Igen! Röviden ennyi.
Hosszabban:
Kell hozzá mókolni, procitól függően sokat-keveset és elég sok buktató van. Gondoltam belekóstolok a coffeetime buherálásba. Ez arról szól hogy 6.gen procikhoz szánt alaplapban működésre lehet bírni 7-8-9 gen cpu-ket. Bios modal és némely esetben fizikailag is lábmodokkal.
Korábban már próbáltam de nem jártam sikerrel, igaz brand gépekkel próbálkoztam ott kissé nehezebb a móka.
Vettem aprón egy olcsó H110-es lapot, ezek ilyen 10eft körül mennek. MSI h110m pro-d lett a választás, 9eft+posta volt. DDR4 ramjaim már voltak innen onnan, tápom meg akad valami régi FSP....tesztnek jó lesz. (később kiderült hogy ehhez kevés a 300w-os 20 éves tápegység) Hűtésnek is eléggé egyszerűt kapott.
Kiindulási pont i3-6100-as volt, nem rossz proci netezni el lehet vele. A maga korában játékokra is megfelelő volt, bár 2 mag már lassan kevés. Hozzáteszem ésszerűbb megvenni egy olcsó i5-öst ilyen lapba de én nem vagyok sem ésszerű sem egyszerű.
Na akkor készítsük fel a gépet a nagyobb procira. Elő a jó öreg T61-et és a bios írót.
Kézzel le lementettem a biost, ehhez CH341A írót használtam és a csipeszes megoldást. Erre azért van szükség hogy a komplett biost írjuk át, maga a szoftveres megoldások nem mindig tudják a teljes bios tartalmát lementeni hanem csak egy részét. Illetve amúgy is kell egy biztonsági mentés ha valami nem sikerül.
Katt rá és read...na jó nem ennyire egyszerű mivel kb 10 percet mozgattam össze vissza mire működött a dolog. Érdekesség hogy 64MB méretű a chip, maga a bios meg 8MB...gondolom ez volt raktáron.
Majd coffeetime progival kicsit mókoltam rajta.
Microkódból a legújabb procikét raktam csak bele, mivel az a szándék hogy a top procit rakom a lapba mert miért is ne?
Prociból több választásom is volt, nyilván hogy a nagyobbat választottam.
QTJ1 (i9-10980KH) 8C/16T unlocked
QTJ2 (i7-10750H) 6C/12T lockos max 43x all core szorzóra
Azt tudni kell hogy asztali verziókban ez már az LGA1200-as lenne. 0x906ED a cpuid kódja (de csak a mobil verziónak) így az már benne is van ebben a csoda lapban. (906EC pedig a coffee lake refresh bár nem lenne szükséges) Majd ha esetleg eladásra szánom a lapot akkor visszarakom az eredeti mentett biost.
Most itt lehetne azt mondani hogy de a chipset sem stimmel. Mesélek kicsit a múltról és arról hogy miért is nem érdekes maga a chipset. Régebben kínaiak LGA2011-re találták ki hogy bizony nem érdekes hogy milyen chipset dolgozik a cpu mellett mivel ugyan azon összeköttetés van a chipsettel a régi sandy bridge-en (2gen) és akár a broadwell-en (5gen). Ez miatt láttam elég sok sandy/ivy processzort fogadó alaplapot a későbbi B85 haswellre szánd chipsettel. Az eredeti x79/x99 helyett minden félét pakolgattal vegyesen a lapokra. Annyi volt a közös hogy mind ugyan azt a QPI linket használta és onnantól kezdve mindegy volt a chipset.
Most ugyan ez történt azaz pl egy H110-es chipset is képes elviekbe kezelni az összes 6-7-8-9. Gen cpu-t. Nyilván Intelnek ezt semmilyen formában nem érdeke engedni, ezért mind szoftveresen és kissé hardveresen is belenyúlt hogy ezek a generációk ne legyenek teljesen kompatibilisek alaplap szempontjából.
A xeon esetén pedig intel egyértelműen letiltotta az asztali használatot, azaz maga a management engine nem engedi elindulni a gépet, erre természetesen az a megoldás hogy bios szinten tiltva legyen az ME. Ennek mellékhatása lehet az hogy a TPM sem fog működni azaz vele együtt a Win11 kompatibilitás is kilőve (legalábbis a TPM CPU integrált része).
A 10. gen 1151-be kissé dzsóker mivel nem a sima asztali 10.gen reszelték bele a kínaiak hanem egy korai forrasztott mobil (BGA1440) verziót alakítottak át asztali foglalatra. Valószínűleg az asztali 10gen már sokkal több módosítást kívánt volna meg.
Jelen esetben "dobozos" verziót kaptam amelynek több tartozéka is volt. Alátétek és csavarhúzó mivel ez a proci magasabb mint az átlagos. Ennek oka az hogy a mobil proci PCB-je ül rá az LGA interposer PCB-jére.
Hogy ne mozduljon el a hátlapon lévő tartó egyszerre csak a foglalat egyik felére raktam rá az alátéteket.
Fontos hogy ne a procin lévő nyilat nézzük irányadónak behelyezéskor mivel az az ellentétes írányba mutat mint ahogy a foglalatba illeszkedik. Jelen esetben Balra néz egy asztalinál de a notebooknál jobbra.
Szóval az interposeren (alsó PCB) lévő nyíl az irányadó foglalatba helyezéskor!
A rögzítés is jóval nehezebb, a kar lenyomásakor a procit is le kellett nyomnom. Ha nem teszem akkor kiugrik a helyéről. Szóval szerelése több ügyességet kíván mint egy más asztali procinál.
Na akkor start:
Háát nem egészen jó, 2666 de csak egy ramot raktam bele kezdetnek és dualnak írja...
Abnormal az egész gép nem csak az ME, szerencsére továbbmegy de ezt minden indításkor ki fogja írni. Viszont nem engedhetem az ME működését mert ekkor a tuning sem fog menni csak Z chipsetes lapon.
Aztán persze raktam bele 2x8GB ramot és valós dualban ment 2133-on.
Nézzük meg ezt a 10980HK-t mert azért nem teljes a történet. Tehát az eredeti specifikáció:
https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/201838/intel-core-i910980hk-processor-16m-cache-up-to-5-30-ghz/specifications.html
És a kínai ES verzió:
Igazából az órajelek nem stimmelnek, de ES proci esetén ez teljesen szokványos azaz jóval alacsonyabb órajelen megy a processzor. Mivel unlocked ezért elvileg ez nem lenne akkora érvágás. Ugyanakkor ne felejtsük el hogy a gép amibe rakom az nem támogat semmilyen tuningot, igen ám de itt jön az a képbe hogy nem is kell támogatnia. Mivel ilyen procinál az intel ME az nem is működik így nem is tudja korlátozni a tuningot. Azaz szabadon állítható a szórzó, ram órajel, power limitek biosból teljesen unlimited szinten!
Itt megjegyezném azt hogy a proci alapesetben teljesen unlocked TDP-vel indul el. Ennek az a hatása hogy 4600mhz all core turbónál a gép egyszerűen lekapcsolt, ha beállítok egy mondjuk 95w-os limitet a turbó működik ugyan de csak 3900mhz-ig boostol és valamiért csak 55w-ig megy fel. Rengeteg beállítás van a biosban és az XTU-ban is szóval van mivel állítgatni. Nem csak egyféle TDP érték állítható.
Annyi biztos hogy a kis H110-es lap VRM-je nem ilyenre van felkészítve, nem is lehetne mert ahogy tudom maximum a 95w-os 6700K-t támogatja ez a mobil proci meg asztali lapban elszabadul minden téren.
Asztali megfelelője valahol az i7-10700 lehetne. (ugyanakkor létezik még egy HEDT i9 10980XE is de ennek semmi köze a mobil és asztali processzorokhoz)
Nem akarok elszállni vele, totál fölösleges százwattokra felhúzni. Aki esetleg valami izmos tuninglapba rakja az egy jó vizzel megtámogatva tuningolhatja is. Van még mit tweakelni.
Fontos megjegyezni még az alábbiakat:
Egyes kínai ES prociknál nem működik mindkét memóriacsatorna. Ennél működött de 2666-on nem ment, beállítottam 2133-ra amit biztosan kezel, elvileg tudna nagyobbat is de nem próbáltam.
Coffeetime-al kisérletezni kell, igen sok beállítása van és alaplap típusonként eltér melyiknél mit kell bekapcsolni.
Ahogy írtam a TDP nem limitált, ez miatt neten talált infók alapján képes kinyírni az alaplapot is ha rosszul van beállítva. Pontosan ez miatt nem kezdtem el a végtelenségig emelni a limiteket ugyanakkor foglalkozni fogok vele mi az ami még biztonságos.
Hűtésnél csak olyan hűtő rakható fel amely képes annyit engedi amennyi a proci plusz magassága, azaz a gyári pöckös nem biztos hogy be tud majd akadni rá, nálam rugós csavaros működött de nem mertem nagyon megúzni.
Brand gépeknél kicsi az esély a működésre, ennek oka az hogy ott a chipsetben engedélyezve van egy úgynevezett intel bios guard amely nem enged moddolt biost futtatni. Ugyan így a xeon prociknál is problémás lehet a brand gép mivel annál az intel ME-t is ki kell kapcsolni.
IGP nem minden esetben működik, nálam ment de netes infók alapján visszavesz ringbus órajelet ha aktív az IGP. Meg mondjuk sajnos nem egy erős IGP-t raktak ezekbe.
Ez nem egy rekorddöntögetős gép lesz hanem egy nagyon light játszós. Valamint egy érdekes projekt, nem az ésszerűségről szól. Normál esetben vettem volna bele egy párezer forintos i5-öst és az is megfelelt volna bár erős hiányérzettel zártam volna le a gépház tetejét. Annyi biztos hogy ehhez a procihoz kell egy erős Z170-es lap mivel ebben a H110-esben nem hozza az elvártakat.
Barkácsoló kedvűeknek ajánlom mert végülis fel lehet használni a 100/200-as lapokat úgy hogy akár 8 magos procit kezeljenek. Semmi nem veszélytelen és egyáltalán nem biztos hogy sikerül a bios moddolás.
A bejegyzést folyamatosan bővítem ahogy lesz rá időm. Tervben van hogy kap egy gépházat, egy normális tápot, videókártyát.
Köszönet Makika123-nak a lapért és a hűtőért!
Update!
Kapott egy másik tápot mivel a 300-as FSP esélyes hogy rossz, lekapcsolgatott vele. 450w-os cheftec lett de később valami hatékonyabbat szeretnék.
Biosban mindent auto-n hagyva lekapcsolgat, viszont 100A-re beállítva a limitet már működik a turbó rendesen.
Ekkor igen kellemes 28-29w az Idle fogyasztás és Cyberpunk alatt 80-90-ig megy fel, RX6300-as videókártyával.