Új hozzászólás Aktív témák

  • őstag

    őstag

    válasz geezer #35237 üzenetére

    Részben szubjektív, kinek mi a fontosabb. Erősen kompromisszumos a dolog. Teljesség igénye nélkül néhány műszaki adat

    1. Szenzor méret - itt nagy meglepetés nincs, ebben az árban 1/2.3" szenzorokat kapsz, ezek kicsik (~ 6.1x4.5 mm) így kisebb méretű optika építhető rájuk ami egyúttal olcsóbb is.
    Ennél nagyobb 1/1.7" (~7.6x5.7 mm) a drágább csúcs kompaktokban van, leegyszerűsítve jobb képminőség, és kisebb zoom átfogás jellemzi ezeket a gépeket. Ennél is nagyobb (18.7 x 14mm) szenzort kapott a Canon G1X. 220 ezer körüli áron, jelentős 534gr -os tömeggel.

    2. Megapixel - mivel kicsi a szenzor ezért a sok megapixel rosszabb jel/zaj arányt eredményez, a képfeldolgozás során alkalmazott erős zajszűrés vízfestmény szerű mosott képet ad rengeteg részletvesztéssel, ez igazából 100% nagyításon feltűnő. A kis méretú optika felbontó képessége is határt szab a megapixelek növelésének, több gyártónál azonban a marketing "legyőzi" a fizikát (tipikusan ilyen a Sony amelyik 18 megapixelt is rápakol egy ekkora szenzorra)

    3. Szenzor típusa - CCD vagy CMOS (utóbbi újabban hátsó megvilágítású ami kevésbé zajos magasabb ISO-n, legalábbis elvileg)
    CMOS: 1080p video, nagy sebességű video alacsonyabb felbontással, sokkal gyorsabb sorozat, és a fentebb említett kevesebb zaj. Hátránya videonál az ún. rolling shutter, hosszasan lehetne róla írni, itt egy sokat linkelt video.
    CCD: 720p video, lassú sorozat, videonál erős pontszerű fényforrásoknál ún. "smear"

    4. Optika - itt több dolgot is érdemes mérlegelni
    a) fényerő
    b) nagylátószög - mostanában 24mm körüli a "divat", itt már jelentős a torzítás, de ezt a képfeldolgozás során szoftveresen korrigálják. Az eredmény egész jó, de egyrészt levágnak a kép széléből, szóval mégsem akkora a látószög, másrészt lágyul is a kép az átméretezés során. El kell dönteni, hogy kell-e a 24mm vagy elég mondjuk 28mm ami kevésbé torzít.
    c) zoom átfogás - a nagy zoomok rossz hatással vannak a képminőségre

    5. Képstabilizátor - optikai vagy ún. digitális (utóbbi megtévesztő elnevezés, videonál szoftveresen jó eredményt ad, de fotó esetén egészen másról van szó, csak sima ISO emelés és záridő csökkentés zajos végeredménnyel)
    Szerintem ez nem képstabi hanem marketing bullshit, ennyi erővel manuálisan is állíthatom az ISO-t már amelyiken lehet. Akkor holnaptól az állványt is hívhatjuk stabilizátornak az legalább hatásos is csak nehéz zsebre tenni

    6. LCD - méret és felbontás: ebben az árkategóriában 3" a standard , 460k képpont már jónak számít, dönthetőt és forgathatót ennél drágább gépeken találni. Esetleg ha kell akkor EVF, megoszlanak a vélemények róla.

    7. Manuális beállítások

    8. Akku idő

    9. Esetleg záridők - hosszú záridővel állványról mondjuk egy vízfolyás vagy éjszakai téma ha egyáltalán akarsz ilyesmit fotózni

    10. HDR, Panoráma, szubjektív kinek mennyire kell

    11. Ami érdekes lenne de ebbe az árkategóriába nem fér bele az a RAW, meg a vakupapucs.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák