Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6301) agaron


agaron
tag

Sziasztok!

Az elején leszögezném, hogy nem vagyok túl profi a témában, viszont szeretném megérteni, hogy működik a rendszerem, próbálom leírni amit tudok, hátha egy nálam okosabb ember el tudja magyarázni. :)
Szóval tavaly költöztünk a jelenlegi ingatlanunkba, és a következő felállás van: egy Baxi kazánról megy a padlófűtés illetve a használati melegvíz, ezen felül rá van kötve egy CONCEPT SGW(S) 120l-es kombi tárolós vízmelegítő. A melegvizet alapvetően a kazán állítja elő. Van viszont egy kör, amit ha jól látok a papírja alapján valamilyen keringető kör. Erre van később kötve egy DAB Evosta 2 SAN HMV cirkulációs szivattyú. Annyi istrukciót kaptam a kivitelezőtől (generál kivitelezés volt, közvetlenül a vizessel nem találkoztam, szóval csak szűrt infóm van), hogy rakjak egy időzítőt a szivattyúhoz, és tipikusan amikor mosogatunk, elotte időzítsem be. Azóta 1-2 házban láttam már ilyet bekötve, de szintén nem kaptak sok instrukciót, hogy akkor most ez hogyan is van pontosan.
- első körben szeretném azt megérteni, hogy akkor mi is ez pontosan, és hogy kellene okosan használni? Pl mit, hogyan keringet, stb... Ha így kell használni, akkor oké, időzítés szempontjából már kacinfántosabb, de azon finomítok majd.
- Bónusz kérdés: ugye elvileg elektromosan is tud melegíteni a tároló, van értelme kombináltan használni a kazánnal valamilyen esetben? Ha igen, akkor közben ki kellene kapcsolni a kazánnak a HVM melegítést?

Örök hála, ha kicsit rendet tudtok tenni ezzel kapcsolatban. :R

Steam Deck | PC | PS5

(#6302) 4D4M válasza agaron (#6301) üzenetére


4D4M
aktív tag

A HMV cirkulacio a melegciz vezetékekben kihűlő melegvizet problémáját hivatott megoldani olymódon, hogy a caapolok előtt egy cirkulacio szakaszon keresztül át lehet keringtetni a cső tartalmát a tárolón, így amikor kinyitja az ember valahol a vizet nem kell leengedni a lefolyóba a cső teljes tartalmát.
A funkcióját csak működő szivattyú mellett tudja betolteni, amit lehet különböző stratégiák szerint üzemeltetni. Jelenlét érzékelés, visszatérő hőmérséklet alapján, sima ütemezés, mechanikus idokapcsolo stb.

A vezérlési kivalasztas hatással lehet a cirk. szivattyú élettartamára.

van értelme kombináltan használni a kazánnal valamilyen esetben?
~
Napelem mellett lehet. Kimaxolt gazkvota esetén is lehet. Általános esetben nincs, mert 3x annyiért csinálja a villamos futobetet ugyanazt, amit a gáz.

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#6303) agaron válasza 4D4M (#6302) üzenetére


agaron
tag

Köszönöm szépen az alapos magyarázatot! :R

A vezérlési kivalasztas hatással lehet a cirk. szivattyú élettartamára.

Az élettartamot tekintve mi lehet jó választás? Illetve élettartam szempontjából ritkább vagy a sűrűbb/állandó üzemeltetés a célravezető?

Napelem mellett lehet.
Itt majd számolgatok kicsit, és átgondolom, mert van napelem, de nem nagy, és valószínűleg így is el tudom fogyasztani.

Steam Deck | PC | PS5

(#6304) 4D4M válasza agaron (#6303) üzenetére


4D4M
aktív tag

Az élettartamot tekintve mi lehet jó választás?
~
Megoszlanak a vélemények. Ezért is nem adtam egyértelmű iránymutatást. Nagy motoroknál egyértelműen az indítások számának növelésével csökken az élettartam, de ezeknél a kis szivattyúknál más hatások is szerepet játszanak és sok az olyan mondat, ami úgy kezdődik, hogy Az attól függ, hogy...
Gondolom most folyamatosan megy, ahhoz képest már egy előrelépés, ha éjjelre lekapcsolod. Ezzel az indulások száma nem nőtt abszolút értékben. A jelenlét alapján való üzemeltetés tekinthető a másik végletnek, mert jóval több lehet az indulások száma, viszont az üzemidő minimális.
Mivel nem léphetsz kétszer ugyanabba a folyóba, ezért csak abból lehet következtetni a döntésed helyességére, ha idő előtt elhalálozott a szivattyú.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#6305) agaron válasza 4D4M (#6304) üzenetére


agaron
tag

Rendben, köszönöm szépen a kifejtést! :R

Steam Deck | PC | PS5

(#6306) kiir válasza agaron (#6305) üzenetére


kiir
tag

tömör összefoglalások:
link1
link2

(#6307) Genesist


Genesist
tag

Sziasztok!

Szeretnék segítséget, tancsot kérni a következő kellemetlen problémával kapcsolatban.

Adott egy Ferro keringető szivattyú, ami 1-es fokozaton üzeme a kazánházban, ami a garázszinten van. A szivattyú búgó hangot ad ki és a kazánház felett lévő szinten is hallani, ami brutálisan zavaró.

Szeretnék érdeklődni, hogy van-e bármilyen megoldás arra, hogy a lakószinten ne lehessen hallani ezt a búgást?

Eléggé kétségbe vagyok esve, mert új a rendszer. Érdemes lenne a kivitelezőtől segítséget kérni?

(#6308) Borisz76 válasza Genesist (#6307) üzenetére


Borisz76
veterán

Padlófűtés ? Radiátoros fűtes ?
A csövek ha szintet törnek át, akkor a hangot is könnyebben juttatják át. Eleve az áttőrésen is megy a hang...+ a csövek is viszik.
És ez utóbbi a rosszabb.

Esetleg egy fotó is jöhetne róla, hogy lássuk mit is kellene csendesíteni. Lehet valami gumis eszközzel lehetne csillapítani a rezgés erősségét.

Másik, hogy 1-s fokozat...
Nálam is 3 fokozatban állítható a FÉG kazán aljában található Grundfos szivattyú sebessége :
1-s leglassabb sebesség
2-s közepes sebesség
3-s leggyorsabb sebesség

1-s fokozaton a leghalkabb , 3-s fokozaton a leghangosabb.
Mivel a konyhában van, zárt ajtó mögött ezért nem hallani 3. fokozaton sem a hangját....
Mondjuk nálam padlófűtés van.

Legvégső esetben másik szivattyú....

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#6309) 4D4M válasza Genesist (#6307) üzenetére


4D4M
aktív tag

0. perctől hallatta a hangot vagy később jött meg? Milyen típus és mi van rákötve? Ha meg van garancia a kivitelező részéről akkor természetesen öt kell visszahívni.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#6310) Elemental


Elemental
addikt

Szevasztok!

Vennem kell egy termosztátot, ehhez kapcsolatos tanácsokat hol tudok kérni?

(#6311) Genesist válasza 4D4M (#6309) üzenetére


Genesist
tag

A szivattyú egy Ferro 25-60-180. Az elejétől zajosnak találom. Egy gravitációs rendszerben keringeti a vizet, amire egy kondenzációs kazán van illesztve hőcserélővel. A tényleges baj ott van, hogy minden állásban búg, és ez a lakószintent is hallható.

(#6312) Gézengúz válasza Elemental (#6310) üzenetére


Gézengúz
addikt

Mik az igények?

(#6313) Elemental válasza Gézengúz (#6312) üzenetére


Elemental
addikt

Elromlott a siemens rgd110 termosztát. Egy szelepmozgatót vezérel az nyitja a megfelelő körön a szelepet. Fűtést és hűtést is kezel, minden tavasszal átállítom fűtés, ősszel fűtés módba.
Ezeket vannak bekötve:

Computherm 280-ra gondoltam.

(#6314) 4D4M válasza Genesist (#6311) üzenetére


4D4M
aktív tag

Az egyetlen ellenállás a rendszerben a hőcserélő, ami önmagában nem szokott nagy zajt kelteni, pláne nem búgó jellegűt. Zéró információm van a Ferro gyártmányú szivattyúkról, de az elmondottak alapján gyanús, hogy nem rohanok Grundfosokat kiváltani rá... (:

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#6315) agaron válasza kiir (#6306) üzenetére


agaron
tag

Koszonom ezeket is! :R

Steam Deck | PC | PS5

(#6316) Genesist válasza 4D4M (#6314) üzenetére


Genesist
tag

A Grundfos szivattyúk nem búgnak? Ott csak a szokásos mechanikai zaj van, ahogy tekeri a vizet?

(#6317) Audience válasza Genesist (#6316) üzenetére


Audience
aktív tag

Nekem van 4db. Alpha 2L -van, de csak a víz áramlási zaját hallom.

(#6318) 4D4M válasza Genesist (#6316) üzenetére


4D4M
aktív tag

Búgást én még nem hallottam normális korszerű EC (állandó mágneses) motoros szivattyúkból. Áramlási zajok természetesen jelen vannak, de erről általában nem a szivattyúk tehetnek, hanem a hidraulikai kör, amire ráakasztják.

Persze ez szubjektív, hogy kinek mi a búgás meg az áramlási zaj, de semmiképp sem elfogadható, ha másért nem, akkor azért, mert a zaj mindig energiapazarlást jelent (:

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#6319) Gézengúz válasza Genesist (#6316) üzenetére


Gézengúz
addikt

30 éves Grundfos 40/60/95W
Legkisebb állásban semmit sem hallani, középsőben már van víznek némi hangja csövekben.

(#6320) Genesist


Genesist
tag

Köszönöm a válaszokat.
Amit hallok, az egyértelmű búgás, áramlási zaj nincs. Maga a búgás a szivattyú kapcsolójának burkolata alól jön.

(#6321) ozark válasza Elemental (#6313) üzenetére


ozark
csendes újonc

Nekem computhermből csak a hidraulikus váltójuk jött be...pedig volt zónavezérlőtől kezdve sokminden. Nem egy nagy minőséget képviselnek... :F
Mondjuk nálam nem termosztát, hanem szobai érzékelő vezérli a kazánt modulációs technológiával.

(#6322) mzso


mzso
veterán

Helló!

Junior EVO kádcsaptelep zuhany része úgy néz ki elhalálozott. Egy jó ideje szorult, de legutóbb szerintm már valami szét is lett tépve. Már egyszerre folyik a csapon is meg a rózsán is. Van egy olyan érzésem hogy ez már nem javítható. Vagy mégis? Alul ki lett csavarva egy két végén menetes fém alkatrész. Amin a tömítés meg lett igazítva, de nem lett használható a csap. A másik részét a gombbal nem tudom, hogy lehet kiszedni, ha lehet egyáltalán.

De lehet amúgy sem ártana valami új, mert ramatyul néz ki, meg a melegség állítása horribilis.
Lesz ilyen termosztátos csaptelep a Lidl-ben. Vajon az jó?
Egy nagy kérdés: Működhet-e egyáltalán, hogy náluk olyan hülyén van megcsinálva, hogy baloldalt van a hideg és jobb oldalt a meleg.

[ Szerkesztve ]

(#6323) BullZeye


BullZeye
veterán

Pár hete voltak Immergas Victrix kazánt karbantartani, mert a váltószelep nem engedte vizet rendesen a melegvíz irányába, csak a fűtés ment rendesen.

Mire kiért a szaki (2 nap) megjavult magától, de ha már itt volt karbantartás megcsinálta.
Most megint egy új hiba kód 38 : Lángjelzés elvesztése hibát dob a kazán, bármi esély, hogy a szétszerelés miatt jött elő, vagy tényleg qrwa anyját a kazánnak és megint tönkrement valami?

(#6324) ozark


ozark
csendes újonc

Na de nem értelek...miért nem hívod a szakit? :F

(#6325) Begbiebike


Begbiebike
csendes tag

Sziasztok!
Ismerős lakásában folyamatos probléma, hogy a csapokból "ömlik" a vízkő. Kis kavicsok, homok, pár nap alatt eltömítik a perlátorokat. Ha hosszabb ideig nincs tisztítva úgy feltorlódik, hogy nem kapcsol be az átfolyós melegítő se.
Honnan jöhet ilyen mennyiségű hordalék?

Laikusként a vízmelegítőre gyanakszom, mert csak a melegvíz oldalon tapasztalható.
Nyílt égésterű FÉG, nemrég volt beszabályozva a gáz oldala. Ezer éves lehet, fogalmam nincs hogy más jellegű karbantartást kapott-e, kell-e neki.
A gázos azt mondta, hogy tele van vízkővel, de nem érdemes hozzányúlni, mert nemsokára úgyis végleg tönkremegy. Ez jelentheti azt, hogy ebből jön folyamatosan a hordalék? :F

(#6326) dellfanboy válasza Begbiebike (#6325) üzenetére


dellfanboy
őstag

letezhet, de nem ertek egyet lustaurral, miert ne lenne erdemes hozzanyulni es kitisztitani/vizkotleniteni?
a nemsokara az 2 het, vagy 2ev?gondolom jopar eve uzemel...

eladó dolgok:mondd az árát és vidd http://hardverapro.hu/tag/dellfanboy#aprohirdetesei

(#6327) Begbiebike válasza dellfanboy (#6326) üzenetére


Begbiebike
csendes tag

Köszi!
Na igen, attól függ mennyiért válallná el egy korrektebb szaki a tisztítást. Lakással jött, biztos régóta szolgál. Cserélni kb csak villanybojlerre lehetne.

Igazából most jól működik, csak erre a vízkő problémának keresem az okait, mert egyre több gondot okoz.

(#6328) somnia válasza Begbiebike (#6327) üzenetére


somnia
őstag

Nem a szaki korrektségén múlik.
Ha beleönti a savat, az elvékonyodott vörösrezet könnyen átmarja és akkor azt mondod, hogy tönkretette.
Én ezt megelőzendő, azt mondtam a kuncsaftnak, hogy kiszerelem, beszerelem de a savat öntse bele ő!
Szinte senki nem vállalta így vettem bele egy új kazánt.

(#6329) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Ha egy pincében egy nyílt égésterű kazán van, akkor azon légtérben nem lehet semmilyen ventilátoros szellőztetés, mert az felborítaná a nyomásviszonyokat?

(#6330) -Tsaba- válasza Begbiebike (#6327) üzenetére


-Tsaba-
tag

Lehet még kapni. Nekünk anno mikor szüleim építették a házat, egy használt volt, aztán cseréltettük egy újabbra (kb mint a képen, de belseje szinte ugyan az). Ha nem kellett volna fűtést (is) korszerűsíteni valszeg még mindig meglenne. A használtat 1x savazták, de nem bírta sokáig utána sem (úgy emlékszem amúgy nem réz belül), de aztán csak cserélni kellett. Mindig hívtam a szakit aki a konvektorokat, meg ezt is nézte, de kb csak kifújkálta és annyi volt a karbantartás. Lehet vmi "öregebb" szakinak alkatrésze is van, vagy tud szerezni. Ill sztem vmi viszonylag újabb használtat is érdemes lehet beszerezni. Tudtommal ezeket még majdnem az örökkévalóságnak tervezték...

u.i.: most nézem hogy energia címke alapján, nem is annyira rossz a hatásfok elvileg

[ Szerkesztve ]

(#6331) BullZeye válasza ozark (#6324) üzenetére


BullZeye
veterán

Mert este 9kor nem szoktam szakikat zaklatni. :)
Mára elhárult, UV megette a bélelt kémény tetejét és ahogy beomlott a gáz visszaáramlott.

Cserélte egy kéményes az utolsó szakaszt és kapott egy új UV álló fedelet.

(#6332) csemberlen válasza csubuka (#6329) üzenetére


csemberlen
őstag

Igen

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#6333) csubuka válasza csemberlen (#6332) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm a megerősítést!

(#6334) Satus válasza vampire17 (#6253) üzenetére


Satus
tag

Most az van a kazán manualban, ha nem használom a szobatermosztátot a szárazkapcsolaton akkor tegyen vissza az összekötő drótot.
Én nem csináltam semmit , még a régi termosz is be van kötve.

Te tapasztaltál hátrányt ebből?

A másik, hogy Te állítottál az "égő újbóli begyújtástását megelőző keringetési időn" P18 paraméter, vagy hagytad gyári 3 percen ?

Én felvettem 6 percre, mert a 3-nál ha enyhe idő van elkezdi felfelé tornázni a szobahőt.
Próbáltam feljebb is , de az már nagyon a komfort rovására megy.

(#6335) modflow


modflow
veterán

Ha vásárolok egy ilyen szivattyút:
Grundfos ALPHA1 L 25-60 180 (99160584)

Akkor ez a műanyag semmiség mi még 18.000 Ft-ért??????
[Grundfos csatlakozó Alpha1L szivattyúkhoz (802)]

Ez kell mindenképpen?

[ Szerkesztve ]

(#6336) 4D4M válasza modflow (#6335) üzenetére


4D4M
aktív tag

Kell, hogy tartalmazza a szivattyú szállítási terjedelme is.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#6337) garga01


garga01
senior tag

Van egy leszerelt melegvizes órám (tárasházban cserélni kellett lejárt hitelesítés miatt).
Kertben gondoltam felrakom magamnak locsolási mérőnek (csak h legyen egy kb. értékem), arra használható? Mármint a melegvízre van gondolom bekalibrálva, a hideg esetén nagyobb hibával mérhet?

Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt..... csak más a fogása!

(#6338) modflow válasza 4D4M (#6336) üzenetére


modflow
veterán

Ezt nem értem. :)
Szállítási terjedelme??

(#6339) 4D4M válasza modflow (#6338) üzenetére


4D4M
aktív tag

Benne van a dobozban.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#6340) modflow válasza 4D4M (#6339) üzenetére


modflow
veterán

Akkor jó. Köszi.

(#6341) coco2


coco2
őstag

Sziasztok!

Van egy kerti csapom, aminek az elzáró szelepe vélhetően meghibásodott. Leolvasáskor az derült ki, hogy az átlagos éves fogyasztás 200 m3-ről 600-ra nőtt. A csatornázási művek kollégájától azt hallottam, a csaotrnázási díj elengedését lehet ilyenkor kérvényezni. Ami formanyomtatványt találtam hozzá, jegyzőkönyv kell a megtalált és kijavított hibáról. Vélhetően céges segítséget kell hozzá fogadnom.

Az a kerti csap a fő vezetéken van, a kerti csap elzáró szelepe kb 2 méter mélyen van a földben. Ásni kell hozzá, és bár a talaj homokos, a körben nőtt fák gyökerei aligha fogják megkönnyíteni a hozzáférést, és most az időjárás sem túl segítőkész kerti munkákhoz. Ha én nekiállok kiásni, nekem egész napi munka, amit este nem hagyhatok úgy, mert csúnya mínusz fokok jönnek, és még több kárt csinálnék vele. Kiásni esetleg promptra akkor lehet, amikor éppen érkezik (és biztosan érkezik) vízvezeték szerelési segítség is, de akkor nálam rátermettebb ember kell hirtelen kihányni azt a földet. A jegyzőkönyvön túl egy szelep cserére is szükségem lesz a kerti csaphoz.

Egy kicsit vakarom a buksit, mihez kérhetek céges segítséget, időben hogyan lehet ilyesmit intézni, mire számíthatok számla végeredményt illetően (már ami nem direkt lehúzás)? Aki lát ilyen helyzeteket, tőle tanácsnak örülnék. Köszönöm.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#6342) elessar válasza coco2 (#6341) üzenetére


elessar
tag

A kiásott földet zsákokba rakod, és a napi munka végén — mintha homokzsák-gát lenne — visszarakod a gödörbe. Ha még a gödör aljára tudnál tenni egy tábla nikecellt, és arra a zsákokat, tökéletes fagyvédelem lenne.

(#6343) coco2 válasza elessar (#6342) üzenetére


coco2
őstag

Aham, olyan 4-5ezer liternyi földről beszélünk, ami kb 200 zsák formájában emelgessek 25 kilónként. Vajon említettem, hogy nem vagyok egy body builder? :)

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#6344) 4D4M válasza coco2 (#6341) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ha kiasod annyira hogy már csak 80 cm-re lesz a felszintol akkor bármikor befejezheted a maradékot. Talajban ilyen pár napos fagyokkal nagyon nehéz lenne megfagyasztani vízcsöveket.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#6345) coco2 válasza 4D4M (#6344) üzenetére


coco2
őstag

>pár napos fagyokkal

Egy kicsit pontosabban legalább 1 hétnyi fagyot fog hozni az a dupla hullámnyi északi levegő, ami éppen beömlik Európa fölé, és könnyen lehet, nem csak kettő hullámnyi lesz. Vajon hol van a korlát az "elég hideg" fogalmát illetően?

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#6346) 4D4M válasza coco2 (#6345) üzenetére


4D4M
aktív tag

Szerintem 3 hét -15°C is kevés lenne ahhoz, hogy egy zavartalan sík talajfelszín alatt 1 méterig átfagyjon. Itt meg ugye minél közelebb van időben egymáshoz a feltárás 2 üteme annál, kedvezőbbek a körülmények. Nekem pl most 2. éve egy fejlesztés miatt 20 cm fedi a KPE csövemet 1 méteres szakaszon, de még nem jutott eszébe elfagyni, bár ez nem olyan bevállalós mert épület is van mellette.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#6347) coco2 válasza 4D4M (#6346) üzenetére


coco2
őstag

Hát bocs. Engem a hideg kerülget egész hétnyi fagyban úgy hagyni a főnyomócsövet. Én ezt nem érzem biztonságosnak. Jelenleg kotrom weben a cégeket, melyik vízvezeték szerelő cég vállal földmunkákat is. Eddig még nem találtam.

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#6348) 4D4M válasza coco2 (#6347) üzenetére


4D4M
aktív tag

Hát bocs.
~
Nem haragszom (:
Egyébként normál körülmények között minimum 80-100 cm-en fut minden közművezeték is a fenti elgondolások miatt. Ezen kívül a KPE cső nem igazán hajlamos a szétfagyásra, mivel van rugalmassága, ami megakadályozza ebben.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#6349) csemberlen válasza coco2 (#6347) üzenetére


csemberlen
őstag

Azt szokták ilyenkor csinálni, hogy valamelyik csapot éjjelre nyitva haggyák picit

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#6350) coco2 válasza csemberlen (#6349) üzenetére


coco2
őstag

A közmű vezetékek azért nem sérülnek, mert részint olyan anyagból vannak, részint folyamatos bennük a közeg áramlás, ami nulla fok fölötti. Igen, nyitva hagyni a csapot éjjelre (meg nappalra is) megoldás lenne valamennyit védeni, de jobb szeretek biztonságos oldaltávolságot tartani, és itt az nincsen meg.

Ha extra védelemként lenne több elzáró csap a rendszerben, meg egy kicsit újabb lenne, akkor lennék elég bátor barkácsolni, de ez a hálózat múlt század elején épült, és a fene tudja, mi milyen állapotban van.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.