Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz ergoGnomik #10 üzenetére

    Az ARM mindig hangoztatott elonye, hogy kevesebbet fogyaszt, hatekonyabb. A nemreg megjelent PH tesztben is latszik, hogy a fogyasztaskulonbseg nagyon kicsire zsugorodott, ami ket okra vezetheto vissza: az egyik, hogy az x86-os gyartok igen sokat leptek elore energiahatekonysag teruleten, masreszt ha az ARM-tol desktop teljesitmeny kell, akkor nagyreszt megsemmisul a kis meretekben meglevo hatekonysagi elonye. Ez utobbit egyebkent sokszor hangoztattak (en is) itt a forumon, tovabbra sem hiszek az ARM okoszisztema felemelkedeseben, sok kulonbozo ok miatt: nincs egyseges BIOS/UEFI-nek megfelelo platform, ami elkezdene az OS bootolasat, gyakorlatilag minden egyes fizikai megvalositasra kulon OS boot stage1-et kellene kesziteni (vagy legalabbis amikor utoljara kutattam a temakorben, meg ez volt a helyzet); megnezve a Debian oldalat, csak ott jelenleg 3 megvalositas van. Ezen tulmenoen, a szoftverek meglete/nemlete donto faktor lesz - es most nem MS Office-rol, Photoshoprol es hasonlo bohockodasokrol beszelek, mert ezek elmennek emulacioval -, hanem SAP-rol, ahol bizonyos modulokban alacsony szintu hardverkezeles van (pl. vonalkod scannerek; az ilyen alacsony szintu hardverkezeles altalaban nem tur semmilyen virtualizaciot/emulaciot); VMware-rol, mint az IT de facto standard virtualizacios megoldasarol. Nyilvan ezek mellett valoszinuleg az OT kornyezetbol lehetne hozni meg tonnanyi olyan szoftvert, amelynek a vezerlorendszere x86-on fut, elsokent mindjart a Siemens jut eszembe, de ha jol remlik, akkor talan a Dragos platform is ilyen. Na, ez utobbiakat szinte garantaltan nem fogjak portolni ARM-re.

    Szoval en nem hiszek abban, hogy az ARM fogja levaltani az x86-ot, utobbi beagyazottsaga olyan mely, hogy talan mas platformmal sem lehet. En abban hiszek inkabb, hogy az x86 ISA magaval vonszolt sok-sok kompatibilitasi reteget kellene magunk mogott hagyni.

    Az Apple specialis helyzetben van. Licencelik az ARM-et, de a megvalositas a sajat kezukben van es arra a nehany hardvervaltozatra kell szoftvert kesziteniuk - ami belathato, hogy sokkal optimalizatabb, mint ugyanezt kulon kezekben implementalni. Plusz azert ok szeretnek nagyokat mondani (mint pl. 8 GB ram naluk feler 16 GB x86-ossal), ami azert akkora lozung, mint ide Nagykata. Szoval valoszinu, hogy naluk meg akar gyorsabb is a teljes platform, de altalnosan nem ervenyes szabaly.

    [ Szerkesztve ]

    https://www.coreinfinity.tech

  • UnA

    Korrektor

    LOGOUT blog

    válasz ergoGnomik #7 üzenetére

    Nekem egyszer kellett Itanium + HP-UX kombón dolgozni. A tapasztalat az volt, hogy mindkettő szar volt külön-külön is, de az eredmény így együtt még a várakozásokat is alulmúlta. :)

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz ergoGnomik #6 üzenetére

    Ha jol ertem a kerdest, akkor a szoftveres javitasokra vagy kivancsi.
    Teljesen megvalositas fuggo. Linuxra irt az Intel egy tre javitast, igy a kernel fejlesztok irtak egy sokkal jobbat, ami csak Skylake-tol folfele adott a teljesitmenynek egy pofont.

    Mindazonaltal 2 dolgot mindenkeppen ajanlanek a figyelmedbe:
    - az ARM CPU eleve gyengebb az x86-nal, tehat meg ha aranyaiban sokkal kisebb is a teljesitmenyveszteseg, erezheto lesz x86-hoz viszonyitva
    - noha egyaltalan nem szabad lebecsulni a Spectre-hez hasonlo side channel sebezhetosegeket, a szoftveres sebezhetosegek es a Layer 8 vedelme egyelore komolyabb gondokat jelentenek.

    Termeszetesen az ARM architekturanak es a kapcsolodo integralt eszkozoknek is vannak bajaik, igy nem tunik egyertelmunek security szempontbol sem az ARM esetleges folenye.

    [ Szerkesztve ]

    https://www.coreinfinity.tech

Új hozzászólás Aktív témák