Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3601) tiv83us


tiv83us
veterán

Hello,

Aki jaratos basszeros! Mik a fo kulonbsegek a Fender Precision es a Fender Jazz Bass kozott?

Always Outnumbered, Never Outgunned

(#3602) Daneeka


Daneeka
senior tag

Lassan kezd jobban érdekelni az építgetés mint a gitározás, összehoztam mostanában pár cuccot, TS 808 butik alkatrészekből mindenféle clipping kapcsolóval, EHX Small Clone, Zvex SHO, vagy 8 féle Fuzz Face de ebből csak kettőt viseltem el, Orange Squeezer, EHX Pulsar, Big Muff, érkezőben van delay meg Ross/Dyna compressszor nyák, de a leghasznosabb talán az erősítő modding, pedig azt hittem, hogy kuka (Fender Champ 600, gyárilag szar csöves) de mindennap egyre jobban szól. (most egy 60as évekbeli Fender kapcsolás van benne, Champ/Princeton körül valahol, de mindjárt jön neki egy 12es kabinet meg új kimenő trafó)

Meg is keresem a régi hszeim ebben a topikban, azt hiszem 2-3 évvel ezelőtt mikor elkezdtem gitározni kommenteltem ide.

edit: szinte elérékenyültem, megtaláltam mikor vettem az első gitárom :B

[ Szerkesztve ]

(#3603) cucka válasza tiv83us (#3601) üzenetére


cucka
addikt

Egyáltalán nem vagyok járatos basszusgitár ügyben, de ha jól tudom, akkor az eredeti pbass és jbass között a két fő különbség, hogy a jbass-nak vékonyabb volt a nyaka és más hangszedők voltak benne (a jazz bass-ben 2 single coil van, a precision-ben meg talán egy osztott humbucker, de ez nem 100%). Mondjuk eltelt 50 év amióta ezek megjelentek, most már gyakorlatilag az összes gyártó készít ilyen formájú basszusgitárokat rengeteg féle változatban. (Ugyanaz, mint gitároknál a Les Paul, abból is készül ezerféle változat és a legtöbb gyártónak van valamilyen Les Paul formájú modellje)

(#3599) magno
Na egy ilyen multifunkciós csodát én is bevállalnék :D :D

[ Szerkesztve ]

(#3604) cucka válasza nap (#3600) üzenetére


cucka
addikt

Amikor gitárt vettem, nekem mindenki azt mondta, hogy az Affinity sorozat megéri az árkülönbséget a Bullet-hez képest, a Standard sorozat viszont nem feltétlenül jobb annyival az Affinity-nél, mint amennyivel drágább.
Amúgy azért az Affinity sem csúcskategória, csak egy korrekt gitár jó pénzért. Az a darab, amit kipróbáltam sem volt tökéletes, a kidolgozásban voltak apró hibák, a szerelékek sem kimondottan csúcskategóriásak.
A hársfával egyébként semmi baj nincs, sok csúcskategóriás hangszert készítenek abból. A Fender sem csak egyfajta fát használ a gitárjaihoz. Az eredeti Stratocaster amúgy kőrisből készült, később kezdték el égerből gyártani.

(#3605) Eastman válasza cucka (#3604) üzenetére


Eastman
őstag

Annyi még a titok, hogy ha kicsit gyengébb minőségű vagy csomós a fa, akkor abból lesz a telibe festett csili-vili színes gitár, a szép erezetű, csomómentes fából pedig a lakkozott. ;) Ergo olcsó-színes gitárt nem veszünk.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3606) cucka válasza Eastman (#3605) üzenetére


cucka
addikt

Hát ez bonyolultabb azért. A faanyagoknál a gyárak nagy disznóságokat tudnak elkövetni. Például több fából összeragasztott gitárokra vékony, egy darabos top-ot ragasztanak, hogy úgy nézzen ki, mint ha az egész egy darab fából lenne. (Ilyen a Stratocaster is).
A másik "disznóság" a juhar top-okkal szokott lenni. Ugye a kellően nagy darab szép mintájú juhar fadarabok nagyon ritkák, ezért ha ilyet látsz egy gitáron, akkor a következő 3 eset lehet:
- az egész top egy nagy és vastag juhardarabból van kifaragva. Mondjuk a 600ezres PRS-eken ilyen a top.
- A top gyenge minőségű juharból van, erre ráragasztanak egy fél milliméteres szép mintájú juhar lemezt. (angolul maple veneer néven fut ez a megoldás). Így egy PRS tetejéhez használt fadarab elég egy raklapnyi gitárhoz.
- A top mintája csak egy fénykép, köze nincs a fa mintájához. (ez a photoflame, a Fender találta ki).
Amúgy illúziórombolónak fog tűnni, de a Fender nem igazán gyárt olyan gitárt, aminek a teste egy darab fából állna.

[ Szerkesztve ]

(#3607) Eastman válasza cucka (#3606) üzenetére


Eastman
őstag

Na, ezért nem választok házból, autóból, gitárból, nőből '90 utánit! A múlt századi dolgok még lelkiismeretesen össze voltak rakva.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3608) cucka válasza Eastman (#3607) üzenetére


cucka
addikt

Eltelik 10-20 év és hidd el, szívesen választasz majd nőből '90 utánit :D .
Na de komolyan, szerintem ezek a trükközések nem jelentik azt, hogy ne dolgoznának lelkiismeretesen, egyszerűen arról van szó, hogy valamennyire értelmes szinten kell tartani a gitárok árát. A lényeges kérdés amúgy is az, hogy mennyire kényelmes az adott gitár és hogy milyen a hangja. Ha egy gitár jó, akkor teljesen lényegtelen, hogy hány darab fát ragasztottak össze az elkészítésénél.
A kamu vagy félig kamu juhar top-okat pedig fogd úgy fel, hogy dekorációs céllal rakják a gitárra. Ugyanaz, mint ha valamilyen extra festéssel árulnák, ott sem a festéktől lesz jó a gitár, pusztán csak kellemesebb a szemnek. Igazából egy gyönyörű mintájú vastag juhar topot rárakni egy gitárra színtiszta pazarlás.

Mondjuk hozzá kell tenni, hogy nekem nagyon tetszenek a hightech cuccok, egyáltalán nem gondolom úgy, hogy le kéne ragadni az 50-es éveknél a gitárkészítésnél. Persze, anyagilag nagyon erősen korlátozva vagyok ilyen téren, de ha megtehetném, sokkal inkább vennék egy Parker gitárt, mint egy ugyanannyira drága Gibsont.

(#3609) Eastman válasza cucka (#3608) üzenetére


Eastman
őstag

:D

No offense, ezt előre bocsájtom.

A faanyag (és minősége) adja a gitár hangját - egyéb tényezők mellett. Igen, az elektromos gitár hangját is befolyásolja az anyaga. Ami még befolyásolja az egész hangszer zengését, csengését-bongását - igen, az elektromos gitárét is - a festés és lakkozás vastagsága és minősége. Ez tény.

Ami még nem kicsit lényeges egy hangszer minőségében, az a kora, a faanyag kora. :)
Akinek volt a kezében "zöldágból készített gitár" az tudja, hogy miről beszélek.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3610) NeoPampalini


NeoPampalini
aktív tag

(#3611) cucka válasza Eastman (#3609) üzenetére


cucka
addikt

Elektromos gitárnál a hangot leginkább a hangszedő határozza meg. Persze, a faanyag fajtája és minősége is lényeges, ezt nem tagadtam. Csak annyi, hogy sokszor a faanyag választása sem a hangzásról szól, hanem a parasztvakításról. Például megnézem azt, aki megmondja hangra, hogy egy elektromos gitár topja egy darab csíkos juharból van, vagy pedig sima juhar + csíkos juhar dekorációt ragasztottak össze? Vagy hogy meghallja-e valaki, hogy egy gitárra milyen lakkot kentek? Ezek olyan eltérések, amit műszerrel lehet látni, de valódi helyzetben nem hinném, hogy bármit is számítanak.
Ami még érdekes kérdés, hogy vajon honnan tudhatod meg, hogy egy gitár milyen minőségű fából készült? Egyedi készítésű gitárnál nyilván tudod, nagyon drága gitárnál feltételezed, hogy jó minőségű, na de egy közepes árfekvésű gitárnál vajon hogyan lehet ezt kideríteni?

(#3612) Eastman válasza cucka (#3611) üzenetére


Eastman
őstag

Szerintem senki nem képes megmondani hangra, hogy milyen fából, milyen borítással készült egy elektromos gitár.

Talán a régi, nagy hagyománnyal rendelkező gyártók gondosabban dolgoztak. Én egy öreg német (Solton) elektromos gityót nyúzok. Igaz, hogy nem színpadon, hanem otthon.
Ami tény: a gitáros haverjaim - színpadi emberek - azt mondják, hogy ritkán szól tömörtestű gitár olyan szépen unplugged mint az ami nálam van. Mondjuk van súlya, nem egy könnyű darab. :D Nem drága gitár, de a német gondosság és precízitás mindenképp' mellette szól.

Blues-Rock-ra középkategóriában egy jól karbantartott 10-15-20 éves Squier-t vagy Ephiphone-t vennék, jó állapotú bundokkal. Metálra mondjuk egy Kramert vagy egy ESP-t.

De mindenképp' vinnék magammal valakit aki ért a gitárokhoz. Netről, postázással - anélkül, hogy láttam vagy próbáltam volna - sem újat, sem használtat.

Ki lehet jó és olcsó, új hangszert fogni időnként. KicsiPityu egy Squer Strattal kezdett aminek elég jó alap a fája. Többet kipróbált mielőtt megvette volna konkrétan azt a darabot, úgy tudom. Folyamatosan alakítja a kezére mivel egyre többet játszik színpadon a zenekarral.
Pick-up csere, kulcssor csere, elektronika csere Fender cuccokból. Lassan egy profi hangszer lesz a gityóból. :)

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3613) jakusd5 válasza b.bone (#2) üzenetére


jakusd5
csendes tag

hanagyon nincs senki aki tanítson akk tok neked ajánlani egy progit(guitarpro5)... ez könnyen megtanít pár számra.. jah és kottákat hozzá ezen az oldalon találsz: www.ultimate-guitar.com

(#3614) jakusd5


jakusd5
csendes tag

nekem egy BigSound márkanevű elektromos gitárom van... nemsokan ismerhetik(nemnagymárka) nem eredeti hangszedőkkel.. nemtudom a hangszedő márkáját(annyit tok hogy humbucker)... ezé nem adom el:DDD... meg van még 2 akusztikus gitárom is... az egyik alvaro No05-ös (egy 3/4es) meg egy strunal 480(4/4es méretű) mind2 eladó(expressz.hu) és egy cort x11re gyűjtök :))

(#3615) Eastman válasza jakusd5 (#3613) üzenetére


Eastman
őstag

Egy öt és fél éves hsz-re válaszoltál Hombre. Lehet, hogy azóta már tanít a srác...

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3616) Sweet Lou 6 válasza Eastman (#3615) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

:DDD

sweetlou6.wordpress.com

(#3617) jakusd5 válasza Eastman (#3615) üzenetére


jakusd5
csendes tag

az a helyzet h nefigyeltem h mien régiiiiiii :DDD:DDD... később észrevettem... csak nem lehet(v nemtok törölniii :DDD)

(#3618) cucka válasza Eastman (#3612) üzenetére


cucka
addikt

Talán a régi, nagy hagyománnyal rendelkező gyártók gondosabban dolgoztak.
Régen is biztosan voltak olcsó tanulóhangszerek, azok gondolom akkor sem voltak túl jók.
Jelenleg teljesen jól használható tanulógitárt lehet kapni mondjuk 50 ezer forintért. Áfával, vámmal, faanyaggal, elektronikával, szállítással, gyártói, kisker és nagyker haszonkulccsal, és emberi munkával, mert ugye a gitárgyártást nem nagyon lehet robotizálni. (Ok, van cnc meg plek, de a nagy része kézzel történik). Ez az 50 ezer forint kevesebb, mint a magyar havi átlagkereset fele. Szerintem ha innen nézed, akkor nem rossz a helyzet. Ma is lehet jobb minőségű, gondosabban elkészített hangszereket venni, csak azoknál meg is kell fizesd a minőséget.

Ami tény: a gitáros haverjaim - színpadi emberek - azt mondják, hogy ritkán szól tömörtestű gitár olyan szépen unplugged mint az ami nálam van.
Azt nem tudom, hogy a gitár unplugged hangja és az erősített hang között mi az összefüggés. Sokan csak azt nézik, hogy milyen nehéz a gitár, mások az unplugged hang alapján ítélnek, a harmadik szerint az a jó, ha szépen rezeg a faanyag, a negyedik szerint az ideális állapot az lenne, ha a faanyag egyáltalán nem szólna bele a hangba, szóval nem tudom.

(#3619) magno


magno
csendes tag

Én azt tapasztaltam itten a gitár meg fa és stb témákról hogy laza muzsikáknál és laza szövetű torzításoknál ott számít a fa, a test. Természetesen a közepes kimenő jelű vagy éppen az alacsony kimenő jelű hangszedőkkel szerelt gitárokkal is ugyanez a helyzet. De amint beletesz az ember egy gitárba egy brutális kimenőjelű hangszedőt onnantól kezdve teljesen mindegy hogy az a gitár milyen típusú milyen régi a fa vagy milyen formájú. Úgy is mondhatnám hogy a kimenőjel szintjével egyenes arányban tűnik el a gitár eredeti sajátságos az adott típusra amúgy jellemző tónus. Persze unplugged egyértelmű hogy a fa dominál még jó :). De miért használjak egy villanygitárt erősítő nélkül :)

Bónusz -
egy kis kellemes prog rock a Focus-tól a 70-es évekből. Jól megfigyelhető ahogy a gitáros beröhög a jódlizásnál :D -- [Focus - Hocus Pocus] - vagy it van egy kis [Booker T]

forever hardcore

(#3620) Eastman válasza cucka (#3618) üzenetére


Eastman
őstag

Magnonál a pont. :K

Azt nem tudom, hogy a gitár unplugged hangja és az erősített hang között mi az összefüggés.

Arra gondolok, hogy ha egy elektromos gityó bedugatlanul nagyon szépen szól, a fa szépen rezeg - ezt hallod is és a hasadon, mellkasodon érzed is - az nagy valószínűséggel gondosan és jó anyagból lett összeállítva, bármilyen árfekvésű is. Valószínűleg az elektronika képes együtt dolgozni a fával, és az erősítőre dugva valószínűleg jó az összhatás.

Az edzőmmel sokat beszélgetünk a témáról: [link] :)

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3621) Reaper


Reaper
őstag

Figyelem!
Most hétvégén betörtek a lakásomba, és elvittek egy kb. 30 ezer forint értékű de számomra sokkal értékesebb gitárt: [link] Ez egy Jolana Diamant, de én már eleve úgy vettem, hogy a fejrészen az Ibanez felirat, és logó volt rajta, persze látható, hogy nem eredeti. A hátlapon 1972-es gyártási év van, tipikus Jolana hiba, hullik a berakás a szélénél, és van egy mélyebb karcolás a pickup váltó mellett.
Megkérek mindenkit, ha van gitárboltban ismerőse, akkor adjátok tovább, meg jusson el minél több emberhez, hátha meglesz.
Sajnos ennél jobb képem nincs egyelőre róla.
Ha bárki bárhol látja, írjon privátban.
Előre is köszönök minden segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#3622) pc-user


pc-user
aktív tag

Sziasztok!
Baltimore by Johnson (Precision utánzat) nevezetű bass gitáromon a húrlábat szeretném lentebb tenni, de nincs megfelelő kulcsom, nem tudom hanyas kell hozzá. Ebben kérném a segítséget és abban, hogy a húrláb leengedése után hogyan tudnám beállítani az oktávot (nyilván szükséges).

(#3623) tiv83us


tiv83us
veterán

Hi,

Az Ibanez SR300-as bass gitaromon az E hur kegyetlenul rezonal.
Probaltam a hurt magasabbra tenni, de vagy rohadt kenyelmetlenul magas, vagy rezonal mint az allat. Olyan 2,5-2,7mm-re van a 12. fretnel.
Mi a turo lehet? /Csak az E hur buzzol, mint a diszno/.
Lehet raferne egy hur csere? /Sajnos elegge elhanyagoltam, ami a tisztitast illeti, bar a bass maga 5 honapos/.
Vagy vigyem hangszereszhez?

ps: jah, elfelejtettem, csak mikor fogom az 1-4. fretig, akkor rezonal. Open stringnel es a tobbi fretnel jo,

[ Szerkesztve ]

Always Outnumbered, Never Outgunned

(#3624) X2N válasza tiv83us (#3623) üzenetére


X2N
senior tag

Ha a nyak egyenes akkor 2.0(vékony E)-2.5mm(vastag E)-magasan kell lennie a húrnak a 12. bundnál a húr és a bund teteje közötti távolságnak. A nyakat pedig úgy állítsd be hogy raksz egy capo-t az első bundra és lefogod annál a pontnál a nyakat ahol találkozik a testel. A nyolcadik bundnál kell a távolságnak 0,5-0,8mm-nek lennie a bund és a húr között.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#3625) Cyberpunk


Cyberpunk
félisten

Hali egy problémával fordulok hozzátok. A jelenlegi gitáromat szeretném lecserélni egy komolyabbra.
Természetesen elektromosra és mivel elég nagyok az újaim, de viszont szeretnék elektromoson is normál akkordokkal játszani ezért olyan kéne ami szélesebb nyakú.
Mert most egy Stratocaster formájú gitárom van és ezen hiába helyezgetem az újaim sosem sikerül tisztán lefogni az akkordokat egy két egyszerűbbön kívül.
Amit kinéztem és már rég vágyok rá az a Less Paul forma hát eredeti Gibson-ra nincs pénz :DDD az Epiphone-kat is jónak tartjátok?
Azt nézegetem mintha ennek kicsit szélesebb lenne a nyaka :U

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#3626) cucka válasza Cyberpunk (#3625) üzenetére


cucka
addikt

Mert most egy Stratocaster formájú gitárom van és ezen hiába helyezgetem az újaim sosem sikerül tisztán lefogni az akkordokat egy két egyszerűbbön kívül.
Túl nagy különbségek nincsenek szélességben, egy Les Paul nagyjából 1 mm-el szélesebb nyereggel készül, ezt oszd el 5 húrközre :) .

Amit kinéztem és már rég vágyok rá az a Less Paul forma hát eredeti Gibson-ra nincs pénz az Epiphone-kat is jónak tartjátok?
Les Paul forma valóban kellemes a szemnek, de mindenképp próbáld ki vásárlás előtt, mert amúgy szerintem elég kényelmetlen hangszerek. Jellemző kényelmetlenség, hogy vágja az alkarodat a test széle, vagy hogy nem tudod megfogni magas fekvésekben a hangot a bazinagy durung nyakillesztés miatt, esetleg zavaró lehet az is, hogy ezek elég nehéz gitárok.
Epiphone-okból meg a nagyon olcsók nyilván nem túl jók, a drágák pedig talán kicsit túl drágák, annyi pénzért használtan japán hangszereket is meg lehet csípni.

[ Szerkesztve ]

(#3627) Cyberpunk válasza cucka (#3626) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Igen ez elgondolkodtató akkor lehet hogy bepofátlankodok valamelyik hangszer boltba egy kis próbára ;]
Hát ha nem szélesebb akkor van valami ötleted hogy mitévő legyek :F
Esetleg vékonyabb húrkészlet :U Mert az én gitáromon jelenleg a standard méret van és állítólag a vékonyabb húrok még szebb hangot is produkálnak.

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#3628) tiv83us válasza X2N (#3624) üzenetére


tiv83us
veterán

Jah ize, USA-ban nottem fel, en igy EADG megjelolessel tanultam a hurokat, szorri ha felreertheto voltam. /Ha jol tudom nalatok a G a magas E, bar lehet rosszul tudom. Az ot huroson az otodik hur szokott lenni az E/. Szoval igen, a vastag E van olyan 2,5-2,7mm-re.
Oke megnezem, esetleg mas oka lehet az agyatlan buzz-nak? Ja es koszi a segitseget :K

[ Szerkesztve ]

Always Outnumbered, Never Outgunned

(#3629) cucka válasza Cyberpunk (#3627) üzenetére


cucka
addikt

Igen ez elgondolkodtató akkor lehet hogy bepofátlankodok valamelyik hangszer boltba egy kis próbára
Mindenképp. Attól, mert valami fényképen jól néz ki, nem biztos, hogy élőben is tetszeni fog. Meg ugye attól is függ, hogy mire akarod használni. Például ha sokat akarsz szólózni, akkor inkább double cutaway jellegű formában gondolkozz. (tehát ahol alul-felül ki van vágva a test, mint pl. a stratocaster). Amúgy mennyit szánsz gitárvásárlásra?

Hát ha nem szélesebb akkor van valami ötleted hogy mitévő legyek
Nem tudom, milyen vastagak az ujjaid :) . Ha bármelyik ujjaddal bármelyik húron meg tudsz fogni tisztán egy hangot, akkor akkordokat is meg kell tudj fogni, csak sokat kell gyakorolni, izommemóriát fejleszteni, stb. Amúgy lehet csináltatni vagy rendelni extra széles nyakakat, de én inkább a gyakorlást javaslom.
Jártam pár hónapot tanárhoz, ő elmondta párszor, hogy nem kifogásokat kell keresni, hanem gyakorolni. Nyilván, vannak olyan dolgok, amiket csak lapátkézzel és hosszú, vékony és nyúlós ujjakkal lehet eljátszani, de azért a dalok zöme nem ilyen.

Mert az én gitáromon jelenleg a standard méret van és állítólag a vékonyabb húrok még szebb hangot is produkálnak.
A vékonyabb húroknak vékonyabb a hangja. Alapesetben standard hangoláshoz hosszú menzúrán 9-es, rövid menzúrán 10-est szokás használni, ettől nyilván el lehet térni, de a húrnyomás változni fog.

(#3630) cucka válasza tiv83us (#3628) üzenetére


cucka
addikt

Ha jol tudom nalatok a G a magas E, bar lehet rosszul tudom. Az ot huroson az otodik hur szokott lenni az E
Rosszul tudod.
Az angol B hangot magyarul H-nak, az angol B flat-et pedig magyarul B-nek hívjuk, más különbség nincs az elnevezések között. (Tehát angolul nincs H hang)
Amúgy standard basszusgitár hangolás tudtommal ugyanaz, mint a gitáré, csak nyilván oktávval mélyebben, szóval a 4 húros EADG, az 5 húros pedig EADGH. (Persze, ha a gitáros mondjuk C-re hangol, akkor célszerűbb a basszust is arra hangolni)

Oke megnezem, esetleg mas oka lehet az agyatlan buzz-nak?
Próbálj megemelni a húrt a nut-nál. Leengeded a húrt annyira, hogy lógjon és tedd át a mellette lévő résbe a nut-on, hogy hozzáférj a húrnak kivágott réshez. Megemeléshez régi húrkészletből levágott húrdarabka megfelelő. Igazi sufnituning hangulat. Az én gitáromon is így van megemelve a nut átmeneti megoldásként, de most már nagyon érik a csere. (Mondjuk nálam 6-ból 4 húrnál el kellett ezt játszani, és még így is elég szar, hamarosan el fogom vinni az egészet egy nagygenerálra.)

[ Szerkesztve ]

(#3631) Printszkrín válasza tiv83us (#3623) üzenetére


Printszkrín
senior tag

ps: jah, elfelejtettem, csak mikor fogom az 1-4. fretig, akkor rezonal. Open stringnel es a tobbi fretnel jo,

Engedni kell egy kicsit a nyakmerevítő pálcán. ( truss rod)
Tipikus, amikor az 1-4,5 fretig zörög csak, ilyenkor valami miatt, pl. megnőtt a környezetben a pára tartalom, vagy lejjebb hangol az ember, akkor a nyak elkezd kiegyenesedni, majd később átmegy kicsit púposba, és ilyenkor az első néhány fretnél zörögnek a húrok. Legtöbször a vastag húroknál jelentkezik, mivel ezeknek nagyobb az amplitúdójuk, így könnyebben hozzáverődik a húr a fretekhez.
SR300-nál a nyereg mögött a fejen van egy kis műanyag lapocska, amit három csavar rögzít. Ez alatt tudsz hozzáférni a pálca feszítő csavarhoz.

Ha nem vagy biztos benne, hogy mit hogyan csinálj, vidd el egy hangszerészhez, és két perc alatt megoldja.

Amikor az állatkertben az elefánt mogyorót dobál neked, ideje diétáznod!

(#3632) tiv83us


tiv83us
veterán

Koszi szepen sracok, inkabb nem kontarkodom bele, elviszem megcsinaltatni.

cucka: Koszi a felvhomalyositast, tenyleg fogalmam nem volt mik a kulonbsegek.

Printszkrín: A keroban a futes annyira modern, hogy vagy ezer fok van, vagy minusz szaz, nem nagyon lehet szabalyozni /talan jovo honapban csereli le a gore/, ugyhogy valszeg ez sem tesz valami nagyon jot neki. Meg persze oktoberben meg 90%-os volt a paratartalom, most meg kb 10.

[ Szerkesztve ]

Always Outnumbered, Never Outgunned

(#3633) Cyberpunk válasza cucka (#3629) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Aha értem kösz :R
Amúgy kb. 150k-t szánnék gitárra. a Jelenlegivel egyáltalán nem vagyok megelégedve most egy Powerstate gitárom van és hát elég gyatra, bár igaz a combom sem valami Marshall ;]
De van hozzá multieffektem is :D Igaz így sem az igazi.
Sajnos én is bele estem a kezdők hibájába és nem valami jól választottam ki a hangszerem.
És most fizetem meg az árát :O

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#3634) cucka válasza Cyberpunk (#3633) üzenetére


cucka
addikt

Hát 150-ért semmiképp sem vennék kínai gitárt, leginkább azért, mert nagyon alacsony a presztízse, nem tartja az árát és nehéz eladni.
150 ezres magasságban lehet használtan japán Jackson-okat vagy Ibanez-eket venni, koreai PRS SE-ket is ilyen magasságban árulják, de a szintén koreai jobbfajta LTD-k is ennyiért mennek, Fenderből pedig zsírúj mexikói darabokat vehetsz. Igazából attól függ, hogy milyen zenét szeretnél játszani és melyik gitár tetszik.
Kombónál pedig szerintem jelenleg két értelmes megoldás van:
- modellezős cucc, vonalból rákötheted bármire, rugalmas, egyszerű
- minőségi csöves erősítő. Jobban szól, mint a digitális modell és kb. itt kimerültek az előnyös tulajdonságai :D .

[ Szerkesztve ]

(#3635) Cyberpunk válasza cucka (#3634) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Hát főleg szólózni szoktam de mostanában egyre inkább orientálódok a metál felé ;]
Line6-os kombók azok elég jónak tűnnek :U

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#3636) tzimash


tzimash
őstag

Sziasztok!
Milyen gitárt ajánlotok egy full kezdőnek? :)
Nagyon sok pénzt nem akarok beleölni még, mert lehet annyira béna leszek, hogy elmegy majd a kedvem tőle hamar...
Olvastam pár fórumot ebben a témában, és eléggé megoszlanak a vélemények, hogy mivel kezdjen az ember, egyik tábor ugye azt mondja, hogy akusztikuson érdemes kezdeni... a másik meg azt, hogy olyan gitárral indítsak, amelyen az általam kedvelt és később játszani kívánt zenéket játsszák.
Nos, engem elsősorban a metál érdekel, ezért szimpatikusabb az elektromos gittyó, mint az akusztikus:)
Olyan 40k körül szánnék rá. Ami tetszik ebben az árkategóriában az a Cort X-1, csak nem tudom ez mennyire felel meg a céljaimnak. Esetleg a Cort X-2 jobban megéri az árát? Vagy használtan egy KX5?
Tetszenek az Ibanezek is, de ebben az árkategóriában nem sok jót hallottam róluk, GRG270-et láttam használtan 45-ért.
Squire Bullet Strat-ról és az Affinity-ről mi a véleményetek?

(#3637) cucka válasza tzimash (#3636) üzenetére


cucka
addikt

és eléggé megoszlanak a vélemények, hogy mivel kezdjen az ember, egyik tábor ugye azt mondja, hogy akusztikuson érdemes kezdeni... a másik meg azt, hogy olyan gitárral indítsak, amelyen az általam kedvelt és később játszani kívánt zenéket játsszák.
Semmi értelme olyan hangszerrel kezdeni, ami nem alkalmas az általad kedvelt zenék eljátszására. Ha metált akarsz játszani, akkor egyértelműen elektromos gitárt vegyél.

Ami tetszik ebben az árkategóriában az a Cort X-1, csak nem tudom ez mennyire felel meg a céljaimnak. Esetleg a Cort X-2 jobban megéri az árát? Vagy használtan egy KX5?
Egyértelműen a használt kx5. Ennyi pénzért felejtsd el a lebegő tremolós gitárokat, meg úgy átlalában a tremolóhasználatot :) .

Tetszenek az Ibanezek is, de ebben az árkategóriában nem sok jót hallottam róluk, GRG270-et láttam használtan 45-ért.
Próba cseresznye. Én még nem hallottam olyan hozzáértőről, aki dicsérné az olcsó Ibanezeket.

Squire Bullet Strat-ról és az Affinity-ről mi a véleményetek?
Lájtosabb rock-blues zenére jók, metálra nem annyira. Normális metálos hangzáshoz mindenképp humbucker-ekkel szerelt gitárt javaslok. (De a minimum, hogy a hídnál humbucker legyen)

(#3638) Eastman válasza cucka (#3637) üzenetére


Eastman
őstag

+1

A használt KX5, ha jó a nyaka + Roland Cube 15x.

A kb 20 m2-es szobámban a kis Roland bőven elég.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3639) X2N válasza tzimash (#3636) üzenetére


X2N
senior tag

Üdv!
Ha tetszik az SG forma akkor nekem van egy eladó 2 éves Epiphone SG Special-om, szerintem kezdő gitárosoknak ideális gitár.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#3640) tzimash válasza cucka (#3637) üzenetére


tzimash
őstag

köszi a válaszokat!
a tremoló egyelőre nem érdekel, attól hogy ott van nem muszáj használni :)
valahol olvastam, hogy akár le is lehet szedni a kart, akkor még véletlenül se hangolom el vele a gitárt.
Valószínűleg az X-2 mellett döntök, az ezen lévő hangszedők milyenek?
mondjuk ez az X-1 szett is piszkálja az agyam.

Eastman neked is köszi. gond szokott lenni a kx5-ök nyakával?

X2N köszi az ajánlatot, de :N

[ Szerkesztve ]

(#3641) Eastman válasza tzimash (#3640) üzenetére


Eastman
őstag

Azt nem tudom, hogy szokott-e gond lenni konkrétan azzal a típussal. Azt tudom, hogy egy használt, alsó kategóriás hangszernél érdemes alaposan megvizsgálni a kérdést. Ha egy gitárnak nem jó a nyaka, csinálhatsz bármit, mindig csak bajlódni fogsz vele.

Én személy szerint ezért szorgalmazom a használt gitár vásárlást, ha kevés a keret, mert évek alatt kijönnek egy hangszer hibái.

Nem akarlak összezavarni, de könnyen elmehet a kedved az egésztől, ha csörög-zörög vagy hamisan szól a kezedben egy olcsó gitár. Viszont egy jól beállított, pontos hangszeren élvezet tanulni és játszani, lehet szépen fejlődni.

5 sz@r gitárom volt már, nekem elhiheted. :D

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3642) cucka válasza tzimash (#3640) üzenetére


cucka
addikt

a tremoló egyelőre nem érdekel, attól hogy ott van nem muszáj használni
A probléma az olcsógitáros tremolóval, hogy könnyebben el fog hangolódni a gitárod, különösen akkor, ha használni is szeretnéd :) .

valahol olvastam, hogy akár le is lehet szedni a kart, akkor még véletlenül se hangolom el vele a gitárt.
Igen, le lehet. Tremolónál egy fémdarabhoz vannak csatlakoztatva a húrok, amit a gitár hátán elhelyezett rugók tartanak a helyén. Fix hidas gitárnál a húrok a hídnál fixen vannak rögzítve, tehát garantáltan nem mozognak. Amúgy otthoni módszerekkel is lehet "fixhidasítani" egy tremolós gitárt, berakod az összes rugót hátra és a tremoló résbe pedig beraksz egy fadarabot. Pár hónapja linkeltem erről egy videót.

Valószínűleg az X-2 mellett döntök, az ezen lévő hangszedők milyenek?
Valami noname kínai. Két jó hangszedő többe kerül újonnan, mint az egész gitár, szóval ne várj csodát. Amúgy a kx5 sokkal jobb vétel lenne, használtan meg főleg. (Ebben az olcsó árkategóriában a kx5 talán az egyik legjobb vétel)

mondjuk ez az X-1 szett is piszkálja az agyam.
Szettet semmiképp se vegyél. Inkább áldozz az egészre egy kicsit többet és próbálj lehetőleg minél jobb minőségű cuccokat venni. Hangszeres dolgoknál pedig egyáltalán ne ijedj meg a használt cuccoktól, sokkal jobban megérik a pénzüket.
(Ha pedig csak kevés pénz marad kombóra, akkor még mindig megveheted az én gyakorló kombómat egy 10-esért :) )

gond szokott lenni a kx5-ök nyakával?
Minden olcsó gitár nyakával szokott gond lenni. Egyrészt lehetnek gyári hibák, másrészt előfordul, hogy gyenge minőségű, nem elég jól kiszárított fából készítik a nyakat és az 1-2 év után vetemedik. Ha kis mértékű a vetemedés, akkor egy újrabundozással korrigálni tudják (ez kb. 30 ezer forintba kerül), ha nagy mértékű, akkor a nyakat dobhatod ki.
Drágább gitároknál ezért láthatsz olyat, hogy 3 vagy 5 rétegű nyakuk van, ezt pont a vetemedés ellen találták ki. (A Mayones-nél árulnak olyan gitárt is, ami 11 rétegű nyakkal készül :D )

[ Szerkesztve ]

(#3643) tzimash


tzimash
őstag

Köszönöm újra a jó tanácsokat, most bejött a képbe egy újabb lehetséges típus: Cort EVL K2, a hirdető azt irja, hogy metálra nagyon jó. mi a véleményetek, miben jobb ez, mint a kx5?
ez is használt, de helyileg közelebb lenne mint a kx5.

(#3644) X2N válasza tzimash (#3643) üzenetére


X2N
senior tag

A k2 Floyd rose-os és agathis-ból van a teste, míg a kx5 hárs testű és fix húrlábas.Metálhoz leginkább mahagóni-ból készült gitárokat szoktak használni valami nagy jelet kiadó EMG pickuppal.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#3645) tzimash válasza X2N (#3644) üzenetére


tzimash
őstag

akkor nem a legjobb metálra a k2?

(#3646) kaoszpapja válasza tzimash (#3645) üzenetére


kaoszpapja
aktív tag

teljesen arra lett tervezve az egész evl széria. ;) metál gitár. :K

(#3647) cucka válasza tzimash (#3645) üzenetére


cucka
addikt

De, jó metálra, a floyd miatt nem olyan jó vétel a k2, ilyen árkategóriában egy fix hidas gitárral jobban jársz.

(#3644) X2N
Metálhoz leginkább mahagóni-ból készült gitárokat szoktak használni valami nagy jelet kiadó EMG pickuppal.
Igen, de 40 ezres árkategóriában a mahagóni test sem annyira elterjedt, az aktív EMG hangszedők meg aztán főleg meglehetősen ritkák ennyi pénzért. :) (Amúgy meglepően sok brutálmetál gitáros használ passzív hangszedőket)

(#3648) X2N válasza cucka (#3647) üzenetére


X2N
senior tag

Hát a mahagóni egyre csak fogy ezért csinálják már az új gitárokat agathis-ból. Szerencsére az aktív hangszedőknél annyira nem számít a test anyaga, mint passzív pickup esetében. Szerintetek érdemes beletenni egy Dimazio X2N-et egy Ibanez SAS36FM-be? Gitártanáromnak egy Air Norton-ja van és ő azt mondja hogy sokkal karakteresebben szól vele a gitár.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#3649) X2N válasza tzimash (#3645) üzenetére


X2N
senior tag

Mindegyik gitárral tudsz metált játszani csak a humbucker hangszedők nagyobb jelet adnak le, csendesebbek mint a single coil-ok. Ezeket is csak azért nevezik metál gitároknak mert nem szokványos kinézetőek. Ha ez az első gitárod akkor keress valakit aki jobban ért hozzá és menjetek el közösen boltba és próbáljatok ki minnél több gitárt. Erősítő amúgy jobban beleszól a hangba mint a gitár hangja, ezért alsó kategóriában nem sokat számít hogy milyen gitárt dugsz rá arra az erősítőre. Ha drágább gitárt veszel azt is csak egy jobb erősítőn fogod hallani.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#3650) X2N válasza tzimash (#3645) üzenetére


X2N
senior tag

Milyen metál zenéket hallgatsz?

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.