Hirdetés

Asus F80L: Az olcsó üzleti notesz

Egyik ismerősöm kért meg, hogy szerezzek neki egy laptopot. Olyan kell neki, ami nem olyan durung nagy, nem hullik szét 1év után, tudjon dvd-t írni, és lehetőleg ne legyen nagyon drága, kb. 150-170ezerig, kellene.

Manapság nincs olyan laptop, amiben ne lenne dvd író, tehát ez a feltétel minden laptopnál adott! Viszont az EEE PC-k és társaik kiestek. A 12, 13colos kijelzővel szerelt gépek pedig elég húzós árral rendelkeznek, 200ezer Ft alatt nem igazán lehet találni, de még 14colos notik is igen drágák tudnak lenni, főleg ha nem Fujitsu Siemens, vagy Acer típusú gépek közül választanék.

Végül a kiszemelt áldozat Asus műhelyéből származó Asus F80L típusú gép lett
Ez a notesz 14,1’-os kijelzővel rendelkezik, 2év garanciával oprendszer nélkül, már 150ezer Ft-ért megvásárolható.

Ezért az összegért a következő hardverelemeket szerelték bele nekünk az Asus szerelői:

A Vas

Intel T2390 Dualcore Processzor 1, 86Ghz
Integrál X3100 Intel VGA
2GB DDR2 533Mhz RAM
250GB HDD
DVD Író
14,1’-os kijelző 1280X800-as felbontással
Wlan+Bluetooth, továbbá Webkamera, SD, MMC, és Memory Stick kártyaolvasó
2év Garancia

Számítógép papírdobozban

Egy újabb, kicsit az átlagostól eltérő tesztel, azaz inkább bemutatóval szeretnék nektek kedveskedni!
Sikerült szereznem, egy ipari számítógép alaplapot, ami inkább hasonlít valami régi hangkártyához, mint alaplaphoz. Azon gondolkodtam, hogy ezt vajon milyen házba lehetne beépíteni?! Mivel dysgrafia-s vagyok, azaz nem fejlődött ki rendesen a kézügyességem, sem az írásképem (Ezért vannak sokszor kemény hibák az írásaimban, annak ellenére, hogy Word-be szerkesztem az írásaim) ezért az egyedi kialakítású fából készült házat hanyagoltam, én túl béna vagyok megmunkálni, ha mással készíttetem, az meg plusz pénzbe kerül.
Valami könnyen megmunkálható dolgot kerestem, a papírt még én is ki tudom alakítani! Hozzá teszem ezt is egy barátom segítségével készítettem. Jött a nagy ötlet, hogy egy papírdoboz megfelelő lenne. Ez az egész akkor lesz a legfelingesebb, ha az egészet egy számítógépes alaplap dobozába építem be! Előkaptam egy kicsit kopott Abitos dobozt, hogy az lesz az új „számítógépházam”
Tudom-tudom, sok a bevezető rizsa! Ugorjunk, jöjjenek először a hardver elemek, hogy mit is fogok forras2 barátommal, és egyben fórumtársunkkal összetákolni:

"Bacsis féle" Processzor teszt

Üdv kedves barátaim! Ismét készítettem nektek egy tesztet!

Először is elnézést kérek a cím miatt, de sajnos nem tudtam semmi frappáns nevet kitalálni, illetve amit kitaláltam az pedig túl hosszú lett volna, de eredetileg ez lett volna a címe, hogy: Az egykori király, vs. Napjaink belépő színtű processzor tesztje.
Gondolkodtam, hogy ha ez nem, akkor milyen nevet adjak jelenlegi írásomnak. Úgy gondoltam, ha ezt a jelenlegi címet adom neki, ebből már nagyon sokan rájöttök, hogy tőlem megszokottan, nem egy szokványos tesztel, kedveskedek nektek! Természetesen, ha valakit zavar a cím, illetve nem megfelelőnek tartja, és ki tud találni egy másik frappáns, ide passzoló címet, természetesen átjavítom!

Na de kezdjünk is bele!

Arra voltam kíváncsi, hogy a régi, legerősebb Socket478as Pentium4 processzor hogy viszonyul, a jelenleg kapható leglassabb processzorhoz, ami elérhető a piacon, továbbá bevettem a tesztbe egy LGA775ös Pentium4 processzort is!
2 konfiguráció állt a rendelkezésemre, amik természetesen abszolúte eltérnek egymástól! Tehát nem a 2 komplett konfigurációt szeretném összemérni. Lehetőleg minél jobban igyekeztem csak a processzorok teljesítményére koncentrálni! Továbbá tisztába vagyok azzal is, hogy ezek a processzorok nem „egymás ellen” készültek!
És akkor nem fokoznám a kedélyeket, bemutatnám a 3 főszereplőnket, elsőként az egykori királyt vonultatnám fel!

Gyorsabb memória, gyorsabb gép?!

Sajnos nem olyan rég tönkre ment a fő gépemben az alaplap, egy Gigabyte X48 DQ6 típusú alaplap, amiről írtam is nektek nem olyan rég itt: X38 Vs. X48: Harc a csúcskategóriában
Teljesen be voltam fordulva, s közben azon gondolkodtam, hogy is fogom kibírni, míg ki nem cserélik nekem az alaplapom, ami akár egy hónap is lehet.
Úgy gondoltam, hogy összerakom fő gépnek a jó öreg Pentium4esem, amiről szintén írtam nektek, hogy viszonyul a mostani gépekhez teljesítménye. Itt találjátok: 4Ghz Vs. 4Ghz
Mikor összeállt a gép, szépen elkezdtem fínomhangolni a rendszert, szerettem volna az utolsó csepp tartalékot is kihozni belőle. 1-2óra múlva igen pörgős kis gépet varázsoltam belőle, lényegében úgy hogy csak a memóriák órajeleit, késleltetéseit állítgattam… Tényleg érezhetően gyorsabb lett a rendszer…
Ekkor elkezdtem gondolkodni, hogy mégis mennyit gyorsul a rendszerünk, csak ha a memóriák órajeleit, késleltetéseit állítgatjuk. Elővettem hát kedvenc tesztelő programjaim, és elkezdtem mérni, s kitaláltam, hogy az eredményeket miért is ne osszam meg veletek, úgy mint mindig!

X38 Vs. X48: Harc a csúcskategóriában

Már igencsak szállingóztak az LGA tokozású processzorok, és a hozzájuk tartozó alaplapok, mikor sikerült hozzá jutnom, a már korosodó 875 chipkészletes Abit IC7 alaplaphoz.
Igyekeztem igen sokáig megmaradni a jó öreg AGP+DDR1 szabványú konfigomhoz, nem törődve azzal, hogy az AGP-s VGA kártyák egyre ritkábbak, és egyre drágábbak voltak. Jött is az Ati 9800pro után az X800GTO majd az X1950pro.
Elhatároztam, ha majd lecserélem az egész gépem, olyanra fogok váltani, ami ismét 3-4évet ki fog húzni, az által, hogy lehet fejleszteni, úgy ahogy az akkori PC-met.
Megjelent a core2 és majd’ egy időbe vele (Picit korábban) az Intel csúcslapkája, a 975X. Ekkor én még mindig a P4emmel töltöttem unalmas perceim. Teltek múltak az idők, de a 975X-nek csak nem akadt ellenfele, leváltója, legalábbis Intel fronton. Majd megjelent a csúcskategóriába az X38-as chipkészlet. Tudtam, most jött el az én időm, ha a 875ös lapom kihúzott vagy 4évet úgy hogy nem volt játék ami ne ment volna legalább közepes grafikai részletességben, és a 975X chipset is majdnem 2évet volt a csúcson, akkor az X38 is nagyon sokáig a király kategória marad. Gondoltam én...
Meg is vettem Tavaly októberben az X38-as Asus P5E alaplapom, és szép lassan fejlesztetem fel, ahogy anno azt a P4emmel is tettem. Büszkén, mellkasom-vertem, hogy csúcskategóriás alaplapom van!
Alig tellt el pár hónap, és az Intel bejelentette, hogy kiadja az X38-as alaplap feltupírozott változatát, az X48-at. Ilyen az én szerencsém, végre feljutok a felsőkategóriába, erre egyből jön a ráncfelvarrt változat. Nemrég elhatároztam, váltok X48-ra, hogy saját szememmel meggyőződhessek arról, hogy tényleg szükséges volt-e legalábbis számomra ez az újabb kiadás.
Tehát mivel volt X38-as lapom és most van egy X48-as alaplapom, úgy gondoltam, megosztom veletek is a tapasztalatom!
Először is pár szót írnék arról nagyvonalakban, hogy mik a különbségek:
Az X48-as északi híddal szerelt alaplap HIVATALOSAN IS támogatja az 1600Mhz-es FSB-vel rendelkező processzorokat, míg a kis tesó csak 1333Mhz-ig skálázódik. Bár egy bios frissítésnek köszönhetően az X38-asoknak sem akadály ugyanez. Továbbá a nagy testvér DDR2 memória fronton támogatja az 1200Mhz-es modulokat is. Ami az X38as lapkának ismét nem különösebb akadály
DDR3as memóriából pedig a frissebb chipkészlet „megeszi” az 1600-as modulokat is.
És most így hirtelen más újdonságot fel sem tudnék sorolni. Így első látásra a különbségek elég kevésnek tűnnek, de majd mindjárt kiderül, valós körülmények közt profitálunk-e még esetleg némi extra teljesítményből
Az X38-as alaplap személyében az Asus féle P5E lapot választottam, hisz ez még DDR2 memóriákat fogad, aminek az ára a béka feneke alatt van, cserébe szinte semmivel sem lassabb a DDR3-as társánál. Továbbá nekem fontos volt, hogy tudjon 2 videokártyát crossfire-be hajtani teljes sávszélességgel.
Maga az alaplap szép nagy fekete dobozban bújik meg, Az Asustól megszokottan a dobozon ló nagy betűkkel rá van írva hogy AI, illetve feltűntették hogy támogatja 45nanométeren készült processzorokat is az alaplap. Továbbá igyekeztek azt is feltűntetni, hogy ezen az alaplapon megtalálható az EPU, ami bekapcsolásával energiát spórolhat meg nekünk

Crysis P3-ason? IGGEN!!!

Crysis… Ez az a játék, amelyet (Szinte) Mindenki ismer. Ezt a játékot lehet nagyon szeretni, és nagyon utálni. Szinte mindenki azt mondja, úgy tartja, hogy ez a játék inkább csak egy bemutató, hogy a crytek ilyent is tud, mert egyáltalán nincs optimalizálva, és hogy a megjelenése után 1évvel a csúcs számítógépeket is simán 2 vállra fekteti.
Szeretném elmondani, hogy én hogy látom, annak ellenére, hogy tisztába vagyok, ezért könnyen lehet, hogy megköveztek!
Én úgy gondolom, hogy nem olyan vészes az optimalizálatlanság, hisz egy mai alsókategóriás géppel is el lehet vele játszani, nem csak úgy, hogy diavetítés az egész. Persze nem kell annyira felrakni a részletességet. Ja, hogy a grafikát feljebb csavarva a 100ezer Ft-os VGA kártyánk is épp hogy élvezhetően futtatja? Na de cserébe milyen látvány világot rajzol elénk?!
Szóval, lehet, hogy némi plusz munkával kisebb gépen is jobban lehetne futtatni magasabb részletesség mellet, de ilyen szintű grafikához, részletességhez egyáltalán nem csoda, hogy ilyen brutális gép kell neki.
Ebben az írásomban azt szeretném bemutatni, hogy bizony, egy kis teljesítményű számítógépen is tökéletesen lehet ezzel a gyönyörű grafikájú játékkal játszani!
Pár szó a gépről:
Ms 9105 Dual Socket370 foglalatú alaplap
P3 Tualatin 1400Mhz processzor (Külön, és Dual módban)
1, 2Gb 200MHZ ECC DDR Memória
3X18GB SCSI HDD 10k RPM
Ati Radeon HD2600PRO 512MB AGP VGA
Windows XP

Ég veled Abit

Mostanra már nagyon sokan tudjátok, olvastatok róla, hogy az Abit befejezi az alaplap gyártását. Nagyon sokunknak ez igen rossz hír, hisz az Abit igen jó, tuningra született alaplapokat kínált, többnyire megfizethető áron. Hát ennek sajnos vége…
Úgy gondoltam, hogy írok egy olyan cikket, ahol kiemelek pár igen sikeres lapot a gyártótól, és egy kicsit kielemzem őket.
Az első alaplap, amit kiemelnék, az Abit BH6.

Nincs olyan ember, aki számítástechnikával foglalkozik, hogy ne ismerné ezt az alaplapot!
Ez az alaplap az intel 440BX chipsetére alapozott, ami már önmagában siker volt, de az Abit megfűszerezte ezt a „CPU SOFT MENU II”-vel. Ennek köszönhetően biosból állítgathatjuk a processzor FSB-jét, és a feszültségét is, ami akkortájt még egyáltalán nem volt jellemző, mindent az alaplapon jumperrel kellett állítani. Az alaplap eredetileg körülbelül 500MHz-es órajelű Pentium3as processzorokat kezelt volna maximum, de bios frissítéssel el lehetett menni 1100MHz-ig, sőt ha, rendelkezünk slot1-tualatin átalakítóval, akkor akár egy 1400MHz-es Tualatin processzort is belerakhatunk az alaplapba.
Az alaplap 2X-es AGP-vel van megáldva, továbbá a 3db memória foglalata összesen 768mb SD ramot tud lekezelni.

Compaq Contura: Egy Nosztalgia laptop

Nem is olyan rég írtam egy tesztet, ahol a Pentium4 és az AMD Barton volt a főszereplő
Igaz nem a legfrissebb technológiájú processzorok, De bizony még nagyon sok számítógépbe ahhoz hasonló, vagy még régebbi hardver lapul.
A lényeg, hogy az írás topicjába nagyon sok kedves hozzászóló elkezdett nosztalgiázni. Amin megmondom őszintén jókat derültem, épp a fentiek miatt, hisz nem egy hű de régi dologról volt szó, hiába rohan az informatika, úgy hogy szinte követhetetlen, de akkor is „csak” egy 5éves hardverről volt szó
Épp ez a „nosztalgiázás” adta az ötletet, hogy készítek egy tesztet, ahol TÉNYLEG lehet nosztalgiázni, tehát szeretnék bemutatni egy 15éves!!! Notebokot.
Eme tesztemben, tehát egy Compaq Contura Aero notebook lesz a főszereplő, ami az én egyik féltve őrzött kincsem, halkan megjegyezném, azért mert egyrészt szeretem a régiségeket, másrészt ez a gép teljesen vadonatúj állapotban van. Még a gyári hord táskája is megvan, továbbá teljesen karcmentes :-D