Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Andie


Andie
őstag

Sziasztok!

Hosszú, immár 10 éves alkalmazotti kinlódás után úgy érzem, át kéne állnom kicsit a vállalkozósdira. Hetente futok össze régi ismerőseimmel, akik a számtechben forognak, és havi 6-700ezreket számláznak, gyak majdnem ugyanazért a melóért, amit én végzek. Cserébe nekem ennek a fele sem marad meg bérként. Ugyanakkor számlaképesen kötetlen lennék, a sok apró maszekomat is magam tudnám kiszámlázni, illetve el tudnék olyanokat is vállalni amiket eddig - számlaképeség hiányában - nem tudtam.

Információim hiányosak, illetve sok területen ellentmondásosak egy vállalkozással kapcsolatban. Úgy gondoltam, itt feltenném a kérdéseimet, biztosan járnak ide százával olyanok, akik per pillanat is egyéni vállalkozók, vagy pusztán biztos infóval birnak a témáról. Tudom, láttam, van már 3 ilyen téma is, de egyrészt régiek, másrészt nem ilyen átfogóan kezdték kezelni a témát. Ha mégis feleslegesnek itéltetik a topicom, akkor kénytelen leszek amott folytatni.

Bele is vágnék. Elsö kérdéseim:

1. Jelenleg van főállásom, de nemtudom még meddig. Érdemes emellé kiváltani egy egyénit? Vagy szüntessem meg a mostanit, és legyek 100% pure vállalkozó?

2. Milyen egyéni vállalkozási formák vannak? (főállás mellett, mellékállásként, stb. Mikor lehetek EVÁs?)

3. Meg lehet azt csinálni, hogy ne kelljen havi X összeget az államnak perkálni? Vagy csak akkor, ha tényleg volt bevételem? Ugyanis ha maradok alkalmazásban, akkor elöfordulhat, hogy hónapokig nem lesz bevételem, nem adok számlát.

4. Hogyan alakulnak a költségek? Tételezzünk fel egy havi rendszeres 600+áfás számlát, és hogy nincs költségem (valszleg nem nagyon lesz, lásd köv. pont) Mennyi marad tisztán?

5. Alapvetően alkalmazásfejlesztéssel, tanácsadással, programozással foglalkoznék. Ez végzettséghez kötött? Hol lehet megnézni, mi kötött végzettséghez? (mert belevennék még 1-2 dolgot)

Egyenlőre ennyi, ezer kérdésem van még, de csak a fentiek tisztázása után tudnám őket nemláma módon feltenni. Köszi! :R

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#2) Zimezoom


Zimezoom
tag

Hasonló cipőben járok, úgyhogy UP! :)

Pay attention, or pay the price!

(#4) Andie válasza Kalandor (#3) üzenetére


Andie
őstag

Tudom Kalandor, ezért is irtam középtájt amit irtam. Még 1-2 napot kérek, aztán ha nem pörög, akkor eltünök, és kérem a zárását. Thx!

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#5) Andie


Andie
őstag

Na amig nem jön válasz, végzek egy gyors számitást.

Alkalmazottként tegyük fel, hogy keresek mondjuk 250-et. Nettó, kézbe, a rózsaszin tenyerembe, mert most nem érdekel a többi járulék, hüjeség, stb.
Mivel szerencsés vagyok, van 13. havim is, igy az éves keresetem : 13x250= 3.250eFt.
Plusz, emellett van 22 nap szabim, ami 1 teljes hónapnak felel meg a hétvégékkel ugye. Tehát 11 hónap munkával 3250e ftot keresek tisztán, ezt mind magamra költhetem.

Ha vállalkozok, nincs fizetett szabi, nincs 13. havi. Mennyit kell tisztán kivegyek, hogy meglegyen ez a pénz?
11 effektiv hónap (1 hónapot elmentem szabira) x HAVINETTÓ = 3250
HAVINETTÓ = 3250/11 = 295e Ft.

Tehát ha továbbra is ragaszkodok az 1 havi szabadsághoz/év, akkor havonta 295ezret kell tisztán, szárazon, biztonságosan kivennem a cégből.
Kérdés : mennyit kell ezért havonta kiszámláznom?

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#6) vizslakutya válasza Andie (#1) üzenetére


vizslakutya
senior tag

Futtában pár gondolat.
1. ezt te döntöd el.maradhatsz főállásban is ,ha el tudod látni a kettő egyszerre. a jelenlegi munkaadód nem fog összeférhetetlenségre hivatkozni ha megtudja?ha másodállásba kéred a vállalkozást onnan bármikor tudsz módosítani főállásúra.

2.vagy főállású vagy mellékállású vállalkozó lehetsz.EVA az csak az első lezárt év után jöhet szóba.

3.a minimálbér után minden hónapban meg kell fizetned a járulékokat,ha van bevételed,ha nincs.ha maradsz alkalmazásban akkor ez lényegesen kevesebb.
4.amíg nem vagy evás addig a bevételeidből megfizeted az áfát,a tb ét,a nyugdíjat,az ehot,a vállalkozói járulékot és a személyi jövedelemadót.

5.az okmányirodán amikor kiváltod a vállalkozói igazolványt ott közlöd,hogy mire szeretnéd és ők már tudják mihez milyen végzettség vagy papír kell.


a kiszámlázással óvatósan,mrert dokumentálnod kell,hogy valóban megtörtént a szolgáltatás.
különben könnyen fiktívnak minősítik és akkor nagy a bukta.

[Szerkesztve]

>vizslát mindenkinek<> Xiaomi Mi 11 Lite 5G >

(#7) Zimezoom válasza Andie (#5) üzenetére


Zimezoom
tag

Hey, csak ennyi a gondod? És ki(k)nek fogsz Te ennyit rendszeresen kiszámlázni? Mert akkor engem is bevehetnél a bizniszbe! :DDD

Pay attention, or pay the price!

(#8) Szalma válasza Andie (#5) üzenetére


Szalma
őstag

(Sajnos az EVÁ-t minden évben gondosan piszkálgatják, emiatt rizikós évekre előretervezni vele -> drága a váltás. Ha nem költségelsz, akkor az éves számlázandó bruttó ~10% körül lehet alacsonyabb az éves bérbruttónál. Azonban ha már egy kicsit is költségelsz rögtön javul az arány. (Útnyilvántartás nem nagy cucc -> ~2-2.5MFt költség.)

Új adótörvényt kell bújni, a HVG kiadványa jó szokott lenni. Exceltábla és hajrá... (Pontosan nem vagyok képben, megbízom a könyvelőmben.))

Szeretettel:
Szalma

(#9) Zimezoom válasza Szalma (#8) üzenetére


Zimezoom
tag

Útnyilvántartás: ekkor beugrik a cégautó-adó is, nem?

Pay attention, or pay the price!

(#10) vizslakutya válasza Zimezoom (#9) üzenetére


vizslakutya
senior tag

az útnyilvántartás az a saját tulajdonú autóhoz kell ha a vállalkozásod érdekében használod
most 3 ft/km jövőre 9 ft/km lesz.
a cég autóadó az a cég tulajdonában levő autóhoz van.viszont ilyenkor már a fentarási költségeit is elszámolhatod.

>vizslát mindenkinek<> Xiaomi Mi 11 Lite 5G >

(#11) Zimezoom válasza vizslakutya (#10) üzenetére


Zimezoom
tag

Jaaaaa, köszi! :B

Pay attention, or pay the price!

(#12) Andie válasza Zimezoom (#7) üzenetére


Andie
őstag

Hidd el, nem egy emberrel vagyok kapcsolatban, akik hónapok, évek óta teszik ezt. Történetesen ugyanennél a cégnél, ahol én vagyok, egy kollegám EVÁs, ugyanazért a munkáért, ugyanannyi időben, stb majdnem 3x annyit kap, mint én, pusztán ezzel a rohadt adminisztrativ lépéssel. Ez dühit a legjobban. Ugyanazt csinálja, ugyanannyi időben, ugyanitt, egyszerre jövünk, megyünk, stb. Sőt! Én vagyok a csoportvezetője. És ő zsebre teszi a 700+áfát. Pofám leszakad. Tied nem? :F
Tévedés ne essék, nem sajnálom tőle! Nagyon jó kollega, jófej srác, stb. Örülök, hogy ennyit kereshet. Az dühit, hogy én nem! És ha télleg csak ez a lépés választ el attól, hogy ugyanennyit zsebretegyek, akkor egy baromállat vagyok, amiért 2 éve már harmadbérért dolgozok. :O

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#13) Zimezoom válasza Andie (#12) üzenetére


Zimezoom
tag

Ja értem. Azt hittem, hogy el akarsz jönni a cégtől, és magánutakat járni...

[Szerkesztve]

Pay attention, or pay the price!

(#14) Andie válasza Zimezoom (#13) üzenetére


Andie
őstag

Akár. Ő is eljött, júniustól októberig otthon lógatta a lábát, 2x volt nyaralni, felélt 2.5 millát - saját bevallása szerint. Megtehette, mert amig én elköltöttem a havi zsét, ő félrerakott legalább ugyanannyit. Volt miböl. Most egy másik cégnél van 2 hete, 660+áfáért. Nem ritka, általános. Mondom.
Nade back to ON.

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#15) joey7 válasza Andie (#1) üzenetére


joey7
őstag

hi,

az első legfontosabb lépés,h keress egy frankó könyvelőt,aki keni-vágja a témát,és mellette még becsületes is (vállalja az aláírásaiért a felelősséget). nos,Ő töviről hegyire elmagyarázza majd Neked,h miként érdemes illetve kell elindulnod vállakozóként,milyen formában annak tükrében,h Te mit szeretnél.

(#16) Andie válasza joey7 (#15) üzenetére


Andie
őstag

Ez lesz. Csak egyenlöre nem találtam olyan könyvelöt, aki ezt megtette volna. Ha az utcáról betévedek egy könyvelöirodába, úgyis csak a sablon szöveget mondják el, ami amúgy is feketefehéren le van irva - bár nyilván összeszedettebben.
Engem érdekelnek a nemtúl publikus dolgok is, és föleg, hogy speciálisan az én esetemre mik igazak. Ehhez meg valami haver könyvelő kell, vagy legalábbis olyan, aki tudja, hogy nem ellenőr vagyok, vagy ilyesmi.
Ha valamelyikötök könyvelő, vagy szivesen elvinne a könyvelőjéhez, hálás lennék...

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#17) Szalma válasza vizslakutya (#10) üzenetére


Szalma
őstag

(Igen, plussz az üzemanyagköltség apeh táblázatokból... Cégautó ráfizetés, kivéve, ha tényleg megy.)

Szeretettel:
Szalma

(#18) joey7 válasza Andie (#16) üzenetére


joey7
őstag

ahogy mondod; lehetőleg ismerőst kell keresni,illetve olyan személyt aki tapasztalatból tud ajánlani könyvelőt.én is így akadtam rá az enyémre.kb. 2 óra alatt töviről hegyire elmondta a dolgokat.nem sablondumát lökött,hanem a csak a kérdéseimre válaszolt,illetve olyan dolgokat mondott ami számomra érdekes,hasznos,szükséges volt.
szivesen ajánlanám,de Kecskeméten van,míg Te-az adataid alapján-Pesten.
ja és még 1 dolog : nem árt ha az adóhivatalban van ismeretsége; az én könyvelőm revizor volt anno az APEH-nál... ;)

(#19) Andie válasza joey7 (#18) üzenetére


Andie
őstag

Ugyan pesten élek per pill, de mivel amúgy is szegedi vagyok, és mások is azt ajánlották, hogy ne a fővárosban legyen a cégtelephely (vagy mi), igy valszleg Szegeden leszek bejelentve. Bár nem árt, ha a könyvelö itt van pesten, már csak az ügyek intézése miatt sem. Szegeden van egy könyvelö ismerös, régen a BT-met is ö igazgatta admin ügyileg, majd lehet, hogy megkeresem.

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#20) Andie


Andie
őstag

Mai uppként összefoglalom a kérdéseimet:

1. Létezik-e olyan egyéniváll. forma, aminél csak akkor fizetek közterheket, tb-t, stb, amikor énis számlázok? (tehát ha 2 hónapig 1 ft bevételem és kiadásom sincs, akkor abban a 2 hónapban ne piszkáljanak)

2. Hallottam olyat, hogy leröviditik az EVA várakozási idejét (egyébként is mekkora baromság ez az 1 év, tipikusan jellemző a kedves államapparátusunkra - ha 1 év múlva evás lehetek, mér ne lehetnék most azonnal? mér szivjak 1 évet? namind1) - igaz ez? és ha igen, mikortól? Mennyire?

3. Amig nem vagyok Evás, hogy alakulnak a költségek, terhek? 600 + áfából mik és milyen cimen jönnek le? Mennyi marad a zsebben? Hogy lehet azt kivenni a pénztárból? (hallottam valami osztalékadóról is, tehát a leadózot, megsarcolt pénzedhez még mindig nem jutsz hozzá, csak ha év végén osztalékadó után kiveszed)

4. Ha nekem van egy kocsim - mer van. Akkor azt, mint egyéni vállalkozó programozó használhatom, és elszámolhatom az üzemanyagot? Tehát mondjuk hetente lemegyek Szegedre meg vissza, mert - csak. akkor hetente 400 km-t elszámolhatok, + fél tank benyát? Erröl ilyen menetlevelet kell vezetni? És ez lehet fiktiv? Vagy mivel bizonyitom, hogy én télleg le is mentem ezt a távot?

Persze ezzel párhuzamosan már keresem a leendö könyvelömet, de a kérdések sürgetöek, mert ha megint kicsúszok ebből az évből, akkor baxhatom, az evához (per pill) 1 teljes év kell... tehát még idén be kell reggelnem.

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#21) concret_hp válasza Andie (#20) üzenetére


concret_hp
addikt

1, ilyen szerintem nincs
4, a cégautóval nagyonjól lehet pénzt mosni :C pár havert megkérsz h tankoljon a nevedre (azaz kérjen számlát a cégednek amikor tankol az autójába) . és minthogy sehogy sem ellenőrizhető, hogy melyik autóval menték le azt a távot... csak mondjuk az érdekes, hogyha olyan jön ki hogy pl. 10K km van az autóban ami 3 éves és az utóbbi 1 évben 15K km benyát írtál le :D na ha ilyesmi kiderül akkor azért valszge csunyán néznek. (nagyon csúnyán) persze lehet hülyeség,de sztem kb így müxik :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#22) Andie válasza concret_hp (#21) üzenetére


Andie
őstag

Ezt az autós dolgot megjegyzem, alkalomadtán majd jól körüljárom. Már mástól is hallottam, hogy szépen el lehet ''számolni'' a kilómétereket. De ezexerint számlával kell támogatni a dolgot...

A költség-jellegü dolgok továbbra is érdekelnek. Mennyi marad 100e + áfából a zsebemben (mondjuk nincs költségem, tisztán leadózom és kész).

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#23) deicide válasza Andie (#14) üzenetére


deicide
veterán

általános :Y én ismerek párszáz ''jó munkásembert'', de mindegyikük örül, ha 100-120k-t hazavihet...

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#24) viharhozo válasza Andie (#20) üzenetére


viharhozo
addikt

1. Nagyon melyen nem masztam bele a temaba, de itt sztem fogalomzavar van. Jarulekokat es adot a ber utan fizetsz. Ergo, ha van egy ceged, abban elvileg nem vagy koteles magadat foglalkoztatni, igy ilyen jellegu kozterhed sincs. Egyebkent ha van ceged es vallalkozo is vagy, remekul szamlazhatsz magadnak. Sot, en sajat magamnak is adtam mar arajanlatot, amit el is fogadtam.

2. Az egy even nincs mit leroviditeni.

3. Itt megint nem egyertelmu a kerdes. Ha egyeni vallalkozo vagy, es nyereseged kepzodik, amit szeretnel kivenni, nagyjabol a felet elbukod, effektive berkent adozol utana. Erre tobbfele megoldas is adodik.

a. Nagyon minimalis nyereseget realizalsz papiron.
b. Ha tobb van, akkor egy keveset kiveszel, es csak azutan adozol.

Ettol a penzt termeszetesen elkoltheted, a kutya nem fogja nezni, megvan-e a nyereseged. Ha vmilyen oknal fogva kapnal egy atfogo vizsgalatot, akkor persze megnezik, h mennyi a jovedelmed, es ehhez kepest mid van, de ez piszok ritka eset.

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#25) divot


divot
veterán

EVA-s akkor lehetsz, ha már áll mögötted egy sikeresen befejezett vállalkozói év. Vagyis új belépőként marad a sok-sok gonosz számlatrükk. ;)

(#26) Szalma válasza Andie (#22) üzenetére


Szalma
őstag

(Cégautó rossz megoldás! Magánautót kell bérleti díj nélkül, teljes költségátvállalással bérelni, akár többet is (csak legyen hozzá sofőr alkalmazott). Ahhoz nem kell menetlevél, elég az útnyilvántartás és egyáltalán nem kell számla az üzemanyagról...)

Szeretettel:
Szalma

(#27) virkir válasza Andie (#20) üzenetére


virkir
veterán

Na egy kis segítség
1. Létezik a Bt. vagy a Kft. csak okosan kell alapítani.
2. Szvsz az evát felejtsd el mint mondták rizikós nem tudni mikor mit variálnak.
3. Ha ügyesen csinálod akkor az első időben akár többet is kivehetsz mivel kezdő vállakozásként lehetsz veszteséges :) az APEH elfogadja.
4. Autóra elég sokat el tudsz számolni mert a hülyeség nem kizáró ok az adózásból bár azért érzéssel mert azt nem fogják elhinni, hogy havonta 40000km-t autóztál és még dolgoztál 250 órát.

Ha könyvelő kell én tudom ajánlani az enyémet régi ismerős elég korrekt és nem túl drága, ha érdekelnek a részletek hívj fel vagy találkozhatunk a héten valamikor.

"Nekem papírom van róla, hogy értek hozzá" by Glenda

(#28) viharhozo válasza Szalma (#26) üzenetére


viharhozo
addikt

Evvel egyetertek. Asszem, 28 forintot lehet kilometerenkent elszamolni, es eleg hozza az utnyilvantartas, amit ev vegen kell megcsinalni, ergo rugalmasan illesztheto a koltsegoldalba.
Nekem mondjuk egyszeru a dolog, mivel a mhelyem es a lakasom kozott elvileg 70 km van, igy evi 35000 kilometert gond nelkul elszamolhatok.

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#29) Andie válasza virkir (#27) üzenetére


Andie
őstag

Köszönöm, ez óriási segitség lenne, mert itt Pesten nincs 1 db könyvelö ismerösöm sem. Hivlak még ma!

Többiek : mindenkinek köszi a hasznos tanácsokat, beszélek VirKir könyvelöjével, és átrágom az összes infót amit tőle és tőletek kaptam, aztán újra jelentkezem! :)

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#30) amargo


amargo
addikt

Ezt tegnap miért nem láttam meg :(
Most ide is belinkelem, mert érzésem szerint hasonló hejzetben vagyok.

Csak én mint számlaképes cégen keresztül dolgozom itt ahol (tehát itt is lenyelődik a pénz rendessen..)
Az összegek sem ekkorák :) 200-280+fa.
Lehet lentebb sok zanyvaságot írtam, de gondolom a legjobb lenne nekem is egy jó könyvelőt keresni.

Sziasztok!

Eljött az ideje, hogy végre kiváltsam a vállalkozóimat. Többek között a munkahelyem is megköveteli (ezt már valahol itt megemlítettem) a munka meg ugye kell.
Mint programozóként helyezkedem el a cégnél, de ezt mára egyre ritkábban űzhetem  (no ez mind1 is).

Több embert kérdeztem már a kollegáim közül is, de kisebb káosz van a fejemben erről a témáról.
Tehát fix munka időben dolgozok óra bérben, eddig 1-2x jutott csak eszembe, hogy mellette tudnék mér pár dolgot csinálni, amihez kellene a számla képesség.
Könyvelő remélem meg fog oldódni, de még nem tudtam ezt megbeszélni az ismerősömmel.
Inkább csak az érdekelne, hogy akik itt a PH!-n hasonló munkakörrel rendelkeznek, milyen vállalkozóit váltottak ki, vagy kft, bt.. <- bár ezek túl drágák lennének.
Hallottam ÁFA mentes, EVA-s stb dolgokat, mind-mind elmagyarázták a dolgokat, tudom, hogy X ideje és adóság mentesnek kell lenni stb. De itt a munkahelyemen a legtöbbnek valami cége van, na az nekem sok lenne. Viszont egyéni vállalkozásról csak 1-2emberke tudod valamit is mondani.
Ebben kérném a segítséget, ha ÁFÁ-s vagyok akkor számla kell (költség), ha nem akarok az lenni, ahhoz várni kell. Mi a legjobb megoldás, ahol marad is. Ha lehet példákat is írjatok. amargo

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#31) hanee


hanee
senior tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni :)

Gondolkozom rajta, hogy kiváltsam az EV-t.
Van egy weboldalam, ahol termékeket árulok. Olyanokat, amiket én készítek.
Ezeknek van alapanyag költsége, némelyiknek készítési költsége (amit más készít és számláz vagy nem számláz), és valamilyen áron adom őket.
Jelenleg most egy cégen keresztül számlázok, akiknél alkalmazott vagyok, de ez már nem sokáig lesz így, februártól elmegyek a cégtől és muszáj lesz valamilyen formára váltanom.

A kérdésem a következő:

Egy eladott termék után milyen adót kell fizetnem?

Abban az esetben ha a fő tevékenységem az EV, milyen játulékot kell fizetnem minimálbér után összegszerűen?

Ha másodállásként csinálom az EV-t, akkor milyen adóvonzata van a nyereségként termelt összegnek a bevétel után fizetett adón (pl. ÁFA) felül?

Ezek nagyon fontos információk lennének, mivel termékekkel dolgozom, és ezeknek ára van, az árba ezeket is bele kell kalkulálnom.

A Bt. / Kft. alapítása egyelőre számomra nem reális lehetőség, mivel a vállalkozásom nem termel sok bevételt egyelőre, és a cég költségeit nem bírnám kitermelni azt hiszem.

Köszi előre is a válaszokat!

Hanee

(#32) hanee


hanee
senior tag

UP hátha választ kapok a kérdésemre :)

hanee

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.