Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-12-30 20:26:58

LOGOUT.hu

A Chakra OS megszűnt, tegnap jött a hivatalos hír. Hogy a jövőben látjuk-e még, azt nem tudni. Szép volt, de nincs tovább. Most a hozzá legközelebbi disztró az a Manjaro KDE...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------v

ChakraOS - korábban Chakra Project - asztali Linux disztribúcióval kapcsolatos alapvető információk:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1751) kertsa válasza CPT.Pirk (#1750) üzenetére


kertsa
senior tag

Eddig VLC-t használtam. Kubuntun működött rendesen, de Chakrával valamiért néha szaggatott. Most kipróbáltam az SMplayer és meglepően gyors :) Köszi!

(#1752) CPT.Pirk válasza kertsa (#1751) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

HW gyorsítást használsz? Amúgy az SMPlayer nekem a kedvencem. Win alatt még nem annyira jó mint Linuxon, de ott űber. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1753) kertsa válasza CPT.Pirk (#1752) üzenetére


kertsa
senior tag

Igen. Vlc playerbe be volt kapcsolva.

(#1754) wopi


wopi
aktív tag

Sziasztok!

Nos tehat... Feltettem a Chakrat, de van nemi problemam. A telepito, a live rendszer rendben betolt, fut, mukodik. A telepites sikeresen lemegy, viszont az ujrainditas utan a Grub utan tolt egy kicsit, majd amikor atvalt a grafikus feluletre, akkor par szep szines fuggoleges csik jelenik meg, majd sotet kep, es semmi tovabb... Miert? Mi tevo legyek?

Lenovo R61i, eddig semmilyen zart meghajtora nem volt szukseg: Intel Graphics Media Accelerator X3100.

Koszonom!

(#1755) CPT.Pirk válasza wopi (#1754) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, jó eséllyel Intel driver bug lesz. [link] Itt azt írják, hogy mindjárt kiadják a második Euler iso-t, frissített driverekkel.
Ha megy az angol, esetleg leírhatnád ott te is, hogy mi a helyzet.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1756) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#1755) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hmmm, nem piszkálódásból említem, de újra eszembe jutott ez. :P

(#1757) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#1756) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha felrakja a Descarto iso-t, az működni fog. Ha frissíti, akkor ugyanaz lesz a helyzet, mintha a frisset telepítené. Valószínűleg a driver hibás, és ez nem bukott ki a tesztelésen. Ezért jön az új iso, friss driverekkel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1758) kertsa


kertsa
senior tag

Mióta nem kezeli a linux az .xls formátumot? Ez nekem teljesen új :F

(#1759) k.kristof válasza kertsa (#1758) üzenetére


k.kristof
őstag

Azt nem a Linuxnak kell ismernie, hanem a megfelelő táblázatkezelő alkalmazásnak (LibreOffice Calc, Calligra Plan, stb).

(#1760) kertsa válasza k.kristof (#1759) üzenetére


kertsa
senior tag

Nem nyitja meg. Ismeretlen fájlformátum. Eddig nem volt vele gond...

[ Szerkesztve ]

(#1761) CPT.Pirk válasza kertsa (#1760) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A fájltársításoknál mi van beállítva ehhez a fájlhoz? Valamerre a rendszerbeállításokon belül van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1762) kertsa válasza CPT.Pirk (#1761) üzenetére


kertsa
senior tag

Ott nincs a listába a fájl, viszont az előnézeti képnél libreoffice ikon van...

(#1763) CPT.Pirk válasza kertsa (#1762) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

És ha a calclból nyitod meg, akkor mi történik?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1764) kertsa válasza CPT.Pirk (#1763) üzenetére


kertsa
senior tag

Ugyanaz... nem ismeri a formátumot. Közben megtaláltam a rendszereszközöknél és társítva van caligrához..

(#1765) greenlizard


greenlizard
csendes tag

Sziaztok!
Körülbelül nyár eleje óta használok Chakrat, nagyon tetszik a KDE felület, és a project felfogása is.
1-2 hete viszont olyan történt, hogy lockscreent próbáltam állítani, nem lehetett feloldani (azóta megoldódott, de nyilván ki kellett nyomni a gépet power gombbal), és azóta emergency módban indul (plymouth is van rá telepítve, felfele gombbal látható a log, illetve nyomva tartva egy kis villogás után be is bootol), ekkoriban vettem még egy usb hangkártyát, lehet az okozza, mindenesetre a journalctl a következőt adja
Szerintetek mit kéne tennem?

Illetve másik kérdés: vmware player sikerült feltelepítenem, arch repóban található patchekkel sikerült tökéletes működésre bírni, de újraindítás után nincs net a virtuális gépeken, a kernelmodul valszeg nem indul, és nem is nagyon találom hogy hogy lehetne (mivel), csak ha lefuttatom vmware-modconfig setupot akkor indítja el. Esetleg közületek lőtt már be hasonlóképpen vmwaret?

(#1766) _Dumber_ válasza greenlizard (#1765) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ez rendesen lefut?
sudo vmware-modconfig --console --install-all

Értem ez alatt, hogy a végén kb így kell kinézni:
Starting VMware services:
Virtual machine monitor done
Virtual machine communication interface done
VM communication interface socket family done
Blocking file system done
Virtual ethernet done
VMware Authentication Daemon done
Shared Memory Available done

Valamint ezt megcsináltad? :
Arch wiki - systemd service 6. pont

Fontos hogy a végén a vmvare service modult el kell indítani : systemctl enable vmware

[ Szerkesztve ]

(#1767) greenlizard válasza _Dumber_ (#1766) üzenetére


greenlizard
csendes tag

Szia!

Köszi a gyors helpet, a modconfig sikeresen lefut, a baj a systemctl-es résznél volt, azt magamnak csináltam meg a virtualbox példájára a /etc/module-load.d/ alatt, ez volt a baj :B
Mindenesetre végigcsinálva a wikis leírást most már tökéletesen megy.

(#1768) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Itt letölthető az aktuális teszt iso, ez annak lehet érdekes, akinek driver gondja volt az Euler isoval: http://sourceforge.net/projects/chakra/files/Archive/testing/chakra-2014.10.20-euler-x86_64.iso/download

kertsa: valószínűleg LO bug lesz. Addig max próbáld ki a Calligra sheetet.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1769) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hehe, az asztali gépemen ma letoltam 2 hónap elmaradt frissítését, mert nem volt videokártyám ez idő alatt. 747MB letöltött, 2.9GB telepített frissítés volt meg minden hiba nélkül. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1770) Pista0001


Pista0001
addikt

Sziasztok. Valami jó remote desktop kliens tudtok ajánlani Chakrához?

(#1771) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#1770) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én spec nem ismerem a remote desktop progikat, inkább általánosságban kérdezz rá a Linuxos topicban.

Mondjuk esetleg nézd meg a KDE saját progiját erre: http://chakraos.org/wiki/index.php?title=Krdc

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1772) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#1771) üzenetére


Pista0001
addikt

Próbáltam, de úgy tűnik, hogy nincs a tárolókban. Octopi nem találta, terminálból is próbáltam, úgy sincs meg. Octopi 2 tárolót nem tudott szinkronizálni, de terminálból lefutott mind hibátlanul. Fura. Ubihoz találtam olyat, ami nagyon tetszik, de nem azért tettem föl a Chakrát, hogy mindenre az Ubit használjam végül :) Próbáltam guglizni a Chrome-os remote desktop mellett az rdesktop-ot dobta, ezt meg is találta az Octopi, telepítettem is, de az alkalmazások közt nem találom. A másik találat a krdc volt, de az úgy tűnik Chakrához mégsincs, ezeken kívül a Chrome megoldását dobta csak, amire meg nem vagyok kíváncs :D

(#1773) Pista0001 válasza Pista0001 (#1772) üzenetére


Pista0001
addikt

Visszavonva, meglett terminálban. A link segített, a teljes csomagnév nem volt jó. :B

És jól is működik :)

[ Szerkesztve ]

(#1774) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#1773) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Megy ez! :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1775) ztsoft


ztsoft
őstag

Most ez, hogy is van? http://chakraos.org/news/index.php?/archives/134-Warning-Manual-intervention-needed-on-your-next-major-update.html Sajnos az angollal hadilábon állok. Ha jól értelmezem, akkor egyes régi csomagokat el kell távolítani, majd újra telepíteni?

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#1776) CPT.Pirk válasza ztsoft (#1775) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Per pillanat tanácstalan vagyok. A pacman -Si glibc pacman -Si linux parancsokank van kimenete, az elvileg jó. Aztán át kell menni root terminálba:

su -
belépsz a root jelszavával, majd
pacman -Syu

Viszont ez nekem nem hozta be az említett csomagokat, de a mirror-sync szerint a repóim frissek.

Szerintem várjunk egy kicsit.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1777) ztsoft válasza CPT.Pirk (#1776) üzenetére


ztsoft
őstag

A Google barátom szerint: "Ha a fenti parancsok nem tér vissza egy újabb, vagy legalább azonos csomag verzió, akkor meg kell várni a tükör szinkronizálni.", én ebből ezt veszem ki, hogy a paranccsal lehet ellenőrizni a verzió számokat (linux-3.16.4-1, glibc-2.20-1). Nálam ez van linux-3.15.5-1, glibc-2.19-4, így még nem jött meg az a frissítés.

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#1778) CPT.Pirk válasza ztsoft (#1777) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nálam is ez volt a kimenet. Viszont a mirror-check meg ok-ot adott vissza. Mindegy, várok holnapig, aztán munka után megnézem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1779) Pista0001


Pista0001
addikt

Ma egész nap jó volt a hang Chakra alatt. Az első nap, hogy nem kellett Windowst indítanom, ha filmezni vagy Youtube-ozni akartam. :)

(#1780) CPT.Pirk válasza ztsoft (#1777) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyikünk sem vette észre, hogy ezek csak meg fognak érkezni a stabil repóba nagyon hamar. Vagyis még a testingben vannak, ezért nem talál semmit a pacman. :DDD

Pista0001: zsír, mi változott?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1781) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#1780) üzenetére


Pista0001
addikt

Az égvilágon semmi. :D Jó kedve van mostanában a szellemnek a gépben, eddig ma is jó. Kopp-kopp. :)

(#1782) ztsoft válasza CPT.Pirk (#1780) üzenetére


ztsoft
őstag

Még milyen jó, hogy követem Őket a Twitter-en! :D Úgy látom túl hamar kapok infókat. Nem baj, a lényeg az, hogy hibátlanul megy. :)

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#1783) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#1780) üzenetére


Pista0001
addikt

Tegnap az volt, hogy amikor bekapcsoltam a kócerájt, a DAC-ot kifelejtettem, csak a bejelentkezés után kapcsoltam be. Ma is így csináltam, és ma is jó. Tök nem világos, hogy mi az összefüggés, ugyanis a NUC-ból a képel együtt HDMI-n megy a monitorba a hang, és a monitor koax digitális kimenetéről van etetve a DAC. Windowsnál soha nem produkálta. Most nincs kedvem újraindítani (örülök, hogy jó :D ), de majd kipróbálom ugyanezt a metódust Ubival is, hátha. :) Bár az igazat megvallva, nem hiszek benne. :)

[ Szerkesztve ]

(#1784) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

A következő Euler iso teszt verziója: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1785) Pista0001 válasza Pista0001 (#1783) üzenetére


Pista0001
addikt

Nos, kipróbáltam Ubuntuval is, hogy a DAC-ot csak bejelentkezés után kapcsolom be. Mégis úgy tűnik, hogy valami boszorkányság van, ugyanis jó a hang! Ubi alatt soha nem volt jó, Chakra alatt egyszer igen, a film közben jó volt, aztán amikor indítottam egy MP3-at, akkor rossz lett, és úgy is maradt. Harmadik napja, ha csak bejelentkezés után helyezem áram alá a DAC-ot, jó a hang, szóval ez a megoldás. Rohadtul érdekelne, hogy mi a búbánatért van ez így, és Windows alatt miért nem.

(#1786) Pista0001 válasza Pista0001 (#1785) üzenetére


Pista0001
addikt

Update. Hamar meguntam az Ubit, nem erre tartom, így nyomtam egy restartot. A DAC-ot kikapcsoltam természetesen, de a hang sz*r lett. Leállítottam a gépet, majd újra bekapcsoltam, így jó. Úgy tűnik tehát, hogy ez valami általános Linux probléma ezzel a NUC-cal.

(#1787) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#1786) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pontosan milyen NUC? Lehet beszéltük régebben, de nem emlékszem rá. Nekem egy CMedia CM6631A dacom van, azzal semmi gondom nincs.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1788) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#1787) üzenetére


Pista0001
addikt

DC3217BY. Ezeknek nincs analóg hangkimenetük, ezért hangért felelős chip sincs bennük, ez a probléma gyökere. A rendszer többi eleme: HP LP2475w monitor HDMI-vel csatlakoztatva, ennek a koax digitális kimenetére csatlakozik egy Muse DAC, ami a monitor egyik USB-jéről van táplálva.

(#1789) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#1788) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miért nem kötöd közvetlen a gépre a Muse dac-ot?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1790) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#1789) üzenetére


Pista0001
addikt

Mert nincs USB bemenete, csak koax és optikai digitális, ezek meg a NUC-on nincsenek. A NUC csak az egy szál HDMI-n, meg talán a Thunderbolton tudja kinyoni a hangot, utóbbit nem tudtam kipróbálni, mert a monitor Displayportja nem kompatibilis a hangos Displayporttal. A monitor miatt választottam ezt, merthogy a monitornak van koax kimenete, amire a HDMI hangját küldi.

[ Szerkesztve ]

(#1791) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#1790) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, pedig a legtöbb Muse cuccon van USB bemenet is. Esetleg megoldás lehet egy USB - SPDIF átalakító, egész olcsón kapni olyat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1792) kertsa


kertsa
senior tag

Hogy tudok felhasználói fiókot létrehozni a meglévő mellé?

(#1793) kertsa


kertsa
senior tag

Sikerült :)

(#1794) ztsoft


ztsoft
őstag

Megjött a nagy frissítés! Még nem indítom el várok egy kicsit, mert nem vagyok biztos a dolgomban. :)

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#1795) CPT.Pirk válasza ztsoft (#1794) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kövesd a lépéseket, amiket írtak a newsban. Majd este odakerülök a gép elé, akkor én is megcsinálom.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1796) kertsa


kertsa
senior tag

Kérnék segítséget az új csomag telepítésében :)

(#1797) azozo válasza CPT.Pirk (#1795) üzenetére


azozo
senior tag

Hát nem igazán jött össze,..
Töröltem véletlen pár jó könyvtárat .. :O

majd hétvégén az új iso-t felteszem...

(#1798) CPT.Pirk válasza kertsa (#1796) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kivonatolt formában a frissítés lépései:

find /lib /lib64 /usr/lib64 /bin /sbin -exec pacman -Qoq -- {} + > /dev/null

Ez kiadja, hogy milyen csomagok vannak, amik már nem kellenek. Nálam a /lib alatt régebbi kernel modulokból volt egy rakás, végül egyszerűen töröltem őket.

pacman -Qqo /bin /sbin /lib /lib64 /usr/lib64 | pacman -Qm -

Ezt a parancsot szerintem kihagytam véletlen, de elvileg amik kijönnek erre azokat vagy le kell szedni, vagy külön kell frissíteni. Bár azt hiszem korábban egyszer kiadtam már, de akkor nem adott vissza csomagot.

Aztán végig kell csinálni a lépéseket amiket írnak, a felmerülő kérdésekre Y-t kell nyomni:
sudo su -
pacman -Sy
pacman -Su --ignore glibc,lib32-gcc-libs,filesystem,bash

ezen a ponton valószínüleg ki kell adni a rm -rf /lib/modules parancsot, hogy letűnjön a sok régi modul.

pacman -Su --ignore filesystem,bash
pacman -Su --ignore filesystem
pacman -Su

Nálam az utolsó parancsnál még bejött, hogy el kellett távolítanom az /sbin mappát a fájlrendszerből, de lehet én voltam a probléma forrása, mert sudo su - helyett csak simán su - paranncsal léptem be a root terminálba, lehet valamilyen különbséget okozott.

Ha ezek is megvoltak, akkor még a kernelt kell újrarakni, hogy a kernel modulok is frissüljenek az új helyükkel.

pacman -S linux

Fontos, hogy az egész folyamat alatt véletlen se zárd be a terminált. Ha ez megtörténne, még a su -s /usr/bin/bash - paranccsal esetleg vissza tudsz menni.

Aztán reboot.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1799) kertsa válasza CPT.Pirk (#1798) üzenetére


kertsa
senior tag

Ez alapjàn csinàltam. Az ùjraindìtàs nem hozott sikert. Emlékeim szerint usn-n egy Chakra volt... tévedtem. Egy kubuntu 14.04 van most telepìtés alatt, és amìg müködik megfeleöen, marad is. Következö alkalommal az iso-t fogom telepìteni... az a biztos :)

(#1800) CPT.Pirk válasza kertsa (#1799) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

És volt valami hibaüzenet?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.