Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Gleatcher


Gleatcher
aktív tag

Hi!
Egy korábban vett sirtec táp elkezd veszettül sípolni, miután rádugom a táplábelt, vagyis még rá sem dugtam az alaplapra, csak simán a konektorba és már sípol.
A táp 420W-os és már cserélve voltak benne a kondik, mert felrobbant 1x-er.
A csere után van rá három hónap gari, ami mopst pénteken jár le.
Visszavigyem vagy már tényleg meg fog halni?
Nem szeretném még temetni..:O

A nők áramot vezessenek, ne autót!!!

(#2) LukE válasza Gleatcher (#1) üzenetére


LukE
veterán

robbantak a kondik, es javitottak? <jawdropp>
Ha szerencsed van, akkor csak 1 tekercs szuttyog, ami magaban nem jelent sok gondot. Ha nincs szerencsed, akkor lehet, hogy eppen meg akarja adni magat. Volt nalam 1 xy tap, sipolt bedugas utan, de azon kivul, hogy baromi hangos volt, 3 nap alatt nem robbant fel...
De a helyedben en visszamennek, es vernem az asztalt, ha szukseges.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#3) Gleatcher válasza LukE (#2) üzenetére


Gleatcher
aktív tag

Igen, mert szomszéd ''uraság'' ügyesen átkapocsolta 110V-ra a tápot és egy kib****tt nagyot durrant. Még én is hallottam öt szobával arrébb...
Állítólag az egész szoba füstben volt és a Displayben kicserélték a két kondit potom 4k-ért.Azóta ment nomrálisan, de most elkezdett sípolni de nemtommiért.

A nők áramot vezessenek, ne autót!!!

(#4) mr_ricsi válasza Gleatcher (#3) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Biztosan nem egyeztem volna bele a javításba. (Nekem egy új táp, a szomszéd pedig megkapja az eldurrantat.)

Szerintem vidd vissza, és nézesd meg.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#5) TeeJay


TeeJay
félisten

Segítsetek inkább:
na szóval eddgi azt hittem hogy a Seagate 7200.7 es vinyóm sípol menet közben de kiderült hogy a tápból jön a sípoló hang

hoztam egy másik tápot azzal indítottam a rendszerem és semmi sípolás nem volt

aztán megnéztem az én tápommal de úgy hogy a vinyót lehúztam róla
úgyse votl sípolás

aztán az én tápommal meg vinyómmal meg sípol a tápból valami:(
Elég idegesítő és hát legalább megnyugodtam hogy nem vinyó baj lesz

kérdésem hogy ez a sípoló valami miért pont csak azzal a vinyóval létezik?
másik táppal miért nem csinálta?
mikor másik vinyó volt a gépembe miért nem sípolt a tápom?


szerintetek ebbe bele fog halni a táp?
lehet cserélnem kéne?

előre is köszönök minden hozzászólást

ja és szivesen megtudnám hogy mi a ló sípol azokba a tápokba?

elég rossz dolog ám:(

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#6) mr_ricsi válasza TeeJay (#5) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Szerintem a kérdéseidre a távolból senki nem fog tudni válaszolni. (Esetleg aki pontosan ugyanebbe a problémába futott bele.)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#7) Mog válasza TeeJay (#5) üzenetére


Mog
csendes tag

Hát ebben tényleg csak találgatni lehet, de előfordulhat, hogy a vinyód okozta plusz terhelés miatt kezd el sípolni a tápod amikor rádugod, azaz nem a vinyó miatt csak a plusz teljesítmény ígény miatt. Valószínűleg az egyik kondi kezdi megadni magát az szokott sípoló hangot adni. Én a helyedben azonnal tápcsere után néznék...

(#8) vfo7


vfo7
senior tag

Meg kel nézni, hogy valamelyik trafó tekercselése nem lazult-e meg, mert akkor fordul elő ilyen. Hosszabb távon nem jó, mert a sípolással mechanikus rezonancia is együttjár, úgyhogy vagy megjavíttatod, vagy lecseréled, de így semmiképpen ne használd.

Aki csak a lábával siet, hibázik.

(#9) Gleatcher válasza vfo7 (#8) üzenetére


Gleatcher
aktív tag

Ok, csak az itt a kérdés, hogy javítás után használható lesz még a táp, vagy egyből a qka?

A nők áramot vezessenek, ne autót!!!

(#10) TeeJay válasza Mog (#7) üzenetére


TeeJay
félisten

ezt én is néztem hogy lehet hogy a vinyó terhelése akkora hogy már nem bírja el

na de van egy régi Quantum vinyóm amit ha ugyanarra a tápcsatira kapcsolok azzal nem sípol:(
a fenje se érti hogy miért

akkor ezek szerint a Seagate vinyóm nagyobb terhelést ad a tápnak?

lehet akkor nézek valami 5-10 ezer közti tápot mert nem szeretném ha meghalna a táp:(

pedig végülis semmi nincs rákötve és 300Wos
igaz semmi márkája nincs:(

szóval ez van:(

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#11) Mog válasza TeeJay (#10) üzenetére


Mog
csendes tag

Az biztos, hogy egy új winchester több kraftot igényel, mint egy régi, de hogy ettől sípol-e a tápod azt nem tudom... De az biztos, hogy egy táp normál körülmények között nem sípol!!! És az még a legkisebb dolog ha a tápod egyszer csak beadja az unalmast. Vihet masgával jó pár alkatrészt az örök vadászmezőkre... Szerintem ne javítasd, hanem vegyél valami újat, ha lehet valami márkásabbat chieftek, coolink, superflower,enermax. Ez már ízlések és pofonok kérdése... Itt rengeteg fórumtéma foglalkozik az ideális táppal. Szerintem a lényeg, hogy valami márkásabb legyen, még ha kevesebb wattra is van kalibrálva...

(#12) Niquis


Niquis
aktív tag

Aha, ismerős a helyzet...pont ebbe a problémába futottam bele idén januárban, egy vadiúj Coolink(!) táppal. Rádugtam a vinyót, sípol. Vinyóra gyanakvás persze, de bármi vinyót rádugok, sípol. Találgatás, kondik, kilazult tekercs (amit itt ti is leírtatok). Visszaviszem boltba, de ott nem sípol!!! A picsába. Aztán hazaviszem, ott sem sípol. Belenyugvás. (Talán a váltóáram valami paramétere nem tetszett neki itt a koliban. Remélem jön valaki, aki vágja ezt:) )
Szóval próbáld ki több helyen, ''többféle árammal'':)

"És ha helyzet van, akkor mindig lépni kell. Ha olyan a helyzet."

(#13) TeeJay válasza Niquis (#12) üzenetére


TeeJay
félisten

akkor lehet be kéne szereznem valami jobb tápot

amúgy csak kíváncsiságból egy sima 230wos acorp tápra rádugtam és láss csodát nem sípolt:)

nekem a táp márkáját ne kérdezzétek meg ne mtudnám leírni:)

de akko nézek valami jobb félét hátha

10ből már lehet jót venni?
300-400W meg halk legyen

ja meg lehetőleg ne sípoljon az egyetlen szál vinyómmal:)

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#14) Male válasza TeeJay (#10) üzenetére


Male
nagyúr

Nekem pl a Coolink táp Maxtor vinyóval sipol, Samsunggal nem (vinyót cseréltem). Gondoltam talán a fogyasztás miatt van (a Maxtor majdnem kétszer annyit fogyaszt, mint a Samsung a gyári adat szerint). Ezután bekerült a gépbe mégegy Samsung, és továbbra se sipol. Ha a Maxtort visszarakom a gépbe, akkor megint sipol (másik gépben nem okoz ilyen gondot ugyanez a Maxtor vinyó).

Mog: egy új vinyó nem biztos, hogy többet fogyaszt, mint egy régebbi (pl a régi 15 GB-os Quantum lct10-es vinyó többet fogyaszt, mint egy 160 GB-os Samsung 1614N).

(#15) TeeJay válasza Male (#14) üzenetére


TeeJay
félisten

én meg úgy vettem észre hogy az egyik kábelkötegre kötve hangosabban sípol mint a másikra

jó mi?
a fene se érti ezt a tápot

már majdnem visszavittem a vinyót mert azt hitte maz sípol

egy frászt a Seagate vinyónak hangját se hallani:)
szóval a táp szivat de nagyon:)

majd nézek valami olcsót és halkat mert ez így ne mtúl frankó:(

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#16) Male válasza TeeJay (#15) üzenetére


Male
nagyúr

Nézd meg a PH!-s tápteszteket. Szerintem egy Coolinkkal jól járnál, mert viszonylag olcsó, és elég jó is.

(#17) TeeJay válasza Male (#16) üzenetére


TeeJay
félisten

oké megnézem
bár nekem aztán nem kell 400tól nagyobb táp:)

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#18) fgabor87


fgabor87
tag

Sziasztok. Van egy FSP BlueStorm tápom. Amikor ki van kapcsolva a gépem, sípol, illetve hátul a kapcsolóban a kis lámpa vibrál. Elvileg ha megy a gép, megszűnik a sípolás, vagy elnyomja a gép hangja, ezt nem tudom. :)
Akkor is sípolt, mikor vadi új volt, de azóta jelentkezett a világítókapcsoló vibrálása, illetve halványult is a fénye, már éppen hogy pislákol, és a sípoló hang is erősödött picit. A hangot úgy írnám le, hogy ilyen sziszegő, sípoló hang.
Nem lehet ezzel kezdeni valamit? Este már kezd zavaró lenni.
Üdv.: Gábor

(#19) andrade válasza fgabor87 (#18) üzenetére


andrade
senior tag

Meg kéne mérni a feszültségeket mert olyan a jelenség mintha egy alkatrész a bemeneti készenléti körben szakadozna.Úgy látszik már újkorában nem volt kifogástalan.Legalábbis a lámpa vibrálása ezt jelzi a fényerő csökkenéssel együtt-

(#20) fgabor87 válasza andrade (#19) üzenetére


fgabor87
tag

Nem nagyon értek az elektronikai dolgokhoz, mivel tudnám megmérni, és pontosan hol és mit kéne? :)
Van egy ilyen kis voltmérő műszerem vagy mim, tud mérni feszültséget, ellenállást stb.

(#21) andrade válasza fgabor87 (#20) üzenetére


andrade
senior tag

Van pld a 4 pines lapos molex ami a PATA HDD- és ODD-k tápja ott sárga fekete a 12V piros fekete az 5V.Sajnos az ezer Ft körüli multiméterek nem a legjobbak ilyenhez legalább az 5-6000 Ft-os kategóri kellene.5 %+- eltérés a feszültségben lehet és ne ugráljon terhelésváltozás nélkül. Ha nincs gyakorlatod nem ajánlom legalábbis maximális óvatossággal.
Nem találtam rajzot így nem tudom mi van a bemeneti körben termisztor e vagy varisztor milyen a fojtó stb.A kondenzátorokat is meg kellene nézni ilyenkor nem púposak e.

[ Szerkesztve ]

(#22) fgabor87 válasza andrade (#21) üzenetére


fgabor87
tag

Hát pontosan nem tudom milyen mérőm van, a márkáját tudom csak, hogy Voltcraft, de van már vagy 10 éves. :)
Amit alaplapi szenzorok mérnek feszültséget az gondolom nem elég pontos ehhez ugye?

(#23) andrade válasza fgabor87 (#22) üzenetére


andrade
senior tag

A szoftveres feszültségmérés nem megbízható! 2% vagy annál kisebb pontossági osztályú műszer megfelelő

[ Szerkesztve ]

(#24) mr_ricsi válasza fgabor87 (#18) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Itt keress hozzá szakembert, aki megnézi.
Vagy egy kondi, vagy tekercs adja a hangot. Előbbi könnyedén cserélhető. A tekerccsel esetleg nem lehet mit kezdeni, vagy lakkozással, újraforrasztással elcsendesíthető.
A glimm lámpa villogásának szinte esélytelen, hogy köze legyen a dologhoz.

Ha andrade a táp belsejében akar majd valamit méretni vagy nézetni veled, akkor ne hallgass rá, mert neki az a hobbija, hogy öngyilkosságra vegyen rá gyanútlan embereket.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#25) andrade válasza mr_ricsi (#24) üzenetére


andrade
senior tag

"Van pld a 4 pines lapos molex ami a PATA HDD- és ODD-k tápja ott sárga fekete a 12V piros fekete az 5V."

Nem is tudtam hogy ez a táp belsejében van! Azért el is kéne olvasni mit írok!!!!

(#26) andrade válasza mr_ricsi (#24) üzenetére


andrade
senior tag

"Ha andrade a táp belsejében akar majd valamit méretni vagy nézetni veled, akkor ne hallgass rá, mert neki az a hobbija, hogy öngyilkosságra vegyen rá gyanútlan embereket."

A szemétkedés olimpiáján aranyérmes lennél! De a hazudozásén is! Te ezt élvezed?Nem zavar egy cseppet sem hogy a válaszok jók?

(#27) mr_ricsi válasza andrade (#25) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Nem is tudtam hogy ez a táp belsejében van! Azért el is kéne olvasni mit írok!"
Én el szoktam olvasni.
Ez viszont belül van: "A kondenzátorokat is meg kellene nézni ilyenkor nem púposak e."

"Nem zavar egy cseppet sem hogy a válaszok jók?"
Nem jók.

Egyrészt minek méricskél? Attól még a hiba hiba marad.

Aztán a primer oldali zavart a szekunder feszek mérésével akarod kimutatni, miközben működési zavart nem produkál a táp :F

Ez pedig nettó hülyeség: "mintha egy alkatrész a bemeneti készenléti körben szakadozna"

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#28) fgabor87


fgabor87
tag

Szétszedtem a tápot, hamár így szóba jött. Nem is a sípolás miatt, hanem mert már öreg, illene leellenőrizni a kondikat. :) Az egyiknek egyértelműen púpos a teteje, illetve van egy méretre nagyon nagy kondi, aminek ilyen műanyag teteje van, egy icipicit az is púpos, de ha lenyomom, érezni, hogy levegő van alatta, tehát nem kemény a púp, nem tudom, hogy ez is baj, vagy ez normális.
A másik viszont fém tetejű, és egyértelműen fel van púposodva sajnos. Ezen kívül amit még észrevettem, hogy egyből a bejövő vezetéknél van 2 ilyen pici kék kerek valami, az egyiknek mintha égési nyom lenne az egyik lábánál, de lehet, hogy csak a gyanta folyt rá a gyártás során. Azt majd megnézem tüzetesebben, bár nem igazán tudom, hogy mi az. :D

(#29) mr_ricsi válasza fgabor87 (#28) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Szétszedtem a tápot,"
Ezt szerettem volna elkerülni! Ugyanis a tápban még az áramtalanítás után is maradhatnak feltöltött kondik, és ha hozzá nem értőként éppen egy 400V-ossal csapatod meg magad, akkor andrade már sikeresnek fogja értékelni ezt a hetét. Mi pedig lehet hogy a Híradóban hallunk majd rólad.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#30) fgabor87 válasza mr_ricsi (#29) üzenetére


fgabor87
tag

Annyira analfabéta azért nem vagyok talán. :) Elvileg mérnökinformatikusnak számítok. Takarítottam már ki nem egyszer. Csak az elektronikához nem értek.
Na csináltam róla 1-2 képet:
táp
púpos kondi
bejövő kábel
Ezek a kékek valami védelemmel kapcsolatos dolgok lehetnek, mert az egyik lábuk a földre van kötve. Alul még van valami nagy sárga cucc, annak egyik lába a fázishoz, másik a 0-hoz van kötve ha jól láttam.
kondi
Ennek csak "lazán" púpos a teteje, nem kemény. És csak nagyon picit, alig látni.

[ Szerkesztve ]

(#31) andrade válasza fgabor87 (#30) üzenetére


andrade
senior tag

Azért az utolsó kondi már a nyolcadik hónapban van! :D Se a bamanet se a kimet nem éppen kifogástalan.

[ Szerkesztve ]

(#32) fgabor87 válasza andrade (#31) üzenetére


fgabor87
tag

Megbeszéltem bátyámmal (villamosmérnök :D ) elviszi majd a tápom, megméri a kondikat, megnézi melyik érett cserére. Ez a kis púpos tetejű biztosan. :)
A másik ami miatt aggódom, az legelső, 330uF 400V-os primer oldali, mert még régebben itt prohardveren olvastam egy cikket, hogy ezekkel pont ezekben a tápokban sok gond van, és nem éppen a legolcsóbb darab. Ha a szekunder oldalon is cserélni kell egy párat, meg a primer oldalit, meg már nem ártana a kissé zörgő ventilátort is, akkor árban már lassan kijön egy új táp. :(

(#33) andrade válasza fgabor87 (#32) üzenetére


andrade
senior tag

Na éppen ez az ha jópár alkatrészt cserélni kellene akkor már nem éri meg

(#34) fgabor87


fgabor87
tag

Na, visszatérve a sípolásra: szétszedett állapotban is meghallgattam, hátha jobban be lehet azonosítani, honnan jön a hang. Ami igazán meglepett, hogy mikor a táp be volt dugva, de nem volt felkapcsolva a kapcsoló a hátulján, már akkor is, halkabban ugyan, de sípolt. Kapcsoló felkapcsolása után sem változott semmi, viszont a led nem gyulladt fel a kapcsolóban.
Kihúztam a konnektorból, ezután még jó néhány percig sípolt, majd egyszer csak elkezdett elhalkulni, és szép lassan teljesen megszűnt.
De ez a sípolás azért jóval halkabb volt, mint mikor rá van kötve a gépre.
Úgyhogy, én legalábbis, ettől sem lettem most okosabb. :)

(#35) mr_ricsi válasza fgabor87 (#34) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Ha a szekunder oldalon is cserélni kell egy párat, meg a primer oldalit, meg már nem ártana a kissé zörgő ventilátort is, akkor árban már lassan kijön egy új táp."
Messze nem!
A nagy kondi 250-800 Ft, a kisebbek 25-100Ft/db. Ha rendszeresen a kapcsolójával áramtalanítottad a gépet, akkor érdemes új kapcsolót tenni bele. A glimmlámpa felesleges, anélkül 150-200 Ft-ból megáll. A venti is belefér 2500 Ft-ba.

Viszont ha ezeket mind kicserélteted belevaló darabokra, akkor 4-5 évig semmi gondod nem lesz a táppal. Ugyanezt egy boltban megvett darabról el sem mondhatod.

"a led nem gyulladt fel a kapcsolóban."
Glimm lámpa!

"Úgyhogy, én legalábbis, ettől sem lettem most okosabb."
Vagy a nagyfeszültségű, vagy a készenléti kör adja a hangot. A kettő közül viszont csak a készenléti tud sípolni.

"Elvileg mérnökinformatikusnak számítok. Takarítottam már ki nem egyszer."
Te is ugyanúgy vezeted az áramot, mint más halandók! Nagyfeszültséget nem tanultál, a takarítás pedig akár véletlen is lehetett. A kérdés az, hogy tudod-e pontosan, hogy mihez nem szabad hozzányúlni. A "nagyjából" nem elég!

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#36) fgabor87 válasza mr_ricsi (#35) üzenetére


fgabor87
tag

Nagy kondit egyelőre nem találtam, a pic ára meg attól függ, hogy kínai CapXon megy bele vissza, vagy egy jobb minőségű japán. Egyik 90 ft, másik 300. :)

Nem ismerem az ilyen szakkifejezéseket, mint Glimm lámpa, én ilyen szinten csak annyit látok, hogy világít, meg max hogy a dobozára rá van írva, hogy LED light switch.

Megtaláltam egy régebbi írásomat, miszerint a fura hangot bekapcsolt gépnél is adja, csak ugye elnyomják a ventilátorok, de ezek szerint régen már sikerült megfülelnem. Akkor viszont terhelés független a sípolás.

Én is ugyan úgy vezetem az áramot igen, és nem tanultam nagyfeszültséget, de azt hiszem van annyi eszem, hogy nem nyúlkálok bele, vagy ha mégis, akkor csak műanyag cuccokat fogok meg, kondikhoz, tekercsekhez, szabad fémekhez meg alapból nem nyúlkálok, mert tudom, hogy azokban lehet kóboráram. Ma is csak szemmel vizsgáltam meg, többit a szakemberekre bízom.

Ui.: most találtam nagy kondikat 800-900 ft körül a következő szöveggel az adatlapjukon: élettartam 85 °C-on 2000 óra. Hát ez nem számítógép tápba való. :)

[ Szerkesztve ]

(#37) andrade válasza fgabor87 (#34) üzenetére


andrade
senior tag

A glimm lámpa hálózati feszültségre van készítve az jelzi hogy van áram. De azt hogy a megszakított áramkörnél is van hang azt nem értem mert ha a kapcsoló egy szálat szakít meg és az a 0 akkor is a kapcsoló után valami átvezetésnek kell lennie hogy a fázissal működjön. Most nézem hogy nem világít a glimm.

[ Szerkesztve ]

(#38) mr_ricsi válasza fgabor87 (#36) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"élettartam 85 °C-on 2000 óra. Hát ez nem számítógép tápba való."
Nézd meg azt, ami most benne van. Az nem 85°C-os?

"a pic ára meg attól függ, hogy kínai CapXon megy bele vissza, vagy egy jobb minőségű japán. Egyik 90 ft, másik 300."
A Lomexnél vannak Yageo-Teapo kondik. Azokból a lowESR, legalább 2000 üzemórásak jók lesznek neked a következő 5 évre.

"meg max hogy a dobozára rá van írva, hogy LED light switch."
Az büdös nagy átverés! 230V-ról közvetlenül csak igen rossz hatásfokkal lehet egy LED-et meghajtani.

"Megtaláltam egy régebbi írásomat, miszerint a fura hangot bekapcsolt gépnél is adja"
Megszemléltem a képen a kapcsolót. Az mindkét vezetéket bontja, vagyis csak a két kis kék kondi adhatja a hangot, amelyek a tápcsati fenekére vannak forrasztva.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#39) fgabor87 válasza andrade (#37) üzenetére


fgabor87
tag

Kikapcsolt állapotban azért picit más hangja van, nem pont olyan, mint amikor rá van kötve a gépre. Ha jól látom, a kapcsoló mindkét szálat megszakítja. Én arra gyanakszom, hogy bár a képen nem annyira látszik, de közvetlenül a bejövő kábeleknél van alul egy sárga téglatest, aminek a lábai a 2 bejövő kábelre vannak kötve. tehát egyik a fázisra, másik a 0-ra. Ez még a kapcsoló előtt van, tehát ez mindenféleképpen áram alatt van, lehet, hogy az adott valami hangot, és azt hallottam. De ez tényleg nagyon halk volt, oda kellett hajolnom a szétszedett táp fölé, hogy halljam. Szerintem az más lesz. :)
Közbe szintén egy korábbi írásomat olvastam, hogy egyszer már próbáltuk kiszedni a táp alaplapját valami miatt, de az egyik csavar olyan helyen van, hogy nem lehet hozzáférni. Egészen pontosan a kimenő kábelköteg kellős közepén. Ezt olvasva már rémlik is, hogy lehetetlen volt hozzáférni. :( Akkor viszont lehet, hogy ez a púpos kondi jelenti a tápegység végét.
Azért majd megnézem még egyszer.

(#40) fgabor87 válasza mr_ricsi (#38) üzenetére


fgabor87
tag

De az is 85°C-os, csak a 2000 üzemóra tűnik kevésnek.

Persze, nyilván azért írják rá, hogy LED, mert az egy ismertebb fogalom.

Kondi tud hangot kiadni? Mert elvileg ebben a tápban lévő 330uF 400V kondikból elég sok tönkrement, valami gyári hiba lehet, akkor akár még az is adhatná a ciripelő hangot.

(#41) andrade válasza fgabor87 (#40) üzenetére


andrade
senior tag

A kondenzátor hogyne adna hangot fémfóia van menetesen feltekercselve amre feszültség van adva a menetek vonzzák és taszítják egymást rezgés jöhet létre.A tekercselőgép elromolhat csinálhatnak sorozatban gyenge akkukat mire észreveszik hogy hibásak.

[ Szerkesztve ]

(#42) andrade válasza fgabor87 (#40) üzenetére


andrade
senior tag

"Persze, nyilván azért írják rá, hogy LED, mert az egy ismertebb fogalom"

Ezzel nem épp ismereteket terjesztenek A glimm ritkitott gázzal töltött térbe nyúló két elektród kisülést hoz létre a gázban.Míg a LED fényemittáló dióda félvezető a határon a dióda anyagát gerjeszti ami a félvezető anyaga szerinti fényt bocsát ki.

(#43) fgabor87 válasza andrade (#41) üzenetére


fgabor87
tag

Megvan a sípolásért felelős alkatrész, sajnos nem a nagy kondenzátor volt, pedig örültem volna neki, mert azt egyszerűen lehetett volna orvosolni. A középen lévő 2 sárga trafó közül a jobb oldali kisebb méretű zúg.
Csavart is megkerestem, gyönyörűen el van rejtve a táp jobb alsó felénél a kijövő kábelek közé. Még ha ki is tudom szedni, visszatenni szinte lehetetlen. Bár egy mágnesezett vagy ragasztózott végű csavarhúzóval talán megoldható. :)

(#44) mr_ricsi válasza fgabor87 (#43) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"A középen lévő 2 sárga trafó közül a jobb oldali kisebb méretű zúg."
Azzal kezdeni sem tudsz semmit, és nem is lesz baja semminek. Tehát maradhat.
Valamint az nem lehet áram alatt a főkapcsoló kikapcsolt helyzetében, ezért hangot sem adhat, ahogy írtad korábban.

"Még ha ki is tudom szedni, visszatenni szinte lehetetlen."
Vazzeg, és a kábelkorbácsot oldalra kifordítva a lemezburkolatból? (szerinted a gyárban hogyan rakták össze a tápot?)

"De az is 85°C-os, csak a 2000 üzemóra tűnik kevésnek."
Akkor 2000 óra, ha folyamatosan 85°C a kondi hőmérséklete. 50°C-nál már cirka 20ezer.

[ Szerkesztve ]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#45) fgabor87 válasza mr_ricsi (#44) üzenetére


fgabor87
tag

Akkor marad a sípolás. :)
Igen, lekapcsolt kapcsolóval egész más hangja van, csak a csatlakozó hátulján lévő 3 cucc közül lehet valamelyik. De az annyira halk, hogy nem is zavar. Ellentétben a kis sárga trafó zúgásával, amit múltkor még tv nézés közben is hallottam. :((
Ha jól emlékszem 23 ezer ft körül vettem még anno ezt a tápot, azért többet vártam volna tőle.
A vezetékeket hiába hajtom félre, mert a csavar félig bent van a vezetékek mellett lévő, na én most meg nem mondom mi a neve, sárga karikára feltekert rézdrót valami alatt. Gyárban persze hogy össze tudják rakni könnyedén, de ott sok olyat is összeraknak, amit mi nem tudunk otthon se szétszedni, se összerakni. Én biztosan el fogok bohóckodni vele...

(#46) andrade válasza fgabor87 (#45) üzenetére


andrade
senior tag

Kikapcsolt állapotban hang csak akkor van ha a kapcsoló elött van alkatrész.A kék kondenzátorok a két ágról letéve a földelésre ott vannak a 230V ciripelteti őket pláne ha a kapacitásuk megnőtt mert akkor a váltakozóárammal szembeni ellenállásuk csökken.Úgy látszik földeléses konnektorban van a gép és vagy a kettő vagy az egyik kondi szivárogtat áramot a föld felé. Lehet hogy az egyik kapacitása nagyobb jóval a másiknál.Láttam már 100uF-os kondit ami mérésre 160uF volt az már minden tűrésen kívül van.
A trafó meg a tekercselés lazasága miatt dorombol, semmit nem lehet vele csinálni mert ezek egyediek nem úgy mit egy kondi vagy FET aminek az értéke szerint lehet cserélni.Lazán tekerték és a rögzítő gyanta is összetöredezett a vasmag mánesessége rezegteti a tekercset.
(Én pld kikapcsolt állapotban megmérném a két kondi kapacitását egyenként)Meg ahogy látom alattuk van egy sárga tömbkondenzátor ami valószínűleg párhuzamosan van a két ágban

[ Szerkesztve ]

(#47) andrade válasza andrade (#46) üzenetére


andrade
senior tag

Na itt van egy ilyen bemenet.Látszik hogy a 230-on van, a kapcsoló csak utána!.
A tömbkondin 470nF van írva és 542nF a tényleges értéke. Ha ennél nagyobb lenne a kapacitás nem csoda hogy berregni kezd :D

[ Szerkesztve ]

(#48) mr_ricsi válasza fgabor87 (#45) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"3 cucc közül lehet valamelyik. De az annyira halk, hogy nem is zavar."
Pedig ezzel kellene foglalkozni, mert idővel leverheti a biztosítékot, vagy tüzet is okozhat. És még csak nem is drága a javítása.

"Én biztosan el fogok bohóckodni vele..."
Azt írtad, hogy a villamosmérnök tesód fogja javítani. Át kellene tolni hozzá az ügyet.
És ő majd egy szigetelt csavarhúzóval nyomja meg a kis sárga trafó tetejét működés közben. Ha elhalkul a zizegés, akkor neki majd tudok mondani egy-két tippet az elhalkítására.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#49) mr_ricsi válasza andrade (#46) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"pláne ha a kapacitásuk megnőtt"
És az meg ugyan hogyan? Bekajáltak villanyáramból, és meghízott a fegyverzetük :F

"a vasmag mánesessége rezegteti a tekercset."
Na vazzeg! A tankhajón úszik az óceán. :Y

"A tömbkondin 470nF van írva és 542nF a tényleges értéke."
Mert az egy 20% tűrésű fóliakondi. A gyártási szórása alapján 376-564 nF lehet az értéke, és amikor a gyárban beforrasztották, már akkor is ennyi volt.

"Ha ennél nagyobb lenne a kapacitás nem csoda hogy berregni kezd"
Mert a 680nF feletti kondikban beépített zümmer van? Vagy milyen nem létező összefüggést állítottál fel már megint? :W

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#50) fgabor87 válasza mr_ricsi (#48) üzenetére


fgabor87
tag

Fogok azzal is foglalkozni, de most a legfontosabb a púpos kondi cseréje volt, ami ma meg is történt. Én csak szeptemberbe fogok bekeveredni Pestre, akkor bevásárolok, mert most eltökélt szándékom a táp felújítása.
Ma ki lett próbálva kondicsere után gépre csatlakoztatás nélkül, hogy mindenhol rendesen adja-e a feszültséget, és így, hogy nincs alaplapra kötve, szinte alig sípol. Mondjuk nem biztos, hogy mérvadó, mert gépbe szerelve is változó a sípolás intenzitása, pl tegnap este megint áramtalanítani kellet, mert nem tudtam aludni tőle. :) Máskor meg nem hallani, csak ha bebújok a gép mellé az asztal alá.
Igazából azóta lett talán hangosabb, mióta az integrált hálókártya tönkrement, és bekerült a gépbe egy PCI-os kártya. Lehet, hogy megnőtt a gép készenléti fogyasztása, bár nem tudom, hogy kikapcsolt állapotban vehet-e föl áramot, mert még csak nem is wake-on-lan-os.

(#51) andrade válasza mr_ricsi (#49) üzenetére


andrade
senior tag

"Ha ennél nagyobb lenne a kapacitás nem csoda hogy berregni kezd"
Mert a 680nF feletti kondikban beépített zümmer van? Vagy milyen nem létező összefüggést állítottál fel már megint? "

Kapacitív ellenállás
Ha egy egyenáramú áramkörben kondenzátort helyezünk el, akkor miután a kondenzátor feltöltődött, nem folyik tovább az áram, szakadás jön létre.

Ha váltakozó áramú áramkörbe helyezzük a kondenzátort, akkor nem jön létre szakadás, mert a periódusidő negyedrészében a kondenzátor feltöltődik, majd kisül, a harmadik negyedben ismét feltöltődik ellentétes polaritással, majd ismét kisül.

A kondenzátornak váltakozó árammal szemben tanúsított ellenállását kapacitív ellenállásnak nevezzük.

Mitől függ a kapacitív ellenállás?

1.A kondenzátor kapacitásától
Minél nagyobb a kondenzátor kapacitása, annál kisebb a kapacitív ellenállása. Oka, a nagy kapacitású kondenzátor sok töltést tud tárolni ezért feltöltődéskor is, és kisüléskor is nagy a töltésáramlás. Ez nagy áramerősséget eredményez, ami kis ellenállás következménye.

[ Szerkesztve ]

(#52) mr_ricsi válasza andrade (#51) üzenetére


mr_ricsi
veterán

És mindezzel mit szerettél volna bizonyítani? A "berregés" egy mechanikus rezgés.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#53) mr_ricsi válasza andrade (#51) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A "smithpalizás", vagyis más szövegét a sajátunkként feltüntetni sem egy gerinces cselekedet, ugyebár. :(
[www.puskas.hu/diak_erettsegi/anyagok/Fizika_2007]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#54) tornas válasza mr_ricsi (#53) üzenetére


tornas
őstag

Legalább átfogalmazta volna... Vagy inkább ne írt volna semmit se...:W

AMATŐR!!! :C

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#55) andrade válasza tornas (#54) üzenetére


andrade
senior tag

Aztán minek kellett volna átfogalmazni? Világosan le van írva hogy a váltakozó árammal szemben milyen az ellenállás változása a kapacitástól függően.Ugyanis elötte ha nem tudnád leírtam a saját szavaimmal és azt úgy kezelte némelyik mintha hülyeség lenne!Még példát is írtam hogy 100uF-os kondit 160-nak mértem ezért nem lehet használni mindenhova.

(#56) andrade válasza tornas (#54) üzenetére


andrade
senior tag

ha a kapacitásuk megnőtt mert akkor a váltakozóárammal szembeni ellenállásuk csökken.

(#57) tornas válasza andrade (#55) üzenetére


tornas
őstag

Ha nem saját anyagot írsz le (akár kényelemből, akár nem; akár tudtad az anyag tartalmát valójában, akár nem) akkor is mindenképpen illik feltüntetni a szöveg forrását. Nem szégyen az. Esetleg mások is szeretnének ott is szétnézni, vagy megszerezni a forrás anyagát valamilyen formában, részben vagy egészben, jogi lehetőségeket figyelembe véve.

A kondik a gyakorlatban nemigen szoktak hangot ki adni, semmilyen működési formában (csak ha elpukkannak, vagy kifújják magukat). Ez leginkább a kivitelezésük miatt van így. Elméletben rezeghetnének a kondi részei, de mégsem fognak. A fólia kondi metalizált fóliája nem tud kiadni hangot még rezgéskor sem. Ahhoz túl kicsi. Az elkók meg még folyadékot is tartalmaznak. A folyadékok szintén elnyelik a rezgéseket az elkókban. A legtöbb kondi nem tartalmaz tömör fémet, ami jól hallható hangot tud kiadni. A kapacitások csökkenése (növekedése lehetetlen, mitől nőne meg) nem befolyásolja a hangképzés lehetőséget a kondira nézve. Viszont más egységekre, pl. tekercsekre, befolyással lehet a kapacitás csökkenés, amit akár hallani is lehet.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#58) Stan648


Stan648
tag

Sziasztok! Van egy olyan gondom, a kb 1hónapja vásárolt Chieftec ctg600-80p tápegységem sípol. Szinte sosem, eddig csak akkor jön elő amikor Tropico 4 nevű játék, indítás utáni videói mennek, illetve amikor a töltőképernyó megy. Egyébként semmikor máskor. De ebből itélve, mint ha a vga terhelésekor jelentezne. 3D módba kapcsol, de csak egy töltőképernyőt pörget, vagy valami ilyesmi. Egy négy éves HD4850 a videókártya. Meg a cpu tuningolva van, ami egy Phenom II x4 955 3,8Ghz/2600NB órajelen cpuvid 1,375v cpunbvid 1,2v.

[ Szerkesztve ]

7600X + A620 + 32GB DDR5 + RX 6700 XT

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.