Hirdetés

MSI tuningverseny: avagy bacsis hogy csinálja

Sok új tuning bemutatóm a bacsis-tuning.hu oldalamon is megtalálható

Már nagyon fiatal korom óta erősen foglalkoztat a számítógép. 4évesen már egy jó öreg TVC computeren próbáltam a betűkkel ismerkedni, illetve a jó öreg klasszisokkal, gombócfaló, invaders nevű játékokkal játszani több-kevesebb sikerrel. Az egész Pc-s bizéria valamikor a 90es évek közepén kezdődött, mikor megláttam a terep2 nevű játékot, és azonnal egy PC-t akartam!
Egyre jobban elmélyedtem a pc-s iparban, s egyre többször nyúltam bele gépembe, eleinte nagyon sokszor el is rontottam a gépem.
Hogy kiküszöböljem tudatlanságom, igyekeztem a témában utána olvasni a dolgoknak. Minden hónapban megvettem egy vagy két pc-s magazint, majd mikor jött az internet hozzám is, a prohardver is sokat segített művelődni, ennek köszönhetően a 386os őscsodáktól napjainkig úgy érzem, nagyon is benne vagyok a hardver témában.
Iskola után a munkám is így választottam meg, az IBM-be mentem el hibakereső technikusnak dolgozni, aminek köszönhetem, hogy nem csak desktop gépekhez, de szerver gépekhez is értek. Elmondhatom magamról, hogy én már átéltem, milyen egy 8magos gépen 48gb!!! memória társaságában dolgozni.
Kis korom óta érdekelt a tuning is, s mivel elég fital korom óta naprakész vagyok a hardverek terén, és mivel jó pár hobbi gépem is van már összerakva, tudom hogy egy 0,35 0,25 0,18 0,09 vagy egy 0,065 esetleg egy 0,045 mikrométeres technológiától mit is lehet elvárni! Nem nagyon volt olyan típusú cpu amit ne vettem volna "kezelésbe"
legyen az desktop, laptop vagy szerver gép, egy kicsit mindig megbolygattam az órajeleket!
pl egy 2X1266os tualatin szervert 2X1480ra húztam, amit természetesen le is teszteltem:
[link]
vagy egy dell d630as laptop vga kártyáját húztam 65%al, amit szintén leteszteltem:
[link]

Dell latitude D630: egy kicsit máskép

Bizonyára sokan olvastátok a nem rég megjelent Dell D630 laptop tesztjét, úgy gondoltam, hogy én is letesztelem eme remek laptopot, de egy kicsit másképp, többek közt azért is döntöttem úgy, mert az én példányomban nem integrált vga van, hanem egy belépőszíntű quadro vga, egész pontosan egy Nvidia Quadro 135M kártyával büszkélkedhet, Ez a Videokártya egy Geforce8400GS grafikus magra alapoz.

A gép belseje a következő röviden:
T7500 Core2 cpu 2,2ghz, 1,5gb 667mhz memória 80gb SATA hdd 14,1 kijelző 1280X800as felbontással touchpad, trackpoint egér CD-RW DVD-ROM kombó, WIFI Magnézium ötvözet házba rakva mindez

Mikor megvettem ezt a gépet, nagyon izgatott voltam, hogy mennyivel lesz jobb a korábbi Dell D600asomnál illetve D610esemnél, a két korábbi laptopom tesztjét itt olvashatjátok: [link]

Amint elhoztam ezt a jószágot, az volt az első lépés, hogy már raktam is fel rá a 3dmark03-at illetve a crysis-t elvégre mégis csak egy directx10es vga kártyáról van szó, persze ha nem is magas részletességgel, de egy alacsony vagy közepes felbontás mellett reméltem hogy el fogja vinni a gép az aktuális, új játékokat is.

HPC-k királya: HP Jornada720

Engedjétek meg, hogy eddigi tesztjeim, összehasonlításaim után, most egy kicsit elfogult bemutatóval kedveskedjek nektek!

Mikor írtam a szerveres tesztem, akkor jött az ötlet, hogy bemutatok nektek egy tényleg legendás készüléket, egy HP jornada720 HPC-t (Handheld PC)
Figyelem a teszt itt-ott elfogult lehet, de akinek van egy ilyen masinája, tudja, hogy nagyon hamar bele lehet szerelmesedni ebbe a csodálatos gépbe, hisz már nem fiatal, de máig fel veszi a legújabb PDA-kal a versenyt némi kompromisszumkötéssel.
Eme készülék a HPC-k utolsó darabjait idézi. Kb. 8évvel, ezelőtt gyártották az utolsó ilyen készülékeket, s utána végleg a sűlyesztőbe került ez a fajta kivitelezés.
Lényegében egy PPC (pocket PC Mai PDA-k) és a HPC között az a különbség, hogy a HPC-knek van QWERTY billentyűzete, ezáltal szélesebb a kijelzőjük, és nagyobbak is PPC-s társaiknál. Személy szerint én nagyon sajnálom, hogy nem fejlesztették őket tovább, mert nekem nagyon bejött ez a feling. De nézzük is miért: Első pillantásra is látszik hogy nagyobb, mint PPC-s társai, ami jó hatással van a kijelzőjére is, elég szép nagy, 6, 5’-os képernyője 640X240es felbontást tud természetesen érintés érzékeny, de ne rohanjunk ennyire előre. Ott jártunk, hogy látszik rajta hogy nagy, és ezt érezni is lehet kézbe véve, hisz egy picit több mint fél kiló, persze ebbe a fél kilóba bizony nagyon sok tudás került…

Szerverteszt: 1cpu vs 2cpu

Most egy szerver teszttel, szeretnék nektek kedveskedni, arra voltam kíváncsi, hogy ha nem speciális alkalmazásokat használunk, amik 2 cpu-ra vannak fejlesztve, mennyire számít, ha 1 cpu helyett fizikailag 2 cpu dolgozik.
Előtte még had linkeljek be egy fanatikus laptopos képet:

Nagyban:
[link]
Ahogy írtam előző tesztemben, én a lapopom is illetve minden gépem játékra használom első sorban, így a szerverem is be fogom elég gyakran játszani, tehát leginkább játékokkal fogom tesztelni a 2 processzor erejét. Manapság elég sok játékot írnak 2 magra, amik nagyon is meghálálják a 2cpu vagy a 2mag erejét, na de a pár éves játékok még álmodozni sem mertek 2 cpu-ról, hisz még nem voltak 2magos processzorok, kíváncsi voltam hogy azért számít-e esetleg régebbi játékoknál is, hogy dupla központi egység dolgozik.
A következő konfigurációval teszteltem:
MSI MS9105 Workstation alaplap
2Db. 1266Mhz-es P3 tualatin 1400Mhz-re húzva
1, 2gb 266Mhz-es DDR ram 297mhz-re húzva
Nvidia Quadro fx1100 128mb ddr videokártya
3db 18gb-os 10k rpm hdd
Windows XP sp2 Operációs rendszer
A gépecske bele:

Dell D600 vs. D610 notebook

Előző K6, K7 processzor tesztjeim után, engedjétek meg, hogy most 2 notebook-ot mutassak be nektek, egy Dell D600-ast illetve egy D610-est, azaz, hogy mennyi különbség van 1generáció közt.
Előtte még had linkeljem be utolsó tesztem, mert sajnos kevés ideig volt fent a címlapon, és igy kevesen tudtátok elolvasni, tehát aki kihagyta volna az itt találja az AMD K7-es cpu tesztet:[link]

Akkor most jöhet a lényeg!

Bevezetésként annyit, hogy 22éves fejemmel a 12.!!! laptopom nyúzom, azaz egy Dell D610-est. Első notim 15éves koromban vettem. Hozzá teszem a szüleim nem bankárok, nincsenek üzletláncaik sem, így az összes gépem a nagy nehezen összekuporgatott kajapénzemből vettem, így vettem meg első laptopom 15évesen, egy 386os mono kijelzős masinát 28ezer jó magyar forintért, hozzá teszem, már 7évvel ezelőtt is sz*rt sem ért, de a suliba lehetett vele menőzni a csajok előtt, szünetekbe mindig toltuk a simcity-t, a dave2-t meg a stunts-ot, Emlékszem milyen nagy feelingje volt a gépnek, mikor floppy-ról bootolt a masina, és akksiról üzemelt, a kijelző állandóan villogott, mikor az fdd dolgozott, elszivta a kijelzőtől az áramot :-)))
Pár hónap múlva eladtam és vettem egy szines kijelzős 486ost, melyen már Win95 volt, na annak még a nagy, gonosz 4-esek, 5-esek is a csodájára jártak, mert akkor még nem volt minden taknyosnak notija a suliba...
Mindenki az én laptopomon akart doom-ozni...
Pár hónap múlva azt is eladtam, és vettem egy p1es notit és így szép lassan fel küzdöttem magam a p3as szintig ami bő 3évembe került, hisz kajapénzből nem egyszerű össze szedni jó pár tizezret egy másik laptopra...
Majd elkezdtem dolgozni és az első fizetésemből meg a régi p3as laptopom árából vettem egy máig elég komolynak számitó laptopot, egy Dell D600-ast.
Hozzá teszem minden laptopomat első sorban játékra használtam! és én igenis abban a hitben vagyok hogy a laptopok alkalmasak játékra, még a lowend kategória is csak 4-5éves játékokkal kell próbálkozni... 486oson ment a doom, p1esen a duke3d, illetve a quake, p2-n már a quake2, illetve a quake3, p3on pl. nfs porsche age of kings stbstb...
Mivel a D600-asban viszonylag komolyabb vga kártya van egy 32mb-os Radeon9000, így tudtam az a laptop nem csak pár hónapos kaland lesz életemben.
Majd 2évet lehúzott nálam, hisz már komolyabb játékok is mennek rajta, pl far cry, nfs most wanted, nfs carbon, settlers2 10. évfórduló, gta san andreas, colin mcrae5, half life2 és még sorolhatnám, persze szinte minden játék low beállitásokkal ment, de legalább nem akadtak... ugye mennyi mindenre elég egy 32mbos vga kártya???
2év után úgy gondoltam ismét váltok, ha nem is nagyot, de jött a D610
Huhh a "rövid" bevezető illetve nosztalgia után csapjunk a lényegbe azaz touchpad-ra és már jöhetnek is az eredmények!
Ahogy irtam 1generációnyi különbség van a Dell D610 javára, igy már az elején kijelenthetjük hogy ő lesz a győztes, a kérdés az hogy mennyivel? érdemes volt váltanom?

AMD K7, a harc folytatódik

Előző tesztjeimben alaposan kiveséztem illetve bemutattam az AMD K6os különböző cpu-it, hogy mire voltak képesek, illetve az intel társaik. amiket most mégegyszer belinkelek, hátha valaki még mindig nem olvasta volna őket, itt most megteheti:[link]
illetve itt olvashatja:[link]

Úgy gondoltam, hogy most bemutatom a következő generációját az AMD-nek illetve az Intelnek, hisz a K7es széria teljesen új alapokat kapott, s megpróbálta felvenni a versenyt riválisával a felsőmezőnyben is, hogy mennyire sikeresen, az nemsokára kiderül...
Sajnos ez a teszt nagyon elszomorított, na nem azért mert nem várt eredményeket kaptam, hanem mint kiderült, az AMD-s alaplapom megsérült, hogy mikor, azt nem tudom, sokat szenvedtem hogy elinduljon a konfig, de csak "sípolta" a VGA kártyát, s megpillantottam, hogy egy láb el van benne görbülve, amit sikeresen visszaegynesítettem, de úgy látszik hiába, mert az operációs rendszer nem érzékel 3d támogatást egy vga kártyámon sem, pedig egy igazi gyöngyszem, egy asus v8200 deluxe (geforce3) került volna az alaplapba, szerencsére egy 4mb-os asus v3000-el viszont elboldogult,így a játékokat és a 3dmarkokat ezzel a kártyával kellett mérnem természetesen teljesen levett, minimum grafikán...

AMD K6, az INTEL visszacsap

Egy héttel ezelőtt írtam egy megemlékezést a K6-os cpu-król, mely itt olvasható:
[link]

Megpróbáltam, lehetőleg minnél alaposabban bemutatni őket, hogy mit is tudnak.
Több hozzászólás közt olvastam, hogy szívesen olvasnátok egy olyan tesztet, ahol az Intel cpu-k is beszállnak a "ringbe" így hát újra teszteltem a K6-osokat új tesztekkel, játékkal kibővítve, és ugyenezt tettem intel társaikkal, illetve bevettem a tesztbe egy Via Cyrix III-as cpu-t is, hogy kerek legyen a teszt :-)

Úgy kb 14éves voltam, mikor komolyabban elkezdtem foglalkozni a számítógépes hardver elemekkel, s akkor egy nagyon jó ismerősöm elmondott egy viccet, így szól:
3 processzortól, az intel-től az amd-től és a cyrix-tól megkérdezték egyenként, hogy 2X2 mennyi, először az intelt kérdezték, ami így válaszolt: ha megvizsgáljuk az időjárási tényezőket, megvizsgáljuk az évszakokat akkor talán kijelenthetjük, hogy 2X2=4.
Majd az AMD-t vonták kérdőre, ami pedig így felelt: ha megvizsgáljuk a nap felkelte időpontját és lenyugtát, és ha megifgyeljük a holdfelkeltét illetve annak lenyugtát, akkor kijelenthetjük, hogy 2X2=4 Végül a Cyrix-ot kérdezték ami egyből válaszolt is hogy az eredmény 5. A cyrix kejelentése után, szóltak, hogy na de az eredmény téves, mire a cyrix így válaszolt: nem baj de legalább gyors voltam :-)))))
Hát most kiderül, hogy 10évvel ezelött, mikor 3 processzor gyártó fáradozott azért hogy minél gyorsabb processzort kapjunk, melyik is tudta ezt a kritériumot leginkább biztosítani.

AMD K6 avagy hogy is volt 10 éve?!

Úgy gondoltam, még mielőtt végleg a sűlyesztőbe kerülnek ezek a processzorok, írok még elötte róluk egy megemlékezés szerűt, hogy is teljesitettek ezek a CPU-k.

3db K6-os cpu-t szeretnék bemutatni mindegyik egy kicsit más.

Lássuk hát a versenyzőket:
AMD K6-2 550Mhz
AMD K6-III 450Mhz
AMD K6-2+ 500Mhz

Nézzük, hogy mik a különbségek:

A K6-2 szériából az 550MHz már az egyik legmagasabb órajelnek számított, 0,25mikron-os technológiával készült, volt benne MMX és 3DNow! utasitáskészlet

A K6-III szériából is igen magasnak számított már a 450MHz, igaz ezek órajelben némileg lassabbak voltak K6-2es testvéreiknél, de már volt bennük másodlagos cache méghozzá 256Kbyte, ezek is ugyanúgy 0,25mikron-al készültek, s tudták az MMX-et illetve szintén a 3DNow!-ot.
Vajon 256kbyte cache elég lessz ahhoz hogy behozza, netalántán le is előzze 50 illetve 100MHz-el magasabb testvéreit?