Hirdetés

Használt videókártya 30eft-ból? (Vega56)

Kerestem egy kártyát 30eft körül.
Aprón van ilyen áron tengernyi kártya. RX470, 480, 570, 580...na ezek szerintem inkább a 20-25eft-os kategóriát érdemelnék meg. GTX1060 20-30 néhol drágábban...Ez sem nyerte el a tetszésemet. GTX1070 meg 40eft...
Így hát vettem egy Vega56-os 32eft-ért postával ami egy eléggé elfeledett és igen alulértékelt kártya. Új korában GTX1070-1080 szint között volt, igaz ezeknél többet is fogyasztott.

A kártya teljesen referencia csak egy powercolor matrica díszeleg rajta, ha azt levenném akkor lehetne akár sapphire vagy akár melyik brand amely referencia kártyát gyártott. Mivel ref a kártya ezért biztos lehetek benne hogy a vega64 pcb, vrm, (samsung) ramját kaptam egy lassabb biossal. Tehát egyből rakhatom is rá a nagyobb vega biosát. Ugyan ez nem old fel extra feldolgozókat amik a vega 56-osból hiányoznak de sok sok limitet igen. Itt érdemes megemlíteni hogy minden erőlködés nélkül teljesíti a vega64 TDP limitjét hiszen 100%-ig egyezik a VRM rajta. A tápcsatiknál (2x8Pin) van egy ledsor kék vagy piros (kapcsolóval állítható) amely a VRM terhelését jelzi. Na meg persze dual bios.

Hirdetés

Szétszedve még nem volt... Ami bizony azt jelenti hogy betonkemény a paszta és biztosan kevesebbet teljesít mint a gyári értéke.

A paszta ahogy gondoltam gyári kemény volt, azt cseréltem egyből MX4-re. A belső plate-en lévő padok sérültek ezeket cserélnem kell mivel a VRM teljes teljesítményére szükségem lesz hosszú távon. Most kezdetnek ennyi megfelel.

Teszthez nem egy mai űberbrutál ryzen vagy i9 lesz, nem lenne igazán helyes és egy olyan gépben akartam tesztelni aminek már lelke van. (nem, a ryzeneknek nincs lelkük, sem a 10 gen utáni inteleknek...sorry határt kell húzni valahol ;] )
Ezért a gép egy első generációs Intel i szériához köthető Xeon alapú lesz 2010/2011-ből, Core2-esek utódja lényegében. Bár eltelt azóta 12 év mégis csak az akkori csúcsgépről van szó.

Szóval a specifikációk
Asus P6T SE (moddolt biossal)
Intel Xeon X5690 (ez gyakorlatilag egy i7 990x de zárt szorzóval)
Thermalright extreme ultra 120 + Arctic P12 Max ventivel (korabeli hűtő, venti az teljesen új)
Intenso 256gb-os Sata SSD, nincs nagy jelentősége, bár a rendszer tudna bios moddal nvme-ről is bootolni.
3x8Gb DDR3 1600 kínai hiksemi, 3eft/db újonan 2024-es gyártásúak, nem volt értelme használtan vennem amúgy sem szándékoztam húzni így a kínai is jó ilyen célra.
Elég nagy bukó hogy ez csak pcie1.0-át támogat és így a Rebar támogatásról le kell mondanom, azaz nagy nehézségek árán rá lehetne hackelni de ezzel most nem foglalkoztam.
Tápegység FSP 500w-os.
Gépház ezer éves SP csak hogy ne az asztalon legyen az egész.

Bios moddolás előtt 150w volt a TDP limit, majd a vega64 biosával 220w. Erre még rájön a driverben engedélyezhető +50% azaz 330w-ig nyújtózhatunk. Itt érdemes megemlíteni hogy a gyári 150w-ot emeltem fel több mint duplájára, mégsem okoz gondot hiszen említettem hogy túl van tervezve a kártya. Persze lehetne hardveres moddal még többet kihozni belőle de maradok az ésszerűség határain belül.



Ugyanakkor egy teszt erejéig kimaxoltam a VRM-et hogy bírja-e a strapát:
Beállítottam 1200mv-ot 1700mhz órajellel, a limitet feltoltam és ahogy számítottam 330w körül hozott.

De ezzel volt egy kicsi gond.


Az egy dolog hogy 330w a TDP limit de ennél többet kér a kártya, valószínűleg szép nagy tüskéket okoz a tápnak így aztán 630-680w-ot vett fel a gép. Említettem már a hogy a táp 500w-os? Bizony, ahogy elérte a 690w feletti értéket le is kapcsolt. Ha kiszámolom hogy 500w +10% ráhagyás legalább van normális tápokon és beszorzom a hatásfokkal akkor meg is kapom az ~690w értéket. Legalább tudom hogy a táp nem gagyi. Viszont ez nem ésszerű. Kicsit visszavéve a feszből (1100mv) a teszteken 630w jött ki amiket a táp is elvisel. Nyilván nem ez lesz a cél, viszont arra jó volt hogy a VRM-et kipróbáljam a kártyán. Nem ilyen beállításon fog üzemelni.
Tanulság: túfeszelt vega56/64-hez max tdpvel bizony kevés az 500w-os táp.

Na akkor legyen egy ésszerű beállítás, azaz alulfesz. GPU 1600@950 és HBM 1000mhz-en gyári feszükön. Venti profilon dolgozni kell még.

Ez egy húzott GTX1080 szint. Ha modernebbhez nézzük akkor kb Rtx2060, RX5700, Rx6600 vonalhoz van közel.

Szoftverből ügyeltem rá hogy friss legyen a rendszer, azaz Win11 24h2 került rá de nem uefi módban. Driverből RadeonID (korábban nimez néven) került a kártyához. Kikapcsoltam a meltdown és spectre patcheket, szükség lesz minden extra teljesítményre.
Érdemes megemlíteni hogy a CPU nem támogat AVX utasítást így az a helyzet állhat elő hogy egyes játékokat patchelni kell hogy egyáltalán elinduljanak. Nyilván mai viszonylatban nem ajánalán ezt a rendszert ilyen formában mint játékgép de ez egy fun teszt is egyben, megengedhető ilyen alkatrészek használata.

Összegezve jó és rossz:

32eft-ot megért hiszen ilyen áron csak gyengébb kártyák vannak (alkudni kell!)
Gyárilag (persze hűtést rendbetéve) GTX1070 szint, alulfeszelve beállítva GTX1080+-ast éri el.
minőségi összerakott kártya
RX580-asnál újabb architektúra
8Gb Vram ebben a kategóriában elegendő, ráadásul egészen szép sávszélességgel.
Sok tartalék van benne amit igény esetén már csak szórakozásból is próbálgathatunk.

Negatívum és az sajnos érinti a többi használt régebbi kártyát is hogy bizony szét kell szedni, kitakarítani, újrapasztázni. Ezen kártya esetén különösen hiszen itt már 75 foknál csökken a teljesítmény.
Szükséges alulfeszelni, ez igaz az előd FuryX-re is.
Többet fog enni mint az nvidia hasonló teljesítményű korban passzoló kártyái.
Szoftverileg ajánlott moddolt (RadeonID) driver.

Még van hozzászólás! Tovább