Kerestem egy kártyát 30eft körül.
Aprón van ilyen áron tengernyi kártya. RX470, 480, 570, 580...na ezek szerintem inkább a 20-25eft-os kategóriát érdemelnék meg. GTX1060 20-30 néhol drágábban...Ez sem nyerte el a tetszésemet. GTX1070 meg 40eft...
Így hát vettem egy Vega56-os 32eft-ért postával ami egy eléggé elfeledett és igen alulértékelt kártya. Új korában GTX1070-1080 szint között volt, igaz ezeknél többet is fogyasztott.
A kártya teljesen referencia csak egy powercolor matrica díszeleg rajta, ha azt levenném akkor lehetne akár sapphire vagy akár melyik brand amely referencia kártyát gyártott. Mivel ref a kártya ezért biztos lehetek benne hogy a vega64 pcb, vrm, (samsung) ramját kaptam egy lassabb biossal. Tehát egyből rakhatom is rá a nagyobb vega biosát. Ugyan ez nem old fel extra feldolgozókat amik a vega 56-osból hiányoznak de sok sok limitet igen. Itt érdemes megemlíteni hogy minden erőlködés nélkül teljesíti a vega64 TDP limitjét hiszen 100%-ig egyezik a VRM rajta. A tápcsatiknál (2x8Pin) van egy ledsor kék vagy piros (kapcsolóval állítható) amely a VRM terhelését jelzi. Na meg persze dual bios.
Hirdetés
Használt videókártya 30eft-ból? (Vega56)
Windows 11 24h2 upgrade/update mikrokód eltávolítás
Nemrég én is upgradeltem az új buildre és annak rendje és módja szerint több teljesítményért és stabilitásért cserébe töröltem a processzoromhoz tartozó friss mikrokódot (mcupdate_GenuineIntel.dll). Persze sok más ok is van ha valaki nem szeretné a legfrissebb mikrokódot, ez lehet jobb tuning, TSX támogatás stb... Jellemzően a régebbi intel processzoroknál ad teljesítmény többletet a biztonságot némileg csökkentve.
Ha simán töröltem annak az eredménye az lett hogy a windows javítási loopba került. Elsőre nem értettem miért de rányomtam egy indítási javításra hogy akkor rakja vissza a hiányzó filet aztán majd kiderítem mi okozza. Ezt érdekes módon nem csinálta meg, nem tudott mit kezdeni azzal hogy egy eleve nem kritikus filet kitöröltem. Szerencsémre másik gépről visszamásoltam az általam törölt filet és már indult is a win11. Oké minden kezdet nehéz de akkor mégis hogyan távolitsam el ha nem lehet törölni?
A megoldás érdekes és kissé komikus de jelenleg gyorsba nálam az alábbi működött:
A mindkét mikrokódot (amd és intelest is) saját helyükön (C:\windows\system32\) vegyük saját tulajdonba (azaz jobb gomb a fileokra tulajdonságok/biztonság/speciális és ott tulajdonos mindenki vagy a felhasználónevünk legyen beírva) majd az előző biztonság lapon a felhasználók vagy felhasználónevünk tulajdonosnál kell mindent bepipálni.
Tovább a teljes íráshoz...Tovább olvasom...
Bejegyzés
6
Legújabb retró beszerzésem - 3Dfx Voodoo4 4500 32Mb
Kezdenek fogyi ezek a kártyák, pontosabban a 4 és 5 széria kártyái már lassacskán igen ritkának számítanak. A korábbi szériákból van még bőven és akad aprón is egy egy darab, 3-as szériából nekem is van egy doboznyi.
Így hát beruháztam egyre magam is hogy megőrizhessen az utókornak...és nem utolsó sorban esetlegesen befektetésnek.
A kártya a nagyobb testvér voodoo5 5500 után jött, 4500-as retail verziónak még inkább költségcsökkentett verziója. Ennek egyik kellemetlen megnyilvánulása nem a szokatlan alakja (bár régebben is voltak hasonlók) hanem az hogy látszólag belemegy AGP 4x-8x alaplapokba, valójában sajnos csak 2x módot támogat. Itt nem is a sebességgel lenne a baj hanem hogy a kártya 3.3v-os AGP-vel működik nem pedig 1.5v-on. Ez azt eredményezheti hogy jobb esetben csak nem indul el modernebb lapokban, rosszabb esetben ki is tudja nyírni magát és/vagy a lapot is. Ezt nem fogom megkockáztatni bár nem lenne rossz egy core2 mellé berakni az asrock lapomba. Ésszerűen persze inkább egy Abit ST6-ban foglal majd helyet, P3 1.4s CPU-val. (meg lehet egy erősebb gépben is de az egy másik bejegyzés lesz majd)
Eléggé egyszerű felépítésű kártya, igazán a TNT2/Pro, Savage, G400, Sis hasonlóak ellenfelének szánták a voodoo3 leváltására de megkésve érkezett. Nem volt igazán versenyképes.
32Mb ramot találunk a kártyán (64Mb-ig volt képes kezelni maga a GPU, voltak sikeres moddolások ilyen kártyára) de ne tévesszen meg senkit, a nagytesó V5 5500-as ugyan 64Mb-os de ugyan úgy 32Mb-ot kap per GPU, hasonló sávszélességgel és mennyiséggel rendelkezik. A ramok Samsung 6ns-os SD példányok, teljesen átlagos volt 166mhz-es ramok az akkori ilyen kategóriájú kártyákon.
Nem kell csodát várni, ennek a kártyának inkább a ritkasága miatt van értéke és nem a használhatóságban az akkori játékoknál. Pontosabban a 3dfx-nek igazán a Glide volt az erőssége amit a v1 és v2 ki is futtatott igen jól de később már nem adott akkora előnyt hogy érdemes lett volna csak ezért újabb szériás kártyákat venni.
Hardverapró Mystery box retró cuccokkal 15eft-ért
Feltűnt egy hirdetés aprón, kockáztatni néha szoktam, mi baj lehet
s775-ös Mistery Box volt a címe, 15eft plusz posta, kép csak egy doboz rajz volt. Hírdetője már 20+ éve van a PH-n így nagy eséllyel nem Ytong 7,5-ös téglát küld.
A szöveg pedig:
Eladó egy Socket 775 tematikájú "Mistery Box". Minden alkatrész működik! Alaplapok, procik, CPU hűtők, RAM modulok, videokártyák és hangkártyák vannak a csomagban. (a képek csupán illusztrációként szolgálnak!)
Így hát gondoltam megveszem, majd közzéteszem itt miket is tartalmaz amolyan szórakoztatás jelleggel, képekkel kis véleménnyel stb. Hogy megérte-e azt majd a végén megírom.
Legrosszabb esetben lesz pár low end brand lapom, videókártyám és celeron procijaim. De megfogadtam hogy akkor is megírom ezt a bejegyzés ha jó nagy bukó az egész.
Egy kis upgrade a gépemhez. IBM M122 billentyűzet
Gondoltam rá hogy le kellene cserélnem a Focus FK-2000 Plus billentyűzetemet valami jobbra. Így hát gondoltam egyet és akkor már szintet lépek IBM model M felé. Az F szériáról nem is álmodtam mert szinte elérhetetlen, ugyanakkor netes tesztek alapján habár technológiailag az F széria fejlettebb mégis legtöbb helyen az M-et érzetre tartják a legjobbnak. Igazából még nem tudtam kipróbálni F szériásat így nem tudom ezt megerősíteni. Nagy vágyam volt a terminál verzió azaz az M122-es csatahajó/csatacirkáló. Bár sokak ajánlottak modern verziókat de én jobban érzem magam az ilyen retró eszközökkel.
Tehát elkezdem vadászni kezdetnek itthon. Nem találtam sokmindent így ebay-t vettem célba. A gond az hogy ezeknek alapesetben van egy pár hibájuk és hiányosságuk amelyet lehet orvosolni de az mind nem kevés munka és idő. Szerencsémre találtam egy eleve modernizált és módosított javított változatot. Igaz olasz gombokkal bár jelentősége nincs részemről meg amúgy is vakon gépelek. Nem volt olcsó az tény, 56eft volt postával. De végülis a korábból kukázott mechanikai csodáimat eladva bőven vállalható. (legutóbb 6500ft-ért vásárolt HAN-TAN white alps klónt adtam el 26eft-ért, ki lehet fogni nagyon olcsón jó billentyűzeteket aztán tisztítva haszonnal továbbadhatóak)
Tovább a teljes íráshoz...Tovább olvasom...
Bejegyzés
8
Volta a bányából azaz CMP 100-210 kisteszt (Tesla V100 mining)
Sok várakozás után megérkezett hozzám egy érdekes kártya. Mindíg is szerettem az olyan megoldásokat amelyekkel kell egy kicsit foglalkozni hogy használhatóak legyenek, eközben sokat újdonságot tanulok meg.
A kártya eredetileg bányászatra készült USA piacra. Aránylag új azaz 2020 utáni kiadás de maga az architektúra régebbi. A kártyához 59eFt-ért jutottam hozzá szállítással és már utólag nagyon bánom hogy nem vettem belőle többet. Attól tartottam hogy a többi CMP kártyából tanulva ez is porrá van butítva.
A GPU GV100 azaz a Volta, ezt nem sokan ismerik valahova a Pascal (pl 1080ti) és Turing (pl:2080Ti) közé tehető tudásban. Nvidia nem adott ki gefroce kártyát ilyen GPU-val, de volt belőle TitanV és Quado verzió. Ennek oka valószínűleg az hogy ez inkább számításokra készült. Itt jelent meg elsőnek a tensor magok használta. (Konkrétan 640db van benne de elvileg a bányász verzióban tiltva)
Vram rajta 16Gb HBM2 Samsung egy eléggé széles 4096bit buszon tekintélyes sávszélességgel.
Elég szép számok de vajon mire is jó ez?
Következő projekt, CMP 100-210 avagy TitanV/V100 mining edition
Ebayen találtam egy eléggé érdekes kártyát. CMP 100HX néven ami nem mond sokat számomra, így keresgéltem de alig van infó. Másik nevén CMP 100-210 12Gb, de létezik belőle CMP 100-200 6Gb típus is.
Annyit tudok róla hogy a 200-as vezió gyakorlatilag egy Titan V fele ramra butítva, a 210-es pedig egy Tesla V100 12Gb ramra butítva.
Így gondoltam egyet és meg is rendeltem a 210-est mert bár esélyes hogy a 6Gb-os verzió unlockolható 12Gb-ra de szinte semmi infó nincs így nem akartam még több kérdőjelet tologatni a projektben és a biztos 12Gb-os verziót választottam. A kártya már úton van de közben gyűjtögetem az infókat, drivereket, mindent ami szükséges lesz beüzemelni.
A kártya amúgy 50eft + 9eft szállítás volt de még vámolni is fogják szóval olyan 30%-ot még erre rá kell számolni (nem volt se vám se áfa). Innen vettem: https://www.ebay.com/itm/126340047513
Quadro NVS 450 videókártya teszt (4 Dp port, passzív)
Ezúttal az egyik legolcsóbb 4 Display portos passzív hűtős quadro kártyát szeretném bemutatni. Ilyen kártyák 1-2eft körül mennek aprón. Kezdetnek tisztázzuk hogy a csak DP portos kártyák árai eleve alacsonyabbak arányaiban mint a HDMI portosoké, ennek az az oka hogy a legtöbb otthoni felhasználónák inkább HDMI van. Nyilván ezt egy 500ft-os átalakítóval meg lehet oldani de a felhasználók az egyszerű megoldást keresik azaz hogy ne kelljen átalakítózni (lehet benne hibalehetőség, meg persze extra kiadás a plusz kábel/adapter). Azt tudni kell hogy a DP port brand gépeken, worstationokon elterjedt. Részemről én többre tartom mint a HDMI-t és otthoni monitorjaimon is DP port van, de most ebbe ne menjünk bele. Szóval a kártya:
Méretes de vékony egy slotos hűtésű. Teljesen passzív, extra tápcsati sincs, 35w TDP amihez elég a borda bár nem lesz hűvős.
Hátoldalán feltűnhet hogy eléggé érdekes módon vannak rajta elhelyezve a ramok, illetve hiányzik is róla valószínűleg egy nagyobb modellen szélesebb busszal már találhatnánk rajta még több ram chippet.
Na de szedjük szét mert igen gyanús a hátoldali elrendezés.
Tovább a teljes íráshoz...Tovább olvasom...
Bejegyzés
9
Inno3D P102-100 bányászkártya játékra (~GTX1080Ti 10Gb GDDR5X)
Gondoltam egyet és emelem a szintet, előzőleg egy P104-100-as kártyát teszteltem de túladtam rajta haszonnal és akkor miért is ne frogassam tovább a kísérletezésre szánt pénzemet és legyen eggyel nagyobb bányászkártya a birtokomba.
Megjegyzés: Ezt a bejegyzést közzéteszem, annak ellenére hogy sikertelen lett a kártya teljes bemutatása.
Az eredeti cél CUDA gyorsítóként használni, ebben nincsen semmi különleges mivel alapból is képesek erre ezek a bányászkártyák. Igaz van buktató is ami némely CMP kártyát érint amely nem tud minden módban számolni de ez most ezen szériára nem jellemző. (Ha lesz CMP kátyám akkor ezzel is foglalkozok majd)
Ahogyan az előző P104-100 kártyánál itt is felére volt csökkentve az eredeti vram mennyiség azaz itt a 10Gb-ból 5Gb volt elérhető de szerencsére már készen moddolva kaptam a kártyát. Azaz vettem 35eft-ért ebayről egy olasz eladótól így áfát, vámot stb-t nem kellett érte fizetnem. Ez az ár nem kiemelkedően jó tekintve játékra korlátozottan alkalmas a kártya a limitált pcie sávok miatt.
A legjobb lenne hogy ez a tonnányi bányászkártya minél jobban ki lenne használva, mert oké hogy kibányászták az értékük többszörösét de utána miért is kellene eldobni őket. AI őrület miatt CUDA gyorsítónak már most használhatóak. Játékra is jó lenne teljes értékűnek de még nem sikerült a legnagyobb limitációt feltörtni azaz a pcie sávok butítását, gyakorlatilag ha az sikerülne már egyből közel teljes értékű kártyaként működhetne. Gondoljunk csak bele 20eft körül lenne GTX1080-asunk vagy 30-40eft körül pedig ~GTX1080Ti. Oké mára nyilván nem annyira erősek de fullhdban megkötéssekkel bőven használhatóak a mai címeknél is.
A másik gond az hogy a kimeneteik le vannak tiltva. Ez mind bios szinten, hiszen fizikailag rajta vannak a pcie sávok és smd alkatrészeik csakúgy mint a kiemenetek és azok alkatrészei.
Tovább a teljes íráshoz...Tovább olvasom...
Bejegyzés
9
Skyrim magyar ChatGPT minden NPC-re
Úgy gondoltam összehozom moddal hogy minden egyes NPC-vel lehessen beszélgetni mert végülis bár a Skyrim nem kimondott RPG, inkább akció de el lehet vinni ezen irányba is.
Példának pár hogyan is kell elképzelni ezt a játékban:
A motorháztető alatt pedig több minden is dolgozik, a mod kiírogatja text fileokba a szükséges infókat a cél npc-ről, a rögzített hangot szöveggé alakítja (vagy elve szövegként írjuk be) ezt mind elküldi a chatgpt motornak (ami lehet online vagy akár cuda-val helyben futtatva) minden egyes npc-nek van saját leírása amolyan önéletrajz formában, a chatgpt ez szerint válaszol nekünk figyelembe véve a játékbeli infókat. Xavsynt pedig az eredményt az npc eredeti szinkronhangjává generálja. Egy bizonyos szintig az NPC-k emlékeznek is a bevitt szövegekre így annak megfelelően tudnak reagálni.
Hirdetés




- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Konzolokról KULTURÁLT módon
- Sütés, főzés és konyhai praktikák
- EAFC 25
- Steam Deck
- Horgász topik
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Call of Duty: Warzone
- További aktív témák...