Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    válasz dse #728 üzenetére

    Idősebb lánya, Irène 1935-ben kémiai Nobel-díjat kapott azért a felfedezéséért, hogy ha az alumíniumot alfa sugarakkal bombázzák, az neutronokat bocsát ki magából és radioaktívvá válik.
    Forrás

    Jó kérdés, hogy aki visszajön egy Csernobili túrából, ha felelőtlen is volt mennyi sugárzást tud a környezetének átadni. Végül is tényleg arról a pormennyiségről beszélünk amit a tüdejében, sapkáján, cipőfűzőjén szétszór, ha olyan helyen volt, ha sehol se mérték meg a sugárzását, s nem hagyta ott a játszóruháját, hogy az a ruha csak egyszeri volt.

  • borg25

    senior tag

    válasz korcsi #725 üzenetére

    Én a 39. oldalra gondoltam. Ha valami bekerül a szervezetébe, akkor amíg ki nem ürül, addig sugároz. Jó, nagyon hülyének kell lenni, hogy valaki megnyaldosson egy radioaktív anyagot. De ha a szádon át veszel levegőt, akkor a tüdődből a por 100 nap alatt távozik.
    Ok a ruháját kimossa, azon nem lehet megtapadt radioaktív por. De vajon a Baseball sapkáját is kimossa? Esetleg az övét?
    Amennyire utánanéztem, mesterséges radioaktivitással nem kell számolni, mert a Cézium-135 béta bomlással bomlik, ha lenne rajta alumíniumból készült kitűző, csat, bármi, az alfa sugárzástól lenne radioaktív.

  • borg25

    senior tag

    válasz Lalikiraly #720 üzenetére

    Belegondolva nem az a gáz, ha egy hülye ismerősöd elmegy Csernobilba, s ott nemtörődömségből sugárfertőzött lesz, hanem, hogy utána nap mint nap le fog ülni veled szembe dolgozni, s onnantól kezdve nem csak a hülyeségeit fogja feléd sugározni, úgy hogy te nem is gondolnál rá. :S

  • borg25

    senior tag

    válasz apatyas #709 üzenetére

    A részletekbe nem mennék bele, a lényeg, hogy egy táguló univerzum idővel energiát veszít. Ezt meglovagolva kvázi energiát lehet nyerni.
    Tudom, energiamegmaradás törvénye, energia nem vész el csak átalakul, de a 0-val való osztás se mindig alkalmazható, aztán akkor vannak az érdekes dolgok, mikor azt kell lekezelni.

  • borg25

    senior tag

    válasz sztanozs #703 üzenetére

    De nyilván van bennük üzleti potenciál. A kérdés, hogy milyen áron? Mekkora kockázat mellett, milyen megtérülési idővel.
    Vonjuk párhuzamot a kereskedelmi űrhajózás fejlődésével. Ott nagyot dobott a fejlődésen mikor kiírták a versenyt, hogy emlékeim szerint 1 milliót kap az a csapat, aki először kijut a világűrbe. A pályázat kiírójának elhanyagolható volt a kockázata, csak annyit fektetett be, amennyibe a pályázat meghirdetése és reklámozása került. Ha senki se teljesítette volna a feltételt, akkor neki nem megy el egy fillérje se kutatásra, jutalom kifizetésre. A versenyzők pedig mind megosztották a kutatás költségét, mindegyik annyit fektetett be, hogy még jól járnak ha megnyerik a versenyt és az 1 milliót. (Presztízs, ismertség forintosítható értékét hagyjuk.)
    Érdekes lenne egy versenykiírás hideg fúzió, antigravitáció vagy más témakörben. Kíváncsi lennék annak az eredményére. De lássuk be, ha üzlethez nem értő feltaláló vagy, akkor kecsegtetőbb egy olyan jutalom amit már azzal elérsz, ha a találmány megvalósul (és tényleg működik) semmint, hogy utána abból még gyártható terméket kell csinálnod és azt el is kell adnod. Azt is vedd figyelembe, hogy aki ilyennel foglalkozik, annak lehet, hogy gőze sincs a termékfejlesztésről, üzletről, vagy nem is érdekli. Edison is külön apparátust tartott fent ezekre a feladatokra.

    Fúzió már biztos nem működne pályázattal. Számomra a megtérülés valószínűsége, és időszükséglete túl sok, a hozzá szükséges befektetéshez viszonyítva. Ennék az aszteroridabányászat is sokkal kevesebből gyorsabban megtérülő befektetésnek tűnik.
    Fúziós erőmű fejlesztés jelenleg állami/alapítványi pénzből megy, a tudós, mérnök akkor is megkapja hó elején a fizetését, ha van eredmény, ha nincs.

  • borg25

    senior tag

    válasz sztanozs #701 üzenetére

    Igen ezt is sűrűn hangoztatják. :)
    Iliász és az Odüsszeia jutott az eszembe. Homérosz olyan hülyeségekről ír, mint, hogy egy nő miatt hadakoztak, csábító énekű szirének, nimfák, szörnyek stb. Aztán a régészek megtalálták Tróját.
    Nem mondom, hogy ilyen kispesti szeánszon ne fordulhatna elő, hogy egyik a másikra rálicitálva ne mondana még nagyobb hülyeséget. Jó kérdés mennyi az igazságtartalmuk. De abban igaza van Egelynek, hogy ma a kutatások céliránya megváltozott. Zömében azt kutatjuk amiben van pénz, alapkutatás alig, vagy az olyan megaberuházásokra van, mint a CERN, gravitációs hullám detektorok. Ötven éve mondogatják, hogy 50 év múlva lesz fúziós erőmű. Most is ugyanakkora teszik. Vajon akkor is 50 évre tennék, ha GDP arányban ugyanannyit ölnének bele, mint annó a holdraszállásba? Csak egy fúziós erőmű nem politikai kérdés.

  • borg25

    senior tag

    válasz Lalikiraly #699 üzenetére

    Kapaszkodj meg: UFO-k léteznek, amerikai kormány is elismeri, Roswellnél történtekről is azt mondták, hogy UFO, csak később mondták azt, hogy el lezuhant meteorológiai léggömb. Mai napig látnak azonosítatlan repülő tárgyakat, sőt mondok újat létezik USO is: azonosítatlan úszó objektum.
    Amire te gondolsz az a földönkívüli űrhajó, azon lehet vitatkozni. Végre ma már nem azt a hülyeséget tanítják, hogy a földön kívül nem lehet értelmes élet. Pár milliárd galaxissal, galaxisonként pár milliárd csillaggal számolva, hozzávéve az eltelt 14 milliárd évet mások a valószínűségek. Ma már ott tartunk, hogy a csillagászok megalkottak egy képletet ami alapján feltételezhető, hogy akár a mi galaxisunkban mennyi élet/értelmes élet lehet.
    Tudomány álláspontja, hogy bár sok helyen kialakulhat az értelmes élet, mégis az időt (14 milliárd év vs utolsó 1000 év az emberből) s az utazáshoz szükséges időt és azt figyelembe véve, hogy egy civilizáció meddig létezhet kicsi annak a valószínűsége, hogy a civilizációk egymással kapcsolatba tudnak lépni.
    De ja megoszlanak a vélemények, hogy vannak-e hozzánk látogató földönkívüliek igen vagy nem.

    Találmányokról még annyit, hogy 10 éve föl-fölröppentek itt a prohardveren is lehozott cikkek, hogy most aztán megtalálták a tuti módszert az akkumulátorok hatékonyságának a javítására. Még se sok valósult meg belőlük.Talán mert hazudtak a kutatóintézetek? Vagy mert egy dolog a felfedezés, és egy másik dolog, hogy abból használható, életképes, megfizethető terméket állítsanak elő ami versenyképes alternatívát jelent a mai Lítiumos akkumulátorokkal szemben?

  • borg25

    senior tag

    válasz sztanozs #693 üzenetére

    Feltételezések vannak a megfigyelhető anyag, sötét anyag, sötét energia mennyiségére:
    https://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%B6t%C3%A9t_anyag

    Nem véletlen, hogy 0 találat van a képletre. Viszont attól még lehet igaz, s lehet olyan következménye, hogy egy táguló világegyetemben az energiamegmaradás törvénye azért sérül, hogy igaz legyen. Csak könnyebb ezt megmagyarázni, minthogy egy kvark miért marad egyben.

    Nem kifejezetten ide tartozik, de még egy magas felezési idővel rendelkező anyag is egy időtálló szerkezet ha a saját léptékével a Planck idővel mérjük, ami kb 5E−44 s
    1ns 2E34 Plank időből áll. Univerzumunk életkorát 14,3 milliárd évre becsülik azaz kb 4,5E17s. Össze se lehet hasonlítani azt, hogy egy 1ns alatt széteső atom mennyi pillanatot él át, s hogy a piramisok, vagy a világegyetem mennyi másodpercet élt meg. Egy hasadó anyag időálló szuperszerkezet.

  • borg25

    senior tag

    válasz sztanozs #689 üzenetére

    Szóval szerinted, mert te nem ismered ezt a képletet e miatt fix és tuti és akár a relativisztikus fizika harmadik axiómája is lehetne, hogy ennyi volt és pont, több mindent nem tudhatunk meg a világunkról, nem lehet újabb áttörő felfedezés. Természettudományokban mindent ismerünk. Nem is tudom ezt mikor is mondták utoljára? XX. sz. elején?

    Szerintem pedig mondjuk ott van egy valami amit sötét anyagnak neveznek, aztán ott egy olyan is ami ennél is nagyobb nagyságrendet képvisel a sötét energia, ami gyorsítja a világ tágulását. Egyiket se tudjuk kimérni, csak tapasztaljuk, elképzeléseink vannak róla, de tudományosan nem tudjuk megmagyarázni. De te bátran kijelented, hogy mivel ismered a világ 4%-át kitevő anyagot, ezért leszarod a maradék 96% ismeretlen viselkedését, rá vonatkozó fizikai törvényeket stb, azok nem is léteznek. Bátor ember.

  • borg25

    senior tag

    válasz 8th #687 üzenetére

    Azért ez így elég sarkított.
    Ha van egy találmányod, akkor vagy közkincsé teszed, vagy megpróbálsz belőle üzletet csinálni. Nyilván ha látsz benne üzleti potenciált, akkor min a befektetett pénzed vissza szeretnéd szerezni. Sajnos nem olyan régióban élünk, ahol havi 500-1000$ csak úgy hobbiból ki lehetne dobni.
    Szóval üzletet akarsz. Tőkéd nyilván nincs rá, tehát kell egy társ, kell valaki aki az üzlethez is ért.
    Nyilván első lépések egyike lenne, hogy biztosítani kell, hogy két hét múlva az ötletedet ne másolják fillérekért Kínában. ennek is van módszere: le kell védetni. Ott az első kérdés, hogy a fizikai törvényeknek a találmánya megfelel? Ezt ott bukod, hogy te valahonnan szerzel energiát a működéshez, hogy honnan elmélet nélkül nem tudod megmondani, mondasz mindent: térenergia, vízenergia stb.
    Kiröhögnek.
    Kérdem én, mikor azt mondod, hogy van egy kis fémed, ami sötétkék fényt áraszt magából, akkor a TEK azért száll ki hozzád, hogy kényszerzubbonyt húzzanak rád, vagy mert tiltott radioaktív anyagot birtokolsz?
    Ha hiszed ha nem, a jelenlegi fizikai ismeretünk nem teljes. Mind a mai napig nem tudták teljesen egyesíteni a relativisztikus fizikát a kvantum fizikával. Rengeteg olyan fizikai jelentés van, amit nem tudunk megmagyarázni.
    De te ennek ellenére kijelented, hogy nálad a bölcsek köve, s mivel ismered ezeket a törvényeket, a perpetuum mobile nem létezhet:
    E=m*Lé
    E=F*s
    E=m*c^2
    E=sqrt(h*c^5/G)

    Akkor lenne igazad, ha ezt a sort nem lehetne olyan képlettel folytatni mint ez:
    E=0E*lamda(t,V,a,i)

  • borg25

    senior tag

    válasz arnyekxxx #671 üzenetére

    Naivitás azt képzelni, hogy ez ruszki, vagy japo sajátosság. Ez sajnos az ember és az emberi gondolkodás sajátossága. Bárhol ugyanezt tették volna.

  • borg25

    senior tag

    Már elhangzott, hogy miért csinálták végig a kísérletet, hogy abban a korban nem nagyon volt érdemes ellent mondani a főnöknek.
    Ezt egészíteném ki pár dologgal:
    1. Nem tudom mennyire igaz, olyasmit hallottam, hogy kezdetben a plutónium termelés miatt az RBMK reaktorok katonaság alá tartoztak. Nem röhögni, de anno a MÁV is félkatonai szervezet volt, s az ilyen helyeken még kevésbé tolerálják a parancsmegtagadást.
    2. Közeledett május 1
    3. Közeledett a hajnal (ébredés+munka kezdete), ha előző nap nap közben nem engedték a reaktor csökkentett üzemét, akkor mennyire díjazták volna, hogy egy 1000MW reakot xenon mérgezés miatt áll? A problémát 24 óránál rövidebb idő alatt kellett megoldani.
    4. Könnyű azt mondani, hogy le kellett volna állni, de a főnökök nagyon nem díjazzák, hogy azért álltunk le, mert nem akartunk Csernobilt. Ezt talán egyszer el lehet játszani. Nem véletlenül nem döntöttek egyből a város kiürítése mellett, mert az emberek karrierjébe nem fért be, hogy milliós veszteséget/költséget csinálunk egy valószínűsíthető nagyobb veszteség elkerülése miatt. Mindezt úgy, hogy nem lehet fizikailag mutogatni, hogy na ezt kerültem el neked, mert nem történik meg.

    PSZIHOLÓGIA
    5. Lehet, hogy Gyatlov sosem csinálta volna meg a kísérletet 3000MW kisebb kapacitáson. De itt "csak" 500MW kisebbről volt szó a 700MW helyett. Tudom a csak szócska vicces, az érték ugyanaz, de a kereskedők ezzel a praktikával nagyon jól vissza tudnak élni: Az agyunk úgy működik, ha elmegyünk egy autókereskedésbe ahol azt ígérik, hogy az átlagár alatt 100$ olcsóbban megvehetjük az autót, aztán miután odamentünk, körbejártuk, s a kereskedő közli, hogy tévedett, s nem 100$ olcsóbb, hanem 100$ drágább, akkor nem azt nézzük, hogy 100$ drágábban bárhol meg tudnánk venni, hanem na jó, ha már itt vagyunk, akkor vegyük meg 200$ nem a világ vége. (S nem a 3100$ árat nézzük, csak a 200$-t!) Számtalan ilyen trükk van, mikor az agyunk becsap és rosszul mérlegel, s olyan döntést hozunk, amit épp ésszel nem hoznánk.

    5. Milgram kísérlet is illik ide. (Ugye az a kísérlet, ahol az emberek 2/3-a megölné a másikat!) Az szerint három dolog kell, hogy egy embert rávegyenek a gyilkosságra:
    - Emlékeztetni, hogy nem kell mást csinálni, mint amit eddig is tett: Milgramnál +50V nagyobb feszültséget kapcsolni, itt tovább csökkenteni a reaktor teljesítményét, még egy szabályozó rudat kihúzni, mindkét esetben folytatni a kísérletet
    - Milgramnál a kísérletet bármikor abba lehet hagyni, csak akkor nincs 20$ fizú, Csernobilnál is fel lehet állni, csak akkor fegyelmi, esetleg új karrierlehetőség Szibériában
    - Milgramnál emlékeztették az embereket, hogyha bármi gond van, akkor a kísérletét a felelős a kísérletvezető, nem pedig az alany, aki +50V sokkolt. Itt ha gond volt, a tesztelésért s a tesztelés alatt történtekért Gyetlov a felelős, mert ő mondta, mit kell csinálni, reaktor nem fog felrobbanni, szóval nincs para.
    Az emberek fel se tudják fogni, hogy a Milgram kísérlet szerint mennyire befolyásolhatóak vagyunk, max röhögnek, hogy hah 2/3 megölné a másikat, hülyék. Én nem, én okos vagyok. Aztán ezen elv mentén újra bólogat a párjának, elvisel még egy hisztit, nem mond fel a munkahelyén, vagy felrobbant egy reaktort....

Új hozzászólás Aktív témák