivaloan masterelt cuccokat idonkent.

while (!sleep) sheep++;

(#427) schawo válasza emvy (#426) üzenetére


schawo
titán

Ez igaz.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#428) facan válasza schawo (#421) üzenetére


facan
tag

Úgy látom hogy eddig csak alapnál gyengébb minőségű rendszert hallottál, ahol lemezról jött az adás.
Hogy zajos lenne-e a vinyl? Annyira zajos amennyire a felvétel az!
Nagy kedvenceim a 60-as évektől a hetvenes évek közepéig készült felvételek, ezek digitális kiadásban is "sziszegnek" az akkori technológia állapotát híven tükrözve. Van pár éves felvételem lemezen (2010), az ugyanolyan "csendes" (értsd, nincs a folytonos szalagzaj a háttérben) mintha bármilyen digitális forrásról játszanék le egy digitálisan készült felvételt.

(#429) emvy válasza facan (#428) üzenetére


emvy
nagyúr

Kevered a recsegest a dinamikatartomannyal.

while (!sleep) sheep++;

(#430) schawo válasza facan (#428) üzenetére


schawo
titán

Vagy a te digitális rendszered gyengébb, mint az analógod. ;)

Másik variáció, hog már annyira megszoktad a vinil hangját, hogy észre sem veszed.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#431) facan


facan
tag

emvy & shawo: Szó sem volt dinamikatartományról és társairól. Én tuti nem hoztam szóba ilyesmit!. Zajról volt szó. Nem recsegésről, hanem zajosság-ról, nem én mondtam.
A vinyl jel/zaj viszonya üti a 70dB-es szintet (igen, ez 6-7 bit :) - Monty magyarázata szerint, akinek maximálisan igaza van! Ő miért nem száll síkra egyik formátum mellett sem ennek ellenére? Valószinűleg tudja hogy nem lehet eldönteni "melyik a jobb"...) ami a mesterszalagokéval egyenértékű. Miről is beszélünk? Ha az a rendszer amiről vágták az nem sziszegett akkor a lemez se fog.
Különben nem értem mit neveztek recsegésnek. Ha rossz állapotú, koszos lemezt hallgattok akkor az nagy valószinűséggel "recsegni", "pattogni" fog. Ez viszont mind júzer error, nem a rendszer hibája!
Komoly lemezgyűjteményem van és az említett recsegés/pattogás nem jellemző, nagyon nem az! Van olyan 50 évnél idősebb lemezem is amin nincs sercegés, pattogás, mert folyamatosan vigyáztak rá!
De ti tényleg jobban tudjátok, hisz régebb óta hallgattok zenét mint én..... :)

Félelmetes mennyi marhaságot olvasok ebben a topikban. Az emberek 99%-ának fogalma sincs az alapokról. Vagdalkozik mindenki dinamikatartománnyal és hasonlókkal, és elsiklik a lényeg felett, ami pedig a ZENE!
Több olyan haverom van akinek csúcs rendszere van, de max. 100 lemeze (vinyl, CD, SACD, DVD-Audio, tök mind1), és ezek közül is állandóan a demólemezeit hallgatja..... Van aki az elmúlt 20-30 év alatt milkákat tolt lemezekbe. Kinek van igaza? Neki, vagy annak aki a demólemezekre gerjed? Eldönthető ez? Egyáltalán érdemes ezen rágódni? Digitális vagy analóg?
Szerintem egyszerű a válasz: kinek melyik tetszik jobban!

-- egy hanglemezbarát

(#432) emvy válasza facan (#431) üzenetére


emvy
nagyúr

Egyreszt nem uti, gyakorlatban ~60 dB, kozep- es melytartomanyban kisebb.

> Vagdalkozik mindenki dinamikatartománnyal és hasonlókkal, és elsiklik a lényeg felett, ami pedig a ZENE!

A topicban nem errol volt szo. Az autos topicban is azt adod elo, hogy minek dumalnak a loerokrol meg a gyorsulasrol, amikor a lenyeg a szep taj meg a jo hangulat?

while (!sleep) sheep++;

(#433) schawo válasza facan (#431) üzenetére


schawo
titán

Én legkevésbé vagyok a hanglemez ellen, de fölösleges foggal körömmel védeni bizonyos technkai korlátait, mert rombolja a érvelési lehetőségeket. Kénytelen vagyok leírni, hogy 50Hz alatt a mély tartományon a vinil 50 dB (ez a 8 bit) alatti elméleti zajszinttel rendelkezik. A mesterszalaggal ne keverjük, egy 30 ips mesterszalag minden tartományon 70 dB fölött van. A vinilre jellemző az alacsony frekvenciás morgás, ami tipikus vinilzaj. Lehet, hogy a rendszered nem mutatja meg, ezért nem ismered a problémát. De ezzel együtt lehet élni.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#434) mzso válasza narumon (#420) üzenetére


mzso
veterán

Én Declipperrel szoktam átmenni rajtuk. Szerintem jelentősen restaurál. (Legalább is Rock/Metál környéki zenék esetén)

"Még szerencse, hogy lehet normális masterrel is kapni de egyelőre ezt vinylnek hívják..."
Gyanítom ami engem érdekelne az nincs.

(#435) mzso válasza facan (#431) üzenetére


mzso
veterán

"Ő miért nem száll síkra egyik formátum mellett sem ennek ellenére? Valószinűleg tudja hogy nem lehet eldönteni "melyik a jobb"...) ami"
Nézd meg a másik videóját is. :)
Egyértelműen a digitálisat részesíti előnyben.

(#436) facan válasza emvy (#432) üzenetére


facan
tag

Egy átlagos lemezzel valóban megvan az az 50dB, de lehet mást is csinálni, amit a kezdetek óta csinálnak is (ez a CD-n kiadott digitális kiadványokra nem igaz, pedig azoknak hűdenagy dinamikájuk van :) ). Ez még nem jelenti azt hogy a médium maga csak ennyire képes, erre reflektáltam mikor beírtam a számokat. Van egy-két extrém példa is, pl. a Kunzel-féle Csajkovszkij 1812 (Telarc ‎DG-10041). Elég kevés lemezjátszó képes lejátszani ezt a lemezt anélkül, hogy a tűje ne barázdabillegető legyen :)
A 60-as évekből is akadnak ilyenek jócskán, pl. Sztravinszkij Tűzmadara 1960-as felvételen (Mercury Living Presence SR90226)
Ezen kívül többszáz olyan lemezem van ahol az általatok említett "50dB átfogása" már az első percben megtörténik. (főleg komolyzenei felvételekről beszélek)

Akkor ismételten. Azzal hogy mekkora dinamikatartományra képes (értsd: milyen jel/zaj viszony jellemzi - gondolj bele az 50dB-t egy akármilyen kazettás magnó is tudta, ehhez képest az LP fényévekre van. Még az öreg szalagos magnóim is tudják a 60-62dB-t zajcsökkentés és méregdrága szalag használata nélkül is) egy médium az alapján meg lehet ítélni, hogy bizony jobban szól mint a másik, aminek sokkal jobb az azonos paramétere?
Ugye ezt te sem gondolod teljesen komolyan?

Amúgy egyetértünk, baromira eltértünk a topik címétől, de ha jól emléxem több szó volt eddig a Shannon-tételről, vagy az analóg/digitális huzavonáról mint a topik témájáról :)
Szóval az LP-nek nem áldozott le a korszaka, sőt ahogy folyamatosan tapasztalom folyamatosan emelkedik az átlagára a használt lemezeknek. Najó, mindig is voltak kitüntetett darabok amiért harcolnak az emberek, de ez megvolt már 15-20-30 éve is. (30 éve még baromi nehéz volt ezeket beszerezni, de ez megint más téma)

Én maradok a jó öreg fekete korongoknál, ami zene pedig tetszik és nincs meg csak digitálisan akkor azokat CD-ről hallgatom :K

-- egy hanglemezbarát

(#437) schawo válasza facan (#436) üzenetére


schawo
titán

Továbbra is kevered a fogalmakat. Az elérhető dinamikaátfogást a zaj spektruma is befolyásolja. Említettem, hogy a mély tartományokon magas a zajszint, éppen ezért jeleníthet meg az 50 dB-nél magasabb dinamikaátfogást, mivel a komolyzenei művek halk részek esetén jellemzően nem at 50 Hz tartományban aktívak.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#438) facan válasza schawo (#437) üzenetére


facan
tag

Keverném a fogalmakat?
Szerintem Te próbálod bizonygatni az igazad azzal, hogy egy formátum egy kiragadott paraméterét ledegradálod egy olyan szintre amit könnyen be lehet adni bárkinek, aki nem merül el a témában.
Írtam két példát, nem tudom kiadták-e őket CD-n, de kiváncsi lennék a híres hatalmas dinamikára ezekben az esetekben is amit ez a digitális formátum nyújtani tud.....

(#439) schawo válasza facan (#438) üzenetére


schawo
titán

Készítettem egy zajspektrumot egy 15000 dolláros rendszeren lejátszott és digitálisan visszarögzített lemezről: (katt a képre)

Ez a monoton mélyfrekvenciás morgás ott van minden lemezen.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#440) schawo válasza facan (#438) üzenetére


schawo
titán

A Kunzel-féle 1812 az egyik kedvenc komolyzenei kiadványom. CD-n is kiadták, természetesen, de készült róla hdtracks.com kiadás is. Én a hdtracks változatot szoktam hallgatni. Mi a kérdés?

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#441) facan válasza schawo (#439) üzenetére


facan
tag

Nem értem ennek az egésznek mi köze van ahhoz, hogy egy médiumnak milyen a hangzása? (Egy 15.000 dolláros rendszer is szólhat pocsékul)
Amúgy egyetértek a jelenség teljesen ismert és elfogadott lemezbarátok körében. Ez a dübörgés bizonyos lemezeken erősebb (mint az általad linkelten, gyanítom hogy ez egy 60-as évekbeli DECCA felvétel lehet), másokon pedig alig észlelhető. Ettől függetlenül ott vannak az apró részletek is és rád is mosolyognak, hiába dübörög az a szerencsétlen lemez.
Nem nagyon szoktam foglalkozni ezzel, a rumpliszűrő pedig a dübörgésen kívül a zene karakterét, testességét is megöli úgyhogy nem használok sohasem olyat, de a dübörgés sem zavar. (nem azt hallgatom, hanem amit rá szerettek volna tenni eredetileg is a lemezre. Szvsz ez tanulható annak akit ez zavar. Ugyanez igaz a pattanásokra is :) )
Az egyik hagfalamon tartok egy tölthető elemet állítva, ha leesik akkor vagy túl hangosan hallgatom, vagy túlzottan dübörgős a lemez :D

Nincs semmi különös, csak jeleztem hogy ez egy igen komoly dinamikával rendelkező (digitális) felvétel amit rátoltak lemezre annó (csak amolyan polgárpukkasztásként, mivel a szabványnál 10-15%-al magasabb követési képességű pickup-pel lehet csak lejátszani :) )
Valóban jó felvétel, de vannak ennél sokkal jobb 1812 előadások is (nem győzöm hangsúlyozni: számomra sokkal jobb). Korábbi időpontról ás közelebbiről is.

-- egy lemezbarát

[ Szerkesztve ]

(#442) schawo válasza facan (#441) üzenetére


schawo
titán

Nem, ez egy 2011-es könnyűzenei felvétel.

Nem nagyon szoktam foglalkozni ezzel, a rumpliszűrő pedig a dübörgésen kívül a zene karakterét, testességét is megöli úgyhogy nem használok sohasem olyat, de a dübörgés sem zavar.
Végre eljutotttunk ide, olvasd vissza mit írtam én is n+1 hozzászólással ezelőtt. A probléma létezik, de a vinil előnyei miatt együtt lehet élni vele. Akkor sikerült közös nevezőre jutnunk :)

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#443) facan válasza schawo (#442) üzenetére


facan
tag

Te hozakodtál elő a kérdéskörrel, annak ellenére hogy továbbra is azt állítom hogy a hanglemez dinamikája nem ezen múlik :)

Ez érdekes. (a linkelt képről)
Ennyire fiatal felvételeken erre szoktak figyelni. Azt hiszem 2011-es a legfiatalabb lemezem (egy Stockfisch lemez), de azon biza nem sok dübörgés van (najó, 200g-os a média, de akkor is)
Újrakiadott lemezeket pedig nem veszek, már párszor megjártam velük a múltban. Ha valami megtetszik fel szoktam hajtani az eredeti verziókat. Ráadásul sokkal drágábbak mint az eredeti jól bevált példányok.

(#444) schawo válasza facan (#441) üzenetére


schawo
titán

És én jobban szeretem, mint a Doráti változatot.

(#443) facan
A baj az, hogy ha leveszed a dübörgést, akkor az alsó határfrekvenciákon sok zene is elmegy. Amit nyersz a réven, elveszted a vámon. Én meg tudom tenni, hogy utólag digitálisan leszedem a FIR zajszűréssel, ez hozza a legjobb eredményt.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#445) schawo válasza schawo (#444) üzenetére


schawo
titán

leveszed a dübörgést
Mármint leveszik a dübörgést, úgy értem.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#446) facan válasza schawo (#445) üzenetére


facan
tag

És miután levették vágnak egy másik lemezt? :)
Ezt most nem nagyon értem.....

(#447) narumon válasza mzso (#434) üzenetére


narumon
őstag

Megnezem majd ezt a declippert en csak azert ketelkedem mert mostanaban amiket lattam digi felvetelek ott a hulllamformat sem igen lehetett felismerni a loudness miatt, ezert ketelkedem hogy barmit is vissza lehet belole allitani! Milyen lemezeket hallgatsz? Egy rakeresest megerne, tenyleg majdnem minden megjelenik vinylen is ami digitalis formaban, legalabbis mainstream eloadok nagylemezei!

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#448) schawo válasza narumon (#447) üzenetére


schawo
titán

Azért "működik" jól, mert valójában nagyon kevés CD kiadvány klippel. Csak a nagyon béna gárzszenekarok vacak, házi készítésű demói, azok is csak akkor, ha egy nyomorult, félkegyelmű hangmérnöktanulót sem találtak. A műkedvelők összekeverik a limitert a klippeléssel. A limiteren pedig már amúgy sincs mit javítani, ami dinamika ki lett limitálva, az sosem jön már vissza.

Kivéve persze, ha zenei okai vannak a klippelésnek. Van egy-két producer, aki direkt klippeltet, mert azzal ér el egy olyan zenei hatást, amit akar. De ezeket sem lehet "kijavítani", mert a CD-re (vinilre) már nem fizikailag klippelve kerül, hanem visszaveszik a jelszintet, és a klippelést bekeverik a zenébe a zenébe. Főleg elektronikus zenkére jellemző megoldás. És mellesleg észre sem veszed, hogy ki lett klippletetve valami.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#449) mzso válasza narumon (#447) üzenetére


mzso
veterán

Némelyik jobb némelyik rosszabb. Nyilván nem lesz olyan mint egy jól masterelt.
Ez a kedvenc példám:
http://abload.de/img/gd10uig.png
http://abload.de/img/gd10uig.png

De nem mindenen hatékony. Pl ez elég laposka maradt:
http://abload.de/img/gd10uig.png
http://abload.de/img/hsw9uxy.png

"Milyen lemezeket hallgatsz? Egy rakeresest megerne, "
Nem nagyon van Metál/Hard-rock. Találtam vagy két albumot, most hirtelenjében. Sokkal nem jobb a declipperesnél. De viszont recseg, ropog, zúg a halkabb részeken.

[ Szerkesztve ]

(#450) narumon válasza mzso (#449) üzenetére


narumon
őstag

Hogyne lenne metal rock. Kis túlzással minden megjelenik. Nem nagyon értem mit kerestél és mit találtál? Ne vinyl ripet keress, mert azt nyilván valakinek le kell gyártania.
Vinyl szempontból a nehezen beszerezhető idő a kb 1994-2005-6 időszak amikor hirtelen CD-re váltott mindenki és megzuhantak a vinyl eladások. Az előtte lévő idő értelem szerűen nagyon jól beszerezhető és pár évre visszamenőleg szintén elég jó az ellátottság ahogy a CD-ben csalódó tömegek visszatértek.
A recseg-ropog-zúgot én továbbra sem értem. Mi recseg? Mi ropog? (Mondjuk ha már Rock akkor jó példa a Red Hot Chili Peppers lemezek amelyek vinylen LEGALÁBB egy nagyságrenddel szólnak jobban mint a digi verziók)

https://www.facebook.com/Naruvideo

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.