- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Szólánc.
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- LordAthis: Ismét egy "Idióta" A.I. Projekt, hogy meglovagolja az aktuális trendeket...
- sh4d0w: Netflix? Ugyan, VW előfizetés!
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- bambano: Bambanő háza tája
- hcl: MS Office365 Linuxon
- Carlytoo: Pánikszindróma #3
Új hozzászólás Aktív témák
-
Rickazoid
addikt
Attól, hogy a rendszer ingyenes és nyílt (már amennyire), még nem kell a játékoknak ingyeneseknek vagy nyíltaknak lenniük. Elvégre azt nem várhatjuk el, hogy azok is ugyanúgy nyílt forrásúak legyenek, mint mondjuk egy LibreOffice, az ingyenesség meg ugye opcionális és csak egy maréknyi játék az a komolyabbak közül. Ilyen szempontból tehát ha a Valve csinál egy rendszert, ami önálló rendszerként telepíthető x86(_64) alapú számítógépekre, akkor egyrészt vonzó lehet a játékfejlesztőknek, hogy egy kimondottan erre a célra készített op.rendszer alá tudnak fejleszteni és nem kell foglalkozniuk a Microsofttal, de attól az még PC-s fejlesztés, másrészt a gamerek se panaszkodhatnak nagyon, hisz ez felmehet Windows mellé is (hacsak a Microsoft újabb, kikapcsolhatatlan pajzsot nem követel meg a BIOS-ba az új gépeknél a jövőben - reméljük nem teszi, illetve nem engednek majd a gyártók neki, ha mégis; ettől függetlenül nem hinném, hogy a Windows egyéb funkcióit is használnák játék közben) és kapnak egy játékkonzolt a PC-jükre, ami elsődlegesen játékok futtatására van optimalizálva, tehát nem kell lemondaniuk semmiről.
Hogy mekkora lenne a motiváció meglévő játékokat átírni, azt nem tudom, nyilván valóban kicsi, de hogy a jövőben hányan fejlesztenének játékokat elsődlegesen erre a rendszerre, az egy másik kérdés. Nem vagyok a közelében sem a játékfejlesztésnek, de felteszem egy nyílt rendszerre játékot is könnyebb fejleszteni, mint egy teljesen zártra.
Összegezve a mondandómat, ha ezt jól megcsinálják, akkor a PC ezzel a rendszerrel egy moduláris konzolként fog viselkedni, ami ismerve a konzolok sikerét, akár még be is jöhet.
Nem az viszont itt a "Linux lenne a PC-s játékpiac jövője?" kérdésre a válasz, hogy
- ha ez összejön, akkor talán igen
hanem hogy
- ha a fejlesztések más Linux disztribúciót fejlesztők számára is hozzáférhetőek lesznek és a SteamOS-re írt driverek kompatibilisek lesznek a disztribúciókkal, hogy futtatható legyen bármely SteamOS játék bármely disztribúción, amire telepíthető a Steam + ha ez összejön, akkor talán igen.
Egyszóval: meglátjuk.
Ha a Microsoft nem áll neki a legtöbb érdeklődőt lefizetni, akkor van esélye. Kérdéses mennyi, de van esélye. -
Rickazoid
addikt
Áh, pont most akartam linkelni. De akkor itt a SteamOS oldala is.
Valami olyasminek néz ki, mint a ChromeOS. De remélhetőleg többet profitál a Linux ebből. -
Rickazoid
addikt
Pár éves, fullHD 27"-os Samsung monitoron kell lennie digitális bemenetnek, azzal és zárt nVidia driverrel garantált a működés, hacsak nem hibás a hardver. Azt írod nem DVI-s, akkor HDMI vagy DP kell, hogy legyen rajt. Csak D-SUB, akkor nem pár éves és jó eséllyel kívül esik a hardveres támogatottság határain.
Amúgy az 1024x768 az a vesa driver egyik default felbontása... Vesa. Manapság a disztribúciók nem használnak felbontást vagy drivert megadó konfigfájlokat, hanem a driverre támaszkodnak, amit dinamikusan tölt be a rendszer. És ha a driver betöltése nem sikerült, vagy igen, de nem ismerte fel a monitort és nem tud vele mit kezdeni, akkor jön a fallback a vesa driverre XGA felbontással. A bármelyik disztró nem jelent automatikusan legfrissebb nVidia drivert. Sok a nouveau drivert (is) telepíti, na az egy rakás ****, maréknyi hardvertámogatással, mivel nincs mi alapján megírni rendesen. Annál van ilyen ismert gond, hogy nem tudja kiolvasni, nem ismeri fel az EDID-jét a monitornak, nem is ajánlott a használata, ha valaki nem ért hozzá.
Két dolog lehetséges: nem támogatott (ősi vagy nagyon ritka, főleg ha D-SUB van csak rajt), esetleg hibás monitor vagy hibás driver. Ha utóbbi kizárható (te magad zártad ki), marad előbbi.
A Windows működése sosem mérvadó, mivel nem szabványkövető... illetve saját, kizárólagos szabványaik vannak. Lehet a monitor csak annak felel meg. Ezért a Linuxot hibáztatni olyan, mint az imbuszkulcsot hibáztatni, hogy nem tudsz vele mit kezdeni a csillagcsavarral. -
Rickazoid
addikt
Megoldhatók a játékok Linux alatt variálás nélkül. Igazság szerint bármennyire is eltérő legyen két disztribúció egymástól, nagyon is hasonlítanak. Ugyanazt a programot ha nem direkt csak egy disztribúcióhoz írják, akkor szinte bármely disztribúció alatt le lehet futtatni és az eredmény ugyanaz lesz (persze akad kivétel, de játékok esetében úgysem kell max. 150 fős fejlesztő- és felhasználóbázissal rendelkező, illetve konkrét felhasználási célra fejlesztett rendszereket számításba venni). Nem is a futtathatóság és telepíthetőség, hanem a mappaszerkezet lehet a probléma. Persze erre is van standard, de néha eltérnek tőle. Bár az is lehet manapság ez már nem jellemző, illetve a játékokat nem is feltétlen érintené, hisz ha futtatható fájl vagy arra mutató link kerül a /usr/bin, illetve erre mutató .desktop fájl a /usr/share/applications vagy ~/.local/share/applications mappába (előbbi összes felhasználónak, utóbbi csak egynek), akkor nincs gond vele. Nekem például a Steam előbbiben, az általa telepített játékok pedig utóbbiban vannak. Mindez nem a támogatott Ubuntukon, hanem Arch Linuxon, nem a támogatott asztali környezetekkel, sőt, anélkül csak egy Openboxszal. A telepítő elérésével se nagyon kell vacakolni, elég a disztribúció fejlesztőinek tesztelni, hozzáadni egy-két foltot, ha szükséges, majd feltenni a repokba. És ha egy megoldható, a többi is az.
A videokártya már valóban problémásabb. Persze nem a Linux hibája, hogy a windows-os driverek hatékonyabbak, viszont az a Linux hibája, hogy nincs elég motiváló ereje a kártyagyártók felé, hogy jobb drivereket írjanak. És itt lép be egy ördögi kör, nem lesz játékos platform a Linux alapú rendszerekből, amíg nincs szükség az ezt lehetővé tévő driverekre, viszont nem lesznek ilyen driverek nem játékos platformokra.
A konzolhoz hasonló PC inkább egy újabb konzol a ma még alig pár főt számláló sorban és a kérdés, hogy mire és hogyan épül. Ezt fejtegettem az előző hsz-emben, hogy teljesen szabad és nyílt, csak a szükséges rész szabad és nyílt, közösséget bevonó, közösséget nem bevonó, stb. Új konzolok ma szerintem inkább Androidra vagy ahhoz hasonló felépítésű új Linux alapú rendszerekre épülnek, ha lesznek.
A Google terve hogy mi az Androiddal talán még a Google sem tudja, szerintem valamely ponton biztosan össze akarják majd olvasztani a Chrome OS-szel és egy alapvetően minden adatot a saját szervereiken keresztüláramoltató, számítási felhőben futó rendszer létrehozása lehet a céljuk. Nem jövőre, de egy olyan 5-10 éven belül.
-
Rickazoid
addikt
Nem vad ötlet. Ha valaki ma egy új, saját rendszert akar csinálni és nem akar Microsoft függő lenni (Apple valószínűleg szóba se kerülne), akkor Linux alapokra fog építkezni. Más kérdés, hogy mennyire integrálja a rendszert a Linux közösségbe és úgy általában besegít-e az FSF és az LF munkájába, dokumentálja-e azt rendesen, a Unix és a GNU örökséget továbbviszi-e, illetve az egészet nyílt forrásúvá és szabaddá teszi-e, vagy csak a licencelés miatt szükséges részeket, mert ahogy a Google is megmutatta, lehet Linuxra építkezni nagyon sikeresen anélkül, hogy a Linux disztribúciók vagy azok fejlesztői bármit is profitálnának belőle.
Az Androiddal egy új csapást indítottak, új közösséget teremtettek, ahol bár lehet építkezni rá, de a fő fejlesztés és a lényegi része bizony kizárólag a Google kezében van, a többi fejlesztő pedig csak kívülálló. Egyedül a CyanogenMOD csapata merte meglépni a következő szintet (Cyanogen Inc.), de az ők kapacitása meg elég kicsi és nincs is igazán támogatásuk, illetve nem látni van-e rendes együttműködésük más projektekkel, hisz nem is nagyon vannak más ilyen projektek. Na meg ott a MIUI, de az is ugyanúgy egy központosított projekt, mint az eredeti Android. Viszont ezeknél még mindig csak kicsit módosított, kicsit optimalizáltabb Androidokról beszélünk, nem különálló op.rendszerekről, tehát ezek fejlesztései, ezek jövője is a Google-től függ.
Márpedig ezen a fronton egymást segítik a fejlesztők és a közösség, nem pedig hidegháborút vívnak, ahogy például az Apple, a Google és a Microsoft teszi. -
Rickazoid
addikt
A hozzászólásaid számára reagáltam, van kereken 29, ami párral kevesebb volt, amikor írtam. Mást sem csinálsz regisztrálásod óta ebből a pár mintából következtetve, mint trollkodsz.
Tudod, amikor okoskodsz, hülyeségeket beszélsz és szándékosan olyasmiket írsz, amikről a kicsit is hozzáértőbbek tudják, hogy fatális baromság, de állítod az igazadat és tagadod más állításait, miközben valószínűleg te is tudod, hogy vagy nem rendelkezel a szükséges információkkal, vagy mégis, de jobban esik megmagyarázni, aminek értelme sincs (mint a terminálhasználat szükségessége 2013-ban Linux rendszereken... vagy a .exe -.- ), na az trollkodás.
Aki Linuxot akar használni, de nem akar belemenni mondjuk a héjprogramozásba, az telepít egy Ubuntut, Mintet, Fedora-t, Mageia-t, openSUSE-t, stb., és el se kell indítania a terminál emulátorokat, hogy minden úgy működjön, ahogy kell. Más kérdés, ha valaki Windows-ként akarja használni őket... mert akkor nem fog tetszeni az eredmény. Méretes szakadék van a két rendszer között, ennyit kell feldolgozni és a népszerű Linux disztribúciók máris életképes, stabil, komoly és felhasználóbarát rendszerekké válnak. -
Rickazoid
addikt
dabadab, Vesa beregisztrált és ezzel kezdte a pályafutását... küldd el azt a trollt, mielőtt agyvérzést kapok a sok hülyeségtől.
Kár volt megnézni a végét egy fórumnak egy ilyen hírnél...ON:
Nagyon fura kijelentései vannak ennek a Newell illetőnek. Biztos egy alternatív távoli jövőre gondolt, ahol a Microsoft és az Apple becsődölnek, a helyüket pedig az FSF és az LF veszi át.
Mindenesetre bár igaza lenne... de sajnos nincs. Legalábbis nem a következő 10-20 évben.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Milyen légkondit a lakásba?
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Melyik hordozható audiolejátszót (DAP, MP3, stb.) vegyem?
- Sorozatok
- PlayStation 5
- Megjött a jubileumi Pixel széria
- VR topik (Oculus Rift, stb.)
- Jövedelem
- Mobil flották
- Xiaomi 14T Pro - teljes a család?
- További aktív témák...
- TOP PC konfig /Ryzen 7 9800X3D, 32GB DDR5 RAM, 1TB SSD/ akciós áron eladó!
- BESZÁMÍTÁS! ASROCK B550M R5 5600X 32GB DDR4 1TB SSD RTX 3060 12GB Zalman N5 MF Be Quiet 650W
- Gamer PC-Számítógép! Csere-Beszámítás! R5 5600X / RX 7600 / 32GB DDR4 / 1TB M.2 SSD
- iKing.Hu - Apple iPhone 13 Pro Max - Silver - Használt, karcmentes, 100% akku
- Huawei MatePad Pro / Wi-fi/ 12 RAM 512GB / 12Hó Garancia
Állásajánlatok
Cég: FOTC
Város: Budapest