Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2016-04-05 13:51:56

LOGOUT.hu

Üdv minden érdeklődőnek.
Ebben a topicban várok mindenkit, aki zenelejátszót szeretne építeni, összerakni, a magas hanghűség figyelembe vételével.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7501) Patice válasza contaxg (#7499) üzenetére


Patice
Topikgazda

Port forward kell neki. Ezt a Roon szerver IP címére kell beállítanod.
A szerver IP címe fix?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#7502) :AMF: válasza Sakab (#7476) üzenetére


:AMF:
senior tag

Rpi3b+al használok Digione-t. Rpi4 is van itthon, de szerintem az pusztán zenére overkill. Meg melegszik is.
Moode alatt egy kattintás kiválasztani audio output-ként a Digione-t. Szerintem Volumio alatt sem bonyolultabb.
Lineáris tápnak TMP-t vettem az Rpi-hez, de ez már (az én fülem szerint) nem hozott annyit hangban, mint a Digione.
A Digione-ban azt szeretem, hogy egy bnc-rca adapterrel két coax kimeneted lesz. Nálam így két dac is lóghat az Rpi-n

(#7503) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Valami nem egészen stimmel, vagy csak én nem értem miért így van a Volumio-ban a lejátszások során. Van egy mappám csupa 16bit-es mp3 file-okkal, ezeket játssza le most sorban, de ami feltűnt, hogy a lejátszási GUI felületén már 24bit-et ír ki a számokhoz:

Tehát elvileg nem a "natív" 16bit-en játssza le őket. Ez meg mitől lehet? Az Audio újramintavételezés elvileg teljesen KI van kapcsolva a beállításokban.

(#7504) SunMount3r válasza SunMount3r (#7503) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

+ Meg még ha jól tudom 24bit-es mp3 nem is létezik, a maximuma a formátumnak csak 16bit lehet. Szóval így még furább...

(#7505) Ba cy lus válasza SunMount3r (#7503) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Hangerő állítás miatt is lehet. Moode audioban fixre kell állítani a kimenetet is, akkor küldi ki 16 biten.

(#7506) SunMount3r válasza Ba cy lus (#7505) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Hát ilyenről még nem hallottam. Úgy érted, hogy pl. fix 100% vegyem fel a hangerőt? És ha pl. "letekerem" 60%-ra, akkor már átalakítja 24bit-esre? Windows-on sok lejátszó programot használtam már, de ilyennel még sose találkoztam.

Itt vannak a további beállításaim:

(#7507) contaxg válasza Patice (#7501) üzenetére


contaxg
veterán

+Polllen

Köszönöm a segítséget. :R
Ez az egy menü ahol valamit érdemben lehet állítani a Digis routerben. Az IP cím jelenleg nem fix, de nem gond beállítani.

Gondolom a portokhoz minden ablakba az 55000-et kell illetve azt amit a Roon felkínál (volt már 55002 is)

Ilyeneket nem tudok pl. , hogy mire állítsam a külső forrás IP címét. :F Vagy az alkalmazásoknál milyen protokollt adjak meg. Eddig HTTPS-sel próbálkoztam.

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

(#7508) Polllen válasza contaxg (#7507) üzenetére


Polllen
nagyúr

[link] Ezt már nézted?

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#7509) contaxg válasza Polllen (#7508) üzenetére


contaxg
veterán

Aszongya... :R
There are two basic ways this can happen:
Case A - You can have two devices inside your home that are both configured to perform NAT
Case B - Your ISP can perform NAT between your home network and the public internet

A Diginél alapból NAT mőgé teszi a júzereket Ez másoknál, más alkalmazásoknál is okozott gondot. Akkor nem görcsölök vele tovább. Köszönöm szépen a segítséget!!

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

(#7510) Ba cy lus válasza SunMount3r (#7506) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Nem, moode alatt a beállításoknál fixre kell állítani (ha jól rémlik, van még azon kívül hardveres, szoftveres, és talán még valami), akkor konkrétan nincs hangerő állítási lehetőség a lejátszó felületen. Ha szoftveres van beállítva, akkor mindig 24 biten küldi ki, függetlenül attól, hogy 60 vagy 100% a hangerő.

[ Szerkesztve ]

(#7511) SunMount3r válasza Ba cy lus (#7510) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

A Volumio-ban csak ezek vannak:



Itt akkor lehet az "Egyik sem"-t kellene választani? De amúgy ez a megoldás úgy se lenne jó nekem, mert távvezérlővel állítom a hangerőt a Volumio-n, vagy éppen a GUI-ról, mert a hangfalaknak sajnos hátul van a hangszabályozója és irtó kényelmetlen oda nyúlkálni, azoknak meg nincsen távszabályzója. Tehát Fix-en biztos nem lenne jó.

A "Keverő vezérlő nevére" meg ezek a beállítások vannak még:

Nem tudom, de nem hiszem, hogy ezek segítenének...

A Volumio Fórumán, amúgy ezt a Topic-ot találtam rá, szóval már másnak is feltűnt. Írtam most én is oda, hát nem tudom mennyire fognak vele foglalkozni...

u.i.: Meglep amúgy, hogy ilyesmivel szembesülök, egy elvileg full "audiophile" lejátszásra kihegyezett szoftvernél, mert hát ez így kérem szépen "nem egészen bitperfekt"...

[ Szerkesztve ]

(#7512) zsiga68 válasza SunMount3r (#7511) üzenetére


zsiga68
senior tag

Nem értem ez miért gond. Nem érdemes ezzel foglalkozni..

(#7513) SunMount3r válasza zsiga68 (#7512) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Vannak/voltak bizonyos hangkártyák/DAC-ok, köztük elég komolyak (vagy inkább csak "drágábbak") is, ahol a teszteken mindenhol ki volt emelve, mint fő "hiányosság", hogy nem képesek natív 44.1kHz-es output-ra, hanem mindíg felkonvertálnak. Ok, annyi tapasztalatom nincs a témában, hogy el tudnám dönteni "technikailag" mennyi "veszteséggel" jár ez az "átsamplerezés", de épp, hogy ahogy ez rendszerint ki van emelve, mint "alapelvárás" az ilyen audiophile cuccok esetén, gondolnám, hogy azért csak "nem mindegy".

De akkor kérdezném a többi Volumio használót is itt, hogy ez náluk is így van?

[ Szerkesztve ]

(#7514) zsiga68 válasza SunMount3r (#7513) üzenetére


zsiga68
senior tag

Küld át a kérdéses mp3 fájlt és megnézem nálam mit ír ki..

(#7515) SunMount3r válasza SunMount3r (#7513) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Amúgy, csakhogy elkerüljük a félreértéseket és tisztázzuk a konkrétumokat, itt nem digitális kimenetről van szó nálam. Ez a DAC HAT csücsül a Pi tetejét és amint olvasható ezen csak analóg kimenetek vannak és ennek az RCA kimeneteire van kötve egy aktív hangfalpár. Ha ez pl. valami SPDIF-es digitális kimenetes DAC lenne, ott több értemét látnám az eddig felvetteknek a hangerő maximálisra "fixelésével". Nomost itt már eszembe jutottak azok az "ócsó kínai" USB-s DAC-ok, amiknek van ugyan külső "fizikai" hangerő szabályzó gombja (tekerője), de ezek nem analóg módon, azaz nem csak a belső lánc legvégén szabályozzák az immár a végső, kimeneti "analóg" jel hangerejét, hanem digitálisan még "belsőleg" "halkítják" le a lejátszott file hangerejét, mégpedig downsampler-ezéssel, ami ugye egyértelműleg minőségromláshoz vezet. No az ilyen DAC-októl szokták a DAC-os Topic-ban tartani magukat és másokat is a tagok, mint a tűztől. És valahogy ez a szitu a 16bit-es helyett 24bit-esnek "mutatott" mp3-makkal nagyon ezt juttatja az eszembe. És a képeken is látható "Keverő típusa" = "Digitális" is valahogy ezt a gyanút veti fel bennem. Lehet nincs igazam és teljesen más az oka a jelenségnek, de azért ez már elég erre a gyanúra.

(#7516) Patice válasza contaxg (#7509) üzenetére


Patice
Topikgazda

Igen, a DIGI alapból NAT-ol, de lehet kérni tőlük publikus IPv4 címet. Csak fel kell hívni a 1222-őt és arra hivatkozol, hogy kell a közvetlen elérés a biztonsági kameráid miatt. :D
Aztán a modemjüket bridge módba rakatod és a saját routereddel tudsz intézni mindent innentől fogva.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#7517) contaxg válasza Patice (#7516) üzenetére


contaxg
veterán

Köszi, de ennyire nem fontos. :R
Csak gondoltam ha van, akkor már kipróbálom.
Ez a Huawei router nagyon meglepett. Stabil, gyors, stb. Előtte egy Mikrotik volt (még meg van) de az pár havonta elfelejtette a passwordjét (vagy feltörték?) és baromira untam újra telepíteni a nem fehér embernek való rendszerét. Kikötöttem.

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

(#7518) :AMF: válasza Patice (#7516) üzenetére


:AMF:
senior tag

Digi alkalmazásból is lehet kapcsolgatni, hogy "modem" vagy "router" módban működjük a holmijuk.

(#7519) Patice válasza :AMF: (#7518) üzenetére


Patice
Topikgazda

Ilyen high-end dolgokat nem használtam még… :D :C :R

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#7520) Ba cy lus válasza SunMount3r (#7515) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Még annyi eszembe jutott, hogy nemrég én is találkoztam 24 bites mp3-mal, a moode ezt írta ki infóba. Viszont nekem natív bitrátával küldi ki a zenéket, tehát ezt az okot kizárhatjuk. :)

(#7521) Ba cy lus válasza Ba cy lus (#7520) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Korrigálnom kell magam: túl sok mp3-am ugyan nincs, de ami van, az a moode szerint 24 bites. Szerintem egyszerűen csak az MPD így kezeli az mp3-akat.

[ Szerkesztve ]

(#7522) Sakab


Sakab
senior tag

Ti linearis táppal, hogy oldjátok meg a ki be kapcsolást? Külön kapcsoljátok minden egyes be ki kapcsolásnál először a tápot majd az RPI it, kikapcsnál meg fordítva?

(#7523) :AMF: válasza Sakab (#7522) üzenetére


:AMF:
senior tag

Leállítod a rendszert, aztán kikapcsolod a tápot. Bekapcsolásnál pedig benyomod a tápot és indul az Rpi.
Én sosem kapcsolom ki, így nincs vele probléma. :)

(#7524) Ear001 válasza Sakab (#7522) üzenetére


Ear001
addikt

Leginkább sehogy. Önmagában alig fogyaszt, a rádugott streamer hangja szereti, ha állandó bekapcsolt állapotban van, így pár wattot fogyaszt, a switch meg kell máshoz is, azt amúgy sem kapcsolnám ki.

(#7525) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Azt nem lehet sehogy sem megcsinálni, hogy pl. a Volumio van telepítve ugye fő rendszerként, de mellette fusson még "valami", ami pl. egy a Pi-ra kötött kijelzőre ki tudná írni pl. az időt, dátumot, hőmérsékletet stb...?

(#7526) dugesz77 válasza SunMount3r (#7525) üzenetére


dugesz77
őstag

Nézz rá a PeppyMeter-re. Elég jó dolgokat ki lehet belőle hozni:




folyamatosan jönnek a skinek, jó kis tábora lett. Én gyári 7"-al használtam azzal is jó volt de az igazi ezekkel a nyújtott kijelzővel (sajnos nem túl olcsók például)

(#7527) s4tch válasza dugesz77 (#7526) üzenetére


s4tch
veterán

Ezt én is csíptem. Két észrevétel: egyrészt a topik kicsit zavaros, időbe telik kibogozni, ezért javaslom, hogy nem kell minden szirszart végigcsinálni, ami ott le van írva. Bőven elég a 7. poszthoz lapozni, és annak a posztnak is egyből a "download as plugin" részéhez ugrani. Másrészt nekem ahhoz, hogy 4k tévére fullhd felbontásban menjen a kép, 2 konfig fájlt szerkeszteni kellett. Már nem volumiózom pár hónapja, úgyhogy további kérdésekre nem fogok tudni válaszolni, mindenesetre ezeket mentettem ki magamnak egy google keep jegyzetbe:

/boot/config.txt

include userconfig.txt

framebuffer_width=1920
framebuffer_height=1080

/root/userconfig.txt

disable_overscan=1
hdmi_group=2
hdmi_mode=87
hdmi_cvt 1920 1080 60 3 0 0 0
hdmi_drive=2

(#7528) wassermann


wassermann
addikt

"hdmi_cvt 1920 1080 60 3 0 0 0"

Ha a sorban az a 60-as szám, 60Hz-et jelent, nem jó! Európában a hálózat 50Hz-es. A filmek is PAL szabvány szerint 25 vagy 50 fps-el jönnek (az ameriak filmeket 24-ről 25-fpsre gyorsítva adja a TV), hogy a szobában felkapcsolt lámpa ne interferáljon a megjelenített képpel, mert fárasztja a szemet. Emiatt én ezt az értéket nem állítanám 60-ra!

[ Szerkesztve ]

(#7529) SunMount3r válasza wassermann (#7528) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Manapság ez a 60Hz már nem téma. A CRT TV-k idej én volt az. Egy mai "lapos" TV-nek, bárhol a világon, vagy bármilyen kijelzőnek natívan kell kezelnie a 60Hz-et is. Sőt sok TV valójában 120Hz-es, tehát ha 60Hz-es jelet kap azt "megduplázza". Ha meg 25Hz-eset, azt megnégyszerezi és 100Hz-en jeleníti meg. Szerintem kicsit elavultak az infóid ezzel kapcsolatban, semmiféle "interferenciát" nem okoz. Meg amúgy hogy jön ide a TV műsor? :D

(#7530) wassermann válasza SunMount3r (#7529) üzenetére


wassermann
addikt

Persze, ezt az én TV-m is megcsinálja. De pont azért nem kényszeríteném rá a 60-at, hogy oldja meg ő. Pl. a Kodi-ban asszem van is egy ilyen video beállítás, hogy a filmnek megfelelő fps.
Egy 60Hz-re kényszerített megjelenítőn én simán meglátom, észreveszem ha pl. egy jobbról balra pásztázásnál "röcög" mert beszúr megismételt képkockákat

[ Szerkesztve ]

(#7531) SunMount3r válasza wassermann (#7530) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Nem értem még mindig, hogy szerinted a Volumio-hoz miért számít, hogy 60Hz-en van? Sőt az a legjobb, mert ez a legmagasabb támogatott frekvencia, így ez a legfluidabb és a leg szemkímélőbb is. A videólejátszás és a kadenciahelyesség már teljesen más téma, de ennek semmi köze egy "statikus" frekvencián működő GUI-nak. Kb. ugyan az helyzet, hogy a monitorodra is a lehető legmagasabb frekvencián küldöd ki az OP rendszer képét, amit csak a monitor támogat. A filmlejátszáshoz ennek gyak. semmi köze. Amúgy meg pl. a Kodi is 60Hz-en küldi ki a GUI-ját alapból a TV-kre, alacsonyabb frekvenciára csak akkor vált át, ha kell, tehát a videók lejátszása során, mint minden valamire való videó lejátszó szoftver.

[ Szerkesztve ]

(#7532) s4tch válasza wassermann (#7528) üzenetére


s4tch
veterán

Az a natív freki a tévém esetében, látványosan simább úgy a kép, mint 50hz-en.

(#7533) SunMount3r válasza dugesz77 (#7526) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Ezen csak azt látom, hogy a zenével kapcsolatos dolgokat jelez ki. Nekem meg épp nem (feltétlenül) ez kellene, hanem amiket írtam. Ez mondjuk épp egy három színű e-ink kijelző, de az a lényeg amiket mutat. Valami hasonlóra gondolok.

(#7534) dugesz77 válasza SunMount3r (#7533) üzenetére


dugesz77
őstag

Ja ha neked csak egy státus kijelző kell arra is millió lehetőség van. Kis OLED vagy akár i2C LCD-k . Álltalában csak a gpio portra kell kötni és a megfelelő addont telepíteni/engedélyezni hozzá.
Például rAudio-1 nél:

[ Szerkesztve ]

(#7535) SunMount3r válasza dugesz77 (#7534) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Ez iránt érdeklődök, hogy Volumio-val (alatt) milyen ilyen kijelzős szoftveres lehetőségek vannak. Annyi biztos, hogy ilyen hivatalos add-on nincs a Volumio-hoz, amivel ezt a Volumio-n "belülről" el lehetne intézni. A kijelző hardveres kérdése csak második körös.

(#7536) Sakab


Sakab
senior tag

Sziasztok, megpróbálom ebben a topikban is hátha van valakinek ötlete a problémámra.
Adott egy Rpi 4 amire fellett nagy nehezen telepítve USB kapcsolaton egy VFD kijelző:

LCD Proc fut automatikusan indítás után, fellett téve az mpdlcd, ami a Volumio-tól kapott zene infókat ráküldi. Viszont nem indul el az istennek sem automatikusan. Csak akkor ha pl beírom ssh-n, hogy mpdlcd status. Akkor megy ha bezárom a terminált, vagy kikapcsolom, újraindítom megint csak az LCD Proc fut.

2 dolgot próbáltam eddig sikertelenül:

1, /etc/rc.local utolsó sorába beírtam közvetlen az exit elé ezt: su volumio -c “mpdlcd –no-syslog &” próbáltam ezt is su volumio -c "mpdlcd --no-syslog &"
2, /etc/init.d/bootmisc.sh végére is beírtam ugyan ezt a fenti parancsot, de még most sem indul automatikusan :F

Van valakinek ötlete mit rontok el?

(#7537) Patice válasza Sakab (#7536) üzenetére


Patice
Topikgazda

A konfig fájlt sudo-val, vagy root-ként módosítod?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#7538) wassermann válasza Sakab (#7536) üzenetére


wassermann
addikt

Sakab, ennek a kijelző meghajtós kérdésnek ehhez a topikhoz nem sok köze van! Inkább a Raspberry Pi-s vagy leginkább a Linux-os topikban lenne a helye!!!

(#7539) Ba cy lus


Ba cy lus
őstag

Mostanában már nem elég kétszer elindtani a moode-ot, hogy működjön, észlelje a hifiberry digi2 pro-t, háromszor-négyszer kell. Érdekes, 4-5 verzióval ezelőtt még nem voltak ilyen jellegű problémáim. Pedig ugye támogatott a hifiberry cucca, valahogy mégis sikerült úgy "fejleszteni", hogy rendszeres szívás legyen vele. :W

[ Szerkesztve ]

(#7540) Linux-1 válasza SunMount3r (#7535) üzenetére


Linux-1
csendes tag

Nem régen bekerült a Volumio beépülői közé az MPD OLED kijelző plugin.
Érdemes megnézni.

(#7541) SunMount3r válasza Linux-1 (#7540) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

De te is látod mi van oda írva a leírásában. Ez ezek szerint ez sem azt jelezné ki, amit én szeretnék...

(#7542) Linux-1 válasza SunMount3r (#7541) üzenetére


Linux-1
csendes tag

Bocs, akkor Te tulajdonképpen a rendszer diagnosztikai adatait szeretnéd megjeleníteni,
IP, hőmérséklet, idő, stb. ?

(#7543) SunMount3r válasza Linux-1 (#7542) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Nem egészen, de ezt már írtam vagy 2x, már bocsi: Helyi hőmérséklet, esetleg valami más időjárási adat (felhős/napos stb...) és a pontos idő és dátum.

(Bár lehet nem volt elég egyértelmű az eddigiek alapján, sorry, de hát ott volt a linkelt képen, hogy kb. mit is szeretnék).

(#7544) wassermann válasza Ba cy lus (#7539) üzenetére


wassermann
addikt

Amikor sokadikra indul, az legtöbbször a táp gyengülését jelzi (a benne lévő elektrolit kondenzátorok paraméterei romlanak).

Valószínű, hogy az a táp már az elején is épp hogy csak bírta. Rá kéne mérni multiméterrel egy ilyen induláskor

(#7545) Ba cy lus válasza wassermann (#7544) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Egyszer már volt erről szó, hogy túl gyorsan bootol. Más típusú táppal is ez van.

(#7546) sicc33


sicc33
aktív tag

Lehet elsiklottam felette a topikban és már volt róla szó. Infrás távirányitás volumio alatt hogyan lehetséges? Hangerő szám léptetés stb. Nemrégiben vettem egy GPIO-ra csatlakozó DAC-ot amin van infra port és távirányítót is kaptam hozzá. Ha az IR beépülőt telepítem elegendőnek kellene lennie, vagy valami trükk van még a beállításokban. Mert ezt kipróbáltam, de semmi nem történt. Természetesen leírás nem járt hozzá :).

(#7547) SunMount3r válasza sicc33 (#7546) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

A te infrás kérdésedre ez eléggé OFF, de csak úgy leírom, hogy szerintem az infrásnál sokkal jobb egy rádiós, USB vevős táv, az gyak. bárhonnan veszi a jelet. Csak a Triggerhappy-t kell hozzá bekonfigolni, de amint látszik azzal és egy sokgombos rádiós távval gyak. végtelenek a lehetőségek. Pl. nálam egy ilyen távra a szokásos control funkciók mellett a hátoldali billentyűzet gyak. minden gombjára be van állítva valamilyen Playlist, vagy rádió.

[ Szerkesztve ]

(#7548) zsiga68 válasza sicc33 (#7546) üzenetére


zsiga68
senior tag

Válaszd ki a távirányító tipusát és annak a lábnak a számát ahová az infra vevő adatlába csatlakozik.

(#7549) wassermann válasza Ba cy lus (#7545) üzenetére


wassermann
addikt

A config.txt-ben be kellene állítanod egy pár másodperces szoftver indítás késleltetést, ez hagy időt arra, hogy az összes periféria táp-ellátása felálljon:

"boot_delay_ms"

Bővebben itt: [link]

(#7550) sicc33 válasza zsiga68 (#7548) üzenetére


sicc33
aktív tag

Öööö hát ez nem lesz egyszerű. A DAC-on van fenn maga az infra vevő és kaptam hozzá egy távirányítót. Viszont hogy melyik lábon lehet ... ?

Ilyenről van szó ...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.