Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:37:58

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#28801) ncc1701 válasza kiszpista900 (#28800) üzenetére


ncc1701
veterán

Persze, ebben igazad van, el tudom fogadni, h valaki ennyit költ a gépre, én ennél skótabb vagyok. Jó lesz az a zseton befektetve, inkább hamarabb megyek annyival nyugdíjba.

(#28802) kiszpista900 válasza ncc1701 (#28801) üzenetére


kiszpista900
aktív tag

Igények,vannak kisebbek és nagyobbak! Visszont a te elképzelésed sokkal többet ér mint egy jó monitort ,ezzel egyetértek

(#28803) hokuszpk válasza ncc1701 (#28799) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

még a crt korszakban vettem közel ennyiért monitort, mivel anno a Junosty tönkrevágta a szemem, ami nemnagyon javítható alkatrész.
lcdből is pont ezért a minél nagyobbat preferáltam ; hogy aztán pl. 2006-ban a 21" Samu 214T -t ( hajólemlécem 160KHuf volt ) , ami nativ 1600x1200 azért, hogy lássam is a betűket, 1024x768 -ban használjam...

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#28804) ncc1701 válasza hokuszpk (#28803) üzenetére


ncc1701
veterán

Főni 32" monitort használ fhd felbontással. :)

(#28805) IzI válasza KAMELOT (#28793) üzenetére


IzI
senior tag

Így van,wqhd-ra jó is lett volna 144hz-re,de mivel nagy lett a moncsi, így nem kellett 7900xtx.Ezért jó lesz a 4070 fullhd-ra vagy valami Ati,már ha lesz őszre tőlük valami hasonló.

(#28806) gulupeti válasza IzI (#28805) üzenetére


gulupeti
senior tag

Hogy tud egy kijelző nagy lenni? ;] Akármekkorát is vesz az ember, ha van több helye, 1-2 hét után miután megszokta, úgy is azt érzi, hogy csak jó lett volna eggyel nagyobbat venni.

(#28807) IzI válasza gulupeti (#28806) üzenetére


IzI
senior tag

Helyem korlátozott, és nem éreztem komfortosnak,lehet idővel jó lett volna.Kb mint a szék vásárlásom.Arenaracer szék(hideghab ülés) pár óra után már fájt a picsám,de állítólag több hét a betörése.Én ezt nem mertem ezt se,azt se megkockáztatni.

(#28808) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Nektek ez mennyin van asztalon üresjáratban?

(#28809) Alpi. válasza bobalazs (#28808) üzenetére


Alpi.
addikt

20-25W körül.
Viszont a képeden az azért nem annyira "idle".
A magok közel 10W-ot fogyasztanak.

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#28810) bobalazs válasza Alpi. (#28809) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Csak tudnám mitől, hisz 0% a cpu kihsználtság.

(#28811) Csupingo válasza bobalazs (#28808) üzenetére


Csupingo
veterán

Láthatod a tálcámon mi fut, gyakran ilyenkor is 16W környékén van.

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#28812) bobalazs válasza Csupingo (#28811) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Levettem a RAM OCt, igy jobb lett.

(#28813) janos666 válasza bobalazs (#28808) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Kb. ugyan ezt látom. A SoC kicsit sokat fogyaszt idle-ben is, ezért van aktív hűtés a legtöbb X570 alaplapon, amin a PCH tulajdonképp egy ilyen I/O chip, ami a CPU kupak alatt is van. Később ott az X570E verziókon megoldották a passzív hűtést szoftveres fogyasztáscsökkentéssel, viszont kevesebb is a munkája az X570(E) chip-nek, mint annak, ami a CPU-ban van.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#28814) Alpi. válasza bobalazs (#28810) üzenetére


Alpi.
addikt


Közben hazaértem és lőttem egy képet.
Nem tudom, mi tartja olyan magasan a magok fogyasztását, de az a közel 10W az nem kevés. Abból simán egy több füles böngésző, YT-al ,stb.-vel elvan. Még marad is. Szóval valaminek történnie kell. Ha esetleg nem kapcsolnak le a magok, csak terhelés nélkül, de aktívan álldogálnak, akkor is kevesebbnek kéne lennie. (szerintem)
Mondjuk a Soc fogyid sem alacsony, ha jobban megnézem.
Hőfok hogy alakul ?
Azt nézd meg, hogy PPT-re mit ad ! Egyezik-e a Package Power értékével. (közel azonos)
Nekem már volt olyan, hogy a Package Power-nél nem jól mutatta. Idle-be néha beesett nagyon alacsonyra. Ami már nem volt hihető. :) Azóta én a PPT-t figyelem. Mivel az egy, a cpu működéséhez fontos érték, nagyobb eséllyel gondolom pontosnak.

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#28815) Csupingo válasza bobalazs (#28812) üzenetére


Csupingo
veterán

Talán nálam is lehetne kicsit kevesebb a soc, mert most 4db memória van és 2db m.2-es ssd.

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#28816) bobalazs válasza Alpi. (#28814) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

PPT nagyon közeli értéket mutat a package phoz.
Gondolom mert az infinity fabric is lejjebb lett állítva a RAM órajel csökkentéssel együtt, így kevesebb lett a fogyi.

(#28817) Alpi. válasza Alpi. (#28814) üzenetére


Alpi.
addikt

Ha már említettem, meglestem, hogy még mindig füllent-e a Package Power-em, de nem, most hibátlanul írja. Nem tudom, mi lehetett anno, mikor olyan értékekre leesett, mintha mobil cpu-vá ügyesedett volna az 5600-osom. :DDD
Most gyönyörűen együtt futnak. Lent is, fent is, mindenhol.

#28816bobalazs : Akkor az sajna valós infónak tűnik. Mivel a PPT az egyik olyan érték, amihez Amd konfigurálja a cpu-kat, igen kevés esélyt látok rá, hogy bugos / pontatlan legyen.
Csak azért mondtam ezt a PPT-s dolgot, nehogy belefussunk egy helytelenül mutatott értékbe és fölöslegesen túráztasd magad. Bár mindig fényezem a Hwinfo-t, :DDD :DDD de semmi sem tökéletes.
Jöhet az ok(ok) keresés.

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#28818) joco009 válasza Alpi. (#28814) üzenetére


joco009
tag

Nála nincs C6 ba mint nálad vagy nálam, talán még a vezérlőpultos energia gazdálkodás is bekavarhat :R nálam is elszokott álitódni.
:B :B :B

(#28819) bobalazs válasza joco009 (#28818) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Hát pedig restore default balanced meg power saver nél is a minimum az 3200

(#28820) joco009 válasza bobalazs (#28819) üzenetére


joco009
tag

Itt pedig már C6 ba is vagy viszont itt a minimumot nem látni, viszont böndésző fut.meg most látom nálad a cppc is engedélyezve van, ha nálam is be van akkor nekem is 2,5watt körül van idlebe,. :R

[ Szerkesztve ]

(#28821) bobalazs válasza joco009 (#28820) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Itt már azért jobb 22W

[ Szerkesztve ]

(#28822) Alpi. válasza bobalazs (#28821) üzenetére


Alpi.
addikt

Na, ez most jó ! :)
Minden érték rendben. Az áramerősség is igazolja, hogy valóban nincs terhelés (előzőleg 7A folyt a magokhoz) és még a hőfokod is jelentősen esett ami végképp mutatja, hogy bizony valami változott. A feszültség, áramerősség szenzorok mondhatni egy rendszert alkotnak, de a hőfok érzékelés az független. Ha mindkettő egy irányba mutat, az jó jel. :)
joco009 : Nálam is engedélyezve van. Annak nem nagyon kéne az üresjárati fogyit befolyásolnia. Ha nincs terhelés, a CPPC-nek nincs nagy szerepe.

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#28823) Alpi. válasza bobalazs (#28821) üzenetére


Alpi.
addikt

Esetleg, ha van kedved, futtass egy ilyen mérést. Kapcsold be az átlag értékeket, nyisd meg a magonkénti terhelés és eff. órajel füleket. Ne fusson semmi, majd nullázd a hwinfo-t és 2 perc múlva készíts egy képet. Lehet, hogy valami egy szálat terhelget a háttérben. Az tud olyant, hogy az össz cpu terhelésen, c-state állapotokon gyakorlatilag nem látszik, viszont pár W fogyi megjelenik. Összehasonlítás végett, készítettem egy ilyen mérsét. Hátha látunk valamit.

szerk. : Mire ide elértem, leesett, hogy mennyivel jobb lett volna, ha látszanak a fogyasztás értékek is a 2 perc átlagában....
Csinálok egy olyant is. 2 perc múlva jövök. :DDD :DDD :DDD

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#28824) Alpi.


Alpi.
addikt


No, itt az informatívabb, 2 perc henyélés eredménye. :D
Egy sima, aktuális helyzetet mutató screenshot-nál az értékek nem feltétlen futnak tökéletesen együtt. Az egyik még pont nem mutatta az épp megjelenő terhelést, egy másik viszont már igen. Egy adott intervallum átlagából használhatóbb infót lehet szerezni, mint egy-egy pillanatképből. Sokkal kevésbé érintett a mérési, kiolvasási pontatlanságokban.
Ryzennél kifejezetten fenntartásokkal kell lenni a "pillanat felvételekkel".
Ha megnézed az én képemet, volt amikor közel 9W volt a magok fogyasztása. De az, hogy 1.06W volt a minimum és 1,11W a 2 perc átlaga jelzi, hogy valójában az egyetlen pillanat lehetett, az idő nagy részében a minimumhoz közeli fogyasztása volt.

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#28825) joco009 válasza Alpi. (#28822) üzenetére


joco009
tag

Nálam ez a ...msi bios szivat akkor, nálam ha a 2 cppc on ba van akkor a cpu freki nem megy 3,6ghz alá plusz hwinfoba tdc, edc min: 3,7A nem megy alá, ppt is 22-23 watt körül, mindez pbo off mellett, olyan mintha pici terhelés lenne rajta. Hőmésélet is +2-3 fok hmm érdekes a többi hülyeségével együtt.

(#28826) Alpi. válasza joco009 (#28825) üzenetére


Alpi.
addikt

Az valóban nem "igazi" idle. Sajnos még a közelmúltban is annyi mindent változtattak Windows és Amd (Agesa) oldalon is, hogy szinte lehetetlen megmondani, mitől is működik picit másképp itt, mint amott. Igazán nem értem, nálam is miért esik 3600 alá. :D
Elvileg nincs bekapcsolva az ultra low perf. mód (vagy mi a rák a neve), amitől preferálnia kéne a lehető legnagyobb szorzó csökkentést. Szóval 3600-ról C6-ba kéne lépnie. Nem tudom, hogy kerül oda az a 2880Mhz. :D Illetve csak kerülget, mert ritkán bukkan fel. Ha megnézed még a 2 perces mérés alatt sem volt minden magnál. Plusz csak 2880 Mhz van. Vagy az vagy 3600. :D Szóval bene van, hogy mérési / kiolvasási bug. Passzolom. :D
Egyébként én úgy tudom, nem célszerű forszírozni az órajel alacsonyra csökkentését, mert gyakorlatilag késleltetjük a C6 state-be kerülést. Ahelyett, hogy 3600-ról (az R5 5600-osom) lekapcsolt állapotba lépne beiktatunk egy (legalább egy) szorzó változtatást, mivel azt mondjuk, hogy törekedjen a lehető leg alacsonyabb órajel fenntartására. Csak ugye csalóka, mert jobbnak tűnik az alacsony órajel, de a lekapcsolt magnál az órajel nem tényező. Mutathat 2-t vagy akár 10Ghz-et is, akkor is pár század W (vagy mennyi) az ott keletkező fogyasztás.

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#28827) Timer


Timer
veterán

No, pici finomhangolás, (szerintem) egész korrekt eredmény. Korai 5800X + Asus B450F Gaming + Silent Loop 2 240, PBO +200, CurveOptimizer -12, minden magra. Így stabil, -14 esetén volt néhány idle restart, kevésbé meghúzva a gyeplőt már nincs gond. Max hőfok 71 celsius full terhelésen, szobahőmérsékleten, 90%-on járatott ventikkel. SC egyértelműen jobb így, mint 4.4 fixen volt, olyan 4.7-4.8 körül hasít, MC pedig 4.5 körül tolja végig a tesztet.

Ez a hűtő elég f@sza a méretéhez képest.

[ Szerkesztve ]

(#28828) joco009 válasza Alpi. (#28826) üzenetére


joco009
tag

Szóval bene van, hogy mérési / kiolvasási bug. Passzolom. :D
:R :R :R én is ezt tapasztalom hwinfoban BIOS állítgatás után,ezért írtam amit.. alapon használom így jó.

(#28829) bobalazs válasza Alpi. (#28824) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Ez egy 15p-es idle Curr Min Max Avg

[ Szerkesztve ]

(#28830) tkesy


tkesy
őstag

Sziasztok,

Lenne két kérdésem, de főként az első lenne a fontos: 5600G mellé milyen 32 (2*16) vagy 64GB (2*32) 3200-as kitett ajánlanátok? (Tuning nem lesz, "irodai" gépbe menne, így a design / rgb és tsa sem lényeges)

A másikodik az lenne, hogy egy 5800X3D mennyit "hagy benne" egy 4070Ti-ben?
(1440p@165Hz) Van valakinek erről tapasztalata?

Előre is köszi a válaszokat!

>>>> The Truth Is Out There - I Want To Believe <<<<

(#28831) N_A_S válasza xtremist (#28779) üzenetére


N_A_S
veterán

5800X + Arctic freezer 34 eSports DUO már jobban hangzik?

https://tinyurl.com/phnas

(#28832) ETOM válasza tkesy (#28830) üzenetére


ETOM
addikt

G.SKILL Aegis

(#28833) PyroS


PyroS
senior tag

Sziasztok.

A jelenlegi konfigom :
ASRock B450 GAMING-ITX/ac
G.SKILL AEGIS 16GB 3000MHz CL16
AMD RYZEN 5 1600 "AF" tuningolva 4Ghz-re
Artic Freezer 34
Rajintek Metis Plus
Powercolor Rx6600 Fighter
FSP HEXA+ 400W
Dell U2311h
Szerintetek érdemes lenne egy Ryzen 5 5600-ra lecserélni a procit? Ha igen akkor a táp és a proci hűtő elbírná? Főleg Warthunder,Warzone,Hogwarts Legacy amikkel mostanában játszom.

(#28834) Csupingo válasza PyroS (#28833) üzenetére


Csupingo
veterán

Én szeretem kicsit túlméretezni, nyugodtabb lennék egy 500-as táppal. A procit természetesen érdemes lenne cserélni, elég kevéske egy 6600-hoz.
A proci hűtő jó. Kis feszültség hangolással komoly hőfokokat lehet nyerni, ha nem tetszenek az értékek, de nekem fele ekkora van egy 5700g-n.

[ Szerkesztve ]

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#28835) PyroS válasza Csupingo (#28834) üzenetére


PyroS
senior tag

Köszönöm a választ. :R
A proci csere után egy FSP 600w moduláris táp is bevan tervezve de az majd az anyagiaktól függ,hogy mikor.

(#28836) Sonja


Sonja
veterán

Megjött az új, stabil BIOS az ASUS TUF GAMING X570-PLUS laphoz. Ez az új AGESA 1.2.0.8 miben változott/lett új funkció?! :F :B

Ez ugye biztos:
"Mitigate the AMD potential security vulnerabilities for AMD Athlon™ processors and Ryzen™ processors"ASUS

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#28837) Bib válasza Sonja (#28836) üzenetére


Bib
őstag

Nekem ez az agesa hozott új funkciót úgy hívják Whea error, :) úgyhogy ment vissza az előző. Igaz Msi-nél beta volt.

(#28838) ETOM válasza Bib (#28837) üzenetére


ETOM
addikt

Alap beállításokon? Asusnál már nem beta hiba eddig nem tünt fel. (B550M-PLUS)

(#28839) konci79 válasza ETOM (#28838) üzenetére


konci79
őstag

Szia.
Már felraktad?
Van valami változás? Nekem is az a lap van.

(#28840) ETOM válasza konci79 (#28839) üzenetére


ETOM
addikt

Szia. Felraktam. Gond nélkül megy egy napja. Nem nagyon néztem át csak simán DOCP bekapcs meg pár beállitáson változtattam.

[ Szerkesztve ]

(#28841) Bib válasza ETOM (#28838) üzenetére


Bib
őstag

Majdnem alap, csak Co van rajta. Csak játékból Alt+ tab program nyitásnál jött elő 2x egy hét alatt.

(#28842) Brekkk


Brekkk
senior tag

Brutálisan erős lett az R7 5800X3D.
El sem hiszem mennyivel gyorsabb mint az R5 3600.
Nekem egy RTX 3060 van mellette, de a minimum FPS-es érezhetően magasabbak.
Valahogy azok a játékok amiket próbáltam, folyékonyabbak lettek.
2 programnál pedig a töltésidő szinte megfeleződött. A CALL OF DUTY remastered, és a CALL OF DUTY WW2.
Brutális.
Pedig a memóriám csak DOCP 3000 CL 16-on megy.
Mehetne 3600-ot is, de semmi értelmét nem látom tuningolni.

Amit szerintem kapni fog az egy kis negatív offset feszültség.
CINEBENCH R23 30 perces teszt alatt azért belenyalt a 82-83 fokba.

(#28843) kiszpista900 válasza Brekkk (#28842) üzenetére


kiszpista900
aktív tag

Ha csak annyi full alapon az nagyon jó :))
Co -30 szerintem mehet
AMD CBS > NBIO > SMU > CPPC Enabled​
AMD CBS > NBIO > SMU > CPPC Preferred Cores Disabled​
AMD CBS > CPU > Global C-State Control Enabled​
Ezekre nézz rá, ajánlott beállítás
Sam is jó ha bekapcsolva és kb ennyi

(#28844) Szpisti


Szpisti
addikt

ASUS ROG STRIX B550-F GAMING-ra is kijött tegnap a 3002-es BIOS. Ma fel is tettem, eddig minden rendben vele...

"1. Update AGESA version to ComboV2PI 1208
2. Mitigate the AMD potential security vulnerabilities for AMD Athlon™ processors and Ryzen™ processors"

(#28845) HSM válasza kiszpista900 (#28843) üzenetére


HSM
félisten

CPPC Perfered Cores-t -t szerintem nem ajánlott kikapcsolni, és a -30-as CO is brutálisan sok. :D

#28842 Brekkk : ... És a negatív offset is szembemegy az AM4 processzorok tervezett működésével. :D A kevés egyébként nem ér semmit, aminek meg értelme lenne befékezi a processzort.

(#28846) jokeph válasza Brekkk (#28842) üzenetére


jokeph
nagyúr

Ha nyomod SC2 multival, érdekelne pár eredmény. :U

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#28847) kiszpista900 válasza HSM (#28845) üzenetére


kiszpista900
aktív tag

Nálam tökéletesen működik, ez az ajánlott beállítás x3d itt is írtak, külföldi fórumokon is, nálam teljesen jól működik minden, ezután stabilabb is lett a warzone :))

(#28848) HSM válasza kiszpista900 (#28847) üzenetére


HSM
félisten

Én itt még embert CO-t normálisan letesztelni nem láttam, de OK, legyen, biztos stabil, ha azt mondod... ;]
Bár kicsit érdekes, hogy utána gyűlnek pl. VGA-s topikokban az emberek a problémáikkal X3D és -30CO-val... :C
Félre ne érts, hasznos és valóban teljesítmény nyerhető vele, de -30... :N -10-15 inkább, bizonyos magokon talán 20 is. A prefered cores kikapcsolásával pedig többet fogod használni a kevésbé jó magokat, annak sincs túl sok értelme.

[ Szerkesztve ]

(#28849) kiszpista900 válasza HSM (#28848) üzenetére


kiszpista900
aktív tag

Hát figyelj,én ezt olvastam+ 25 FPS hozott , minimum is sokkal jobb lett, cinebench lefutott , játék megy tökéletesen sose hibázott eddig, se kék,se fekete ,se hupikék halál :DDD
Másnál kollégával is beszéltem,neki is - 30 :)
Nem tudok mit tenni :C
Nincs félre értés nyugi
Sőt be írtam -35 is de nem engedte :O ;]
Haza megyek,külön ki tesztelem ezt az on/ off beállítást

[ Szerkesztve ]

(#28850) HSM válasza kiszpista900 (#28849) üzenetére


HSM
félisten

"+ 25 FPS hozott"
Mihez képest, nem mindegy... :DDD

"minimum is sokkal jobb lett"
Nyilván magasabb lesz, ha növeled a fix limitekből kihozható az órajelet... :)

"cinebench lefutott"
Ezt azért nem nevezném még stabilnak... ;] Nekem is letolt az 5600-am allcore 4750Mhz-en egy 3DMark TS-t léghűtéssel, de nem véletlen nem stabilitásteszt az sem [link] . :DDD

"játék megy tökéletesen"
Amíg jó, menjen így... :) Csak majd gondolj erre, ha más játékok/programok esetleg nem mennek majd ilyen szépen.

Ha teszteled a preferred cores-t, figyeld majd a feszt/fogyasztást, az 5600-asomon nagyon szépen látszott, hogy a legjobb magokkal alacsonyabb feszen és fogyasztással tudta ugyanazt a terhelést abszolválni. :K

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.