Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:20:45

LOGOUT.hu

Üdvözlet minden kedves látogatónak, akit érdekel ez a remek kikapcsolódási forma. Legyen az hobbi vagy sport szintű.

Legfontosabb szabály a topik használói részére: mivel hobbink tárgya és célja egy másik élőlény zsákmányul ejtése függetlenül attól, hogy visszaengedjük éltető elemébe, vagy elfogyasztásra hazavisszük, így kifejezetten kérek mindenkit, hogy fogásait kellő körültekintéssel mutassa be a fórumon. A nem megfelelően tálalt fogásokat (véres hal, álló helyzetben történt fotózás, földre-betonra-kavicsra fektetett hal, sáros-koszos hal) tartalmazó bejegyzéseket törölni fogom.

Mi is a horgászat és mi annak a célja?

A horgászat célja a hal kifogása egy adott vízterületről. A hal kifogásához legfontosabb eszközök a horgászbot, az orsó, a horog, a damil és a csali. Az ősi időkben elsősorban táplálékszerzés céljából horgásztak, manapság már inkább kikapcsolódási forma, amely jó szórakozást nyújt. Egyre nagyobb teret hódít a halakkal való kíméletes bánásmód, illtve a Catch&Release (C&R), amely során a hal megfogása, visszaengedése, és nem a megtartása, majd elfogyasztása a cél.
A horgászat időközben sportággá is vált, több országos és nemzetközi verseny keretében szerveznek megméretéseket.A magyar horgászversenysport Európa és a világ élvonalába tartozik. Egyéniben és csapatban is több VB és EB aranyéremmel, és egyéb éremmel rendelkezünk női, férfi és ifjúsági szinten is.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A horgászat fajtái, módja:

Ha a horgászatról beszélünk, akkor feltétlen meg kell említenünk, hogy sok műfajt foglal magába, így a leendő horgászok kedvük szerint választhatják azt a halfogási módot, ami leginkább testre szabott számukra, és a legnagyobb élményt nyújtja. A módszereket nagyon sok szempont szerint csoportosíthatjuk hazai viszonylatban:

Milyen halfajra horgászunk:

- Békés halra történő horgászat:
- Keszeghorgászat
- Pontyhorgászat
- Amurhorgászat

- Ragadozó halra történő horgászat:
- Süllőhorgászat
- Csukahorgászat
- Harcsahorgászat
- Sügérhorgászat
- Pisztránghorgászat

- Horgászati módszer szerint:
- Fenekező horgászat
- Feeder és picker horgászat
- Lengőspicces horgászat
- Bojlis horgászat
- Ragadozó halra történő horgászat
- Mártogatás
- Tapogatás
- Úszós horgászat
- Match horgászat
- Feltolós vagy felfektetős pontyhorgászat
- Felszíni harcsahorgászat
- Rakós botos horgászat
- Spiccbotos horgászat
- Bolognai botos horgászat
- Pergető horgászat
- Wobblerezés
- Villantózás
- Drop-shot

Népszerűbb módszerek:

Feeder/picker:

A finom horgászat egyik módja, és talán a legismertebb horgászmódszerek egyike. Lényege, hogy egy finom felszeretéssel (horgászbot, zsinór, horog, csali) horogra csaljuk a halakat. Mind a feeder, mind a picker botok spiccei vékony - tömör üvegszálból vagy karbonból készülnek, melyek különösen érzékenyek. Mivel a spiccek különösen „hajlékonyak” ezért ennél a módszernél nincs szükség kapásjelzőre, a kapásunkat a bot végén lévő, cserélhető spicc mutatja.

Pergetés:

Ebben a módszerben egy műcsalit vezetünk a víz felszínén, vagy a víz alatt, ezt a műcsali típusa határozza meg (felszíni vagy süllyedő).

Általános fenekezés:

A horgászat egyik hagyományos módja, nem szükséges hozzá külsős szemlélőként speciálisnak mondható felszerelés. Egy hagyományos 2-3 részes vagy egy teleszkópos bot valamint egy kapásjelző, melyből rengeteg típus van.

Úszózás - úsztatás/ Match – Bolognai - spicc/:

Az úszózás az egyik leghagyományosabbnak nevezhető horgászmódszer. Amely több részre oszlik, ezért mindegyik módszerhez külön botokat árulnak. A match botos módszer leginkább a tavakon használják. Ahol a nagyobb távolság eléréséhez egy hosszabb ám annál érzékenyebb pálcára van szükség.

A spicc – bolognai közül a spiccbotos horgászat az ismertebb. Majdnem minden kezdő horgász talán ezzel a módszerrel kezdi elsajátítani a horgászatot. Nem kell hozzá semmilyen orsó, mindössze pár méter zsinórra és a rajta lévő úszós készségre van szükségünk.

Talán a legkevésbé ismert módszer a Bolognai botos úszózás. Ezt a módszert leginkább a folyóvízi úsztatások során használatos, ahol a vízben megállítani kívánt úszó hosszabb botot kíván. A bolognai botok hossza 3m - <8m felett is lehet. Talán a legelterjedtebbek az 5 - 6m példányok, ezek még viszonylag jó áron beszerezhetőek és a súlyuk is 300-400gr között mozog, ami ideálisnak nevezhető. A 7-8 m botok 300-400gr súly mellett már elérhetik a 30.000ft vételárat is.

A rakós botok főként versenycélra kifejlesztett, hosszú általánosságban 13 méteres horgászbotok. Ez egy elég spéci horgászmódszer, a spiccbothoz lehetne a legjobban hasonlítani külsőleg, ám a tagok egyenként szétszedhetőek, ezt alkalmazzák is halfárasztáskor, mikor is széthúzzák a tagokat, ahogy közeleg a halunk a parthoz. A bot hátratolását erre a célra kifejlesztett, külön kapható görgők segítik.

Egyéb módszerek:

Mártogatás
Tapogatás
Görgetés
Legyezés
Drop – shot
Kuttyogtatás
Bojlis horgászat

Bojlis horgászat:
A bojlis horgászat célja az igazán nagy halak – főként ponty és amúr – megfogása. A módszer nevét a csalizásra használt bojli – golyó formájú, gabona lisztekből, magvakból, ízesítőkből, aminosavakból álló – adja.

Almódszerek:
A bojlis horgászatnak két gyakori almódszere van. Az egyik a „behúzós”, amikor a végszereléket, csalival felvértezve, egy csónakkal juttatjuk be a célhelyre. A másik a partról dobós, ez nagyon hasonlít a hagyományos fenekezős horgászatra.

Bojlis horgász alapfelszerelése:
Bojlis bot, távdobó és vagy nyeletőfékes orsó, rodpod/tripod, elektromos kapásjelző, swinger, nagyméretű pontymatrac/pontybölcső, nagyméretű merítőszák, monofil zsinór, fonott zsinór, leadcore (ólombetétes előtétzsinór), ólom, horog, gumiütköző, csalistopper, fűzőtű, sebfertőtlenítő, dobókesztyű, dobócső, parittya, rakéta stb.

GYIK:
Milyen botot válasszak?
Hosszban a leggyakrabban a 3,6m, 3,9m ajánlott. Kisebb pl. 3m hosszú is létezik, amik kifejezetten rövidtávra vannak kifejlesztve. A bot hossza befolyásolja a dobás nagyságát.
A dobósúly – amit leggyakrabban lbs, vagyis librában jelölnek a boton – befolyásolja a bot merevségét, ezáltal ugyancsak befolyásolja a dobótávot, továbbá a rugalmasságot, ami a hal fárasztásánál fontos tényező. A leggyakoribb dobósúlyok 3lbs, 3,5lbs. Léteznek ettől eltérő köztes dobósúlyú botok pl. 2.75lbs, 3.25lbs, vagy lényegesen nagyobb pl. 4lbs, 5lbs. Utóbbiak gyűjtőneve a spod. Spod bot nem halfogásra, hanem az etetés partról történő bejuttatására használandó.
Általános javaslatok botválasztáshoz:
Behúzós horgászathoz: 3,6m – 3,5lbs
Partról dobós horgászathoz középtávra: 3,6m – 3lbs
Partról dobós horgászathoz hosszabb távra: 3,9m – 3,5lbs
Ajánlott márkák:
Nevis(középkategóriától), Manta, Prologic, Daiwa, Shimano, Fox, Hakuyo

Milyen orsót válasszak?
Ha kezdő vagy, mindenképp nyeletőfékes orsót válassz. A ponty – főként a kisebb méretűek – hajalmosak nagyon vad kapást csinálni, ami nyeletőfék nélkül akár botvesztéssel is járhat.
Ha a távdobás a cél, akkor érdemes nagyméretű 80-140, kúpos kialakítású, nagy átmérőjű dobbal szerelt orsót választani, sok tíz méter múlhat egy jó orsóválasztáson.
Ha kisebb távra horgászunk, felesleges 100-as orsót vennünk, elegendő lehet akár egy 60-as is. Kisebb, könnyebb, kezesebb egy hosszú fárasztásnál.
Mindenképpen pontos, precíz, jól adagolható fékkel ellátott orsót válasszunk.
Ajánlott márkák:
Nevis(felső kategória), Okuma, Mitchell, Daiwa, Fox, Shimano

Milyen zsinórt válasszak?
Főzsinórnak: monofilt, érdemes színeset, mert sötétben/éjszaka az átlátszó, vagy sötét színűt rendkívül nehéz megtalálni.
Dobóelőkének: fonottat, vagy monofilt. A fonott zsinórt egyre több helyen tiltják, ezért érdemes inkább monofilt használni, ha mégis fonott zsinórt választunk dobóelőtétnek, ne feledkezzünk meg a dobókesztyűről, különben súlyos sérüléseket szenvedhetünk. Monofil dobóelőkéből létezik kónuszos kivitelezésű, ami kb. 15m vékonyodó darabokból áll, kifejezetten erre lett kifejlesztve.
Horogelőkének: fonottat, vagy monofilt. Fonottból többszínű ajánlott, ami beleolvad a környezetébe, bevonatos, ha akadós/kagylós helyen horgászunk. Monofilból fluorocarbon ajánlott, ami szinte láthatatlan a vízben.
Előtét: Gyakran használt zsinórféle a Leadcore (jelentése: ólommag), ami főzsinórunk süllyesztésére, elrejtésére lett kitalálva. A belső mag általában egy ólomszál, ami kihúzható, a külső része körszövésű fonott anyag.
Ajánlott méretek:
Főzsinórnak: behúzáshoz 0,35mm / dobáshoz 0,23mm-0,28mm
Dobóelőtétnek: fonottból 0,20mm / monofilból 0,45mm-0,60mm vagy kónuszos
Horogelőke: fonottból 15lbs-30lbs / monofilból 0,20mm-0,60mm
Leadcore: 0,35lbs-0,50lbs
Ajánlott márkák:
Carp academy, Haldorádó, SBS, Prologic, PB Products, Gardner, Strategy, Trabucco

Milyen rodpodot válasszak?
3 vagy 4 bot tartására alkalmas, 3 vagy 4 lábbal rendelkező, főként alumínium.
Fontos, hogy kellően merev legyen az illesztéseknél és csuklóknál. Ha 3 lábas verziót választunk, akkor olyan típust keressünk, ahol a lábak és a bottartó találkozása kellően merev erős rögzítéssel rendelkezik.
Ajánlott márkák:
Delphin, Carp academy, Prologic

Milyen horgot válasszak?
Leggyakrabban használt méretek a 4-es, 6-os méret.
Szakállal rendelkező, vagy szakáll nélküli kivitelezésű, lehetőleg hosszabb szárral, befelé forduló heggyel rendelkező horgot válasszunk.
Ajánlott márkák:
Carp academy, SBS, Gamakatsu, Prologic, PB Products, Korda, Gardner

Milyen végszereléket válasszak?
Leggyakoribb végszereléktípusok:
Távdobáshoz: hagyományos távdobó végszerelék inline ólommal, Heli-chod végszerelék
Behúzáshoz: Chod végszerelék, Biztonsági/ólomelhagyós végszerelék

Milyen bojlit válasszak?
Etetéshez:
Készíthetünk saját kézzel, kész jól bevált receptek sokasága található meg a neten, kezdőknek azonban ajánlatos kész (bolti) bojlival horgászni.
Általánosságban elmondható, hogy lehűlő/ hideg vízben az édesebb aromákat, felmelegedő/meleg vízben a halas, büdös aromákat kedvelik a pontyok.
Méretben az arany középút a 20mm átmérő, ezzel nagyon nem lőhetünk mellé. Nagyobb akkor ajánlott, ha szelektálni szeretnénk, kisebb akkor, ha nagyon óvatosak a halak.
Csalizáshoz:
Érdemes ugyanazt az ízt választani, mint amivel etetünk. Kiegészíthetjük egy lebegő, vagy kikönnyített bojlival, esetleg méretben növelhetünk, vagy indokolt esetben csökkenthetünk (pl. faragással)
Az etetést érdemes kiegészíteni pellettel, magvakkal, method mixxel, attraktorokkal stb.
Ajánlott márkák:
Olcsóbb kategória: Carp Zoom, Decathlon/Carpelan, Haldorádó, Spike Baits
Drágább kategória: Haldorádó, The One, SBS, CC MOORE, Dynamite baits

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zsinórok típusai:

Monofil:

Nyúlékony zsinór, legsűrűbben használt zsinórtípus, sima felületének köszönhetően jól csúszik a botgyűrűk közt így nagyobb dobótávolság érhető el vele, mint az azonos vastagságú fonott zsinórokkal. Viszont szakítószilárdságuk elmarad a fonott társaikhoz képest.

Fonott:

A nyúlása szinte 0. Nagy szakítószilárdság jellemzi, mely az akadós helyeken különösen jól jön. Viszont a felülete nem olyan „sima” mint a monofil társaié ezért a bototok gyűrű betéteit hosszabb távon koptatja, kivételt képeznek a SIC gyűrűk. Az újabb szériás fonott zsinórok bevonatot kapnak (teflon), így védekeznek a fonás sérülései ellen, valamint kevesebb vizet szív magába zsinórunk és ez által kevésbé nő az átmérője. Ám fontos megjegyezni, hogy egy idő után a bevonat is megkopik. Ez a zsinórtípus általánosságban drágább a monofilnál.

Nanofil:

Ez a legfiatalabb zsinórtípus napjainkban. A fonott és a monofil zsinórok előnyösebb tulajdonságait egyesíti. Külseje monofil hatást kelt, viszont belül fonott dynema szálakkal van megerősítve, emiatt a zsinór nyúlása 0. Szakítószilárdsága is a monofil és a fonott zsinórok közzé tehető. Mondhatni, hogy a nanofil egy hibrid zsinór, mely köztes megoldást kínál a monofil és a fonott zsinórok mellett.

Etetőkosarak fajtái:

Method kosár
Csepp kosár
Feeder kosár
Csonti kosár
Pellet kosár

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Botok típusuk:

Feeder
Picker
Match
Bolognai
Bojlis
Pergető
Drop – shot
Surf
Legyező
Harcsázó
Spicc
Lékhorgász
Hagyományos tele / 2-3 részes

Először is mikor, milyet szeretnek a halak? Ez egy nehéz kérdés, de általánosságban időszakosan bevált ízvilágokról lehet beszélni.

Hidegebb vízben az édesebb, gyümölcsös aromájú etetőanyagok a beváltabbak + elő csali hozzáadása tovább fokozza fogósságukat. Halaink viszont az elmúlt években egyre jobban hozzászoktak a hallisztes etetőanyagokhoz, így hideg időben is kiemelt eredményességel használhatóak ezek az etetőanyagok.

Meleg vízben, nyáron a büdösebbek - ( erjesztett, halas...stb) + csemegekukorica vagy erjesztett (főzött) kukorica valamint pellet vagy bojli hozzáadásával tovább növelhetjük az etetőanyag fogósságát.

Nálam bevált időszakfüggetlen adalék a liftező angolmorzsa, aminek használata csak tavon ajánlott. Süllyedő változata már folyókon is használható.

Kezdjuk az olcsóbakkal:

Tímár Mix Match Plus Dévér Mix ~400ft/1kg
(Leginkább a dióbél illatához tudnám hasonlítani az aromáját, közepes szemcseméretű, barnás színű) Minden időszakban

Tímár Mix Ponty - Eper ~400ft/1kg
(Eper illatú, ám az idei típusokon aromát cserélhettek, mert erősebb az illata és a színe is sötétebb, kevésbé pirosas) Minden időszakban

Haldorádó Junior Carp Citromos Vanilia ~580ft/1kg
(Nagyon kellemes illatú, inkább a vanilia aroma van előtérbe, világos sárgás színű)

Speciál Mix Piros Ponty 400ft-500ft//1kg
(Bordó színű, erős eper aromával, és minden kiegészítővel ellátva, ami vonzza a halakat, talán az egyik legtartalmasabb olcsó etetőanyag, mikropelleteket is tartalmaz!) Minden időszakban

Drágábbak:

Haldorádó Ponty Piros 980ft//1kg (Számóca/eper ízesítésű, illik a haldorádó Vörös Démon csali és aroma családhoz, piros színű) Minden időszakban

Haldorádó Mézes Pálinka 980ft//1kg
(Illata a babapiskótához hasonlít, jól illik a Mézes pálinka ízesítésű csalikhoz ás aromákhoz,barna színű) Minden időszakban

Haldorádó Tüzes Ponty 980ft//1kg
(Bűdöses jellegű, így illik az erjesztett csalikhoz, sárgás - barnás színű) Nyári időszakban

Top Mix Extra Dévér Mix 770ft/1kg ( Nagyon kellemes Csokoládé + pörköltes illata van, sötét barna színű)

Top Mix Method Mix Szuper Ponty 1150ft/1kg
(Erős fűszeres illatú, tégla piros színű) Nyári időszakban

Sirene Amorce X21 Champion Du Monde (kék csomagolású) 970Ft/850g
(Nagyon egyedi illatú, talán leginkább a mentolhoz hasonlítható, enyhe citromos beütéssel, sárgás - barna színű) Minden időszakban

SBS Tactical Baits Flumino Groundbait natúr 990ft/1kg
(Talán a legjobban tapadó, rendkívüli kis szemcseméretű etetőanyag, illatát leginkább a tigrismogyoróhoz hasonlítanám, annak ellenére hogy natúrként hirdeti a gyártó, világos sárga színű) Minden időszakban

dragonfx

Én sok éve a milo 2.5kg.os special carpot használtam, irto jol tapad sok vizet megöt nem hullik szét, sőt sok vizzel még tulzottan is tapad. 3-4xeri vizezést igényel, kukoricát és multicolor szemeket rakok bele Írto jo anyag.nekem bevált.
Idén 2x a timár mézes ponttyal nyomultam az sem rosz, de kell bele adalékanyag - magmix.

Steady74

Évekig a nyerő pontyos/keszeges etetőanyagom volt:

- 2,5 kg MILO Special Carpa
- 1 kg MILO VIP Magic
- 1 kb kukoricapogácsa
- 1 flakon Sensas folyékony aroma
- 1 zacskó Sensas por aroma az alapozó gombócokra
- 1 doboz csemegekukorica, 1 marék főtt búza

Dunakeszi bányatón használt keverék minden évszakban:

- 1 kg Champion Bream
- 0,5 kg Champion Bodorkás
- 1 kg lösz
- Sensas Bremix, Serie Walter Racer Activator Brasem
- 0,3 kg süllyedő angolmorzsa
- Csonit, pinki, csemegekukorica

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Általános információk;

Horgászbot dobósúly:

A maximálisan (biztonságosan) eldobható végszerelék (ólom, kosár, úszó ..stb) súlya grammban megadva.

Feeder spicc érzékenysége:
1oz = 28gr
2oz = 56gr
3oz = 84gr
4oz = 112gr
5oz = 140gr

Bot hossz:

A bothosszt nem centiméterben, hanem szülőhazájának használt mértékegységében „láb”-ban adják meg ( ft, vagyis feet). 1 láb = 30,48cm, vagyis a könnyebb számolás érdekében 30-cal kell megszoroznunk a megadott értéket. 10ft = 3,0m ; 11ft = 3,3m ; 12ft = 3,6m ; 13ft=3,9m… stb.

Bojlis botoknál mi is az a lbs?

Karakterisztika „Az angol font („lb, lbs” vagyis libra) érték a botok tesztgörbéjére (Tc- Test Curve) utaló súlyértéket jelöli meg. Sokan helytelenül ezt a botok dobósúlyával azonosítják. Számtalanszor hallani, amikor azon megy a vita, hogy egy 3 librás és egy másik 3 librás bot közt dobósúlyban mekkora különbségek vannak. Hogy melyik botnak valós a feltüntetett értéke? Valószínűleg mindkettőnek!”

Feeder bot típusok:

Extra Heavy: A legerősebb botok tartoznak ide, nagy dobósúllyal. (DS >150gr)
Heavy: Erősebb botok tartoznak ide. (DS <130gr)
Medium - Heavy: A közepes - kemény botok tartoznak ide. (DS <110gr)
Medium: A közepes keménységű botok tartoznak ide. (DS <90)
Medium - Light: Közepesen erős botokból a lágyabbak tartoznak ide. (DS <60gr)
Light: A lágy, kis dobósúlyú botok tartoznak ide. (DS <40gr)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hasznos írások, tesztek, egyéb:

Haldorádó
Energofish

Sokan kapnak SZÉP kártyára cafeteria-t, amit korábban szállásra, étkezésre, és rekreációra lehetett költeni. 2021.04.26-tól lehetőség van a zsebekben lévő összeget elkölteni más területeken, például horgászcuccokra. Néhány üzlet a teljesség igénye nélkül, akiknél tudsz SZÉP kártyával fizetni:

Tacklebait
Ho-ho ho horgászbolt
Sügér horgászbolt
Webfishingcenter
Súgóhíd horgászbolt
Sneci horgászbolt
Pesca.hu
Epeca
horgaszonline.hu
halcapone.hu
profishing.hu
duplakukachorgaszbolt.hu
Horgász ABC webshop
feederstore

Horgászfelszerelés javításra ajánlott szakemberek:

Pfundt Károly: most már csak Shimano-val foglalkozik 1031 Bp, Torma Károly utca 16, telefon +36305895907

Siági Lajos: igazi mindenes, ajánlott.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.