Új hozzászólás Aktív témák
-
UberMutant
őstag
Sziasztok
raidsonic icy box ib-rd2253-u31 2x 2.5 colos lemezt fogadó usb 3.1 gen 2-es külső boxot vettem 2 samsung QVO 8TB SSDvel , ubuntu 20.10 alatt sikeresen rávettem, hogy használja a trim-et ezt a leírást követve:
https://www.glump.net/howto/desktop/enable-trim-on-an-external-ssd-on-linuxElvileg ASM 1352R chip van benne.
Ez alapján:
https://ipon.hu/magazin/cikk/ezt-tudja-egy-raid-tamogatassal-ellatott-usb-3-1-es-adattarA windowsos mágiákat nem próbáltam, ott csak egy gyors trimet próbáltam a rendszer defragmenterével, az is működni látszott.
Jó kis háznak látszik.
Üdv[ Szerkesztve ]
-
Kroni1
veterán
Melyik tesztprogival lehetne kideriteni, hogy egy adott külső házzal működik-e az UASP!? Ha nekem nincs az eszközkezelőben UAS a tárolóvezérlők közt akkor biztosan nem működik a dolog?
Egy 480GB-os Sandisk SSD-hez vennék egy usb3.0 vagy 3.1 házat, első körben egy SP Armor A30-at néztem, ki, de csak most látom a fórumot böngészve, hogy erre is oda kell figyelni és mindenképp UASP-s házat szeretnék.
-
Snowy_owl
őstag
Köszönöm a cikket. Most már értem, hogy Windows 7 alatt miért ütköztem limitbe.
régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.
-
King Unique
titán
válasz gordonfreemN #18 üzenetére
Ennyi erővel itt van egy másik leírás.
Ezek alapján a TRIM csökkenti az SSD élettartamát, azonban egyes források szerint a TRIM-et nem egy szimpla parancsként kell értelmeznünk, hanem több funkció gyűjtőneve, melyek a sebesség maximális szinten tartásán felül az érvényes és érvénytelen adatok kategorizálását is elvégzik, és így nem csökkentik az élettartamot.
De egyébként USB 3.0-n sok esetben eleve nem is szokott működni a TRIM, vagy max. csak bizonyos vezérlő és firmware együttállásoknál. Illetve inkább az USB 3.1 Gen 2 típusú eszközöknél lehet nagyobb esély a működésére. Ami, mármint a működő állapot eleve inkább előnyös, mintsem hátrányos és nem jellemző, hogy amiatt menne tönkre idő előtt az SSD. Ráadásul a korábban becsülteknél jóval többet, jóval több írást bírnak az SSD-k a gyakorlatban (teszt).
[ Szerkesztve ]
-
gordonfreemN
addikt
Ezek alapján van félnivalónk egy USB3-massal szemben?
Idézem:
"...valójában a TRIM funkció használata gyakorlatilag csökkenti az SSD élettartamát; ezen állítással pedig nem is nagyon lehet vitatkozni, mert gyakorlatilag ez a technológia hátránya. "[ Szerkesztve ]
¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.
-
King Unique
titán
válasz #21078528 #16 üzenetére
Köszönöm.
Igen, tudom, hogy nem a világ közepe, de ez akkor sem annyira megnyugtató, hogy ilyen hiányosság jelen van... Mert ugye az USB 3.0 (2.0 után) a legelterjedtebb és a jövőben vsz a 3.1. Az eSATA meg sajna egyre inkább kikopóban van, én gépemen sincs.
Viszont, ami érdekes, hogy a JMicron vezérlő szerint a HDS-ben ok, van TRIM (nem mérvadó), 100/ 100-as. Viszont most utólag jobban megnézve, ASM1053/ 1053E chipes házba téve már HDS szerint sincs és csak 80%-os kondíciót ír rá... Majd megnézem SATA-n is, remélem téved a HDS az ASMedia vezérlő esetén.
-
#21078528
törölt tag
Jó kis írás, nagyon türelmes vagy!
Mint azt a Linux topicban már beszélgettük, a TRIM nem a világ közepe, ismerősnél ReiserFS-en fut a SUSE, TRIM nélkül, min 1 éve, a kis ADATA láthatóan nem lassult be, és a kondícióját tekintve is kutya baja.
Nyilván a TRIM jó dolog, és nagy segítség a vezérlőnek, hogy közlöd vele, hogy az adat OS szinten, logikailag már nem létezik, tehát nem kell vele sakkoznia tovább, de enélkül is boldogulnia kell...Az eSATA az SATA, nyilván van TRIM...
-
King Unique
titán
válasz Hieronymus #14 üzenetére
Igen, ez is egy lehetőség, bár tartósabb használatra eleve jobb egy külső házba rakni. De legalább a Delock stimmelt, mert ők gyártanak és nevezik is az ilyet Power over eSATA-nak. A többi gyártó hibrid eSATA-ként (eSATA + USB) emlegeti.
A tápolt eSATA meg valóban csak hibrid portban használható ki, mert normál esetben eSATA-n csak adat megy és 2,5"-os megoldásoknál külön kell USB-ről tápot is adni neki.Kösz az infókat, így már világos.
-
válasz King Unique #7 üzenetére
Nem ház, egyszerű passzív kábel. Például:
Power over nélkül inkább ezt érdemes használni:
[link]Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!
-
King Unique
titán
válasz Viktor0610 #12 üzenetére
OK.
Akkor erre majd legközelebb jobban figyelek. -
MODERÁTOR
-
King Unique
titán
válasz Viktor0610 #10 üzenetére
Eredetileg kisbetűs volt, de azt valahogy nem találtam elég markánsnak. Majd még meggondolom, mert ugye ennél lehet utólag is módosítani. Szövegen belül, az egyes részek kiemelése szerintem meg jobb nagybetűkkel.
De úgyis a tartalom a lényeg.Amúgy most konkrétan a cikk címére, vagy már azon belüli szöveg címére is gondolsz? Mert, ha azon múlik, akkor kívánságod szerint átírhatom.
[ Szerkesztve ]
-
MODERÁTOR
válasz King Unique #9 üzenetére
Nálam így nézne ki a cikk címe: "SSD tesztelése külső USB 3.0 házban (TRIM, BOT vs. UASP)"
A cikken belüli részek nagybetűsítése már OK.
[ Szerkesztve ]
Xiaomi 13T
-
King Unique
titán
válasz Viktor0610 #8 üzenetére
Mire gondolsz, főcím, alcímek? Lehet, de szeretem kiemelni a fontosabb dolgokat és úgy látványosabb.
[ Szerkesztve ]
-
MODERÁTOR
lÁTOM, BERAGADT A KAPSZLOKK!
Xiaomi 13T
-
King Unique
titán
válasz Hieronymus #6 üzenetére
Igen, az eSATA valóban elég közel áll a normál SATA-hoz, így valóban reális, hogy a TRIM is működik.
SSDOK pedig mérvadó ennek tesztelésében, így elhiszem."Én Power over eSATA kábellel próbáltam."
Ha nem is árulod el pontosan, de ebből annyi kiderül, hogy nyilván 2,5" ház és vsz vmi Delock, mert azoknál jellemző az eSATAp. Illetve a screenshotból látszik, hogy maga az SSD csak SATA2, bár lehet a ház is csak SATA2-es. Pl. a Delock 42488 JMicron JMS551 vezérlős, ami USB 3.0 + eSATA - SATA 3 Gbps. Tehát, ha az SSD is csak a 3G-t tudja, akkor a rack sem fogja korlátozni a sebességét.
-
"(#2) Hieronymus: na, ez újabb hasznos infó. Ezek szerint eSATA ok, az cool.
TRIM check szerint is, illetve elárulod, hogy milyen külső házban használod pontosan?"Én Power over eSATA kábellel próbáltam.
De a dobozolás amúgy is lényegtelen. Az eSATA egy teljesen szabványos SATA csatlakozás.
Driver szintjén lehet kezelni a hotplug-ot, ettől eSATA.Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!
-
King Unique
titán
Köszönöm az elismerő szavakat és a kiegészítést!
Igen, a sebességkülönbség is érdekes dolog, bár nyilván csak SSD-nél jön ki. Normál HDD esetében nem venni észre különösebb eltérést, illetve alapból nem is tudja kihasználni a szabvány adta maximumot.
Érdekes ez a 2 pont a megvalósításra, amit felvázoltál. Működőképes lehet, csak sajna, ha a vezérlő + firmware, illetve az OS nem támogatja, akkor hiábavaló. És úgy tűnik, hogy márpedig jelenleg nem támogatják. Pedig azért egy ilyen megoldást illett volna a gyártók részéről összehozni, ha már egyre több USB 3.0/ 3.1 külső SSD-vel árasztják el a piacot. OK, hogy vannak a háttérben futó karbantartási folyamatok, amik a TRIM hiányát vsz ellensúlyozzák, de ez nyilván nem egyenlő azzal, mintha ténylegesen működne.
De legalább ezeket is megtudtuk. Illetve sejtettük eddig is, de jobb róla személyesen megbizonyosodni.
[ Szerkesztve ]
-
batagy
őstag
Végre egy ilyen teszt, ez nagyon hasznos!
Köszönet érte!Szép analízis, profi munka! És mindenekelőtt izgalmas.
Nem gondoltam volna hogy a BOT és UASP között ekkora sebességkülönbség lehet.A TRIM-mel kapcsolatban ezt sajnos tudomásul kell vennünk, hogy USB-n nem működik. Bár én is reménykedtem benne, hogy bizonyos körülmények között működhet, de nem úgy tűnik. Legalábbis mostani ismereteink szerint.
Ez a (már korábban linkelt) hozzászólás magyarázatot adhat rá.
Ahogy én értem, kétféle dolog lehetne a megoldás aszerint a leírás szerint:
1. Az ATA TRIM parancsot a racknek át kellene fordítania UNMAP nevű SCSI parancsra, de ezt nem teszik meg a chipek.
2. A másik megoldás az lenne, hogy a drivernek (vagy kernelnek, vagy OSnek) TRIM kapása esetén ATA passthrough-t használva a DISCARD-ot kellene küldenie a meghajtónak, a SCSI UNMAP parancs helyett, de az OS ezt sem csinálja.Van ez a francia oldal, ami még ezzel foglalkozik. Amennyire a g**gle fordítóval értelmezem, ez is megemlíti az ATA passthrought a végén, de a lényeg az belőle, hogy túl bonyodalmas az implementációja ennek.
Szóval levonhatjuk azt a konklúziót, hogy nem megy az USB-n a TRIM.
-
-
-
Te mindig igényes teszteket készítesz!
2db APC BE-700GR szünetmentes tápegység eladó.
Új hozzászólás Aktív témák
- Akció! Dell Latitude E6430 laptop (14/i5-G3/8GB/256SSD/AkkuX) - 1 év garancia, 27 % számla
- Wacom Cintiq 16 FHD (DTK-1660) digitalizáló tábla
- Denon AVR X2600H erősítő + Jamo S809 5.0 Hangfalszett
- Géjmer Keychron M3 vezeték nélküli egér
- Akció! Dell Latitude E6230 laptop (12,5/i5-G3/8GB/256SSD) - 1 év garancia, 27 % számla