- Asszociációs játék. :)
- Szólánc.
- Fűzzük össze a szavakat :)
- Samsung LE40A536T1F LCD TV képhiba
- Megoldások IBS/IBD-re
- Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- Egy korszak vége
- Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- 20 éve a PH!-n
- Mindent a StreamSharkról!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Petykemano
veterán
/konkurencia/
M1
bár az AT deepdive többet mond.
Az apple 2-3x-szoros teljesítménynövekedésről beszél.
Persze várjuk meg a 3rd party méréseket
Meg nyilván persze saját OS-sel könnyű jót csinálni. Meg ott van az NPU is, amire szintén a saját OS meg az egyféle környezet sokat segít, hogy ki legyen használva
Meg 5nm.Na de mégis. Most egy pillanatra tegyük föl, hogy tényleg 2-3x gyorsabb, mint a 2018-as Coffee lake-kel szerelt elődje, pedig azért az is 4 magos i3 volt
Így mérték:
"A tesztelést az Apple 2020 októberében végezte a Mac mini Apple M1 chippel szerelt prototípusain, valamint 3,6 GHz-es, négymagos Intel Core i3 processzorral szerelt sorozatgyártott modelljein. A teszteléshez használt mindegyik modellben 16 GB memória és 2 TB-os SSD-tároló volt. A tesztelés a Final Cut Pro 10.5 kiadás előtti verziójával, egy 55 másodperces, 4096 x 2160 képpontos felbontású, 59,94 képkocka/másodperces sebességű 4K-s Apple ProRes RAW multimédiás anyagot alkalmazó projekt Apple ProRes 422 formátumra való átkódolásával történt. A teljesítménymérések adott számítógépes rendszerek használatával történtek, és a Mac mini hozzávetőleges teljesítményét tükrözik."
[link]
Jó, tehát 2x annyi mag, de azért a maradék az IPC-ből jön. Ráadásul ez csak 3Ghz-es, nem is 3.6.Ez csak blokk diagram.
De itt látszik:
192KB L1i
128KB L1dEz a zen3 32KB/32KB-jához képest elképesztően sok
12MB L2$ a 4 magnak. Még ha ez az L2$ nem is éri el azt a késleltetést, mint a zen3 512KB L2$-e, viszont a zen2 16MB-os L3$-énél és egészen bizonyosan a zen3 L3$-nél is alacsonyabb a késleltetése. És a magok osztoztak rajta.Ezzel az Apple a leggyorsabb mag címét vindikálja magának.
De még a hatékonyságra optimalizált magok is
128KB L1i
64KB L1D
4MB shared L2$
paraméterekkel rendelkeznek.What really defines Apple’s Firestorm CPU core from other designs in the industry is just the sheer width of the microarchitecture. Featuring an 8-wide decode block, Apple’s Firestorm is by far the current widest commercialised design in the industry. IBM’s upcoming P10 Core in the POWER10 is the only other official design that’s expected to come to market with such a wide decoder design, following Samsung’s cancellation of their own M6 core which also was described as being design with such a wide design.
Other contemporary designs such as AMD’s Zen(1 through 3) and Intel’s µarch’s, x86 CPUs today still only feature a 4-wide decoder designs that is seemingly limited from going wider at this point in time due to the ISA’s inherent variable instruction length nature, making designing decoders that are able to deal with aspect of the architecture more difficult compared to the ARM ISA’s fixed-length instructions. On the ARM side of things, Samsung’s designs had been 6-wide from the M3 onwards, whilst Arm’s own Cortex cores had been steadily going wider with each generation, currently 4-wide in currently available silicon, and expected to see an increase to a 5-wide design in upcoming Cortex-X1 cores.
[link]"A +-630 deep ROB is an immensely huge out-of-order window for Apple’s new core, as it vastly outclasses any other design in the industry. Intel’s Sunny Cove and Willow Cove cores are the second-most “deep” OOO designs out there with a 352 ROB structure, while AMD’s newest Zen3 core makes due with 256 entries, and recent Arm designs such as the Cortex-X1 feature a 224 structure."
[link]"The four 128-bit NEON pipelines thus on paper match the current throughput capabilities of desktop cores from AMD and Intel, albeit with smaller vectors. Floating-point operations throughput here is 1:1 with the pipeline count, meaning Firestorm can do 4 FADDs and 4 FMULs per cycle with respectively 3 and 4 cycles latency. That’s quadruple the per-cycle throughput of Intel CPUs and previous AMD CPUs, and still double that of the recent Zen3, of course, still running at lower frequency."
[link]"We’re measuring up to around 148-154 outstanding loads and around 106 outstanding stores, which should be the equivalent figures of the load-queues and store-queues of the memory subsystem. To not surprise, this is also again deeper than any other microarchitecture on the market. Interesting comparisons are AMD’s Zen3 at 44/64 loads & stores, and Intel’s Sunny Cove at 128/72."
Késleltetések:
5950X:
A késeltetés az Apple M1 esetén 128KB-ig 1ns
Ugyanez az zen3-nál felugrik 32KB-nál 2-3-ra és ez 256KB-ig kitart. Tehát már a második szelet 256KB L2$ picit lassabb, mint az első. (mivelhogy összesen 512KB van a fedélzeten)Az apple-nél 128KB-től 4MB-ig végig 5ns. Világos, hogy ez a 4MB-os L2$ késleltetése.
A zen3-nál a 256KB-től 1024-ig fokozatosan emelkedik a késleltetés 8ns-ra, onnan 4MB-ig lassabban emelkedve 10ns-ra.
Az tökre világosan látszik, hogy 4MB-ig összességében jobb késleltetéseket nyújt az apple. A zen3 csak a 128KB és 512KB adatméret között ad jobb késleltetést.mindezt úgy, hogy ez csak 3Ghz-es, a zen3 meg 5ghz-es.
A hetekben asszem talán pinkyvel volt egy eszmefuttatásunk, amelyben ő kifejtette, hogy a magszám emelésnek a desktop vonalon semmi értelme és szervereknél is a magszám alapú szoftver licenc árazás eléggé betett annak az elképzelésnek, hogy majd kisfogyasztású, és kis helyigényű, de erős és sok maggal fogjuk megváltani a compute világot. Helyette az IPC növelés tűnik annak az útnak, amivel eladásokat lehet generálni.
Szóval itt van az apple példája. 3Ghz, remek késleltetések. Ha a magszámmal nem lehet nyerni, akkor a mag területigényét el kell engedni.
Jó, persze 5nm
Meg az Apple M1 nem szerverchip, hanem csak egy notebook-minipc. Igazi jó összevetés majd inkább a Cezanne-nal lehet.Nem állítom, hogy csak a hardver vonatkozásában jaj AMD/intel is dooomed. Az Apple most úgy gurított szépet, hogy rajta kívül még senki nem használ 5nm-es gyártástechnológiát. Ez mindenképp előnyt jelent persze. És ha az apple bevásárolja magát a 4 és 3nm-be is, akkor pont ugyanennyi előnyt meg is tarthat a későbbiekben is.
De az biztos, hogy az AMD nem ér rá totojázni a zen4-gyel, hogy humihumi, hát még ráérünk, hát hol az intel. Ilyen imac minit $699-ért bárki vehet, remekül helytállna bármilyen otthoni gépként, amivel történetesen játszani nem akarnak. Apropó, nem tudom, hogy áll az apple a nagyobb gpu-kkal, de mi akadályozná meg abban, hogy ugyanerre a lapkára (esetleg duplaekkára) ne csak munkára használható Mac Prokat készítsen, hanem kifejezetten játékosoknak szánt új termékvonalat?
Nyilván az MSI, meg az Acer, meg a HP nem fognak holnap előhúzni a kalapból egy ARm designt és nem tudnak Apple készüléket sem forgalmazni. És az is igaz, hogy az Apple-ön kívül nem biztos, hogy bárki más tudna 5nm-en gyártatni.
De szerintem azért kell iparkodni!És akkor még nem is beszéltünk a zárt ökoszisztéma előnyeiről. Tehát az AMD-nek és az intelnek extra/ingyen szilikont kellene áldozni arra, hogy rápakoljanak a procijaikra minimum gpu-t, de akár FPGA-t, vagy NPU-t is. Az apple ezzel élni fog nyilván. X86-on meg semmi elterjedtsége nincs.
Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
Petykemano
veterán
És lesz félidős refresh is.
Bár nem nevezte Warholnak. És a matisse 2-t sem nevezték annak hivatalosan.Nem fura, hogy még szinte meg se jelent és már erről beszélnek? Nem félnek az Osborne hatástól? Épp most üzenik: nem életbevágó a zen3/RDNA2-be beugrani, nyugodtan várd meg a következőt, az még jobb lesz.
[ Szerkesztve ]
Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
S_x96x_S
addikt
> 5000-es széria is még sima TSMC 7nm, nem EUV.
teljes interjú
AMD Zen 3: An AnandTech Interview with CTO Mark Papermaster
"
IC: Zen 3 is now the third major microarchitectural iteration of the Zen family, and we have seen roadmaps that talk about Zen 4, and potentially even Zen 5. Jim Keller has famously said that iterating on a design is key to getting that low hanging fruit, but at some point you have to start from scratch on the base design. Given the timeline from Bulldozer to Zen, and now we are 3-4 years into Zen and the third generation. Can you discuss how AMD approaches these next iterations of Zen while also thinking about that the next big ground-up redesign?
MP: Zen 3 is in fact that redesign. It is part of the Zen family, so we didn’t change, I’ll call it, the implementation approach at 100000 feet. If you were flying over the landscape you can say we’re still in the same territory, but as you drop down as you look at the implementation and literally across all of our execution units, Zen 3 is not a derivative design. Zen 3 is redesigned to deliver maximum performance gain while staying in the same semiconductor node as its predecessor."[ Szerkesztve ]
Mottó: "A verseny jó!"
-
S_x96x_S
addikt
> Az ár kevésbé hihető, mint az hogy jön 2021 Q1-ben,
hasonló lehet mint az előző gennel.
#1. árazás
ha a 3x$50-os árazás marad ( normál,X,XT) akkor
kb 6-9 hónap alatt - az ár Y * $50 eshet (ahol Y az egyhez közeli szám )
.. ennek a félidejében meglehet a $30.Ekkor jön be a 3600XT felülre az eredeti helyre $300 -al és minden shiftelődik ..
A TSMC az addigi gyártástechnikáját általában(legalább) félévente frissiti
- akár valami apró finomítással .. vagyis a 3600XT akár azon is gyártódott.és majd az 5900XT lesz 5Ghz-es
#2. kapacitás
A TSMC-nél 2020Dec01/Dec31 -el kifutnak az idei év karácsonyi megrendelései és
januárban már olcsóbb kapacitást tud allokálni az AMD.A ZEN2-es OEM megrendelések is kifutnak, a piaci igény is kevesebb lesz
.. és azok kapacitását át lehet csoportosítani a ZEN3-as chipletreekkor lesz tömegtermék az árazással és 10x - 20x keresletet kell elképzelni ..
#3. versenytárs
Az Intel következő gen-je is 2021 Q1 -re van ütemezve ( 'Rocket Lake' )
Ez már a PCIe4 -et is tudja ..
Ekkorra már a 4 és 6 magos szegmensben is kell lennie ZEN3-as alternativának.a kérdés, hogy az Intel csinál-e egy jó kis árversenyt vagy sem ..
Mottó: "A verseny jó!"
-
S_x96x_S
addikt
> No úgy fest igazak voltak a pletykák.
> AMD Ryzen 5 5600 could launch in 2021 at 220 USDez még mindig csak "pletyka" státusz
( hihetőnek hihető .. de hivatalos megerősítés még mindig nincs )
"AMD is rumored to launch a Ryzen 5 5600 processor next year, according to a rumor posted by @harukaze5719. The leaker claims that the news came from an article, although the original source cannot be found. Harukaze has been sharing quality leaks in the past, so it’s definitely worth checking out."
Mottó: "A verseny jó!"
-
Petykemano
veterán
Nem teljesen világos, milyen dealre gondolsz
Az 5600X 200Mhz-el több, mint a 3600X volt (turbó) +$50-ért és -1 cooler tier
A 3600 4.2Ghz-es volt. fentihez képest az, hogy ha ez is +200Mhz-et kap +$20-ért és azonos hűtővel, az már így is "ajándék".(Én úgy próbálom nézni, hogy a logikus + perf/$ vonatkozásban vonzó +
ge*itopdog faktor)Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
Petykemano
veterán
4.5Ghz túl sok. Ha az 5600X 95W lenne, akkor lehetne az 5600 4.5Ghz turbó, mert jóval alacsonyabb lenne az allcore frekvencia.
De már az 5600X is 65W-os. Nincs hová lejjebb adni.Szerintem:
- Vagy 4.3, jobb esetben 4.4Ghz, tehát érezhetően alacsonyabb frekvencia
- vagy megkockáztatom, hogy 6C/6T lesz és akkor lehet 4.5Ghz a frekvenciaUgyanezt meg merném kockázatni az 5700X-re is... Bár a fene tudja, lehet, hogy ezúttal az 5700_ helyet a Cezanne-nak hagyják ki. Itt a Renoir kapcsán ponthogy felmerültek ezek a kérdések.
Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
Petykemano
veterán
remélem azért a 4.3-at megkapja.
3900X-3600 alapján 4.4 járna, de túl nagy a gap az árban a 5600X-hez képest ahhoz, hogy 4.4 legyen.
Persze ha 2021Q1-ben az 5600X ára is mérséklődik, akkor még lehet reménykedni 4.4-ben.[ Szerkesztve ]
Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
Petykemano
veterán
">>AMD would be focusing on the transition to DDR5 and AM5 socket for Zen4 next year.<<
Ezek szerint az is lehet, hogy AMD is DDR5-ön lesz jövő év végén.
Viszont, akkor nem tudom mi lesz a Warhol-al."Abu azt mondta, hogy a zen4 először a szerverekbe jön, desktopra csak később.
Namost mivel egy chipletre építenek, ezért így ez furcsa lenne.két eset lehetséges:
A fenti kiemelt - következtetett - állítás nem igaz, vagyis jövő évben sem jön még AM5.
Vagy a roadmap nem helyes.Nekem az tűnne logikusnak, hogy jövőre jön a Genoa zen4-gyel és zen4 chipletekkel fedik le a TR és az AM5 felső részét is. A TR és az AM5 alsó részét pedig 7nm-es Warhollal, ami AM5 tokozású és semmi más nem változik, mint az IO lapka DDR5 képessége. Ez azért lehet indokolt, mert jövőre talán az 5nm kapacitás még korlátozottan állhat rendelkezésre.
De ez ellentmond a roadmapnek, mert aszerint ezeknek egymás utáni években kéne érkeznie.Az lehetséges, hogy a Warhol egy olyan termék, ami aztán vagy lesz, vagy nem lesz attól függően, hogy elég olcsó lesz-e már a DDR5 ahhoz, hogy mainstreamben is el lehessen adni.
Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
S_x96x_S
addikt
> Consumer piacon majd csak 2022-ben lesz DDR5.
> Intel meg ....ki tudja ..
Óvatos lennék azért , a meccs nincs lejátszvavalamint a múltbéli adatokból sem lehet a biztos jövőre következtetni ..
( mert akkor az AMD se lenne ott ahol van )Az Alder Lake ( DDR5, PCIe5.0) támogatással 2021H2 -re van téve..
ha megcsúsznak , akkor persze 2022H1 ..
És emögött ott van egy hatalmas nyomás az Intelen, hogy ezt nem baszhatják el..Mottó: "A verseny jó!"
-
S_x96x_S
addikt
> Október 20-ra kell várni a Zen3 CPU-k elérhetőségét.
Remélem November végén már
- X670 alaplapok
- Ryzen 9 5950X
- Ryzen 5 5600X
is elérhetőek lesznek az új Threadripperes procikkal.
----------------
Yuri Bubliy (@1usmus)
"
Zen 3 - 20th October (5800X/5900X)
Navi 2 - 15-20th November
This is old information, but I can see that AMD has not adjusted the plans.
"
https://videocardz.com/newz/amd-to-launch-ryzen-9-5900x-and-ryzen-7-5800x-on-october-20th
"ZEN 3 Ryzen 5000 Models,
First wave !
- R9 5950X
- R9 5900X
- R7 5800X
- R5 5600X
"
https://twitter.com/unikoshardware/status/1311192343010189312Mottó: "A verseny jó!"
-
Petykemano
veterán
Hát jó, de nemsokára jön a Rocket lake. Az biztos hozza majd ezt az eredményt
gyári OCvelalapjáraton. Persze, kérdés, mennyi az a nemsokára.
Mindenesetre az valószínű, hogy ha esetleg egyértelműen és minden kétséget (OC és egyéb fine tuning) kizáróan nem is lépi meg a zen3 az intel aktuális és közeljövőben elérhető kínálatát, azért zárul az olló.Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
Petykemano
veterán
Én nem különösebben érte az AOTS benchmarkhoz. Az OC-s eredmények hogy lettek olyan magasak? Hogy lett az OC-s 10700K értéke majdnem másfélszer jobb, mint a 10900K-é?
Jól látom, hogy az OC-s oszlop valójában 2080Ti és nem is látszik, hogy milyen preset?
Nem vagyok meggyőződve róla, hogy az OC oszlop valóban szintén crazy_4K.Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
Új hozzászólás Aktív témák
- Windows 10
- SSD kibeszélő
- Projektor topic
- Ukrajnai háború
- VoIP telefonálás
- World of Tanks - MMO
- Vodafone otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Redmi Note 13 Pro 5G - nem százas, kétszázas!
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest