Már igencsak szállingóztak az LGA tokozású processzorok, és a hozzájuk tartozó alaplapok, mikor sikerült hozzá jutnom, a már korosodó 875 chipkészletes Abit IC7 alaplaphoz.
Igyekeztem igen sokáig megmaradni a jó öreg AGP+DDR1 szabványú konfigomhoz, nem törődve azzal, hogy az AGP-s VGA kártyák egyre ritkábbak, és egyre drágábbak voltak. Jött is az Ati 9800pro után az X800GTO majd az X1950pro.
Elhatároztam, ha majd lecserélem az egész gépem, olyanra fogok váltani, ami ismét 3-4évet ki fog húzni, az által, hogy lehet fejleszteni, úgy ahogy az akkori PC-met.
Megjelent a core2 és majd’ egy időbe vele (Picit korábban) az Intel csúcslapkája, a 975X. Ekkor én még mindig a P4emmel töltöttem unalmas perceim. Teltek múltak az idők, de a 975X-nek csak nem akadt ellenfele, leváltója, legalábbis Intel fronton. Majd megjelent a csúcskategóriába az X38-as chipkészlet. Tudtam, most jött el az én időm, ha a 875ös lapom kihúzott vagy 4évet úgy hogy nem volt játék ami ne ment volna legalább közepes grafikai részletességben, és a 975X chipset is majdnem 2évet volt a csúcson, akkor az X38 is nagyon sokáig a király kategória marad. Gondoltam én...
Meg is vettem Tavaly októberben az X38-as Asus P5E alaplapom, és szép lassan fejlesztetem fel, ahogy anno azt a P4emmel is tettem. Büszkén, mellkasom-vertem, hogy csúcskategóriás alaplapom van!
Alig tellt el pár hónap, és az Intel bejelentette, hogy kiadja az X38-as alaplap feltupírozott változatát, az X48-at. Ilyen az én szerencsém, végre feljutok a felsőkategóriába, erre egyből jön a ráncfelvarrt változat. Nemrég elhatároztam, váltok X48-ra, hogy saját szememmel meggyőződhessek arról, hogy tényleg szükséges volt-e legalábbis számomra ez az újabb kiadás.
Tehát mivel volt X38-as lapom és most van egy X48-as alaplapom, úgy gondoltam, megosztom veletek is a tapasztalatom!
Először is pár szót írnék arról nagyvonalakban, hogy mik a különbségek:
Az X48-as északi híddal szerelt alaplap HIVATALOSAN IS támogatja az 1600Mhz-es FSB-vel rendelkező processzorokat, míg a kis tesó csak 1333Mhz-ig skálázódik. Bár egy bios frissítésnek köszönhetően az X38-asoknak sem akadály ugyanez. Továbbá a nagy testvér DDR2 memória fronton támogatja az 1200Mhz-es modulokat is. Ami az X38as lapkának ismét nem különösebb akadály
DDR3as memóriából pedig a frissebb chipkészlet „megeszi” az 1600-as modulokat is.
És most így hirtelen más újdonságot fel sem tudnék sorolni. Így első látásra a különbségek elég kevésnek tűnnek, de majd mindjárt kiderül, valós körülmények közt profitálunk-e még esetleg némi extra teljesítményből
Az X38-as alaplap személyében az Asus féle P5E lapot választottam, hisz ez még DDR2 memóriákat fogad, aminek az ára a béka feneke alatt van, cserébe szinte semmivel sem lassabb a DDR3-as társánál. Továbbá nekem fontos volt, hogy tudjon 2 videokártyát crossfire-be hajtani teljes sávszélességgel.
Maga az alaplap szép nagy fekete dobozban bújik meg, Az Asustól megszokottan a dobozon ló nagy betűkkel rá van írva hogy AI, illetve feltűntették hogy támogatja 45nanométeren készült processzorokat is az alaplap. Továbbá igyekeztek azt is feltűntetni, hogy ezen az alaplapon megtalálható az EPU, ami bekapcsolásával energiát spórolhat meg nekünk