Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-12-30 20:26:58

LOGOUT.hu

A Chakra OS megszűnt, tegnap jött a hivatalos hír. Hogy a jövőben látjuk-e még, azt nem tudni. Szép volt, de nincs tovább. Most a hozzá legközelebbi disztró az a Manjaro KDE...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------v

ChakraOS - korábban Chakra Project - asztali Linux disztribúcióval kapcsolatos alapvető információk:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2651) csixy


csixy
addikt

<-

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2652) csixy


csixy
addikt

Fenn van a Goedel. Frissítve. Firefox telepítve, firefox i18n hu telepítve , a rendszer mindenütt magyarítva . A róka mégis angol. Miért?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2653) CPT.Pirk válasza csixy (#2652) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Már jártam Windows alatt is úgy, hogy az FF nem akart magyar lenni, be kellett állítani egy kucslot az about:config felületén.
Este ránézek, hogy mi van.

szerk: megvan.
Az about:configban ezt keresd meg:
general.useragent.locale

és tedd át hu-HU -ra, aztán jólesz. https://community.chakralinux.org/t/unable-to-change-language-in-firefox/7154

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2654) csixy válasza CPT.Pirk (#2653) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm ! Sikerült , de kellett hozzá a mellékelt link is!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2655) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Teljes GCC infrastruktúra váltás miatt a mostani nagy frissítést konzol felületről (Ctrl + alt + F3, oda sudo pacman -Syu parancsot kiadva) kellene kiadni, mert lehet olyan eset, hogy a grafikus felület lehal a frissítés közben.

A GCC 7.3-ra váltás miatt 1300 csomagot fordítottak újra, valamint elérhetővé vállt a KDE 5.12 is, részeként ennek a frissítésnek.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2656) csixy válasza CPT.Pirk (#2655) üzenetére


csixy
addikt

Akkor valami nálam nem stimmel?

[pistab@pista-pc ~]$ sudo pacman -Syu
[sudo] pistab jelszava:
:: A csomagadatbázisok szinkronizálása...
a(z) lib32 naprakész
a(z) core naprakész
a(z) desktop naprakész
a(z) gtk naprakész
:: Teljes rendszerfrissítés indítása...
nincs teendő
[pistab@pista-pc ~]$

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2657) CPT.Pirk válasza csixy (#2656) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Attól függ, hogy melyik mirroron vagy. Most jött nemrég a levél, és írták is benne, hogy 12-24 óra telhet el, mire minden mirror frissül.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2658) csixy válasza CPT.Pirk (#2657) üzenetére


csixy
addikt

Akkor egy mirror optimalizálást megcsinálok és mégegyszer nekifutok.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2659) CPT.Pirk válasza csixy (#2658) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha rögtön szeretnéd, akkor beteheted elsőnek az rsync-es repót, az a fő repó. Azért nem az az alapértelmezett, hogy nem minden kliens azt terhelje...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2660) csixy válasza CPT.Pirk (#2659) üzenetére


csixy
addikt

Jujj ezt most hogy tudom visszacsinálni?

rsync -av --delete-after rsync.chakralinux.org::releases chakra

Ez most nálam csinál mirrort? Nincs is annyi helyem!
Ezt a sok isot honnan kell malyd kitörölni?

receiving file list ... done
created directory chakra
./
chakra-2011.09-edn-i686.iso
chakra-2011.09-edn-x86_64.iso
chakra-2011.11-edn-cd-i686.iso
chakra-2011.11-edn-cd-x86_64.iso
chakra-2011.11-edn-i686.iso
chakra-2011.11-edn-x86_64.iso
chakra-2011.12-edn-cd-i686.iso
chakra-2011.12-edn-cd-x86_64.iso

Bebootolok mindjárt egy másik distrot és várom a jótanácsokat!

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2661) csixy


csixy
addikt

Na átjöttem egy Manjaroba. Hogy tudom azokat az iso-kat kitörölni? Meg még mit kell radírozni?

Ezt a chakra mappát kell törölni a testing mappával együtt?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2662) csixy válasza csixy (#2661) üzenetére


csixy
addikt

A telepített Manjaro le se x@arta a jogosultágokat. A Nemoval úgy kitöröltem mint a huzat a chakra mappát.
Más nyoma maradt ennek a balfékségemnek vajon?
Na megyek vissza a Chakrába.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2663) csixy válasza CPT.Pirk (#2659) üzenetére


csixy
addikt

Már megy a frissítés. Kikommenteltem a mirrorlistben az elsőt és a második az rsynces repó
Köszönöm ! :R

frissítés után majd visszajavítom

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2664) csixy válasza CPT.Pirk (#2659) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm! :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2665) CPT.Pirk válasza csixy (#2664) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Követni ugyan nem sikerült most így, hogy mi is történt, de oké. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2666) csixy válasza CPT.Pirk (#2665) üzenetére


csixy
addikt

véletlenül magamnál kezdtem csinálni egy repót. :W :K :DD , de kikalapáltam a baklövésemet.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2667) azozo


azozo
senior tag

Hát jó lenne egy friss iso ,hogy egyszerűbb legyen :DD

(#2668) Damateo


Damateo
aktív tag

Üdv,
Chakra-ban van flatpack támogatás?

(#2669) CPT.Pirk válasza Damateo (#2668) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem rég jelentették be, hogy a KDE mint olyan is képes lesz flatpak dolgokat felrakni, a Discover segítségével.

Maga a flatpak támogatás jelenleg nincs benne a Chakrában. CCR-ben van flatpak csomag, de nem biztos, hogy fel tudod rakni. Januárban dobtam fel ezt a flatpak témát, azóta zajlik beszélgetés róla.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2670) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#2655) üzenetére


Pista0001
addikt

Sziasztok. Azt hiszem, megint elkelne egy kis segítség :)

Hogyan tovább? :) Egy másik laptopra feltettem egy szűz telepítést (Descartes vagy Euler, nem is tudom, az is csak ezen bukott el, miután a Calligrát leirtottam róla.

(#2671) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#2670) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kicsit régi a telepítés? Egyáltalán már KDE5-ös? :F
A QT4-es csomagokat már régen dobták a repókból, mikor bejött a KDE5.

Nézd meg így:

sudo pacman -R kfilemetadata4 poppler-qt4
sudo pacman -S kfilemetada poppler-qt5
sudo pacman -Syu

Ha esetleg a második lépéssel van valami gáz, akkor azt hagyd ki és próbáld egyből az upgradet. Bár ha ez a telepítés olyan régi mint gondolom, akkor nem is biztos, hogy meg tudjuk csinálni a frissítést.

*friss telepítésre meg a 2017.10-es Goedel iso-t kellene használnod, különben csak szívatod magad. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2672) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#2671) üzenetére


Pista0001
addikt

Korábban néztem még ezt, csak nem akartam duplázni. :) Rendszeresen frissítettem, legutóbb pár hete. Poppler-qt5 van fent, nem tudom, mit kavar az a 4-es

Szerk.: Korábban próbáltam eltávolítani egyesével, amik akadtak mindig volt valami függőség, ami bekavart. Így együtt a kettőt lekapta zokszó nélkül, megy a frissítés. Viszont terminálban, nem konzol felületen, remélem nem lesz nagy galiba...

Friss telepítésre azt használom, ami épp kéznél van :D Nem felhasználásra, csak próbára szánt telepítês volt, csak ráeresztettem egy frissítést. Sajnos már nincs is fent azon a gépen, pedig kíváncsi vagyok, hogy lefutna-e. Elvileg nem lenne különbség a frissítés után, ugye?

[ Szerkesztve ]

(#2673) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#2672) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor poppler-qt5 a neve. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2674) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#2673) üzenetére


Pista0001
addikt

Időközben lefutott gond nélkül a frissítés, köszi a segítséget. B*****a a csőrömet amúgy, hogy az öreg szűz telepítés után lefut-e, szerintem holnap kipróbálom :)

(#2675) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem megy a Steam AMD vagy nVidia kártyával, valószínűleg mesa bug került elő, ami nem derült ki a tesztelés alatt. Szóval ne lepődjön meg senki, ha belefut ebbe, keressük az okot...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2676) Dell XPS


Dell XPS
veterán

Sziasztok!

Négy év után újra Chakra. :) Hogyan tudom megváltoztatni a billentyűzet kiosztását? Rendszerbeállítások alatt nem változik hiába módosítom. X, Y van felcserélve, ill nincs hosszú í, csak altgr J -vel.

Köszi!

Üdv, Dell XPS

(#2677) CPT.Pirk válasza Dell XPS (#2676) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Üdv!

A nyelvet magyarra állítottad?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2678) Dell XPS válasza CPT.Pirk (#2677) üzenetére


Dell XPS
veterán

Szia!

Igen, még telepítéskor.

Üdv, Dell XPS

(#2679) CPT.Pirk válasza Dell XPS (#2678) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ami egyébként nem is függ vele össze, nekem most éppen angol az egyik Chakrám, de ott is van í billentyű. A regional settings -> Input method -> Input method ablakban a current method "Keyboard - Hungarian" -on van.

Nézd meg nálad mi van ott.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2680) Dell XPS válasza CPT.Pirk (#2679) üzenetére


Dell XPS
veterán

Átváltottam magyar szabványosra, itt volt a hiba.

:R

Üdv, Dell XPS

(#2681) Dell XPS


Dell XPS
veterán

Sziasztok!

Bios frissítés után eltünt a grub. Hogyan és milyen paranccsal tudom javítani, helyreállítani ? Win10 és Chakra OS van a meghajtón.

sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda - helyes parancs lenne? Live Chakra jelszót kér ?

[ Szerkesztve ]

Üdv, Dell XPS

(#2682) CPT.Pirk válasza Dell XPS (#2681) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A bios frissítés tuti nem csinált ilyet. Véletlen nem az alapértelmezett boot eszköz állítódott el, mert a bios update csinált egy defaultra állítást is?

Nézd ezt meg, mielőtt a grub-ot variálod.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2683) Dell XPS válasza CPT.Pirk (#2682) üzenetére


Dell XPS
veterán

Most hogy mondod... sztem igazad lesz. Nézem!

Üdv, Dell XPS

(#2684) Dell XPS válasza Dell XPS (#2683) üzenetére


Dell XPS
veterán

Sajnos nem. Valóban elállítódott, de Boot menűből indítva is: grub rescue

[ Szerkesztve ]

Üdv, Dell XPS

(#2685) CPT.Pirk válasza Dell XPS (#2684) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, ilyennel még nem találkoztam. Mindenesetre itt van a grub újrarakása részletesen leírva: [link]

A live rendszerben meg elvileg live a sudo jelszó.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2686) Dell XPS válasza CPT.Pirk (#2685) üzenetére


Dell XPS
veterán

Nekem is furcsa, nem kellett volna eltűnnie a rendszerbetöltőnek...

Nem jó a sudo, esetleg valami más ? :R

Üdv, Dell XPS

(#2687) CPT.Pirk válasza Dell XPS (#2686) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Most per pillanat nem tudom megnézni, de azt hiszem írja a velcome ablak mikor bebootolsz, hogy mik a jelszavak.

Véletlen kisbetű - nagybetű probléma nem volt? Én határozottan úgy emlékszem, hogy "live" a jelszó a sudohoz, a roothoz meg root.

Esetleg próbáld meg az
su -
parancsot a "root" jelszóval.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2688) Dell XPS válasza CPT.Pirk (#2687) üzenetére


Dell XPS
veterán

"live" a helyes jelszó.

Köszi a gyors segítségeket! :R

Üdv, Dell XPS

(#2689) CPT.Pirk válasza Dell XPS (#2688) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De én is azt írtam! :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2690) Dell XPS válasza CPT.Pirk (#2689) üzenetére


Dell XPS
veterán

Kicsit ideges voltam és nem értelmeztem megfelelően. :B

Sudo -val próbálkoztam.

[ Szerkesztve ]

Üdv, Dell XPS

(#2691) CPT.Pirk válasza Dell XPS (#2690) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyébként azt tudom elképzelni, hogy a bios update megváltoztatta merevlemezek valamilyen csatolási paraméterét amitől megváltozott az UUID-jük, ami miatt a grub végül nem talált rá a partíciókra. De hogy aztán konkrétan mi lehetett... :F
Még csak közelítőleg se találkoztam hasonló esettel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2692) Flowtation válasza CPT.Pirk (#2691) üzenetére


Flowtation
őstag

Hello Kaptiány!
Telepíteném a chakrat, de sehogy se akarja. Ezt a hibaüzenetet kapom minden beállítással:

Se kisebb felbontás, se safe mód, se no local apic, a no acpi-ra más hibaüzenet, de úgy sem megy. nincs még valami tipped? Rufussal írtam ki a telepítőt, elvileg az jó, de lehet, h mégegyszer kiírom.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#2693) CPT.Pirk válasza Flowtation (#2692) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mire formáztad a root partíciót? FS is vfat, ami nem stimmel mert ez szerint fat32.

Partíció kiválasztásakor formázd le Ext4-re.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2694) Flowtation válasza CPT.Pirk (#2693) üzenetére


Flowtation
őstag

Csak simán kiírtam rufussal. :F

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#2695) CPT.Pirk válasza Flowtation (#2694) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ja, hogy ez a pendriveról bootolás. Az a gond, hogy iso módban írtad ki. Váltsd át DD módra a rufusban és akkor jó lesz. Az iso mód nem jó minden disztróhoz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2696) Flowtation válasza CPT.Pirk (#2695) üzenetére


Flowtation
őstag

Igen, közben találtam egy fórumot, pont ezzel a hibával. Valszeg akkor a mageia is ezért nem megy. :)) Na kiirás/telepítés után jövök.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#2697) CPT.Pirk válasza Flowtation (#2696) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Utána viszont majd a partíció szerkesztőből tudod Linux alatt helyreállítani a pendriveot (formázni), ezen ne lepődj meg.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2698) Flowtation válasza CPT.Pirk (#2697) üzenetére


Flowtation
őstag

Hello Kapitány!
Remélem nézed ezt a topicot is. Azóta csak most tettem fel a chakrát, de sajnos nem indul. Ezt kapom:

Sima és fallback initramfs indításnál van ez. Rescue elindul, bejelentkezek, de nem tudom mit csináljak. Journalctl logot átnéztem, de nekem nem mond semmit, beilleszteni meg nem tudom ide. :U

Van valami ötleted?

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#2699) CPT.Pirk válasza Flowtation (#2698) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézem ezt is, csak így nulla infóból nekem se mond semmit a dolog.

Ezen a ponton meg is áll a betöltés?

journalctl-nél szerintem meg tudod nézni külön, hogy van-e hiba, ez elvileg csak az error, vagy magasabb szintű hiba üzeneteket tolja ki:

journalctl -p err -b

Ha van valami kimenete, akkor egy fényképet küldhetsz róla.

Am. rescue alatt nincs neted? Mert ha igen, esetleg tolhatsz egy pacman -Syu rendszer frissítést.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2700) Flowtation válasza CPT.Pirk (#2699) üzenetére


Flowtation
őstag

Most nem tudom megnézni, mert otthoni gép, de egyébként a cégesre is fel szeretném telepíteni, uh lehet, hogy lesz info. Netem nincs valszeg, mert a pacman -syu hibával leáll (nincs könyvtá, xyz nem elérhető). Igen, itt megáll a betöltés, konzolok vannak (alt+Fx), ezt a hibakód keresést még megpróbálom.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.