Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#226) MongolZ válasza Pörp (#224) üzenetére


MongolZ
addikt

Milyen nyílászáró pontosan? Hány üvegréteg? Mekkora a légrés?
20 év alatt akármilyen töltet akármilyen szigetelésből kijön, úgyhogy max levegő van köztük. Milyen fa nyílászáró? Van ezer fajta... innentől kezdve egy mai 3 rétegű üveggel összehasonlítva 2-5x hőveszteséget szenvedhet el.

ITT van egy viszonylag jó kalkulátor, kiszámolhatsz vele amit akarsz. Hozzáteszem, hogy pontatlan, de egy átlagembernek tökéletesen megfelel.

(#225) MaUser: Gravitációs rendszert jellemzően nagy hőtehetetlenségű épületben érdemes használni, általában ide is építették őket. Na nem szándékosan, csak akkor ez volt. A mai Ytong, gipszkarton, stb. hülyeségeknél persze nem jöhet értelmesen számításba. Igen, sokkal jobban kell tervezni, de kézzel is állítható, tapasztalat alapján fával is viszonylag pontosan beállítható. 0,2-0,4 pontosságot nekem sokszor a kis tehetetlenségű rendszeremmel sem sikerül tartani, van még mit finomítani rajta, bár én abszolút elégedett vagyok vele, elég igénytelen vagyok ebből a szempontból.

Valahol elcsúszol a számítással, 100m^2-es kétszintes ház nem hiszem, hogy 400m^2 homlokfelülettel rendelkezik. De lehet, hogy a plusz garázst, akármit hozzászámoltad, amit én nem. 7-8e Ft/m^2 az átlagár, persze régiófüggő. Idén meg extrém drágák, ismerek olyat is, aki 13e-ért csináltatta, mert nem volt más. Mindegy, jövőre olcsóbb lesz.

(#223) Egon: Persze, Bp más világ, én vidéki nagyvárosban élek.
Gravitációs fűtés mellett nagyon nehéz gazdaságossági érveket felhozni, ha ez az elsődleges, akkor jobb, ha elfelejted. Igen, emiatt vannak a nagy csövek. Én szeretem őket, nálunk nagy vita volt, hogy most akkor a csövek látszódjanak, vagy sem, én szeretem őket látni, feleségem utálja... képzelheted, hogy ki nyert :).
Pozitívumként felhozható a gravitációs fűtés mellett, hogy abszolút bolondbiztos, nincs olyan, hogy elromlik a szivattyú, áramszünet van, stb, magától kering a rendszer (nálam ez nagyon fontos, de igaz, hogy ma azért minden sokkal jobb ilyen szempontból, mint régen volt, alig van áramszünet, a szivattyúk is tartósabbak...). Vegyes tüzelésnél hatalmas előnye, hogy naponta 1x begyújtasz, és egész nap meleg van (eltúlozva persze). Sokkal egyenletesebb a hőleadása, mert maguk a radiátorok is sokkal lassabban melegszenek fel, és sokkal lassabban hűlnek is le, ezért nincs olyan érzése az embernek, hogy ha kikapcsol a kazán, akkor egyből hideg lesz a radiátor (erre az emberek különbözően érzékenyek).
Negatívumként elsődleges a gazdaságosság, mert nem tudod megcsinálni, hogy lekapcsolod a fűtést szellőztetés alatt (vagy előtte 10 perccel), bizony az ablakok alatt ott lesznek a meleg radiátorok - és ez független attól, hogy mivel fűtesz. Másrészről a tehetetlenség, ha pl. bemész a fagyos házba/lakásba, akkor nincs olyan, hogy bekapcsolod és 5 perc múlva forró a radiátor. És persze az egész rendszerhez nagyobb csövek, stb. kellenek.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.