Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-12-30 20:26:58

LOGOUT.hu

A Chakra OS megszűnt, tegnap jött a hivatalos hír. Hogy a jövőben látjuk-e még, azt nem tudni. Szép volt, de nincs tovább. Most a hozzá legközelebbi disztró az a Manjaro KDE...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------v

ChakraOS - korábban Chakra Project - asztali Linux disztribúcióval kapcsolatos alapvető információk:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1601) Brogyi válasza CPT.Pirk (#1591) üzenetére


Brogyi
senior tag

"kparted" ez hogy telepíthető fel? Csak a gparted-et találtam. Köszi.

(#1602) ztsoft válasza Brogyi (#1601) üzenetére


ztsoft
őstag

Így keresd: partitionmanager

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#1603) kertsa


kertsa
senior tag

Bekapcsoltam az extra tárolót, sikeresen telepítettem a chromium-ot. Ennek ellenére a nem indul el. Mi hiányozhat még?

(#1604) kertsa


kertsa
senior tag

Teljes rendszerfrissítés után már működik :)

A /home jogosultságát hol tudom állítani? Jelenleg csak olvasható. Ami lehetőségek vannak a tulajdonságok menü alatt, már mind próbáltam és nem hoz megoldást.

[ Szerkesztve ]

(#1605) _Dumber_ válasza kertsa (#1604) üzenetére


_Dumber_
őstag

pontosan minek a jogosultságát akarod?
A /home mappát NE.
Ha a saját fehasználódat akarod, akkor az hogyan állítódott el?

Nézz utánna a chown és a chmod parancsanak és a linux jogosultságkezelésének. Addig meg szerintem NE piszkáld, mert piszkosul el tudod állítani

(#1606) kertsa válasza _Dumber_ (#1605) üzenetére


kertsa
senior tag

A karakterkiosztással van némi probléma. A /home meghajtóra működik az írás és olvasás, szóval a jogosultság oké. Viszont mappák és fájlok neve ahol ékezetes betű van ott így néz ki. Nem esne jól ha egyesével kellene átnevezni :)

Ha úgy nevezem át, hogy nincs benne ékezetes betű, azt engedélyezi. Be lehet állítani, hogy ismerje a magyar betűket?

[ Szerkesztve ]

(#1607) CPT.Pirk válasza kertsa (#1606) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezek szerint ezeket a mappákat valahonnan áthoztad? Milyen rendszerről származnak?

Csatolt Windowsos dolgok ékezeteivel se lehet probléma.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1608) kertsa válasza CPT.Pirk (#1607) üzenetére


kertsa
senior tag

Kubuntu-t használtam.

(#1609) kertsa


kertsa
senior tag

wget -O viber64-NoobsLab.com.deb http://goo.gl/UrUV1r
sudo dpkg -i viber64-NoobsLab.com.deb
rm viber64-NoobsLab.com.deb

Ezt a parancssort hogy írjam át, hogy települjön? Az első sor az oké, letöltötte.

(#1610) Tim82 válasza kertsa (#1609) üzenetére


Tim82
nagyúr

Chakra kezeli a deb (Debian + származékaira, pl. Ubuntu való) csomagokat?

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#1611) kertsa válasza Tim82 (#1610) üzenetére


kertsa
senior tag

Fogalmam sincs. Ma telepítettem és még csak ismerkedek a Chakra-val :)

(#1612) ztsoft válasza kertsa (#1609) üzenetére


ztsoft
őstag

A viber fent van a felhasználói (ccr) tárolóban http://chakraos.org/ccr/packages.php?ID=5778
Telepíteni így ccr -S viber, persze ha előtte telepítetted a ccr-t.

[ Szerkesztve ]

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#1613) kertsa válasza ztsoft (#1612) üzenetére


kertsa
senior tag

Pedig telepítve van a ccr.

[root@chakra-pc zsolt]# ccr -S viber
This script must not be run as root!
ccr will ask for your password if needed.

(#1614) ztsoft válasza kertsa (#1613) üzenetére


ztsoft
őstag

A ccr-t nem root-ként kell futtatni!

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#1615) kertsa válasza ztsoft (#1614) üzenetére


kertsa
senior tag

Köszi... végül is leeshetett volna, ha elolvasom a hibaüzenetet :B

Kubuntu után hamar belaktam a Chakrát. Kellemesen pörgős rendszer :)

(#1616) ztsoft válasza kertsa (#1615) üzenetére


ztsoft
őstag

Én is kíváncsiságból tettem fel, azóta ezt használom (Ubuntu 12.04-ről váltottam).

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#1617) kertsa


kertsa
senior tag

Hogyan jelzi ha a ccr befejezi a telepítést? Már vagy 30 perc nem változik semmi terminálba és ha be akarom zárni azt írja, hogy a ccr folyamatban van.

(#1618) kertsa


kertsa
senior tag

Megoldva :)

(#1619) kertsa


kertsa
senior tag

Van egy TP-link routerem. Felismeri a rendszer, csatlakozik hozzá, viszont nincs internet. Mi lehet a hiba?

Ha a telefonomról hotspot-on keresztül csatlakozik gond nélkül működik.

Kubuntu-n csatlakozott, működött, csak ott szétdobta :)

[ Szerkesztve ]

(#1620) CPT.Pirk válasza kertsa (#1619) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi az a szétdobta?

Amúgy iwconfig mit mond?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1621) kertsa válasza CPT.Pirk (#1620) üzenetére


kertsa
senior tag

Arra értem, hogy szétdobta, hogy csatlakozott, volt net, majd megszakadt.

[ Szerkesztve ]

(#1622) CPT.Pirk válasza kertsa (#1621) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A KDE hálózatkezelője mit ír ott, ahol a driver meg egyebek is ki vannak írva?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1623) kertsa válasza CPT.Pirk (#1622) üzenetére


kertsa
senior tag

Típus:
Vezeték nélküli 802.11
Kapcsolat állapota:
Kapcsolódva
IP-cím:
192.168.1.104
IP Gateway:
192.168.1.1
Kapcsolat sebessége:
1 MBit/s
Csatoló:
wlp8s0
MAC-cím:
0E:E0:9E:0A:9C:6F
Illesztőprogram:
rtl8192se
Hozzáférési pont (SSID):
TP-LINK_nearbit
Hozzáférési pont (MAC):
74:EA:3A:FA:E9:C2
Sáv:
b/g
Csatorna:
6 (2437 MHz)

(#1624) CPT.Pirk válasza kertsa (#1623) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Eddig nem látszik gond. Még ennek kellene a kimenete:
dmesg | grep rtl

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1625) kertsa válasza CPT.Pirk (#1624) üzenetére


kertsa
senior tag

[link]

[ Szerkesztve ]

(#1626) CPT.Pirk válasza kertsa (#1625) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valószínűleg a hozzá kellő firmware a linux-firmware csomag része, ott vannak az olyan firmware-ek, amik nem férnek össze teljesen az ingyenes dolgokkal.

Szerintem telepítened kell a linux-firmware csomagot, majd kell egy újraindítás.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1627) kertsa válasza CPT.Pirk (#1626) üzenetére


kertsa
senior tag

Ami van rajta az a legfrissebb... 2010-es és linux támogatása is van.

(#1628) CPT.Pirk válasza kertsa (#1627) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Támogatása van, a firmware viszont a hozzá kapcsolódó licensz miatt nem lehet része a disztróknak. Ezért kell felraknod kézzel azt a csomagot, amit mondtam.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1629) kertsa válasza CPT.Pirk (#1628) üzenetére


kertsa
senior tag

Itt találtam hozzávalót. Amiről beszélsz azt hol találom?

(#1630) CPT.Pirk válasza kertsa (#1629) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ami ott van, az nem kell. Neked az octopi csomagkezelő v. szoftvarekezlő (mindig keverem :) ) kell, ott beírod a linux-firmware szót, majd felrakod a csomagot.

Vagy
sudo pacman -S linux-firmware-20140603.a4f3bc0-2-any

Ilyen idióta neve van, az Archtól jött.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1631) BoB válasza CPT.Pirk (#1630) üzenetére


BoB
veterán

Arch -nál a csomagnév szimplán linux-firmware

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#1632) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#1630) üzenetére


Pista0001
addikt

Szia. Intel Ivy Bridge mobil procis gép (Intel NUC) HDMI hang problémára nincs valami ötleted? van hang, de teljesen szét van esve. HDMI-vel van a monitor a gépre kötve, a monitornak van egy digitális coax hangkimenete, erre van egy DAC kötve, majd arra az aktív hangfalpár. Settop boxszal jó volt. Windowsszal még nem próbáltam, Ubuntuval ugyanaz a jelenség.

(#1633) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#1632) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Intelnél nincs sok mindent tenni sajnos. Maga a TV szól a gépről rendesen? Ha igen, akkor máshol lesz a gond.

bob.zxr: csak azt írtam, amit a google kidobott. Valszeg itt is csak linux-firmware, nem vagyok most Chakra előtt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1634) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#1633) üzenetére


Pista0001
addikt

Nem tudom, nincs tévém :P A monitor-DAC-aktív hangfalpár lánc ugyanazzal a HDMI kábellel egy settop boxszal jó volt. Mindenképp kerül rá Win7, meglátjuk azzal hogy muzsikál. Szó szerint. ;]

(#1635) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#1634) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekem meg nincs monitorom, csak TV-m. Én nyertem. :)

Akkor úgy kérdezem, a monitorodnak nincs beépített hangszórója, vagy fejhallgató kimenete? Ha valamelyik van, azon is meg kellene hallgatni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1636) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#1635) üzenetére


Pista0001
addikt

Nincs, csak a digitális kimenet. :(

(#1637) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#1636) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor lejátszó és hang kimenet próbálgatás jön most. SMPlayer, VLC...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1638) azozo válasza CPT.Pirk (#1637) üzenetére


azozo
senior tag

Smplayerben van Egy spdif kapcsoló.Nekem coaxial digital kimentes az erösítöm

(#1639) kertsa válasza CPT.Pirk (#1630) üzenetére


kertsa
senior tag

Nem ez a megoldás. Már fent van :)

(#1640) CPT.Pirk válasza kertsa (#1639) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

No akkor most kell rákérdezni a Chakra fórumában, hogy miért nem tölti be az FW fájlt, ha már ott van.

azozo: igen, ezekkel érdemes játszani.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1641) kertsa válasza CPT.Pirk (#1640) üzenetére


kertsa
senior tag

De hisz ez a Chakra fóruma :)

Persze... értem... Ehhez jó lenne egy jófajta angol tudás... sajnos hiányos. Kaphatnék segítséget: :)

[ Szerkesztve ]

(#1642) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#1637) üzenetére


Pista0001
addikt

Az a legfurább, hogy Ubuntu alatt ugyanaz a hiba, pedig a két disztrónak elvileg nem sok köze van egymáshoz :(

(#1643) ztsoft válasza Pista0001 (#1642) üzenetére


ztsoft
őstag

Igaz nekem nincs HDMI kimenetem, de van optikai digitális. Ahhoz, hogy ott hang (fény) jöjjön ki, ahhoz be kell állítani alapértelmezett kimenetnek. De így is csak 2 csatornás PCM hangot küld ki, a Pulse nem képes Dolby Digital, DTS kiküldésére. Az ALSA viszont igen. :) Én úgy használom, hogy a VLC beállításánál, kimeneti modul: ALSA, engedélyezem a S/PDIF hangkimenetet, eszköznek meg megadom a digitális kimenetet. Itt egy kép róla: [link]. Így működik a Dolby Digital, DTS film nézés alatt.

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#1644) Pista0001 válasza ztsoft (#1643) üzenetére


Pista0001
addikt

Köszi, utánanézek hamarosan. Elindítottam az Ubuntun egy disztró frissítést, bár azt nem tudom, hogy a kernelt frissíti-e. Az XBMC fórumon 3.9-es meg 3.10-es kernelekkel dobálóznak, valami Inteles patchre hivatkozva, a Chakrámé nem tudom hányas, az Ubié 3.8-as. Ha az lefut, utánanézek.

Elvileg mindkettőben ALSA van, jön is ki hang, de borzalmasan rossz, nem tudom jól megfogalmazni, de mintha valami ultra Daft Punk-os effektekkel lenne megbolondítva, meg mintha a hangsávok összevissza szét lennének csúszva

(#1645) Pista0001 válasza Pista0001 (#1644) üzenetére


Pista0001
addikt

Fejlemények: Lefutott a frissítés az Ubi-n, 3.13-as lett a kernel, továbbra is sz*rul szól. ALSA-val is, csak úgy surroundban. Átdugtam az egész kócerájt a másik gépre, tökéletes a hang. Holnapra megpróbálok erőt gyűjteni egy Win7 installhoz a NUC-ra, aztán meglátjuk. Ha Win alatt sem produkál, akkor annak nem fogok örülni :(

Szerk.: eszköznek nekem csak annyit ír, hogy HDMI output. Hiányozna az Intel HDA driver? Vicces, ha két egymástól független disztróban sem lenne benne :U

(#1646) ztsoft válasza Pista0001 (#1645) üzenetére


ztsoft
őstag

Szerintem nézz utána a hangkártya típusa szerint a neten. Én már jártam így egy régebbi kártyával, hibásan kezelte a kernel modul. Szinte csak recsegést produkált. Egy kis konfig szerkesztés után tökéletes lett.

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#1647) Pista0001 válasza ztsoft (#1646) üzenetére


Pista0001
addikt

Időközben találtam még infót az Intel support oldalán. A lényeg, hogy a NUC-ban nincs hangchip, a csak simán kitolja a digitális hangot a HDMI-n. Emiatt volt sokaknak problémájuk hanggal, de senkinek nem volt torz. Linuxszos hsz-t nem láttam, szóval csak Win install után leszünk okosabbak. Elvileg digitális hang hardver hiba miatt nem torzulhat, szóval ezt kihagyhatjuk. Lehet, hogy az Intel által kinyomott anyag nem tetszik a DAC-nak (ezt tartom legvalószínűbbnek), kérdés, hogy Win alatt a normális (?) driverrel mi változik. Ha a linuxszos Intel HDA driverrel van a gond, akkor gyanítom, hogy nem lesz egyszerű menet egy kezdő Linux felhasználónak :(

(#1648) kertsa


kertsa
senior tag

A cserélhető eszközök csatolásával akadt némi problémám, pedig be van jelölve minden meghajtó automatikus csatolásra. Ebből adódóan a háttérképek sem változnak, mert a mappa amit hozzáadok mindig törlődik a listából. A mappa a /home meghajtón van, amit tudomásom szerint bejelölés nélkül kellene, hogy automatikusan csatoljon. Kubuntu alatt csak a /media, itt ha jól tudom /run alatt fut.

(#1649) Pista0001


Pista0001
addikt

Grub témában lenne még kérdésem. 3 oprendszert szeretnék, Win 7, Chakra és Ubuntu. Gondolom, ha a Win mellé teszem valamelyik Linuxot, akkor a Linux a telepítés végén automatikusan beleteszi a már meglevő Win-t a Grubba. A problémám az, hogy eddig csak Chakra mellé telepítettem Ubuntut, és utóbbi randa felülete lett a Chakra féle rendszerindító felület helyett. A kérdés, hogy ha a Chakrát telepítem utólag, akkor az a felület lesz, vagy a Chakra kevésbé agresszív ilyen téren, mint az Ubi?

(#1650) ztsoft válasza Pista0001 (#1649) üzenetére


ztsoft
őstag

Mindig az utoljára telepített Grub lesz aktív. De egyszerűen újra lehet telepíteni a Chakra alól:grub-install /dev/sdx. Az sdx a merevlemez neve, azaz ha csak egy merevlemez van a gépben akkor sda. Az a lényeg, hogy ugyan oda telepítsd, ahova telepítéskor tette a rendszer.

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.