Sziasztok!
Egy elfuserált hűtési kísérlet hóval megoldásom tovább fejlsztettem, hogy is lehetne egy extrém hűtést megoldani, azért így fogalmazok, mert rájöttem, hóval sokra nem megyek. Az sem megoldás, hogy a processzort közvetlenül hűtöm a „hűtőanyaggal” tehát először arra rá kellett eszkábálni valamit.
Habo2 fórumtársunk jött a segítségemre, és közös munkával egy rézcsövet szorítottunk a processzor magjára, a rézcső aljára pedig egy magyar 5ft-os érmét forrasztottunk hozzá, tehát az érme érintkezik közvetlenül a processzorral, majd az adja át a meleget a rézcsőnek, a rézcsőről pedig a hűtőfolyadék veszi át a hőt. Most még nem szeretném megnevezni konkrétan, nem akarom lelőni a „feelingjét” a dolognak.
A Rézcsövet átfúrtuk 2oldalt, hogy a leszorító fémet át tudjuk vezetni rajta, és hogy rá tudjuk fogatni a processzorra, a lefogató fém egy Pentium Pro processzor hűtő lefogatója volt.
Vizuális típusok megnézhetik a képen, hogy is néz ki a dolog!
Hirdetés
Egy elfuserált hűtési kísérlet 2.rész
Öreg PC nem vén PC
Régi szép idők, mikor még a Prescott magos Pentium4-ek „harcoltak” a Barton magos AMD-k ellen. Mindenki feszített az ATI 9600XT-jével, vagy a Geforce FX5600-as VGA kártyájával, az 512MB Dinamikus RAM mellett.
Azóta sokat változott a világ a számítástechnikába. Megjelentek a PCI express-es kártyák, jöttek a DDR2-es memóriák, majd jöttek a korai 2magos processzorok kisebb-nagyobb sikerrel. Mára már DDR3 a menő az alaplapban, és tombol a core2 őrület, és az AMD Phenom mánia. Sőt lassan a Core i7, és a Phenom II lesz az igazi „királyság”
Eközben a szebb napokat megélt Pentium4 teljesen a süllyesztőbe, feledésbe került.
Persze még egy ideig, limitált szériájú AGP-s kártyák kaphatóak voltak, és még itt-ott most is találni belőlük, de lényegében teljesen kihaltak, úgy mint a régi DDR1 Memória szabvány.
A Játékok gépigénye is csak nőtt, és nőtt, lassan 2magos processzorral szerelt gépet is kiröhögik a játékok, hogy felejtős a dolog.
Én most még is úgy gondoltam, hogy a „csúcsra” felgyúrt Jó öreg Pentium4-es gépemmel már pedig játszani fogok, méghozzá a mai, modern játékokkal! A kérdés, hogy milyen sikerrel?!
Mikor a Siemens TUDOTT notit gyártani
Mostanában elég sokat lehet arról olvasni, hogy a Fujitsu Siemens laptopjai, hogy finoman szóljak, nem a legjobb minőségűek. Gyakran meghibásodnak, elég gyenge minőségű az összeszerelésük, recsegnek, ropognak használat közben, átlagosnál jobban kopnak, és még sorolhatnám.
Ez nem mindig volt így. Jó pár évvel ezelőtt, inkább a múlt évezredbe voltak nekik igen mutatós, masszív időtálló laptopjuk is, ráadásul fel voltak szerelve olyan dolgokkal is, amit sok, pár évvel későbbi, más gyártói sorról legurult laptopok még csak álmodni sem mertek bizonyos felszereltségekről.
Én most egy ilyen Siemens laptopot szeretnék bemutatni nektek.
Elsőnek leírom a technikai paramétereket, hogy tudjátok, mire is számíthattok a későbbiekben:
A VAS
Intel 486DX4 100Mhz-es Processzor
20MB Memória
810MB HDD
10,2’-os TFT Kijelző
512KB-os (0, 5MB) Videovezérlő
A gép felülről elég szolid, csak a Siemens Nixdorf márkajelzés található meg a fehér burkolaton, ami feltűnő, hogy a gép mérete elég pici, a mai subnoteszek méreteire hasonlít.
Egy elfuserált hűtési kísérlet hóval
Megmondom őszintén, még mindig nagyon rosszul esik, ha a tavalyi MSI tuningverseny értékelésére gondolok. Hiába értem el a %-os eredményben a 2. legjobb értéket, még a 2. fordulóra sem jutottam tovább, mondván nem folyékony nitrogénnel, illetve száraz jéggel hűtöttem a processzorom...
Akkor, egy jó nagydarab léghűtéssel 125%-ot értem el. Később tovább próbálgattam processzorom határát, és egy Zalman vízhűtést sikerült házilag rábarkácsolnom a processzorra, ami további 10%-os eredménnyel ajándékozott meg. Sikerült 135%-al túl húznom a processzort.
Már akkor motoszkált a fejemben, mi lenne, ha jéggel, vagy 0 fok alatti eszközzel hűteném a processzorom, sajnos a folyékony nitrogén, és a szárazjég nálam kihúzva, mert ilyeneket nem tudok beszerezni. Kitaláltam, hogy esetleg még hóval hűteném le a processzort. Ami sajnos a tesztemben bemutatott megoldás alapján nem sikerült. Viszont úgy éreztem, hogy fel kell tennem ezt a tesztet, hogy legalább jól megmosolyogtassalak titeket! (A képek gyenge minőségéért elnézést kérek, sötétbe készültek, és nem az én telefonommal)
A Terv a következő lett volna: Egy 2literes üveg száját ráragasztom ragasztóval a processzor mag köré, és leszigetelem, majd az üveg alját kivágom, és ott be tudom rakni a havat.
Sajnos már a legelején problémába ütközött a dolog, hisz az alaplapom a régi SLOT1-es processzorokat fogadja, így ha a processzort berakom az alaplapba, akkor az üveg vízszintesen fog állni, és minden kifolyik belőle.
Ezt úgy gondoltam, úgy lehetne kiküszöbölni, hogy az alaplapot fel állítom, ezáltal a processzor az ég felé fog nézni, és a rá ragasztott 2literes flakon is, így az üvegbe felülről folyamatosan tudom utántölteni a havat.
Nekiláttunk barátaimmal a dolognak, és körbe szilpolasztoztuk az üveg száját a processzor magja körül, valahogy így nézett ki a dolog:
Játék integrált grafikán
Új hónap, új teszt készül a számotokra!
Mostani tesztemben azt szeretném bemutatni, hogy az ATI/AMD integrált megoldása mennyire alkalmas a pár éves játékoktól kezdve, a legmodernebb játékokig futtatni őket. Azaz mit bír az AMD 780G chipsetbe integrált HD3200as VGA.
Igaz, hogy már minden nagyobb számítástechnikai oldal kivesézte ezt a témát, de én egy picit most is, az átlagtól eltérőbb tesztet szeretnék készíteni, ez abban nyilvánul meg, hogy az integrált videovezérlő órajelét egy „csöppet” feljebb „pöcköltem”, továbbá több régebbi, és újabb játékot vettem be a buliba.
Természetesen nem a kemény játékosoknak szánták ezt a megoldást, hanem a házi mozizás szerelmeseinek, de ismerve engem, én minden platformon, és minden megoldáson csak játszani szoktam, legalábbis egy próba erejéig mindenképp. Továbbá a tuning őrültek sem ezt a megoldást fogják előnyben részesíteni, de valamilyen szinten ez az alaplap is kínál tuning opciót.
Mivel csak a 3D megjelenítési sebességet vizsgálom, ezért a processzort végig alapon használtam, azaz 2600MHz-en, csak a GPU órajelét módosítottam 800Mhz-re 500-ról, illetve a dinamikus memória 800MHz-es órajelét emeltem 860MHz-re, ehhez a CPU FSB-jét kellett módosítanom 200MHz-ről 250MHz-re.
Ahhoz, hogy a processzor órajele ugyanúgy 2600MHz-en üzemeljen, a szorzót visszaosztottam 12X-esről 10, 5-szeresre.
Első látásra kicsit kemény ez a 60%-os túlhajtás a GPU-nak, de szerencsére nem kevés tuningpotenciál van a HD3200-asba, ezt az is bizonyítja, hogy semmi mást nem kellett állítanom, beállítottam a 800-as órajelet, és már ment is, tehát ezt bárki be tudja állítani, különösebb szaktudás nélkül is
Lényegében, ez a videokártya megegyezik a HD3450es VGA kártyával, csak ez ugye az északi hídba van integrálva.
Pár sorba bemutatnám eme főszereplőnk:
PC-k hajnala: 286-os laptop bemutató
Fiatal vagyok. 23 éves. De mégis Öreg, tapasztaltnak tartom magam informatika terén, hisz 13 éves korom óta foglalkozok komolyan a PC-s hardverekkel, s igaz hogy az első PC-m egy 486os volt, de hobbi szinten volt már dolgom 286, 386-os gépekkel is! Bő 10 év alatt igen érdekes dolgokat láttam, mik elütöttek az „átlag” hardver elemektől, de most nem olyan régen, egy olyant sikerült birtokomba szerezni, ami akár nálam tapasztaltabb rókáknak is érdekes lehet. Egy korai 286-os Hordozható, azaz inkább cipelhető számítógép. Engedjétek meg, hogy következő soraimba ezt, a sokat megélt csodát mutassam be nektek!
Ős laptophoz ős hordtáska is dukál, amibe könnyebben cipelhetjük ezt a muzeális eszközt. Semmi átlagtól eltérő, Egy nagy zseb és egy vállra akasztó található rajta, illetve a Zenith data systems márkajelzés olvasható le róla.
ATI kártyák magukban és Crossfire-ben
Erre is rábeszéltetek! Összehoztam nektek elsősorban egy Crossfire tesztet!
Most kiderítjük, hogy mégis, mennyire jó egy 2 ATI videokártyás rendszer kiépítése!
Csak, hogy ne legyen olyan egyhangú a teszt, ezért a videokártyákat külön-külön is leteszteltem (mert nem teljesen 2 egyforma kártyát kötöttem össze), sőt még egy generációval régebbi típust is bevettem a buliba, tehát így 4 különböző eredménnyel fogok nektek kedveskedni! Akinek nincs most sok ideje, az kérem ne is olvassa a tesztet tovább, mert naggggyon sok játékot vettem be a buliba!
Tovább nem szaporítom a szót, kezdjünk is bele.
Ahogy írtam korábban, 4 eredményt fogok feltüntetni, a tesztben szerepelni fog HD3870, HD4850, HD4870 kártya és a HD4850+HD4870-es kártya „összeköcöllézve”
Természetesen a tesztből nem maradhat ki a fogyasztásmérés sem, mert ahogy korábbi tesztemben már bemutattam, van egy fogyasztásmérős tápom, ugye milyen jól jön ilyenkor?
Főszereplők
Többet fogyasztanak napjaink PC-i?
Körülbelül 5 évvel ezelőtt cseréltem le 400Wattos Gold márkájú tápomat egy 420W-os LC-Power-re, hisz ez a táp egy fokkal jobb márkát képvisel, kinézete is nagyobb komolyságot sugallt. Továbbá fontosnak láttam, hogy legyen a tápon már SATA tápcsatlakozó is, és nem árt, ha 4nél több molex csatlakozó van rajta.
Egész idáig hűen szolgált eme főkomponens a számítógép házamban, legalább 5 alaplapot látott el árammal, és kb. ugyanennyi VGA kártyát is, de hajtottam már meg vele egyszerre 2db VGA kártyát is.
Sajnos az utóbbi időben érdekes módon ciripelő hangot adott ki magából, többnyire csak akkor, ha az egérrel scrolloztam egy weboldalon, illetve játékoknak szigorúan CSAK a főmenüje alatt. Természetesen ellenőriztem, hogy nem a ventilátor adta-e ki a hangot.
Úgy gondoltam a gépem biztonsága érdekében, hogy itt az idő új táp után nézni.
Így esett a választásom egy használt HIGH POWER márkájú 500Wattos tápegységre, amiről annyit sikerült megtudnom, hogy Chieftec belsővel rendelkezik, gondoltam akkor az már rossz nem lehet, ezt bizonyította az is, hogy jó sok csatlakozóval áldották meg, pl. 8pines processzor táp, 2db 6pines VGA etető táp, és jó sok molex és Sata tápcsati is van rajta.
3 azonos órajel, 3 különböző eredmény
…+1 Ráadás… (A cím folytatása)
Sokan nyúztatok, többször is, hogy meg kéne nézni, mit tud az intel első 2 magos processzorai a mostani core2-k ellen. Tessék! Hát most elkészítettem nektek!
3 processzort vettem, melyek mind 3GHz-en ketyegnek, egy 631 típus számú LGA foglalatos Pentium4-et, egy 925ös számú 2magos Pentium D-t és egy E8500 processzort, amit belőttem E8400as teljesítményre, a szorzót 0,5-el visszavéve. (Innentől kezdve E8400-ként fogom feltűntetni a CPU-t)
Sokat gondolkodtam, hogy beletegyem, de többetek kérésére beraktam viszonyításként, egy Pentium Dual Core E2160as processzort is a tesztbe. Tehát rá, mint viszonyítási alap, vagy mint kakukktojás, úgy tekintsünk!
Mindegyik processzort ugyanabba a gépbe raktam bele, még a memóriák is ugyanazon az órajelen mentek, 800MHz, tehát tényleg csak a processzorok teljesítménye számít a tesztekben, így nagyon pontos képet kaphatunk, hogy ezek a processzorok hogy viszonyulnak egymáshoz.
Leáldozott, csúcs VGA kártyák tesztje
Nagyon nagy ATI Rajongó vagyok videokártyák terén, de valahogy mindig is vonzódtam az Asus féle Nvidia kártyákhoz.
Nagyon bejött anno a V3400 kártyánál, hogy totál zsúfolásig van megpakolva ki-be menetekkel, és nagyon szép teljesítményük is volt! Mikor már semmit nem értek ezek a kártyák, elkezdtem gyűjteni őket. Jött az első Geforce256, V6800 személyében, majd a Geforce2, Geforce3, és így tovább! Sikerült eljutnom az utolsó ilyen darabig, egy Asus V9999ultra (Geforce 6800ultra) személyében!
Kitaláltam, mi lenne, ha letesztelném, összehasonlítanám ezeknek, a kártyáknak a teljesítményét! Egészen pontosan, az utolsó 3 Asus „V” széria legerősebb tagját. Konkrétan egy Geforce4 Ti4400 Geforce FX5900ultra és egy Geforce 6800ultrát
Mindegyik kártya az adott széria legerősebb tagjaként fogja képviselni magát, így kiderül, hogy a következő szériás csúcskártya mennyivel is tud többet nyújtani elődjénél?!
Igaz ennél a Ti4400nál erősebb volt a Ti4600, de sajnos olyat nem igazán tudtam beszerezni, ezt a Ti4400-ast is nehéz volt beszerezni, ráadásul a Ti4600 csak valamivel magasabb órajellelel rendelkezik, és alig gyorsabb.
Továbbá az Fx5900ultránál is volt egy nagyobb, az FX5950, de sajnos azt sem lehet beszerezni egykönnyen…
Hirdetés

Gamer vagy irodai monitor? Ezek a fő különbségek
PR A monitor kiválasztása nem csupán a méretbeli különbségekről szól – sokkal inkább a felhasználási cél dönti el, hogy milyen típusú kijelzőre van szükségünk.




- 200 megapixeles zoomkamerát sem kap az S26 Ultra?
- Milyen légkondit a lakásba?
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- Kuponkunyeráló
- Szünetmentes tápegységek (UPS)
- Diablo IV
- Kerékpárosok, bringások ide!
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Xbox Series X|S
- M0ng00se: Hardvert áruhitelre?
- További aktív témák...