Most egy olyan teszttel szeretnék nektek kedveskedni, amiben egy nem mindennapi processzor, illetve platform lesz a főszereplő!
A 90-es évek közepén, mikor már hódítottak (leginkább külföldön) a Pentium processzorok a számítógépekben, megjelent a Pentium PRO processzorcsalád, még bőven a Pentium II piacra kerülése előtt. Erről a processzorról sokan még nem is hallottak, ez persze közrejátszik a korával is, épp ezért szeretném az Intel eme gyermekét egy picit ismertetni nektek, egy teszt formájában.
Ezt a processzort kifejezetten szerverekbe szánták, talán ez a másik oka, hogy elég ismeretlen maradt. 1995-ben mutatták be 150MHz-es kezdeti órajellel, és az első példányok 0,50 mikronos, azaz 500 nanométeres technológiával készültek, későbbiekben a csíkszélességet csökkentették 0,35 mikronra, míg az órajelet növelték 200MHz-re. A processzor tokjában 2 chip van, az egyik maga a processzor magja, a másik pedig az integrált L2 gyorsítótár. Ez azért fontos, mert ez volt az első olyan processzor, aminek a gyorsítótára a processzoron belül volt, így a processzor órajelével azonos frekvencián ketyeg, ezáltal lényegesen gyorsabban fért hozzá a benne lévő adatokhoz a processzor, mintha az alaplapon lett volna elhelyezve az.
A proci 5,5 millió tranzisztort tartalmaz, és további 15,5 millió tranzisztorból épül fel a gyorsítótára, illetve vannak olyan példányok, amik gyorsítótára 31 millió tranzisztorból épül fel, természetesen ott dupla akkora a cache méret, egészen 512KB, míg az „átlag” Pentium PRO processzorok 256KB-al rendelkeznek. Készültek 1MB L2 cache-el rendelkező Pentium PRO processzorok is, de ezek akkoriban iszonyatos soknak számító tranzisztort emésztettek fel, ezáltal nagyon sok volt a selejt, és a működő példányokért irdatlan pénzösszeget kért el az Intel, több mint 2600 dollárt, ami még ma sem kis pénz, így azokból nagyon kevés készült, s még kevesebb maradt az utókornak, átlagembereknek tehát az a processzor csak legenda marad(t).
Fontos megjegyeznem, hogy a Pentium PRO processzor szuperskalár, ennek következtében egy órajel ciklus alatt több utasítást tud kezelni