Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-12-30 20:26:58

LOGOUT.hu

A Chakra OS megszűnt, tegnap jött a hivatalos hír. Hogy a jövőben látjuk-e még, azt nem tudni. Szép volt, de nincs tovább. Most a hozzá legközelebbi disztró az a Manjaro KDE...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------v

ChakraOS - korábban Chakra Project - asztali Linux disztribúcióval kapcsolatos alapvető információk:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2301) alevan


alevan
őstag

Helló. Hogy áll a Plasma 5 tesztelése, nem tudjátok? Kövi ISOban végül benne lessz?

"Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

(#2302) CPT.Pirk válasza alevan (#2301) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Plasma5 tesztelhető bárki által csak repókat kell váltani, de vissza is lehet utána váltani a régire, ha nem tetszene. [link]

Utolsó amiről tudok, az a Plasma 5.4 idejére tervezett váltás. Mivel a nyári iso nem készült el elvileg a szabadságok miatt, így vagy csinálnak még egy utolsó hagyományos iso-t gyorsan, vagy már az új lesz. Ez utóbbi szerintem reálisabb.

Amúgy nem baj, hogy vártak az új KDE-vel, mert nem rég kiderült, hogy a jelenlegi Intel driverek hibája összeomlást okoz az új KDE-ben. [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2303) whbear válasza CPT.Pirk (#2302) üzenetére


whbear
senior tag

Amire megoldás az LTS kernel felrakása.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2304) CPT.Pirk válasza whbear (#2303) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Remélhetőleg igen. A phoronixos hír se szolgált megoldással.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2305) alevan válasza CPT.Pirk (#2302) üzenetére


alevan
őstag

Én főleg azért várom az új ISO-t, mert a jelenlegi telepítő fagyik. Otthoni asztalira és irodai asztalira is a tavaly őszi ISO-val sikerült felrakni az OPrendszert, mivel mikor elkezdődött a telepítés az Euler-el, 10% vagy 18%-nál teljesen lefagyott az egész. A régebbi telepítőkkel nem merült fel a probléma.

"Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

(#2306) alevan válasza alevan (#2305) üzenetére


alevan
őstag

Hülye vagyok, a novemberi is Euler...

"Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

(#2307) whbear válasza CPT.Pirk (#2304) üzenetére


whbear
senior tag

Biztos hogy igen, mert a munka gépemen kb 1 hónapja így jól működik. Tegnap ránéztem a 4.1.5 kernellel mit csinál és 2 perc múlva össze csíkozta magát és behalt.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2308) attilav2


attilav2
őstag

Egyik frissítés után arch-on eltűntek az ikonok a plasma5 ben az asztalról. Hogyan hozhatom vissza őket, van tippetek?

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#2309) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

A jövő hétre ígérik az első Plasma5-ös béta iso-t a srácok!

attilav2: mi még nem tartunk ott. :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2310) attilav2 válasza CPT.Pirk (#2309) üzenetére


attilav2
őstag

Egy frissítéstől megjavult visszajöttek az asztali ikonok. Kijött a plasma5 dolphin, levakartam a git-est és feltettem a véglegest. MTP eszközt értesítési sávról továbbra sem nyitja meg, ha simán indítom akkor megnyitja. Egyébként tetszik a plasma5, a kde4 már nagyon ódivatú, inkább használok 5-öst mert az sokkal jobban néz ki, még ha tele is van hibával. Az arch használata sem nehezebb mint a chakráé, a telepítése a nehéz :DDD

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#2311) alevan válasza attilav2 (#2310) üzenetére


alevan
őstag

A Dolphin csak úgy meghalt használat közben nálam Plasma 5 alatt. Van, hogy 20mp használat után. Nekem ez még használhatatlan...

"Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

(#2312) whbear válasza alevan (#2311) üzenetére


whbear
senior tag

Megoldás: LTS kernel telepítése. Amúgy a kde 4 pont olyanra skinezhető mint a Plasma 5. Mikor láttam egy ismerősömnél, el sem hittem, de tényleg.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2313) attilav2 válasza whbear (#2312) üzenetére


attilav2
őstag

Lehet hogy az LTS kernel megoldaná a vga artifactokat, amiket elég gyakran látok mostanában? Főleg youtube videók átméretezésekor tekeréskor, meg a video slideshow alatt (amikor a videonak vége akkor kirak a lejátszóba kapcsolódó videókat és ha ráviszem az egeret akkor fekete kockák takarják a képet. Gombok webböngészős linkek szövegmagyarázatainál is gyakran tapasztalok vga artifactot, akkor ez nem a nyílt driverre vezethető vissza? Hanem a "fejlesztői" kernelre? Ati HD6670-em van nyílt driverrel.

[ Szerkesztve ]

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#2314) whbear válasza attilav2 (#2313) üzenetére


whbear
senior tag

Kéedésedre a választ megadja ez: pacman-S linux-lts-headers linux-lts

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#2315) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Elkezdődött végre a Plazma 5.4-es ISO tesztelése. A korábbiakhoz képest igyekeznek hamar, szeptember végén kiadni.

Az ISO per pillanat még nagyon béta. Ez azt jelenti, hogy:
-csak a nyílt driverrekel telepíthető
-KDE nyelvi fájlok még nem települnek fel maguktól
-a háttérkép beállítás problémás, ez vélhetően KDE bug

Szóval éles rendszerre még ne rakja fel senki, de aki tud angolul, az segíthetne a hibák keresésében.

Letöltés, részletek: [link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2316) azozo válasza CPT.Pirk (#2315) üzenetére


azozo
senior tag

Szuper :)Nekem testingre vannak a repok,de egy újratelepítès ráférne

(#2317) azozo


azozo
senior tag

Esetleg az automount müködne a startnál :U

(#2318) CPT.Pirk válasza azozo (#2317) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Vagyis?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2319) azozo válasza CPT.Pirk (#2318) üzenetére


azozo
senior tag

KF5-re updatelve a rendszer és mikoor a a rendszer elindul //alapból a qtorrent is.
Mivel a nincsenek bemountolva ezért természetesen nem indulnak el.....csak utána ha dolphinba bemountolom.

Vagy ha csak a KODI felületét indítom akkor sem látom a többi vinyót felcsatolva

Egy ubuntu leírás szerinr megpróbáltam ,de nem sikerült....állitólag most lesz portolva /solid-desktop-automount/

(#2320) CPT.Pirk válasza azozo (#2319) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Erre miért van szükség? A csatolandó meghajtókat az fstab-ba kell beírni. Akkor is, ha pl. samba-s megosztásról van szó.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2321) azozo válasza CPT.Pirk (#2320) üzenetére


azozo
senior tag

Hát igen ..de egy sima user örülne ha ez automatán menne mindelfèle parancs ès konfig fájl irogatással ;)

(#2322) CPT.Pirk válasza azozo (#2321) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyrészt meg tudod csinálni telepítéskor, másrészt úgy emlékszem a kparted is be tudja állítani a csatolást. Btw az fstab-ot nem árt ismerni, az egy alapkő Linuxon.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2323) azozo válasza CPT.Pirk (#2322) üzenetére


azozo
senior tag

Kd4 alatt simán ment.Most mèg nincs benne a beállítások közt ez a rèsz :( Parancssorból előhívható,de nem igazán müködik...

(#2324) CPT.Pirk válasza azozo (#2323) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lehet azt még nem portolták QT5-re, vagy más lesz helyette. Amúgy az a cucc a cserélhető eszközök csatolására szolgál, nem a vinyón lévő partíciók csatolására.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2325) azozo válasza CPT.Pirk (#2324) üzenetére


azozo
senior tag

Köszi.hát akkor várom ...tènyleg mert az usb pent felcsatolta automatán :)

(#2326) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kijött a 3. béta iso, ez már sokkal inkább alkalmas a tesztelésre, mint a korábbiak. [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2327) azozo válasza CPT.Pirk (#2326) üzenetére


azozo
senior tag

Csak telepítős vagy live is?

(#2328) CPT.Pirk válasza azozo (#2327) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A két dolog soha nem is volt külön.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2329) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ilyen az alap Chakra kinézet a készülő telepítővel felrakott rendszeren. A panel persze nem átlátszó, csak pont a becsukási effekt közben fényképeztem. Amúgy most kell másra a kép tárhely, ezért csak ilyen pici képet raktam fel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2330) azozo válasza CPT.Pirk (#2329) üzenetére


azozo
senior tag

A live részt próbáltam nem vettem észre hibát. AMD 6000± és Ati 5770es grafikus kártya... Az automountos rész tényleg jól jönne mert az első vinyó 2particios első win 60gb a maradék 20 gb a chakra.. grub at mbrben.és minden adat vagy az első vinyón vagy a 2-ik 500 gb on van. Pl a qtorrentnél ami alapból elindul induláskor egy csomó hibát ír mert nincs felcsatolva vinyó.:(

(#2331) CPT.Pirk válasza azozo (#2330) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Most nem emlékszem rá, hogy telepítés alatt be lehet-e állítani a csatolást úgy, mint az előző telepítőkben. Viszont egyszerűen csak meg kellene ismerned az fstab fájlt, az való erre. Esetleg a kparteden keresztül is meg tudod oldani a fix felcsatolást, azt hiszem tud ilyet.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2332) azozo válasza CPT.Pirk (#2331) üzenetére


azozo
senior tag

Ránézek majd a fstabbaés kpartedben,de felhasználóbarát lenne így :DD

[ Szerkesztve ]

(#2333) CPT.Pirk válasza azozo (#2332) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A partíción jobb gomb, és ott a csatolási pont módosítása. Egy mappát kell megadnod neki ahová csatol, meg a kívánt beállításokat. Szerintem elég egyértelmű. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2334) attilav2


attilav2
őstag

Arch alatt nálam meghülyült a KF5, annyira hogy újra kellett telepítenem a rendszert, de megérte. Most hanyagolom a kde-t, helyette XFCE-t és újabban gnome3-at használok utóbbi elég furcsa, de megszokható és sokkal gyorsabb mint a kde. Chakrán nincs meg ez a szabadság mert ott csak kde van. Az arch sokkal jobb :DDD és a telepítése sem ördöngősség, a konfigurálása meg még könnyebb :DDD

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#2335) CPT.Pirk válasza attilav2 (#2334) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak nálunk nem hülyül meg a KF5. ;)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2336) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

A jövő hétre várható a KDE5-ös repó migrálása a stabil repókkal, ez egyben a KDE5-re átállást is jelenti. A végleges iso-t még nem tudom mikor lesz, mert a mostani RC2-ben még mindig gondok vannak a zárt driveres telepítéssel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2337) azozo válasza CPT.Pirk (#2336) üzenetére


azozo
senior tag

Jó hír :)
Reméljük a zárt driver hiba is megoldódik,bár a szabaddal is megy ;)

(#2338) CPT.Pirk válasza azozo (#2337) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak a telepítés érinti, utána könnyen fel lehet rakni a zárt drivert.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2339) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Küszöbön a KDE5!

Tegnap kezdődött és holnapig tart a repók átrendezése, plusz lehet számítani hosszabb időre, amíg nem lesznek elérhetőek a repók a frissítés és karbantartás miatt. Ha ennek vége, akkor kiteszik a szükséges lépéseket a KDE5-re váltásról.

Minket érintő változás az, hogy az [extra] repó neve gtk lesz. Így jobbnak látták. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2340) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#2339) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Reméljük nem lesz olyan túl hosszú idő, mire beindulnak a tárolók! :)

tipp:
Inkább vastagíts meg a betűket, ne csinálj ilyen sárgára kiemelést, mert azért megrónak erősen a modik!
TG topikból tudom, hogy nem lehet.

(#2341) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#2340) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor mit szabad kiemelni? :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2342) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#2341) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó kérdés. Volt is erről kisebb vita, én is beszálltam természetesen, kaptam is a pofámra. :Y
[link]
Felesleges ragozni, értelmetlenség így, ott van a jogaid között, de nem használhatod! :U

[ Szerkesztve ]

(#2343) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

A repó átstrukturálással végeztek, már csak tesztelik a dolgokat. Ez azt jelenti, hogy nagyon hamar jön a KDE5. Vagyis még kell rá aludni egyet kettőt. ;]

ubyegon2: használhatod, ha megbeszéled egy modival. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2344) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na megtörtént a repó átállás, ezzel együtt eljött a KDE5 ideje! :K

Most már csak 4 aktív repó van, így először az /etc/pacman.conf fájlt kell átírni, hogy a repók így nézzenek ki:

[lib32]
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[core]
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[desktop]
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[gtk]
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

#[testing]
#Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

#[unstable]
#Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

A fájl szerkesztése után a csomaglistát frissíteni kell: sudo pacman -Syy, majd pedig futtatni egy mirror-check -et, hogy megvan-e minden repó rendben.

A KDE4 lecserélésének lépései:

Át kell lépni terminálba: Ctrl+Alt+F3, onnan a folyamat közben már nem lehet visszatérni a grafikus szintre!

sudo pacman -Rnscc kde-workspace
A kde környezet eltávolítása.

sudo pacman -Sy sddm-kcm
Az új display manager telepítése.

sudo pacman -Syu
Teljes rendszer frissítés. Egy csomó lecseréléses kérdést fogunk kapni, válaszoljuk meg őket Y-el.

sudo pacman -S plasma
A plazma5 környezet telepítése. A kérdéseknél az "alapértelmezett"-et válasszuk.

systemctl reboot
Végül újraindítás.

Újraindítás után ellenőrizzük, hogy a "plasma" van-e beállítva alapértelmezett környezetnek. Aztán: ENJOY!

A nem portolt QT4-es appok és a GTK-s progik normális megjelenéséért tegyük még fel ezt a két csomagot:
sudo pacman -S gnome-breeze breeze-kde4 -A GTK-s csomag nem önműködő, az alkalmazások megjelenése a beállításokban alatt be kell állítani.

Valamint ha a fenti procedúra közben valami programot nem tud eltávolítani a rendszer, akkor próbáljuk meg törölni a /.config alatti mappáját.

Részletek: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2345) Pista0001


Pista0001
addikt

Sziasztok. Van valami értelmes mód régi, nem frissítgetett rendszert naprakésszé tenni? Fritz telepítő áll csak rendelkezésre, sudo pacman -Syu különböző ütközések miatt nem tud lefutni.

(#2346) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#2345) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sajnos nem nagyon.

Azt a váltást 2014-ből nem igazán lehet utólag lekövetni, amikor megváltozott a fájlrendszer kiépítése.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2347) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#2344) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super! De mi van az új iso-val? :F

(#2348) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#2347) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

RC4 állapotban van. Lehet telepíteni, működik, de per pillanat nekem van vele nagyon specifikus problémám, zárt driveres módban bootolva hangya méretűek a betűk, meg a gombok. Nem tudom mi a fene lehet, havernál szintén Radeonnal (bár régebbivel) nem jelentkezik.

Egy dolog van ami biztosan nem megy az RC4-ben most, az a telepítés úgy, hogy a Catalyst is telepítésre kerüljön. Viszont free módban telepítve a rendszert a telepítés után 2 perc alatt fel lehet dobni, ha feltétlen kell, ott jól működik.
Reményeim szerint kisilabizálják hamar miért nem jó a Catalyst telepítése, mert ez a hiba benne volt az összes eddigi béta / RC isoban.

Innen tudod leszedni az RC4-et, olyan 1 óra mire lejön: [link] :) Azt hiszem ez az iso / calameres már UEFI-t is rendesen kezeli.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2349) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#2348) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi! Ha ilyen lassan jön le, akkor holnap próbálom ki. Mostanában nem nagyon kellett a zárt driver az APU-hoz, valamelyik azzal megy, de most nem nézem meg. Meglátjuk holnap, mi sikerül, olyan régen próbáltam már, hogy biztosan élmény lesz! (akár pozitív is) :)
UEFI-t eddig hanyagoltam, semmi szükségem rá.

(van az 3 óra is 1 óra + inkább már a kiírás szerint FF-on) :U

[ Szerkesztve ]

(#2350) whbear


whbear
senior tag

Ez nem kell mielőtt legyalulod a KDE4-et: sudo pacman -Sy sddm sddm-kcm
systemctl disable kdm && systemctl enable sddm?

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.